Obavy z pôrodu

nadaa1
23. okt 2015

Ahojte žienky môj termín pôrodu sa blíži už som na konci 8 mesiaca. Strašne sa bojím ako to bude je to moje 1 bábätko vôbec neviem čo mám robiť pri pôrode. Ako to asi bude prebiehať. čoho sa mám najviac obávať ? čo je vedieť najlepšie pri pôrode ? Ako prvorodička budem mať aký asi pôrod ? A ako zistím že už rodím ? Ja mám termín 5 decembra ale mňa skôr nedajú do nemocnice pretože nemám žiadne problémy doktor mi povedal že iba ked budem rodiť tak mám prísť do nemocnice a nemocnicu mám 20-25 min autom to stihnem ? Nemôže sa stať že porodím počas cesty ? Prežijem to vôbec ? Bože ja sa tak bojím ? A mám si dať niečo proti bolesti epidurálku alebo tak ? To sa dáva do chrbta ? Už som o tom niečo počula a neochrniem s toho ? A ako bude vyzerať moje bruško po pôrode ja mám 22 rokov a strašne sa bojím že ostanem tlusta vôbec sa nezapnem do žiadnej mojej vetrovky a ani rifloch nevojdem :( som smutná s toho. Pôjde to raz dva dole ? čo si vy o tom myslíte Dakujem

sense
23. okt 2015

skoda ze si nenavstevovala predporodny kurz vsetko by si sa tam dozvedela...

margaretka_
23. okt 2015

to máš ešte vyše mesiaca času si všeličo naštudovať, pozrieť aj rôzne názory na všeličo. ja tiež čakám iba prvé dieťatko, tak tiež sa všeličoho bojím, aj tej cesty (keďže nechcem rodiť u nás v meste, tak to mám ešte ďalej), ale to sa upokojujem tým, že ak porodím v aute, tak to bude tým pádom ľahký a rýchly pôrod 🙂

catca25
23. okt 2015

Preboha :D v prvom rade nestresuj... nijako ti to nepomôže. Pôrod sa začne bud odtekaním plodovej vody (a to určite spoznáš, že ti niečo tečie po nohách) alebo kontrakciami, ktoré ťa logicky donútia ísť do nemocnice. Nemusíš sa obávať že pôrod nestihneš, otváranie sa krčka maternice je zdlhavy proces a myslim že na prvodoričku je neprvdepodobne žeby si porodila až tak skoro (moj porod od odtečenia plodovej vody trval 20 hodín). Epidurálka sa vybavuje už vopred, ale myslím že je to zbytočnosť. Mimochodom, tiež som sa bála ochrnutia, takže ma to ani nenapadlo. A zvládla som to aj bez toho. Okrem toho, mne podávali lieky proti bolesti automaticky, celý čas, a pomáhalo mi aj sprchovanie sa a skákanie na fit lopte (pokial budeš mať tú možnosť).
Hlavne sa netreba báť. Sestričky priebežne všetko vysvetlujú.
A tlustá neostaneš, pokial sa rozhodneš s tým niečo robiť 😅 🙂

cackaa
23. okt 2015

@nadaa1 Keďže máš toľko otázok, tak by som hlavne hodila reč s mamou alebo nejakou blízkou ženou s rodiny, ktorá si tým už prešla. Každý pôrod je iný, každá žena to zvláda inak, čím viac stresu, tým je horšie. Neboj zvládli to milióny žien pred tebou, tak to zvládneš aj ty...aj bez kurzov prípravy. Drž sa.

pribinak
23. okt 2015

v nemocnici kde chces rodit urcite robia predporodnu pripravu, urcite sa tam chid pozriet, dozvies sa vela veci a budu ti aj odborne vysvetlene

katrin21
23. okt 2015

@nadaa1 ako prvorodicka urcite neporodis rychlo, ze by si nestihla dost do nemocky, bud v klude... skor to bude trvat mozno aj 12 hodin, alebo aj viac...
Cudujem sa, ze nic nemas nastudovane, ja som bola tehotna ako 23r a citala som vsetko mozne, a to nebol ani internet este ako dnes.... kup si knihu pre matku a dieta nejaku.. alebo si citaj tu..
Hlavu hore, nejako bolo , nejako bude...
Strach som mala aj ja, ale strach v podstate nic neriesi´..
kontrakcie.. ak zistis, ze sa ti opakuju co ja viem hodinu, alebo pol hodinu pravidelne napr. po 10 minutach, tak budes vediet, ze su to kontrakcie. Poslickovia vacsinou prejdu po chvilke, takze to nie je take, ze by si sla rodit.. ja som ich mala parkrat v noci a poltom presli....
PO porode podla mna zhodis v pohode v tvojom veku... ja som pribrala skoro 30kil a po porode mi ostalo asi 11 a tie postupne same odisli, staci sa neprežierať a normalne funhovať.. ani som necvicila, nic....
22rokov uz nie je tak malo, tvoj prispevok mi pride akoby si mala 16 rokov, prepac,.ale to je moj dojem... skus si nieco precitat a hlavne sa ukludnit... tehotenstvo je prirodzena vec, aj porod.
A strach ma kazdy, aj ja 😀 to je normalne. Len ta to nesmie ovvladnut az tal. ze konas zbrklo... vnimaj , co ti budu hovorit a bude to OK. nepanikar.

denuss
23. okt 2015

No ja by som ti tiez radila si nieco nastudovat o porode a hned budes kludnejsia ked budes trochu v obraze...aspon u mna to tak funguje,ked viem do coho idem...musis sa hlavne ukludnit a pozitivne naladit,lebo s takymto pristupom budes mat dost isto zly porod..psychika robi strasne vela..tesis sa na babo?ak ano,tak mysli na to,ze porod je len par hodin bolesti,ktore stoja za ten poklad...inak to nejde..a porod je krasna prirodzena vec,ktoru my zeny zvladneme,sme na to stvorene...ja som zazila aj prirodzeny porod aj cisarsky a ten prvy bol uzasny,velmi rada nan spominam...aj napriek bolesti to bol krasny zazitok,telo si same riadilo priebeh porodu a za 5,5hod od odtecenia vody som mala dcerku v naruci..este na sale som muzovi vravela,ze si to rada zopakujem..a ozaj,nemoze byt niekto pri porode?partner,mamina,sestra..je to super mat niekoho blizkeho v tychto chvilach pri sebe...drz sa bude to dobre uvidis..

mia265
23. okt 2015

Ahoj no mozem ti povedat, porod boli, neskutocne, ale babatko za to stoji. Mala by si to vediet, ze pridu neskutocne bolesti. Nehovorim to preto,aby som ta vystrasila, ale aby si s tym ratala, a nepodlahla panike. Cim pokojnejsia budes,tym lepsie. Epiduralku si daj, aj ja by som ju dala,ale nebol doktor 😒 . Ja som sa tiez bala, ze nestihnem porod,ale ja som mala vyvolavany,takze som bola tam, aj ked som porodila 2 hodiny od zaciatku kontrakcii. Nastuduj si,ako dychat,hlavne,ako tlacit,aj ked neviem, ci to niekde najdes,mala by si tlacit,ako ked kakas. Ked budes mat kontrakcie kazde 2 minuty uz budes lezat a vtedy musis zobrat vsetky sıly ktore mas a zatlacit asi tak dva krat, mozno tri. Mozno uz silu nebudes mat,ako ja a potom ti doktor pomoze. Porod zacne bud odteceni vody,asi liter,takze to zbadas, alebo hlienovej zatky, to je strasne vela husteho hlienu,to nepomylis. Alebo kontrakciami. Tu ti radit neviem,lebo mne nezacali postupne,ale naraz a hned po 3 minutach. To je bolest bud do brucha,alebo do chrbta,do krızov ako som mala ja. Ja som tie prve kontrkcie necitila, aj ked mi ıch namerali. Tie skutocne su uz take, ze nevladzes ani chodıt,ani lezat,takze to si nepomylis. Do nemocnice chod radsej skorej,domov ta neposlu,odmeraju ti kontrakcie. Musis mat vela sily,psychıcky sa na to priprav,aby si to lepsie zvladla. Nesmies panikarit ako ja, to bude len zle.
Co sa tyka kilov 9 odislo porodom, 6 do 3 mesiacov,ide to samo,ale nesmies sa prejedat.
A ked mas moznost, vezmi si partnera k porodu
To zvladnes,hlavu hore. Potom budes drzat v naruci babtko a bude sa ti chciet plakat od stastia,kedykolvek sa na neho pozries 😀

rheuska
23. okt 2015

Zena urcite umries :D Vsak vsetky nase babky, prababry a praprababky umierali pri porode. Preto je nas ludi len tak malo na tejto zemi. Coskoro vymrieme. :D. No urcite to nebude lahke. Urcite to hovadsky boli. Ale denne sa rodi statisice deti. Niektore na poli, smetisku a kadekde. A rodia zdrave deti. Ja to mam este daleko do porodu, ale ono to inou cestou nepojde. Iba tak ako to voslo :D. urcite budes vediet, ze rodis. Never pribehom, ze nahodou porodila ked tlacila na zachode. Urcite to neprespis a urcite stihnes do nemocnice. Myslim, ze epiduralka sa doma na Sk plati a treba ju dohodnut vopred. Porozpravaj sa o rizikach s anesteziologom. Dnes sa robi uplne bezne, a ja osobne nepoznam nikoho kto by s nej ochrnul. Samozrejme rozhodnutie je na tebe.

cerez
23. okt 2015

Prepáč, bude to znieť odo mňa tak kruto, ale ja som sa zasmiala z tvojho príspevku. Ale, chápem ťa. V podstate každá prvorodička má strach. Strach z neznámeho. Tvojom prípade ti odporúčam dať si epidurálku. Neochrnieš! Keď to príde, zistíš podľa kontrakcií. Určite to stihneš. A čo sa týka váhy, máš len 22 rokov. Pri povinnostiach okolo dieťatka kg pôjdu postupne dolu. Dievča, hlavu hore a mysli na dieťatko a nie na samotný pôrod. A motivuj sa, na Vianoce už budeme všetci pokope. 🙂

seahorse27
23. okt 2015

Odpovede na tvoje otazky najdes v nejakej mudrej knihe o tehotenstve, ktorých je trhu hruuuza. Taktiez ujo Google je velmi dobry pomocnik...Nikto ti tu presne nepovie, ako tvoj porod zacne ani ako bude prebiehat, ani ci rychlo schudnes po porode...toto su velmi individualne veci, kazda to mame inak. Ale neboj sa, urcite to spoznas, ked zacnes rodit. Kontrakcie - to je nieco tak specificke, ze to neviem k nicomu prirovnat. A ako prvorodicka urcite stihnes prist do porodnice...pri porode budes robit to, co povie lekar alebo sestra. Ak chces byt pripravena, tak zadaj do googl-a "dychanie pri porode".

ukulela
23. okt 2015

ak mas vybratu porodnicu, informuj sa tam / zavolaj im, ci robia predporodne kurzy. hadam skoro kazda porodnica ich robi - vysvetlia ti, ako sa porod zacina, ako postupuje, kedy sa treba chystat do porodnice, ako spravne dychat a tlacit. to ti velmi pomoze. ak mas strach a netrufas si na "samosstudium" tychto vecina nete, tak tam ozaj volaj a absolvuj to. velmi ti to pomoze. v niektorych porodniciach to robia ako jednu lekciu, pride sestra, lekar, anesteziolog, vsetci povedia svoje, sestra rodickam vysvetli a ukaze dychanie ....
a neboj sa, 25 minut je pohoda. stihas aj peso dojst. ja som od prvej kontrakcie ako prvorodicka porodila za 14 hodin, takze pohoda, klidek, tabacek ...

mircalla
23. okt 2015

@nadaa1 ten predporodny este mozno stihas - minimalne konzultaciu.....uz asi nie cvicenie
Skontakuj sa s nemocnicou, kde budes rodit a chod cim skor na kurz
Ja som stara korcula a tiez so na neho isla, rodila som v neskorsom veku...minimalne konzultacia ti odpovie na otazky ako to chodi

jana_eyre
23. okt 2015

podla mna je uplne normalne ak sa zena boji ked ide do toho prvy krat .. ja som sa tiez bala, vsetkeho - ci si to vobec vsimnem, bala som sa, ze bolest neprezijem, bala som sa, ze niekto nieco dokafre, bala som sa vsetkeho.. (ale ja som sa bala aj druhy krat, budem sa bat aj treti krat - ja som taka povaha 😅 )

teraz uz mam za sebou dva porody, mala som aj epi ale kedze som sa vzdy pomaly otvarala, uzila som si aj bolesti - najma pri druhej, lebo bola vyvolavana.. a ano, boli to a nie je to jednoduche.. ale prezit sa to da, mozno sa ti to bude zdat teraz zvlastne a neuveritelne ale na vsetky bolesti zabudnes akonahle uvidis svoje babatko.. vsetko si vsimnes, aj intuiciou budes tusit co je pre teba to spravne.. a bude tam okolo teba dost ludi, ktori ti poradia ked bude treba..

porod je vlastne najvacsia fyzicka bolest aku som kedy zazila, ale zaroven je to bolest ktoru som podstupila velmi rada a nikdy by som nemenila..

zatial si precitaj par clankov, knih ako to prebieha, co sa deje vnutri teba pri porode ako to zvlada babatko.. je dobre nieco o tom vediet, ale nestresuj zbytocne a prilis, lebo to nebude dobre hlavne pre babo.. takze nadych - vydych pri zachvate paniky z porodu /aj 30x/ a uvidis, ze to zvladnes.. ved si uz velka 😉

zabina27
23. okt 2015

@nadaa1 no, baby ti uz napisali, co treba, ja ti poviem tolko - vykasli sa na porod, nejako to babeno vyprdnes, lekari a porodne asistentky ta usmernia, vysvetlia, co, kedy a ako robit, ale potom pride ta realita 😀 😀 😀 ked uz ti nikto nepovie, co a ako mas robit, aby to na tvojom babatku aj fungovalo 😀 takze, nieco si nastuduj, tie kurzy su tiez dobre a hlavne si uzivaj posledne tyzdne a rob to, co ta bavi, lebo potom uz nebudes stihat 😀

paskolinka
23. okt 2015

??? 😀

yarnie
23. okt 2015

Sup na nejaky vikendovy predporodny kurz. Inak ale odporucam sa venovat porodu asi tak 10 percent casu a priprave na starostlivost o babatko a kojenie 90 percent casu. Prvorodicky sa sustredia na porod, to si nastuduju, pripravia sa a potom im na sestonedeli v nemocnici dojde, ze netusia ako sa babo dviha, nosi, prebaluje, boja sa ho vybalit z perinky, manipulovat s nim, nevedia nic o kojeni, odsavani, komplikaciach po porode atd... porod je len mala cast a zaciatok a to co je po nom je ovela dolezitejsie.

tjaden
23. okt 2015

@nadaa1 bože ženy, ja som tiež prvorodička keď som otehotnela bola som taká mrcinka, že mi všetci tvrdili, že nedonosím...nikdy som si ani na nete nepozerala pôrod akosi som nerátala s otehotnením, nie tak skoro...z detí som mala strach, o tehu som nič nevedela ale takéto stresy som nemala :D Teraz sa cítim ako hlupaňa, že ma nikdy nezaujímalo čo robiť pri pôrode 😀 tlačiť a dýchať len to ma napadlo 😀 Idem ti odpovedať postupne ty vole toľko otázok 😀 priebeh? fúúú tak to má každý iný to sa nedá povedať dopredu...može to trvať pár minút / pár hodín...odtečie ti voda ..neodtečie...čoho sa máš obávať? KONTRAKCIÍ!!!! Bolesť ako sviňa ale stretla som mamičku, ktorá ich vôbec necítila! 😉 Ak budeš rodiť cisárom jo epidurálku ti dajú do chrbta...ale ochrnúť ....to by tu už koľko ochrnutých bolo? Ak sa bojíš bolesti a budeš rodiť normálne daj si ju pichnúť osobne som na seba bola hrdá, že som porodila bez nej ale už NIKDY VIAC!!!! Pozor! Vybavuje sa dopredu! Popýtaj sa na to svojho doktora. Ako zistíš,že rodíš? Tak kontrakcie budeš cítiť to sa neboj 😀 AK budeš mať hnedý výtok to je zátka budeš sa otvárať, no a že ti odtiekla plodová voda si isto všimneš...ale toto ja nepoznám ležala som 2mes na rizikovom od začiatku otvorená na 2 do pôrodu na 5 a kontrakcie boli sprvu takmer bez bolesti. Či to prežiješ ? To je dobré 😀 Toto som si hovorila keď som rodila, kým sa sestričky rozčuľovali, že príliš kričím ja som si pár krát dala otázku že či umieram či je toto normálne tak bolestivý pôrod a tu som! 😀 Čo sa týka bruška po pôrode tak ja som rodila v 24 pred otehotnením som mala sexi postavičku štvorčeky na brušku a hneď po pôrode ako sa stiahla maternica som ich mala znova, samozrejme už nie take ako pred tým veď tá natiahnutá koža sa nevyparí ale boli tam jasné obrysy mala som iné zdravotné problémy tak som nemohla začať cvičiť, kebyže hej tak na ulici by chlapom oči vypadli 😉 Ak sa nebudeš prejedať a nepriberieš veľa a po pôrode pekne krásne začneš cvičiť môžeš mať takú postavu ako pred tým..pohodička 😀 Jo a inak po pôrode som si vydýchla, že fúú veď to najhoršie už mám za sebou....ta kdežeeeeeee! Rozvalíš sa v tom kresle ako pán šak ja som porodila! Ha a príde doktorka a vytlačíme placentu! Ideme zašívať! Prelezte na posteľ odvezieme vás na izbu! .... Prvé 3-6mes po pôrode...to ej des...len dúfaj, že sa ti narodí zdravé dieťa, že budeš mať mlieko, že sa bude vedieť prisať....a milion iných vecí...Ale až tvoje dieťa nebude toľko závislé na mliečku a naučíš sa mu rozumieť, čo ti chce naznačiť tak vtedy už bude všetko ok 😎 Ešte som zabudla, ak ti doktor pri pôrode bude radiť ako dýchať kedy zatlačiť poslúchaj ho! Ozaj to pomáha! Hlavne zhboka dýchať inak ťa tie kontrakcie zničia, ak zatlačíš privri oči mne v nich popraskali žilky, vyzerala som potom ako zombie

tjaden
23. okt 2015

jo a ako ti už píšu, ak máš možnosť tak choď na predpôrodný kurz, ľutujem, že som na ňom nebola, zisťuj si čo všetko treba pre dieťa ja som mala 2stranový zoznam i tak sa našli veci, čo mi chýbali a potom pozašívanej s dieťaťom na rukách sa ti nebude chcieť behať po ochodoch a lekárňach

heregova
23. okt 2015

a to si si za 8 mesiacov nic neprecitala, nenastudovala, nepozerala nieco na nete?epi si musis vybavit popredu a nie neochrnies..ostatne sa dozvies na kurze a v danej nemocnici, kde budes rodit robia urcite aj prednasky...mas este cca. mesiac cas, takze namiesto davania zakladnych otazok na MK studuj a venuj sa tomu, ved to je najmenej to hodit do googla alebo sa prihlasit na kurz..prepac, ze som mozno taka kruta, ale toto je trosku nezodpovedna voci dietatku,ze nevies nic

rokkisu
23. okt 2015

Najvacsia bolest v zivote sa stretli ruka v ruke s najkrajsim zazitkom v zivote. Takto asi prebiehali moje dva porody. Je to strasna bolest,naco zavadzat,proste je to asi prah bolesti,ktoru clovek moze dosiahnut,ale o par minut pride nieco najkrajsie,co si v zivote doposial zazila. A prave to by mala byt tvoja silna motivacia,vidiet to babo a drzat ho uz konecne v naruci. Pri porode je zena mozno napoly pri zmysloch a preto je dolezite aktivne relaxovat. Relax medzi kontrakciami,plynule s kludom dychat a aktivny znamena pocuvat pocuvat pocuvat a este raz pocuvat,co ti vravi lekar,ci porodna sestra. v podstate budes odkazana len na nich,takze treba ich pocuvat a spolupracovat. Po porode zacnu prebdene noci,mlieko sa rozbehne cca na 3 den a hlavne to vtedy nevzdaj. Bolest v prsnikoch jak fras,ale mysli na to male,ked budes prikladat,mlieko bude,ked nebudes pravidelne prikladat,budu sa ti zapalovat prsniky a mlieka nebude. Takze vydrzat a kojit od zaciatku vzdy s lanolinovou mastickou. O polovicu by to malo menej boliet. prve dva ...tri mes.su narocne,ale zvladli ini,zvladnes aj ty. A co sa tyka kil...idu dolu,najtazsie je jednoznacne brucho. takze hlavu hore a tes sa,ako tu uz baby pisu,ze na Vianoce uz budete traja ;)

slnecnica174
23. okt 2015

@nadaa1 Juuuj, nestresuj tak. Teda ja som vobec taketo myslienky nemala. Pozri si mozno na youtube nejake videa. Na kurz som chodila, ale bol mi nakoniec na prd. Do nemocky stihnes ist aj pesi 😉 Kazdy ma iny porod. Ked sa tak hrozne bojis tak si asi daj radsej pichnut epi. Ja som mala hrozny porod, ale to radsej nebudem rozvijat. Brucho je tiez indivindi. Ja som po porode nemala skoro ziadne a baba co vedla mna lezala, mala po porode brucho ako keby este len isla rodit. Neboj sa a nestresuj. Uzivaj, ze sa este mozes vyspat 😉, vela oddychuj a hlavne tes sa na babo😉 Je to to najkrajsie v zivote! Vela stastia ti prajem, drz sa, zvladnes to urcite!

sardinka335
23. okt 2015

1. Čoho sa máš najviac obávať?
- ničoho, každy porod je jedinečny ťažko povedať aky bude ten tvoj. Hlavne pokoj, všetko dobre dopadne.
2. Aký budeš mať porod?
Ani srnka netuší...vid bod 1
3. Ako zistím ze už rodím?
- pravidelne bolesti ako pri menzese alebo ti odtečie voda, alebo jedno aj druhe, kazdopadne ak to pride tak to inštinktivne spoznáš ze ,,niečo sa deje,,
4. Stihnem porod?
Stihneš...prvorodička nezvykne porodiť do 30 minut 🙂
5. Nemože sa stať že porodím počas cesty?
Stať sa može všetko ale je to veeelmi malo pravdepodobne...
6.Prežijem to??
Prežiješ..prežili sme to všetky a personál nemocnice chce aby si odišla z nemocnice zdravá ty aj bábätko.
7. Mám si dať niečo proti bolesti?
Za mna ano - ak bude porod niekolko hodin tak ti ulava od bolesti pride vhod, reči o zastavenom porode, chemii davaj jedným uchom dnu a druhým von, načo sa trápiť v bolestiach ak netreba? Jedine ze si ,,,sadlo maslo,, 😀 😀 😀
8. Dáva sa to do chrbta?
Na Epi treba absolvovať poučenie takze šup si zistiť kedy to v nemocnici v ktorej chceš rodiť maju...tam ti anesteziolog všetko vysvetli. Ochrnuť - neochrnieš.
9. Ako bude vyzerať tvoje brucho??
Ani srnka netušííí....samozrejme kratko po porode moze byť ako ,,rosol,, ale ak začneš po ,,600 nedelí ,, cvičť brušaky tak budeš mať čoskoro svaly na spravnom mieste - to je na tebe či budeš cvičiť a ako sa budeš stravovať.

mia265
24. okt 2015

Ono aj tak budeš napoly ako keby v tranze, takže polku si ani nebudeš pamatať. Možno to je na tom pozitívne 🙂

mircalla
24. okt 2015

@sardinka335 mam taku trapnu otazku: mala som zlomenu chrbticu zrovna kde sa picha spinal 10 rokov dozadu....ozaj tentokrat nechcem celkovu narkozu, budem mat sekciu....je tam nejake riziko? viem, ze nie is lekar🙂
anestegiolog siel pri prvom porode do celkovej - prave kvoli tomuto, ze radsej....no konzultacia tam ma caka....ale co si o tom myslis?

marcela305
24. okt 2015

@nadaa1 Ahoj nemas sa coho bat porod je pre zeny uplne prirodzena vec zvladlo to milion zien pred tebou tak preco nie ty.. Ja som mala fakt kratky porod na to ze to bolo prvy krat samotny porod trval len 5 minut ...nedavala som si epiduralku na co ved to netrva vecne a kazda bolest raz prejde.. urcite to spoznas ked budes mat pravidelne kontrakcie kazdych desat minut alebo ked ti odtecie plodova voda mas ist do porodnice.. hlavne nestresuj to nepomoze ani tebe ani babatku cim budes viac vpohode tym to bude jednoduchsie ...mozes precitat o tom milion knih ale aj tak je uplne ine to zazit ..kazdy znasa bolest inak a kazdy porod je uplne iny takze nemozem vediet ako to budes prezivat ...prajem ti aby ste boli hlavne zdravi to je najdolezitejsie... nabrate kila som rychlo zhodila aj po synovi aj po dcere pribrala som13 kil ale po porode som vyzerala ako pred otehotnenim ..pri dietati sa nabehas neboj sa🙂) pri obidvoch porodoch bol moj muz a bol mi velkou oporou mozes nad tym pouvazovat mne to velmi pomohlo ...i ked druhy porod skoro nestihol:D syn bol velmo sikovny 🙂 vela stastia

vejula
24. okt 2015

@nadaa1 no ty pri pôrode nemusíš robiť nič, všetko za teba spraví tvoje telo. Či sa bojiš aj pred tým ako ideš na záchod, či to zvládneš? JE to rovnaký fyziologický dej ako aj pôrod 😀 Nenadarmo sme živorodé cicavce, pôrod nám je prirodzený, nieje to niečo, čo si treba študovať alebo sa učiť alebo mať na to kurzy. V dnešnej dobe treba skôr len nájsť prostredie, kde pôrodako fyziologický dej vnímaju a rešpektuju jeho osobitosti a nesnažia sa do neho kafrať aj ked netreba len z rutiny.

vejula
24. okt 2015

Ešte chcem dodať, že chapem obavy z neznameho... Ale toho, či to zvládneš sa ozaj báť nemusíš. Zvládneš 🙂 Tvoje telo to zvládne, len mu musíš veriť, že vie čo robí.. A počuvať ho, ono najlepšie vie, čo práve potrebuje. Aku polohu, aký pohyb... Práve preto najdi miesto, kde ti umožnia počuvať svoje telo, kde nebudu tvoje potreby pre personál záťažou. Držím ti palce 😵

damarafrigg
24. okt 2015

@nadaa1 juuj tieto tvoje stresy. Väčšina si nimi prechádzame.. Pozri ja som v 40tt, termín mám 28.10., takže za pár dní a je mi jasné, že to môže prísť každú chvílu, ale že i prenášať môžem. Študujem si veci o kojení, prečítala som si dve knihy mama a dieťa, , pýtam sa ľudí čo rodili tam kde sa chystám ja ako to tam funguje a trošku je človek kľudnejší, predstava nejaká o pôrode je, ale nik netuší ako prebehne ten jej pôrod. Jasné, že mám obavy hlavne z toho neznámeho - ako to bude bolieť, ako to bude prebiehať v mojom prípade, aké to bude už potom na odd 6stonedelí.. Bola som na prednáške pre tehotné. Epi už mám vybavenú - ten protokol čo treba mať so sebou - je lepšie to mať vybavené lebo bez toho ti to na poslednú chvílu ani nedajú a to neznamená, že si to musíš dať. Tiež mám tašku zbalenú a prichystanú. Som prvorodička o to väčšie obavy. Partner bude pri pôrode, ak skôr nezdupká 😀 .

evittam
24. okt 2015

Hm, tak možno to bude znieť nepravdivo alebo nezmyselne, ale ja som sa skoro vôbec nebála a už vôbec som sa nestresovala. Chodila som pri oboch tehotenstvách na predpôrodnú prípravu, tam som sa krásne dozvedela čo ma čaká a nemine 😀 . A čuduj sa svete vôbec som nepociťovala žiadny stres ani 2 hodiny predtým než som porodila. No jednoducho - dnu to išlo ľahšie ako to pôjde von a určite to bolí. 😉 🙂 No a ten stres tak či tak nepomôže ani bábätku a ani mamičke. 😉
A vôbec nie je pravda, že prvorodička neporodí rýchlo - ja som ešte hodinu pred pôrodom nemala skoro žiadne bolesti a ani extra kontrakcie. A nie som sama.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre