Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

nafotky
4. máj 2015

@dugyna presne ja som mala na sk jeden prirodzený a 2 sekcie a pri tých mi deti "zobrali" aj keď som sa cítila Ok a chcela som ich mat pri sebe nepodarilo sa mi to nijak "vybojovať si ich" na prvú noc ... ( vazenie, kojenie každé 3h, inekcie na stahovanie a podobne vymysli som už úspešne odmietla) ale mat babo pri sebe je naozaj neopisatelne a hlavne sa mi podarilo teraz úplne bez problémov po sc kojiť v podstate od prvého dňa kedže mala bola stále so mnou. A to že mohli chlapci prísť a zobrať si sestričku na ruky bolo krásne a myslím že aj pre nich veľmi dôležité 🙂 strašne sa z toho tešili.

dugyna
4. máj 2015

@dulkagabulka uvidime co v piatok povedia...ale aj tak mi to pride osobne mozno uz troska dost 2 osoby k porodu..aale sak kazdeho osobna vec

canama
4. máj 2015

ja som bola na prehliadke porodnice v aprili a teda hovorili to tam ze len 1 osoba pri porode, nepamatam si ale preco, lebo to pre mna nebolo podstatne kedze mne 1 osoba stacila. k sekcii v Hainburgu: lezala som na izbe s mamickou co bola po sekcii, priviezli ma k nej na izbu ked bola ona 24 hodin po a uz veselo okolo dietata behala, ziadna pomoc od sestier...co poznam vsetky svoje zname co mali sekciu na SK tak 24 hodin po porode sa len pokusali prvy krat vstat na nohy, niektore neuspesne, nehovoriac o tom ze dieta ani nemali este pri sebe...ja som rodila prirodzene, na nohy som sa postavila hodinu po porode, na rukach som drzala svoje nahe a mazlave dieta a nikto sa netvaril ze by to bolo nieco nezvycajne alebo nebezpecne....pritom ked som rodila prve na SK a chcela som ist po 3 hodinach po porode na WC tak sestricka s toho bola doost nesvoja, ze ci to zvladnem. 🙂 ja fakt netusim coho sa v SK porodniciach tak boja...iste je ze psychika je "svina" a ked ten personal tak presvedcivo tvrdi rodickam ze to nezvladnu, tak oni to fakt nezvladnu. 😖

dulkagabulka
5. máj 2015

@canama Po súsenostiach našich žien v ČR, kde je situácia o trošku lepšia, ale nie o veľa, zostáva Hainburg zatiaľ jedným z mála útočíšť žien, ktoré odmietajú podrobiť sa pôrodníckemu násiliu v SK pôrodniciach...bolo by veľmi veľmi smutné, aby sa slovenským ženám niekto postaral, aby aj tu boli diskriminované /oproti iným národnostiam/...to by už bola fakt že tragédia..verím, že personál má omnoho viac práce, ako v minulosti... keď sa situácia u nás zlepší, isto sa im uľaví...dovtedy je treba chápať, že ženy slovenské ženy nechodia na pôrodnú turistiku, ale vykonávajú pôrodné úteky...nechodia sa pozerať na krásu nemocnice v cudzine...investujú veľa energie, peňazí, času, nepríjemností atď preto, aby mohli dôstojne porodiť....a práve preto potrebujú rešpektujúce zaobchádzanie / a nie nezmyselné zákazy /...to nerešpektujúce majú doma..

blskas
5. máj 2015

Ako to mate so vzdialenostou, lebo ja som z Piestan a zacinam sa bat, ako tam stihnem dobehnut, ked to na mna pride. Aby som nahodou neporodila na dialnici v aute 😕

alby2014
5. máj 2015

@dulkagabulka Mna by zaujimalo, ci je vobec jedna jedina pozitivna vec, ktoru viete na slovenskych nemocniciach menovat,lebo ja naozaj neverim ( a skusenosti aj inych hovoria), ze by to vsade bol horor a masiarcina. Fakt jednu by som chcela, aby ste menovala.

dulkagabulka
6. máj 2015

@alby2014 pozitivna vec je ze mame pristup k zdravotnej starostlivosti...prosim precitaj publikaciu Zeny Matky Tela .pridavala som odkaz zo stranky zk..

andromeda10
6. máj 2015

@blskas z petrzalky 15km iba a ja sa bojim tiez ci stihnem ak muz nebude doma.ale budem dufat ze bude ked to pride🙂 byt tebou si v Ba prenajmem nuekde izbu a cakam tu

blskas
6. máj 2015

@andromeda10 ja mam este 2,5 rocnu dcerku, tak neviem, ako to mam urobit

blskas
6. máj 2015

@andromeda10 a teraz som 37 tt a neviem, kedy budem rodit, co ak budem prenasat, mesiac nemozem byvat niekde v Ba

andromeda10
6. máj 2015

@blskas no ved toto keby som nebyvala v Ba nad hainb.asi neuvazujem lebo je to daleko a zapchy a tak.no ved uvidis.

kiki68
6. máj 2015

ako citam tu diskusiu naspat, tak poznam dost vela zien v Rakusku, rakusacky, ne iba slovenky a vsetky chodia rodit na dve kliniky do Viedne, ak maju vaznejsi problem tak do AKH, lebo tu nemame tolko pracovisk pre novorodencov,co maju nejake problemy. Akurat je tu vo Wien pravidlo,ze sa musi zena hlasit na porodnicu uz do nejakeho 12tt, co je teda skoro,ale sklada sa tam rezervacny poplatok. Ale ked som sa pytala na Hainburg,tak tam tie rakusacky moc rodit nechceli. Preco mi nepovedali,ale ze pre nich je to vraj slabsi standard. Rovnako ako uprednostnuju pred Modlingom Vieden. Boli dost prekvapene ked som im tu hovorila o tom ako utekaju do Hainburgu slovenske zeny za prirodzenymi porodmi. S tym kolko osob moze byt pri porode, to bude asi individualne podla kliniky, ak maju nejaky zakaz je dost mozne,ze sa im to neosvedcilo. Nie kvoli slovenkam,ale vraj take turkyne im tu vedia pekne vyvadzat a robia statky zmatky cela rodina. Cize mozno to nema realne zaklad v tom,ze by to platilo iba pre slovenky. Keby ano,tak je to divne, ved si tam tie baby za vsetko platia, cize klinika musi krasne prosperovat. A tiez vela rakusaciek,co tu pozam,tak si porodnika zazmluvnovali a nechceli ani pocut,ze by iba tak s niekym rodili. Podla mna to,co je nam slovenkam dobre a doslova luxus,je tu pre ne uplne bezne, takze chcu este viac. A cokolvek sa Vam nepaci,tak si to musite aj tu v AT vydupat, trvat na svojom. To,co tu rakusaci vedia robit v obycajnych potravinach,tak to by ste neverili ako trvaju na svojom, na uplnej malickosti. Takze to,ze maju nejake standardy je asi tvrdo vydupane ich mentalitou. Ked som videla co s nimi moja rakuska rodina nacvicuje v nemocke ako s personalom,tak som sa pozerala s otvorenou hubou. Vobec som si nevedela predstavit tak tvrdo ist po tom,co ano a co nie.

dulkagabulka
6. máj 2015

@kiki68 ak to pravidlo jednej osoby bolo určené kvoli turkyniam, potom nepochopím, prečo /zreme/ turkyna mohla mať dve osoby, a slovenka nie...strašne divne..strašne..

bettynka222
6. máj 2015

@kiki68 ahoj, prosim ta nevieš ktorá je najlepsia porodnica vo Viedni? Chcela by som rodiť prirodzene, ale ako som sa dopočula, tak pri dvojickach ide o dost rizikový porod, tak potrebujem nájsť pracovisko, ktore mi vyjde v ústrety ohľadne pôrodu (ako napríklad koch), ale zároveň bude mat kvalitne novorodenecke keby sa nieco prihodilo (všetky špeciálne inkubátory, aj zachladzovacie, špičkový novorodenecký personál) ako napríklad nove zámky alebo Antolská.
Dakujem 🙂

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka ahoj 🙂 ty by si mi nevedela poradit co s tym mojim pôrodom? V TT som si sice mohla zvoliť polohu, aj pupocnik nechajú dotepat, ale bojim sa, ze pri dvojickach budu okolo týchto veci problémy. A tiez co som pozerala videa z dvojickovych pôrodov v USA, tak sa vzdy robia na operacke, maximálne hned vedľa. A to v TT nieje mozne. V kochu je vraj sekciova sála hned vedľa pôrodnej, ale zase to novorodenecke chyba...
Dakujem 😉

dulkagabulka
6. máj 2015

@bettynka222
Srdečne blahoželám k babatkam v brušku. Záleží od toho, ako to vnímaš ty a čo chceš ty. Ak máš záujem o cisársky, v TT nebude problém. Ak máš záujem porodiť vaginálne, viem o ženách, ktoré porodili v TT dvojičky vaginálne. Pri novom docentovi budeš mať zrejme vyššiu šancu, ak je toto tvoja voľba. Pôrodná a operačná sála sú velmi blízko seba, to sa nemusíš obaávať.
Iba jedna pripomienka- napolohovat kreslo neznamená zvoliť si polohu.

canama
6. máj 2015

@bettynka222 Nechcem rypat, ale naco ti je novorodenecka JISka? Ak sa vyskytne nejaka akutna komplikacia alebo zacnes rodit predcasne, nebudes riesit prirodzeny porod ale budes utekat rovno na Antolsku, v Kochu sa stejnak rodi az po 34tt a na porody po tomto termine su pripraveni dobre. Pani primarka robi vsetko z pohladu modernej mediciny na 140 percent, nemusis sa bat, v pripade najmensieho podozrenia na cokolvek bude konat....ale prave toto je v rozpore s prirodzenym porodom...ak si teda zelas poporodny bonding...totiz v pripade ze sa im cokolvek nebude na dietatku zdat dietatko nepoputuje na tvoju hrud ale do inkubatora...a putuju tam aj deticky co maju Apgara minutu po narodeni 10. 😖

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka dakujem 🙂
No ja som rodila vo vzpriamenom sede (tu polohu som od zaciatku chcela) - takze som si zvolila polohu 🙂
Na zaciatku tohto tehu som chcela rodiť v drepe, dr aj súhlasila, ale myslim ze to nezvládnem. Je to každým dnom náročnejšie.
Viem ze v TT rodia dvojky prirodzene. Ajtak som chcela koch... Ale vsetci su proti kvoli novorodeneckemu. Len zas ani v TT nie je novorodenecka jiska. Ja som nad tym zo zaciatku ani nepremýšľala, ale potom ma jeden dr dost naplasil, ze druhé dvojča je dost ohrozene. Preto rozmyslam nad top pracoviskom. Kebyze idem sekciou, tak to neriešim...
A k docentovi - obľubuje polohu na boku. A mne pride ta poloha hrozne pasívna. Mne sa v sede velmi páčilo - mala som vsetko pod kontrolou 😀 a celkovo si myslim ze sa lepsie tlači po sediacky ako v lahu na boku. Ty si co myslíš?

bettynka222
6. máj 2015

@canama keby som čakala jedno, tak nic neriešim. Ale porod dvojciat je iny...rizikový. Preto hľadám miesto, kde ak sa náhodou nieco pritrafí, budu vedieť dvojcatu B adekvátne pomoct.

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka a este ma napadlo - ako to je s dotepanim pupočníka pri dvojčatách?

dulkagabulka
6. máj 2015

@bettynka222 v sede si môžeš sedieť na kostrči, ktorá ,ak na nej nesedíš, sa môže pohnúť dozadu aj niekolko centimetrov..ale samozrejme, ak si si túto polohu sama vybrala, potom je všetko OK, dôležité je , ako si sa ty citila a ako to ty chceš...
s dotepaním pri dvojičkách - prax u nás je taká, že prvému dvojčaťu sa pupočník preruší, druhému môže dotepať. Či by mohol dotepať aj prvému zrejme záleží od toho, ako rýchlo pojde druhé babatko za ním...Ono záleží aj od toho, či sú dvojičky jednovaječné, alebo dvojvaječné...
Ak je tvojou priroritou, a tak to cítiš, novorodenecká JIS, potom môžeš rodiť na Antolskej

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka su dvojvajecne 🙂 ja som si to predstavovala tak, ze vytlačím prve, nechame mu dotepat pupocnik (kolo to asi trvá?) a budem ho mat na rukách a potom pustia vodu druhému a budem tlačiť v náruči s prvým. To by šlo?
Ja by som tentoraz chcela skúsiť ten drep, ale fakt sa obávam ze to nedam. Ani prve tehotenstvo nebolo ľahké, ake toto je úplný brutal 😀
Tym ze by som sedela na kostrci by som zmenšila priestor babatkam? To si tym myslela? Tebe sa ktorá poloha najviac pozdáva? A co si myslíš o tej na boku (ajked teda ja si naozaj neviem predstaviť tlačiť po leziacky).
Antolská nie. Mne sa páci koch. Ja som nad tou jiskou ani neuvažovala, ale jeden dr bol zhrozený, ze chcem rodiť prirodzene a povedal mi, co vsetko pri dvojčatách hrozí. Tak preto no. Aj sestričky v TT mi hovorili ze to je vysoko rizikový porod.
Keby tvoja dcéra čakala dvojcata, co by si jej poradila?
Dakujem 🙂

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka aha teraz citam o tej kostrci znova. Cize som si ju prisadla a maly tak mal menej priestoru?

dulkagabulka
6. máj 2015

@bettynka222 keby moja dcéra čakala dvojčatá, radila by som jej, aby robila to, čo cíti, aby sa nenechala zastrašovať, aby hladala to, čo sama cíti, že je pre nu najlepšie... samozrejme, že porod dvojčiat je štatisticky rizikovejší...to však neznamená, že takým byť musí...dôležité je mať pri pôrode skúsenú vzdelanú pôrodnú asistentku alebo lekára, ktorý vie rozoznať riziko a zasiahnuť ak by bolo potrebné

slniecko77
6. máj 2015

@bettynka222 sice na mna nebola otazka...ale ja som rodila v polohe na boku druhe dieta 😉 dala som sa do nej uplne prirodzene, instiktivne a drobec bola na tri zatlacenia von..bol by aj skor, ale ma stopli, aby som netlacila..
Bola som prehnuta akoby do Cecka, mm mi drzal nohu a poloha mi max vyhovovala. Ja teda neviem ci si mozes vybrat aktualne polohu pri porode..ja som tiez povodne mala naplanovanu ine polohy, ale ako som napisala do twjto som sa dala instiktivne...mm zahlasil nech sa dam na chrbat do polosedu 😀 😀 😀

koskaaa
6. máj 2015

Ahojte chcem sa spytat tie co rodite v zahranici, teda konkretne v Rakusku, tak si to vsetko hradite same, alebo to ide cez poistovnu, pripadne ide cez poistovnu iba vyska porodu resp. doplatok (poistovna zdravotna vam uhradi iba vysku porodu na Slovensku a ostatne doplacate? Dakujem za odpoved...

lauricka
6. máj 2015

@bettynka222 ak v sede, tak potom sklopit tu spodnu cast kresla, aby si mala volnu kostrc. Ale ak porodis predcasne, nebude nikto, podla mna, cakat na dotepanie pupocnika. Deti odnesu prec, aby ich mohli dat do inkubatora, aj ked len na vyhrievanie, ak bude ostatne OK, a na pozorovanie. Najlepsie vybavena porodnica na patologickych novorodencov je Antolska. Podla mna usetris cas, ked si tam zajdes za vybranym doktorom, zaplatis si ho a dojednas si s nim/nou porodne zelania.

bettynka222
6. máj 2015

@dulkagabulka ja to cítim na ten koch 😀 len teda fakt to novorodenecke ma sa mi nepáči ze tam nie je na takej úrovni. Ja samozrejme verim, ze obe babatka budu hlavičkami a bude vsetko v poriadku. Len pri dvojčatách nikdy nevieš... Navyse k tomu moje problémy s krvou (trombofilia, tazka anemia)...ktovie ci aj mna nebudú musieť ratovať 😀

bettynka222
6. máj 2015

@slniecko77 nevadi, som rada za tvoju skúsenosť 🙂 takze si bola vlastne v sede, ale na boku? S týmito polohami nemaju v TT problem, len ten drep sa im trochu nepozdával - ale zas naozaj sa obávam ze by som ho v tomto tehu nezvládla...

lauricka
6. máj 2015

@bettynka222 ozaj a ako sa tvaria u Kocha na prirodzeny porod dvojciat s dotepani pupocnika? Inak, nemam info o tom, ze by sa tam dala vybrat porodna poloha. Vraj max tak na boku, ak mas stastie...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre