Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

ellysa
15. nov 2010

@thaja presne tak ak máš rodiť dlho a komplikovane, rodila by si tak aj na SK, tu máš aspoň zaručený príjemný personál a pohodu, ja som mala v podstate asi šťastie, keď to tu čítam, síce som sa dlho trápila ale potom už samotný pôrod bol úžasný, žiadne komplikácie, pár stehov, na nohách som bola po dvoch hodinách (po 22h pôrode), pre mňa to bol s odstupom času nádherný zážitok, tak sa neboj, možno budeš práve tá, ktorá príde a po pár hodinách bude mať po...každopádne mysli len na to, čo ťa čaká po tom, pôrod určite prežiješ a zvládneš... 🙂 🙂

maggie2
15. nov 2010

@tintinamartina len upozorňujem aby si si nemyslela, že pôrodom v Hainburgu Tvoje dieťa získa dvojité občianstvo, toto keď počujem prepáč, tak to mi zneje ako naivný vtip. Občianstvo získava dieťa po rodičoch, aj keby sa narodilo na Marse. Pokiaľ ste obaja Slováci, Vaše dieťa bude slovenskej národnosti. Rakúske občianstvo nie je jednoduché získať. Navyše nový SK zákon vylučuje dvojité občianstvo. Nehovoriac o Rakúsku, pretože to má takýto zákon už dávno.

maggie2
15. nov 2010

@yarus ahojki 🙂 krásne si to napísala 🙂 Ja som rodila v Hainburgu v roku 2005 Ty si tam ešte nepracovala, však? Inak by som sa tam s Tebou isto stretla. Chcela som sa spýtať ako to tak teraz vyzerá z hľadiska veku rodičiek? Nájdu sa i rodičky po 40-ke? Neviem či ešte "voľačo" vôbec stihnem, a trochu sa obávam svojho veku...

maggie2
15. nov 2010

@ a vlastne ospravedlňujem sa za to Tykanie, tu na fóre je to zo zvyku, tak samozrejme sme ale pri Vykaní...

ellysa
15. nov 2010

@yarus jej super, že sa tu zamiešal aj nekto priamo z nemocnice, ja sa musím priznať, že si nepamätám, či sme sa stretli, aj keď asi určite, no som dutá hlava na mená, kebyže nemám tú fotku pri narodení malej s podpisom personálu, ani neviem, kto ma rodil 😕 😅

martinka1981
autor
15. nov 2010

@yarus zdravim vas Jarmilka 🙂 ,mame sa celkom fajn. Popôrodne poranenia sice bolia ale zlepšuje sa to každym dnom. je fajn že ste medzi nas zavitali,aspon tu budu presne informacie.

martinka1981
autor
15. nov 2010

@thaja neboj,porod nieje prechadzka ružovou zahradou ale ako pišu baby zvladneš to,a v Hainburgu budeš mať naozaj klud a milych ludi okolo seba. Nikto nebude na teba kričať ani veci podobne. Držim päste nech ide všetko hladko a rychlo 😉

yarus
15. nov 2010

@jenny5
jasne uz si spominam aj na vas (aj ja len v dobrom) 🙂 , ten klystir ktory ja moc nemusim 😠 mi to pripomenul.dik. medzicasom som si uz na tieto male nedostatky zvykla a uz ma tak nerozculuju.
dakujem ,ze na mna a moje kolegyne spominate v dobrom, lebo naozaj chceme vsetky,aby maminky odchdzali domov s babatkom samozrejme nie len zdrave 🙂 ,ale aj spokojne. 🙂 neda sa to vsak vzdy dosiahnut, lebo prichadzate do kontaktu s viacerymi ludmi. ale tu istu skusenost mam aj z badenu, ze nie vsetky maminy boli spokojne.
ako som spominala, nieco je v hainburgu horsie ale vela veci tu robia ovela lepsie a hlavne si myslim, ze sa viac tu v hainburgu berie na vedomie prianie mamicky.

yarus
15. nov 2010

@maggie2
ahoj, no pravdupovediac v hainburgu som stretla asi dve mamicky co mali cez 40,ale som tam len pol roka.inak v badene bolo posledne roky naozaj dost takychto mamiciek.v dnesnej dobe to uz neni ojedinele. druha vec je, ze ak je to prve dietatko a mamina nad 40 odporuci gynekolog vacsinou CR ☹ a hlavne ked je to tehotnost po umelom oplodneni.ale to zavisi tiez od teba a tvojho lekara ako sa rozhodnes.ak uz babo mas a rodila si spontanne myslim ze to neni problem. a aj tie dve vyssie spominane damy rodili spontanne.j

yarus
15. nov 2010

@maggie2
prosim neospravedlnuj sa,ja som prave rozmyslala,ze mi je to smiesne,ako si vykame a prosiiim vsetky mi tykajte - nemam rada vykanie a hlavne si pripadam mladsia 😉 . dakuje vsetkym stara jezibaba

maggie2
15. nov 2010

@yarus ďakujem veľmi pekne 🙂 Mám 5 ročnú dcéru. CR nebol a ani nie je pre mňa vôbec problém 😉 Toho sa obávam najmenej 🙂 mne skôr išlo o tie pravdepodobnosti, že mamičkám sa v tomto veku štatisticky údajne viac rodia detičky s nejakou genetickou odchýlkou...

yarus
15. nov 2010

@maggie2
u tychto mamiciek robia viacere vysetrenia( prave preto co spominas) a aj amniocenteza atd....a ak sa nieco zisti ☹ tak sa musi rozhodnut co a ako dalej. ale pravdupovediac, ako je to presne statisticky neviem,lebo nie vsetky suhlasia s tymito vysetreniami.

zuzi118
15. nov 2010

@yarus chcela by som sa ta spytat, ako je to v hainburgu s dvojickami? Ake su postupy.. Ako casto sa vam tam rodia dvojicky vaginalne, ake su preferencie doktorov - ci prilis netlacia na cisarsky. Velmi ma zaujima ako je to s monitorovanim babatiek pocas porodu, ci si mozem slobodne zvolit polohu, ci mi babatka nechaju... Samozrejme hovorim o porode v termine a bez nejakych komplikacii. budem ti velmi vdacna za informacie 🙂

yarus
15. nov 2010

@zuzi118
asi ta sklamem zuzi.odkedy som v hainburgu dvojicky boli len raz - cisarskym a ako som sa informovala robia vzdy cisarsky rez pri dvojickach ☹ .

maggie2
15. nov 2010

@yarus ďakujem za info. 😉

maggie2
15. nov 2010

@zuzi118 Asi máš na to dôvod, chcieť prirodzený pôrod za každú cenu.

Ale ja osobne by som pri dvojičkách ani nerozmýšľala o inom než CR 😉 ešte stále sme si Slovenky nezvykli nehanbiť sa za to, že podstupujeme CR. Akoby sme sa pred okolím mali tváriť aké sme hrdinky...

zuzi118
15. nov 2010

@yarus dakujem za informaciu, tym padom skrtam hainburg so zoznamu moznosti.
@maggie2 za kazdu cenu nie. Pri nevhodnej polohe babatiek nie je o com rozmyslat a ide sa na CR. Pokial su ale babatka donosene, v idealnej polohe (obe dole hlavickou) je CR zbytocne riziko ako pre mna, tak aj pre deticky. Co si o mne bude mysliet okolie je mi fakt sumak.. ostatne z pohladu rizik samotneho porodu a naslednej rekonvalscencie a stym suvisiacej starostlivosti o babatko (vratane dojcenia) su na tom horsie mamicky po cisarskom, takze tie si naozaj zasluzia skor obdiv nez despekt.

maggie2
15. nov 2010

@zuzi118 ďakujem, ale ja som naozaj po cisárskom reze po dvoch hodinách vstala, rozchodila, a šla kojiť. Tá rana bola zanedbateľná, bolesti tiež. Zahojilo sa mi lepšie než prst na pravej ruke, keď som si ho svojho času rozrezala o rozbité akvárium 🙂

zuzi118
15. nov 2010

@maggie2 dobre pre teba 😉 Zial nie kazda mamina moze povedat to iste.

tintinamartina
15. nov 2010

@maggie2 ďakujem za odpoveď, zaujímalo ma to z toho hľadiska, že od mája by sa mal zmeniť zákon, respktíve by sa malo niečo upravovať vo vzťahu Slovensko a Rakúsko. ja mám termín až ku koncu júla, prvé dieťa som rodila vo Zvolene, nemôžem povedať nič zlé na pôrodnícke oddelenie, ale s detským oddelením som teda nebola vôbec spokojná 😖, aj toto je dôvodm prečo špekulujem 😢

maggie2
15. nov 2010

@tintinamartina Rakušania určite nič neupravia pokiaľ ide o ich občianstvo voči ktorémukoľvek státu, nie to ešte voči Slovensku. Tie podmienky na získanie občianstva sú strašne prísne, nielenže stoja neuveriteľné peniaze na poplatkoch, ale podmienkou je mnoho rokov oficiálnej, trvalej rezidencie v krajine, ovládanie NJ a reálii aspoň na úrovni 5 triedy ZŠ, z čoho musí človek urobiť i skúšky normálne, pred komisiou. A samozrejme, nadobudnutím občianstva Rakúsko požaduje vzdať sa pôvodného.

k8y
15. nov 2010

@jenny5 dakujem za pripomenutie! si poklad 😀
A Yanus blahozelam k babatku!!

thaja
16. nov 2010

Ahojte Happy a Martinka aj vsetky ostatne maminky alebo "skoromaminky",

dakujem za podporu🙂 Inak, velmi ma tesi ospravedlnenie Dr. Loksovi a Hainburskej nemocnici v nedelnych spravach JOJ. (Mali ste pravdu, ta prva "obvinujuca" reportaz bola uplne bez urovne, len som tak sedela pri tych spravach a rozmyslala, o com reporterom JOJky vlastne islo...)

Co sa tyka porodov a lekarov, tak urcite je to aj o stasti - a nie vzdy su vsetci rakuski doktori najlepsi....aspon co sa tyka starostlivosti v tehotenstve... Minimalne v Burgenlande, vo Frauenkirchen to nie je prave vyhra...Pan Dr. Trimmal mi ultrazvuk robieval tak narychlo, niekedy aj "postojacky" - jednoducho som nelezala ale stala🙂, neodporucal mi ziadne vitaminy, ziadne magnezium, ziadne zelezo...pri otazke aky ma nazor na epiduralnu analgeziu mi odpovedal, ze urcite nie, pretoze aj nase stare mamy rodili bez nej a do konca tehotenstva manualne a tazko pracovali - super postoj, hlavne pri prvorodickach🙂))) ...to je len par perliciek, nastastie som bola u neho vcera poslednykrat (vsetkych 5 peciatok v M-K-Passe mam nazbieranych🙂), teraz ma cakaju len kontroly a vysetrenia v Hainburgu a po porode sa prehlasujem k inemu doktorovi (na zaklade Vasich odporucani bud k Dr. Loksovi alebo k Dr.Urbanovi do Hainburgu)....som si vcera este naivne myslela, ze Dr. Trimmal mi urobi test na streptokoky (co je na SR 4 tyzdne pred porodom vraj standard a urcite dost dolezity), ale ze to on nerobi a musel by ma poslat do laboratoria (neviem, co presne mi tym chcel povedat, ale radsej som sa viac nad tym ani nezamyslala a idem si dat ten test spravit na SK)....nemala som v plane sa tu nejako stazovat, ale musim tu "vnutornu zlost" dat von🙂)) a aj vyjadrenie kritiky je dolezite, hlavne pre tie z nas, ktore si momentalne nejakeho doktora hladaju (a mozno prave v Burgenlande🙂
Prave kvoli nespokojnosti so starostlivostou mojho AT-gynekologa chodim cele tehotenstvo sukromne aj ku gynekologovi na Slovensku, a som velmi rada, ze som sa spolahla na moju intuiciu🙂 Nebyt prehliadok na Slovensku, mozno by som teraz nemala dovod rozmyslat nad porodom....dva tyzdne som bola v nemocnici na Slovensku,pretoze som v 6.mesiaci tehotenstva mala silne bolesti brucha, problemy s krckom a predcasne kontrakcie. Odvtedy mam prikazany pokojovy rezim a lezat, lezat, lezat....(pan Dr. Trimmal nic take nepostrehol (ani sa pri tych povrchnych prehliadkach necudujem🙂 vzdy bolo vraj vsetko v uplnom poriadku. To bola moja skusenost a velmi sa hnevam na seba, ze som si hned na zaciatku nehladala ineho AT gynekologa. S neodbornymi a povrchnymi doktormi sa mozme stretnut aj v Rakusku, aj na Slovensku -- taaak, teraz som si vyliala "dusicku", predporodny stres na mna teda poriadne vplyva🙂)))) a idem sa tesit na porod v Hainburgu (a verit v stastie🙂)). Bola som konecne na obhliadke nemocnice v Hainburgu a mala som velmi prijemny pocit z personalu. Dufam, ze ma ani teraz intuicia nesklame🙂
Prajem Vam vsetkym pekny dnik a dakujem, ze existuje toto forum🙂

martinka1981
autor
18. nov 2010

@thaja s lekarmi je to všade tak,najdu sa aj takí aj takí. A dobreho gynekologa treba fakt hladať lupou 😉 . Inak ten tvoj je riadny magor 😝 . Takych treba rychlo vymeniť.
No utekam Miška sa zobudila,pa.

vampgirl
19. nov 2010

Ahoj baby! Ste tu toho nakecali kym sme boli v porodnici, budem mat co docitat, ked bude cas 🙂 My zijeme a mame sa dobre, mala je zlataaaa, ale sposobila nam doma uplnu revoluciu 😀 a odkedy sme sa vratili z nemocnice, absolutne nic nestiham, moje casy vysedavania na konikovi su fuc 😀

Neskor napisem viac o porode a o pobyte v Hainburgu ale uplne v skratke mozem spievat len same chvaly, bola som nadsena, ze sme sa rozhodli pre Hainburg 🙂 Jedina vycitka by sa tykala podpory kojenia, tu tam nemaju moc zvladnutu, kazda sestricka povie nieco ine 😠 chcelo by to nejaku laktacnu poradkynu... Snad to poriesia, kym tam pojdeme druhykrat 😀

@yarus Super, ze sa pripojil do diskusie niekto z personalu 🙂 A este raz dakujeme, ze si si nasla cas na osobnu instruktaz o kupani malej! Doma zatial kupeme v kybliku a mala vyzera byt velmi spokojna 🙂

Inak v stredu sme boli pozriet Yanus, maju sa aj s malou dobre, vyzerali obidve spokojne a v sobotu by ich mali pustit domov.

Majte sa krasne, mala vola 😀

yanus
20. nov 2010

@martinka1981
@jenny5
@happy8051
@thaja
@ellysa
@yarus
@vampgirl

Ahojte dievcence, hlasim ze dnes sme prisli konecne domov, mame sa vyborne, pekne rastieme aj vela papame, obcas mam pocit, ze to kojenie sa mi az moc rozbehlo (vdaka Jarmilka za pomoc vtedy v noci, bez vas by som sa asi daleko nedostala). Prv by som chcela zhodnotit: Som nadmieru spokojna, personal, sestricky, strava, profesionalita, cistota, pristup, hygiena, starostlivost a ochota. Vo vsetkych smeroch nad mieru, popravde neocakavala som, ze sa ani nebudem citit ako v nemocnici, skor ako u niekoho na navsteve.
Teraz k detailom: Ako som pisala uz predtym, ze idem na CTG a uvidi sa. Tak pan doktor mi dal na vyber, ze on ma nebude nutit, nie je pravda, ze Dr. Loksa nuti alebo nabada na CR, v mojom pripade ma dokonca nabadal, ze ci to nechcem skusit vyvolavackou a ze ma bude cely cas pozorovat, keby sa daco dialo ze pojdem na CR (vtedy mala Laura obvod hlavicky podla ultrazvuku "35" a ako som uz spominala, moja panva uz na to moc nemala). Tak po "presviedcani" a pouceni o rizikach CR ako operacie, som si navliekla pancuchace, dali cievku, prislo jedno poucenie o spinale a vsetky tieto procedurky a spolu s PA Suzanne sme sli dole na operacku, kde ma cakali vsetci ti veseli ludia (kedze bola nedela, pred sviatkom a pospevovali si, dokonca ze ci si chcem vybrat hudbu k operacii). Ten spinal ako mi pichli som obsolutne necitila, oprela som hlavu o Suzanne a ta mi vravela co sa deje, zacalo to posobit asi po 5 min, ale mam pocit, ze ako rychlo to zacalo tak rychlo to aj skoncilo. Ta operacie ako operacia, trosku sa tazko dychalo, ale ked ju vybrali tak na ten pohlad a pocit nikdy nezabudnem. Dr. mi spravil krasny rez, uz teraz ta rana nevyzera ako rana, avsak je o 1 cm dlhsia z kazdej strany, kedze mala sa narodila s obvodou hlavicky vacsim ako 37 cm (ale neposobi ta), povedal ze mam v panve este aj schod, cize to sme nemali sancu zistit, ze by to urcite skoncilo CR v kazdom pripade (len som sa menej trapila), dokonca primar na vizite skonstatoval, ze indikacia spravna (interna komunikacia ohladom toho mi je neznama).
Tak sme teda tu, vela papame, uz aj grckame dost, stikutku mam non-stop, ale uplny bonus je nase prebalovanie, lebo princezna to nechce robit do plienok, tak akonahle ju vyzleciem tak na mna "zautoci" oboma zbranami a plienka posobi ako obranny val.

Neviete mi poradit ako s nocnym kojenim, ze kedy mam zacat trenovat minimalizaciu nocneho kojenia, alebo ako si to zariadit. Zatial kojim 1 krat za 3 -4 hodiny, 15 az 20 min oba prsniky. Je to asi 50 gramov mlieka, ale mala z toho cast aj vysabli potom.

No dost bolo pisania. Prajem vam krasny vikend a vsetko dobre 🙂. PS: Martinka, Vampgirl - dakujem za navstevu ;)

yanus
20. nov 2010

@k8y Dakujem ;)

happy8051
20. nov 2010

@yanus gratulujem ti zo srdca 🙂 som rada, ze si bola v hainburgu spokojna a ze vsetko dobre dopadlo. Laurinke vela zdravicka stasticka a mliecka 🙂
s nocnym kojenim by som ti poradila tak, ze nic netreba minimalizovat, snaz sa kojit tak, ako si to mala ziada...
interval medzi kojeniami zavisi od sytosti mliecka. dalej by som ti poradila skor kojit na jeden krat z jedneho prsnika, aby malinka vytiahla aj zadne mliecko.
ja som to zo zaciatku robila tak, ze som nechala Natalku spinkat medzi kojeniami max 3 hodiny, ale vacsinou sa sama budila na hlad.
ak by nieco, pis 🙂

yanus
20. nov 2010

@happy8051 Dakujem za rado, s tym zadnym mlieckom mi je to jasne. Ale ja mam pocit, ze jej proste to mlieko tam uz dojde, aj ja citim tu ulavu po 20 min, potom ju necham odgrgnut a ideme na dalsie, hoci stane sa ze staci aj jeden. Casto mi zaspava pri kojeni a ja ju budim, lebo inak by som stravila tym aj 2 hodiny, keby to slo podla nej 🙂. Takze vy sa stale budite aj v noci kazde 3 hodky? Alebo uz sa to nejako zredukovalo?

happy8051
20. nov 2010

@yanus mozno by si to mohla ovplyvnit vecernym rezimom. ja napriklad kupem o siedmej, potom kojim, kym malinka zaspi je devat hodin cca. potom vstava okolo pol jednej na kojenie, potom znova okolo stvrtej a zas okolo osmej rano.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre