Pôrod bez epidurálky verzus s epidurálkou

kamtocumis
9. júl 2017

Ahojte žienky, chcela by som sa opýtať, či je tu niekto kto má za sebou aj normálny prirodzený pôrod aj prirodzený pôrod s epidurálkou. Cítili ste rozdiel? Bolo to oveľa menej bolestivé? Tak napríklad ak by ste to hodnotili na stupnici od 1 do 10, pri čom 10 je bolesť keď si prajete odpadnúť len aby bolesť prešla, aké číslo by ste dali pôrodu s epidurálkou? ďakujem 🙂

tony_tony
9. júl 2017

Epidural ti mozu pichnut az ked sa rozbehne porod a v poslednej faze ho uz nedostonanes. Ja som tak mala pri synovi. Jedine co mi cakanie medzi tym epidural sprijemnil, ze som nebola na poslednu fazu uplne vystavena. Epidural ale neznamena bezbolestny porod od zaciatku do konca. Miera bolesti aku pocituje zena je individualna a zalezi aj od prahu bolesti kazdej. Ja mam napriklad prah bolesti velmi nizky, preto som chcela epidural. Navyse som rodila po vyvolavacke, po ktorej som pocitovala bolesti, ale neotvarala som sa. Epidural mi pomohol a urychlil porod.

zlaticko118
9. júl 2017

Ja som rodila zatial iba bez epiduralky ( nechcela som ju, picha sa do chrbta a to mi je proti srsti) najvacsie bolesti som pocitovala az led mi praskli vodu a podali oxytocin, poslednu hodinu boli bolesti uz neznesitelne pretoze som bola otvorena na 9cm ale tlacit som nemohla kvoli nezajdenej a stuhnutej branke. Zacala som po nich kricat ze chcem cisarsky 😅 . Bolesti som ale necitila led som tlacila ( mala som to zakazane kvoli tej branke tak som to robila ptajme slabulinko aspon) No ale potom as narodila mala a uz som nevedela ze vobec nejake bolesti boli, ani neviem ako vybrali placentu lebo ako vysla mala hned som zaspala. Druhy porod ak nebudem prenasat chcem tiez bez epiduralky. Uz pri prvom som as utesovala ze zvladli to tie predomnou tak preco nie ja. A dala som to 🙂

henikav
9. júl 2017

@kamtocumis bez 10 s 2, asi taky rozdiel. Povedala by som ako operacia s narkozou alebo bez narkozy. Ale to je moj nazor. Niektore mamicky tvrdia ze porod je ta najkrajsia bolest, pre mna nie je krasna bolest, krasny bol prichod mojho dietatka. Ale kazdy ma prah bolesti niekde inde, ja ked nemusim netrpim. Aj s malou som chcela epiduralku, len sa nejako velmi rozbehla a uz bolo neskoro, sice mi ju dali, len uz nestihla zabrat 😀 Moja skusenost s epiduralkou, ktora u syna zabrala, rodila som s usmevom, zartovali sme, s dcerkou, katastrofa a to syna som rodila vyse 20 hodin, dcerku 1 a pol hodiny

bipa
9. júl 2017

Ja som zazila porod bez epiduralky, chcela som ju mat ale vraj uz bolo neskoro pichnut, musim povedat ze kontrakcie boli horsie nez porod, tak hodnotim stupnicu 9 a pomohol mi rajsky plyn pri kontrakciach. Samotny porod bez EPI sa dalo zvladnut lebo netrval dlho, teraz si dam aj EPI pri druhom porode iba v nevyhnutny pripad, tazko povedat...porod je kazdy iny, neda sa povedat co je lepsie bez alebo s EPI.

cichlida
9. júl 2017

Prvy porod s epi, ako bolelo to aj cez nu, az som sa zlakla, ze to nezabera - 6 ale teda pri druhom mi ju nedali a to bola bolest 10. Ono to daju ku koncu, ak stihnu, ked uz mas v podstate len jednu dlllhu kontrakciu, z ktorej sa nemas, kedy predychat 🙂 a ano na ten s epi spominam krajsie. Ale bez nej to bolo zase o nieco rychlejsie- teda tlacenie .

janicka2315
9. júl 2017

Ja som mala bez epi a popravde som cakala nieco horsie..vacsiu bolest..

martina9999
9. júl 2017

ja som bola 7 hodin bez epi, (v zahranici) takze pekne vo virivke atd. chcela som to dat bez epi. po 7h mi povedali ze to super napreduje som otvorena na 7-8cm a prasknu mi vodu a pojdeme rodit. a ze po prasknuti plodovej to bude este trochu viac boliet a potom sa ide na to. toho som sa hrozne zlakla uz aj tak to hroozne bolelo. tak som zaziadala epi. pichli mi ju, a cele sa to spomalilo, necitila som ziadne kontrakcie. po skoro 5 hodinach potom sa mi maly narodil. samotne tlacenie bola hruza nic nic som necitila. takze mi to nijak neslo. museli ma nastrihnut a maleho brat kliestami, nalogal sa k tomu aj plodovej vody. takze by som si epi uz nedala druhykrat. zas ale, tazko povedat ci by to nebolo tak isto bez epi, maly bol veelky. to by som tak velky nastrih asi neprezila klieste duplom. a po porode ma nic nic nebolelo co ta epi asi nejak brutalne zabrala, ja som bola ako srnka a vlastne cele zahojenie vsetko ani som nevedela ze som rodila.

katkakovac
9. júl 2017

Ja som rodila sice prvy sekciou a druhy prirodzene, sle nebyt epiduralu, mala by som dalsiu sekciu. Mala som velmi dlhy porod ako nasledok prvej sekcie a po 27 hodinach som uz nevladala. Aj ked som si spravila pripravu na epi len preistotu, bola som za nu vdacna. Dalsich 6 hodin som mala cas nabrat sily, epi mi urychlila otvaranie a krpata sa nakoniec narodila prekvapivo rychlo. Ta bolest bola znesitelna, ak by to netrvalo tak dlho, tak by som to dala bez nej. Je dobre mat to v zalohe a byt na to nachystana. Niektore nemocnice vyzaduju pripravu na epi. Ak budem rodit tretie, tak si pripravu na epi urobim a rozhodnem sa podla situacie.

yoxinka
9. júl 2017

@kamtocumis
Prvý porod s epidurálom. Keď sa bolesti zhoršovali, zľakla som sa a začala panikáriť, že to nezvládnem. Pichli mi epi a rozbrhnutý porod sa zrazu zastavil. Kontrakcie minimálne. Bolesti preč. Tak som čakala asi 4 - 5 hodín. Potom sa to zase rozbehlo, ale ja som absolútne nič necítila, nevedela som tlačiť, klasika sestričky na brucho, od akúrneho cisárskeho ma zachránil zázrak. Keď už začala byť panika a začali zvolávať doktorov, podarilo sa mi malého vytlačiť. Druhý porod som bola rozhodnutá, že na epi pristúpim iba keby rodím nekonečne dlho, neotváram sa, som totálne vyčerpaná alebo podobné veci. Bolelo to teda dosť, miestami až moc. Ale nejako som cítila, že je všetko ok. Celý čas som bola v sprche, to veľmi pomohlo od bolesti, nejako som presne vedela, čo mám robiť. Stále som chodila po chodbe alebo bola v sprche, cítila som, že si nesmiem ľahnúť. Keď som bola otvorená na 6cm, pichli vodu, bolesti sa zhoršili. Ale bol pri mne manžel a podporoval ma. Nejako som vedela, že už je to asi tu a to ma len porodna asistentka nejako pomohla mužovi vytrepať na box a na jednu kontrakciu a jedno zatlačenie bola malá von. Keby rodím znova, dám si epi pichnúť iba v hore uvedených prípadoch. U mňa to úplne vyplo všetky inštinkty a rodenie mi to veľmi skomplikovalo.

sorciera24
9. júl 2017

Ja som rodila prveho s epiduralkou, druheho bez....(som chcela byt frajerka, ze ved druhe pojde rychlo, ze to dam:D)......no takto, oba porody trvali 15,5 hodiny......s epiduralkou som absolutne necitila kontrakcie, dokonca som si zdriemla na porodnej sale (rodila som celu noc)....citila som len tlaky potom priamo pri tlaceni....
porod bez epiduralky, citis vsetko:D.....kontrakcie v plnej sile....ale v konecnom dosledku to nebolo take strasne, normalne sa to dalo zvladnut.....ale rozdiel je jasny, s epi...kontrakcie i tlacenie uplne bez bolesti, bez.....vychutnanie bolesti, kt. sa dali v plnej sile;)

simonahra
9. júl 2017

presne na toto som sa chcela opýtať aj ja ale po prečítaní týchto názorov alebo skôr skúseností som zmätená ešte viac ako doteraz :D musím povedať, že celkom zle znášam fyzickú bolesť takže doteraz som si bola tak na 80% percent istá, že budem chcieť pri pôrode epi ale keď niektoré vravíte, že s tým boli zbytočné komplikácie :/ asi sa budem musieť zmieriť s tým, že konečné rozhodnutie budem musieť urobiť až podľa toho ako bude prebiehať pôrod.

laura1804
9. júl 2017

@simonahra ja som na tom presne tak isto 🙂 zajtra ma asi caka vyvolavacka...prvy porod som mala bez epi, komplikovany, velmi bolestivy, v poslednej faze som niekolkokrat odpadla, malej hrozilo zadusenie, lebo ta posledna faza trvala velmi dlho. Teraz mam pripravu na epi,vraj nebudem taka unavena, ale mne ide v prvom rade o to, aby som dokazala tlacit a nepredlzila znova tu poslednu fazu...takze po precitani tychto prispevkov som zo vsetkeho este vacsi jelen 😲

dai
9. júl 2017

@kamtocumis ahoj. Rodila som 2x bez epi a dalo sa to zvladnut - moj porodnik epi neodporuca lebo potom zeny nevedia spravne tlacit - oba moje porpdy trvzli velmi kratko

ninapat
9. júl 2017

Rodila som bez epiduralky a poviem ti tak ani som nad nou nejak nerozmyslala. Kazdy mi vravel, ze to dam a tak som si to nejak aj nadstavila v hlave. Dalej nechcela som malinkeho nejak vystavovat hned od narodenia liekami😉

laura1804
9. júl 2017

@sorciera24 a boli velmi to napichnutie epi? Vysvetlovali mi totiz, ze je fajn, ked si dam tu trubicku zaviest uz pri prichode do nemocnice aby nebolo neskoro a tu latku mi tam strieknu uz az ked bude treba. alebo nestrieknu, ked nebudem chciet...

sorciera24
9. júl 2017

@laura1804 nie, neboli, len take stipnutie, mne to zavadzala vyborna anesteziologicka, pekne pockala, kym prejde kontrakcia, kecala so mnou, vravela co robi, poucila ma.....bolo to v pohode...

laura1804
9. júl 2017

@sorciera24 dakujem za odpoved 🙂

bipa
9. júl 2017

@dai @dai to je pravda s tlacenim...lepsie je bez, za mna staci dat epi len len ak je uplne nutne..nie zbytocnost len kvoli aby necitili bolest...no, kazda to mame inak..inak sa rozhodneme.

laura1804
9. júl 2017

@bipa aj ja sa bojim kvoli tomu tlaceniu, ale moja lekarka zasa vravela, ze u niektorych zien to praveze uvolni tie cesty a porod sa urychli...tak ja uz neviem...

vodavodickova
9. júl 2017

prvy porod s epi 4,druhy bez a 7.
pri prvom som necitila bolest,ale strasne tlaky a pri druhom mi ju nestihli pichnut,isla som rovno z auta tlacit😊
a nebolo to take hrozne.a to ja som hoodne precotlivela na seba😂🙈
kludne by som to dala zas,je to krasny zazitok.prezijes to,neboj.👍🏻

bipa
9. júl 2017

@laura1804 môže byt pravda lebo som cely porod cítila a keď boli kontrakcie tak som tlačila lebo som vedela kedy mám tlačiť, tak 3-4x tlačenia a išlo von babo 🙂 boli bolesti ale nic hrozne to som hovorila keď bolo po všetkom, aj fit som bola po.

ajush5
9. júl 2017

Ja mam za sebou len bez epi. Detičky ktore sa rodia s epi byvaju vraj viac plačlivé a nepokojné. ja mam za sebou len teoretickú prípravu no po epi sa casto stáva ze sa porod predĺži tym ze toe kontrakcie nepreživas tak ako bez. Vzdy je to individuálne a na každého to vplýva inak. Osobne by som sa skor sústredila na to aby si sa dostatočne pripravila na porod bola psychicky ok a skúsila si porod užiť ;)

yoxinka
9. júl 2017

@kamtocumis
Ešte jedna vec. Po epi som bola totálne psychicky aj fyzicky mimo. Bol problém s fungovaním okolo babatka aj s rozbehom laktácie, celé zle. porod a šitie možno boleli menej, ale keď opadli všetky "oblbováky" bolo mi hrozne. Strašne ma všetko bolelo, bola mi hrozná zima, mala som modré prsty a triašku od bolesti. Akože ozaj blbý stav. Ja som nechápala, že chcú aby som sa starala o dieťa. Bez epi to bolelo celé viac, bolo to intenzívnejšie, ale oveľa kratšie. Po porode prišlo uvoľnenie a eufória, ako keby si to telo oddrelo a teraz oddychujeme. 3 hodiny po porode som behala po izbe akoby sa nechumelilo a to sa mi roztrhla jazva z predchádzajúceho porodu a museli mi to šiť. Napriek tomu som sa zabúdala a sadala si do tureckého sedu. Cítila som sa plná energie a tešila som sa z maličkej. Bolo to super. Ja asi nieom epi človek. Lebo poznám baby, ktoré epi mali a všetko super. Ja myslím, že je to veľmi individuálne a závisí od konkrétnej ženy a porodu.

diana20
9. júl 2017

Ja som mala prvý pôrod úplne znesitelne bolesti pretože mi až neskoro vodu pichli doktori, neprešla mi sama a bolo to super, bez epiduralky sa to dalo zvládnuť v pohode.. druhý pôrod bol oveľa horší, odtieklo mi trochu vody iba ráno a poobede mi začali kontrakcie.. po asi troch hodinách kontrakcii som šla už do nemocnice, stále boli slabé a tam.mi povedali, že teda som na dva prsty ešte len otvorená, ale bábätko je nízko, takže asi to už bude.. kontrakcie neprestavali, boli stále silnejšie, voda nepraskla a čo najhoršie, krčok sa neotvaral.. ráno o piatej som.bola ešte len na tri prsty otvorená a to už som mala take bolesti, že naozaj som odpadavala, tak som povedala, že epiduralku chcem, lebo takto by som dieťa nikdy nevytlacila.. pichanie má hrozne bolelo , naozaj to bolo pre mňa ťažké vydržať, ale keď už to konečné pichli, tak už bolo dobre, hneď prvá kontrakcia bolela menej a potom to úplne prešlo. Pospala som si pol hodinu a keď sa pozreli tak už som bola o šiestej na 8cm otvorená takže super, epiduralka mi uvoľnila krčok a pomohlo k tomu aj že mi prišli vodu , ale epiduralka bola super.. vďaka nej som si za tu pol hodinu super oddýchla a mohla som tlacit, na dvakrát bol malý vonku.. podľa mňa keď budeš zvládať bolesti si ju nedaj a keď nebudeš, tak si ju daj, je to veľká ulava.. a ani šitie ma nebolelo a aj som sa menej roztrhala ako predtým.. na druhý deň som bola v pohode, ani jazva nebolela.. vytrpela som si viac pri druhom pôrode, ale oba boli super a až raz budem mať tretie bábo, tak sa teším na tretí pôrod 😊 je to vždy viac radosti ako bolesti 😊

diana20
9. júl 2017

A rodila som s epiduralkou v zahraničí, vo francúzsku, vedia ju tu perfektne pichat, cítila som tlaky, ale nie kontrakcie, nohy ma len svrbeli, ale hýbať som mohla aj všetko.. ak ti ju dobre pichnu tak podľa mňa je dobre si ju dať keď už sa nedá inak.. tretí pôrod jedného dňa tiež skúsim najprv bez epi..😊

bipa
9. júl 2017

@yoxinka zaujmave, ja som tiez po porode bez epi citila rovnako ako ty, ze plna energie a ani som nevyzerala ze som rodila len pred chvilou, mozno nie som epi clovek, no neviem ako to bude s druhym porodom, ktovie ci budem potrebovat 🙂 Moje dve zname kamosky rodili s epi, ta prva vsetko super a hladko, druha to nezvladala, mala bolesti, trapila sa. Takze je to individi nie kazdej pomaha epiduralka.

yoxinka
9. júl 2017

@bipa
Neviem. Mne keď anesteziologička išla epi pichať, tak s komentárom, že to boli do luftu vyhodené peniaze,lebo že mám skoliózu a ona netuší, či trafí to správne miesto. Skoro ma šľak trafil. To mi nevedeli povedať, keď som bola na tom poučení??? Ale ok zabrať mi zabrala, no myslím, že ako na človeka bude posobiť je veľmi individuálne. A treba to vedieť pichnúť a treba vedieť aj kedy to pichnúť. Ale teda, keď budem ešte rodiť, epi sa budem snažiť vyhnúť.

renula05
9. júl 2017

Obe deti som odrodila prirodzene a tak ako deti aj pôrody boli iné.Zvládla som to bez epi,pri staršom kvôli prenášaniu pôrod vyvolali,nastrihli ma a dosť dlho som sa hojila.Pri mladšom som mala kontrakcie od jednej v noci,plodová voda praskla sama,ale neotvárala som sa.Najhoršie bolo,že som stále ležala a nemohla som si nijako uľaviť v sprche či na fitlopte.Tlačiť mi zakázali,hodinu som sa trápila kým som sa dosť otvorila.Vedľa v boxe rodila žena s epi a robila väčší krik ako ja...Na stupnici by bolo tak 8.

zuzanaete
9. júl 2017

Je to velmi individualne. U mna prvy porod cista katastrofa a ratala som sekundy, aby pichli epi. Druhy porod v inej porodnici s uplne inym pristupom bez epi. Ked som si uvedomila, ze bolesti su sialene, tak uz to nemalo zmysel, lebo to uz bolo ku koncu. Proste aj vdaka porodnym asistentkam a celkovej atmosfere v porodnici sa mi podarilo dobre naladit a byt v pohode aj napriek bolestiam a telo robilo, co malo. Ja odporucam ist bez epi a epi si dat iba v pripade nezvladania bolesti alebo velkych komplikacii.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre