Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

hoota
17. feb 2016

ahojte, mna caka druhy porod a uz som bola aj presvedcena ze po zlej skusenosti zo SK porodnicou pojdem rodit do hainburgu.. noo boli sme tam na prehliadke teraz, pred 2 tyzdnami a zarazilo ma ze tam nie je vzdy detsky lekar, ako aj to, ze v pripade potreby prevoz napr. na Kramare nie je mozny, pretoze to medzi rakuskou a slovenskou stranou proste nefunguje. takze ak by babo bolo v ohrozeni, pride vrtulnik a berie ho do mistelbachu, kde to stoji 3000 eur na 1 den, v pripade ze nemate rakuske poistenie. ta sestricka, ktora sa s nami rozpravala rovno povedala, ze ak mate nejaku pravdepodobnost, ze sa nieco skomplikuje, tak nam sem radsej nechodte :-/
tiez teraz zvazujeme kramare, dostala som tam odporucanie na jedneho lekara, rozpravala som sa s nim a povedal mi, ze je to moja vec ako sa rozhodnem, ale ze napriklad nedavno im na Kramaroch skoncila zena, kt. rodila v Hainburgu iba s porodnou asistentkou, lekar pri tom nebol, a cela sa im dotrhala, na Kramaroch jej davali transfuziu a skoro im zomrela.
@weronika187 Mozem sa spytat na Kramaroch mas s kym dobru skusenost? dostala si tam aj na vyber ze co si prajes/ neprajes?

michala.s
17. feb 2016

@hoota co sa tyka dotrhania. Ja som sa velmi dotrhala, mala som vyse 30 stehov, vela vnutornych aj vonkajsie. Placentu som mala zrastenu s maternicou, co sa pred porodom zistit neda. Do 30minut ma viezli dole na operacku. Taktiez v hodine 12tej, takmer som vykrvacala. Po porode som dostala dve transfuzky, ale to az v mistelbachu. Chceli mi kvoli zlym hodnotam dat aj tretiu transfuzku, ale ja uz som chcela vidiet maleho, ktory lezal vo viedni

ivkadracova
17. feb 2016

@hoota ale ved to slovenska poistovna musi preplacat, je to predsa bezodkladna zdravotna starostlivost. Takze prevozu by som sa nebala, hoci aj do Viedne.

loginexistuje
17. feb 2016

@ivkadracova preco by to preplacali? ak aj nieco spatne preplatia tak len do vysky nakladov v SR. To nie je neodkladna zdravotna starostlivost lebo matka planovane sla rodit mimo SR.

V pripade predpokladanych problemov by som potom skor volila sanatorium Koch.

hoota
17. feb 2016

@ivkadracova pokial viem, tak to nepreplati nikto. iba za porod nieco preplatia ale v pripade, ze nastame takato situacia, vraj si to hradi pacient. aspon tak som to pochopila, z toho co hovorili na tej prehliadke. tam nam povedali, ze 3000 na den a ze to dieta by si tam nechali urcite aspon 5 dni, no zratajte si to...
@michala.s to je mi luto, znie to velmi zle a este ked matku prevezu do inej nemocnice ako babo. 😢 urcite je vela zien s porodom v hainburgu spokojnych, ale neviem... moj muz mi povedal po tej prehliadke, ze predsa je to dedinska nemocnica a keby sa nieco stalo budes si to vycitat cely zivot, ze si sa tam trepala lebo sa ti nelubili kramare.

wheelsonthebus
17. feb 2016

@hoota a nechces ist do Kocha? Ja som tam rodila dceru a budem aj vajcaka lebo spokojnost velka.

zuzana6543
17. feb 2016

Ahojte, presne ako pise @ja1985 aktualne su vsetky papierovacky na zmluvu s kramarmi hotove, caka sa na EU podpisy "zhora" kedze je to cezhranicne, primar mi hovoril, ze definitivne odklepnutie cakaju na prelome 2016/17
@weronika187
@ivkadracova
Samozrejme, ze sa to da aj zakonne. Taketo nieco musia riesit aj rodicia co ziju napr v irsku a maju svk obcianstvo a potrebuju na slovensko letiet na vybavenie pasu. Bez oficialneho dokladu by to dieta na palubu nepustili. Oficialne sa ziada o RL v krajine porodu, potom na ambasade o vydanie docasneho cestovneho dokladu na jednorazove vycestovanie domov na vybavenie dokladov. Pocula som uz aj o pripade, kedy ambasada vybavila nadialku svk rodny list a rodicia uz doma vybavovali len pas dietatu takze nemuseli na slovensku ostavat mesiace kym vydaju RL+pas. Samozrejme, ze to nejde pri ambulantnom porode, kedy chcete ist hned domov, ambasada to samozrejme tiez nevybavi na pockanie.

Ja som sa prave vratila domov z porodu v hainburgu a nemozem sa na nic stazovat (teda okrem susedy ale to si clovek nevyberie 😀 a zvlastne odkomunikovanej moznosti jednolozkovej izby v pripade ze som rakusky poistenec a nie samoplatca, ale nevadi, prezila som aj tak a usetrila som 😀) Mala som planovanu sekciu kvoli polohe kp, a vsetko bolo tip top. Personal bol super, tak 3-4 sestricky neboli super mile a usmievave ale boli korektne, vybavili a pomohli co bolo treba. Podla mna to je aj o pristupe zeny k nim a zaroven pri rakuskom personale o urovni nemciny. Rovnako ako laktacne poradenstvo - na prvykrat to nebolo nic moc ale nam to nastastie slo. ale ked napr anita (oficialna laktacna poradkyna) videla problem tak chodila celu sluzbu kazdu hodinu k mojej susede jej s tym pomahat, ukazovat a vysvetlovat a vpohode to dali do poriadku. Takze ak sa clovek pyta a rozumie tak poradia dobre. Rovnako ako sme s nou aj so susedou asi hodinu prechadzali vsetku "teoriu" okolo kojenia, od stravy, cez vitaminy az po polohy.
U mna prebehla aj sekcia uplne super, hodinu a pol kym ma sili a bola som na pozorovani na anesteziologickom, bol maly cely cas s manzelom, koza na kozu a potom hned so mnou. Celu prvu noc som ho mala v posteli, vzdy ked som zazvonila mi ho sestricka dosla prebalit a prilozit a dalsie rano som uz pomaly vstala a odvtedy som sa starala sama az sa chodili pytat ci fakt nic nepotrebujem 😄 manzel mohol dojst kedy chcel, nikto to neriesil, rodina vpodstate hocikedy, len mne to bolo blbe, pripadne som s nimi bola v spolocenskej miestnosti, narozdiel od susedy, u ktorej boli 3 dni po sebe na izbe naraz minimalne 2 maximalne 7 ludia okrem nej a dietata, takze ja som sa prechadzala a sedela mimo izby, aspon som ten rez dobre rozchodila 🙂 takze aj mega navstevy mimo navstevnych hodin neriesia, ak to teda nikomu nevadi. aj to sa pytali ci ich maju vyhnat, a ja ze nie, vyhnala som si ich sama vzdy ked som sla kojit a maly si rychlo zvykol na ruch okolia aj ked spal 😀 vsetko co sli doktori alebo sestricky robit sa dopredu opytali, vysvetlili, niekedy az prilis (typu "pozor teraz to bude chladit", ked mi davali dezinfekciu pri brani krvi 😀) alebo upratovacka ci moze teraz upratat alebo ma prist neskor. Takze za mna bol hainburg super, ale ano, ak je vsetko bezproblemove a nenastanu komplikacie. ale s tym som dopredu ratala a "brala na seba to riziko" ze tam zial ten neonatalog nie a tym padom moze hrozit prevoz.
@lucmar2015 dvoch naraz pri porode mat nemozes. Oni oficialne nepoznaju pojem dula, na to je tam PA, a ako sa jedna PA smiala ked sme sa o tom rozpravali raz pri ctg (ja osobne tie duly a uz vobec do hainburgu tiez uplne nechapem), porod nie je show ale intimna zalezitost matky, dietata a pripdne otca, ze nechape preco by tam mala byt este dalsia navyse cudzia osoba, ci nestaci, ze tam je "navyse" ona pripdne doktor... 🙂 A ono sa to zaviedlo hlavne kvoli turkyniam, kde je bezne ze k porodu ide cela rodina, rodicia, babky, tetky, u nich to je naozaj ta show ale v rakusku to museli preto obmedzit. Vo viedni niekde na 1, niekde na 2 osoby, v hainburgu teda na 1. 🙂

hoota
17. feb 2016

@wheelsonthebus zvazovali sme aj kocha. teda este tu moznost pripustam. mam tam aj svoju gynekologicku, len ta trosku sklamala svojim postojom a neviem ktoreho lekara by som si mala vybrat k porodu.. mala si niekoho zazmluvneneho ?
v poslednej dobe ale pocuvam celkom pozitivne ohlasy aj na kramare. idem sa tam v piatok pozriet.
s prvym synom som bola na antolskej, vtedy este koch nebol otvoreny a teda mam traumu, ze ma tam nikto nedostane ani keby som mala doma rodit.

zwalsh
17. feb 2016

@wheelsonthebus v Kochu za ten porod už chcú strašne veľa peňazí to Hainburg je lacnejší a po prečítaní fóra aj lepší, kiežby boli ako Hainburg to by tam ženy chodili z celého SK ale nechodia a to už svedčí o tom že tie čo chcú naozaj prirodzený porod idú do Hainburgu, tie ktoré sa viac spoliehajú na lekárov idú do Kocha kde s nimi aspoň zaobchádzajú ľudsky za tie prachy. Je to v poriadku lebo každá z nás sa cíti bezpečne inak len rozdiel je v tom že my ktoré chceme naozaj prirodzený porod nemáme na sk kam ísť. A to je smutné, 17 storočie vo všetkom. Ani doma rodiť nemôžme aj Keby sme chceli lebo nemáme skúsené PA a poisťovňa to nehradí, žiaden posun. Aké krásne bezpečné by to bolo keby prišla k tým čo to chcú PA domov a oni by sa nemuseli obávať papierovania a vysvetľovania po porode. Snáď se aspoň moje dcéra niečho také ho dožije. Anebo sám odsťahuue ako vačšina rozumných ľudó.

wheelsonthebus
17. feb 2016

@hoota ja som pacientka MUDr. Marcisovej a teda nemozem kriveho slova povedat. K porodu som si ju nezazmluvnila, ale nakolko mala sluzbu tak si ma aj odrodila, super. Mala zdrava, Ziadny nastrih, tak mi masirovala hradzu, ze asi nebola sanca. Pravda je, ze v case mojho prveho porodu este neboli taky vytazeny, bola som po cely cas sama na izbe. Teraz ako citam v teme koch, by to bol skor zazrak. A koho mas ty prosim? Ja som si myslela, ze vsetci su super takze som si ani nezazmluvnovala.

wheelsonthebus
17. feb 2016

@zwalsh Podla mna nejake tie naroky maju uz hlavne druho a viacrodicky a to najma po zlych skusenostiach. Ja som mala dost v pohode porod, ziadna drama ani nespokojnost. Po zlych skusenostiach by som to aj ja urcite riesila viac, ale ano, mne stacilo, ze som mala pocit, ze ma neberu ako kus masa, ze tam bolo prijemne prostredie, nemusela som tam ist s kufrom ako svet, v podstate neobmedzene navstevy... Otazka ceny je pre kazdeho individualna, ale mne to za to stalo, a kedze dopyt po ich sluzbach sa stale zvysuje tak logicky zvysuju ceny.

hoota
17. feb 2016

@wheelsonthebus ja chodim k dr. vacokovej uz roky a tiez som bola vzdy spokojna. no na poslednej poradni sme sa bavili o porode a ona ze teraz si zeny vselico precitaju na internete a potom vymyslaju atd. sklamal ma ten pristup, ale ona k porodom uz aj tak nechodi, iba ked ma sluzbu.

ivkadracova
17. feb 2016

@hoota v hainburgu nemozu vediet aky je predpis o cezhranicnej zdravotnej starostlivosti na SR. Ak sa bude jednat o bezokladnu zdravotnu starostlivost, co bude ak by sa akutne prevazalo, tak nemaju na vyber, musia preplat vsetko do vysky ceny ukonov na SR.

ivkadracova
17. feb 2016

@loginexistuje Presne tak, do vysky nakladov na SR .. ak by na SR dakde v mensom meste porodilo dieta, a nieslo by sa vrtulnikom akutne do inej vacsej nemocnice nemocnice so speci odbornikom, tak to poistovna uhradi, cize logicky do takej istej vysky nakladov musi uhradit aj z hainburgu do Viedne, lebo je to akutne. Tam neexistuje dovod preco nepreplatit pokial viem. Ano ma to strop, ale bude to 3000 minus suma aka by sa platila na SR. To je zakon.

patpop
17. feb 2016

@hoota čo sa ti dialo na Antolskej? aj ja som tam rodila dcéru a odvtedy sa tiež tej nemocnici zďaleka vyhýbam, tak ma to celkom zaujíma. (aj keď zasa na tom šestonedelí to bol v porovnaní s Ružinovom baby friendly nadštandard 🙂)

zwalsh
17. feb 2016

Baby píšte tu o Hainburgu neporovnávajte BA pôrodnice potom sa ťažko hľadajú informácie. Ten kto je spokojný v Ba veď to je skvelé 🙂 nemusí odhovárať od Hainburgu lebo pre toto rozhodnutie sa aby čo sú tu už rozhodli a samozrejme prešli nejakým procesom. Tu majú byť praktické rady tých čo tam boli. Vďaka

paskolinka
17. feb 2016

@ivkadracova lenze ake su tie naklady na SR? urcite takmer nic oproti 3000 eur.

paskolinka
17. feb 2016

@zwalsh ja som prave rada, ze sa niekto zastane aj slovenskych porodnic a tu chodia aj zeny, co sa este len rozhoduju. ja som v hainburgu rodila a druhy krat by som uz veru asi nesla. velmi casto pocuvam, ze v hainburgu skoncia zeny velmi dotrhane, ja som nebola vynimka (dva mesiace som si nemohla poriadne sadnut). druhy den po porode nas previezli do mistelbachu kvoli novorodeneckej zltacke. ono to nie je tak, ze tam vozia helikopterou len nejake velke komplikacie. my sme so zltackou isli sanitkou pekne cez dediny mozno aj hodinu, sedela som na pol riti a nebolo mi vsetko jedno 😀 takze tak. moja rada by bola - prvorodicka do hainburgu radsej nie. ak zena uz ma nieco odrodene a bolo to bez problemov a trufa si, tak ano. hlavne ak ma specialne poziadavky ako ze si chce zobrat placentu alebo rodit v nejakej extra polohe...

lucmar2015
17. feb 2016

@paskolinka ja idem rodit prvy keat a do hainburgu sa chystam kvoli veciam ktore su na slovensku zial nemozne/neakceptovane alebo nerespektovane.. Popravde nad vecmi ako prevoz dietatka v pripade komplikacii sa snazim nepremyslat a skor mysliet pozitivne. To, ze boli zeny dotrhane.. Na slovensku su zas preventivne nastrihovane (mnohokrat neopodstatnene).. Takze toto by som neporovnavala v ramci nemocnic alebo statov.. Skor ide o to ci sa zena na porod pripravovala a ci samotny porod prebiehal v poriadku. No kazdopadne ja sa chystam do hainburgu - som rozhodnuta. Dufam ze si poviem po porode ze to bolo spravne rozhodnutie.

ivkadracova
17. feb 2016

@paskolinka no ale ved o tom nie je pochyb ... ale nezaplati clovek 3000 ale dajme tomu iba 1500 ... to nevadi nie? ved ide o dieta. aj keby som si pozicku mala na to zobrat trebars. Hadam nikto kto nema na chleba nejde rodit do hainburgu. Stale v tom prevoze nevidim ziaden problem. Skor v tom ze cez vikend tam nie je pediater, alebo ze nikto to dieta nepozre.

loginexistuje
17. feb 2016

@paskolinka cize sa standardnou zltackou prevazaju? Ci len ked uz treba menit krv a pod?

paskolinka
17. feb 2016

@ivkadracova no ja by som bola velmi prekvapena, ak by to bolo 1500, skor by som sa bala, aby to nebolo 2700 😉 neviem no, tu zeny riesia, ze odchadzaju druhy den po porode, aby nemuseli platit viac dni, tak toto by bol asi dobry napor na rodinny rozpocet...

paskolinka
17. feb 2016

@loginexistuje nam krv nemenili, ale ozarovali pod tou uv lampou a nejake infuzky davali

tehula
17. feb 2016

@lucmar2015 ziadne zle rozhodnutie v pripade porodu neexistuje. Porodit musis a je hlavne, aby si sa citila ako tak dobre naladena. Ak mas pocit, ze tak bude v Hainburgu, tak treba ist tam. So zvysnym nesuhlasim, lebo je to pausalizovanie. Aj na Slovensku su dobre aj horsie porodnice, personal, mnohe pokrokovo idu s dobou a podporuju bonding, nenastrihavat, aj inu nez polohnu horeznacky. Nepaci sa mi, ked sa tokaju stale tie iste reci ako sa to robilo za komancov. Kde je vola, tam je cesta, ale treba to z oboch stran jasne
Ja by som do Hainburgu nesla, hoci mam ecard, v pripade dalsieho porodu bud opat Antolska s overenym lekarom a zmluvou, alebo ak AT, tak okolie Viedne (ale az po prestudovani vsemoznych referencii)

ivkadracova
17. feb 2016

@loginexistuje bola som v kochu .. vadi mi ze aj tak si tam musis lahnut ku porodu, a rozne ine obmedzenia, mne to nieje prirodzene, ked to mam pod kontrolou ... takze hainburg je pre mna lepsia alternativa ako rodit doma, total bez lekarskeho dozoru
a co sa tyka prachov, tak je to full cash : ) v hainburgu mas aspon vidinu preplatenia casti

lucmar2015
17. feb 2016

@tehula kde na zapadnom slovensku sa da rodit napr po cupiacky alebo do vody, podporia ta v bondingu, nechaju dotepat pupocik a nenastrihnu ta? Ak taka je necham si rada poradit.. Nieco z toho splna BB ale to mam z domu dvojnasobne daleko ako do Hainburgu..

paskolinka
17. feb 2016

@lucmar2015 nikdy nevies, ako to dopadne. ja nikoho nechcem odhovarat. ale tak mna v hainburgu aj nastrihli, aj na brucho tlacili, aj som skoncila mega dotrhana, aj som skoncila na operacke 30 min po porode, lebo placenta nesla von,museli ju vybrat. ja sa nestazujem, vsak vsetko nakoniec dobre skoncilo, tu sme obaja zivi a zdravi, ale ak by som si mala druhy krat vybrat, tak toto absolvujem radsej v BA (aj s tou liecbou zltacky), pekne blizko rodiny a nie niekde daleko v mistelbachu, kde som bola sama v cudzom svete len s poporodnou depkou 😀

ivkadracova
17. feb 2016

@paskolinka no neviem ci odchadzaju prave preto .. napr. ja som pri prvej odisla az o 2 dni, a druhe som ambulantne som rodila preto, lebo som nevedela dopredu, ze tak budem rodit ;) lenze co som tam mala robit ked mi nic nebolo??? doma mi bolo daleko lepsie, a boli sme spolu skor. Ked je decko zdrave nemam co riesit. Je mi jedno ci mi zaplatia z 2000 1000 alebo z 1000 500, furt je to rovnake percento, cize nie je dovod odchadzat skor kvoli prachom, to je nezmysel. Taktiez keby sa prevazalo vrtulnikom, tak sa musi ratat prevoz vrtulnikom na SR, a to mi nehovor zeby to bolo 100e :D .. urcite nejake znacne percento z tej sumy to bude. Furt sa mi to zda v pohode : ) Keby to bol napor na rozpocet tak nejdem do hainburgu rodit, naco riskovat taketo veci.

paskolinka
17. feb 2016

@ivkadracova pri peniazoch ide o konecnu sumu, nie o to, ake je to percento. aspon ja to tak mam 😝 nam by takych 5 dni po 3000 rozpocet veru naburalo, nech by mi vratili aj 50% 😉

tehula
17. feb 2016

@lucmar2015 do vody sa tusim niekde smerom na Madare da rodit (neviem ktora nemocka, ci Galanta, ci ktora juznejsie) cupiacky treba tie porodne stolicky? Neviem zial odpovedat konktetnejsie, nakolko ja som porodnu polohu neriesila ani riesit nebudem, mne vyhovovalo na chrbte, dokonca trochu mozno vadilo, ked doktor navrhol nedat strmene a ze nohy k prdeli si tlacit, tak som o ne poziadala, pretoze mne sa pri kontrakciach nohy tak klepali, ze cupet ani stat by som nezvladla. Rovnako ta vana, ked ma poslali do sprchy pocas kontrakcii, mne to neulavilo, skor mi prislo v tej sprche na omdletie a musela som si studenu vodu na seba pustit, aby som neodpadla. Dieta mi prilozili hned po porode na brucho bez toho aby som to ziadala, alebo mala porodne plany. Pupocnik neviem ani kedy strihali, mala som malu potom cely cas na sale pri sebe. Ale ci strihali pred prilozenim, alebo po, urcite moj vztah s detmi nezmeni.
Kazdopadne sa mi naskytaju 2otazky na teba. Ci si uz rodila, ze uz vies, ze ti bude vyhovovat rodit vo vani, alebo v cupeni a moznno otazka aj na viacrodicky, ze prepana, ste kolko hodin rodili, ze v podstate dokazete venovat tyzdne rieseniu samotneho porodu, poloh a pod.
Ja si pripadam niekedy jak z ineho sveta, ze porod som neriesila ako nieco vynimocne, co si potrebujem uzit a natahovat. U mna bol ciel odrodit, dietatko mat uz pri sebe hlavne zdrave a co najskor byt v domacom prostredi. Nejake vane, separe intim izby a ci bude trojchodove menu, ma nespasia a domov nikdy nenahradia.
radsej to prisposobim lekarovi, ktoremu mozem doverovat a nemocke, kde vedia aj o pripadnych patologickych novorodencov sa postarat.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre