Pôrod doma alebo v Taliansku?

dianga
22. mar 2007

som tehotna a neviem ci mam ist domov alebo ostat a odrodit si to tu. chcela by som to najlepsie pre moje babatko

mirunka112
3. feb 2014

@kacenka9583 Ahoj, pokial v IT nemas nic, ani poistenie, tak to bude tazke s prehliadkami. Pretoze v statnych nemocniciach si pytaju kartu poistenca a myslim, ze aj sukromnici si ju pri prvej navsteve opytaju. Okrem toho sa tu doplaca za vysetrenia, u sukromnika jedna poradna vyjde na 80 - 100 Eur (aspon tu na juhu Talianska, neviem, ako na severe...) Najlepsie je opytat sa poistovne na SR, kde si poistena, ako to funguje, ci si cez europsky preukaz poistenca mozes narokovat na "bezplatny servis", ci by ti preplacali prehliadky, resp. porod. Prispevok pri narodeni dietata dostanes aj ked porodis v IT, ale rodicovsky prispevok ti daju, len v pripade, ze tvoj tzv. "obvykly" pobyt je na SR. Mozes mat aj trvaly pobyt stale nahlaseny v SR, ale ak sa tam nezdrziavas, nie si tam poistena, rodicovsky prispevok ti nepriznaju. No ja som pochopila, ze si v SR poistena, takze by si s prispevkami nemala mat problemy....

mirunka112
4. feb 2014

@kacenka9583 dnes som sa docitala aj o tomto, tak ti to preposielam: Od 25.10. 2013 platí tzv. Zdravotní Schengen, můžete vycestovat do zahraničí za zdravotní péčí, už jej má implementovaný i Itálie. Jen pro to budete potřebovat souhlas vaší zdravotní pojišťovny. A ještě jedno upřesnění ohledně zdravotní pojišťovny - můžete být pojištěni jen v jednom státě, ale pokud bydlíte v jiném (a tam si ho neplatíte - např. jste tam jako přítelkyně a nepracujete, tudíž Vám pojištění nikdo neplatí, nebo děláte na černo... - musíte mít doklad o bydlení tam, nejen přechodném pobytu - např. italskou občanku, zároveň však nesmíte mít italskou zdravotní kartu) v tomto jiném státě máte nárok na komplexní zdravotní péči jako ve státě, kde jste pojištěni, a nepotřebujete pro to žádný formulář, stačí česká zdravotní karta. Tady jsou podrobné informace:
http://www.cmu.cz/cs/propojistence/eu/infosm24/...

kacenka9583
4. feb 2014

@mirunka112 Dakujem velmi pekne, avšak momentálne mi to už je na nič lebo som o dieťa prišla :( ale apson bduem vedieť napotom, ale pre istotu pojdem do poistovne na Slovensku 🙂 je to presne moj prípad lebo ja tu žijem iba s priatelom a nepracujem, poistena som na Sk kde si platim ako samoplatca.

mirunka112
5. feb 2014

@kacenka9583 je mi to luto...

emma78
4. mar 2014

@kacenka9583 ahoj zistila si k tvojej otazke uz nejake dalsie info? Mna by to tiez zaujimalo. Rodit budem v ita a na sk kvoli tomu robia velke prietahy s vyplacanim rodicovskeho prispevku. Budem rada ak si vymenime rady 🙂

emma78
4. mar 2014

@kacenka9583 som nevidela tvoj dalsi prispevok. To mi je velmi luto.

barceloneta
9. mar 2014

Ahojte, ja momentalne pracujem na Slovensku a moj manzel je talian cize robit by som chcela v Taliansku. Neviete ze ked pojdem na PN tak mozem vycestovat do Taliansku a potom tam uz zostat do porodu? Neda sa nejako dohodnut s gynekologom ze napise PN a potom by som mu posielala vsetky doklady o vysetreniach? Ma niekto takuto skusenost? Dakujem za pomoc

maznacik007
9. mar 2014

@barceloneta nie nemozes vycestovat pocas PN lebo by si porusila liecebny rezim, a mohla by si mat problemy so socialnou poistovnou ... ako by si riesila aj ich kontroly ..... lekar na toto nepristupi ... lebo on musi vykazovat PN aj pri jeho kontrolach ...

jedine ukoncit PN a potom mozes odcestovat .... inak pri PN nemozes odcestovat ani na navstevu do ineho mesta ci k susede ... pokial nemas urcene hodiny na vychadzky jedine vtedy ... 😉

barceloneta
18. mar 2014

@maznacik007 Ahoj, dakujem za informacie. A dalej by som sa chcela opytat ze aj keby mi prisla kontrola pocas PN a neboloa by som doma tak ovplyvnilo by mi toto nejako moju matersku? Alebo by som len nedostala socialnu davku pocas PN?

lagatta
5. jan 2015

Chcela by som sa opytat. Rozmyslam ako sa rozhodnut. Momentalne sme v Irsku, ale vo februari chceme odist z Irska a ostat na nejakom mieste. Moj sbubenec je Talian a ja uvazujem ci je pre nas rozumne vratit sa naspat na Slovensko lebo tam budem mat zdravotne poistenie a mozem chodit na prehliadky a rodit tam alebo prist do Talianska, kde nemam zdravotne poistenie a ani som tu nepracovala. Pocula som tiez o jednorazovom prispevku pre matky na Slovensku a neviem ci na nho budem mat narok, ked zostanem v Taliansku. V Irsku som pracovala a bola zdravotne poistena, cize som si neplatila ako samoplatca na Slovensku. Kebyze sme sa vratili na Slovensko mam z toho trochu strach. Boli by sme v kosiciach a ja sa tak trochu bojim. Nemajte mi to za zle, ale uz si nerozumiem s ludmi v mojom okoli. Odkedy som odisla zmenili sa moje vztahy s najblizsimi priatelmi a tiez rodinou. Sme na celkom inych "vlnach". Keby sme ostali v Taliansku myslim, ze by to bolo pre mna menej psychicky narocne a mala by som stale niekoho okolo seba. Mohli by sme ostat aj v Irsku, ale to nechcem ani ja a ani moj snubenec lebo ta krajina nie je pre nas. Pracovala som tam kratko cize by som nemala ani narok na matersku. Neviem ako sa rozhodnut. Kebyze mi vedel niekto napisat svoj nazor pripadne poradit, bola by som vdacna.

bublina155
17. mar 2016

@lagatta na slovensko by som rodit nesla ani za nic, taliansko je v tomto smere fajn, treba sa informovat ci mas narok na poistenie na tvojho partnera alebo ako to funguje....neviem teda kde v taliansku, je to siroky pojem ci sever ci juh ci kde

lagatta
9. apr 2016

@bublina155 uz som medzicasom porodila 😄 ale ano porod v Taliansku bol super. Na Slovensku by som nerodila

sardinka335
9. apr 2016

@lagatta a ja zase v Taliansku by som nerodila a čo? koho to zaujima?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre