Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

prsky
12. feb 2010

jaaty..no, neviem neviem...ja som mala "stastie" na hromadnu vizitu den po cisarskom (lezala som naha pod perinou)..sestricka vbehla rano o siedmej do izby, zasvietila svetlo, vsetky nas zobudila (este sme sa nemohli poriadne hybat), odkryla nam paplony, my sme ani nevedeli, o co ide..nabehlo tam zo 10 lekarov, z toho studakov vacsina a kazdy z nich sa tvaril, ze tam nie je. lekarka sa postavila postupne ku kazdej posteli, zreferovala o nasich stavoch a odisli...takze neviem, ci to malo nejaky hlboky vyznam, nehovoriac o tom, ze podla mna je info o tvojom zdravotnom stave cosi ako lekarske tajomstvo a nema to pocut x ludi vratane tvojich spolubyvajucich..prislo mi to hrozne potupne, citila som sa ako kus masa

najviac mi vadilo, ze sa nikto neunuval nas upozornit, co sa ide diat..ale tato kuuul vizita bola len jednym z viacerych neprijemnych zazitkov...skoda, ze sa to tak skoro nezmeni, kedze ludia/pacienti nemaju moc moznosti, ako zatlacit na system

a ano, zdravie dietata je dolezite, ale aj psychicka pohoda mamicky! a k tomu teda taketo spravanie nepomaha

nikollette
12. feb 2010

Nás na vizitu vždy upozornili, nech sa pripravíme...
Drzí neboli nikdy... hromadnú som zažila iba 1x, aj to na mna nikto necivel, iba profesor, ma pozrel, stlačil brucho.. medici stáli vo dverách a pocuvali lekára..
A sestricka držala paplon tak, aby mi nevideli medzi nohy... videl ma len lekár...

A o tom informovaní o zdravotnom stave. Hej je to lek. tajomstvo. Ale si myslíte že to zaujímalo vase spolubývajúce? Mne to teda absolutne nazaujímalo čo vraveli spolubývajucej. A ked ste na izbe dve, ako má lekár konštatovať vás zdr. stav??? Má vám ho šuškať do ucha?????????? 😕 😕 😕 😀 😀 😀 😀 😀

ejasmeja
12. feb 2010

prsky, ked sa clovek neozve, jasne, ze nema moznost nieco zmenit...
ak sa ozyvat budeme, zmenime to, neboj! 😉

nikollette
12. feb 2010

prsky to v akej nemocnici si ležala??? 😕

strapco13
12. feb 2010

lucka..k tej dcerke...zmenit obvodacku..u nas je zas druhy extrem posielaju na ORL aj dvojdnovu nadchu, lebo dieta place 😅 ..ale teraz rada..ak mas pocit, ze dcerka horsie pocuje..tak ten sluch jej daj vysetrit, co najskor...poslu ta na ORL a budu sa Ta pytat na: /teda aspon ja by som sa pytala 😅 /..ako mala dycha, ci nosom alebo ustami, ci chrape ked je zdrava, ako casto byva chora, co jej je ked je chora, ake potiaze presne mala v minulosti..bolo by dobre mat so sebou spravy..v jej veku sa casto jedna o "banalnu" pricinu..v uvodzovkach preto, lebo je to bezne, ale aj tak to rodica vystresuje..a to zvacsena nosna mandla..ta moze tlacit na vnutorne vyustenie slucovej trubice a tym padom je v strednom usku podlak a zvuk sa tak neprenasa..vtedy staci zmensit nosnu mandlu...trosku horsie je ak sa v strednom usku vytvorila tekutina..vtedy treba este aj zaviest taku drenaznu rurku do blany bubienka..takze treba ist na vysetrenie co najskor, aby sa odhalila pricina

stut
12. feb 2010

Ľudská dôstojnosť je nedotknuteľná. Musí sa rešpektovať a ochraňovať, Každý má právo na rešpektovanie svojej telesnej a duševnej nedotknuteľnosti.

stut
12. feb 2010

na základe Vášho mailu, s ktorým ste sa na nás obrátili v súvislosti s porušovaním práv rodičiek na súkromie, Vás informujeme nasledovne:

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ďalej len „úrad“) v zmysle zákona č. 581/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov vykonáva dohľad nad verejným zdravotným poistením a dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti úrad vykonáva v prípade konkrétneho podnetu s uvedením identifikačných údajov pacienta, zdravotníckeho zariadenia, popísaním problému a podpisom, a to na základe vyžiadania si zdravotnej dokumentácie.

Právo na humánny, etický a dôstojný prístup zdravotníckych pracovníkov legislatívne upravuje zákon č. 576/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov. V prípade, ak sa pacient domnieva, že boli porušené jeho práva v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, má možnosť požiadať poskytovateľa (zdravotnícke zariadenie) o nápravu. Ak poskytovateľ jeho žiadosti nevyhovie, môže sa obrátiť na orgán príslušný na výkon dozoru, ktorým je v závislosti od typu zdravotníckeho zariadenia príslušný samosprávny kraj alebo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Úrad sa stotožňuje s Vaším podnetom vo veci dodržania práv pacientiek na súkromie, intimitu a dôstojnosť aj pri vizitách na gynekologicko- pôrodníckom oddelení. Váš mail sme z dôvodu vecnej príslušnosti odstúpili Slovenskej gynekologicko- pôrodníckej spoločnosti, Slovenskej lekárskej spoločnosti a Ministerstvu zdravotníctva SR, odkiaľ budete priamo informovaný.

stut
12. feb 2010

Zatiaľ sme sa dostali k rámu už treba nájsť iba obraz

stut
12. feb 2010

Pravda je niekde v strede

flamenga
12. feb 2010

stut si muž alebo žena? 😎

luciauk
12. feb 2010

strapco, dík za rady. ona nebýva chorá, ked, tak pokašle a ide ďalej. správy asi nepoužijem, veď sú na slovensku a v slovenčine 😝 obe naše dcéry mali v útlom detstve časté zápaly stredného ucha, asi to súvisí. a navyše, ona má ten maz v ušku nie žltý, ale taký dohneda. ale to nie teraz, žeby mala nejaký zápal, ale roky 😒 čo mi na to povieš?

nikollette, to si mala šťastie na dobrý personál. ale uvedom si, že keby ti vraveli, že "pošva roztrhnutá, pri infúzii nakazená HIV vírusom" tak to by ti asi vadilo, že to počujú spolubývajúce...treba rozmýšľať v širších súvislostiach. u teba bolo všetko ok, ale nie u každého to tak je.

jaaty, v zahraničí sa také vizity nerobia a aj tam sú doktori informovaní, aj tam menia služby a medici sa učia na pacientoch. robí sa to len inak a o to tu ide 😉

prsky, vidím, že si rodila iba pred rokom, o to je to smutnejšie ☹ ☹ ☹ veď to znie, ako keby si si to vymyslela. toto v 21. storočí akože vyspelej krajine????? ešte nech niekto obraňuje slov. zdravotníctvo, aké je úžasné 😠 normálne mám potrebu ťa objať ☹

luciauk
12. feb 2010

flamenga, určite muž 😎

strapco13
12. feb 2010

mazivo moze byt aj hnede..ale ked je ho vela..tak upchava zvukovod..vtom moze byt tiez problem, staci na ORL vyplachnut
deti maju skor zltemazivo, vekom hnedne...preco?..to neviem.

luciauk
12. feb 2010

aha, tak to je potom asi ok. nevedela som, že môže byť aj teké, lebo také ho predtým mala iba keď mala ten akútny zápal stredného ucha, s ktorým sme skončili aj v nemocnici.

strapco13
12. feb 2010

v tedy to asi bolo zmiesane s krvou...ta na vzduchu zhnedne

stut
18. feb 2010

Riadne ste sa rozbehli.

stut
20. feb 2010

Po prijatí do zdravotníckeho zariadenia sa vyšetrenie, liečba a prípadný pobyt pacienta v zdravotníckom zariadení uskutočňujú v súlade so zásadami práva na ľudskú dôstojnosť a na zachovanie intimity pacienta. Zdravotné výkony sa zo strany zdravotníckych pracovníkov poskytujú v súlade so zásadami etického a dôstojného prístupu. Zdravotnícky pracovník nesmie pomáhať porušovaniu cti a dôstojnosti človeka alebo sa na ňom zúčastňovať. Každý zdravotnícky pracovník je povinný oznámiť príslušným orgánom podozrenie z hrubého alebo krutého zaobchádzania a týrania pacienta, a to najmä maloletej osoby a osoby zbavenej spôsobilosti na právne úkony.

anta
22. feb 2010

Ahoj holky, já teda měla štěstí, byla jsem na pokoji sama a chodila za mnou jen jedna doktorka, ale je fakt, že jsem se cítila taky jako pokusnej králík, když jsem byla na sonu s ledvinama, tak mě kontroloval jeden doktor a mladý doktůrek stál nade mnou a čuměl na mě, no to bylo hrozný. A nedávno se mi to stalo při sonu břicha, že tam byl jeden dr., co mě vyšetřoval a pak druhý, co zapisoval diagnózu či jak to napsat no a když mu dr. nic nediktoval, tak mě tam očumoval, to je děsný, no držela jsem hubu, panč jsem nechtěla působit jako nepříjemná osoba, ale příjemný mi to teda nebylo 😝

strapco13
22. feb 2010

anta..a ako sa maju podla teba zacinajuci lekari vzdelavat ????
a ver tomu ze on neocumoval teba ale sledoval doktrora ako vysetruje

roasha
22. feb 2010

suhlasím so strapcom. 🙂
anta,a netreba preháňať,na sone obličiek predsa ležíš na boku,a vyhrnieš si trochu tričko na krížoch. 😉

dominka11
22. feb 2010

prave som sa dočítala vtipnu vec. že všetci lekari musia chodit na vizitu, aby vedeli ako sa maju ich pacienti, keby sa neskor niečo stalo, aby vedeli...viem si živo predstavit, ako si lekar zapameta 30 rodičiek, čo, ktorá, ako...aj tak by to hladal v papieroch. Cize či vizita, alebo nie, je to uplne jedno. My sme mali papiere pri odchode vypisane ešte pred vyšetrením a na nich bolo, že všetko je v poriadku, rana zahojena, stolica pravidelna a podobne blbosti, ktoré vobec neboli pravda.
Komunizmus v našich nemocniciach ešte vladne. Každy by rad zinkasoval, ale prístup o ho....Čest vynimkam.

roasha
22. feb 2010

stut,krasne si to napísal,
ale predpokladám,že rodičky nie sú ani maloleté,ani zbavené spôsobilosti .
v opačnom prípade sa mali ozvať v príslušnom zdravotníckom zariadení,pokiaĺ bola porušená česť,alebo ich ľudská dôstojnosť,
je detinské vyťahovať sa jedna napred druhú,čo všetko vrátane personálu šliapalo po ich egu.

strapco13
22. feb 2010

dominika..ja si pacientov z oddelenie pamatam..vzdy aspon zakladne informacie..a nie podla mena/to nie je v ludskych silach/ ale prave podla nalezu u daneho pacienta
a papiere sa vypisuju vacsinou den vopred..aby pacient v den odchodu nefrflal, ze nema papiere

a presne..ak vam nieco alebo niekto vadil..tak sa treba ozvat na mieste...stazovat sa tu Vam nepomoze a nic nenapravi

stut
22. feb 2010

roasha prečitaj si to znova je tam napísané najmä. A vieš detinské je porušovať medzinárodné právne normy a Z.z. starostlivosti 576-577- 578 / 2004 A pokiaľ chceme meniť zdravotníctvo musíme zmeniť aj seba. A nesťažovať sa na porušovanie práv je nemorálne lebo berieme šancu tím ktorí prídu po nás. Osobné súkromie sa musí rešpektovať, a to aj počas lekárskeho ošetrenia alebo chirurgického zákroku (diagnostické vyšetrenie, prehliadka u odborného lekára, lieky, ap.), čo musí prebiehať v primeranom prostredí a len v prítomnosti osôb, ktorých prítomnosť je nevyhnutne potrebná (pokiaľ pacient nedal výslovný súhlas alebo o ich prítomnosť nepožiadal)Každý jednotlivec má právo na diagnostické a liečebné programy čo najviac prispôsobené jeho osobným potrebám. Pre tento účel musia zdravotnícke služby zaručovať pružné programy, zamerané čo najviac na jednotlivca, dbajúc na to, aby kritériá ekonomickej únosnosti neprevažovali nad právom na zdravotnícku starostlivosť. čokoľvek iné je porušovanie ľudských práv a v právnom štáte musí byť takáto činnosť potrestaná. A najprv si preštuduj právne normy a potom hovor čo je detinské A v prvom rade má právne normy dodržiavať lekár.

strapco13
22. feb 2010

stut..precitaj si riadne co roasha napisala...pise to, ze detinske je vytahovat sa....t.j. chvalit sa, ze koho posliapali viac.. a to je naozaj detinske..to je naozaj ako handrkovanie sa deti na pieskovisku, ze kto ma vacsi pieskovy kopec
lebo ak mi nieco vadi..tak to budem riesit na mieste..inak nemozem cakat, ze sa nieco napravi

zuzu1980
23. feb 2010

ahojte,
vidim ze sa tu veselo diskutuje o vsetkom moznom, tak ja len pridam zazitok zo zahranicia...
po porode som ako prvorodicka bola v nemocnici len 48 hodin, viacrodicky ostavaju 24 hodin. Pocas celej doby ma zospodu nikto nekontroloval. Sestricky chodili pravidelne ohmatavat maternicu ci sa dobre zrolovala, a zozadu len pozreli na vlozku (asi aby vedeli kolko krvacam a ci tam nie su zrazeniny??? neviem, nepytala som sa). Robili mi nejake krvne testy, to bolo vsetko. Po tyzdni nas doma navstivila sestricka ktora sa podrobne povypytovala na moj zdravotny a psychicky stav (samozrejme skontrolovala babo, ale o tom tu teraz nie je tema...) a po sestonedeli ma moj Dr prezrel zospodu.

Je pravda ze som mala lahky porod, a takmer ziadny nastrih, na wc som isla sama, den po porode aj 2x na velku bez problemov, dokonca ma na druhy den chceli pustit domov...

kamoska rodila v tej istej nemocnici, mala zlozity porod a 2 velke nastrihy, po fyzickrj stranke bola na tom velmi zle, prisla ju skontrolovat lekarka u ktorej rodila, aj zo spodu, a sestricku z nemocnice jej domov poslali 2x.

Neviem ako je to po cisarskom, predpokladam ze to je ine, kedze je to operacia...

Ale ziadne vizity a uz vobec nie hromadne som nezazila.

Tym nechcem vyvodzovat zavery, ci su tie vizity vobec potrebne, mozno niekto bude oponovat ze sa takto moze nieco zanedbat... neviem, nie som lekar, ale nechybalo mi ze sa na mna nechodia kukat desiati doktori ako na zvieratko v zoo...prijde mi to nehumanne...tolko osobny nazor

😉

zuzu1980
23. feb 2010

a k tym studentom.. pri porode som mala 2 studentky, vopred sa prisli opytat a suhlasila som s tym, aj ked neskor mi to vadilo. Nabuduce ich odmietnem ak sa bude dat...

latvia
23. feb 2010

zuzu, nabuduce ked pojdes do nemocky si na tebe moze naslepo cerstvo vystudovany lekar skusat to, co by si mohol vyskusat za asistencie starsieho doktora...bude to pre ludi lepsie? ucit sa v praci sam bez dohladu skusenejsieho? ak vam to nevadi, nedbam, ja som sa dost natrapila na svojich poskusoch-omyloch, kedze pocas studia mi pacienti neumoznili sa nieco naucit prakticke za asistencii lekara..ale ked to nevadi ludom, mne tiez nie 🙂

zuzi118
23. feb 2010

zuzu - je pozitivne, ze sa ta najskor prisli opytat. Inak mas pravo, poslat ich prec kedykolvek. Co konkretne ti na nich neskor vadilo? Len ich samotna pritomnost?

latvia ma pravdu, ze aj medik sa musi niekde ucit. avsak nemyslim si, ze by to mala byt pacientova povinnost, aby sa ucil na nom. Napr. mne osobne by pri niektorych ukonoch medici nevadili (ak by si vopred spytali), ale pri inych zas ano.

latvia
23. feb 2010

zuzi, len ked si predstavis ze keby vsetci ludia odmietli medikov pri ukonoch pri ktorych ti to vadilo, tak sa to nikto nenauci...ale vam je to v podstate fuk, ved my sa mame ucit a my to mame vediet.to ze nam to ludia neumoznia vam je jedno, ved preco by vas to malo zaujimat, my sme zodpovedni za nase konanie 😔 dolezite je vase sukromie , respektujem...len potom nenadavajte ze ten a ten lekar je gramblavy a nevie co robi...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre