Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

tehula
17. feb 2016

a nebudem tu jednu konkretne menovat, ale po precitani jej skusenosti s Haiburgom, by som ho obchadzala zdaleka. Dalsia znama rodila tam tretie dieta, tak zhodnotila, ze ani super, ani zle, ale keby vybera este raz, tak radsej do BA ako prve dve, ze ziadne terno v Hainburgu. Tretia znama ta mala vyslovene nervy na Hainburg, len nemala poistenie na SVK, tak ten bol najblizsie, ale ze dalsikrat radsej do Viedne.

zwalsh
17. feb 2016

@tehula tak mi prosim najdi 1 sk porodnicu kde si mozes vybrat polohu budem ti vdacna lebo hladam od 20tt a teraz som 37tt a stale som ju nenasla, alebo jednu kde ti nepodaju oxitocin.

paskolinka
17. feb 2016

@tehula suhlasim, ja som tiez rodila pekne civilizovane na chrbte a polohu ma neprinutil menit ani fakt, ze som bola v hainburgu 😀 skor mi vadilo, ze ma pretacali pocas kontrakcii na bok a potom som stala, vraj aby sa tam nieco lepsie zrotovalo ci co. no ale s ulavou som sa potom vratila do povodnej polohy. do vane by ma nikto nedostal.

paskolinka
17. feb 2016

@zwalsh mimochodom aj oxik mi v hainburgu dali a bola som im vdacna, lebo uz som to chcela mat za sebou 😉

zwalsh
17. feb 2016

@tehula tu nejde o to kolko hodin sa rodi ale v akom pokoji sa rodi, ja chcem iba klud a ziadne zasahy, porodim sama mam na to ale nepojde to ked mi budu cpat pasy kontrolovat vnutorne casto a hlavne kricat netlacit ked telo a chce a potom zase tlacit ked uz stahy nie su. V leze sa nerodi vedecky je dokazane ze si tlacis na sakralne kosti ktore sa maju rozostupit a verim ze ak by si zazila prirodzeny porod iny by si nechcela. Ale ja ta nepresviedcam aby SLA do Hainburgu ak chce Ba je to ok, ak si spokojna je to skvele. Len treba ist do inej temy. Tie co tu porodili povedia nazora my co sa chystame sa podla toho rozhodneme alebo sme sa uz rozhodli. Dakujem ti za tvoj nazor na Hainburg

tehula
17. feb 2016

@zwalsh mas na mysli nejaku konkretnu polohu v stojke alebo nieco bizarne"? Nie vazne.....o tej vani spominali v mediach, ze Dunajska, alebo Galanta, alebo cosi tam.....tak uz len porod do vody nie je taky standardny, azda maju aj porodnu stolicku, alebo nejaku hupacku, kde sa daju polohy od vymyslu sveta riesit. Oxik preco by si nemohla odmietnut? Na druhnej strane, co je na nom zle podat po porode na stiahnutie maternice a spustenie laktacie?
To myslis vazne, ze uz 17tyzdnov sa zaoberas, kde stravis akrobaciami a tlacenim v priemere 5hodin? Come on 🙂 Hainburg ma uzasnu buducnost teda, ked ludia baziruju na takych prkotinach.
Ked porod spontanne zacne, porodis aj v stojke doslovne, ako ked ta zvierac tlaci, das to von aj ked na usiach budes visiet, nebude to menej bolestive ver mi

tehula
17. feb 2016

@zwalsh rozumiem, no je to stale nemocnica a nie domaci porod, tak som si dovolila vyjadrit sa. Ale s vedomim, ze ich novorodenecke nic-oddelenie pokulhava a mozno sa pricinili nevedomostou o smrt dietata, dovolim si tvrdit, ze treba sem tam ruzove bryle dat dolu z nosa. Ze pri porode nejde len o lepsi pocit a o bobra, ci bude nastrihnuty, alebo bez poranenia, ale o vysledok, aby dieta malo potrebnu starostlivost a zasah vcasny, ked treba a na to tam nemaju ani vybavenie ani personal. Prevoz do Mistelbachu trva par minut

tehula
17. feb 2016

@zwalsh uvadza sa, ze v tychto nemockach sa da do vody rodit
Topoľčanoch, Dunajskej Strede, Handlovej, Spišskej Novej Vsi, Bojniciach a v Trebišove

tehula
17. feb 2016

ale uz som prec, pardon

lucmar2015
17. feb 2016

Asi sa radsej nejdem vyjadrovat kedze som vyssie spomenula ze to bude moj prvy porod.. Nie neviem ktora poloha mi bude vyhovovat, ale ,,pekne civilizovsne,, by som polohu na chrbte s vyviazanymi nohami nenazvala.. Ale to je vec pohladu. Podla mojich info je vtedy podstatne vacsi tlak na hradzu. Kazdopadne kazdej zene drzim palce aby jej porod prebiehal tak ako by chcela. Ja silno dufam ze Hainburg je lepsia volba ako moja rodna Trnava.

chrummka
17. feb 2016

@zwalsh no neviem, ale je to naozaj tak, a ja som este zabudla dat tie vysetrenia v 38 tyzdni na druhu ziaodst o preplatenie tak mi preplatili cca 625 eur aj vratane tych vysetreni.

michala.s
17. feb 2016

@ivkadracova tak pre info o cenach, ak by dieta malo sepsu (o meningitide sa nemusime ani bavit), tak potrebuje vo vacsine pripadov intenzivku. Cez toto sme si v podstate presli, maleho liecenie vo Viedni na intenzivke stalo cca. 250 tisic eur, z toho najdrahsie su prve dni kedy ho musia zastabilizovat a podavat vela infuzii. Tak len tak orientacne prvych 5 dni na intenzivke moze vyjst kludne na 30-40 tisic, v pripade urgentnej operacie aj viac. Ceny slovenskych vykonov nie su omnoho nizsie, ale pri tychto ciastkach sa kludne moze stat, ze za 5 dni mozes dat aj 10 tisic za lekarsku starostlivost. Toto nie je odhovaranie, len vyskytuju sa aj taketo pripady.
Este taka malickost, v Hainburgu dietatu nevezmu ani kvapku krvi, pokial to nespravi pediater. Toto moze byt v urcitych pripadoch kriticke.

weronika187
17. feb 2016

@hoota jasne, napisem IP, aby som to tu nespamovala info 😉
@zuzana6543 co sa tyka urovne jazyka a pristupe k ludom - jazyk ovladam na komunikativnej urovni (oki, nie az tak excelentne, ale nemam problem sa dohovorit so susedovcami 😉 ), no na vysetrenia som chodila s manzelom, ktory ma excelentnu nemcinu (v AT mu najprv neverili, ze nie je rodeny rakusak 😀 ), takze jazykova bariera tam nebola... A co sa tyka postoja k nim, nie som si vedoma, ze by som k nim bola neprijemna ani nic podobne.. Praveze ja som tam chodila rada, chodila som tam na ctg od 36tt kazdy tyzden a vsetko oki.. Moja nespokojnost suvisi s ich postojom a neodbornostou,.. A hlavne tym, ze keby som dala na nich, tak teraz sa netesime z krasneho drobceka... Ono je to predsa len troska ine, ked rodis planovanym cisarskym ako ked spontanne 😒
No a co sa tyka legalneho prevozu - jasne, ze to ide legalne, ale v akom casovom horizonte... Aj keby si ostala v nemocke cely tyzden, nic to nepomoze, nakolko docasny cestovny doklad z ambasady vydaju az na zaklade Sk rodneho listu, ktoreho vydanie vieme ako dlho trva 😉 Viem, ze su aj vynimky, no aj tak je to casovo narocnejsie.. Ako som uz vyssie pisala, manzel s nimi komunikoval a riesil to aj s cezhranicnou policiou atd... Ja som to uz cele pisala v inej teme o Hainburgu, ked sme to zistovali, co bol jul, august.. Ono je v podstate menej narocne prepasovat dieta a nasledne dat urobit pas ako to cele riesit legalne bez pasovania 😅 Ale mozno konecne nieco zmenili 🙂

chrummka
17. feb 2016

@lucmar2015 @zwalsh no to je presne to ze na sr som ani ja nenasla ziadnu porodnicu ktora by mi umoznila rodit v polohe ako chcem, mne bolo dobre na 4 ale potom som uz nevladala tak byt tak som bola sice vlahu ale aspon na boku, co viem na sr ti to neumoznia nikde, ani slavny koch kde to stoji nenormalne prachy tiez toto nepovoli co viem co sa tyka polohy lebo znama tam rodila tiez....je pravda ze hainburg je doslovne dedinska nemocnica cize naozaj pre bezproblemove tehotenstvo aj porod, ale napr. ja som z bb a tu kazda skonci s dost velkym nastrihom ci chce ci nie, a pri porode je velmi vela ludi, a pre mna je vysledok samozrejme zdrave dieta ale aj zdrava zena, ktora nema ziadnu traumu kedze zdravie rozlisujeme na fyzicke aj dusevne...a ano co sa tyka nastrihov oni su skor za natrhnutie, lebo sa to natrhne na najslabsich strukturach pricom strih ide aj do svalu.....ja som sa napr. v bb rozpravala s doktorom, maju sice krasny letacik kde je napsiane, ze bonding, polhovatelne kreslo a rooming-in izby, no ale v realite mi povedal ze ak sa babo narodi po 12,00 tej tak ho dostanem az na druhy den, prikladaju len na par sekund alebo minut a potom babo beru, a manzel - ten by tam tiez neviem kde spal kedze ta nadstandardna izba je len 1 lozkova, a nastrihavaju 11 z 10 mi on povedal ze podla neho ziadna zena nemoze prodit bez nastrihu takze tak nejako...baby nadstavte sa pozitivne ze to vyjde, a vyjde to co najlepsie, ja som to tak brala, ano stat sa moze hocico ale to neni iste ze by sa nestalo aj na sr...

mirufee
18. feb 2016

Docasny cestovny doklad sa vydava na zaklade rakuskeho RL. Kazdy ma svoje duovody, ja som teda "vymyslala" ako prvorodicka, nie po vlastnych skusenostiach z rodenia na SK. Nechcela som, aby "ma rodili" a aby som to "mala rychlo za sebou". Porod v mojej rezii s podporou manzela bol najkrajsi zivotny zazitok. Ak sa budem citit fit pocas dalsieho tehotenstva, bohuzial budem opat za porodom utekat do zahranicia. Ja som sa chcela sustredit na babo a nie sa s niekym handrkovat kedy co a ako (v akej polohe) mam robit, sledovat, ci sa blizi s ihlou, noznicami. Hainburg je dedinska nemocnica, ale stale najvyssia sanca, ze v blizkosti BA porodim ja a pekne. Kazda nech si uz zvazi sama rizika a co je pre nu dolezitejsie, ja za seba odporucam.

hoota
18. feb 2016

@zwalsh ja od hainburgu nikoho neodhovaram, sama este nie som na 100% rozhodnuta kam pojdem, ale myslim, ze sa tu mozu napisat aj negativa a nastrahy a nie iba to pekne a pozitivne.
pristup slovenskych porodnic je vacsinou na zaplakanie, to je pravda, moj prvy porod bol v podstate rychly a nekomplikovany, napriek tomu som nebola velmi spokojna a bola som presvedcena, ze s druhym pojdem do hainburgu, ale treba si zvazit pre aj proti a aj na to je predsa toto forum, nie len na pozitivnu reklamu.

alenie_
18. feb 2016

@tehula Má na mysli polohovateľnú stoličku na pôrod, nemusí mať zdvihnuté nohy na koze a byť v jednej polohe, navyše pripútaná, keď jej dajú pásy. Odporúčam vidieť a potom mudrovať. Ale chápem, že na Slovensku je to niečo nevídané, tak to ideme teraz ponižovať "pôrodom v stojke"..

alenie_
18. feb 2016

@tehula A v ktorej nemocnici na Slovensku neprevážajú dieťa v kritickom stave??? Lebo pokiaľ viem tak vždy.

sardinka335
18. feb 2016

@tehula to nevysvetlíš....dotyčna ma dáávno pradavno po 40tke...ale dolezite su pre nu firhánky na oknách ako kvalitne novorodenecke. Ani H. uplne nemocka kde nezasahuju....ak sa porod velmi predlzuje. Nenastrihavaju, nechaju vas dotrhat....najdite si prispevky lenulienky a budete oči otvarať čo je to ,,prirodzeny porod,, v H. tu na SK by ste lekarov za taky porod ukrkali, ale tam to nikomu nevadi.

tehula
18. feb 2016

@alenie_ ???
ja robim rozdiel u prevozu dietata cez chodbu jednej nemocnice na JIS, kde moze matka za dietatom prist, pripadne kojit, ako prevoz niekolko desitok km sanitkou, kym matka rodi placentu na stole.
Ale viac sa nejdem v tejto teme vyjadrovat

sardinka335
18. feb 2016

@alenie_ kramare asi nie ze? ruzinov tiež vela zvlada....antolska neviem...

loginexistuje
18. feb 2016

@sardinka335 antolska ma neonatologiu a spickovu pre nedonosencov a rizikovych novorodencov. Na Kramare sa prevaza len ak je vazna srdcova vada

Vsetky porodnice na Slovensku maju nonstop pediatra aj cez vikendy a kvoli zltacke sa deti neprevazaju ... ani z Kocha ... maju samozrejme potreby na fotoliecbu .. odbery krvi su uplna samozrejmost...

Prekvapuje ma, ze to v Hainburgu neni standard ale teda z ich pohladu (Rakusanov) je to dedinska nemocnica

alenie_
18. feb 2016

@tehula Nevyjadruj sa radšej, lebo nič nevieš. Z malých nemocníc po CELOM Slovensku prevážajú do okresných nemocníc prípadne do BA či už novorodenecké na Antolskej alebo detská - Kramáre. A mimochodom, keď rodíš na Kramároch, tak aj tam prevážajú deti sanitkou na detskú JISku - takže žiadne "pochodbe". A rovnako sa čaká na voľnú sanitku, aj keď je to do pol km prevoz.
@sardinka335 vyššie píšem.

alenie_
18. feb 2016

A mimochodom, prevoz z Hainburgu vrtulníkom so špecializovaným tímom (nie, nejdu sanitkou) trvá do nemocnice na JISku 6 minút. To mi ukáž na Slovensku, kde sú tak zorganizovaní. Neexistuje 😎
A vôbec, sme vo fóre Hainburg, nebudeme snáď porovnávať zúfalé rozkradnuté slovenské zdravotníctvo s tým v Rakúsku, aj keď je to viláž.

tehula
18. feb 2016

@alenie_ teraz som si precitala lenulienkin porod v Haiburgu. Prepana krala, asi aj dost masochistiek sa tu zislo.....ale hlavne ze rucne roztahovali, doslinom napichali....ved EI je zle pre dieta, ale zdrogovat rodicku uz vobec na dieta neposobi :D:D aj na CTG napajali pravidelne. Nuz ako vravi Cuki a Luky, v Rakusku aj prdyvonaju,
Inak ked tu uz vytahujes rozkradnute zdravotnictvo na Slovensku, co v podstate potrebujes od zdravotnikov pri co najprirodzenejsich porodoch, ktore mnohe zeny chcu si "prezit"?
Pokial si lekara nezazmluvnis, moze sa stat ze je pri inom porode, a dohliada len PA na teba (to napr nebola moja predstava, ja chcem lekara), nie v kazdej nemozke ti podaju PEDA, lebo nemaju tam anesteziologov na to, aby sa zapodievali ufnukanymi rodickami" ale su bloknuti pri operaciach a intenz. stavoch.
Ja som si dovolila porovnat s porodnicami v krajskych mestach, kde su mnohi odbornici a nie babica z Hornej Marikovej, kde si mozes vypytat PEDA, alebo dolsin jak je libo a hlavne o dieta je dobre postarane. No nic,vela krasnych zazitkov od porodu a hlavne zdravy vysledok, nech je to kdekolvek a v akejkolvek polohe

tehula
18. feb 2016

@alenie_ ja som pisala o Antolskej, nie kramaroch s tou chodbou ked uz sa tu chces natahovat.
A nepisem o malych porodniciach u Zocharov a podobne, kde netusim, ako to tam prebieha, ale ked sa niekto z Popradu moze trepat do Hainburgu, tak Antolsku ma cestou 😉

meluela
18. feb 2016

@alenie_ len kolko ten vrtulnikovy prevoz stoji samoplatcu si zabudla napisat 😉 to je vec kvoli ktorej by sa mi asi zastavil akokolvek rozbehnuty porod kebyze mam ist do hainburgu ... lebo ja viem o sume okolo 10.000

alenie_
18. feb 2016

@tehula Neviem, nedá sa s Tebou moc normálne komunikovať. Ale keď si číta niekto tieto Tvoje bludy, tak nech si prečíta aj odpoveď.

Na CTG Ťa napájajú, potrebujú kontrolovať dieťa. Len nemusíš ležať na posteli, čo je napríklad pre mňa veľmi nepríjemné a nedá sa mi dobre počas toho dýchať, ale môžem byť v polosede napríklad - vďaka tomu rodiacemu kreslu, aké na slovensku reálne NEMAJÚ! Takže áno, aj prd vonia, pretože ho hlavne MAJÚ!

Čo potrebujem pre prirodzený pôrod:
- súkromie. To nemám, pretože buď sa v kontrakciách pripravujem na pôrod na chodbe, alebo vo 'vzdychárni' s inými matkami - najčastejšie bez partnera
- možnosť zjemňovať kontrakcie napríklad vo vani, sprche, kedykoľvek
- v prvom rade dohliada Hebamme - keď chceš tak pôrodná asistentka, ktoré sa nedajú porovnať s dulami na SK (podľa Teba babica z Hornej Maríkovej... ibaže oni majú vysokoškolské zdravotnícke vzdelanie), ktoré si väčšinou spravia víkendový kurz pôrodu a nemajú v žiadnom prípade tak veľa skúseností
- anesteziológ ma niečo ako mobil, ktorý má NONSTOP počas služby pri sebe a vidí od Tvojej bolesti, po to, čo sa počas pôrodu deje aj aké lieky sú podávané v prípade, že rozhoduje gynekológ. Majú tam teda nonstop anesteziológa, ten je ešte dôležitejší ako gynekológ. Takže sa nemôže stať, že bude nedostupný.
- gynekológ počas prvých fáz pôrodu nechodí často, neviem teda načo by si ho tam potrebovala mať počas prvých kontrakcií a prvých dvoch pôrodných fáz pri sebe, to podľa mňa naozaj stačí partner a PA ktorá kontroluje postup pôrodu, ale na požiadanie/problému príde a počas vypudzovacej fáze je tam nonstop, aj keď pôrod naďalej vedie Hebamme a anesteziológ.
- 'mnohí odborníci' v krajských mestách? tí najlepší už zdúchli do zahraničia a tí čo zostali môžu byť akokoľvek šikovní, ale oni bohužial nemajú ani základné vybavenie, dostatok sestier a voľného času na oddych, neinvestuje sa do nových technológií (veď ani tú základnú vec ako polohovateľnú stoličku nedokážu kúpiť) a to tu nejdem postovať percentá cisárskych rezov či úmrtia vzhľadom na nízku úroveň zdravotníctva alebo nebodaj korupciu 'mnohých odborníkov' na Slovensku aby sme si nepripadali ako v Srbsku.

alenie_
18. feb 2016

@meluela Ja veru o takej sume neviem, ale neodkladnú zdravotnú starostlivosť prepláca zdravotná poisťovňa dieťatu takže do určitej výšky (zväčšia podľa SK cenníkov) preplatí. A keď to v AT stojí 10 000 EUR, tak na Slovensku to bude nižšia suma, teda časť sa rodičom určite vráti. Ale reálne, koľko je takých pôrodov za rok? 4? z 1800? 🙂
Ja keby mám ohrozené dieťa, tak peniaze sú aj tak v danej chvíli to posledné čo by som riešila. Ale keby mám počas tehotenstva komplikácie, hrozí mi predčasný pôrod a som samoplatca, tak asi nejdem rodiť do Hainburgu. Pri bezproblémovom tehotenstve, pôrode v termíne strach odkladám. Každopádne, asi s tým treba určite rátať.

tehula
18. feb 2016

@alenie_ no neviem preco, ale nic z toho som v tej zufalej porodnici na Slovensku nezazila
Na CTG ma napajili na fitlopte, lahnut som si mala viacmenej len ked isli kuknut krcok a ked sa slo tlacit a v pripade, ze by mi to tak vyhovovalo mrozit na chrbte pocas celej doby otvarania, inak fitlopta, aby sa dieta zosuvalo do porodnych ciest. Klud som mala, bola som cely cas na porodnom boxe s manzelom, lekar priebezne prisiel skontrolovat, ako to postupuje, ci mi treba PEDA dopichnut a kontrakcie skontrolovat.
Na ziadnej vzdycharni som netrcala ani na chodbe ani pocas jedneho z mojich porodov a manzel bol so mnou stale aj pocas klistyru a nikto ho nevyhanal. Ja som ale do porodnice isla raz s uz s 2min kontrakciami, kedze sa mi porod rozbehol doma hned so 4min pravidelnymi kontrakciami a porodila do 3h ako prvorodicka, druhy som mala indukovany aj na zaklade svojho priania po termine, takze tam sa stihol aj klystir robit, inak hned kontrakcie 2min mi nastupili a porodila som do 4,5h od vyvolavackoveho cipku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre