Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

stut
12. júl 2009

respektujem tvoje zelanie uz sa tu so mnou nestretnes maj sa

stut
12. júl 2009

teraz fakt naposledy potlacat nazory inych znamena presadzovat si svoj

slniecko77
12. júl 2009

..absolutny suhlas s pink_lady 😉
..pochybujem, ze si vystudoval medicinu..btw neskutocne hrubky v tvojich prispevkoch 😅
..a preco tvrdis to co vzapati porusis? 😀

mortisa1
31. júl 2009

Ja som rodila v jednej malej nemocnici,personal bol mily.Po porode my na porodny sal doniesla sestricka obed.Vsetko by bolo v poriadku keby si tuto snahu nepokazili homadnymi vizitami.Keby na vizity chodil lekar so sestrickou vsetko by bolo v poridku ved oni maju nejaku zodpovednost za rodicky,ale roztahovat nohy pred skupinou my pripada byt chore.Ked budem rodit druhy raz urcite my skakat po hlave nikto nebude.Bola som na stranke ferovy porod a petycna listina ma 3400 podpisov.Su medzi nimi aj lekari,porodnici,porodne asistentky,tak neviem pochopit preco tu niekto tvrdi,ze je vsetko v poriadku a tu sa s tym nic neroby.Tie nazory stuta su az privelmi akcne ,ale ak chce odpoviem mu na otazku je tam mozno este Rumunsko.

astrane
31. júl 2009

v Brně se nohy před vizitou neroztahují....zaplaťbůh,neboť to byla moje noční můra....naštěstí jsem to nezažila,ale vím,že se to stále leckde praktikuje...tady vás vyšetří jeden lékař mimo ostatní pacienty i dr.Máte-li nějaký problém,řeší se to stejně,na vizitě řeknete,že máte problém,myslím,že nemusíte být přímo konkrétní a dořeší se to s ošetřujícím lékařem.Studenti mohou být přítomni pouze se souhlasem maminky a na vše se ptají,taky se všichni představí a ptají se,zda nebude vadit,když to budou oni,kdo bude u porodu a pod....myslím,že tak by to mělo být....měla jsem z těchto lidí fajn pocit a moc jim fandím i do budoucna a přeju si,aby to tak vydrželo a bylo všude 🙂

Takže rebelie nebyla třeba,ač jsem se k ní chystala 😉

lea79
1. aug 2009

astrane škoda, že som nerodila v Brne ...aspoň, že tam berú ohľady ...a vedia sa aj predstaviť a opýtať...no super 😵

astrane
2. aug 2009

Určitě i tam se dá narazit na vola...ale tohle se tam snaží teď držet jako standart...a to se doktor,co byl u porodu ještě vždycky,když přišel do pokeje nebo mě potkal na chodbě zeptal co malej a jak se cítím....no fakt si nestěžuju 🙂 byl milej-tak asi v mým věku 😀 Ono je tam vůbec většina doktorů dost mladých...mě se líbilo,že mi noc necpali a u monitoru se leží jen na příjmu,pak už ne,ten je taky v poloze,jaké chceme....Myslím,že by to měl být standatr všude a u všech,ale bohužel co tak čtu,tak je to spíš ojedinělá záležitost ☹

stut
3. aug 2009

Dobrý deň,

na základe Vášho mailu, s ktorým ste sa na nás obrátili v súvislosti s porušovaním práv rodičiek na súkromie, Vás informujeme nasledovne:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) v zmysle zákona č. 581/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov vykonáva dohľad nad verejným zdravotným poistením a dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti úrad vykonáva v prípade konkrétneho podnetu s uvedením identifikačných údajov pacienta, zdravotníckeho zariadenia, popísaním problému a podpisom, a to na základe vyžiadania si zdravotnej dokumentácie.

Právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov legislatívne upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. V prípade, ak sa pacient domnieva, že boli porušené jeho práva v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, má možnosť požiadať poskytovateľa (zdravotnícke zariadenie) o nápravu. Ak poskytovateľ jeho žiadosti nevyhovie, môže sa obrátiť na orgán príslušný na výkon dozoru, ktorým je v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia príslušný samosprávny kraj alebo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Úrad sa stotožňuje s Vaším podnetom vo veci dodržania práv pacientiek na súkromie, intimitu a dôstojnosť aj pri vizitách na gynekologicko- pôrodníckom oddelení. Váš mail sme z dôvodu vecnej príslušnosti odstúpili Slovenskej gynekologicko- pôrodníckej spoločnosti, Slovenskej lekárskej spoločnosti a Ministerstvu zdravotníctva SR, odkiaľ budete priamo informovaný.



S pozdravom

Mgr.

Odbor prevencie

martinka1981
4. aug 2009

Ahojte,tak ja som rodila v Rakusku a tam taketo niečo neexistuje. Vizity sice su,pridu aj viaceri lekary,sestričky,por.asistentky ale pytaju sa ako sa citime,či mame bolesti atd. a jedine čo urobia je že skontroluju ako sa vam sťahuje maternica(prehmatanim brucha) takže žiadne hromadne očumovanie 😉
Takže si myslim že už by sa mohlo aj Slovensko zobudiť a neponižovať ženy takymto sposobom 😒

pink_lady
4. aug 2009

stut ako si sa priznal v IP myslim viacerym, vieme ze nie si ziadny medik a vobec nerobis nic kvoli svojim dceram ani kvoli manzelke, ale kvoli nejakej kamaratke, tak prosim ta uz nevypisuj IP ak chces pis do fora ale nie do IP...vdaka

stut
4. aug 2009

pink dakujem ze si mi schvalila pisanie do fora lebo slub som porusil dany tebe ale musim ta upozornit ze clanok 12 pravidiel fora znie Neukladaj do fora obsah internej posty jej obsah je adresovanyTebe a nie verejnosti. jeto v pravidlach ja by som Ti nieco take neurobyl napriek tomu si ta vazim lebo si clovek s nazorom za ktorym si stojis . nevadi my nech je akykolvek vdaka vdaka a uz sa prosim TA na mna necerti.ak prispejem nebude to kobojka ale veci k teme ozaj

jasminet
4. aug 2009

presne ako lady pink pisala - ranu mi pozrela iba izbova lekarka + jediny raz tam mala medicku, co mi vobec nevadilo a potom ked prisliel primar a spol len zreferovala co sa so mnou deje, resp. nedeje. ziadne roztahovanie noh pred polovicou oddelenia sa nekonalo. ani pred porodom ani po porode. ked ma chcel niekto vysetrit, povedal mi, aby som sa dostavila do vysetrovne...

stut
4. aug 2009

este pre spresnenie kto s fora najde kde pisem bol som medik alebo som lekar poslem mu velku bonbonieru lebo pokial sa ja pametam napisal som mam prehlad kolko trva naucit sa anatomiu cize mat prehlad alebo byt lekarom je podla mna rozdiel

pink_lady
4. aug 2009

ten slub si si vymyslel ty, ja som ho od teba neziadala....iba sme ta uz viackrat ziadali aby si nevypisoval IP ale pisal do fora...

zukab
4. aug 2009

no ako to tu citam, som rada, ze som rodila v zahranici a intimitu kazdej zeny tam brali ako nieco samozrejme a automaticke.
priamo po porode ma mala na starosti nejaka polka, ktora sa ma neustale pytala, ci mi nevadi, ak sa pozrie, ako krvacam, ci mi nevadi, ze mi zmeria teplotu. ked som po case zaspavala od unavy, tak som jej povedala, nech ma nebudi a pozera sa kam chce a kedy chce, ze si potrebujem par minut pospat. 😀
bola to miestnost, kde lezali cca 3 zeny po porode, pripadne tesne pred porodom, ked cakali na cisara. kazda ohradena plentou, kopec priestoru okolo, mala som tam aj dceru, aj muza.

ono by uplne stacilo, keby aj u nas existovali tie plenty okolo posteli, ktore si kazdy moze zatiahnut, ak nema naladu cumiet inu zenu oproti sebe a chce byt "sam". takisto su velmi prakticke pri akomkolvek vysetreni, kojeni atd.
na izbach to bolo vyriesene tiez takymto sposobom, takze ak som chcela mat s dcerkou sukromie, pripadne ak prisli navstevy, ked mi pozerali ranu, laktacna poradkyna radila s kojenim, ked do mna pchali klistyrovy cipok (bola som po CS), nikto nic nevidel. a na noc sme si to vsetky zatahovali tiez.
to je taky problem nieco podobne nainstalovat aj v nasich nemocniciach? par trubiek pri plafone a zavesit na ne zavesy?? 😲

stut
6. aug 2009

Prepacte my.Teraz odbocim trocha od temi ,suhlasim s Pink neziadala ma o to napriek tomu som to povazoval a povazujem za zavezok. Chcel by som vas poprosit ak som niekoho urazal alebo ziadal nejake detaily o h. v. nech to kludne pusti do fora , urcite viete kam tym mierim. Vo fore boli otazky preco, kolko mam , cer, a ze som to riesil internou postou je predsa normalne ved tato tema je o respektovani sukromia.Debata na I.P.my priniesla novy pohlad na tuto temu i na zivot.Hlavne dakujem za novy pohlad na knihu 7 dni v bielom koncentraku a Volaju to medicina vdaka za rady.Na tejto teme som velmi zranitelny lebo staci aby niekto napisal stut je ........... a uz si neskrtnem. Som rad ze ste seriozne baby. A konkretny obsah I.P. nikdy nikomu do fora neulozim.A pokial ide o inteligenciu ja ju vnimam ako pochopenie a pomoc inym.Zi tak aby stretnutie s tebou,prinasalo ostatnym radost.Toho keby sme sa drzali vsetci ale uplne vsetci tato tema by tu nebola.Pokial ide o Pink ja si ju vazim lebo verim ze keby mala negatyvny postoj tiez by sa dokazala on bit.Za kazdym tymto prispevkom je zivotny pribeh,sny a idealy o svojich drobcoch. Vazim si vas ze ste. Verim tomu ze cim tu bude viacej pozytyvnych nazorov kazdeho to bude tesit .Podla mna toto nie je hon na carodejnice.Respektujme sa napriek rozdielnym nazorom aby toto bolo plnohodnotne forum. Vdaka za vas cas straveny pri citani.

mode
7. aug 2009

stut. Ja síce nemám túto tému prečítanú. Ani neviem kto si, keď si po zverejnení asi profesie, už neškrtneš. Žeby lekár od fachu? Odpusti mi, ale ten pravopis! ☹ Poradím ti. Používaj len i alebo y. Potom budeš mať väčšiu úspešnosť, že trafíš správne.

zuzujan
7. aug 2009

stut nehnevaj sa, ale fakt sa to neda citat, ten pravopis je priserny......brrrrrrr
myslela som ze sa tu dozviem zaujimave informacie, ale nechce sa mi to citat nazad lebo tvoje prispevky su trosku zvlastne pisane.........

stut
7. aug 2009

nie som lekar ,myslel som ak by niekto napisal ze som uchyl .kazdy tu riesi moj pravopis ,i ked je dolezity nerisi temu napisem zakony zle je ,napisem ospravedlnenie zle je nedodrzim pravopis zle je opakujem nie som lekar lebo keby som bol tak toto nedopustim ,uryvok z lekarskej prisahy......a vyhnem sa konaniu ktore by ma uvrhlo do podozrenia z bezpravia.....suhlasim ze pravopis je katastrofa pokial chcete mat prehlad musite si to precitat od mojho prveho prispevku niektore su moc divoke ,nikdy som nemal v umysle a nemam niekoho urazit Zuzujan o ake informacie mas zaujem , ano pisane je to zvlastne ale Starosloviencina to nie je,keby som tu chcel pisat bezchybne texsty asi by ich musela prepisovat cera,ozaj malickej hodne zdravia stastia nech ti prinasa v zivote iba radost.Pekny den.

babyboom
12. aug 2009

Stut, čo sú to za knihy 7 dní v bielom koncentráku a Volajú to medicína?

stut
12. aug 2009

Zdravím, autor kníh je Daniel Jankech. Dominantný príbeh sa odohral v roku1988 na gynekologicko- pôrodníckom oddelení FkNsP Martin. Hovorí o hrubom porušovaní ľudských práv. Ale od vtedy sa tam určite vymenil personál .Ale v niektorých príspevkoch na fóre sa objavovali metódy ako s knihy aj po 20 rokoch. Ja som myslel že toto už nemôže existovať nikde. A predsa sú tu také príspevky .Okrem toho mne tato skúsenosť chýba .Posudzujem podľa príspevkov alebo rozprávania. Tak či je to tak alebo onak môžete posúdiť vy dámy. Slovenska R. sa zaviala po vstupe do E.U. uplatňovať všetky právne normy v rámci ľudských práv ktoré sú platne v E.U. Každý môže konať čo nie je zákonom zakázané a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo , čo zákon neukladá. Článok č.2 odsek č.3 Ústava S. R. Pokiaľ smernica zdravotného zariadenia zasahuje do vášho súkromia alebo porušuje ľudské práva nemusíte ju dodržiavať. Ale sú tu aj pozitívne príspevky tiež im treba venovať pozornosť .Keď urobíte niekomu sto krát dobre a raz zle, bude si pamätať len ten zlý raz .Poznám veľa nie dobrých ale výborných lekárov a s ktorými som spokojný napíšem im hodnotenie do zdravotných poisťovní do rubriky hodnotenie lekára .Ak mate pozitíva tých výborných vašich ,podporte aj vy. Ľudská dôstojnosť je normou individuálnou, čo znamená, že čo je pre niekoho normálne, môže už pre druhého byt nedôstojne. prajem pekný deň dámy.

stut
16. aug 2009

Každé naše slovo niečo spôsobuje a každý náš čin o nás niečo hovorí. Úroveň národa môže byť iba taká vysoká, aké je jeho právne vedomie.

mortisa1
16. aug 2009

Máš pravdu..

stut
10. sep 2009

Ahojte baby konečne sa pohli trocha ľady je tu petícia WWW.dietaaja.sk peticia za humanizaciu zdravotnej starostlivosti ,organizujú to materské centra a pani Gregušová z Martina.Prosím pozrite sa na to veď tu ide o Vás a Vašich drobcov.Prosím Vás podporte petíciu.

luciauk
18. dec 2009

nechápem, prečo tu niektoré osoby útočia na stuta...keby viac mužov zaujímalo, ako ich ženy rodia, keby viac mužov-lekárov sa snažilo...ale nesnaží a tí, čo nezažili, nepochopia a ďalej budú hovoriť, že stačí otvoriť ústa alebo vydržať...presne ako o tej skapatej rybe...alebo o ružových okuliaroch. ja som rodila na slovensku pred 11 a 6 rokmi a je mi úprimne ľúto každej ženy, čo tam rodí, lebo nevie, čo by mohla zažiť inde, kde je pacientka najväčšia hviezda na sále a nie pán doktor 🙄

stut
25. dec 2009

(2) Zdravotnícky pracovník sa k pacientovi správa korektne , s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému alebo nemravnému konaniu. Zdravotnícky pracovník rešpektuje pacienta ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami i povinnosťami vrátane zodpovednosti za svoje zdravie.

stut
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
avicena
29. dec 2009

Luciauk, je jasné, že pokiaľ sa rodička potrebuje cítiť ako HVIEZDA, tak jej asi máloktorá pôrodnica bude vyhovovať. Pri pôrode totiž nejde o to , aby hviezdila matka, pôrodník, alebo PA, ide najmä o bezpečie dieťaťa a rodičky a samozrejme aj o vytvorenie pokojnej atmosféry na príchod nového človeka. Nepaušalizuj a nehádž všetky pôrodnice do jedného vreca. Podľa toho, čo píšeš, môžeš mať osobnú skúsenosť maximálne s dvoma pôrodnicami v SR a to ťa naozaj neoprávňuje " úprimne ľutovať všetky ženy rodiace v SR". A ešte jeden postreh . Ženy, ktoré sú emocionálne vyrovnané, racionálne a spokojné so životom nemajú problém komunikovať so zdravotníckym pesronálom, formulovať svoje požiadavky a diskutovať o nich .Spolupráca, priebeh pôrodu a celkový pocit z pôrodu je príjemný pre obe strany. Ženy, ktorým niečo z vyššie vymenovaného chýba, sa spravidla veľmi radi stavajú do pozície pseudohviezd , ich požiadavky mnohokrát nemajú racionálny základ a trvajú na nich často aj na úkor bezpečia vlastného dieťaťa.
Ad stut : vo svete existuje aj charta práv zdravotníckych pracovníkov, ktorá hovorí, že pacient nemá len práva ale aj povinnosti a tiež sa správa k zdravotníckemu personálu korektne, dodržiava liečebný režim a neznižuje sa k hrubému a nemravnému konaniu. Si si istý, že vždy sa pacienti správajú "dobre" a len zdravotníci "zle"? Čo tak zákon o akcii a reakcii?

stut
29. dec 2009

Slovenská lekárska komora bude dôsledne obhajovať práva a dobré meno lekárskeho stavu a jednotlivého lekára a bude reagovať na každé neoprávnené alebo predčasne uverejnené negatívne informácie o práci lekára.
Slovenská lekárska komora bude aj naďalej uhrádzať svojim členom poistenie právnej ochrany v spojitosti s výkonom povolania lekára. Chcel si vedieť kto obhajuje lekárov,Stačí. Ešte otázočka koľko krajín EU. ratifikovalo CH.práv lekára.

stut
29. dec 2009

Soukromí pacienta je svaté
Nejde ale jen o nahotu, problematických míst ve vztahu
lékařů k soukromí pacientů je mnohem více. Jedním
z typických nešvarů je, že není respektováno pacientovo
právo na soukromí za dveřmi nemocničního pokoje. Lékaři
i sestry do pokojů zcela běžně vchází bez klepání,
před ostatními pacienty na pokoji lékaři při vizitě nahlas
rozebírají pacientovy potíže, vizita se často mění ve výslech
před svědky. Na Homolce chtějí tento zakořeněný
rys českého zdravotnictví vymýtit. „Chceme, aby všichni
naši zaměstnanci respektovali, že pokoj nemocného je
jeho území, kde on je doma. On není host v našem pokoji,
ale my jsme hosty na jeho území,“ říká ředitel nemocnice
Oldřich Šubrt.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre