Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

luciauk
29. dec 2009

avicena, ale rodia aj ženy zakríknuté, emocionálne nevyrovnané, hamblivé, ženy ktoré nemajú internet a nie sú také informované, ako my. ja som rodila ako mladá hamblivá žena, a hviezda som byť nechcela, s každou otázkou som bola vypoklonkovaná, a pri pôrode lekár plieskal po zadku sestričku a rozprával o svojom úspechu na poľovačke. takže sa neurážaj a pochop, že nie každý je ako ty. sebavedomý a sčítaný. uznávam, že som nemusela napísať, že mi je ľúto žien rodiacich na sk, ale to boli moje momentálne pocity, ked som čítala ostatné príspevky. a môj názor a na ten hádam oprávnenie mám, nie? a či uveríš alebo nie, tak ja pracujem v zdravotníctve, denne som v kontakte s pacientmi, pracujem s nimi a nie je to ľahká robota, stretávam sa s nepríjemnými klientmi, nevďačnými ale nikdy ma ani vo sne nenapadlo byť k nim hrubá. to nie je chvála, ale len úvaha.

stut
29. dec 2009

Autor: Prof. PhDr. Hašková, CSc.,

Lékař vždy byl, je a bude veřejnou osobou, a proto nikoho neudivuje, že je způsob jeho činnosti podroben i morálnímu hodnocení, a to jak ze strany kolegů a pacientů, tak i veřejnosti. Etický, resp. deontologický kodex tradičně vymezuje povinnosti lékařů vůči třem jmenovaným skupinám a je všemi lékaři dobrovolně přijímán jako vhodný a opodstatněný. Zdravotní sestry, jakož i reprezentanti dalších kategorií profesionálních zdravotníků rovněž přijímají vymezení svých pravomocí a respektují pravidla etických zásad své činnosti. Etický kodex týkající se pacientů je novinkou, a nepřekvapuje, že byl právě u nás přijat s rozpaky, čestnými výhradami, a někdy dokonce i nepochopením. Na stránkách zdravotnických novin proběhla v roce 1992 obsáhlá diskuse na téma práv pacientů. Někteří lékaři zcela zpochybnili základní prvky tohoto významného dokumentu a často kladli otázky typu:
Má mít pacient vůbec nějaká práva? Potřebuje je? A když, tak k čemu? Nebude jich zneužívat vůči lékařům? Námitky jsou to jistě závažné a svědčí nejen o silně zakořeněné tradici paternalismu, ale také o určitém strachu z veřejné kontroly, jakož i o určité neinformovanosti. Prč, jak a za jakým účelem tedy práva pacientů vlastně vznikla?
Po dlouhá staletí neměli pacienti žádná práva a nutno spravedlivě doplnit, že je ani nepotřebovali. Pacient byl v minulosti plně závislý na lékaři, a to nejen v rovině odborné, ale často i lidské. Asymetrie vzájemného vztahu byla obrovská a vedla ke vzniku klasického, paternalistického modelu

stut
29. dec 2009

Každý jednotlivec má právo neutrpieť škodu spôsobenú nedostatočným fungovaním zdravotníckych služieb, zanedbaním lekárskej starostlivosti a chýb, a právo na prístup k zdravotníckym službám, ošetreniu a liečbe, ktoré spĺňajú vysoko stanovené bezpečnostné normy. Nemocnice a zdravotnícke služby, ktoré to chcú zaručiť, musia sústavne sledovať rizikové faktory a zaistiť, aby sa elektronické lekárske zariadenia riadne udržiavali a aby bol obsluhujúci personál riadne zaškolený.

stut
29. dec 2009

VIDEO a FOTO: Lekári boli pri pôrode hrubí a drastickí! - tvnoviny.sk
- [ Přeložit tuto stránku ]
17. feb. 2009 ... Po komplikovanom pôrode žena navyše prišla o maternicu. .... Matka po mozgovej príhode porodila Nikolasa, a potom zmizla z nemocnice ...
tvnoviny.sk/.../video-a-foto-lekari-boli-pri-porode-hrubi-a-drasticki.html - Archiv - Podobné

stut
29. dec 2009

Všetci odborní pracovníci v zdravotníctve musia niesť plnú zodpovednosť za bezpečnosť pacienta vo všetkých etapách a súčastiach lekárskeho ošetrenia a liečby. Lekári musia vedieť predchádzať rizikám omylu sledovaním prípadov, ktoré sa prihodili, a priebežnými školeniami. Pracovníci poskytujúci zdravotnícku starostlivosť, ktorí nahlásia existujúce riziká svojim nadriadeným a/alebo kolegom, musia byť chránení pred možnými negatívnymi následkami.Pekný deň

stut
29. dec 2009

Zdravotnícky pracovník sa k pacientovi správa korektne , s pochopením, s rešpektovaním intimity a trpezlivosťou a nezníži sa k hrubému alebo nemravnému konaniu. Zdravotnícky pracovník rešpektuje pacienta ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami i povinnosťami vrátane zodpovednosti za svoje zdravie. Príloha Z.z.starostlivosti 578/ 2004 v znení neskorších predpisov.

luciauk
29. dec 2009

avicena, musela som sa vrátiť, lebo som si uvedomila, ako si prekrútila súvislosti, v ktorých som použila slovo hviezda. ja som neočakávala ani fotografov ani rozdávanie autogramov. slovo hviezda sa dá chápať aj v širších súvislostiach 😉 u nás doma je napríklad hviezdou náš najmladší synček...ja som vlastne neočakávala nič. mala som ukrutné bolesti a to, že sa so mnou zaobchádzalo zle, som si uvedomila až neskôr. a čo sa týka bezpečnosti dieťaťa...ked lekár vôbec nekomunikuje s rodičkou, iba ju okríkne ak ona zastoná od bolesti, ani jej nepovie, že jej ide rozstrihnúť hrádzu a ona potom nevie čo skôr od údivu, bolesti a prekvapenia, tak to sa ti zdá ako správanie napomáhajúce bezpečnému pôrodu? mne nie. a tiež...ty si obehala všetky pôrodnice na sk a v zahraničí, že môžeš súdiť druhých skúsenosti a názory? chápem, že niekto nemal nijako zvlášť negatívne skúsenosti, ale keď počúvam v rodine a od kamarátiek ich skúsenosti, tak mi je naozaj ľúto, že to museli takto prežiť. zmierené s tým, ako to je, lebo naozaj nevedia, že to môže byť aj inak. niektoré samé nadávajú, nepovedz, že nikoho takého nepoznáš....tento problém tu je, nie je vykonštruovaný.

stut, tebe sa čudujem, že tu vhadzuješ tie omáčky. možno to ani nikto neprečíta a ty potom pôsobíš veľmi zaujato. si si ešte nevšimol, že na MK sa väčšinou nediskutuje, len háda? ja som len obyčajná žena, ktorá zažila hrubé zaobchádzanie v pôrodnici a je to tak aj ked sa tu niekto bude hádať, že nie a nie a nie ☹

meusicka
29. dec 2009

ahoj kazdemu, som sa nejak naklikla do vasej debaty 😝

luciauk... len by som chcela napisat, ze v istom smere mas samozrejme pravdu, al pokial ide o porody spred cca 10 rokov alebo hoci aj 5 ako pises, ja mam pocit, ze sa to aj na SVK troska uz zmenilo k lepsiemu. ide asi naozaj o to, ze si zeny uvedomuju ze mozu s lekarmi rozpravat, ved su to tiez len ludia. ja som rodila pred necelym rokom a mozno som mala stastie na Dr. ale pravdou je, ze som pred porodom povedala co je moja predstava, trebars aj o nastrihu. nechcela som, ale povedala som, ze ak bude potrebny, tak o.k. a zial bol. urcite je pristup personalu iny k zene, ktora ma pri porode aj partnera, to tiez uznavam. zena ma pri porode pocit, ze je vydana na milost a nemilost personalu, preto je dobre mat tam este niekoho, kto je " spriaznenou dusou" rodicky🙂 a tiez si myslim ze ta zena nebude tak skoro hystericka, ci nestatsna a ked pri nej bude niekto, kto ju povzbudzuje, tak urcite bude mat viac energie spolupracovat s personalom.

no a na margo personalu. zial niekedy zabudaju, ze nie kazdy ma prah bolesti rovnaky. to co som ja preckala bez vykrikovania, to dievca predo mnou prekricalo az na chodbu k vytahom. 😒

ewelyne
30. dec 2009

ako tak pozeram, avicena si riesi v kazdej teme co sa tyka hlavne lekarov, porodu a porodnic nejake "komplexy" lebo nie vsetci padaju zo vsetkych lekarov na zadok... 😉 😀 😀
ak teda studujes medicinu, tak verim, ze sa nebudes ako buduci lekar spravat tak "uzasne" aj k pacientom...

stut
30. dec 2009

Avicena píšeš že sa rodičká potrebuje cítiť ako hviezda .Ona sa tak cítiť nemusí ona hviezda je, privádza na svet nový život, na tom je založený kolobeh života. Pokiaľ tu píšeš o zákone akcie a reakcie .Zdravotníctvo tak nefunguje, a ani nemôže .Lebo zdravotnícky pracovník má byť školený na tieto kolízne situácie. Pre istotu si pozri učebnicu psichológie pre stredné zdravotné školy či sa tam píše o akcii a reakcii. Píšeš že vo svete existuje charta práv lekárov Napíš nám ktoré krajiny ju majú a ktoré ju potrebujú. Lebo pokiaľ ja mám informácie predložil ju pán Dragula šéf lekárskej komory.Ale nie je ratifikovaná žiadnou krajinou EU. Čiže nie je to medzinárodne uznávaný dokument. Na rozdiel od EU. Charty práv pacienta. Slovenská republika sa vstupom do EU. Zaviazala: Uplatňovať všetky platné právne normy v oblasti ľudských práv ktoré sú platné v EU. A nakoniec by som sa chcel ospravedlniť všetkým zdravotníckym pracovníkom ktorý dodržiavajú etický kódex , uplatňujú práva pacientov v praxi , dodržiavajú zásady dobrých mravov a postupujú LEGE ARTIS.

stut
30. dec 2009

Toto nie je moj názor mám ho z inej témy je aj podpísaný.
Nedajme sa
Mária Kohutiarová

Múdre slová o tom, aká je žena zraniteľná a citlivá počas tehotenstva a hádam najviac počas pôrodu dostávajú na frak práve od tých, ktorým by na pohode žien v tomto období a čase malo najviac záležať – už len z hľadiska profesionálnej cti.

ejasmeja
30. dec 2009

ahojte!
netreba hadzat vsetkych do jedneho vreca - su aj ludski a profesionalni lekari a zdrav. personal, ale su zial aj arogantni chudaci, ktori si riesia nejake svoje komplexy na pacientoch a rodickach.
s oboma "druhmi" mam svoje skusenosti a s tym arogantnym dost cerstvu skusenost. kedy mi nemenovana pani lekarka hrubo a arogantne odvrkla, ze ona ma na predporodnu pripravu nenuti chodit. a to som si iba slusne vyziadala potvrdenie pre svojho zamestnavatela, ze som na tej hodine bola. ona to vraj robi dobrovolne vo svojom volnom case. a to, ze za to berie 3 eura je tiez samozrejmost a zrejme tiez zas moj "dobrovolny" prispevok, na ktory mi ani nedala potvrdenku o prijme... ale to som odbocila...

tu sa nik nesnazi hadzat na jednu kopu vsetky porodnice a vsetkych porodnikov, ale je pravda, ze v mnohych zariadeniach vas ani dnes neinformuju o zasahoch a zakrokoch, ktore sa vam chystaju urobit a ak sa nahodou ohradite, tvrdia, ze na to nemate pravo! ale mate! a ak nieste dostatocne informovala alebo asertivna, tak sa neozvete a robia s vami co chcu...
avicena, nie kazda rodicka je taka, ako si ju opisala, co maju robit zeny, ktore nie su racionalne, ale emotivne? primlade, hanblive, neskuesne, neinformovane, navzdelane? tie nemaju pravo na to aby sa k nim personal spraval slusne a informoval ich a vsetko im vysvetlil? som si ista, ze maju, tak preco to zdrav. personal nedodrziava?

a k hromadnym vizitam:
neide o to, aby vobec neboli, ale o to, aby sa slusne opytali rodicky, ci moze byt na vizite pritomny medik, alebo viaceri a ponechali jej pravo odmietnut ich. a ponechali jej aj pravo na sukromie. ak si niekto nezela byt vysetreny pre ostatnymi rodickami, tak ho vysetrit pred nimi jednoducho nemozu.
a este jedna vec, ktora sa stala mojej kamaratke. prisla jej na vizitu dost velka skupina medikov a ked poziadala lekarku, aby odisli, ze si nezela ich pritomnost, ona ju dost arogantne "uzemnila" s tym, ze nema pravo odmietnut! teda vyslovene klamala.

a zdoraznujem, ze nechcem hadzat vsetkych do jedneho vreca a som rada, ze niekde sa to uz zmenilo k lepsiemu, ale, zial, nie vsade... a preto som rada, ze je tu tato tema aj ked obcas s radikalnymi nazormi... ale kazdy si z toho moze vybrat to, co sa mu hodi, nemyslite?

ejasmeja
30. dec 2009

teda pardon, oprava, nie na vizitu jej prisla skupina medikov, ale rovno k porodu a tam na nu lekarka nakricala, ze nema pravo odmietnut...

ejasmeja
30. dec 2009

o tom, ze by sa jej slusne dopredu opytala, ci tam ti medici byt mozu, nemoze byt ani reci... takze len tolko k "zmenenemu" pristupu zdravotnikov...

stut
31. dec 2009

Zdravotníctvu chýbajú tzv. „komunikačné protokoly“, ktoré by boli súčasťou štandardov v prístupe k pacientom a ktoré by automaticky vytvárali mantinely v pokušeniach práva pacientov porušovať. Okrem iného by vytvorili univerzálny rámec na poznanie individuálnych želaní pacientov skôr, ako sa začne liečebný proces, čím by sa maximálne vyšlo v ústrety pacientom a zabraňovalo konfliktom.

stut
31. dec 2009

Práva pacientov chráni naozaj veľmi široká medzinárodná i domáca legislatíva a bolo by zdĺhavé uvádzať tu všetky dokumenty. Treba však podotknúť, že všetky medzinárodné dohovory týkajúce sa práv pacientov sú v SR platné a je možné sa na ne odvolávať.
K tomuto jeden dôležitý citát z dôvodovej správy Európskej charty:
„V celku platí, že jednotlivé práva ustanovené v charte sa budú musieť interpretovať v širokom rozsahu, aby odvolania na súvisiace všeobecné princípy pokrývali všetky medzery jednotlivých ustanovení“
Znamená to teda, že práva pacientov sa musia vysvetľovať v čo najširšej miere v jeho prospech, podľa dobrých mravov a nie podľa potrieb lekára.

luciauk
2. jan 2010

no, všetky máte pravdu. ani ja nehádžem zdravotníkov do jedného vreca. jaaaj, aké dobré kamarátky som si našla medzi rehabilitačnými sestrami mojej dcéry...ale zlé skúsenosti mám fakt všade, z retgenu, zubného, infekčného, urgentu, ušného a aj z obvodu ☹

hromadné vizity sú vedené takým nejakým divným spôsobom...veď všade na svete sa nový medici učia na pacientoch a nemusí to byť takto násilne a neempaticky. je mi strašne ľúto všetkých zdravotníkov, ktorí nie sú docenení a za tie isté peniaze ako kolegovia, vedia povedať pacientovi milé slovo, chytiť za ruku v ťažkej chvíli a poradiť keď je bezradný. ja som mala tú česť a rada na nich spomínam. hneď sa človeku ľahšie lieči 🙂 ale...čo tam po takej nepríjemnej babizni, ktorá na mňa zjapala, ked som si zle ľahala pod rentgen...ale keď žena privádza na svet dieťa a je emocionálne aj fyzicky úplne vypätá a niekto ju okríkne, že stoná...tak to sa vryje do pamäte ☹

ja viem, že sa to zlepšuje, ale mohlo by sa aj rýchlejšie 😀 lebo aj pred 10 rokmi, čo je pre niekoho dávno, tak sa hovorilo o štandardnom rodení do vody, v rôznych polohách, s vonnými sviečkami, s otcom pri pôrode, o baby friendly hospitals atď a stále to bolo v plienkach. manžela som si musela drzo dovliecť na pôrodné oddelenie a v súkromnej baby friendly hospital som svoje dieťa 3 dni nevidela /bez vysvetlenia/, prebalovala som ju na kuch. stole a spali sme na jednej posteli 🙄 čo hraničí s bezpečnosťou...a tie hromadné vizity...škoda hovoriť

lisanda
3. jan 2010

Ahoj já rodila v Brně Bohunicích, když přišla Mudra- gynekoložka na vizitu a ptala se na problémy - šit atdí, tak to chtěla zkontrolovat přímo na pokoji. Poprosila jsem jí že se sprchnu a přijdu na vyšetřovnu a žádný problém. Asi si musí každý říct a stanovit si hranice. Mudram to asi nepřijde... ikdyž by mělo...

stut
17. jan 2010

Pacient počas ambulantného aj nemocničného vyšetrenia, ošetrenia a liečby má právo na to, aby bolo rešpektované jeho súkromie, telesná a psychická integrita. Má právo, aby s ním zdravotnícki pracovníci zaobchádzali citlivo, ohľaduplne a brali ohľad na jeho pocity. Špecifikom sú zdravotnícke zariadenia, kde prebieha výučba študentov. O tejto skutočnosti by mal byť pacient informovaný lekárom, vyšetrenie v prítomnosti študentov môže odmietnuť. Toto je vyjadrenie UDNZS

biba12
17. jan 2010

Stut ty si hotova encyklopedia🙂))) Na vsetko mas nejaku odpoved.

luciauk
4. feb 2010

lisanda, kiež by to už vždy bolo tak, ako v tvojom prípade 🙂

latvia
4. feb 2010

aj na uradoch by sa tetusky mohli skulturnit a polepsit v chovani 😝 ale to nikto nebuzeruje, furt len zdravotnici maju byt mili, usmiati, cerstvi a vyhoviet kazdej somarine co koho napadne...

latvia
4. feb 2010

a potom sa vsetci cuduju, preco je lekar neskuseny, ked sa mu prihodi nieco na ulici....na stazach v nemocke kazda odmieta medikov, clovek vidi len knihy, nema sancu dostat sa ku praxi!! a ked som nieco nevidela nazivo, odkial mam tusit ci to robim spravne? som doktorka, nie gyn., ale ak by som mala niekde na ulici odrodit zensku, mozno aj nejak zasiahnut a urobit nejaky hmat, zial, zenska u mna nepochodi.....vdaka zenskym ktorym vadila pritomnost 5 mediciek pri porode...

latvia
4. feb 2010

a este k uvodnym vyhlaseniam zajo.....tvoj osetrujuci lekar zial nebude mozno vsetky dni tvojho pobytu v nemocke v praci, nehovoriac o tom ze moze akurat vtedy akutne operovat....ak by kazdy osetrujuci lekar mal poznat stav svojej pacientky a druhym to len tlmocit, jednak by to zabralo kopec casu a jednak jeden lekar nevie z hlavy vysypat stav pacientok z 3 izieb ktore ma na starosti....
je vyborne ked niekto komentuje ako je to v zahranici, kde je dostatok personalu aj doktorov, ktori pracuju 160 hodin mesacne za nadherny plat a porovnava to s lekarmi na SR kde pracuju 240h mesacne za peniaze ktore sa skoro rovnaju platu ucitelky....nehnevajte sa, ale skuste si vystudovat medicinu, zamestnajte sa na slovensku a skuste to zmenit, ak mate dojem ze vy sa furt budete chovat ukazkovo...

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
shaula
5. feb 2010

Lativa - "furt len zdravotnici maju byt mili, usmiati, cerstvi" - ano, je to jejich povinnost, když pracují s lidmi. Nebo by být měla. Jinak ovšem s tebou souhlasím - lékaři léčí lidi a tak se na lidech musí učit. Kdyby každý pacient odmítal přítomnost mediků, tak by se toho asi moc nenaučili... A ostatní se na mě nezlobte, ale nechtěla bych, aby mě léčil lékař, který má vše nastudováno jen z knih kvůli falešnému studu pacientek...

latvia
5. feb 2010

snazienka, a na tej hromadnej vizite sa chovaju ako? pridu a povedia roztiahni nohy kravo?? mne kukali mezdi nohy 3 lekari za 4 dni, a neprislo mi to ponizujuce, je to proste ich robota, a keby si mala sajnu ako to v nemocke funguje, nic podobne by ziadna z ust nevypustila...niesme v amerike na sukromnej klinike...chces mat vsetko sukromne a dokonale? zaplat si kliniku kde sa takto chovaju, lebo za to beru tazke prachy a maju na to cas a vybavenie

latvia
5. feb 2010

shaula, mas pravdu, mame byt mili a slusni, aj to robime ak sa tak chovaju aj pacienti, ale castokrat je tio opak a nechame na seba len kydat lebo pacient je nas KLIENT tak mame drzat hubu....kebyze si nezazijem na vlastnej kozi tak nevravim nic 🙄
okrem toho, vela ludi pracuje "s ludmi", v kazdej praci by mali byt slusni a mili ludia, aj na tych uradoch a inych instituciach kde pride clovek po nieco, lenze tam ked si clovek otvori hubu tak caka dalsie 2 hodiny naschval, ako za trest.

shaula
5. feb 2010

Ano, máš naprostou pravdu, nenapsala jsem to přesně tak, jak to myslím - být milý a slušný není samozřejmě jen povinnost lékařů, ale všech pracovníků, kteří pracují s lidmi, tj. i úředníků a dalších. Že to tak bohužel v praxi často není, je druhá věc ☹ A na druhou stranu i všichni klienti (vč. pacientů - líbí se mi, že jim tak říkáš, to znamená, že ti záleží na tom, jak se cítí 😉 ) se musí chovat slušně ke druhé straně (tj. např. k těm lékařům) a nedělat naschvály.

latvia
5. feb 2010

shaula, ved to keby respektovali obe strany, nebolo by co riesit....zial, asi si prote kazdy musi pozametat pred svojim domom a az potom kritizovat ostatnych...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre