Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

kucerka0507
14. okt 2008

Ja by som šla tiež radšej do Kochu, ale ked to zrušili.....

luciar79
14. okt 2008

dula Renka -áno v Skalici, rodil mňa primár a to som nemala protekciu. A izbu som si zaplatila nadštandard.Som spokojná aj prvý krát a aj teraz.

dula_renka
14. okt 2008

luciar79...mne robi Kvaltin sekciu pred 12 rokmi, moj drahy synacik sa totiz rozhodol, ze bude cisarska vysost 😕 .....a mozem povedat, to co bolo v skalici pred 12 rokmi standart, je dnes inde nadstandart ☹ .....ja som tam sla, lebo tam mam rodinu a ked som sa dozvedela, ze musim na sekciu, tak som sla tam. Prva dcera sa narodila na Sulekovej v Bratislave, ale tu to bolo lepsie 😉

verbalinka
14. okt 2008

Ahojte, konečně jsem natrefila na podobně smýšlející. Hromadné vizity jsou nechutné a absolutně proti právům pacienta. O léčení a intimních (soukromých) věcech se nesmí mluvit před cizími a rotahování nohou před avem lidí mi přijde strašně ponižující. Ale bohužel je toho v medicíně dost, nejenom v porodnictví. Doktoři si myslí, že jsou Bozi a od toho se vše odvíjí 😠

dula_renka
14. okt 2008

verbalinka...aj u Vás to stále takto funguje?

hana_r
14. okt 2008

Luciar, jestli ti různé procedury a vizity vyhovovaly, je to v pořádku. Ale chce to toleranci, že když něco vyhovuje tobě, nemusí i jinému. Obzvlášť u procedur, které jsou zbytečné, není důvod je rutinně dělat.
HOlky, mrkněte na www.normalniporod.cz, je tam petice za zlepšení podmínek v porodnictví. Je to aspoň malý pokus něco změnit.

prsky
14. okt 2008

luciar...pardon, ale ci sa mi rana hoji alebo nie viem rozoznat aj sama a nepotrebujem aby ma verejne bez mojho suhlasu obcumovalo x ludi. Ked si precitas kusok dozadu (tusim v tejto diskusii to bolo), tak 1 mamina doktorovi hovorila, ze v rane nieco nie je v poriadku a oni ju ubezpecili, ze urcite je, ze hadam si nemysli, ze proces hojenia je bez neprijemnych pocitov...a o par dni z nej vysiel tampon, ktory tam zabudli..a reakcia doktorov? vraj moze byt rada, ze vysiel 🙄 takze dakujem pekne, ked na mna ma kukat x doktorov a nic nevidiet a nepreverit, lebo maju na rodicky nazor ako v tych vtipoch o blondynkach

luciar79
15. okt 2008

tak ja som si tam teda po pôrode nevidela. nedokázala som to ani so zrkadielkom. až doma až som bola chudšia a ohybnejšia.A že som napísala že mi to nevadilo je predsa moja vec. Nenávažam sa do tých čo im to vadí. Podľa mňa sú ďaleko horšie veci ako je hromadná vizita. Napr. pozerať sa ako smrteľne chorá mama, vážiaca 25 kg, musela 3 hod čakať v ambulancii na onkológii.Do takých lekárov sa treba obúvať nie do tých čo sa starajú. A ten pán doktor sa promenuje aj v TV. Takže tak.

amdeis
15. okt 2008

Ahojte. Citam co pisete a so smutkom som si uvedomila, ze s tym nikto nic neurobi. Pred tromi mesiacmi som rodila na antolskej a do dnes sa neviem spamatat. Vystriedalo sa na mne doktorov ako na starej K pri vysetrovani a porode. Uplne odignorovali moju ludskost a dostojnost. Bola som tam za zvieratko co sa ide okotit a tak somnou aj jednali. A ja som len v nemom strachu drzala, pretoze som sa na nic nezmohla. A to som si nikdy nic nenechala len tak. Skratka ked ste ubolene, ze nemate chut zit tak to chcete uz len pretrpiet. Vizity su naozaj nic oproti tomu. Nikto si na moje "podnebie" z vizity uz teraz ani nespomenie. A po tomto extra humannom zazitku z bitunku cislo 5 uz nikdy deti nechcem. A ak by sa nam cosi nedopatrenim podarilo tak pojdeme rodit do rakuska. Zaplatime vela vela penazi ale nech to stoji za to. A nasi slovenski doktori si mozu lizat holu labu. Holt slovaci nevedia poskytovat kvalitne sluzby ale frflat na nizke platy to ano. Viac by som doktorom ani nedala za tak odvedenu pracu. Okrem patologov, tam to uz je jedno. 😎

verbalinka
15. okt 2008

dula renka - ano i v ČR je to stejné.

hana_r - tu petici jsem podepsala už dávno. Vadí mi, že jsem jak pokusný králík. Když jsem slyšela, že bych měla jít ještě jednou na krev kvůli tomu, jestli nemám syfilis, tak se mi udělalo zle. To si snad myslí, že jako těhotná střídám partnery? Nebo jak tomu mám rozumět? 😠
Dneska jsem byla na kontrole a odmítla jsem další zbytečný krevní obraz, který jen ukáže, že mám málo železa, a mám ho málo jen proto, že jsem jsem těhotná a těhotné mají krev ředěnou, tzn. že mají železo na spodní hranici. Prostě zbytečně zásahů, vyšetření, strašení apod.
Ale samozřejmě nejsou všichni doktoří stejní a jako v každé profesi jsou hovada a slušní profíci 🙂

Můj bratr, který před pěti lety zemřel, strávil v nemocnicích 4 měsíce, takže vím, čeho jsou doktoři a sestry schopní. A je mi z toho smutno 😢 Ale vím, že tam bylo i pár lidí, kteří byli opravdu na svém místě... Záleží, na koho člověk natrefí.

dula_renka
17. okt 2008

verbalinka...no to je radost 😒

modra_kobylka
8. nov 2008

ahoj Zajo, to, co pises, jsem zažila před pěti lety v Brně u Milosrdných. Naprosto chápu ten šok - jak z toho, co se s tebou děje, tak z toho, že si to vůbec někdo dovolí, a nakonec i z vlastní reakce a neschopnosti se jakkoliv bránit, i z toho, že si to všichni nechají líbit a ještě se tváří, jako by to bylo normální.
Není to normální. Takový postup je jasným porušením práv pacienta - lidských práv - lidské důstojnosti.
Já měla jediné štěstí, že jsem měla jizvu na břiše po císaři. Odhalit rozkrok před těma deseti lidma a dalšíma pacientkama, to bych psychicky nezvládla. Asi bych udělala scénu, zhroutila se, začala brečet, skočila z okna, nevím. Byla jsem totálně rozhozená jen z toho, že to dělají druhým a nikdo se neohradí. Mimochodem, vizita začínala hlášením rozhlasu, aby si maminky sundaly kalhotky a "připravily se". Až po tom všem jsem začala studovat, co všechno SE MUSÍ a co ne. Jenže při druhém porodu už to nebylo zapotřebí - byla jsem v Ostravské fakultce a tam na takovéhle kraviny nikdo neměl čas, protože všichni lítali, co jim síly stačily 😉 Vizita proběhla ve složení doktorka + sestra = pár otázek. Nikdo nic vidět nechtěl a NEMUSEL, leda bych si stěžovala na problém.

martina2008
13. nov 2008

dievcata, aku mam sancu, ze najdem v sebe silu a slusne poziadam o vysetrenie v sukromi, ze odmietnem hromadnu vizitu, normalne som dost asertivna, ale v nemocnici ...asi tym prostredim. Jedno vsak viem, ze ked to neodmietnem, tak budem mat traumu do konca zivota, skusili ste hromadnu vizitu niektora odmietnut na antolskej? VOPRED DAKUJEM ZA RADY, ako sa vyhnut takemuto ponizeniu.

dula_renka
13. nov 2008

matina2008 skus sa na to opytat vopred, snad nikto nepotrebuje nikomu robit dozivotnu traumu

martina2008
13. nov 2008

Tak som sa rozhodla, ze to skusim slusne odmietnut, pre mna je prijatelnejsie, ked na mna budu zazerat a pozerat ako na blazna, ako sa s tym ponizenim neskor vyrovnavat...skusim teda lezat prikryta s cistou vlozkou a oblecenymi nohavickami (iked som dnes citala, ze povinne musia ist dolu este pre vizitou :(, pouzitu vlozku dam bokom, tu im ukazem, v pripade potreby poziadam o vysetrenie na vysetrovni. DRZTE MI PALCE.

dula_renka
13. nov 2008

martina2008....pekne si to skombinovala, budem držať palce 😉

mkr
13. nov 2008

tak mě to teda nenapadlo ani, brala jsem to jako věc, která k tomu patří u nás chodil dr. se setrami a skoro pořád ten stejný a jen v pondělí primář, jejich povinnost je zkontrolovat třeba jizvu po nástřihu a kdyby měli každou kontrolovat soukromně tak by nedělali nic jinýho a pokud se to někomu nelíbí tak by si měl připlatit jednolůžák a mít soukromý, jinak u nás se teda nic nevyhlašovalo a nikdo to moc neřešil prostě někdy po ránu dr. přišel

prsky
10. dec 2008

tak nakoniec som schytala hromadnú vizitu na Antolskej:

Rodila som 25.11.2008 (utorok) cisárskym pod spinálkou. V stredu ráno sa zrazu zasvietilo svetlo, do izby nabehlo veľa ľudí , sestrička ma odokryla (bola som samozrejme nahá), doktor vedúci vizitu pozrel na vložku, ktorú sestrička odhrnula pinzetou, skonštatoval, že je všetko ok (ranu som mala ešte zalepenú) a posunuli sa k mojej spolubývajúcej. Bola som pripravená takéto zaobchádzanie odmietnuť, ale ani som si nestihla uvedomiť, čo sa deje a už bolo po vizite . Najhoršie je, že tým medikom to nič nedá a ešte k tomu ich to tiež otravuje. A ja som sa cítila ako kus mäsa.

Nasledovné vizity už na mňa nikto nepozeral, ale zasa ma zarazilo, že doktorka suverénne prezentovala, ako dobre sa mi rana hojí bez toho, aby na ňu pozrela...asi skonštatovala, že sa mi dobre hojí preto, že som jej na otázku "Ako sa cítime" povedala, že dobre 😕

leniccka
11. dec 2008

ja som lezala na gynde kvoli castemu zvracaniu v tehu, schudla som cca 5 kg, tak som bola na infuzkach, nic mi nerobili len mi napichli zilu, na druhy den mi z druhej ruky zobrali krv kde mam este po 3 tyzdnoch modrinu a aj tak som na vizite musela dat nohavicky dolu a odkryt sa!!!!!! to som sa na sestricku pozrela s otazkou NA CO JA????? ved som nie po ziadnom zakroku... a ona na to ze to je zvyk u nich, no aj tak som si nedala dole nohavicky a paplon som mala po pas vytiahnuty.... a doktor na mna len mrkol zartovne, ze on ma aj tak nebude pozerat odspodu ked tam nema co vidiet...
a druha vec bola kolko ich chodilo na vizitu.... jeden den som ich naratala 15!!! 😨 to je na co dobre???? ved sa mi ani do izby nezmestili vsetci... bola som tam tyzden a vacsinu z toho som normalne nechapala a len sa mi mysel pozastavovala, s tym ze to sa mi asi sniva... prezila som to v nemom uzase

konja
11. dec 2008

holky a co takhle zaplatit si jednolůžkový pokoj? Já vím, že to není nejlacinější a že ne vždy to jde (plná kapacita, atd.), ale pokud se nechci ukazovat lékařům před ostatníma maminkama, tak je jednolůžák nejlepší volba. Já z tohoto důvodu měla jednolůžák u obou porodů. Nejenom že se nechci před nikým ukazovat, ale chtěla jsem mít i svůj klid, poslouchat pláč jen svého dítěte, moc se v klidu koukat na televizi třeba ve tři ráno když budu chtít 😉 a návštěvy přímo na pokoji jak dlouho se mi zlíbí. Po druhém porodu neměli hned volný jednolůžák a tak jsem byla jeden den na třílůžkovým. Ne že bych byla tak nespolečenský tvor a nesnesla přítomnost dalších mamin, ale tak mě štvalo, že mě přivezli na pokoj, maminy čučely jak mě jak lemru přehazujou z vozejku na postel, jak mě kontroluje sestra krvácení, jak mě pak vleče do sprchy, no nic příjemného. Navíc ta jedna maminka měla pořád telefony, neustále telefonovala s přítelem a řešili nějaký problém ohledně jména dítěte. Tatík s ním asi nesouhlasil a tak ty debaty byly dost ostré. No nemohla jsem se dočkat až budu moct být sama!To pak bylo jako v ráji. 🙂

petua
11. dec 2008

Konja: To by možná řešilo nějakej jeden konkrétní případ, ale né ten problém jako takovej ☹ .
Řešením je co nejvíc maminek, který se ozvou a nenechaj si to líbit - a čim víc jich bude, tim budem řešení blíž.. 😨

luciauk
11. dec 2008

ahojte ženičky
ja som včera objavila túto tému a čítam a čítam a nestačím sa čudovať. ja už som si pripadala ako z inej planéty. myslela som, že som jediná,ktorej prekáža slovenský systém. na slovensku som porodila dve deti. jedno v štátne a jedno v súkromnej nemocnici. veľký rozdiel som nevidela. a tie vizity, to je hotový des. ved ked sa nejaké šitie vstrebá, tak sa vstrebá. načo ma musí každý deň okukovať 5 chlapov. je to tak ponižujúce. ako keby nestačilo, aby občas prišla sestrička a pri nejakých pochybnostiach nazrela pod paplón. tretie dieťa som rodila v anglicku a tu nič také nehrozilo. a keď si pochvalujem tunajší systém, tak každý zazerá, že nadávam na slovensko a vychvalujem anglicko. ale to tak nie je. ja som sa tu len cítila príjemne a uvolnene. na druhý deň po najťahšom zo svojich pôrodov som bola doma a behala po nákupoch. ovela skôr som sa zotavila a na slov. pôrody spomínam so smútkom, že to mohlo byť oveľa príjemnejšie ☹

terina25
4. jan 2009

tak toto čaká o chvíľu aj mňa. A neviem ako to prežijem. Ja som totiž dosť hanblivý človek...Aj na gynde som bola prvý krát až vtedy,keď som musela.teda keď som otehotnela.Vobec si neviem predstaviť ako to teda prežijem,keď na mňa bude čumieť toľko ľudí. Naozaj neviem ako to ,,prekusnem,,. Je to veľké svinstvo. Neviem, ako by sa asi cítili chlapi,keď by prišlo napr. 10 žien a začalo im pozerať medzi nohy...Veď my sme predsa tiež ľudia a máme právo na slušné zaobchádzanie a nie ako so zvieratami. Nenájde sa tu nejaká baba,ktorá odmietla takúto ,,húfnu,, vizitu??

gergi7
4. jan 2009

terina25, neboj nebudu ta tam vsetci ocumovat. k tebe pristupi len primar a izbovy. inych nebudes zaujimat 😀

stvura
5. jan 2009

No v NZ co som zazila ja to fungovalo tak ze prislo asi 4-5 ludi ale k pacientke pristupoval len izbovy lekar. Jedine v pripade ze boli nejake problemy pristupil i primar alebo zastupca primara, inac nikto {pokial je cisarsky tak leukoplast zlepovala sestra}.
Co sa tyka odmietnutia som nepocula ze by sa niekto odvazil...ale velka kontrola sa robi zvycajne hned na druhy den a to je zena vyflusnuta, ak je prvorodicka ma co robit so sebou a s dietatkom, takze ako pisala zakladatelka temy si celu hrozu s hufnych vizit uvedomis az ku koncu hospitalizacie {spravidla 4 den} alebo az doma.

Inac co som bola v nemocnici v anglicku, tak tam bola rovnaka hufna vizita ako tu, dokonca pri prijimani na pohotovosti som bola prezerana asi 4 lekarmi, takze to nevidim o moc lepsie {tiez zenske problemy}.

betelgeuzz
5. jan 2009

Toto jsem našla na stránkách www.ferovanemocnice.cz

Co dělat, pokud nechci být vyšetřována na pokoji před ostatními?

Každá žena má právo na soukromí a zachování důstojnosti, proto by vyšetření neměla probíhat před ostatními ženami na pokoji. Často to organizačně bohužel možné není. Je možné požádat o přinesení plenty, nebo o provedení vyšetření například v ordinaci lékaře.

Doporučuju na tu stránku kouknout, je tam spousta odpovědí na to, na co má pacient právo a nejen u porodu.

dominka11
6. jan 2009

no napísane je to pekné, ale skutočnosť je ina. Ja som naštastie stihla v nemocke len 1 velku vizitu...najviac na nasr... sestrička, ktorá dobehla hned po detskej vizite a začala vrieskať ako to, že už neležíme s vložkou medzi nohami. To bolo citovane. Inak primar len pozrel rýchlo a žiadny problem. Mám pocit, že sestričky to vždy tie vizity tak žeru a doktorom je to tak jedno.

betelgeuzz
6. jan 2009

Dominko, jenže pokud se tomu ženký bez řečí podvolí, nic se nezmění. To by na mě sestra zkusila jednou.

luciauk
6. jan 2009

stvura, ja si myslím, že si bola v nejakej univerzitnej nemocnici, preto tolko ludí. a hlavný rozdiel je, že keby si odmietla, tak by sa všetci zdekovali a nikto by nezazeral. čudujem sa, že ti nedali podpísať papier, či ti to takto vyhovuje. lebo ja mám takú skúsenosť, že sa na všetko vkuse pýtaju, na všetko chcú písomný súhlas a to som so sebou aj s deťmi prešla nejednou lekárskou rukou 😉

aj ked niekedy možno nakoniec nazrie len 1 lekár, aj tak je to celé trápne. na mňa tiež raz zjapal primár, že čo neležím s vložkou. a to som šla na súkromnú kliniku, aby som to nemusela absolvovať. ☹ a raz, ked som sa aj tak oprchovala a lahla si na čistú podložku, tak pred všetkými spustil komentár, že by som si mohla tú podložku vymeniť, že je krvavá. kretén, šak som bola asi 2 dni po pôrode, jasné, že bola krvavá. 😠

dominka11
8. jan 2009

betelgeuzz: ved prave, žiadna nechce vytrčať z radu a tak sme všetky radšej ticho. Ale verím, že naše dcery to už budu mať iné...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre