Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

eruuuska
23. feb 2014

@slniecko77 no super o starost menej... 🙂

nienna
25. feb 2014

ahojte 🙂 neviete náhodou dakto, ako to je s preplácaním pôrodu, ked som poistená v Luxembursku?

dulkagabulka
25. feb 2014

@nienna priateľka bola poistená v Nórsku, potom rodila v Hainburgu...myslela si, že bude samoplátca..ešte pred pôrodom si vytelefonovala s nórskou poistovňou, ktorá je pôrod preplatila...treba sa pýtať priamo tvojej poisťovne

nienna
25. feb 2014

@dulkagabulka no budem sa musieť popýtať, len je tam jazyková bariéra, ale hádam sa dajak dohodneme 🙂 vďaka

katulka25
25. feb 2014

Dievcata mam na Vas jednu velku otazok, resp viac, keby som sa rozhodla rodit v Hainburgu, co preto musim urobit? a ziskam nejake vyuhody oproti porodu na SR? napr. prispevok pri narodeni dietata a podobne? dakujem

nienna
25. feb 2014

@katulka25 príspevok určite nedostaneš z rakúska len na základne toho, že tam porodíš. myslím že podmienkou je trvalý pobyt, čiže ak žiješ na slovensku tak dostaneš zo slovenska

nienna
25. feb 2014

@katulka25 inak vraj každý prvý piatok v mesiaci robia prehliadky pôrodnice, teraz bude 7.2., ja sa tam chystám, tam sa isto viac dozvieme, ja tiež neviem poriadne čo všetko treba porobiť

katulka25
25. feb 2014

@nienna a v akom jazyku robia prehliadky?

nienna
25. feb 2014

@katulka25 myslím, že tie piatky by to malo byť v slovenčine, lebo píšu že sú to prehliadky pre slovenky 🙂 tiež je to pre mňa podstatné, kedže po nemecky viem veeeeľmi málo

katulka25
25. feb 2014

@nienna a o ktorej to tam zacina? a myslela si asi datum 7.3 vsak?

nienna
25. feb 2014
katulka25
25. feb 2014

@nienna super, dakujem 🙂

crazyberry
25. feb 2014

@katulka25 @nienna takze sa buduci piatok vidime? :P

nienna
26. feb 2014

@crazyberry no bolo by to fajn 🙂 uvidím ešte či nám to časovo vyjde, ale chcela by som ísť

melania111
26. feb 2014

@arfie pisala som do Unionu tak preplacaju 578,13 eur

dadulkadanulka
2. mar 2014

@martinka1981 ja budem rodit v Hainburgu.ale pracujem ako opatrovatelka a platim si zdravotku.tak ze vsetko zadarmo.chodim aj k lekarovi do hainburgu.v nemocnici v hainburgu je velmi mily pristup.je to tam uplne ine ako u nas.necitis sa ako v nemocnici,ale ako v hoteli 🙂 aj rodina ked pride,daju ima babatko dokonca v takom voziku si ho otecko môze zobrat trosku poprechadzat sa v areali nemocnici.to len u nas robia cirkusy.

dadulkadanulka
2. mar 2014

@slniecko77 a my co mame pravo rodit v rakusku a nebudeme mat ziadny doklad z rakuska pri odchode okrem lekarskej spravy,tak my co? 🙂 teda ja cestujem uz 6 rokov do rakusa,ale v zivote som nemala ziadnu kontrolu na hranici 🙂

slniecko77
2. mar 2014

@dadulkadanulka
Ja mam tiez pravo rodit v inej krajine (mimochodom rodit tam moze ktokolvek zo SVK, nielen ten co tam je zamestnany) a doklad na vycestovanie som mat musela...no je to krajina mimo Schengenu. Najlepsie si je to vyzistit u Policie, alebo na Ministerstve vnutra..totiz to argument typu, ja som kontrolu este nestretla nedostacuje.

dadulkadanulka
2. mar 2014

@slniecko77 vies,ja som zamestnana v rakusku,platim si vsetko ako treba poctivo a jasne,ze rozmyslam aj o tej moznosti ist tam rodit.to mi chodi.keby nepracujem v rakusku,tak ma ani nenapadne ist tam rodit.vyjadrila by som sa tak jednoducha,ale nechcem tu nikoho urazit,aby to baby nepochopila inak ako maju 😀

slniecko77
2. mar 2014

@dadulkadanulka to je v pohode 😉 len ide o to ako by sa zachovali rakusky policajti keby kontrolovali zenu s dietatom bez dokladov, len s rodnym listom. A vobec nezalezi ci tam ta zena pracuje a odvadza dane, alebo tam prisla len porodit.
V nasom zakone som nasla, ze slovensky obcan ma narok na navrat do vlasti aj bez pasu, ale musi strpiet snimanie daktyloskopickych odtlackov, vyhotovenie obrazkov, meranie atd. Tj mozu ti to rakysky policajti riadne zneprijemnit ked budu chciet. Dalej sa v tom zakone v paragrafe 12 pise o jednorazovom cestovnom doklade vydanom pre dieta narodenom v zahranici. Zhruba si to mozes precitat tu: http://www.mzv.sk/vieden
Viac sa mozes docitat v zakone 647/2007 Zz SR.
Ale ako som uz napisala, nemyslim, ze sa tieto kontroly konaju bezne.

dadulkadanulka
3. mar 2014

@slniecko77 uprimne si myslim,ze zeny,ktore nepracuju v raksku nech nevymyslaju a nech si to odrodia doma 🙂 nechapem o co im ide? 🙂 mal by sa kazdy postavit primerane k svojej situacii a my co tu makame preco nie?moja vyska odvodov je dost vysoka nato,aby som si uzila standart ktory mi samozrejme aj prinalezi.kazdy kam patri.aj ja som prve dieta rodila na Slovensku,ani ma take somariny nenapadli.to uz fakt nevedia niektore co so sebou? 🙂 ale jasne,ved je demokracia,môzeme si robit co chceme a vymyslat kolko chceme 😀 😀

hallie
3. mar 2014

@dadulkadanulka ide im o to, ze chcu porodit prirodzene a pekne. A to sa stale na SVK neda, ak nemas stastie na fakt dobreho lekara. Ja osobne budem rodit doma, ale Rakusko som dost zvazovala, lebo mi zalezi na tom, aky budem mat zo svojho prveho porodu zazitok, vazim si svoje telo i svoje dieta a rada by som mala pocit, ze minimalne respekt voci obom maju aj ludia, ktori budu pri mojom porode. Sudit zeny, ze nevedia co so sebou, to je, prepac, take slovenske. A prave preto, ze sa taketo podla mna zakladne poziadavky niektorych rodiciek povazuju za vymyslanie, to v nasom porodnictve vyzera tak, ako to vyzera.

dadulkadanulka
3. mar 2014

@hallie vies,odrodit to musis vsade.aj doma sa da dohodnut s lekarom ktoreho chces pri pôrode.to co zaplatis jemu,zaplatis v rakusku a asi aj viac.ja som tiez cakala 30 hodin na prirodzeny pôrod,mala som aj svojho lekara pri sebe.ale zvrtlo sa to tak,ze z prirodzeneho pôrodu nic nebolo.a ver mi,taki profesionali ako su rakusania su aj nasi,to mam stopercentnte overene.rozdiel môze byt jedine v tych nadstardantnych izbach a vyssej zivotnej urovni,ale co sa pôrodu tyka,sama si to musis odkrutit,keby si bola aj v amerike.podla mna je to velmi individualne,pristup lekara alebo sestri nezavisi od toho odkial je ale od ich charakterov.stretnes sa vsade aj s dobrym aj s zlym pristupom.ja si poctivo odchodim 9 mesiacov kontroly v rakusku,len z toho dôvodu uvazujem o pôrode v rakusku.inak by ma to fakt ani nenapadlo.

hallie
3. mar 2014

@dadulkadanulka suhlasim, ze sa da, preto rodim doma. Ale mnoho rodiciek netusi, ktory lekar je nakloneny prirodzenemu porodu a ver mi, najst takeho nie je lahke, takze netusia, koho maju zazmluvnit. A ked sa raz vie, ze v Hainburgu nikto nic neurychluje a neznasilnuje, radsej idu na istotu tam. U nas su, zial, mnohi lekari i asistetky taki zdeformovani, ze im ani nedojde, ako vlastne cely porod "kazia". Stretla som sa s vysmechom, ked som to riesila, a to som ani nechcela nic extra, len upustit od rutinnych procedur a dostat cas pre mna a dieta. Odrodit si to chcem sama - praveze to chcem, a to sa u nas urychlovanim zene nedopraje. Duly by o tom vedeli rozpravat, boli svedkami kadejakych hroz, nasilnosti a vyhrazok kliestovanim a podobne...

dadulkadanulka
3. mar 2014

@hallie to je ale tvoja skusenost,opet vravim,ze je to individualne.pri mne tiez cakali a cakali,ze sa konecne otvorim a prirodzene porodim.ziadne urychlovaky,nic.len ja som sa nakoniec neotvorila a museli malu vybrat cisarskym.vravim,kazdy lekar je iny,kazdy ma iny pristup.vôbec to nema nic spolocne s tym ci si v AT alebo na SK.ja som sa praveze hnevala,ze preco tak dlho cakali a potom mala malá zapalene ocka a haprovalo jej srdiecko,lebo uz dlho cakali.ale aj tak musim povedat,nikto sa mi nevyhrazal a nikto mi nijak neublizoval 🙂

hallie
3. mar 2014

@dadulkadanulka na to ti ja môžem napísať, že je to tvoja skúsenosť a mala si šťastie 😉 mnohé moje kamarátky a známe nemali a z pôrodu majú ťažkú traumu. len som ti chcela ukázať iný pohľad na to, prečo sa Slovenky trepú do Hainburgu. nechcú riskovať a Hainburg, rovnako ako taký český Vyškov, majú skvelú povesť 🙂. Ja verím, že dobre pochodím aj doma, ale ak nie, druhé tu rodiť určite nebudem 🙂

dadulkadanulka
3. mar 2014

@hallie tak urcite sa najdu pripady,ked je pristup lekarov hrozny,to sa stava.ale neverim,ze kazda zena zle v nemocnici pochodila.a zvisi aj od toho,ze ako ten pôrod prebieha zo zeninej strany.niektore stavy su problematicke a ked zena velmi trpi mozno si mysli,ze lekar nieco pobabral.ale nie kazda zena odrodi bez problemov za 2-3 hodiny a bez komplikacii.ak sa maju komplikacie objavit,objavia sa aj v rakusku.môj zaver je,ja v tom nevidim velky rozdiel at a sk,len v tom nadstandartnom vybaveni.pristup je individualny.debilov mas aj tu aj tam,vsade.len oni su zato lepsie plateni tak sa mozno viac snazia 🙂

slniecko77
3. mar 2014

@dadulkadanulka prepac, ale rozhodnutie kde chce zena rodit je na nej samej, nemyslis? Ked si chce priplatit Hainburg nech si ho priplati, ked chce Koch nech sa paci..ja v tom nevidim fakt nic zle.
Zrejme ti pride normalne ked vo vacsine porodnic napichuju rutinne oxytocin, po celu dobu si s kanylou v ruke, ked ta rutinne nastrihnu, ked si nemozes vybrat ulavovu porodnu polohu, daju ti klystir, oholia ta, neprilozia ti dieta po porode skin-to-skin na dve hodiny, pokial sa jedna o fyziologicky porod atd. Netvrdim, ze to robia vsade a vsetci, ale zrejme je to vacsina porodnic a vacsina zdr.personalu to poklada za normu. Ja toto ako normu nevidim ked par kilometrov od slovenskych hranic vsetko funguje inak a samozrejme bez komplikacii.
Nehovoriac o spravani zdr.personalu, o ich arogancii..samozrejme nie vsetci su taki..a nie vsade sa da zazmluvnit lekar a ja by som nikomu do vrecka nedavala ani cent..radsej si zaplatim vsetko oficialne. A ver mi, ze mnohym zenam je jedno, ze izba je vymalovana na bledoruzovo, ci modro..len chcu dostojne porodit!
Kam sme sa dostali od prechodu cez hranicu..vsak?

dadulkadanulka
3. mar 2014

@slniecko77 tak hor sa,vsetky rodit do rakuska.uf to je fakt riesenie 🙂 my co sme si to tam odmakali do este chapem 🙂

luckalucka83
3. mar 2014

@dadulkadanulka
Dadus nerozumiem Ti ani to nejdem hodnotiť, ak sa žena rozhodne ísť rodiť do Hainburgu ako samoplatca, prečo to analyzovať? Je to jej slobodné rozhodnutie a jej peniaze, neviem prečo by na to mali mať nárok len ženy tu poistené, ale ako vravím, koľko ľudí, toľko názorov 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre