Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

ninan2
8. okt 2015

@ivkadracova no znie to logicky, bolo by fajn keby si mala pravdu 🙂 Tusim tu ide hlavne o to, ze porod v SR nie je vedeny v zozname ambulantnych vykonov, vzdy sa tu pocita s nejakou hospitalizaciou... A ano, byva v SR problem ked si v nemocnici hospitalizovana menej ako 24 hodin, nemusia nemocnice dostat peniaze od poistovne... A pokial ide o jednotlive vykony spojene s porodom tak poistovne to vedu ako jeden celok (porod - vaginalny, cisarsky), cize neda sa to preplatit nejak samostatne...
No daj potom urcite vediet ako si dopadla, drzim palce, ale myslim, ze peniaze neuvidis ziadne...

ivkadracova
8. okt 2015

@ninan2 tak nejake som uz videla ; ) za tie vysetrenia pred porodom ... jasne ze napisem tu, nech ludia vedia aka super je nasa STATNA poistovna :D . pozreme sa na to dufam, aj nejakym pravnickym ockom.

ninan2
8. okt 2015

@ivkadracova ano, citala som o tej "vysokej" sume 😀 Ja sa tam na to vysetrenie nechystam takze to ma netrapi... Inak ked si tam podpisovala rozne informovane suhlasy a reverz, rozumela si tomu co si podpisovala? Alebo nejaka PA prelozila? Nakolko moje znalosti nemciny su len bezne komunikacne...

ivkadracova
8. okt 2015

@ninan2 anglictinu maju dobru podla mna ... takze ano. doktorka mi vzdy vsetko vysvetlila po anglicky.. a ked som mala stastie na slovaka, tak po slovensky. este sa nestalo zeby som dacomu nerozumela. Vsetky PA vedia perfektne po anglicky tiez.
(pardon, prvy krat ked som tam rodila, na druhy den mi nejaka sestricka - nie PA, nevedela anglicky, daco po nemecky 15min hucala, co mam co nemam, co s deckom, co treba vybavit... sice dajaky tatko slovak mi prekladal, ale pamatam si z toho presne 0 slov : ))

ninan2
9. okt 2015

@ivkadracova tak to je fajn ked sa da po anglicky 🙂

ninan2
9. okt 2015

Nemate nahodou niektora napisany porodny plan v nemcine? Ci myslite ze tam ziadny netreba davat, robia vsetko co sa tyka uplne prirodzeneho porodu? Ja mam jeden velmi dobry v cestine (prioritne sa chystam totiz do Vyskova), tak rozmyslam ci ho mam nechat prelozit alebo co...

jana0706
9. okt 2015

@ninan2 ja som pri prvom porodny plan nemala a ani teraz sa nechystam davat, vychadzali mi v ustrety - nebol problem volny pohyb 1.dobe porodnej, potom mi Hebamme sama navrhla levandulovy kupel, v 2. dobe porodnej je samozrejmost vyber porodnej polohy, nezelala som si ziadne chemicke zasahy a nic mi nedali, jedine na com sme spravili kompromis bolo ze mi v 3.dobe porodnej (ked uz bol Kubko na svete) pichli oxitocin kvoli placente - aj to sme sa dohodli na polovicnej davke…co chcem teraz inak je za prve ten oxitocin - chcela by som to vyskusat tentokrat uplne bez neho a za druhe dlhsi bonding este s nahym dietatkom telo na telo (standardne tam dost skoro dietatko zoberu, popozeraju, oblecu a vratia - trvalo to iba chvilocku a cely cas som ho videla, takze mi to nevadilo, ale naspat som ho uz dostala obleceneho a tentokrat by som chcela aby aspon hodinku ostalo babatko pri mne bez toho aby ho co len na chvilocku odniesli - ved skontrolovat ho mozu aj na mne a medzitym neschudne ani nenarastie 🙂))…tieto body mam aj spisane po nemecky, mozno si to vezmem pre istotu vytlacene so sebou, ale nejako proaktivne to asi odovzdavat nebudem, verim ze sa dohodneme na vsetkom ustne (nastastie s nemcinou nemam problem)...
na kontrole som sa teraz o tom bondingu bavila s Evou Bauer a zapisala mi to tam aj do zaznamu ze si to zelam, tvrdila ze by to nemal byt problem, tak som zvedava - asi bude zalezat na koho natrafim pri porode...
baby co ste teraz nedavno rodili ake mate skusenosti s tym bondingom? - ak ste to riesili…

ninan2
9. okt 2015

@jana0706 Ahoj, dik za info, a nemohla by si mi to pls poslat do IP? Lebo prave tiez riesim hlavne ten bonding, chcem aspon hodinu aby trval, taktiez ziadne umyvanie obliekanie atd... Ostatne veci si viem myslim vydiskutovat, ale tesne po porode neviem v akom budem stave... Aj bez toho oxytocinu by som radsej bola...

ivkadracova
9. okt 2015

@ninan2 tesne po porode budes v euforii, lebo sa tam rodi dobre a ludia su normalne, a cokolvek sa bude diat bude krasne :D jak nafetovana. Takze ked tam s dakym budes nech za Teba hoci povie ze decko az neskor na meranie atd..

paskolinka
9. okt 2015

ked som bola na takej tej spolocnej prehliadke porodnice, tak sa tam niekto na porodny plan pytal. povedala, ze ked, tak po nemecky, ale ze co tam ako chce dotycna osoba pisat, lebo vsetko, co zvyknu slovenky pozadovat, je tam samozrejmne a vzdy sa da dohodnut pocas porodu. na druhej strane, ak budu nejake necakane situacie, tak porodny plan ide bokom a oni robia, to, co povazuju oni za spravne z medicinskeho hladiska. a este nieco take hovorila, ze babatku daju plienku, ze nech mamicky necakaju, ze babo budu mat nahe neviem ako dlho na sebe, lebo sa moze pototo a kto to bude upratovat... tak asi tak. mozno zavisi aj od konkretnej osoby, niekto mozno dovoli viac, niekto menej. kto vie...

jana0706
9. okt 2015

@ninan2 poslala som ti to...suhlasim s @paskolinka ze po porode budes v euforii, asi aj preto som vtedy od tychto poziadaviek upustila lebo som bola taka stastna ze vsetko tak nadherne prebehlo, ze uz mam maleho pri sebe, ze som sa zaobisla bez akehokolvek zranenia a ze sme tam v noci v klude spolu ako rodinka, ze som uz nic nepotrebovala riesit...aj ten oxytocin som brala tak ze aspon placenta vysla hned kym maleho prave vazili a obliekali a potom nas uz nechali samych troch bez akehokolvek vyrusovania si uzit tie chvile...cize vsetko ma svoje pre a proti...kym nie je placenta vonku a dieta skontrolovane a zmerane atd tak stale pre nich ten porod nie je uzavrety...ale napriek tomu chcem teraz skusit ten bonding presadit...a ked by trvali na plienocke ako pise @paskolinka tak nech jej ju daju na mne, plienocka by ma zase nejako extra nerusila, pokial neprerusia nas kontakt (aj ked podla mna by stacilo ze ju potom trosku zabalime do uteraka ako "poistku", ved aj tak bude musiet byt na mne prikryta)...a urcite uz upratovali horsie veci ako babatkovsku "nehodu" 🙂

mirufee
9. okt 2015

@jana0706 ako keby som o sebe citala, tiez uz by som oxitocin na placentu nechcela, ale ten bonding, to tam maju dake zakliate, ja som sice po odvazeni a merani mala malu len v plienke neumytu dalsie dve hodiny nahu na mne, ale nie je to ono, prerusene...len ta euforia prvorodicky, ktora precitala strasne vela strasidelnych pribehov a po odrodeni presne ze bez chemie, bez poraneni, s volbou polohy, s podporou manzela, hebamme, doktora..trochu ma to stve, ze som nezabojovala, tak drzim palec, nech to tentoraz vyjde uplne podla Tvojich predstav a keby to tak nebolo, aj tak verim, ze to bude uzasny zazitok 🙂

dulkagabulka
11. okt 2015

Ako tak čítam, je mi len smutno. Lebo asi jediná rešpektujúca je tam Eva. Tej ked ste povedali, ze chcete merať a vážiť až za dve hodiny, a dovtedy zostane babatko koža na kožu, tak sa stalo. Pôvodne som si myslela, že sa tam takto správajú všetci. Hainburg pre Slovenky doteraz nebol ani tak o Hainburugu, ako o Eve. Veľká smola, že zakázali zazmluvnovanie. Eva je naozaj výnimočná, slušná, milá a rešpektujúca pôrodná asistentka. Nemyslíte si, že tým nerešpektom chcú dosiahnuť zníženie počtu Sloveniek rodiacich v Hainburgu? Aký je váš názor?

ninan2
11. okt 2015

@dulkagabulka Ahoj, a co by z toho mali, ved financie navyse sa im hadam zidu, nie? Ci myslis, ze domace Rakusanky chodia kvoli "navalu" Sloveniek rodit radsej inde, a preto to takto riesia? Lebo iny dovod mi teda nenapada... teda okrem toho ze nevedia vobec nic o dolezitosti bondingu, ale tak hadam aspon respektovat toto zelanie by mohli... A Eva sa teda uz vobec neda zazmluvnit, ci aspon nejak obmedzene ano?

slniecko77
11. okt 2015

@dulkagabulka skor ma napadlo, ze ak bola najviac zazmluvnovana jej kolegyniam sa to mozno nepozdavalo. ..alebo toho mala ona velmi vela, ak sa samotne zazmluvnenie nedalo odmietnut. Tiez by som za tym nehladala ''znizenie poctu rodiacich Sloveniek''.

jana0706
11. okt 2015

@dulkagabulka ja som rodila pred styrmi rokmi a "natrafila" som na Hebamme Susanne, musim povedat ze bola velmi respektujuca a uzasna, kludne by som ju brala aj k druhemu porodu teraz. Ja som sa vtedy o ten dvojhodinovy bonding ani nepokusila lebo pred porodom sa to riesilo na tej rakuskej prehliadke kde bolo jasne povedane ze to nie je mozne (na dotaz Rakusanky, nie Slovenky)...lenze teraz sme o styri roky dalej a viem ze to tam uz bolo nejakym zenam umoznene, zrejme minimalne Slovenky to tam castejsie zacali pozadovat, navyse ako druhorodicka aspon trosku viem do coho idem takze by som to tentokrat chcela presadit...podporilo ma aj to ze ked som to Eve teraz pocas vysetrenia povedala tak sa vobec netvarila ze je to problem a sama sa ponukla ze mi to zaznaci to zaznamov...tak budem pozitivne mysliet a verit ze aj ked nebudem mat stastie na Evu pri porode tak to pojde vsetko podla mojich predstav...myslim ze viacero Hebammen je tam strasne zlatych, nezuzovala by som to iba na Evu, aj ked my Slovenky tam chodime cielene za prirodzenym porodom (za ktoreho sucast povazujeme aj dvojhodinovy bonding) ktory tam zrejme najviac reprezentuje ona...ale ja som nad zazmluvnovanim neuvazovala aj preto ze mam z prveho porodu velmi pozitivnu skusenost aj bez toho...taky ustretovy, chapajuci a pozitivny pristup ako som zazila pri porode od Hebamme Susanne som asi predtym v zivote od nikoho cudzieho (koho som prvykrat v zivote videla) nezazila - nieto este od zdravotnickeho personalu...co mna trapi je ze sa za tie styri roky neposunulo vobec NIC co sa tyka rodenia na Slovensku (aspon v okoli BA) - nechapem ako mozu byt 26 rokov po revolucii stale taki hluchi a slepi a neposuvat sa ani malickymi krocikmi - napriklad umoznenim slobodneho vyberu porodnej polohy - aspon pre mna je to zakladna podmienka ktoru od porodnice pozadujem (a je to nieco na co netreba peniaze) - nutit zenu rodit v polohe co jej nevyhovuje mi v dnesnej dobe pride uplne chore, cele nase porodnictvo je tak skostnatele ze je mi z toho vazne smutno ☹

jana0706
11. okt 2015

@ninan2 nemyslim ze tam maju "naval" Rakusaniek, podla mna im ten naval Sloveniek praveze vyhovuje..ved inak by nerobili slovenske prehliadky a nemali pripravene slovenske podklady atd., ale mas pravdu v tom ze by nam mali vychadzat v ustrety ak mame poziadavky co sa daju splnit (bez nejakeho rizika pre niekoho zo zucastnenych), bez ohladu na to ze Rakusanky mozno podobne poziadavky nemaju...

eaka
12. okt 2015

@jana0706 presne, ja tiež žasnem, keď zadám do vyhľadávača "prirodzený pôrod" a hádže mi to dotazy a články z roku 2008 a podobne a vôbec žiadna zmena, žiadny posun... zubami nechtami sa držia starých postupov a rutín. ☹ Človek si s požiadavkou rešpektu k vlastnej osobe a zázraku zrodenia pripadá ako mimozemšťan...

paskolinka
12. okt 2015

tiez si nemyslim, zeby sa chceli sloveniek zbavit, prave naopak, su radi, ze tam chodia, vsak maju z toho peniaze. co sa tyka respektovania poziadaviek pacientov, tak ja myslim, ze rakusania vo vseobecnosti su velmi tolerantni a s kadecim nemaju problem, ale zdrav. personal ma plne pravo stanovit si nejake hranice a nastavit pravidla. ja tam chcem ist rodit a pristupujem k tomu tak, ze predsa len su to ludia skuseni a z toho, co som videla a pocula, tak aj velmi mili a ustretovi. idem tam s doverou, ze vedia co robia a nie nejako bojovne naladena, ze sa tam idem bit za svoje prava alebo co. idem tam rodit a ked babo umyju a daju mu plienku, tak ok, nemyslim, ze by ho to mohlo nejako negativne poznacit do buducna. inak presne taky dojem oni maju zo sloveniek, ze su take asi poznacene skusenostami zo slovenskeho zdravotnictva, ze do hainburgu potom chodia s porodnymi planmi, poziadavkami atd a trvaju na tom, aj keby neviem co sa malo diat. ze castokrat to ani nie je o diskusii a vzajomnej dohode a respekte, ale o snahe pacientky diktovat si svoje predstavy...

katka339
12. okt 2015

Plne suhlasim s @paskolinka...

jana0706
12. okt 2015

@paskolinka ja mam presne ten isty dojem, aj preto som ani pri prvom porode nemala a ani teraz nechcem mat porodny plan - ked chce clovek nieco navyse (ako napriklad teraz ten bonding v mojom pripade) co neuskodi matke ani babatku tak dufam ze mi vidu v ustrety aj bez porodneho planu...kiezby sme na slovensku mali statne nemocnice kde by nas jediny problem bol ci nam dietatko na sebe nechaju iba 20 minut alebo hodinu ci dve...a vsetko ostatne co si zelame by bol standard nad ktorym sa nikto ani nezamysla...a este by to cele bolu uuuplne zadarmo (ako porod v rakusku ked ma clovek ich zdravotne poistenie - ziadne priplatky za otca pri porode (!) a za podobne "vydobytky" - pred styrmi rokmi mi nikto doma veru ani nechcel verit ze ma ten porod nevysiel ani cent)...

dulkagabulka
12. okt 2015

@paskolinka ale Slovenky tam naozaj chodia preto, lebo na SK su porušované ich základné ľudské práva. Kto iný má právo rozhodnúť o tom, že si neželá poškodzujúcu praktiku separácie narodeného dieťatka, ako jeho matka? A áno, praktika to je poškodzujúca, aj ked je iba na pár minút. Podľa najnovších vedeckých poznatkov má zostať bábatko po pôrode nerušene s matkou najmenej do samoprisatia. Keď ide žena do Hainbrugu, zaplatí za pôrod za jeden deň sumu prinajmenšom vo výške priemerného mesačného platu. Prečo by nemohla chcieť niečo tak prirodzeného ako je nerušený kontakt s dieťatkom? Pozri si prosím film Mikropôrod, pochopíš aj o tom uvmývaní, krásne vysvetlené, ako sú pre nás dôležité /pre naše celoživotné zdravie, teda nie krátkodobé, ale dlhodobé účinky/ mikroorganizmy, ktorými sme osídľovaní pri a tesne po pôrode. Všade na svete by to mala byť žena, čo predstiera svoje predstavy o pôrode a personál, čo sa snaží vyhovieť. Nie opačne, Slovenky utekajú pred pôrodným násilím a nerešpektom. A ak by ho mali zažívať aj tam, bolo by to fakt že smutné.

paskolinka
12. okt 2015

@dulkagabulka to vies, dnes su vyskumy nejake, zajtra budu ine. ja nikomu neberiem, ak ma taketo specialne poziadavky. ale som za to, aby aj pacienti respektovali nazor zdravotnickeho personalu. a netreba zabudat, ze nemocnica v hainburgu nie je ziaden hotel ani sukromne zariadenie, kde klientom budu plnit, co im na ociach vidia. to ze tam chodia slovenky ako samoplatkyne a ze ich to vyjde na slovenske pomery draho, ich neopravnuje k tomu, aby pozadovali nejaky specialny pristup.

dulkagabulka
12. okt 2015

@paskolinka nepožadujú špecilány prístup. Požadujú dodržiavanie postupov zhodujúcih sa s medicínou založenou na dôkazoch, slušnosť a dodržiavanie práv, za ktorými vykonávajú pôrodné úteky. A zaitaľ to nachádzajú iba vzahraničí. Bhužail. Utekajú z nemocníck s 95 % nástrihmi do nemocnice , kde majú nástrihov tuíšm okolo 16%. To nie je špeiclány prístup - to je v Hainburgu norma. Utekajú z pôrodníc, kde si nevyberú polohu - to tiež nie je špeciálny prístup, to je norma. A rovnako utekajú z pôrodníc, kde ich rutinne separujú od ich detí. Žiadne špeciálne príspty v tom nevidím.

paskolinka
12. okt 2015

@dulkagabulka nemyslela som to tak. hovorim o tom, ze to, ze si platia v hainburgu na slovenske pomery vysoke sumy ich neopravnuje pozadovat nieco viac, ako je tam norma.

martinka1981
autor
12. okt 2015

@jana0706 aj ja som mala Susanne pri prvom porode a aj neaku chvilu pri druhom porode. A teda naozaj musim povedať že bola užasnaaa...a dokonca si ma pamatala. A vdaka tomu aka bola skvela som sa druheho porodu vobec nebala 😉

jana0706
12. okt 2015

@paskolinka ale preco by sa aj tamojsia "norma" nemohla posuvat pozitivnym smerom - napriklad co sa bondingu tyka? kedze uz teraz je to podporovane napriklad Evou Bauer - ktora je skusena odbornicka a urcite by nebola za nieco co by mohlo potencialne niekomu uskodit...to je prave problem slovenskeho uvazovania - tu zachovavame styridsatrocne normy za kazdu cenu a ako to vyzera 😢

jana0706
12. okt 2015

@martinka1981 jeee pamatam si ta z diskusii ked som cakala Kubka - ty si vtedy mala myslim za sebou uz druhy porod v Hainburgu 🙂 mna druhy caka kazdu chvilu...

paskolinka
12. okt 2015

@jana0706 vsak posuvat sa moze, len by som to nestavala do roviny, ze je to nejake pravo alebo narok...

canama
12. okt 2015

@jana0706 to je zaujimave co sa toho bondingu tyka. ja som rodila v aprili s Evou, a vobec nebol problem s bondingom. mala som dcerku na sebe neumytu, nahu, len prikrytu uterakom. nezdalo sa to divne ani sluzbukonajucemu lekarovi, ani sestrickam na oddeleni...praveze ked ma presunuli z porodnej saly na sestonedelie, tak som si pytala pre dcerku oblecenie, a slovenska sestricka (mohla mat okolo 45 - 50 rokov) na mna udivene pozerala a hovori mi ze ale ved kontakt koza na kozu je najlepsi, naozaj ju chcete obliekat?? 🙂 co sa tyka pristupu k porodu a k pacientovi, tak mi tam to zlozenie personalu prislo dost eklekticke, od neuveritelne prijemnych a usluznych ludi pri ktorich mi doslova padala sanka od uzasu, az po neprijemne typy, na ake sme zvyknuti zo slovenskych nemocnic...cize verim tomu ze porod v Hainburgu moze dopadnut vselijak podla toho na koho akurat clovek natrafi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre