Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

alenie_
7. mar 2016

@lucretia7 Ty si podľa mňa vôbec nepochopila pointu pôrodu, čo je škoda. Teraz Ti to skúsim trošku vysvetliť, na prírode a možno by si to mohla pochopiť a teoreticky Ti to vie pomôcť pri Tvojom pôrode, ak sa rozhodneš pre prirodzený pôrod. Matka, rodička je stavaná na to - presne ako sa písalo - porodiť sama. Prekvapenie! Aj v prírode máš zvieratá, ktoré keď začnú rodiť, schovajú sa do úkrytu, potrebujú byť v bezpečí, cítiť sa neohrozené. Keď príde narušiteľ - je problém. Preto nerozumiem, čo je na tom pochybné a na smiech, že chceme rodiť samé, bez zásahov cudzích ľudí, v intímnom prostredí aké sme si hlavne samé vybrali.
Takže áno, my Slovenky chodíme do Hainburgu rodiť samé a vnímame to viac ako prirodzenú vec. Ale keďže sme v 21. storočí, samozrejme môžu nastať komplikácie a vtedy je potrebná pomocná ruka. Akési zadné vrátka a vtedy žiadať o pomoc. Ja som to tu už písala, ponižovať rakúsku nemocnicu v štýle "najšťastnejšie vybavenej pôrodnice" je nasmiech. Pokiaľ nemáš skúsenosti s Rakúskym zdravotníctvom, čo určite nemáš podľa tohto čo si napísala si sama nasmiech. Je vybavená oveľa kvalitnejšie ako drvivá väčšina nemocníc na Slovensku.

@zwalsh good luck 🙂

lucretia7
7. mar 2016

@alenie_ S tebou sa je skoda hadat. Pointa porodu je priviest na svet dieta, zive a zdrave. A idealne, ked je ziva a zdrava aj matka dietata. Priroda je vsak nevyspytatelna a mnoho zvierat pri porode umrie, rovnako ako ich mlade. Ked nebola vyspela medicina, tak podobne aj mnoho matiek umieralo pri porode. Mozme dakovat Bohu, ze teraz mame prostriedky a nastroje, ako ob

lucretia7
7. mar 2016

oboch (matku aj dieta) zachranit. Hoci niekedy sa stava, ze s nasledkami, ale to uz neovplyvnime. Napriek tomu, ze sama uznavam minimalny zasah lekarov, mam k tejto skutocnosti respekt a viem, ze sa mi moze stat, ze budem lekara potrebovat. Nechcem si do konca zivota vycitat, ak sa dietatu nieco stane len kvoli tomu, ze som sa "rozhodla schulit do nory v lese a porodit" (ako pises ty). Neviem, ake nemocnice na Slovensku si videla, ale su aj kliniky, ktore su omnoho lepsie vybavene ako Hainburg (nakolko byvame priamo v Hainburgu, kombinujem lekarov tu aj na SK). Ale kedze ty si znala pomerov, tak mi vies asi povedat, aka pediatria a neonatologia je v Landesklinikum, lebo my sme ju tam este nenasli (preto chodime aj so starsim do BA).
Som rada, ze si sa zasmiala a pevne verim, ze sa nezasmejeme my po tvojom porode v Hainburgu. Drzim ti palce.

alenie_
7. mar 2016

@lucretia7 Super. Pochopili sme sa. Vďaka! Keby sa chceme schúliť do "nory v lese" a keby nepotrebudeme a nepočítame so zásahom lekárov tak rodíme doma, ale našťastie je vyspelá medicína preto chodíme do nemocnice 🙂
Keď Ti vyhovujú Kramáre, tak chodievajte tam. Mne nevyhovujú, s deťmi tam našťastie nie som odkázaná chodiť. Ale hovorila som o 95% ostatných pôrodníc na Slovensku. Ja som to tu už písala, asi to nesleduješ, ale v žiadnom menšom meste na SK a v málo okresných nemocniciach máš neonatológiu a vybavenú detskú pediatriu bez prevozu z pôrodnice. Takže je to zajedno.
Aktuálne ma čaká ďalší pôrod a veru, zasmiať by som sa nezasmiala po návšteve slovenskej pôrodnice so super perfektným vybavením. Ružinov rekonštruujú, Antolská a Kramáre kolabujú.

lucretia7
7. mar 2016

@alenie_ Myslim, ze mame na porod podobny nazor, akurat ja po skusenostiach vzdy pocitam aj s istym rizikom. Nehovorim, ze tu v Hainburgu ti dieta nezachrania, ale oni fakt nemaju ani zakladne vybavenie a lekarov pre deti, ake ma napriklad uz len Koch v Bratislave (a to teda tiez je kritizovany kvoli pripadnemu prevozu). Tak isto nerobia ani vysetrenia dietata po porode, ktore by mali. To je jedine, co som tomu chcela vytknut. Je mi jasne, ze Antolska, Kramare a Ruzinov na tom nie su vobec dobre, rodit tam je casto trauma na cely zivot. Na druhej strane taka Antolska zachranila mnohym mojim kamaratkam (resp. ich detom) zivot. Ale to je uz ina tema... Ak by som nemala rakuske poistenie, mne napriklad by prekazalo aj to, ze v pripade prevozu by dieta bolo vo Viedni, pricom ja by som sa tam nedostala (je to velmi financne narocne a navyse matky v pripade potreby prevazaju do mnesich nemocnic v okoli).
Takze v pohode, Rakusko ma mnoho vyhod a je pravda, ze sa mame od nich vela co ucit (najma co sa tyka pristupu). Ale neprecenovala by som ho. V pripade takej zwalsh by som napriklad volila niektoru z dobrych porodnich v CR (ktore maju tiez fajn pristup k prirodzenym porodom) a netrepala by som sa niekde cez pol krajiny, ale to je len moj osobny nazor. Niekedy mam pocit, ze ide viac o prestiz ako o zdravy rozum a v pripade hazardu so zivotom nenarodeneho dietata pre to nemam celkom pochopenie...

paskolinka
8. mar 2016

@lucretia7 uplne s tebou suhlasim. tiez mam pocit, ze hainburg je pre mnohe skor prestiz alebo rebelia voci slovenskemu zdravotnictvu. a je fajn, ze sa tu najdu aj zeny, co povedia pravdu a netvaria sa, ze rakusko je super extra a vsetko na slovensku je naprd. naopak nechapem, preco niekto nevidi a nechce vidiet pravdu. lebo ak tu niekto napise, ze v hainburgu pediater je, lebo ona ho tam zrovna videla, ked tam bola na prehliadke, alebo je to lepsie vybavena porodnica ako vacsina slovenskych, tak to jednoducho nie je pravda. pretoze pediater tam nie je (dochadza len niektore dni v tyzdni) a vybavenie porodnice konci pri porodnej stolicke, vani a oranzovych stenach. to ze personal je velmi ustretovy a mily a aj placentu si zena moze zobrat domov (aj ked oni si o tom myslia svoje) je pravda. a ak je toto priorita, nech sa paci. ja ale po vlastnej skusenosti hodnotim svoje rozhodnutie rodit v hainburgu ako lahkovazne ak nie hlupe. prisla som na to totiz, ze priorita je niekde uplne inde.

alenie_
8. mar 2016

@paskolinka Tak si skús odrodiť v takých Topoľčanoch prípadne Čadci a keď teda neskončíš pri cisarskom uvidíš ako je lepšie vybavená tá nemocnica oproti Hainburgu 😅

paskolinka
8. mar 2016

@alenie_ este raz, lebo si to pochopila nejako inak ako som to myslela. ja hovorim o vybavenosti co sa tyka poporodnej starostlivosti o babatko. v hainburgu je toto 0 bodov, takze horsie to nemoze byt ani v topolcanoch alebo cadci.

lucretia7
8. mar 2016

@alenie_ Ale cim je lepsie vybavena? Ze je krajsia ako vacsina slovenskych porodnic? To si este asi nevidela taky Koch, to je oproti tomu hotel... Landesklinikum nema dokonca ani sprchy na izbach, ale na chodbe. Vana je tam jedna a mala, ak je obsadena akurat ked prides rodit, mas smolu. Co teda mozem uznat, ze to tam celkom pekne vyzera. Ale my sme mysleli vybavena z medicinskeho hladiska. Nie je tam pediater ani inkubator (a ten potrebujes nielen pre predcasne narodene deti). Anesteziolog je jeden na celu nemocnicu, cize ked je pri operacii na chirurgii alebo traumatologii, tak neviem, kto ta pride zachranit. Niekedy zohravaju rolu skutocne sekundy.
Ja som si tiez dlho myslela, ze sekcia je to najhorsie, co sa mi mohlo prihodit. Ale ver tomu, ze su aj horsie veci...

sardinka335
8. mar 2016

@yogi123 ty ma vobec nepoznáš a ideš ma nalepkovať, opakujem neoznačuj ma mna tvoj nazor absolutne nezaujima a ziaden moj prispevok nebol adresovaný tebe ...aka som ja o tom ty nemáš ani páru. Mindráky máš jedine ty....ja som si z porodu problém neurobila, ty zjavne ano. Pa pa...

alenie_
9. mar 2016

@lucretia7 no ja som hovorila o ctg, o sone. Mne ked pocuvali v Ruzinove prve dieta takym lievikom tak to myslim ako vybavenie. A v Topolcanoch sono nemaju vobec napriklad. Anesteziolog jeden pre celu nemocnicu a ked sa meni sluzba tak bohuzial, hodinu si bez neho. A take "vybavenie". Sprchy a mramor z Kocha su mi uplne ukradnute. V Kochu som bola, tam mam gynekologa.

lucretia7
9. mar 2016

@alenie_ Nemocnica v Ruzinove nema sono a CTG? 😲
My sme byvali v Ruzinove vyse 30 rokov a robili mi tam vsetky mozne vysetrenia, sestra tam dokonca rodila nedonosene dieta (ktore neskor prevazali, ale zachranili ho).
Topolcany nepoznam, ale tvrdia, ze maju celkom pokrocilu diagnostiku, opytam sa kamosky, co je odtial;
http://nsptopolcany.sk/?page_id=242

lucretia7
9. mar 2016

@alenie_ Mne inak ide skor o starostlivost a vysetrenie po porode. Pred porodom sa da ist hocikde na CTG a sono, to uz ma snad kazda porodnica, ak nie je niekde na lazoch. Ale po porode ja neviem posudit, ci je dietatko v poriadku a nema nejake skryte ochorenie, pripadne zapal/infekciu. Za tie styri dni, co tam si, moze byt neskoro... To ma skor trapi.

alenie_
9. mar 2016

@lucretia7 Ja hovorím, čo som zažila ja. Keď je jedno sono a CTG na celú nemocnicu, ktoré je na jednom poschodí v celom Ružinove, tak to nepovažujem za "vybavenie". Mne počúvali brucho lievikom a na sone po pôrode kde mi kontrolovali maternicu by nevidel nič ani kúzelnik, to bolo z rokov, kedy sa začali vyrábať počítače podla mňa 🙂)) také vybavenie som ja myslela. s takým, čo som sa s ním stretla opisujem. nikdy viac.

paskolinka
9. mar 2016

@lucretia7 kukam na ten prispevok od @alenie_ ako puk, ale nechce sa mi verit, ze by mohla byt porodnica bez ctg a sona...??

paskolinka
9. mar 2016

@alenie_ mimochodom mne nikto po porode nerobil sono maternice. ani v hainburgu ani v mistelbachu. maximalne tak prehmatali brucho pekne rukou a ze dobre to je 😉

alenie_
9. mar 2016

@paskolinka tak zo mňa vychádzali také veci, že museli pozrieť čo tam mám 😀 To by mal robiť inač gynekológ, nie pôrodnica keď nemáš komplikacie. A detský lekár zase kontroluje jeho pediater.

tehula
9. mar 2016

@alenie_
@paskolinka

no skor si zamiena niekto vyznam dopplera a sona. S lievikom sa popocuvaju ozvy, zas prilis caste ultrazvukovanie plodu nie je dietatu prospesne.
zdr. poistovna hradi len 3 ultrazvuky oficialne pocas tehu. A inak ten lievik sa pouziva bezne doteraz a to nie len v hornej dolnej.
Jasne, ze nemocky maju aj sono aj ctg a nie jedno. To ze sa jedno vyuziva pre ansabl do poradni je jedna vec, dalsie na oddeleniach, kde sa nechodi ako na stanici.
ale je to presne od indiv. ocakavani. Veru oranzove steny nie su ani to nevyzera nejako fancy tam a ak da clovek pocitit, ze sa mu to nezamluva, ozvena od personalu nenecha na seba cakat. Takze treba aj pristup vlastny si spravit

de_de11
10. mar 2016

Prosim vas, my ktori sme novi v tejto skupine alebo neodsledvali burlivu diskusiu a hadky, od cca ktorej strany je to hlavne gro o tom,k comu tato skupina vznikla?🙂) diki

zwalsh
10. mar 2016

@de_de11 radsej napis otazky a pokusim sa odpovedat. 🙂

zwalsh
10. mar 2016

@de_de11 to je to co som hovorila ja ze potom tie dolezite info nik nenajde ale darmo niektore baby nemaju co robit.

zuzana6543
10. mar 2016

@de_de11 tie info su poschovavane nahodne 😀 ja ked som hladala info tak som precitala asi 50 stran dozadu a dost casto sa keca mimo temu a tazko sa to hlada 🙂 take sa kludne pytaj a napiseme 🙂 ja mam skusenost spred mesiaca ale napr o plateni toho vela neviem kedze som poistena v AT. Ale rada odpoviem co viem 🙂

ja1985
16. mar 2016

@zwalsh ahoj, ako ste na tom? uz mas po???

de_de11
17. mar 2016

@zuzana6543 budem neskor kontaktovat !!🙂

katy1781
18. mar 2016

ahojte ja by som mala skor inu otazku ked rodite v hainburgu ako poto cestujete na slovensko len s rodnym listom alebo ake papiere su pvinne dakujem

pirec1
18. mar 2016

vobec sa tym nezatazuj ze ako cestovat a rovno ho prepasuj 🙂 ...nasa strana to nema legislativne doriesene tak aby to bolo na 100% v poriadku, ale zaroven ta nikto kontrolovat nebude kedze Schengen...keby si si predsa len chcela vsetko zabezpecit po spravnosti, tak si rovno na 3 mesiace zarezervuj v rakusku byvanie, lebo u nas sa k rodnemu listu dostanes iba cez osobitnu matriku a tento rodny list je prvy krok k akymkolvek dalsim dokladom...Inak zaujimave ze v Hainburgu ti da prijemny pan rakusky rodny list za 20 min na pockanie a u nas ti neprijemna pani zacne vysvetlovat, ze 3 mesiace su tak akurat na vybavenie rodneho listu :D, ze co si to vlastne my myslime vsetci co rodime vonku :D

zuzana6543
18. mar 2016

@pirec1 ja som tiez prave na cakacke na slovensky rodny list ale zase tie tety su tam dve na vsetky slovenske deti narodene v zahranici, vsetky sobase a umrtia. Takze zase sa asi nenudia...
A po spravnosti by sa malo ist na ambasadu vo viedni po jednorazovy doklad na prejdenie cez hranice a potom cakat na slovensku na svk rodny list. Ale naozaj sa to casto neda robit takto oficialne kedze toto presne je jedna z dier v europskych zakonoch nie je to problem len slovenska, inde to jedine mozno trva kratsie lebo maju viac uradnikov 😀

katy1781
19. mar 2016

@pirec1 no lebo ma nato upozornovali ze ak m azastavi policia tak mi vezmu dieta ze rakusky rodny list nie je ziaden doklad tak preto sa pytam ze ako to robia vsetky tie co rodia v hainburgu viem ze sa to riesi cez osobitnu matriku ale to je fakt dlho

katy1781
19. mar 2016

@zuzana6543 ano ale na abasade mi povedali ze daju mi ten doklad ked budem mat slovenky rodny list tak na zaklade teho daju nejaky doklad na vycestovanie

zuzana6543
19. mar 2016

@katy1781 to je blbost. Bud musia oni na ambasade vystavit ten doklad alebo musis byt schopna cez nich vybavit slovensky RL. Ako by sa dostali na slovensko ludia ktori su bud mimo schengenu alebo musia letiet ak by sa to nedalo nijako vybavit na ambasade? Kedze matrika neuzna ani generalnu plnu moc a musi ist osobne jeden z rodicov.
A ano rakusky RL a vlastne ziaden RL nie je cestovny doklad ale v tomto pripade to ziadna mamicka neriesi a pri moznom zastaveni na hranici - kto vie, podla mna by to nechali tak ale po spravnosti by mali nejako zasiahnut. Aj ked aj na rakuskej aj na slovenskej strane hranic je slovenske dieta s rakuskym RL legalne. Nelegalny je len ten jeden moment prechodu cez hranice.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre