Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

martinka1981
autor
13. apr 2010

vela penazi to je,ale ked si to tam raz zažiješ tak lutovať nebudeš. preto sme sme teraz nevahali a chodim od začiatku k Lokšovi 🙂 Sranda Happy že je medzi nami rozdiel len 2 tyzdne,možno sa stretneme na porodke 😉

etnicka
16. apr 2010

jej, martinka, gratulujem k novemu babatku v brusku 🙂

k8y
16. apr 2010

Ahojte baby, tak sa pridavam k vam, co budete rodit v Hainburgu 🙂 Doteraz sme vahali a zvazovali aj Kramare, ale po dnesnej navsteve porodnice uz definitivne vyhral Hainburg. Termin mam v polovici jula a s Dr.Loksom som sa predbezne dohodla, ze sa mu ozvem zaciatkom juna, aby som k nemu uz zacala chodit na poradne.
Moj gynekolog ma dost od Hainburgu odhovaral, ze som prvorodicka a neviem po nemecky, ze je to predsa len mala nemocnica a ked nebuem mat stastie na slovensky hovoriace porodne asistentky, mohla by som mat problem pri porode.
Niekto tusim spominal, ze slovensky hovoriace sestricky chodili prekladat.. neviete nahodou, ci sa neda podobne ako porodnik zazmluvnit aj porodna asistentka? Aby som mala istotu, ze budem rozumiet, co mam vlastne robit?
A ako je to s pritomnostou partnera pri porode? Musi tiez absolvovat nejaku pripravu v porodnici alebo ho tam pustia bez vsetkeho?
Zatial tolko, ale urcite mi este nejake otazky napadnu, tak sa ozvem 😉

martinka1981
autor
17. apr 2010

Etnicka ďakujem 🙂

K8y nemusiš sa bať že nebudeš rozumieť,ja toho po nemecky tiež moc neviem a v pohode. A rodila som s PA rakušankou a bola som velmi spokojna 🙂 Dr.Lokša je tam každy pracovny den takže tiež pohoda a je tam jeden dr. z polska. Tak isto aj jedna PA Jana je zo slovenska a aj kopec sestričiek. Dokonca aj dvaja anesteziologovia su slovaci. Tak isto sa bez problemov dorozumieš anglicky. A fakt ked bude problem zavolaju niekoho a preloži ti to takže žiadne strachy. Myslim si osobne že si sa rozhodla velmi dobre 😉 Partner nemusi prejsť žiadnym školenim,kludne ho pustia na porodnicua može tam byť s tebou cely čas,aj moj tam bol a bolo to super. A tak isto nerobia oteckom problemy pri navštevach,to je super 🙂 Babätko maš cely čas pri sebe ale ak si chceš po porode oddychnuť alebo pospať možeš ho dať sestričkam. Ak maš ešte otazky pytaj sa 🙂

k8y
17. apr 2010

Jej, dakujem Martinka, velmi si ma potesila! :o) Po anglicky viem, to nebude problem a manzel vie aj trochu po nemecky, tak mozno by mi niektore veci vedel prelozit aj on. Inak manzel by tam chcel byt so mnou co najviac. Neviem, ci ostane aj cez noc, asi ho radsej poslem domov, aby sa vyspal, kedze bude chodit do prace. Vies mi povedat aj cenu izby, kde by som bola sama, resp. s dvoma postelami aj pre manzela v pripade, ze by chcel ostat?
Ako prebieha samotny porod? Predpokladam, ze partner tam moze byt so mnou aj pocas 1.doby porodnej.. a potom sa rodi v individualnych boxoch? Mas informacie aj o tom, ktore komplikacie pri porode este zvladaju v Hainburgu a ktore pripady prevazaju do Viedne?
Este raz velka vdaka!

martinka1981
autor
17. apr 2010

kedže si to budeš platiť sama tak aj na izbe by si mala byť sama. Alebo takto čo ti povie Lokša: oni maju 3.tiedy poistenia a ked si niekto plati porod tak sa väčšinou dohodnu na tretej triede to je tych 476€ na den. Lokša mi povedal že to znamena že budem na 3-4 postelovej izbe bez možnosti vyberu stravy,bez telky a bez telefonu. Ale ked som prišla na porodnicu večer(vyvolavany por.som mala) tak ma dali na 2 post.izbu a na druhy den zobrali tu druhu postel preč a ja som bola sama. Dokonca aj jedlo som si mohla vyberať,aj telka a telefon boli na izbe. WC je tam tiež ale sprcha je na chodbe ale v pohodke. Muž može byť s tebou aj na 1.dobu porodnu,ja ked som rodila bola som tam sama,žiadna ina mamička v ten den nerodila takže super. len ti teda neviem povedať ako je to v pripade viacerych porodov. Ani ake stavy prevažaju do Viedne,skusim si napisať tvoje otazky aby som nezabudla a spytam sa Lokšu na najbližšej poradni 🙂
Moj muž tam bol niekedy aj do 23 hod a nikto ho nevyhaňal,hovorim že oteckom problem nerobia,ale ty budeš unavena a budeš chcieť spať a nie kecať 😉 Takže neviem,maju určite aj rodinnu izbu ale kolko by to stalo fakt netušim.

martinka1981
autor
17. apr 2010

Takže s rečou si starosti nerob ak vieš po anglicky problem mať nebudeš. Je tam jedna staršia PA a kukala som jak puk že tiež vie po anglicky,takže pohoda 😉 Porod super,žiadny klistir,holenie,nastrih hradze iba ak ty chceš. Nastrih robia len ked je to nevyhnutne.

lauraa
17. apr 2010

martinka comu sa cudujes , ved v rakusku sa ucia anglinu povinne v skole, niekto viac, niekto menej , 😉

k8y
18. apr 2010

Baby, este mi napadla jedna vec, co vsetko si treba zobrat do porodnice v Hainburgu? Co davaju? V Ba si treba doniest kopec veci..tak aby som nekupovala niektore zbytocne.

martinka1981
autor
18. apr 2010

Nepotrebuješ skoro nič 🙂 pre babo dostaneš uplne všetko a ty si zober iba jednorazove nohavičky po porode,ked porodiš jedny ti daju ale potom treba mať svoje. Ostatne ti daju.
Doklady vieš ake budeš potrebovať?

k8y
18. apr 2010

Martinka, ty si uplny poklad.. ani doklady este neviem 😅 Nestaci obciansky? Pripadne pas?
To je super, ze tam vsetko davaju.. ale asi take, ze nocne kosele a zupan a prezuvky, to urcite treba, vsak?

martinka1981
autor
18. apr 2010

Košele ti daju ale ak chceš mať svoju tak si zober,ja som využila ich. Župan jasne,papuče a hyg.potreby to je jasnačka tiež. Zober si aj do sprchy jedny šlapky,sice tam stale lietaju upratovačky ale istota je istota 😉 .Dokonca davaju aj uteraky ale vezmi si väčšiu osušku.
No čo sa tyka dokladov tak vezmi radšej pasy aj tvoj aj manželov,oni ti ich zoberu a daju na urad aked si pojdete pre rakusky rod.list(cca tyždeň) tak vam ich vratia. Ďalej potrebuješ uradne preložene vaše rodne listy a tak isto uradne preloženy sobašny list(predpokladam že ste manželia),ak nie tak uradne preložene uznanie otcovstva ak chceš aby sa dieťatko volalo po otcovi. To je všetko 😉

k8y
18. apr 2010

To vazne? Toto vsetko?? A co bude manzel robit tyzden bez pasu? On je Francuz a pouziva ho namiesto obcianskeho..
Super, ze si ma na to upozornila, mozem zacat zhanat uradne preklady.. je tam aj nejaky limit, ze tie preklady nesmu byt starsie ako napr. 3 mesiace?

martinka1981
autor
19. apr 2010

ved prave pre to som ti pisala pasy že bez občianskeho ťažko budete fungovať no ale ked je to takto tak neviem 😒 . Jedine že daš iba svoj pas a ked pojdete na urad pre rod.list tak potom predložite aj manželov pas a urobia to na počkanie. Nam chybali naše rodne listy a potom ked tam šiel priatel tak mu to myslim urobili na počkanie. Musim sa ho spytať už si to presne nepamätam. Tie uradne preložene papiere myslim nie su časovo ohraničene. Maš dosť času neboj,nieje to take hrozne ako to vyzera 😉 . Aj ked je pravda že vybavovačiek po porode je až až. 🙄 ako keby maminka po porode nemala čo robiť len behať po uradoch,ale dosť veci ti može vybaviť aj muž 🙂 . Ty si z BA? Ak ano možem ti dať kontakt na jednu pani čo robi tieto preklady lebo cez firmy je to drahšie.

lauraa
19. apr 2010

k8y limit na preklady nie je ziadny , rodny list si mozete vybavit aj sami na matrike (to znamena ze nemusis odovzdavat papiere v nemocnici, je to len na tebe,jeden den tam odovzdas doklady a na druhy den ich mas aj s rodnym listom). Uradne preklady treba mat od uradneho prekladatela v rakusku ( v haiburgu byva jedna slovenka co robi taketo preklady ked sa spytas na matrike daju ti jej adresu ,ja som ju niekde zalozila)... na vybavenie potrebujes zalezi od toho ci ste manzelia... vase rodne listy, sobasny list, potrvdenie o trvalom pobyte,doklad o stanej prislusnosti(staci pas)
ak nie ste manzelia musi otec podpisat otcovstvo, pokial viem da sa to uz pred narodenim dietat na sk , v rakusku nemozes priznat otcovstvo k nenarodenemu dietatu takze az po narodeni na matrike(staci ked pojdete vybavovat rodny list) a potrebujes k tomu rodny list otca, potvrdenie o trvalom pobyte,doklad o stanom obcianstve(pas) 😉
Potom poziadas osobitnu matriku v BA o vystavenie sk rodneho listu(trva to asi 3 mesiace). Tu mozes hned poziadat o zmenu priezviska ( bez koncovky ova u dievcatka). Obcianstvo dostane automaticky slovenske ale ak Franzusko povoluje, mozete poziadat o pridelenie obcianstva, v Rakusku mozu mat deti do 18 rokov dve a potom( ak sa nic nezmeni )sa bude musiet rozhodnut pre jedno 😒

martinka1981
autor
19. apr 2010

Laura my sme mali preklady zo slovenska a boli v poriadku 🙂 a slov.rodny list už musia vydať zo zakona do 2 mesiacov,skratili to 🙂

lauraa
19. apr 2010

mozno sa mi to podari skopirovat ale v porodnici co som dostala merkblatt - geburt stoji doslova..........
allen urkunden und dokumenten, die nicht in deutscher sprache ausgestellt sind, ist eine übersetzung eines in Österreich
allgemein beeideten gerichtlichen dolmetschers beizulegen. Samtliche dokumente sind im original vorzulegen.......

martinka1981
autor
21. apr 2010

Neviem teda Laura,ja som rodila min.rok v maji a stačili tie papiere čo som pisala a preložene na slovensku boli. A mame v pohode rakusky rodny list.

k8y
21. apr 2010

Ahojte baby, myslite, ze Loksa by mi vedel s tymi papiermi poradit? Alebo musim zhanat informacie niekde inde? Nerada by som zhanala preklady a na mieste by mi povedali, ze nie su v poriadku.

lauraa
21. apr 2010

K8y najlepsie bude ked sa obratis priamo na matriku v hainburgu 😉 alebo zajdi do porodnice ( mozes si ju rovno pozriet) maju tam take informacne podklady co vsetko je potrebne k vystaveniu rodneho listu.... ale je by som isla na matriku alebo by som tam zavolala a informovala sa , aby si zbytocne nezhanala a nedavala prekladat.... 😉

martinka1981
autor
21. apr 2010

No aspoň by sme to tu mali oficialne 😉

k8y
21. apr 2010

Asi to budem musiet urobit takto... ked sa odhodlam zavolat im (dufam, ze tam hovoria po anglicky), dam vam potom vediet 😉

k8y
21. apr 2010

Ozaj, neviete, ci v Hainburgu odoberaju pupocnikovu krv? Ja si ju nechcem nechavat pre nas, ale keby bola ta moznost, asi by som ju ponukla do verejnej banky..

martinka1981
autor
22. apr 2010

My sme ju chceli pre nas ale bol tam neaky problem min.rok s firmami čo to robia tak neviem ako su na tom teraz 😕

ellysa
29. apr 2010

tak včera som absolvovala prvú prehliadku u Dr. Lokšu, zdal sa mi úplne v pohode, venoval sa nám viac ako pol hodinu, pekne poukazoval všetko na UTZ, pomeral malinkú. Ďalšiu kontrolu mám o dva týždne a potom sa už dohodneme aj ohľadne pôrodu a pôjdem do nemocnice na monitor. Čo ma prekvapilo, že mi hneď navrhol cisársky ak chcem-som po dvoch MA, že je to už indikácia na cisára, ale tak ak by sa dalo, radšej pôjdem prirodzene.
Inak zajtra-piatok o pol jedenj sa dá ísť pozrieť pôrodnica, nejdete niekto?

ellysa
29. apr 2010

ja a pýtala som sa ho na to tlmočenie, že nie, nemusí to byť rakúsky tlmočník, ale dal mi aj číslo na tú tlmočníčku v hainburgu, tak kto chce pošlem mu číslo do IP

martinka1981
autor
29. apr 2010

Ahoj Ellysa,
tak fajn že si sa ti Lokša pozdaval 🙂 Ja mam kontrolu o tyždeň 🙂
Ja mam nemocnicu už odkušanu aj odpozeranu 😉 😉 ale chod budeš milo prekvapena...

k8y
29. apr 2010

Hmmm, skoda, ze som si uz na zajtra urobila program, porodnicu by som si velmi rada pozrela. Ja som uz absolvovala stretnutie s Dr.Loksom davnejsie, ale zobral nas iba do hostovskej izby, nemocnicu sme nevideli. Na druhej strane uz cakanie na chodbe bolo prijemne, tak predpokladam, ze aj zvysok je fajn 🙂 Potom ale mozes zreferovat, co si tam videla a ako sa ti to pozdavalo.

k8y
2. máj 2010

Elyssa, tak ako si dopadla v Hainburgu? Som zvedava 😉

ellysa
3. máj 2010

no pravdu povediac som šla do Viedne na nákupy, takže som to prešvihla, ďalšia prehliadka bude na konci mája a to dúfam, že tam už budem ležať 🙂 ale možno si ju pozriem o dva týždne keď pôjdem na tie pásy 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre