Neda sa nič robiť proti hromadným vizitám v pôrodnici?

zajo79
8. okt 2008

Inspirovana petusou, z temy Porodnica v Trnave sa pytam.....neda sa naozaj nic robit prit hromadnym vizitam v porodnici????

To vsetky mamicky,ktorym nam to vadi sa musime podvolit ostatnym spolutrpiacim a mlciacim mamickam???

Najde sa tu niekto ktory "rebeloval" v porodnici a odmietol sa zucastnit a na protest lezal zakryti paplonom?

Ved ak je nutne vysetrenie, staci lekar jeden. Niesom dobytok aby ma okukovala a ohmatavala tlupa ludi...

Podpori ma niekto? Pri prvom som bola taka soknuta ze som sa mlcky podvolila a bola som nasrata sama na seba, ze som nedokazala zo seba dostat ani slovko na znak nesuhlasu... teraz uz poucena ako to v nasich porodniciach chodi, som odhodlana odolat... a trvat si za svojim nazorom....

lea79
23. feb 2010

zuzu1980, dominka11 znovu sa potvrdilo, že vizity sú úplne zbytočné a mali by sa zrušiť
mimochodom aj ja som mala v karte aj v prepúšťacej správe popísané kraviny a nepravdy...

strapco13
23. feb 2010

a ziaden medik nechce za svoje studium peniaze..pretoze ako ste tu aj napisali clovek si medicinu nevyberie sam, ale ona si vyberie jeho /pokial niekoho do toho donutili napr.rodicia..tak to sa potom odrazi na jeho spravani/..a ver mi, kebyze to mam robit len pre peniaze..tak to nerobim..zaplatene to tu teda na slovensku nie je

buffinko
23. feb 2010

strapco, ale tu neslo prave o tie platby za epi a podobne....to bol len priklad, ze mozno nejake "akcie", proste nieco by mohli nemocnice vymysliet, aby dobrovolnikov bolo viac...

je vela veci, co by mohla hradit poistovna - a nehradi. bohuzial...
a ano nadstandard by sa platit mal, jednoznacne. otazka je, co je povazovane za nadstandard u nas a co v zahranici. u nas je ten standard podstatne nizsi. niekedy sa ani vybrat neda - napr. v porodnici je iba jeden nadstandartny apartman a zaujemcov v rovnakom case viac. prvy vyhrava a ostatni maju smolu.
ale to je mimo tuto temu..

strapco13
23. feb 2010

buffinko-..ale pocet a vybavenie nadstandardu je otazka financii

a neôpochopila som koho myslite pod pojmom..dobrovolnici?..medikov?..vazne neviem koho tym myslite

jaaty
23. feb 2010

Ahojte, ja osobne som nemala žiadnu negatívnu skúsenosť s lekármi či veľkými vizitami. Som si vedomá toho, že lekári či medici tam nie sú preto, aby ma "okukovali" pretože by na mne nevideli nič, čo by už predtým nevideli 😉.
Či som rodila lebo (bohužiaľ) potratila pri mimomaternicovom tehotenstve, vždy som mala pocit, že lekár mi chce pomôcť. A vždy tvrdím, že ľudia sa ku mne budú správať tak ako ja správam k nim.
Dnes si môžeš nemocnicu vybrať a keď idem do fakultnej -znamená to "že je to miesto, kde sa učia medici". Komu sa tam nepáči, vždy si môže zvoliť inú - aspoň vo väčších mestách určite.
A to, že som nemala nadštandard (jedno oddelenie pôrodnice na Antolskej s v tom čase malovalo)- vôbec mi to nevadilo, mala som oči len pre svoju dcérku a tešila sa kedy pôjdem domov. 😀

strapco13
23. feb 2010

jaaty..teba chcem za pacientku 😉

jaaty
23. feb 2010

niežeby som mala niečo proti tebe, ale radšej už nie 😉 pekný deň

strapco13
23. feb 2010

chapem...ja som myslela tvoj pristup..nieze by som Ti zelala chorobu..to nikomu 😉

buffinko
23. feb 2010

ano - suhlasim, otazka financii, preto som napislala, ze je to mimo temu...to bolo len na margo uz niekolko krat spominaneho, ze ked chce clovek nieco "viac" ma si zaplatit nadstandard. cize aj zo zdravia sa da urobit biznis 😉

dobrovolnici = pacienti ochotni nechat sa vysetrit ci pripadne na sebe nechat robit zakroky medikom

jaaty
23. feb 2010

strapco- ja som to pochopila 😀

strapco13
23. feb 2010

bufinko...aha..lenze..medici preberaju diagnozy v urcitom poradi..co ak sa prave nevyskytne tehotny dobrovolnik, dobrovolnik po autonehode, dobrovolnik so zvacsenou prostatou, akutnym psychotickym zachvatom, s nahlou mozgovou prihodou?..co potom

strapco13
23. feb 2010

jaaty..ja viem..len na vysvetlenie aj pre ostatnych 😀

buffinko
23. feb 2010

co sa tyka lekarov a medikov - mam rovnaky postoj ako jaaty.
pokial ide o nadstandard - vybrala by som si ho, keby som mohla urcite. a to z dovodu, ze moja spolubyvajuca bola tazka fajciarka, ktora fajcila odhadom kazdych 20 minut, koncila s tym niekedy okolo 23.00 a ked maleho nakojila napr. o 4.00, isla si este na balkon zapalit. ked sa vratila, mali sme smrad v celej izbe...to by sa asi nepacilo nikomu a ani pohlad na moju dcerku ma neuspokojil....

strapco13
23. feb 2010

buffinko...to si mala hnusnu spolubyvajucu..priklad toho, ze sa nedodrziavaju pravidla nemocnice
a uz vobec nechapem matku co fajci..nech sa urazi kto chce

buffinko
23. feb 2010

strapco a ako to je teraz? predsa, ked chce medik vysetrovat, moze tak urobit len so suhlasom pacienta. cize ten pacient je spominany dobrovolnik. mozno nejake stimuly by pomohli pocet tychto dobrovolnikov zvysit...nemuselo by ist prave o financie, ako spominala zuzi...

buffinko
23. feb 2010

strapco, to som teda mala...ale co sa s nou dalo robit? bola niekolkokrat upozornena a nic. vedela velmi dobre, ze ju nezbalia a neposlu prec...

strapco13
23. feb 2010

zuzi..na margo tvojho napadu odmenovat za pomoc..ja osobne pomaham bez naroku na odmenu..aj co sa tyka financnych zbierok..ked chcem pomoct, pomozem, ked si to v teh´j chvili nemozem dovolit , tak nepomozem / tu myslim cisto financnu pomoc/..a necakam za to odmenu, respektive mne je odmenou vykonanie dobreho skutku a vedomie ze som niekomu pomohla a nic za to necakam

buffinko..odmenovat finnacne dobrovolnikov by viedlo k tomu aby spravili biznis zo svojho zdravia...a inak si neviem úpredstavit ako ich odmenit?..lacnejsie lieky..zas je to o peniazoch

a dalsia vec..medik sa pri beznom pacientovi /nie dobrovolnikovi/ uci a aj komunikacii, tomu ako zmiernit strach z nemocnic..co sa pri dobrovolnikovi neda

buffinko
23. feb 2010

no ale bohuzial zdravie uz pre niekoho velmi dobry biznis je...a pacienti to ozaj nie su...

dobrovolnik nie je pacient? 😕 nerozumiem...

napr. odborne skoly poskytuju rozne sluzby. kadernictvo s ucnicami - stravite tam sice kopu casu, ale mate uces lacnejsie spraveny a este aj dobru vec urobite. prenajmete si na akciu mladez z hotelovky aby varili a robili casnikov, je to lacnejsie...
mozno by prave fakultne nemocnice mohli byt oproti inym zvyhodnene? 😕 s tym, ze ludia, ktori tam pojdu uz nebudu podpisovat ziadne papiere, budu k dispozicii medikom, samozrejme pod dohladom (ako je to aj v kadernictve alebo hotelovke?)

doba je taka, ze mnohi ludia nie su ochotni urobit nic naviac, uslachtila vidina dobreho skutku ich nelaka. okrem toho, zdravie je citliva vec a povedia si, ze naco sa nechat "pobabrat" neskusenym medikom?

uzavriem to asi tak, ze sa vzdy najdu ludia, ktori na sebe nezistne nechaju ucit sa medikom. ale ak ich nie je dostatok, mala by prist iniciativa aj z druhej strany. alebo sa musi uspokojit s danou situaciou.

buffinko
23. feb 2010

a pokial ide o financne ohodnotenie lekarov - zial, aj v inych odvetviach je situacia neruzova a mnohi robia svoju pracu viac ako poslanie a nie pre peniaze...za moju pracu (teda momentalne RD...) v zahranici beru neporovnatelne vyssiu sumu.

strapco13
23. feb 2010

tym som myslela pacienta, ktory, ma strach z nemocnic, z vysetreni, z medikov..kdezto pacient dobrovolnik by tento strach nemal mat, kedze dobrovolne suhlasi s vyucbou medikou na jeho pripade ...aspon tak som pochopila vase rozdelenie na dobrovolnikov a tych ostatnych

ale stale neviem ako si úpredstavujete zvyhodnenie dobrovolnikov...kedze na slovensku nastastie uz za pobyt v nemocnici neplati..tak ako

tiez by som chcela mat plat..alemomentalne matersku taku ako v zahranici
ale keby mi slo v zivote iba o prachy..tak nie som lekarka 😉

zuzu1980
23. feb 2010

latvia, este reagujem na to co si mi napisala pred 2 stranami, lebo vas nestiham docitat... asi si ma zle pochopila, pislala som ze som mala pri porode 2 studentky s mojim suhlasom, ale samozrejme ze tam bol aj skuseny lekar, studentky sa len pozerali... Jasne ze studentky samotne by asi ten porod neodviedli a s tym by som samozrejme nesuhlasila...

buffinko
23. feb 2010

no asi sme sa nepochopili - dobrovolnik je kazdy, kto suhlasi s vyucbou medikov na sebe - tak to funguje myslim aj teraz...ci nie? 😕 islo o to, ako pocet tychto dobrovolnikov zvysit....teda ak je to potrebne.

ako ich zvyhodnit? urcite by sa moznosti nasli...lacnejsie zakroky, zlavove poukazky v lekarni alebo aj nieco nefinance...viac hlav viac vymysli...ale asi to fakt nie je tak akutne, aby bolo potrebne nieco spravit

za pobyt v nemocnici sa plati 🙂 existuje tzv. zdravotne poistenie 🙂

kazdy by chcel podobny plat ako v zahranici 🙂 ale keby vsetkym islo o prachy, mnohe profesie by vymreli 🙂 napr. by nemal kto ucit nase deti 😉 urcite si nemyslis, ze jedine byt lekarom je poslanie....

buffinko
23. feb 2010

a este som chela - dobrovolne som si nechala odobrat krv praktikujucou sestrickou, hoci mam z ihiel panicky strach a bolo mi vselijako 😅 cize kludne by na mne mohla skusat aj upokojujuce praktiky. myslim, ze ked niekto suhlasi so zakrakom, neznamena to, ze automaticky neciti strach...

strapco13
23. feb 2010

bufinko..k tomu som sa uz tiez vyjadrovala...ze nielen medicina je poslanie, ale aj ine profesie..a ked sme prio tom..kazda profesia je potrebna...az na politikov..ty to kazia 😀 😀 /to bolo sice mimo ale na odlahcenie temy 😅 /

ja som myslela..taku platbu ako sa platilo pred par rokmi..50 sk na den, ci kolko to bolo..uz nepamatam..ze za zakroky sa neplati ..t.j..idem na taku a taku operaciu..stoji tolko a tolko...ze proste nedostanes pri odchode z nemocnice ucet ako v hoteli

poistenie som tu kritizovala uz velakrat..platia sa nehorazne prachy ktore sa nedostavaju k nemocniciam..idu na pekne budov, auta a odmeny riaditelov poistovni a ich pioskokov

strapco13
23. feb 2010

zuzi, bufinko..vsak napiste jeden konkretny napad ako odmenit dobrovolnikov, kde by neslo o peniaze...inak co sa tyka tych zlavneniek na lieky..to nie je az taka blbost..ale je to zas len o financiach...lebo lieky su u nas nehorazne predrazene..ale to zas robia politici, poistovne a farmaceuticke firmy 😠

stut
23. feb 2010

Strapco 13 Tu sa nejedná o detinskosť ale o to že sa ľudia o tomto neboja hovoriť a že dostane sa to na svetlo božie. Tak pani doktorka som rád že si ma oslovila. Na začiatku každého diela je myšlienka. Pozri inde to ide aj bez toho. A aj výučba medikov ktorá je naozaj doležitá. Raz budú liečiť naše deti. Pokiaľ ide o mňa keď by ma medik alebo medička požiadala nikdy by som neodmietol Ale tá podmienka slušne požiadať tam je. A slušným požiadaním my medici dajú najavo že aj ja som človek a rovnocenný partner pri dosahovaní vätšej úrovne zdravia. A hlavne to že som sa slobodne rozhodol. Mne ide vždy o právo slobodne sa rozhodnúť. A kto nerešpektuje toto právo nemá v EU zdravotníctve čo robiť a nech sa vráti do jaskyne. Lebo EU zdravotníctvo je založené na modely partnerskom a nie paternalistickom. Tvoje názory beriem zo všetkou vážnosťou pani doktorka a samozrejme o sťažovaní máš pravdu treba to riešiť na mieste.

buffinko
23. feb 2010

nejde len o odmeny, ale o aj o propagaciu potreby vzdelavania mladych lekarov...
ale dobre:

pr.1: pojdem na ocne a suhlasim, ze zakroku sa zucastni praktikant. vysetri ma, urci diagnozu, dioptrie a neviem co...dostanem karticku, ze nabuduce budem prednostne vystreny = nebudem cakat v cakarni xy hodin...nestoji to nic nemocnicu.

pr.2: pacil sa mi aj navrh zuzi - odpustenie poplatku za pritomnost sprevadzajucej osoby pri porode, alebo aspon 50% zlava...ked budu pri porode medici. lebo toto je zas biznis pre nemocnicu. biznis so zdravim, ci nie? len nech rozmyslam, ako rozmyslam, tych 500Sk napr. (neviem teraz, kolko eur vyberaju) je za co? co uz je len toto za nadstandard? zas nemocnica nebude doplacat

pr.3: trochu peniaze, ale nech - co takto nejaky sponzor na vitaminy? ako taku pozornost, ze aj nemocnica si vazi, ze ste ochotni spolupracovat pri vzdelavani novych lekarov

pr.4: naozaj aj nejaka kampan by mozno bola dobra - v radiu, nejakej talkshow, dobre rano ci tak nejak, kde by vystupili medici a rozpravali o svojich problemoch....a odburavali strach ludi, ze o ich zdravie bude rovnako kvalitne postarane, lebo pri vysetreni bude aj skuseni lekar a pritom daju sancu ucit sa dalsim?

dufam, ze to admin nezmaze 😅 ale snazime sa posunut veci vpred 😅

strapco13
23. feb 2010

stut..jedna vec je preberat problemy a hladat ich riesenie..to beriem..inak by som tu nedebatovala..ale z niektorych prispevkov naozaj citit detinskost...akoby sa autr chvalil tym ako bol straasne ponizeny...to mi vadi..ten sposob podania a hlavne ten konkretny prispevok, a ty vies ,ktory naozaj nebol ponizenie pre pac ale len vytahovanie sa a to je naozaj detinske..nech sa autor hneva, ale to je moj nazor a na ten mam narok

a vsetko je o pristupe..kto je aky clovek tak sa aj sprava..ale to som uz opakovane pisala..slusnost je pre mna zaklad

buffinko..pr c 1 je super..ten beriem..aj ked s upozornenim pac, ze akutny stav ma prednost..co je ale asi jasne
pr. c 3...len treba pac. aj vysetrit, lebo prilis vela niektorych vitasminov je skodlivy..ale balicek sumiveho C sa moze byt
pr.c.4--ako medik by som na to sice cas nemala..ale super..verejna diskusia moze vela veci vyriesit..hlavne tych na baze psychiky
pr.c2..necala som to nakoniec...nesuhlasim..ale to z toho dovodu..ze podla mna pritomnost partnera pri porode, epi by mala byt zadara, cize tam sa zlava neda dat 😀 a nadstandard moze byt obsadeny..a ine poplatky v neocniciach nie su velmi..aspon v nasej krpatej nemocnici...sice hej potvrdenie o navsteve lekara za 1e 😅

buffinko
23. feb 2010

ano, samozrejme, akutne pripady su osobitna kapitola...

nemusia to byt len vitaminy...ale aj co ja viem ovocne cukriky, dentalna hygiena - zubna kefka s navodom na cistenie, minizubne pasty, handricky na cistenie okuliarov...podla oddelenia resp. specializovanej ambulancie. ved ked v porodniciach su schopni vyrobcovia rozdavat rozne vzorky zadarmo...aj inde by to slo.

co sa tyka casu medikov - zas par hodin by sa urco naslo, neverim, ze medici sa len ucia.

co sa tyka zlavy na epi, pritomnost manzela...vychadzajme z realnej situacie 🙂 malo by byt zadarmo, ale je to dobry sposob vylepsenia fiancneho rozpoctu....cize urcite sa ho nebudu chciet nemocnice vzdat.

no vidis a keby porozmyslalo viac ludi, tych moznosti by sa naslo urcite viac...kto chce hlada sposoby.

zuzu1980
23. feb 2010

strapco, suhlasim ze pritomnost partnera (a podla moznosti aj epi) by mali byt zadara (ja v zahranici som to zadara mala). Ved partner tam casto mamicke pomaha, robi masaz, podopiera pri chodeni, mozu ist spolu aj do sprchy... to vlastne odlahci pracu sestricke, ktora by to bud musela robit, alebo sa castejsie na to vykaslu (ja viem, maju toho vela...) a mamicka trpi sama. Takze za to ze im ulahcuje pracu tak si musi este platit? Bohuzial ako napisala buffinko, je to sposob vylepsenia rozpoctu...to by sme museli preorganizovat a prefinancovat nemocnice uplne inac... a to uz je mimo temy

Ale napriklad... v zahranici sa vela zakrokov uctuje priamo pacientovi a pacient si to vyriesi s poistovnou (ja vzdy do 1 tyzdna dostanem peniaze naspat, takze casovo to nie je az take strasne). Pacient aspon vie kolko plati a za co, ma moznost si ucty skontrolovat aby tam neboli vyuctovane veci navyse...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre