Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

ejasmeja
8. feb 2010

nie, je to menej, a aj to zelezi od konkretnej porodnice

leishmania
8. feb 2010

ja som myslela ze hovori o tej poradni v nemocnici....ale aj tak od 23tt nie je az tak skoro...ale to je zodpovednost kazdeho ked mysli, ze sa jej tym vysetrenim nejak uskodi....

strapco13
8. feb 2010

inak..hromadne vizity...tie prebiehaju na kazdom oddeleni...tak preco nie aj na porodnici..lekar na to vzdy pozera tak, ze vysetruje pacienta..a je mu jedno na aku cast tela sa pozera...tym myslim, ze vnima pacienta a nie jeho vybavenie

a moj osobny nazor..radsej nech mi prehmata brucho a kukne na vlozku na izbe, akoby som sa mala osamote niekam trepat a liezt taka ubolena na kozu..tam nech idu tie,ktorym sa vyskytne nejaky problem...ale nech radsej take nie su

luciaj
9. feb 2010

ja som teda urcite za slusny pristup lekarov a ostatneho personalu k pacientom, ale aky je rozdiel medzi zlomenou nohou a porodom? ved ani jednej z vas by nenapadlo protestovat, ze sa na vasu zlomenu nohu pozera 10 ludi, hm? a ked vas pri porode vidi 10 ludi? ale pravdou je, ze nemam tuto zlu skusenost z vlastneho porodu, velka vizita bola len raz, aj to slovna a v ostatne dni prisiel len lekar a sestra, ale ja som mala sekciu, takze mi pozerali len ranu a nie susulu ...

latvia
9. feb 2010

lucia, a na urologii? kuka sa na semenniky a penisy, tiez na vizitach....
operacie krcovych zil? rez je az v slabinach, tiez pacient nema gatky na sebe....
operacie po hemoroidoch? rozkrocene nohy, kukaju sa do zadku....
operacie prsnikov?....
a neordicky? vaginalne hysterektomie? rozne infekcie genitalii?

latvia
9. feb 2010

a za sluzny pristup lekarov som aj ja! len niektorym zenam vadia slusni lekari na hromadnych vizitach....aspon tak som pochopila zakladatelku tejto temy a par dalsich, nestazovali sa na aroganciu alebo neslusne spravanie doktorov, len im proste vadi odhalovanie sa pred viacerymi ludmi na vizite, a to je mierny rodiel ked je niekto pri tom slusny alebo arogantny..

strapco13
9. feb 2010

latvia..presne

lucia..inak mali sa poziet aj na vlozku..zhodnotit krvacanie..prehmatat brucho ako sa maternica zavinuje..lebo to ze sa kukli, ci je rana kludna je jedna vec, ale rodicka sa ocistuje a maternica sa musi dat dokopy aj po cisarskom

stut
9. feb 2010

Osobné súkromie sa musí rešpektovať, a to aj počas lekárskeho ošetrenia alebo chirurgického zákroku (diagnostické vyšetrenie, prehliadka u odborného lekára, lieky, ap.), čo musí prebiehať v primeranom prostredí a len v prítomnosti osôb, ktorých prítomnosť je nevyhnutne potrebná (pokiaľ pacient nedal výslovný súhlas alebo o ich prítomnosť nepožiadal) Nechcem vás riešiť ale na túto tému je odpoveď tu a lekár by mal byť prvý kto obhajuje práva pacientov a nie len zdravie a tím by sa vytvárala dovera prečo neprídu lekári napríklad aj s takouto iniciatívou určite by to zvýšilo vážnosť tohto poslania zámerne píšem poslania lebo napísať prácu by bolo znevažovanie lekárskeho stavu lekára ktorý koná LEGE ARTIS si budem vždy hlboko vážiť.

latvia
9. feb 2010

stut, teraz nieco len pre predstavivost....na oddeleni mas minimalne 30 rodiciek....teraz si predstav, rano obeha sestra kazdu izbu, ze bude velka vizita, aby sa zhromazdili pred vysetrovnou, teda ak si pacientky tolko zelaju sukromia na vysetrovni....teraz dokedy sa vsetky presunu kde treba, budu cakat v rade jak na chlieb? mna po normalnom porode na nohy nedostal nikto, este stastie ze bola pri mne moja mam, ja som jedine kojila a lezala v posteli.
vies kolko casu by zabralo kym by sa kazdej jednej urpobila individualna vizita v samostatnej miestnosti?
kto by mal nervy zhanat kazdu jednu matku ze kde tolko trci?
ja neviem jak si to predstavujete, skuste mi napisat nejaky priebeh vizity aby som pochopila ako to chcete mat

latvia
9. feb 2010

a jedna vec je nejaka formulacia prav , ale ina vec je prevedenie v praxi....ja chcem pochopit dane zeny ktorym to vadi, len si neviem predstavit ten priebeh.tak ak niektora ma predstavu ako by sa mal zacat den na oddeleni tak piste, zaujima ma to.

zuzi118
9. feb 2010

latvia a ako je potom mozne, ze v zahranici to funguje? Preco by ma nemohol pozriet len jeden izbovy lekar a ostatnym len zreferovat co a ako. Ked som lezala na rizikovom a bolo potrebne ist na vysetrenie, tak nebol ziaden problem povedat, ze teraz ste narade vy a vy a vy. pekne sme si pred vysetrovnou chvilku posedeli na lavicke a bolo.

tak ako ked v nemocnice ides na kontolny uzv zavinutia maternice, tak by si sla aj na kontrolu sitia.

Alebo mat zasteny na kazdej izbe a izbovy lekar (+ povedzme 2 medici) by spravil kuk a siel by dalej. To tiez je take nepredstavitelne?

latvia
9. feb 2010

zuzi,mam dojem ze niektorym vadili prave ludia, nie to zeby nemali zasteny....a zasteny su otazka financii, to treba riesit na MZ, tiez si myslim ze je to dobra vec.
v zahranici to funguje lebo v zahranici mas dostatok personalu, lekarov, operovat sa casto zacina o 9.hodine a operuje sa dovtedy kym je co operovat. lekar na slovensku musi rano zvizitovat za par minut, napisat do kazdeho chorobopisu aspon 2 vety o tom, zreferovat a bezat na operacny sal, on nema 3 hodiny na to aby si kazdu jednu osobinte pozrel a potom siel dalsim poreferovat. a popravde, zreferovat bez toho aby niekto nieco videl je dost obtiazne, casto sa stava ze primar sa este pyta iste veci, a ked to lekar nepozrel, ma ist zase za pacientkou a overit si a zase zreferovat?
a este o zahranici....pise mi vela zahranicnych matiek ktore sa rozculuju nad zdravotnictvom napr. v UK a davaju seba aj svoje deti vysetrovat na slovensku....takze je to asi o tom na ktoru zahranicnu nemocku natrafis.
okrem toho, vysetrenie pacienta a vizita su trosku rozdielne veci, je jasne ze na vysetrenie sa ide individualne...

strapco13
9. feb 2010

a navyse zabuda sa tu na jednu velmi podstatnu vec..vizity sa preto zucastnuju vsetci lekari na oddeleni, lebo oni aj sluzia, cize musia mat prehlad o vsetkych pacientkach na oddeleni, nie len o svojich izbovych..aby sa nestalo, ze nejaka pacientka ma v noci problem a on nevie o nej ni, a pri rieseni daneho problemu bude najprv zistovat zakladne veci, a az potom moze zacat riesit problem..a tu je zas otazka casu, ktory velmi rozhoduje pri rieseni komplikacii

latvia
9. feb 2010

a izbovy pacient ked povie ostatnym kolegom meno a co jej je, je to uplne nieco ine ako ked ti kolegovia pacientku vidia....meno cloveku nepovie nic, nepamata si clovek pacientov, ale ked ich vidi, aj nalez, ktory sa moze za den zmenit, je to ine...

strapco13
9. feb 2010

latvia..si chcela napisat asi izbovy lekar, ze 😀 😀
presne, ked je na oddeleni 30 ludi..skor si lekar zapamata pacienta podla jeho diagnozy a nalezu ako podla mena...to nie je v ludskych silach
podla mna by mali byt pacientky radi, ze o nich vie viac ludi, a teda v sluzbe na nich dohliada lekar , ktory vie ake stavy ma na oddeleni a vie porovnat, ci nalez je horsi ako rano videl na vizite alebo nie, lebo slovna informacia nie je nikdy presna...hlavne ked sa nieco popisuje dla velkosti ovocia, vajec a pod..lebo aj slepacie vajce je rozlicne velke, velkost paste tiez zavisi od cloveka, farby su tiez hodnotene individualne

latvia
9. feb 2010

😀 😀 jj, izbovy lekar , uz myslim rychlejsie nez pisem 😝
akoze, slovne popisat epiziotomiu a jak vyzera,je uplne nieco ine nez vidiet...
ale tie zasteny kludne mozu byt, bude to dostatocne pre sukromie pacientky??

zuzi118
9. feb 2010

Kontrolu sitia povazujem za vysetrenie.

Chcete povedat, ze tych 30 zien co je na sestonedeli su vsetko take akutne pripady, ze by nestacilo si len sadnut na porade a povedat: Tieto 4 maju problem s hojenim, tato prislis krvaca, zavolajme si ju do vysetrovne na kontrolu a tychto zvysnych 25 je na tom uplne standardne a subjektivne sa citia dobre? Chete povedat, ze kebyze mam v noci problem, tak lekar sa najprv pozrie na moju tvar a az potom do chorobopisu? Ja mam skor skusenost (nielen z gyn), ze pre lekara som len problem a keby sa ho minutu po mojom vysetreni spytali akej farby mam vlasy, tak by ani len netusil, lebo cely cas sa bud pozeral do papierov, alebo len na miesto problemu (hrdlo, vagina, vyrazka na zadku...).

Bud sa mozme motat v zacarovanom kruhu a hladat dovody preco to nejde (peniaze, cas, tradicie) alebo mozme hladat sposob ako by to islo.

Keby vam slo o peniaze v banke, tak by ste sa uspokokili s tym, ze vas musia riesit aj troch klientov naraz, lebo nestihaju? To by vam uz nevadilo, ze aj ti vedla vedia vase osobne a doverne udaje?

latvia
9. feb 2010

zuzi, povedz mi ake doverne udaje o tebe vedia spolubyvajuce na izbe pri rannej vizite?
tu nejde o to sa vyhovarat, len ti, co nepracuju v zdravotnictve si to predstavuju velmi jednoducho.
mimochodom, vsetky akutne veci sa rano na sedeni vravia, ale vidiet to a pocut to su 2 odlisne veci. e nevrav mi ze kazda jedna sla na holaka na vizite aj ked bola ok. vacsina zien co tu pisalo tak vizita prebiehala slovne...

latvia
9. feb 2010

a ten priklad s bankou bol trosku nie vhodny... lebo v banke sa teda neponahlaju kvoli tomu ze by nestihali, co nestihnu to neriesia, cloveka poslu do banky iny den, este som nevidela banku ktora by vybavovala klientov aj hodinu po zaverecnej!! a peniaze a zdravie cloveka su 2 veci predsa...

zuzi118
9. feb 2010

Ved to latvia. Ja osobne si viac cenim zdravie ako peniaze. Ale v zivote je to zda sa inak. Keby slo o prachy tak by to boli ine fukoty. Ale ked ide "len" o zdravie a nasu dostojnost, tak sme zrazu tisko. Pre mna je to taky paradox.

Cim so seba nechcem robit hrdinku. Ja v nemocnici vypinam mozog a stava sa so mna poslusna ovecka a az potom par dni, tyzdnov po si uvedomi ako velmi mi to vadilo a vycitam si "a preco som sa vtedy neozvala, preco som bola ticho, preco som im to dovolila... atd."

A ake dovorene udaje vedeli o mne? Nic take doverne to zas az tak nebolo, ale zase ja som o spolupacientke (na rizikovom) vedela, ze dieta nechce a chce ist na potrat v 18t tehotenstva, zo nevedela ze je tehotna a ine veci, ktore uz za dost doverne povazujem. Akym pravom som to ja mala vediet?

latvia
9. feb 2010

jasne, to je zasah do sukromia, to beriem
a nabuduce sa ozvi 😉 mozno niecoo zmenis, resp.zacnes zmenu k lepsiemu, treba sa ozvat a diskutovat.je mozne ze by tvojim poziadavkam vyhoveli, nikdy nevies 🙂

luciauk
9. feb 2010

latvia, jedno je pravda, robia sa zbytočné vyšetrenia a ženy sa držia aj bez akýchkolvek problémov v nemocnici, a vraj nie je čas a peniaze. keby zostali len pacientky s komplikáciami, hneď by sa ušetrilo a aj by mali doktori viac času. štve ma, že im sa na normálne pracovné podmienky a platy peniaze nenájdu a včera vraveli v správach, že tí tam hore si idú zasa zvyšovať platy. to je niečo nenormálne ☹

latvia
9. feb 2010

lucia, no, s tym asi nikto nepohne....
je pravda, ze niekedy sa zeny drzia v nemockach dlhsie....v mensich nemockach, kde maju prazdno....
na druhej strane, nemyslim ze porodnice drzia rodicky dlho....porod je dost zavazna zmena organizmu aby sa zena mohla pustit domov dalsi den....je to na diskusiu, koho hej a koho nie...lekari sa musia obcas uistit, ze neprepustia zenu skor ako treba, ak by sa jej nieco doma stalo, je to na ich hlavu

kebulina
9. feb 2010

Ahoj žienky, tu sa teda rozpútala divoká diskusia 🙂 . Spočiatku som si to ani ja nevedela celkom dobre prestaviť, ako sa "rozčapujem" 🙂 pred X lekármi, ale vďaka Tebe latvia a lopatistickému vysvetleniu mi to asi vadiť nebude, keď dôjde k tejto radostnej udalosti 🙂 . Je úplne logické, že ubolené žienky tam nebudú stáť ako v rade na chleba a aj to, že tieto intímne miesta berú pôrodníci tak, ako chirurgovia nohu 🙂 . Ešte by bolo super, keby si každá pôrodnica sm z času na čas nasadila nejakého lekára a žienky by s ním mohli diskutovať a zamedzilo by sa tak zbytočným stresom a nedorozumeniam.

zuzi118
10. feb 2010

Latvia, uz som sa trosku naucila sa ozyvat. Keby som sa neozvala, tak rodim otvorena na 3 prsty. Ale este stale to nie je ono.

Mne by ani tak tie hromadne vizity zase az tak nevadili, ale vadi mi ten neosobny pristup. Nie ako k cloveku, ale ako k diagnoze - a to nehovorim len o gynde. Bohuzial som uz bola viackrat hospitalizovana a s niecim takym, aby sa mi lekar predstavil, alebo prebral so mnou dalsie moznosti som sa stretla iba raz.

Este pridam tri zazitky pri ktorom boli aj medici - Prvy zazitok som mala s medikmi som mala na inom oddeleni. Tam to bolo hnusne a ponizujuce, hoci som ukazovala len brucho a mali mi ho prehmatat. Pristup stylom, tu pod a tu si chytni, pricom lekar sa na mna ani len nepozrie, potom sa mi otoci chrbtom a daco odborne im tam vravi a znova sa otoci len aby im na mne nieco predviedol. A neboli dvaja, ale asi desiati a pomaly od kazdeho chcel nech mi siahne na brucho. Na moje otazky len jednoslovne odpovede.
pri druhom zakroku (na gynde) mi dali taky balonik s vodou do krcka maternice a ten mal fyzickym tlakom postupne krcok otvorit. Bolelo to strasne. Ale lekarka, ktora to robila bola citliva, chytila ma zaruku, ked videla, ako mi od bolesti tecu slzy a povzbudzovala ma. Medici tam boli dvaja a ona im cely cas vysvetlovala co robi. Ale nevadilo mi to ze tam boli, pretoze tak ako sa obracala na nich, tak sa obracala aj na mna a teda akoby to hovorila zaroven aj im aj mne. Cize som sa necitila ako daky exemplar na ktorom sa niekto uci, ale ako clovek. Keby takto vyzerali vsetky vysetrenia alebo zakroky, tak by mi tam to obecenstvo nevadilo. A pri tretom slo o skontrolovanie zavinovanie maternice, ale vtedy to bola jedna lekarka + jeden medik a velmi citlovo mu ukazala ako si ma na mna siahnut a co ma citit. Pred vysetrenim sa ma spytala ako sa mam a usmiala sa na mna. Jedine co mozem vytknut, ze sa ma nespytala ci ma moze vysetrit aj ten student a to, ze sa nepredstavili.

Takze ono sa to vzdy da spravit aj inak. Kopec zien by urcite na otazku ci mozu mat medikov pritomnych, alebo ci ich mozu vysetrit prave teraz ked su tam cela delegacia povedalo: Ano, nech sa paci. Ale par by mozno sukromie ocenilo. A hlavne necitili by sme sa ako v pasci, ked clovek nema na vyber.

Este k tej zbytocnej hospitalizacii - mne sa nevedeli dohodnut na termine, a podla jedneho som uz dost prenasala, tak som sla na rizikove. A tam pri prvej vizite si poriadne pozreli teh. knizku a zaznam z prveho uzv a zistili, ze podla toho mam termin presne v ten den, tak sa dohodli, ze proste budu tyzden cakat. Ale domov ma uz nepustili. Tyzden som tam bola uplne zbytocne. Nic so mnou nerobili, akurat som tam zaberala lozko. Po tyzdni ma to uz prestalo bavit a suhlasila som s vyvolanim porodu. Hoci standardne sa postupuje tak, ze tyzden po prenasani sa hospitalizuje a potom sa este caka par dni a az potom sa vyvolava porod.

latvia
10. feb 2010

zuzi, je super ze sa uz vies ozvat 😉
k tvojim zazitkom: ako si pisala, vadi ti pristup, to je to, o com nehovorim ja. neprofesionalny pristup odsudzujem aj ja, o tom ani nemienim diskutovat, proste predstavenie sa a mile zaobchadzanie povazujem za standard.niekedy mozno usmev nieje, ale proste slusny pristup sa patri. tu sa vsak rozobera prave to hromadne vysetrovanie a kukanie...ako si pisala, ak sa lekar a medici spravali ako mali, s tym ze ta respektovali , nevidim v tom proste problem....a ano, verim ze su osoby ktorym vadi aj slusna kopa studentov a slusny lekar...maju na to pravo, len ked vedia, ze idu do nemocky kde je vyucba studentov, ako by to vyzeralo keby kazdy jeden pacient odmietol? co by sa ti buduci lekari naucili? vdaka Bohu za pacientov ktori im to dovolia

latvia
10. feb 2010

ja som ostala ako obarena, ked som videla v TV ako v kanade prebieha vyucba medika.....druhacka sla na staze.....akoze ona a chirurg, nie ako u nas 10 studentov na 1 doktora....a sla operovat krcove zily....chirurg na dnou stal a ukazoval jej kde ma urobit rez, co ma chytit, co vytiahnut...u nas o niecom takom mozeme len snivat.....este mi povedzte, kto by sa u nas nechal operovat od medika.......ti ktori sa spytaju co ja, odpoviem nie 😀

luciauk
10. feb 2010

zuzi, mňa tiež hospitalizovali pred pôrodom, úplne zbytočne. odkial sa na to berú peniaze?

latvia, neviem, či mi uveríš, ale ja som po prvom pôrode bola v nemocnici ešte 8 dni a po druhom 12 dní, len preto, že deti mali žltačku. samozrejme, že to som zistila len tak, že som ich zháňala po oddelení, nikto sa neunúval mi to oznámiť, ani opýtať, či súhlasím s tou a tou liečbou. druhej dcére našli nejakú infekciu, či čo, ale zasa sa neunúvali mi to povedať, nasadili jej nejaké atb injekcie a povedali,že musíme zostať ešte 10 dní. na druhý deň povedali,ž e stačí zostať 5 dní a poobede nás prepustili! takže dostávala atb 36h, čo nemalo absolútne žiaden význam, akurát že jej zaťažovali organizmus a to bez môjho súhlasu. po treťom pôrode som šla domov na druhý deň, ale keby som chcela, mohla som zostať aj dlhšie, bolo to na mne. zotavila som sa oveľa skôr, ako keď som predtým sedela na izbe a lúštila krížovky a bola s nervami v koncoch, lebo som mala strach o dieťa doma, ako si s ním poradí manžel. druhá vec je, že za mnou chodila PA a keď som potrebovala, mala som jej mobil a poradila sa kedy som len potrebovala. ale aj tak je to určite lacnejšie ako sedieť týždeň pred pôrodom a týždeň po pôrode v nemocnici, keď ti nič nie je. navyše niekto z rodiny nemôže pracovať /a odvádzať dane/ lebo sa musí starať o ostatné deti...mne to skrátka viac vyhovovalo, ako z fyzického, tak z psychického hladiska. a tiež dodám, že aj tretie dieťa malo žltačku, kontrolovali to odberom krvi z pätičky a netrebalo žiadne ožarovanie a odlúčenie a konečne nám aj pomohli s kojením a aspoň tretie dieťa kojím 🙂 to je moja skúsenosť

latvia
10. feb 2010

lucia, verim ti, ved vravim ze niektore nemocky nechavaju pac.dlhsie ako treba 🙂 a nikde som nenapisala ze je to spravne....a peniaze sa na to beru z poistvne...niektore nemocky to robia, aby prezili...to je len suche konstatovanie
okrem toho, nemusela si byt nutne v nemocke, na reverz sa da ist domov...co sa tyka liecby, ci si s nou suhlasila alebo nie, tu trochu musim povedat, ze podpisanim papierov o hospitalizacii suhlasis aj s liecbou....ALE, je pravda ze o vsetkom ta mali informovat, to bez diskusie, ale to, ci suhlasis s antibiotikami alebo nie, je podla mna nie na tebe, aj ked si matka, ty ako nelekar nezodpovedas za svoje dieta, resp.mas asi pravo odmietnut s tym ze zodpovednost beres za dieta ty....len mi povedz, ak by si neodsuhlasila urcitu liecbu a tvojmu dietatu by sa nieco stalo.....bolo by to ok?len kladiem pripadne mozne priciny....jasne, pravo odmietat mate vsetci, nemusite byt ani v nemocke, to beriem, len ty ako nelekar nevies co je pre tvoje dieta najlepsie, alebo hej? z medicinskej stranky...

latvia
10. feb 2010

a teraz co napisem, nieje o tom ze obhajujem nemocnice ohladne predlzenej hospitalizacie, to nie....len tu je takato nejaka postupnost....okresna nemocnica, malo pacientov, zatvori sa oddelenie kvoli nezaplnenym lozkam....teraz si predstavte ze v okruhu 60 km nieje ziadne take oddelenie kde by vas v nutnosti hospitalizovali....trpia tym chori, prevozy do ineho okresu tiez niesu super, nehovoriac o tom ze ked sa to dotkne viacerych oddeleni tak rusia celu nemocnicu....a 100 tisicova spadova oblast danej nemocnice sa moze posr.t strachom ze nemaju kam ist sa liecit, resp.zachranka nestihne dojst vcas......takze aj tento uhol pohladu....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre