Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

ivkadracova
4. aug 2015

@dugyna ee : )

ivkadracova
4. aug 2015

@dugyna aha, takze moj porod nebol fyziologicky ked sme tam pred rokom doktora mali? od urciteho momentu tam bol ... hmmm asi preto ze som odmietla monitor co?
Ale nerobil dokopy nic, v podstate ma iba povzbudzoval, dal mi napit a cukor, a vyhrazal sa mi : )) a potom ma stikol .. .a koordinoval praktikantku pri siti. Thats all..

andromeda10
5. aug 2015

@1975renca no mne mile sikovne uradnicky povedali ze maju zakon.lehotu tri mesiace uz je august a ja este nemam rodny list skoda reci..buduci tyzden im volam znovu.

lenulienka86
5. aug 2015

Oni tu nemaju wifi 🙂 preto sa ozyvam az teraz. mail pisem na izbe pocas tretej noci v hainburgu. Nespim. Akoze vobec ani ked bol prve dve noci manzel pri mne. Je vo mne tolko adrenalinu a euforie a samozrejme bazne ze skratka ani sa mi neziada.
Mam krasnu adelku. Teraz spinka hoci stale s prazdnym bruskom. Nechcu ju dokrmit a tak je odkazana na moje kolostrum. Dufame ze zajtra pride ozajstne mlieko inac pobezim po sunar...
A podme na porod. Verim ze raz po rokoch velmi ocenim co sa v tu noc stalo. V tu noc plus ten den kedze to trvalo 17h ak ratam od prasknutia vody. Ide o to ze sa mi zda ze spravili z neprirodzeneho porodu prirodzeny. Ci sa v tomto pripade da pouzit slovo prirodzeny, to posudte same. Adelka sa narodila vaginalne bez epiduralu. A ja na 3.den prezivam absolutny raj na zemi lebo som sa vysrala a vobec to nebolelo napriek stehom po kakac 🙂 je to brnkacka, ivi. A ked budem mat po prvom sexe, tak tiez raz napisem ze ako to je po vnutorne zositej pindure. Takze ako uz naznacujem, tri vnutorne stehy, cela hradza a tri stehy ze "muskulatur"su bod v ktorom sklamali. Nestrihli ma. Asi sme sa nepochopili, ked som vidiac vlasky kricala "bitte schneiden schneiden". A oni prikyvli hlavou a nechali ma s tazkou biedou pretrat braniace okovy finale.cize ten dammschnitt sa neda zaplatit. Jednoducho ho nerobia. A tych 17% je vraj blbost. Hebamme rohacovej som sa pytala ze preco hebama gertraud a dr layr nestrihli ked som ich tak prosila a musela cakat na kontrakciu dobre tri minuty s natlakovanou hradzou. Vraj ze nestrihaju vobec. Ani ked ich o to prosis zavijas.
Tak a teraz vam napisem ako to zacalo. Spominala som vam krvacanie 1.8.... vraj to bolo z cervixu a kedze to neprechadzalo tak som sa vecer o 22.00 vybrala dat hospitalizovat. Som stresacka. Ale krvi bolo hodne. Bola jasna a ani naznak hlienu. Tak som dosla ako bolo dohodnute ze az to neprejde a az sa nebudem citit doma bezpecne tak prijem tovaru. A tak ma prijali 1.8. cca o 23.00 no a ked som sa ulozila spat,do 20minut mi praskla v posteli voda. Nasledkom kopanca "do mechura". Bola cista a hovorim si parada fajne.. tak predsa som po mame ze vodu nemusia prepichnut lekari. O hodinu zacali pravidelnne kontrakcie a zavolala som muza ze ideme rodit. Hebamme rohacova ma hned vtedy po polnoci upozornila ze mam setrit sily lebo ze to do 5rana nebude podla nej. Tak som si potom nasledujuce hodiny stopovala kontrakcie. Najprv boli pravidelne a ked dosiel muz kolo pol3 rano, zacalo sa to zvrhavat. Oni pribudali na sile ale znepravidelnili sa a do 5rana boli rozostupy aj 15minut. napriek tomu som si myslela ze sa otvaram lebo bolesti boli miestami ukrutne. Vysledok? Za 5h ste sa otvorili o 1cm.
Prestahovali nas do relaxacnej izby lebo dovtedy som bola na normalnej hospi izbe. Dali mi ranajky a upozornili ze do obedu musime ist rodit lebo ze to bude uz babo 12h bez vody. A tak som cely ten cas tuzobne dotlacala kazdu kontrakciu bud v stoji alebo na fit lopte kedze cas mi len ubudal. Kazde 2h mi robili ctg a sledovali rukou krcok.
O 12.00 sa malo rozhodnut co dalej so stagnujucim porodom. Napriek stovke silnych kontrakcii vysledok 3cm. Vtedy som upadla na duchu. Baby mne sa zrutil svet. Ja som uz vtedy mala dost. 12 hodin porodu a nix.
Porod trebalo vyvolat. Dr layr rozhodol ze dame streifen- taky plastovy pruzok 1x3cm na snurke. Vraj lepsie nez oxytocin. Jeho vyhodu som vyuzila hned po hodine. Dal sa vytiahnut a mne to odvratilo smrt. To, co ja som za tu hodinu tam s mojim muzom prezila, to sa slovami tazko opisuje. Roztrhnut hradzu na cimpr campr bolo oproti tomu pruzku nic. Ono ten pruzok je smrrrrrrt. Vklada sa kdesi az do hrdla maternice. Za hodinu to dalo dalsie 3cm a mna to zakilovalo. Uz som ani nevladala stlacit tlacitko sestra. Muz ich privolal ze vonku ten streifen. Hebame ked videla v akej som triazke tak to dala von. Vtedy som vzlykala o epidural a o eutanaziu. Otvorena na 6cm. Gertraud isla po anesteziologa a nepriviedla ho. Proste sa rozhodla ze mi to nedaju. Neviem ci to vyhodnotila na zaklade toho ako to so mnou mykalo alebo kvoli chorobnej posadlosti prevadzat iba prirodzene porody. Dala mi akysi oblbovak miesto toho. Akoze proti bolesti. Ale hovno to zaberalo. Iba mi to rozostrilo zrak a medzi kontrakciami som bola sfetovana. Bolesti som citila. A nechali ma tam dalsie 2h umierat v relaxacnej miestnosti na posteli s ctg. Uz som nebola na nohach. Tieklo mi to infuzkou asi pol h. A potom este dalsiu infuzku mi dali penicilin na streptokoka. Kolo 15.00 pozreli ci sa otvaram kedze uz som stonala z posledneho. Vysledok 8cm. A brali ma na salu. Ja som uz o sebe prakticky nevedela. Cakala som uz len na sekciu a sledovala ctg. To iste muz.kazala som mu kukat ci ma vzdy aspon 140 tep. Neviem ako to mohol vydrzat vidiet. Ale bez neho by som to nedala. A na tej sale. Furt mi hovorili jak uz mame 8cm az 9cm a ze uz bude malicka so mnou.
Zeny ja som presla vsetky polohy ktore v hainburgu praktizuju pocas tlacenia v kontrakciach v 2dobe. Zacalo to ze sa rozkrocte kdesi vedla postele a tlacte. Ha ze wtf ved nik nechyta babo. A mna kto bude drzat? A stale ma gertraud instruovala ako nejacat ale pomaly dychat. Lebo moj dych bol ako este nikdy v nijakom sprinte. Proste panicky a histericky. Ale prisaham ze som ju pocucala. Tie bolesti sa nedali opisat. Ziadne krize ziaden chrbat. Nic vsetko v podbrusku. V najcitlivejsom. Jatky. Dali podo mna podlozku. Paty som mala drzat na zemi. Muz za mnou. Na podlozku tiekla krv po kvapkach. Dalsia runda na tom hokerliku. Dalsich 20kontrakcii. Babo bolo vysoko. Gertraud ma vysadila na porodnu postel ze reku ked mi to na hokerli neslo tak ideme lezmo bokom. A zaroven si chcela nieco pozriet vo vagine. Rukami. Sups palec a ukazovak dnu. Ooo sme na 8cm. Kua. Ziaden problem. Roztiahnen v tebe dlan a budes na 10cm. Ja som uz v tej chvili vedela ze neporodim ze chcem eutanaziu. Oni rodili za mna. Dosiel layr sa kukat a jedna mlada praktikantka. Zeny ja viem ze na kramaroch by som dostala laket na brucho alebo sekciu. No hainburg si chcel udrzat skore v prir.porodoch a viete ako to slo dalej? Moja mama plakala ked som jej to povedala. Ani necitajte. Islo to prir.dalej. proste toto museli dokoncit. Oni mi to hrdlo maternice 50x rucne roztahovali v mojej vagine z 8cm na 10. Kedze prisli na to ze babo nezostupuje kedze sa mu furt zatvara muttermund.cize ja v 16tu a 16h porodu: kontrakcia jak hovado, praktikantka ruka do mna,tlacte a ona roztahovala prstami. V polohe na pravom boku potom na lavom. A nakoniec aj na chrbte. Krvava jatka. Nikdy nezabudnem. Takmer tri hodiny tlacit na kontrakcie s cudzou rukou v mindzi. Radsej 6cisarakov. No usudok si spravte. Hej a dr layr krasne vysiva. Ono to vobec nebolelo. Ani vnutorne. A sije sa to s tou kluckou co ked nam bere gyndos odber.
Nechcem to podat tak ze Hainburg nikdy viac.. a ciastocne to tak je ze porod nikdy viac. Iste ma za to nik neodsudi. Po troch dnoch som fyzicky takmer zahojena. Nas vztah s muzom sa po tomto zazitku urcite zmenil. Spojilo nas to viac. Ved mame krasnu zdravu adelku ktoru som mala nabondingovanu ako z knizky od mamilask. A naozaj ja som vstala po 2.5h a mojkala sa s babatkom. Okrem sadnut si na rit som mohla hned vsetko a naozaj po 48h od porodu su vsetky tie stehy nic ked sa porovnam s holkami co este stale vacsinu dna prelezia po cisaraku.
Mala sa narodila 2.8 a ja som sa rozhodla ist domov 6.8 kedze 7.8 uz ziadne vysetrenia neboli na plane. No nezdrbali ma ze ci som si ista ze viem co robim? vsetci sa totiz dozvedeli ze na treti den rano som bola uz zufala a poprosila som trochu umeleho mlieka pre malu. Vysvetlim: som prvorodocka a mam uz 4.den iba kolostrum. Mala pekne taha, ale neviem kolko z vas naozaj nedalo decku tri pekelne horuce dni nic tekuteho do ust okrem par hustych kvapiek ktore by ste si cez vsetku tu bolest vytlacali. Len aby mala aspon nieco. Prvy a druhy den to slo ale dnes rano som uz nevydrzala. Akoze prosila som ich uz od 2.dna trosku dostrieknut ale samozrejme ma zrusili. Decko nic nepotrebuje co by mu mama nedala. Super pocit pristup ala mamila. Ale co prvorodicky? Viete aka som dohryzana? Mala sa uz neprisava! Toto co robi je vampirizmus. Hryze do ruky do hrude do muza. A tak zufalo nieco robi pre kvapku mlieka. A oni ma furt poslu ze ma vsetko co treba a cim viac vydrzim tym skor to pride. Nooo asi to nezazili. Doktor pri podpisani reverzu ma presviedcal ze bez mlieka nemam odist. Lebo ze dostanem zapal a dobehnem spat ako kocka odvedla. Tak som mu povedala ze v tom pripade budem otravovat bratislavske nemocnice. A ze teorie mam dost. Ze ani raz za cele tie tri dni nebola rec o mojom kojeni a ani by ma nijako medikamentozne nepodporili tak ze to mam to iste doma. Proste ma zaskocil. Ono aj tu zavisi aky mas pristup. Rano slovenska hebamma nevahala a vzala mi ju ze jej trochu mlieka da. Nie vsetky su tu bio eko zeny. Takze u mna az by bolo nejake podruhe tak isto nie hainburg.

sardinka333
5. aug 2015

@lenulienka86 gratulujem ku dcerke...a dakujem Bohu an nebesiach za svoj hodinový porod v bratislavskej nemocnici so všetkou možnou pomocou mojho porodníka, ktorý ,,na nič,, nečakal a ja som sa netrápila ani o sekundu dlhšie lebo ,,niečo nerobí,, (okrem epi to nestihli) lebo toto čo píšeš by som nechcela zažiť ani ,,zadarmo.. to je pre mna osobne stredoveký porod čo si opísala ...Ale samozrejme každá žena ma svoje predstavy o tom ako chce rodiť. Predpokladám že keby takkto rodili ,,u nás,, tak by sa mnohé sťažovali ale Hainburg je pre niektoré pomaly ,,svätá zem,,. Ale ok, čo človek to názor takže to beriem.
Oddychuj, užívaj si malinku...doma si už urobíš podla svojho...ani mne nechceli dať pre malu mlieko, ale bola som na to nachystana, mala som tam so sebou Nutrilon a celé ,,nádobýčko,, takže som si zarobila mlieko na izbe. Mlieko sa ti rozbehne, to sa často stáva až doma v klude a pokoji.

canama
5. aug 2015

@dugyna Dr. Kusin je detsky ortoped co robi vysetrenie klbikov za 15 eur, berie presne v dohodnuty cas. Ambulanciu na na Teslovej.

canama
5. aug 2015

@lenulienka86 gratulujem k dcerke!! nezavidim dlhy porod, ale ako sama pises, rychlo sa to hoji...a ver ze keby si rodila na SK a mala by si epidural a nastrih, 2.5 hodiny po porode by si nestala!!! a to ani nehovorim o obmedzovani pohybu a castemu monitoringu ked si das epi. neviem kto ti povedal ze epidural ta zbavi bolesti, on bolest len utlmi a su baby ktorym vobec nezabral. takisto keby si mala cisarak, neriesila by si ako sa vykakat, ale ako sa vobec postavit z postele bez ukrutnej bolesti...ale ano, ja ked som predychavala kontrakcie pri druhom porode, tiez som si v duchu hovorila epidural, epidural....ale ked bolo po porode bola som naramne rada ze som to dala bez neho, vedela som totiz ze bolesti je uz koniec....kdezto pri prvom porode ma chrbat po napichnuti epiduralu bolel v tom mieste este pol roka. 😒 na doranane bradavky si kup 100% lanolinovu mast, tu nemusis pred kojenim umyvat a super rychlo hoji a samozrejme ziadna podprda alebo dokonca vlozky do podprdy, prsia vetraj a to aj ked sa ti spusti uz mlieko. a cim skor zavolaj laktacnu...ak teda naozaj mas chut dojcit. doktor ma v jednom pravdu...ked sa ti rozbehne mlieko, z hodiny na hodinu sa ti naleju prsia ako kamene (ak sa ti to stane pocas noci, tak sa zobudis uz len na ukrutnu bolest), ak to doma okamzite nevyriesis, mozes si vyrobit aj zapal. ked to pride a mala zrovna bude spat, daj si vlazny obklad na prsia, masiruj kruzivymi pohybmi od krajov prsnika do stredu a potom odsaj odsavackou, to ide vacsine zien ucinnejsie ako rukou. mozes skusit aj teplu sprchu na prsia keby mlieko nechcelo tiect. A neboj, prve tyzdne dojcenie boli, je to vseliake, ale potom si bradavky zvyknu a budes naramne rada, ze sa nemusis "serinkat s nadobyckom", vecnym umyvanim, sterilizovanim, a pocuvanim zufalo revuceho babatka kym ty este zufalejsie ochladzujes zarobene mlieko na tu spravnu teplotu.

ivkadracova
5. aug 2015

@lenulienka86 : ) dufam ze sa mozem zasmiat, ze to nemalo posobit negativne ; ) Perfektny pribeh.
No ale je zvlastne ze mna nastrihli, a to bez upozornenia (ano, bola to ulava, ked dcerka vystrelila), a aj oxitocin mi pichli - s tym som suhlasila, ked moja maternica uz nevladala (nielen ze ja), a velmi to pomohlo, lebo potom ten porod naozaj postupil. A to co si ty predvadzala divadlo u nich na sale, som ja robila doma, voda, krv, zavijanie.., manzel cely den trpol. Takze viem o com priblizne hovoris.
Asi to bude aj v tom personale a schopnosti rozhodovat sa robit spravne veci v spravnu chvilu. Co u mna podla mna fungovalo. Preto nemam z nejakych zopar "neprirodzenych zasahov" pocit, zeby to narusilo moj prirodzeny porod.
A som rada ze si plne "zahojena", vykakana, vypita, dokusana, to je tak ako to ma byt.. uzivajte si Adelku.
Ku kojeniu: My sme zo zaciatku este pred UM davali aj glukozovu vodu, poradila SR pediatricka. A ked sa rozbehlo kojenie tak uz nic..

dugyna
5. aug 2015

@ivkadracova no to ze si nemala monitor bolo dost riziko..nevideli ako sa ma babko..takze hej

ivkadracova
5. aug 2015

@dugyna jaj, tak na toto som akosi pozabudla : )
Cize ked chcem aby bol porod dobry pomer "mediciny" aj "prirodzenosti", tak si nemam dat monitor znovu 🙂 dakujem za Tip Kristinka ; ))

ivkadracova
5. aug 2015

@lenulienka86 Vidis Lenka? :D stacilo nemat monitor a mala by si aj dvojity dammsmith ci jak sa to pise... aj zadara.

dugyna
5. aug 2015

@canama dakujem bola som u Dr.Gerincovej v jej ambulancii za 20 eur. a bolo super.
@lenulienka86 gratulujem k malinkej. porod si mala sice tazky ale verim ze casom ocenis bodyng aj to ze ti UM nedali, aj to ze si rodila prirodzene ako @cenama pise a aj ty sama..ak by si rodila tu na Sk nebehala by si po porodnici 2,5h po porde...epi by ti dali alebo nestihli dat..drzali by ta neustale napojenu na monitoru a pocas I.doby porodnej by manzel urcite pri tebe byt nemohol...pripadne by na eba este aj navrieskali ze si hyspericka..(v rakusku urcite nikto ne teba nevrieskal)
hebame Gartrau som mala aj ja pri porode (rodila som 3 dieta a cele to trvalo vyse 20h) , tiez som dostala ten oblbovak..- a by si konkretne vedela je to opiat ktory sa bezne pouziva v gynekologii / na Slovensku by ti ho nedavli lebo dany liek ako kopec inych dobrych liekov u nas nie je registrovany, cize preto zeny dostavvaju epi) mne to pomohlo...ja som pocas oblbovaku sice citila ako take bolesti ale prespala som sa silnym polospankom-spankom 2-3hodiny a pomohlo mi to nacerpat sily.....
ak by ta rozrezali ver tomu ze by si bola smutna ze si to nezazila..ja este teraz ked sa zasmejem obcas mam tip si chytit brucho (lebo podvedome to robim ako pri rpvom porode ktory bol sekciou)..pri kazdom kalsi kychnuti ci smiechu by a bolelo brucho..ci pri vysavani...atd..cize bud rada...
na SK by pri praskli vodu mozno hned po prichode do nemocnice...pocas druhej doby by ta vyvesili do kozy do polohy z ktorej sa neda zlieszt , monitor robili len v lahu..ziadna fitlopta ziadne prechadzanie..ziadne polohy na rodenie...nasledne by ta vklude aj nastrihli..a potom by ak by si sa tu na SK vobec doskala tych 8cm pri ti pretlacili branku tym ze by ti dve silne porodne asistentky poskakali po bruchu..vies co pri tom hrozi? (masivne krvacanie)
a aj tak by si sa mohlo po omto skakani na bruchu potrhat..
ale mozno by sa po trpanie rozhodli ukoncit to sekciou..ale trapit by ta nechali viac ako v AT.
Alebo by to nakoniec dohnali k vakuovemu porodu.

ale jasne nikomu neberiem nazor. rodila som 2 deti na Sk, dnes sme boli na nakupe v Hainburgu a hovorim manzelovi ze vklude by som isla aj teraz znova...kukal na mna ze aj po tak vycerpavajucom..a ja ano zlako isla lebo zazitok stal za to...za to ze som nemusela bojovat o nase dieta, o boding a vsetko okolo...o teba pri celom porode...manzel sa usmial.

co sa tyka kojenia..to co urobili je spraven.kolostrum mas v prsnikoch uz od 15tt tehotenstva a dietatku to co tam je staci a najlepsie riesenie je len prikldat a prikadat a prikladat a aj ked to boli prikladat...poviem ti ze teraz pri tretej som mala najviac ubolene prsniky..
natrela som lanolinovou mastou /ta je jedla) zatala sa a kojila..a preslo okolo 5-10dna.
prvych 24h po porode nakolko bolo horuco som mala malu na prse asi kazdych 15min..a neboj to ze teda sa vytlaci len par kvapiek a boli neznamena ze malej nejde viac...treba pozerat pauzicky na brade..a vidis ako prehlta...

ale jasne teraz mozem byt prave ta eko sialena zienka..podla mamily a zenskych kruhov.
robila om to pri vsetkych 3 dcerkach rovnako..vsetky su letne. a sredna mala uzdu prve noci vrieskala lebo sa nevedela prisa na plne prso musela som odsat a potom dat na prsko..alebo krmit lyzickou..a na treti den som dala strihnut udz na jazycku..

Mozno teraz to vnimas takto ale vela zien by za ten tvoj porod vymenilo svoj porod tu na Sk, a za boding a za to ze mas super rychlu rekonvalescenciu.

co sa tyka nastrihu..kukni par sran dozadu ako si kocka musela po porode na antlskej kde jej zle urobili nastrih rok chodila v bolestiach a plastika v hainburgu ju stala 2500tis. lebo na SK sa to nerobi a sk poistovne to ani nemaju ako Dg a nepreplacaju..

taktiez je oazne ci nastrih moze alebo nemoze v bud.vyvolat varixy...ale to je ina debata.

No tak este raz gratulujem a uzivaj si princeznicku 🙂

dugyna
5. aug 2015

@ivkadracova ano moja. ako ja som mala pocas porodu a ani neviem ze som ho mala pasy neboli uplne silne stiahnute netlacili..takze pooda oproti sk..a dobre im to ukazovala v hocijakej polehe..ne jak tu
@ivkadracova ivi teba strihli urco koli monitoru..kedze mohli mat pocit ze baby je v strese..a oxytocin ti strekli ked robili monitor?ci? lebo ten mohli ak si nemala dostatocne konrakcie ci sa vytracali..

dugyna
5. aug 2015

@lenulienka86 a aj na sk sa pouziva kruzok alebo cipok.

ivkadracova
5. aug 2015

@dugyna nie nie, ziadny monitor som vobec nemala uplne cely cas ... eva citila prstami moje kontrakcie a doktor povedal ze "pomozeme maternici" .. videli ze uz ich ledva citim, tak to chceli nastartovat, aspon tak som to ja pochopila

lenulienka86
6. aug 2015

Hej hej. Ved pisem ze som ocenila ze nebol cisarak. Ale skutocne tie prsty pri kazdej kontrakcii do vaginy a roztiahnutie. To bolo pre mna ako sa povie novinka. Na ctg som bola napojena uz posledne 2h vkuse a iste by som to nezrusila. To jedine ma upokojovalo lebo uz som naozaj bola dlho bez plodovej vody.
Takze @dugyna to bol opiat? Hned som vedela. A mam vypadky z toho obdobia. Vyprchal tesne pred finale. Alebo ho moje telo vylucilo ked uz zacalo pripustat tu myslienku ze babatko predsa len porodim.
@ivkadracova pokial ide o UM. Dnes sme si dali rady s mamou uplne hrdinsky. Ona v zivote take veci nerobila ale vychutnavali sme si to. Cievkou kolo prsta sme pustali ako sa robi malinkym detom. A aj som kojila uz taku zasytenu a uplne iny pocit. Ziadne bolesti a ani hryzanie a rev. Normalne som citila maternicu ako si pekne stahuje. Aj ked v reali to bolo nieco medzi satim a dudlikovanim. A keby vedel dr layr ako poctivo som odsavala dnes kazde tri h prsniky striedavo tak by videl ze robim max preto aby som sa nezobudila na zapalene. S odsavackou manualnou avenit za cca 35e som si uplne v klidku roztahala tie bolesti. Ano stale ked zacinam tak to boli. Ale tym ze mam sancu si to robit pomalsie, po 10minutach mam cajovu lyzicku mlieka z 1 prsnika. Odmerala som to a bolo to 5ml. Cize moja mala dostala zo striekacky len polovicu ODD umelin a vsetko co mohla odo mna. Tusim ze za dnes to bolo 15ml mojho. Ano aspon tri hodiny pumpovania ma to stalo ale v porodnici by som 15ml zo seba nedala. Vsetko ostatne robila mama s muzom. Ja som si len odsavala. Verim ze coskoro tu odsavacku nebude treba. Ale naozaj po 3dnoch ako mi ich mala dohryzla na maderu, nemohla som ich dat celkom dotentit. Takze teraz jej isty cas budem davat prsnik len ked bude aspon trosku plnsia.
Za 3dni v porodnici schudla vyse 300g. Prepustili nas s necelymi 3200g. Preto som hned dala moje odsate plus umele mlieko. Nechcem aby viac schudla.

dugyna
6. aug 2015

@ivkadracova tak ak cotila slabe to je jasne
@lenulienka86 opiat. neboj oni ho davaju tak aby si oddychla ale na poprod uz bola fit.cize vyprchal.
urco si to mala horsie ked sa krcok neroztahoval...ale chapem aj voju obavu ci pojde prirodzene alebo sekciou....tiez so v istej faze porodu bola na to tam ze som vedela ze na SK by mi praskli vodu(ale kontrakcie by som nezvaldla kedze ma klepalo uz vtedy aj mimo nich) a teda by mi poskakali po bruchu alebo skoncila akutnou sekciou...ale mne ten opiat vtedy velmi pomohol a zvladli sme to super s getrau 🙂
ja nechapemvtipy cize ak si to myselal koniec prispevku polovipne tak sorry 🙂

a ako som pisala v predoslom prispevku mala nedostavala 5ml mliecka..dietatko si z prsnika vytiahne ovela viac ako ty dokazec odsat ma iny tah....pred kojenim odsajes ale po kojenim uz nedas..ale diatatko si vklude vytaha zadne mlieko aj po odsati.
cize tu odsavacku nepotreujes prave teraz. teraz cim viac na prse tym zvyzsis tvorbu lebo potrebujes prave malej pusinku na stimulaciu radavky.

odsavacku bude porebovat ked sa ti prsia laleju a nahrcia a budu boleave z mnozstva mlieka. potom si zamrazis. (u nas vypili starsie)
kadze babatko po porode schudne to je ok. a tak prikladaj co najviac. ale super ze nekrmite z flasky ale cez cievku to je fakt super 🙂

lalitagopi
6. aug 2015

@lenulienka86 gratulujem!! 😎

ivkadracova
6. aug 2015

@dugyna @lenulienka86 Dobre ranko dievcata.
Rozmyslala som nad tym vsetkym : ) zatial som druhe neporodila tak mam nad cim ..
Podla mna to bol uplne normalny porod, a oni Ti Lenka vlastne pomohli. Kde urobili chybu? Domnievam sa, ze zbytocne Ta strasili s tym, ze si 12h bez plodovky. Navysi Ti dali atb na streptokoka, takze uz bolo dieta aj tak chranene aj keby bolo uplne bez vody, comu neverim. Keby oni vedeili kedy mne praskla voda, tak by mozno tiez takto stresovali. Tam nebolo co silit, dala by si to aj bez toho. A moznoze aj psychika u Teba uz zaposobila, ked si bola takto zbytocne v stresse, plus vystavena od tych kontrakcii, hormony nefungovali uz uplne spravne, a tak Ti to roztahovali nasilu. Neprijmne, urcite, ale pomohli, a podla mna z odstupom casu budes rada, ze to urobili. A vidim ze aj si rada ze nebol cisarak. Hej, aj mne nevlastna mama hovorila, ze v jednej chvili budem chciet aby TO STVORENIE BOLO UZ VON, a mala pravdu, lenze to, co som si doteraz "nastudovala" hovori o tom, ze tak to ma byt. Ten adrenalin je tam v urcitom momente uplne v poriadku. Mas sa zatat a vytlacit nakoniec. Nemyslim si, ze laket na brucho pri 8cm by bol dobry napad, to by si len bola dotrhana, dieta zakliesnene a potom akutny? naco .., to co robili mi prislo daleko lepsie, I KED neprijemne a bolestive. Za tieto reci ma mozno zatratis :D .. ale stale mam z toho pozitivny pocit. Aj to ze Ti dali oblbovak. Mali Ta nechat vyspat ako dugynu, aby si nabrala sil, a potom pokracovat. A este si mala mat 3 balenia hroznoveho cukru a vodu. To ze sa pozerali ako sa trhas, asi videli ze mas tam vole dost. Kolegova Zena v US mi hovorila, ze ked raz strihnu, uz furt musia. Ze lepsie je nechat sa trosku natrhnut, to je prirodzene. Riziko napr. dotrhania kakaca je vraj tak male, ze to za to nestoji. Mna strihli, a este som neporodila ; ) ale ona asi nepoznala epi-no. Ja dufam, ze tentokrat to bude bez ujmy (buhaha : ) ale si fandim).
Kojenie: taktiez mi otcova zena poradila na zvysenie produkcie mlieka, po nakojenie dietata (hoc malo) pekne rukami dotlacit von vsetko co ide ... a ono sa potom aj viac vytvori. A aj prsia si musia oddychnut, takze to co som napr. robila ja ze kojila takmer vkuse, to tiez nebol najlepsi napad.
Mas neskutocny servis doma : ) netak Ti zavidim! Pri prvom som chcela vsetko sama sama, ja sama, ale teraz? No kludne by som nechala robit ludi za mna ; ).
Kristinka z medicinskeho hladiska mozes moje nazory upravit... ale ja by som aj po takom zazitku isla asi opat do Hainburgu. (Keby som nemala tu blbu ambiciu skusit to na Slovensku : )

ivkadracova
6. aug 2015

@lenulienka86 @dugyna Skoda ze ma toto nenapadlo sharovat skor:
https://docs.google.com/presentation/d/1v4_DJYl...
How Monkey Mama Does It

lenulienka86
6. aug 2015

@dugyna noo uz som asi tam kde som nechcela byt. Po dvoch dnoch kojenia mi uplne odisli bradavky... mala uz aj tak prestavala tahat. Iba nervacila od hladu a hryzla a revala a trhala hlavkou. Preto som zacala odsavat aby som rozbehla tok. No stale sa nedari. Rodila som 2.8 a dnes stale neide. 20minut s odsavackou mi da tak max cajovu lyzicu. Malej aj to pustam cievkou kolo prsta. Dbam aby dostala len ked taha. No a moj prsnik to iste robi co na druhy den v porodnici. Ma nervy ze jej nic neide. Myslite ze sa to este zvrati? Ze este to roztaham ja. Kedze mala uz odmieta. A zeby este niekedy sala z prsnika? Uz len vidi bradavku a rici.

hanka_april
6. aug 2015

@lenulienka86 viem, ze mamila a spol by to neodporucali, ale skusila si klobuciky? mojej kolegyni aj sestranici to pomohlo a kojili kazdy vyse roka.....

dugyna
6. aug 2015

@ivkadracova si nakreslila skoro moj porod 😀 😝 dobra si 😝
@ivkadracova Leni skoda je ze si si nepospala po tom opiate.ale neboj casom budes fakt rada aj ked bolelo.

dugyna
6. aug 2015

@lenulienka86 su sup na stranku mamily zozen najblizsiu laktacnu a dohodni termin co najskor..takto sa neda poradit ked nevidim prisatie atd...

dugyna
6. aug 2015

@lenulienka86
@hanka_april

klobuciky urcite nie, dobra laktana a snaha matky to zvaldnu.klobuciky akurat skor odpalia celokoho kojenie ako take.

ivkadracova
6. aug 2015

@lenulienka86 okrem laktacnej.. potrebujes pravidelne jest, a vyzivne (netreba vela.. poita je v pravidelnosti, lebo pravidelne kojist), nepodcenuj to, pravidelne nie len pit ale naozaj aj jest, som to nevedela a malo to uplne iny ucinok potom, klobuciky netreba, radsej natieraj cistym lanolinom bradavky, nechaj ich par hodin oddychnut, lanolin pred kojenim nemusis umyvat

@dugyna inac ked mala bozka slintacku ja som klobucky poslala manzela kupit, lebo som bola posrata z tej infekcie, ale to uz mala 10 mesiacov ci kolko, v takom stadiu mi to uz nic neovplyvnilo.. no zo zaciatku ked som nemala takmer ziadne mlieko som sa veru tych klobucikov bala

ivkadracova
6. aug 2015

@dugyna ja som to tam dala preto tu prezentaciu, aby bolo jasne, ze co vsetko k porodu patri : ) a ze to moze trvat sakra dlho... ja viem, su aj zeny ktore pridu a za 3 hodiny maju babatko : ) ale je to v poriadku aj ked to je o 20 hodin, zjavne sme to kazda zvladla, cize neni o com..

lenulienka86
6. aug 2015

@dugyna mam knizku aj spoluziacku katku z mamily. Prisatie bolo urcite dobre. Len dopracovala som sa tam ze prilis velakrat sala naprazdno a uz nechce. Skor vidim ten problem ze mlieko nie je. Mojej mame vobec nenabehlo. A davali jej na to lieky. Nielen vitaminy. Az pri trwtom decku trosku
Asi tak na dva tyzdne a aj to skoncilo zaoalom. Som 5den a nix. Prsia makke :(

dugyna
6. aug 2015

@ivkadracova praveze mne sa to velmi pacilo Ivi.krasna knizka ci casopis..a podla mna by to mali dat kazdej co ide rodit 🙂aby pochopila. aj ked "kocky" niektore povedia ci sme este v dobe opic..ale tak to su zeny ine.
mne sa to fakt praveze velmi pacilo. Ja som prvy porod prirodzeny mala od uplneho zaciatku do konca 3 dni 🙂 nebojd na antoslej som povedala len ze vo stvrtok rano odisla voda..nie ze sa cistim od 3h v noci utorka ..a mam kontrakcie pravidelne potom nemam a mam...ale prave Gertrau ked sa pytala na porody mi povedala ze ten som mala tazky a dlhy.
poviem ze az tak som to nevnimala...lebo sme boli partia bab juloviek tu na MK obdobne..takze v noci ked sme mali kontrkacie sme si vypisovali a sprchovali sa :P a riesili ci to stihneme pred termin aby sme neprisli o matersku z DNP...potom sme cez den podriemkavali a tak...Miska mala vtedy 2 roky a cez den ked som zaspala lebo som konecne nemala kontrackcie ma hladkala a hrala sa pri mne...vies cize som bola doma..

dugyna
6. aug 2015

@lenulienka86 iba minimalne percento zien nema mliecko. sup celu cokoladu spapat vypit celu vineu a kupit senovku a kosti..malu kkoj cez cievku teda UM ale priamo na svojom prsku..stimulujes si tym prsnika ona zaroven nepapa naprazdno.
pripadne skus aj homeopatika ricinus comunis.
Neries ktory den bude to ok..teraz sa ukludni navod psychicku pohodu..pripadne si daj aj deci ci dve vina na uvolnenie...a uvidis podari sa.
Pozri kamoska zacala klobucikmi ktore jej strcili v porodnici miesto pomoci...nakoniec som jej pozicala knizky poradila stranky aj kukla ako kojit atd..a makla to..ona mala vyslovene vpacene bradavky..podarilo sa jej rozbehnut mliecko..kojila sice len z jedneho rpska nakoniec druhe sa nepodarilo ale skoro do 2,5 roka kojila maleho na jednom prsku. a lenutuje ze zabojovla.🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre