Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

etnicka
25. mar 2009

uf, dakujem velmi pekne za rady, vobec som netusila, ze to bude tolko vybavovania - na soc. poistovni a urade prace a rodiny (UPSVARe) mi nic take nepovedali 😕 my teda uz koncom aprila poletime domov, takze si vsetko budeme vybavovat sami, akurat tiez nechapem, od koho mam dostat to potvrdenie, ze nedostavam ziadne davky. Inak matersku budem dostavat az od narodenia babatka a pani zo soc. poistovne povedala, ze uplne staci, ked im odfaxujeme kopiu rodneho listu (o apostile nic nehovorila) a potom im prideme ukazat ten slovensky RL, az ho dostaneme. Podla mna s Rakuskom by to malo byt to iste.

martinka dik 😉

babulka
26. mar 2009

Etnicka, ono na to, aby ti mohla osobitna matrika vydat slovensky rodny list potrebuje anglicky RL s apostilou a uradnym prekladom do slovenciny. Ta apostila je vlastne potvrdenim prislusneho organu krajiny, v ktorej sa dieta narodi, ze RL je skutocne RL, teda platnou oficialnou verejnou listinou. Toto mam zistene z ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnutra, takze bez toho to urcite nepojde.
Inac k Socialnej poistovni a Uradu prace - staci si precitat diskusiu "prisla som o peniaze z DSS" vo volnej diskusii, tam ti dievcata potvrdia, ake su na SP kompetentne damy 😠
K socialnym davkam, materskemu, prispevku pri narodeni dietata - vzdy je potreby slovensky RL, na ktorom dieta dostane pridelene rodne cislo. Jedina situacia, kedy postacuje anglicky RL s apostilou a uradnym prekladom je pri prihlasovani na trvaly pobyt. Tam sa neskor dokladuje slovensky RL.

Pokial ide o Rakusko, tak tam to bude podobne. Jednoduchsie to je akurat s cestovanim s dietatkom na Slovensko, kedze Rakusko aj Slovensko su v schengenskom priestore, kdezto Britania sucastou Schengenu nie je, preto je potrebne vysatvit babtaku docasny cestovny doklad.

Este - etnicka - zvazujete pre maleho aj britske obciantsvo? Lebo ak ano, vybavte to este kym budete v anglicku, lebo potom s tym budu len patalie. Keby nieco - mozes aj IP.

dula_renka
26. mar 2009

Ahojte dievčence, chvíľu som tu nebola a pozerám čo tu riešite ......ma bolí hlava len z čítania a ani to nemusím absolvovať. Mohli by ste aj založiť novú tému: Ako neprísť o nervy pri vybavovaní dokladov 😀 😀 😀

lienocka235
26. mar 2009

etnicka.. skus si prestudovat temu paragrafy

ale tak v skratke.. kedze pises ze budes poberat "materske " odo dna porodu.. tak tonie ej materske ale rodicovský príspevok, lebo ti na materske nevznikol narok
jednou z podmienok na to aby ti ho priznali je ze dieta musi mat trvaly pobyt na uzemi SVK.. a narok sa na to viaze.. cize cim skor bude mat vas maly trvaly pobyt na SVk tym skor ti vznikne narok na rodicovsky
k tomu potvrdeniu ze nepoberas davky z UK je to treba pre toto:

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.

to ze budes potrebovat ten rodny list s apostilou tak bez neho a bez cestovneho dokladu pre dieta vlastne nemozes z UK vycestovat takze tak bez toho vas do lietadla nezoberu.. teda maleho...

to potvrdenie kde ti daju si zisti na Council office

u vas je ptorebne doriesit kedze ako som pochopila ze manzel je z UK.. aj otazku pridavkov.. /child benefits a pod.. odkial budete poberat.. lebo to ti tu tiez nedaju bez potvrdenia ze to nepoberate.. a detto porodne../

proste maly sa narodi v cudzine... a treba to vybavit.. u vas je to aj o tom ze manzel je z UK.. cize urcite budu tieto doklady pozadovat...

co sa tyka kompetentnosti pracovnicok na soc. poist.. tak nekomentujem, predtym sme pracovali v jednej budove.. s touto instituciou.. a mam svoje skusenosti...

😀

lienocka235
26. mar 2009

a citam v druehj teme ze si vybavujes NIN.. tak poziadaj v jobcentre aj o tie potvrdenia.. ze ci mas narok na ich davky a ak ano tak na ktore...
ale na SVK ti automaticky narok na rodicovsky nevznika

babulka
26. mar 2009

Renka - ono je to bohuzial tak... vela, vela vybavovania, ale ja vzdy hovorim - treba si dopredu zvazit, co vsetko je s tym spojene (nielen v takomto pripade) a castokrat bohuzial robia ludia veci viac-menej impulzivne a nerozmyslaju do dosledkov. Ako sa hovori, si to predstavuju ako Hurvinek valku. 😀
V pripade Etnicky - ine by bolo, keby ze zostavaju zit v UK, ale kedze sa chcu vratit takmer okamzite, tak to je iny pripad a je s tym spojene mnozstvo vybavovaciek a procedur. Ohladom tej apostily, teda kto v Britanii apostiluje verejne listiny - pozri Haagsky dohovor o zruseni poziadavky vyssieho overovania listin, v casti Spojene kralovstvo je presne vymedzene, kto apostiluje a v akych pripadoch.

etnicka
26. mar 2009

lienocka - s tym materskym nemas pravdu - narok na matersku mam, lebo som si platila dobrovolne nemocenske poistenie (ci ako sa to vola). Neviem, preco mi to maju vyplacat az po narodeni babatka (to mi povedala pani zo socpoistovne). Pridavky budeme brat z Anglicka a to ostatne zo Slovenska, vraj sa to da, aj ked teraz si uz nie som taka ista...

lienocka235
26. mar 2009

aha.. tak to si nepisala... ze si si platila DNP.. ale potom si si mala uplatnit materske pred porodom...???
lekar ti mal dat papier na materske.. tam si mala vyznacit ze ide o DNP a odniest to do soc. poist. a mali ti to zacat vyplacat.. este pred porodom.. lebo na matersku nastupujes 6 tyzdnov pred porodom..

aj ja si to platim
😉

ano rpidavky je lepsie z UK s tym sa neda nesuhlasit 😉

tak drzim palce na porod... nech je to cim skor
🙂

moniapril
26. mar 2009

Ahojte! A zdravím hlavne Martinku1981, ty máš tuším termín 2.mája a ja mám 22.apríla, tak som sa chcela opýtať či už chodíš do hainburgu do nemocnice na prehliadky alebo ešte stále svojmu obvodnému v rakúsku.Ja idem v utorok posledný krát svojmu to budem v 37.týždni a potom ma prevezme niekto v hainburgu lebo v 38. musia urobiť nejaké CTG vyšetrenie asi na približný dátum porodu a ten sa robí iba v nemocniciach, už som tam bola na 2 vyšetreniach (Screening a combine Test) všetci boli milí dúfam, že to aj ostane. Chcela som sa hlavne opýtať na ten rodný list.Lebo ja dostanem prepúštaciu správu a list o narodení dieťaťa ale s tým sa musím ísť na Standesamt alebo Gemeinde, teda neviem presne a neviem či je tento úrad aj v hainburgu alebo len v okresnom meste Bruck.nevieš ako dlho sa ostáva v nemocnici,tuším 2-3 dni ak nie sú komplikácie. Dúfam, že ma prepustia cez týžden lebo ak cez víkend, tak musím merať znova cestu do rakúska. A ja to mám 130 km.Ešte aj tú e-card a GKKS vybaviť.Ak máš záujem možeme si vymeniť čísla a lepšie sa porozprávať. Ako budeš chcieť. Dala by som ti moju e mail adresu na výmenu tel.č. ďakujem, nechcem byť dotieravá ale dobrá rada sa vždy zíde.Držte sa mamičky aj bábetká!!! 😀 🙂

martinka1981
autor
26. mar 2009

Ahoj Moniapril,ja som mala poslednu poradnu u mojej lekarky na SK 5.3. a teraz idem k Dr.Loksovi 1.4. do poradne do jeho ambulancie. V nemocke nam povedal že budeme 4-5dni,to zaleži od zdrav.stavu. Ak bude všetko ok tak nemaju dovod nas tam držať. Ja som z BA tak my to mame na skok,ty to maš horšie 😒 Ja sa chystam popytať ešte lekara čo sa tyka tych papierov tak uvidim čo mi povie. Inak teraz tam rodila aj jedna kočka z Pezinka tak sa jej skusim opytať ako postupovala ona. Isto bude vedieť. Tak sa nam to pomaly krati 😅 ....

martinka1981
autor
26. mar 2009

Dula Renka no vitaj ! Davno si sa nikde neukazala 🙂 ako sa mame???

gavslavka
26. mar 2009

babi a ako to budete riešit zo zdrav, poistenim pre dieta .kzm sa dostanete k rodnemu listu na slovensku.ked dieta ochorie pobežite do rakuska k lekarovi.ja mam stoho strach mam to140 km

etnicka
27. mar 2009

gavslavka, skus si zavolat do zdravotnej poistovne, podla mna by im mal stacit rakusky rodny list, kym nebudes mat slovensky, ide predsa o to, kde ma dieta trvale bydlisko.

gavslavka
27. mar 2009

etnicka.skusim sa na to opýtat.dieta po porode je poistene s matkou automaticky alebo nie .ja som poistena v rak.ale hned po porode ch cem ist na sk.kde mam trvaly pobyt

gavslavka
27. mar 2009

ahoj moniapril.ja mam termin 6 maja .posledný krat na kontrolu idem 10 aprila do Wien stale sa rozhodujem či hainburg alebo slovensko.

lienocka235
27. mar 2009

gavslavka.. ako pises daj sa po porode poistit na SVK a dieta do 1 meisca moze automaticky pouzivat zdravotnu poistovnu matky..

gavslavka
27. mar 2009

to by bolo fajn ale po porode budem 8 alebo12 týždnov dostavat peniažky.keby sa dam prepoistit nedostanem nič .ana Slov tiež asi nič lebo som bola dva roky poistena v rak.

babulka
27. mar 2009

Na prihlasenie do ZP je potrebny slovensky rodny list s rodnym cislom.

moniapril
29. mar 2009

Ahoj Martinka1981 ja idem na kontrolu k doktorovi do rakúska 31.3. a hneď sa stavím v Hainburgu v nemocnici objednať sa. Škoda, že nejdem aj ja 01. apríla, mohli sme sa stretnúť. Ak niečo zistíš od tej z Pezinka, daj mi prosím ťa vedieť, budem rada. Ale inak aj ja sa popýtam v nemocnici. Neodpísala si mi, či budeš potom chodiť s dieťaťom k detskému lekárovi do rakúska. Zatiaľ ahoj

moniapril
29. mar 2009

Ahoj gavslavka! Odkiaľ si, keď to máš do rakúska 140 km? Ja som z okr. Galanta. Písala si o tom detskom lekárovi-si aj ty poistená v rakúsku alebo tam ideš iba rodiť? Ja to mám troška zložitejšie, lebo beriem odtiaľ peniaze a v rámci mutterkind pass tam musím chodiť na preventívky s dieťaťom. Ale chcem si nájsť aj na slovensku detskú lekárku, v prípade že náhle ochorie. Len neviem ako sa k tomu slovenskí lekári postavia.

martinka1981
autor
29. mar 2009

Ahoj moniapril,ja nebudem chodit k lekarovi s dietatkom do rakuska. Ja tam pojdem len rodit. Lekarku som si vybavila u nas. Tak daj vediet aj ty ked nieco zistis 🙂 tak baby drzte sa 😉

gavslavka
30. mar 2009

moniapril aj ja som z okresu galanta.pozri si temu poistenie v rakusku pobyt počas md na slovensku .dost mi tam baby poradili.čo sa týka poistenia ja nemam prechodný pobyt v rak.takže po porode ešte 8 týždnov budem poistena v rak.potom sa nahlasim na slov.dieta podla mna ti ošetria ale asi treba taký postup e 106 vypytat z rak.poistovne zaniest k nam dostane preukaz poistenca poisteneho v eu.lekar je lepšie štatny.ale ked najdeš ochotneho sukromneho lekara ktoremu sa chce bavit papiermi je fajn

alfomilka
31. mar 2009

moniapril
sorry, nejak som pozabudla aj sem sa pozriet
ja mam termin az 30 juna, takze az po vas vsetkych
rodila som uz v rakusku a to vybavovanie rodneho listu v SR nebol problem, len to bolo treba prelozit a dat na matriku v mieste trvaleho bydliska otca alebo matky a oni to tam uz poslu.
A trvalo to tak 5=6 tyzdnov. Mozno aj preto, lebo sme to tak nahanali a boli sme si to vyzdvihnut osobne, aj ked to neradi vidia. A bolo to cez vianocne sviatky. Horsie to bolo so zapisanim do pasu, lebo som musela zahlasit maleho na trvaly pobyt, ked som uz mala slovensky rodny list a tam zasa chceli cerstvy vypis z katastra nehnutelnosti, ze nase bydlisko nam patri. Skoro ma slak trafil. A potom som sa dozvedela, ze potrebujem este z krajskeho uradu potvrdenie o slovenskej statnej prislusnosti, co mi aj tak vidali na zaklade rodneho listu a trvaleho pobytu a pritom sme obaja rodicia slovaci. Ale hlavne, ze som si zacestovala do Nitry. AKo u debilov. Tak matka s malym dietatom beha na policiu, potom na matriku, potom na kataster, potom do Nitry na krajsky urad, potom zasa na policiu. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Bola som z toho dost na nervy. Ale teraz take cosi nepotrebujeme, ved sme v EU.
Staci ten rodny list.

Lekarovi som chodila s malym do Rakuska, ale potom som si nasla jedneho na Slovensku, ktoremu bolo jedno, kde sme poisteny, neposle nas predsa s chorym babom prec. Bol strasne zlaty. A teraz sa jednoducho nahlasim tam, kde chodim aj mojim prvorodenym a hotovo. Nemam pocit, ze by nas poslali prec. Uvidime.

gavslavka
31. mar 2009

alfomilka,ako často si chodila s malým do rak. na kontroly a očkovania.ja stale rozmýšlam či rodit v rak alebo na sk.ale vybavim si niekoho aj tu.

alfomilka
31. mar 2009

malo
najprv som si nasla jednu sestricku na slovensku, ktora nas prisla skontrolovat po 7 dnoch, ako mu uschol pupik
a potom az v 7 tyzdni, kde skontrolovali klby a asi aj zaockovali, uz sa nepamatam. A potom v 12 tyzdni. A potom sme uz chodili na slovensku.
Medzitym sme boli raz chori, ale to sme tiez vybavili na slovensku, ved mame predsa europsku kartu poistenca.

gavslavka
31. mar 2009

pametaš si ešte ako si vybavovala e-kard pre babo

alfomilka
31. mar 2009

myslim, ze nijako.
Poslali mi ho automaticky, ked som im poslala emailom ziadost o Wochengeld spolu so zoskenovanym rodnym listom maleho. Asi. Pokusala som sa rozpamatat, ale neviem. Viem len to, ze som ho zrazu mala. Tak to asi prislo postou, ja som tam osobne urcite nebola.

jabadaba
31. mar 2009

Ahojte,

baby, zaujala ma vasa diskusia ohladom Hainburgu. Tiez o tom uvazujem. Este sice nie som tehotna, ale - moj problem je v tom, ze druhe dietatko velmi chceme, ale pre mna do uvahy pripada len cisarsky. Je mozne v Hainburgu si sposob porodu vybrat? Nerobia problem ako nasi lekari?

martinka1981
autor
1. apr 2009

Ahojte žienky,Jabadaba myslim si že u nich sa to da ale niesom si ista na 100% Baby neviete nahodou či mi v rakusku zapišu priatela do RL aj ked nie sme zosobašeny? Nemate s tym niektora skusenosť?

moniapril
1. apr 2009

Ahoj Martinka! Tak ako si dopadla dnes? Ja idem zase zajtra do hainb., budú mi robiť CTG a ULTRASCHALL. Nemáš náhodou cestu? Alebo kedy zase pojdeš? ja budem chodiť teraz každý týždeň.Až do porodu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre