Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

ejasmeja
10. feb 2010

Luciauk, je neskutocne nezodpovedne a povazujem to za riadne arogantne, ze ta neinformovali o zdravotnom stave tvojich deti a ani o ich liecbe. totalna lahostajnost! ved ako matka mas pravo byt o tomto informovala a je to dokonca povinnost lekarov, aby ta informovali, ze tvojmu dietatku nieco je. to je ozaj sila.
inak vdaka aj za taketo otrasne pribehy, pretoze aj tie pomahaju a ak by sa mi taketo nieco stalo s mojim babatkom, tak by som to rozhodne nenechala len tak... takze pre mna riadne dobre poucenie do buducnosti...

luciauk
10. feb 2010

latvia, takto sa môžeme stále dohadovať, jednoducho sa majú opýtať a basta. a s vysvetlením by som aj súhlasila s atb, ale nakoniec som zistila, že oni sami nevedeli č o robia. doktorka, ktorá povedala, že tie lieky stačí brať nakoniec aj 72h nás prepustila. takže nás nakoniec neliečili, či 3 dávky atb by si nazvala liečbou? a oni sa nebáli nás prepustiť, či tá ich "liečba" nebude mať následky??? bolo to absolútne neprofesionálne správanie. vôbec by som sa nebála o tom rozhodovať aj sama. a reverz??? veď ked som sa opýtala na pomoc s kojením, tak nechci počuť, čo sa stalo...také niečo ma ani vo sne nenapadlo.
a s peniazmi som to myslela tak, že stále sa hovorí, že nie sú p eniaze, ale lieky každý dostane dobre, že nie v čakárni, čítala som, že až 50 percent z nich stojí luďom v zásuvkách. i keď viem, že väčšinou sú to starí ľudia. myslela som to tak, že namiesto mojej zbytočnej hospitalizácie sa mohli peniaze použiť na injekciu pri šití alebo poradkyňu v kojení.
stále hovoríš o tom, kto by si zobral to či ono na svoje triko, že len lekár vie posúdiť. mňa po 14-tich dňoch prenášania poslal lekár v nemocnici domov!!! ešte, že som vtedy nebola taká sčítaná a nevedela, aké riziko hrozí môjmu dieťaťu 😔

luciauk
10. feb 2010

latvia, teraz vidím tvoj príspevok na tejto strane, ešte som ho nečítala. máš pravdu. veľa je o peniazoch. je to skrátka svinstvo ☹ keď sme pozerali minule správy ako rušia pohotovosti v malých okresoch, tak som sa rozhorčila...veď sme sa mohli chváliť jedným z najlepších pokrytí...navyše tie naše cesty...jasné, že sa nedá dostať tak rýchlo všade, kde treba...v tom máš absolútnu pravdu, nemocnice hrajú na všetky strany. ale ja som bola vo veľkých nemocniciach vo veĺko meste 😒

luciauk
10. feb 2010

eja, ja som zasa rada, že mnohé ženy napíšu, ako pekne s nimi bolo zaobchádzané, ako im bolo všetko vysvetlené. vtedy ma zahreje, že aj tak sa nájdu lekári a sestry, ktorí si dajú záležať a ich zamestnanie je ich poslaním. ja som sa stretla s neosobným a netaktným prístupom na mnohých oddeleniach, nie len na pôrodnici.
stretla som sa aj s jedným extrémom. po druhom pôrode som dostala akútny zápal močového mechúra /aj napriek dlhej hospitalizácii 😉 / a na urológii som sa stretla s lekárom, ktorý robí lekárom akurát hambu. na všetky otázky odvrkol, nič som sa od neho nedozvedela a jeho sestrička, to bol presný opak. bola veľmi citlivá a chápavá, všetko mi vysvetľovala, každý krok, ktorý robila. dodnes si pamätám jej tvár 🙂

ejasmeja
10. feb 2010

Lucia, aj mna tesi, ked sa stretnem s pozitivnym pristupom, tak to ma byt, to mas uplnu pravdu. a ked je lekar trpezlivy a ludsky, a podrzi ta a vysvetli, tak hned je polovici problemov, tazkosti aj bolesti koniec, vsakze? 🙂

luciauk
10. feb 2010

eja, ani neviem prečo, spomenula som si, ako som bola s dcérkou 2t na detskom URL a ako tam sestričky zaobchádzali s cigánčatkami ☹ ☹ ☹ ja viem, všetko viem, všivavé, odídu domov a budú sa správať po starom...ale aj tak...ja mám v práci totálne dementných ľudí, mohla by som ich odfláknuť, vykašlať sa na niektoré úkony, ale jednoducho by som sa nemohla pozrieť do zrkadla...

luciauk
10. feb 2010

sme poriadne odbočili 😀

stut
10. feb 2010

2) Zdravotnícky pracovník sa k pacientovi správa korektne , s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému alebo nemravnému konaniu. Zdravotnícky pracovník rešpektuje pacienta ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami i povinnosťami vrátane zodpovednosti za svoje zdravie.

stut
10. feb 2010

Tak opäť jedna formulka. Nehnevajte sa na mňa lekárky ale píšete o hromadných vizitach na urológii a ešte niekde inde dokonca ste schopné obhajovať toto konanie ale tím priznávate že práva pacienta sa nedodržujú aj inde. A pokiaľ ide o vizity može ich urobiť jeden lekár a sestra. Chcú sa pozrieť na vložku no prosím nikde nie je napísané že musí byť založená. Ďalšia vec Latvia považujem Ťa za super človeka dokonca si niekde napísala že rešpektuješ pacientové slobodné rozhodnutia. A aby som vás dostal do obrazu práva pacientov sú zakotvené v MDĽP. Čiže popierať práva pacientov je to isté ako popierať Ľudské práva čo je trestný čin. A zároveň zločin proti ľudskosti presne ako hromadné vizity ktoré porušujú medzinarodné platné právne normy. Ktoré krajiny toto ešte praktizujú Slovensko , Česko, skúste pokračovať žeby Rumunsko? Takže nie je v tom nič osobné ale kde je voľa tam je i cesta. A stále do okola rozprávať že lekár sa na to pozerá inak, je to pravda ale tu nejde o lekára ale o rodičku. Viete aké má práva lekár? Presne také ako mu vymedzuje zákonník práce lebo je zamestnanec nemocnice na rozdiel od rodičky ktorá je klient a má úplne všetky práva ktoré má slobodný občan SR. tieto práva platia doma v obývačke na chodníku a predstavte si aj v zdravotnom zariadení. Ak smernica Z.zariadenia hrubo zasahuje do súkromia intimity a dostojnosti nemusí ju pacient dodržiavať. Takže baby hlavu hore a nedajte šliapať po demokracii ,slobode a vaších právach.

latvia
10. feb 2010

ja uz len poslednu vetu: som rada ze robim tam kde robim, tam kde vsetci spia 😎 😉 amen.lucim sa 🙂

stut
10. feb 2010

Latvia ak som ťa nejako urazil prepáč tu názor lekára treba. Určite s tím súhlasia všetci je to prínos keď vieme ako to vidí lekár ale prosím Ťa zastaňte trocha aj za rodičku. Neodchádzaj prosíííííííím!!!!!!!!!!!.

stut
10. feb 2010

toto nie je moj názor ale je podpísaný ........ Autor: Mária Kohutiarová,

Nedajme sa

Už to asi zažila každá mama: zlý prístup zdravotníkov, a zvlášť gynekológov. Meranie dvoch táborov – tých, čo mamám dávajú pocit istoty a rovnocenného partnerstva a tých, ktorí sú „pánmi“ aj nad našim telom, pôrodom a všetkým, čo s tým súvisí – by jednoznačne potvrdilo vysoké skóre druhej skupiny. A to napriek tomu, že sa na ňu tak často sťažujeme.
Múdre slová o tom,

aká je žena zraniteľná a citlivá počas tehotenstva a hádam najviac počas pôrodu dostávajú na frak práve od tých, ktorým by na pohode žien v tomto období a čase malo najviac záležať – už len z hľadiska profesionálnej cti.

Oháňanie sa platnou legislatívou a „nezvykom“ v mnohých pôrodniciach a ambulanciách lekárov, ktorí prichádzajú do styku so zázrakom života, neobstojí – ako sme už v častých siahodlhých rozhovoroch skonštatovali s mnohými kamarátmi – lekármi, najväčším problémom je zlyhávanie ľudského empatického prístupu a prijatie ženy-rodičky ako rovnocenného partnera. Na toto netreba žiadny zákon ani predpis: to jednoducho musí mať lekár v sebe alebo sa to – ako mnohí iní, ktorí prichádzajú do kontaktu s ľuďmi – musí naučiť.

A potom čítanie na kadejakých fórach vyzerá trochu ako horor: kto sa na koho ako vykašľal, ako sa nerešpektuje pôrodný plán, ako sa na sále kričí, ako ťažko sa prebojováva nezvyklá poloha alebo nesúhlas iba s takým blbým zvykom, ako je holenie pred pôrodom... O prepichovaní plodového vaku a odpúšťaní plodovej vody /čo je už pomaly bežná rutina/ ani nehovoriac.

ejasmeja
10. feb 2010

ahojte, zareagujem na stutov posledny prispevok. dnes som znova bola na predporodnej priprave, znova tam bola nemenovana lekarka - porodnicka a znova s nami jednala ako s polodebilmi... dodam len, ze je to zena, ktora si nikdy neprezila vlastny porod...
pritom jej kolegina, to je celkom ine kafe! slusne, mile, otvorene, ludske jednanie. preco sa niekomu da a niekomu "neda" takto ludsky spravat? asi to tu nevyriesime, len sa modlim, aby pri mojom porode nemala sluzbu prave ona...

stut
10. feb 2010

Takže s vami jednala ako Dr. Haus. Heslo Dr. Hausa ,,Pacient je idiot a podľa toho sa k nemu správajme" Len jeden rozdiel je v skutočnom živote nemáme scenár Dr.Hausa v ktorom pacienta vždy vylieči. Pekný deň Dámy.

ejasmeja
10. feb 2010

DR. Haus je proti nej tazky sympatak! 😀

strapco13
10. feb 2010

stut..na oddeleni NEMOZE vykonavat vizitu len jeden lekar a sestra..pretoze na danom oddeleni nerobi len jeden lekar a jedna setra a vsetci lekari a sestricky musia mat pehlad o pacientoch na oddeleni...cize hromadne vizity boli, su a aj budu, pretoze maju vyznam

a to ze sa niekto stretol aj s pozitivnym aj s negativnym pristupom znamena le tolko ze lekari su len ludia a bohuzial aj medzi nami su taki, ktori nam kazia meno...ale taki ludia sa najdu vsade..bohuzial

ejasmeja..ja som bola na predporodnej priprave u PA ktora nemoze mat deti...je to skvela zena a velmi mi pomohla sa upokojit, lebo ako lekarka mam info, videla som porody, aj mam kamosky s babatkami, no napriek to som bola prvorodicka a teda mala obavy..tym chcem povedat..ze podla toho kto je aky clovek, tak sa sprava aj pri vykone svojho povolania.

stut..a este jedno ano pacient ma vsetky prava..ale stale je to po medicinskej stranke laik..aj ked moze byt scitany, ale je laik
a lekar by tiez mal byt chraneny pred drzostou, aroganciou a pristupom niektorych pacientov

a tato debata sa tu trochu zvrtla, takze sa lucim aj ja.

ejasmeja
10. feb 2010

strapco, suhlasim, aky je kto clovek, tak sa aj sprava. ale vyhlasit, ze neveri rodicke, ze ju to boli, ked si to sama neprezila je troska silne kafe. ale to sme uz odbocili riadne od temy.

takze sa vratim. mne hromadne vizity nevadia, ak sa ku mne spravaju ako k cloveku - teda mysliacej a citaicej bytosti. a suhlasim, ze medici sa musia ucit v realnom zivote a lepsie raz vidiet, ako 100-krat pocut. teda mna ak by sa slusne opytali, suhlasila by som s pritomnostou medikov pri vysetreni.
s cim by som ale nesuhlasila je ich pritomnost pri mojom porode. vnimam ho ako jednu z najintimnejsich chvil v zivote a prajem si, aby taky naozaj aj bol. a myslim, ze ak o to slusne poziadam, nik v porodnici nebude mat nic proti a nebudu mi tam nasilu posielat ludi, ktorych si tam mat neprajem.

strapco13
10. feb 2010

predsa este zareagujem...
eja..a ako sa maju naucit viest porod buduci lekari?????
ver tomu, ze si okrem seba nebudes nikoho vsimat..jedine pri epi ak ju budes mat, tak budes mat cas zistit kto vsetko je tam...teda ja som nevnimala nic mimo samotneho porodu a lekara
a z pohladu medicky, co bola pri porodoch..ziadnej mamicke sme nevadili..ked nemala partnera, tak sme pomahali..a po porode ked dieta mali pediatri , sme casto boli prvi, kto povedal mamicke miery a ze je vsetko OK, lebo lekari sa venovali bud dietatku alebo rodicke..a my sme mali cas okukavat krasne babatka
a ver tomu, ze medik ktory videl porod si hlboko vazi rodicku a nikdy by nenarusil tu intimitu, ktora v tej chvili panuje..teda pokial nie je patologicky divny..ale taki vacsinou zdrhnu a gynekologovia z nich nebudu

a je mi strasne luto, ze si nadabila na taku lekarku 😢 😢

a na odlahcenie..porod boli, takze never nikomu kto tvrdi opak 😅 /jedine pri epi nemusia byt bolesti vobec/..ale prezit sa da..ja ako lekarka som rodila spontanne, bez epi...bola to najvacsia bolest ktoru som doteraz zazila ale v momente ako ti daju dieta do narucia, tak zabudnes...nechcela som verit, ze sa da na tu bolest zabudnut ale je to tak..a uprimne Ti v dobrom zavidim..je to jedinecny zazitok a dufam, ze na porod budes mat len tie najlepsie spomienky
a ak mozem, tak Ti chcem poradit..dohodni si lekara ktoremu doverujes a s nim si preber priebeh porodu. Nehovorim, ze ak nebudes mat dohodnuteho lekara, ze bude horsi priebeh alebo zly pristup..lebo dufam, ze taky lekari sa poucia ...ale niet na to ak v danej chvili nad to ked mas pri sebe cloveka ktorremu doverujes aj ako lekarovi aj ako cloveku

ejasmeja
11. feb 2010

Strapco, vdaka za povzbudenie 🙂

stut
11. feb 2010

Strapco 13 hromadné vizity tu sú ale budú tu iba dovtedy kým sa niekto nezačne poriadne súdiť s touto mašinériou ktorá porušuje ľudské práva. Súhlasím s tebou že sa medici musia niekde učiť. A je to všetko o prístupe. Povedz nám ako si napríklad žiadala o súhlas pacienta Ty. Moja predstava: Dobrý deň mamička ja som Strapco podám ruku. Ak by som vás mohla poprosiť mohla by som byť pri vašom porode??. V prípade že by ma odmietla bola by som k nej ešte milšia. Ale ja si myslím že by ťa neodmietla. Ďalšia vec zabehnutá veta.,,No ukážte sa nám " rodička nie je cvičená opica aby sa ukazovala. Čo tak povedať ,,Mamička prosím ak dovolíte?" Aj na výučbu medikov pamätali právne normy. A pokiaľ sa dodržia nemože nastať problém. Vždy je to o prístupe. Presne ako tu, A aj ty si zodpovedná aby bol svet krajší. Ako som napísal už pred tím aspoň jedna iniciatíva zo strany lekárov na ochranu pacientov a je tu dovera ako trám. A ešte by som tu pustil názor jednej medičky. Bohužiaľ je negatívny. A s tou vizitou to bude tak ako som ti napísal je to komunistický manier ktorý prežíva ale aj komunisti boli večný a padli pokiaľ to ide v Rakúsku vo Švédsku ,Holandsku , Anglicku, Belgicku atď pojde to i tu. Ozaj vo Švedsku majú pacienti za výukový program platené. Čo tak mamičke ktorá súhlasí s prítomnosťou medikov poskytnúť nejaké výhody. Napadlo to niekoho. A je mi ľúto že tu chýba Latvia.

stut
11. feb 2010

Toto nie je moj názor je to názor medičky. Autor: medička

Toto ma hnevá na celom systéme ,čo tu je v G odbore.

"Chcela by som reagovat na knihu 7 dni v bielom koncentraku.Som studentka mediciny JLFUK.Navstevujem gynekologicke oddelenie ako sucast cviceni ,ktore su povinne.Som velmi pohorsena tym,ako sa v dnesnej dobe spravaju lekari k pacientom.Slovnik ktory pouzivaju,sa moze porovnat so slovnikom robotnikov na stavbe.Maximalne nehumanny pristup k pacientkam.Celkova atmosfera zavana tazkym socializmom.velmi mi je luto kazdej jednej pacientky.Absolvovala som pobyt v zahranici.Tam je takyto pristup lekara k pacientke okamzite vedeny na sud a media maju o com pisat resp.kariera doktora je znicena.Moja otazka je,pre co sa spolocnost nepostavi k takemuto pristupu? Pre co je vacsina studentov ticho?

latvia
11. feb 2010

stut, sa mi normalne stikuta 😀

tvoje posledne prispevky konecne vyjadrili to, co som ceeeely cas mala na mysli....sam si teraz priznal, ze hromadne vizity su ok, pokial sa vykonavaju SLUSNYM a DOSTOJNYM SPRAVANIM SA VOCI PACIENTOVI. ale to je tema o inom, to je tema o tom ze niektori lekari sa spravaju ako prasce, to nieje o hromadnych vizitach, to je o SPRAVANI SA LEKARA K PACIENTOVI. a s tymto ziaden normalny lekar tiez nesuhlasi...chapeme sa? 🙂
ide o to ze lekar sa moze chovat ako svina k pacientovi aj mimo vizity, tak je tato tem ao hromazdnych vizitach alebo o chovani lekarov??

latvia
11. feb 2010

a k plateniu pacientom za vyuku, myslim ze ziaden clovek nebude namietat, ale zial, to uz nieje v kompetencii lekarov...treba sa obratit na zdroj financovania 😉

stut
11. feb 2010

Strapco poprosím aj Teba Prosíííííííím !!!!!! vráť sa na tému určite vy dve s Latviou ste svetlo na konci tunela. A že laik je stále laik s tím súhlasím. Aj po počiatočných nedorozumeniach ale vo Vašom poslaní by som sa na to povzniesol. Pokiaľ ide o pacientov že lekár musí byť chránený pred aroganciou pacienta. Ver my že to nie je arogancia ale vyplašenosť. Si lekár a napriek tomu že si naozaj presne vedela čo ťa čaká píšeš že si mala obavy z porodu, takže je to asi o tom. Tú vyplašenosť vyvoláva aj prostredie Ak sa ti dostane do rúk učebnica psychológie pre stredné zdravotné školy pozri si to. Je to v podstate o prístupe a zvládaní kolíznych situacií. Ty si v nemocnici ako doma. Ale aj lekára niekedy šokne keď sa dostane na druhú stranu. Aj dcére vravím predstav si na tej posteli seba. Ako by si chcela aby sa k tebe správali???? To je tá druhá strana mince.

stut
11. feb 2010

Vieš ja som nemyslel priamo na peniaze skrátka nejaké výhody skor som myslel s ubytovaním alebo s nejakými vitamínovými doplnkami ako u darcov krvi . Korunky to asi nie??? Ja som to mal s nejakého zdroja že to vo Švedsku funguje tak. Ale korunky by som v živote ja za to nedokázal zobrať. Ja medikom a lekárom fandím a to určite všetci ale to LEGE ARTIS tam musí byť. Pekný deň Damy!!!!.

latvia
11. feb 2010

ok, ale aj nejake tie vitaminy musi niekto nakupit 🙂 takze vo finale je to o financiach....a u darcov sa to tiez vraj zredukovalo....donedavna sa mohli aspon poriadne zadarmo najest...
a je rozdiel vyplasenost a s nou spojene prehnanejsie spravanie, nez arogancia. a ver ze i ja som sa s totalne arogantnymi stretla. to len vojde do dveri a uz ma v ociach zlost a hnev aj ked sa usmievam a prijemne ho privitam...

strapco13
11. feb 2010

stut..zle som sa vyjadrila, ked som pisala, ze som mala obavy z porodu..obavy som mala, ale z toho ako to ja zvladnem, ake su to vlastne bolesti a ci rozoznam zaciatok a podobne veci, co chodia po rozume hlavne prvorodickam..nemala som obavy, co sa tyka vedenia porodu lekarom a sestriciek som sa tiez nebala. Co sa tyka pristupu..na nasom gynekol a novorodeneckom oddeleni sa naslo zopar sestriciek, ktore netusili, kto som 😀 😀 /tym si o sebe nic nenamyslam/ a spravali sa ku mne velmi milo a vzdy mi pomohli, ked som mala tazkosti
jedina vec, co mi pri porode vadila..bolo, ze sestricka mi tlacila rukou brucho, cim mi sice chcela pomoct..ale netrafila sa presne na vrchol maternice, cize mi skor tlacenie prerusila..ale som jej chytila ruku a presunula ju vyssie, tam kde mi to vyhovolo a pomohlo...viem, ze mnohe zeny su proti tejto pomoci..ale mne to brutal pomohlo pri tlaceni...len treba vediet dat najavo, ci ta pomoc je pomoc naozaj..mne pomohlo, lebo ma kontrakcie vycerpali /som si myslela, ze mam lepsiu kondicku/..ale mne sa porod spustil brutalne rychlo a silno, a potom sa trochu zastavil, takze ma to vycerpalo

a nie vzdy je za aroganciou pacienta skryta vyplasenost..niekedy je to proste arogancia...a lekar sa nesmie ani ozvat 😠 😠bohuzial som sa s tym opakovane stretla

ale tato tema nie je o tom...je o hromadnych vizitach
vsetci pisete, ze sa vam nepacia...ale nie je tu jeden konkretny napad, ako si to predstavujete

nikollette
11. feb 2010

Strašne to riešite.. tiež som sa toho bála, ale prežila som...
a už som na to aj zabudla 🙂 tešila som sa z drobčeka, a nie strachovala pred vizitami 😒

leishmania
11. feb 2010

ani ja neviem ako by chceli zorganizovat aby kazdy dr poznal pacientov a zarpven chodil na vizitu len jeden, pricom nie je unosne aby kazdy lekar bol 24 hod denne v nemocnici, lekari chodia poobede domov, jeden ostava na nocnu, kazdy den iny, cize vsetci potrebuju mat prehlad o pacientoch, kto s cim prisiel, kto je rizikovy, na to aby si kazdy dr precital vsetky chorobopisy a prestudoval vsetkych pacientov nie je popri praci cas...aj ja by som chcela pocut navrh na fungovanie oddelenia bez vizity...

latvia
11. feb 2010

ze? nikollette 🙂 tiez to tak vidim

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre