Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

dulkagabulka
13. mar 2014

@katielee
nie je spravne a vhodne vraviet zenam, že trebars v Tpoločnaoch dostanu to iste ako v Hainburgu....Topolčany a Hainburg to je nebe a dudy....zaleži na tvojich požiadavkach. Ak boli take, ktore splnia aj v Topolčanoch, blahoželam ti, že si našla to, čo si hladala a želam ti taký pôrod, aký si sama predstavuješ.
Nie že vzdycharen pre všetkých, to je také zaostalé. Rodiť povinne na pôrodnom lôžku, to je také zaostalé. Nastrihávať 7O % žien to je také zaostalé. Zašívať poranenia bez /dostatočnej/ anestézy, to je také zaostalé. Pichať každej žene kanylu a oxytocín, to je také zaostalé. Nedovoliť ženám rodiť bez riadeného tlačenia, to je také zaostalé. Nedovoliť ženám rodiť s pôrodnou asistentkou, to je také zaostalé. Nedovoliť ženám rodiť ambulatne, to je také zaostalé. Rutinne brať deti na prvé ošetrenie hned po pôrode, to je takééé zaostalé. Aká zaostalá je Kristelerova expresia, nebudem hovoriť..atd..atd..
Opakuejm a stojim si za slovom, že v žiadnej SK pôrodnici neporodiš prirodzene. Preto ženy, ktore chcu rodit prirodzene volia Hainburg. Ženy, ktoré majú požiadavky dotepanie, súkromie, muža pri pôrode, budú spokojné aj u nás, lebo také už nájdu aj tu. 😉

dadach84
14. mar 2014

@dulkagabulka ja mam kamosku, ktora rodila v Topolcanoch do vody a nic zo spomenuteho sa jej nerobilo a nestalo a hovori, ze to bol skvely porod...ale ok 5 rokov dozadu
co sa tyka Hainburgu, tak ano je mozny aj prirodzeny porod, ale uz viem aj o zenach, ktorym tiez porod vyvolavali a dostali aj oxytocin aj epidural aj vsetko...a nehovorime o tom, ze je moznost si zaplatit sekciu bez realneho dovodu.
tiez si myslim, ze vyroky typu: Hainburg je jedina porodnica, kde sa dodrzuju ludske prava a podobne, su trochu zastrasujuce a posobia akoby ti pomaly platili za negativnu reklamu a prilakali si viac vystrasenych matiek/samoplatcov.
Ja sama nad Hainburgom uvazujem, tak aby nikto nemal pocit, ze mam nieco proti porodu v Rakusku..., ale zasa netreba generalizovat

katielee
14. mar 2014

@dulkagabulka ja s tebou v zasade suhlasim. Vymenovala som co v TO poskytuju. Mozem doplnit, ze vo vode nenastrihavaju, aj preto som si ju vybrala lebo to povazujem za barbarstvo a nedostatocnu starostlivost a respekt zo strany personalu, ak sa k tomu treba uchylit. To ze mi dieta osetria kym vyleziem z vody akceptujem, ak pojde a bude s nim moj muz. Inak sa cele prve osetrenie da spravit na mamicke. A nikto ho nadilim nemoze vziat. Treba povedat ze mnoho mamiciek sa tym ako budu rodit a co vsetko prebieha pri porode nezaoberaju. A potom pisu sklamane reakcie po porode. To je tiez v dnesnej dobe kvalitnych knih a webu zaostale. Nechat vsetko len tak a cakat.

katielee
14. mar 2014

Lebo som bola na kurze, kde som asi jedina z 9 mamin neplanovala epidural a vopred neakceptovala nastrih ako nieco co sa dava na vahu oproti bezpeciu dietata, cize ako nieco druhorade ak ide o dieta. Verim ze si este nieco ine ako info z kurzu citali. Aj ked pochybujem...

katielee
14. mar 2014

@dadach84 nad hainburgom som vazne uvazovala este v 30t a oo hladani a navstevach som sa k nemu zase vratila. Ale tie peniaze na to dat nemozem a po rozcarovani a vecnom hneve nad stavom v sk porodniciach som sa musela zastavit a zacat hladat co chcem a nie to coho sa obavam. Strach vas nemoze dobre viest v nicom. Oslabuje. V hlave som si to otocila a zamerala sa na to co je pre mna dolezite po precitani knihy l.groverovej - o bezbolestnom porode, knihy chamberlaina - fascinujici mysl novorozeneho ditete, knihu nova doba porodni a dokonca sa mi dostala do ruk aj diplomova praca o porovnani konkretnym zien ktore 1raz rodili v porodnici a 2raz sa rozhodli rodit doma. Moja cesta hladania skoncila az v 37 tyzdni. A porod aj ked v nemocnici beriem za moju cestu ale pre istotu 🙂 tam mam muza ktory vie ako to citim a co chcem aby moju volbu ochranil ak bude treba. Ale hlavne si predstavujem podporujuce prostredie ktore mi vyjde v ustrety a krasny porod.

dulkagabulka
14. mar 2014

@dadach84 temou dodrziavania ludskych prav sa venujem uz dlhy cas, v spolupraci so slovenskymi i zahranicnymi odbornikmi ...z odboru porodnej asistencie, porodnictva i prava..je mi luto, ze to musim napisat, tak ako som to nanpisala tu, ale taka je, bohuzial realita..ani v Topolcanoch si nemozes vybrat polohu, urcite ti prepichnu plodove obaly , nemozes rodit s PA...nikde som nenapisala, ze v Hainburgu su iba prirodzene porody..napisala som, ze su tu AJ prirodzene porody/ co na SK naoza NIKDE sa neda/ za tym si stojim.

dulkagabulka
14. mar 2014

@dadach84 ak mi chces povedat, ze ta kamoska si pred 5 rokmi vybrala polohu, nerodila riadenym tlacenim, nebudem verit...aj v TO aj do vody porodis iba na chrbate, riadenym tlacenim..

evitka83
14. mar 2014

@dadulkadanulka Vidis, ty si si to odmakala a zaplatila na odvodoch, my podaktore vymyslajuce slovenky makajuce na SK nevieme co s peniazmi, tak ich ideme vyhodit do Rakuska na porod 😉

dadulkadanulka
14. mar 2014

@evitka83 asi tak 😉

teddynkova
16. mar 2014

Ahojte, zaujímalo by ma, či tu niektorá, čo už v H. rodila nemá k dispozícii nejaký zoznam vecí, čo si tam treba vziať 🙂 Ďakujeeeeem

lverffy
16. mar 2014

Ahojte absolvovala som prehliadku porodnice Hainburg 7.3 tak zrhniem info aj sem ak by to niekoho potresilo: INFO K HAINBURGU:Oficialna webka: http://www.hainburg.lknoe.at/abteilungen/frauen... Prehliadky nemocnice v SJ kazdy prvy piatok v mesiaci o 11:30 – prva hodina je prednaska o epiduralke a potom zacina prehliadka a otvorene otazky. Prehliadka trva 2,5 hodiny! Porodnica sa nachadza cca 15 minut autom od Bratislavy. Zakladna myslienka porodov je domace prostredie, klud a porod len s habamme „babica“. Denne maju v priemere 1,5 porodu a na smene je jedna habamme, jeden lekar, jedna porodna asistentka a anesteziolog – cize na oddeleni porodov je bozsky klud. V porovnani s nasimi nemocnicami ide o „maly tim“ lekarov co vsak moze vyvolat obavy ci dokazu zvladnut komplikacie pri porodoch. Z cca 500 porodov rocne je potrebne prevoz novorodenca v 10tich pripadoch /prevoz do Mistelbachu alebo Viedne/, eviduju 10% nastrihov a 20% cisarskych rezov. Pocas porodu prichadzate do kontaktu len s Habamme a doktor prichadza len v pripade komplikacii alebo nastrihu. Polohu si mozete zvolit aku chcete – vana, lozko, stolicka..., po porode vazia a meraju dietatko hned vedla vas a dieta ostava s vami po celu dobu. Mozete mat pri sebe sprievodnu osobu – neviem vsak kolko – a nikdy nemali ziadnu karantennu ako napr. chripkova epidemia u nas a ze ti nepustia dulu resp. manzela – s tym sa este nestretli. ADMINISTRATIVA: Do nemocnice si treba zavolat v 36.t a absolvovat poradnu od 38t – to uz si Vas chcu sledovat a za kazdu poradnu sa plati 70€ - nejaku cast preplati poistovna treba si to zistit. Beru porody od ukonceneho 38t. Ale aj ked pridete uz s porodnymi kontrakciami bez tychto predoslych poradni nic sa nedeje odrodia Vas. Porodna starostlivost stoji 585€/den a oporucaju sa 4 dni ostat aj ked je mozne 12h po ambulantnom porode odist ale je nutne podpisat reverz nakolko na SR ide o nelegalny postup. Vseob zdr. Poistovna mi odpisala ze preplati podla noveho zakona od 10/2013 naklady na porod v zahranici ale vo vyske ake by boli v SR a to je len cca 600€. Mozem preposlat email ktory mi zaslali – kontaktujte ma do ip. Co sa tyka dokladov pri opusteni nemocnice: prelozene rodne listy manzelov, sobasny list do NJ a overene notarom. Mam kontakt na velmi mileho slovenskeho doktora Mudr. Loksa – kontakt: 0043/0 216562333, praxis.loksa@utanet.at

dulkagabulka
16. mar 2014

@lverffy vdaka za info, jedine čo by som upresnila je, že ambulantý pôrod je vraj nelegálny u nás..to nie je pravda...ambulatný pôrod je rovnako legálny u nás, ako v RAkúsku..aj unás by si musela pri ambulatnom pôrode podpísať negatívny reverz, pretože by si opúštala pôrodnicu skôr, ako by ti bolo odporúčané...jediný rozdiel medzi nami a Rakúskom je, že u nás by takýto pôrod poisťovňa nemocnici nepreplatila a že u nás nie je vytvorený systém na popôrodnú starostlivosť..

niečo o ambulatnom pôrode
http://www.zenskekruhy.sk/prirodzeny-porod/item...

lverffy
16. mar 2014

@dulkagabulka Aha super dakujem za spresnenie tak oni nam to v hainburgu povedali tak ze v SR je to nelegalne tak teraz uz tomu lepsie rozumiem dakujem velmi pekne! 🙂

dulkagabulka
16. mar 2014

@lverffy áno, už mi to povedalo viac žien, že vraj takto informujú, jedna PA nezabudla pripomenut, že to už povedala aj primarovi, že u nás je to nelegálne...bola by som rada,keby informovala pravdivo..
rozdiel medzi nami a nimi je ten, že tam ta pustia, u nás na teba zavolajú sociálku, psychiatra alebo použijú rôzne iné donucovacie prostriedky, vyhrážanie, prípadne ti "odmietnu vydat dieta"

mahina
17. mar 2014

@teddynkova nepotrebujes tam nic, vsetko ti daju...vlozky, oblecenie pre dieta, plienky, kremy

teddynkova
18. mar 2014

@mahina Ahoj, Ďakujem, takže len veci pre mňa, ako uterak a hyg. potreby.. no super. ďakujem za info! 🙂

mahina
18. mar 2014

@teddynkova presne tak.. 🙂

tapuna
24. mar 2014

Ahojte, rada by som sa opýtala, kto ste rodili v Hainburgu, ako je to s papiermi pri odchode z nemocnice-čo všetko treba dovybavovať, potvrdiť v Haingurgu, aby dieťa dostalo rodný list v BA, prípadne aký je postup???
Kamoška totiž rodila v inom meste v Rakúsku a robia jej obštrukcie, musí ísť na ambasádu do Wiedne...
Prosím, kto viete, dajte mi vedieť.
Osobne som volala do Hainb. nemocnice a povedali mi, že exkurziu robia posledný piatok v mesiaci, som z toho jeleň, kedy to vlastne je, či prvý či posledný piatok?
Ďakujem za Vaše postrehy,
Zuzana

magdalienkalienka
24. mar 2014

Exkurzia v nemčine je posledný piatok v mesiaci, v slovenčine je prvý piatok v mesiaci.

lauraa
25. mar 2014

@tapuna ked porodis jedno kde v at musis ist po porode na prislusnu matriku v at aby ti vystavili rodny list pre dieta, potom s tymto pojdes na sk a vybavis cez osobitnu matriku v ba slovensky rodny list.... o slovensky rodny list mozes poziadat aj cez prislusnu matriku tvojho trvaleho pobytu na sk.... oficilane nemozes s dietatom bez pasu vycestovat z at , teda aj novorodenec potrebuje cestovny pas alebo nahradny cestovny doklad vystaveny ambasadou vo viedni, preto tam kamaratku poslali , ale kedze su hranice otvorene a nikto tam nekontroluje naco zbytocne lietat po viedni....

luckalucka83
25. mar 2014

@tapuna
Staci doniest doklady do porodnice (sobasny list, vase rodne listy a este sa tam potom vyplnuje formular s menom babatka - aspon sa mi tak zda, jaj normalne zabudam, ale kocky ma opravia, ak sa mylim) a myslim, ze kazdy druhy den chodi do nemocnice pracovnik z matriky, ten pevezme doklady a ked Ta prepustia, na marike Ta uz bude cakat rodny list babatka. Potom s tym treba zajst na specialnu matriku do BA, vypisat ziadost a cakat na slovensky rodny list (nam prisiel myslim, ze do roch tyzdnov) a potom mozes vybavovat pas.
Priznam sa, my sme s malym cestovali na SK aj bez pasu a teraz ho iez kolkokrat zabudnem doma 😅

tapuna
25. mar 2014

Ďakujem Vám za všetky info 🙂
Spomínate špeciálnu matriku, niečím sa odlišuje od normálnej, obyčajnej matriky v mieste bydliska? Presťahovali sme sa mimo BA, tak by som rada vedela, či sa jedná o matriku v mieste bydliska alebo je to špeci miesto v BA?
Toto by ma zaujímalo, ak by sa Vám dalo, prosím dajte mi vedieť, dík.

martinka1981
autor
25. mar 2014

@tapuna stači ked pojdeš na matriku v mieste trv.bydliska a oni to pošlu na osobitnu matriku. Ja som takto vybavovala pred 3r a nemusela som nikam chodiť. a potom si tam aj pre SK RL prideš.

tapuna
25. mar 2014

Dík, pôjdem si to zistiť dopredu na matriku do Malaciek.

mikchaila
25. mar 2014

Ahojte, chcem sa spýtať, neviete, či je v hainburgu spoplatnení cisarsky nejakou sumou? odrodia mamičku "po slovensky?" Bývam síce v rakúsku, pracujem v BA, ale nemecky viem veľmi slabo. Bolo by pre mňa nekomfortné a tažké komunikovať v nemčine, hlavne v lekarskej terminologii. za každú radu budem vdačná.

kiki68
26. mar 2014

Hainburg je normalna porodnica, len pre SK ludi je to nieco uplne ine, inak je to povedala by som rakusky standard, tkory si proste drzia,lebo maju dobre meno. Ale poznam aj take baby z AT,co este aj Hainburg ofrflali a isli rodit zase len do urcitej kliniky do Viedne,co je vraj este vacsie terno.

Mikchaila, ano cisarak je spoplatneny, ak nemas v AT zdravot. positenie tak je samozrejme spoplatneny.

nienna
26. mar 2014

ahojte 🙂 tiež by som veľmi chcela rodiť v Hainburgu, hoci to mám z domu 2 hodiny jazdy autom. Len ma hrozne odrádza tá rečová bariéra, netrápi ma ani tak samotný pôrod, tam toho asi veľa nenahovorím, ale skôr tie veci okolo toho, tie vybavovačky, papierovačky.....ved už len z toho mám strach ako sa objednám na tie predpôrodné poradne čo sa robia tam od myslím 38tt. ako sa vykokcem do telefonu že čo chcem? a na samotnej poradni bude isto rakúsky doktor, však mu nebudem nič rozumieť 😅 poradte dačo prosím. hambím sa, isto si vravíte načo sa teda táto osoba trepe do hainburgu? ale bohužiaľ je to tak, že človek musí utiecť rodiť dôstojne za hranice

dani84
26. mar 2014

@nienna podla mna tohto sa v Hainburgu nemusis bat vobec, polovica personalu su slovaci 😉 Aj na porodnom je slovenka Jarmilka - velmi mila osobka, ustretova, proste take slniecko 😉
A na tie CTG a vysetrenia je tam napr . Dr. Jaroslav Karovic - slovak - daju sa s nim dohodnut terminy ked je tam on 😉 Na terminoch sa da dohodnut 😉 Kazdy posledny piatok v mesiaci, si mozes prist obzriet celu porodnicu, vysvetlia ti co a ako 🙂
Rodila som tam a som nadmieru spokojna, keby si nieco chcela vediet, pis IP 😉

dani84
26. mar 2014

@nienna aaaaaaaaaaaaaa, zevraj uz kazdy prvy piatok, nie posledny, ja som tam rodila pred 2,5 rokom, vtedy bol posledny, teraz uz prvy 😉

nienna
26. mar 2014

@dani84 bola som tam začiatkom mesiaca 🙂 vraveli že zo 7 pôrodných asistentiek sú 3 slovenky, no ale s mojím šťastím bude slúžiť akurát rakušanka. čiže ked tam budem volať aby som sa objednala na tú poradňu tak môžem rovno tomu doktorovi zavolať? lebo vlastne ani neviem kam mám volať, či na informácie alebo na aké oddelenie, je však dosť pravdepodobné že by mi to tam zdvihli nemecky hovoriaci ľudia a skončila som 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre