Pôrod v Hainburgu

martinka1981
17. feb 2009

Ahojte,chcem sa dozvediet niečo o porode v Hainburgu. Ak ste tam niektora rodila dajte vedieť 🙂 . Vopred vam dakujem 😉

vampgirl
12. okt 2010

Hmm tak moja nemcina je nulova, snad budem mat stastie na slovenky alebo sestricky co vedia po anglicky 😀 ale ked som bola na glukozovom teste, vyzerali, ze su na slovenky zvyknuti, teta mi vsetko tak polopatisticky vysvetlila, s pomocou ruk, ze som normalne vsetko pochopila 😀 no ale anamnezu, tu rukami-nohami asi nedam 😀
CTG tam robia kazdy den alebo len jeden specificky den v tyzdni?

@yanus Inak aj mne sa zda poslednych par dni, ze uz na mna pozeraju ludia ako na exota 🙂 asi uz prestanem chodit medzi ludi 😀

maggie2
12. okt 2010

@vampgirl sú na Slovenky zvyknutí a sú veľmi slušní všetci, neboj. Je smutné, že človek ide radšej do zahraničia, pretože v SK nemocnici kde by si všetci mali rozumieť po slovensky, práve tam komunikácia zlyháva a dochádza k rôznym nedôstojným a neprofesionálnym situáciám. Ešte stále. 20 rokov po páde komunizmu. Bohužiaľ.

martinka1981
autor
12. okt 2010

@maggie2 uplne presne vystihnute....

yanus
12. okt 2010

No zienky, co k tomu dodat, tento svet je tak pestrofarebny a rozdielny, ze esteze mame moznost si vybrat ;). Hoci v nedelu som isla na otocku na chalupu, nebolo mi vsetko jedno, keby ma tam chytila hodina H, ze kde by som tam hladala opateru a komunikaciu..hehe 🙂.
No hlasim ze noha ma uz neboli, konecne som dala aj tomu spanku viacej a hned som dozehlila posledne veci. Dnes sa chystam konecne na tu tasku a skompletizovanie veci, nech nemusim vytvarat pre toho mojho chlapa navigacnu mapu plus nazornu farebnu skalu, ze ktora je tmavo zelena a ruzova a podobne (ved to poznate).
Martinka zavidim Ti tie pusinky rano, deti vedia ako na svojich rodicov ;).

martinka1981
autor
12. okt 2010

@yanus 😀 neboj aj teba čakaju pekne chvile a aj pusinky 😉
Veru je fajn že mame možnosť isť aj za hranice a v našom pripade že su na to aj financie 😔 ....som za to vdačna hlavne môjmu drahemu....
Ja tie detske veci nemam stale požehlene a taška tiež neni skompletizovana,ani papiere nachystane ani veci do porodky teda ked pojdeme z porodky s malinkou,ach joooo. je neviem čo furt robim 😝 davam si načas a potom sa budem nahanať. Ale tento tyžden to musim dať všetko dokopy,zajtra volame pani Boorovej kvoli prekladu.

yanus
12. okt 2010

@martinka1981 Neboooj, este mas cas a keby nie, svet sa nezruti, to sa vybavi a nakupi rychlo. P. Boorova je skvela, moj drahy ma preklad od nej z roku 1996 a uz vtedy bola stara, kolko ona moze mat rokov, ja tipujem 85 a viac 😀 😖

martinka1981
autor
12. okt 2010

@yanus ja vobec neviem lebo som ju nevidela,vždy tam bol iba muž sam 🙂 ale ked ma taky vek tak klobuk dole 😵 že ešte robi take veci.
Ta moja lapajka dnes spala do 9:30 😕 ja som sa zobudila o 9 že už neako dlho spim 😀 som myslela že ani nezaspi cez den ale zaspala vonku v kočiku,aspon že je pekne počko,pojdeme niekam von ked sa zobudi,lebo sme stale len doma,treba aj medzi ludi kuknuť 😉

dasa2804
12. okt 2010

Jaj baby, ja mam zajtra CTG aj poradnu. Som v napati, Dr.Loksa mi navrhoval cisarsky na 15.10, takze ak sa pre neho rozhodne, rodim uz tento tyzden v piatok 🙂

martinka1981
autor
12. okt 2010

@dasa2804 ahoj,my mame tiež zajtra poradnu. Ctg neviem kedy nas objedna Lokša. Fuha ak to teda bude cisarsky tak to možeš pomaly odratavať 😉 ....človeče ale to leti 😔

yanus
12. okt 2010

@dasa2804 a preco mas navrhnuty cisarsky? Neviem ci si spominala, mozno mi uslo :(

@martinka1981 Ty este vies chodit na prechadzky, ja sa citim ako storocna babicka, hoci aj tie ma predbehnu, uz nevladzem...nakup v potravinach je akurat prechadzka 😎

martinka1981
autor
12. okt 2010

@yanus ja moc na vyber nemam 😀 ale posedavam kde sa da....a to musim isť autom ked chcem medzi ludi 😉 ale väčšinou chodime s mužom ale ten moc času nema takže už vidim tu slubovanu pomoc po porode 😀 😝

dasa2804
12. okt 2010

@yanus Cisarsky mam navrhnuty ako planovany. Dr.Loksa mi ho odporuca ako prevenciu pred neskorsimi komplikaciami. Ale mam sa sama rozhodnut ci ho chcem. Tazke rozhodnutie.

maggie2
12. okt 2010

@dasa2804 vôbec nie je ťažké to rozhodnutie, ja by som si vybrala cisársky okamžite. Si zober len štatistiky, koľko komplikácii u matky a u dieťaťa vznikne následkom toho že cisársky rez nebol robený, alebo nebol robený včas, na rozdiel od prípadov, kedy vznikli komplikácie preto, lebo cisársky rez bol robený. Takisto valná väčšina sťažností pre pochybenia pri pôrodoch nesmeruje k faktu že cisársky rez robený bol, ale práve naopak, že robený nebol, alebo nebol robený včas.

kvetinka211
12. okt 2010

@dasa2804 Ahoj ... a je na to aj nejaky lekarsky dovod (ze by normalny porod bol riziko), alebo len tak? Ja sa totiz trochu obavam toho, ze v Hainburgu tusim radi rodicky prehovaraju na cisarsky aj tam, kde by sa to dalo zvladnut inak .. @maggie2 cisarsky je ovela vacsi zasah do organizmu, najma v pripade ak zena este chce mat dalsie deti ... a pre deticky je tiez lepsi prirodzeny porod

maggie2
12. okt 2010

@kvetinka211 samozrejme za normálnych okolností je najlepší prirodzený pôrod. Ale bohužiaľ tých normálnych okolností je stále menej. Ak chce mať žena ďalšie deti, aj ďalšie deti rodí cisárskym. Nie je pravdou, že v Hainburgu prehovárajú rodičky na cisársky, jednoducho majú väčšiu zodpovednosť a nemôžu si dovoliť podstupovať riziko komplikácii. Na SK sú všetci hrdinovia hola hola prirodzený pôrod, vydržte mamička, ale keď sa niečo pokašle, niet toho kto by priznal chybu, že rez mal byť indikovaný, alebo že ho indikoval neskoro. Pretože vymožiteľnosť práva na SK v zdravotníctve sa rovná .... no nebudem sa rozčuľovať

dasa2804
12. okt 2010

@maggie2 @kvetinka211. Ako pise maggie2. V Hainburgu neprehovaraju na cisarsky. Kazdy sa musi rozhodnut sam. CR je vacsie riziko pre matku, kedze je to operacia, ale ak je indikovany spravne a vcas, tak je dokonca menej rizikovy ako normalny porod. Spontanny porod je vacsie riziko pre dieta, kedze hrozia rozne zlomeniny a pod. Iba 5% zien ma lahky spontanny porod, ostatne sa trapia. Kompikaciami po spontannom porode som myslela to, ze po normalnom porode maju zeny roztrhanu hradzu, ktora uz nikdy nebude to co byvala pred tym. No a dalsie komplikacie v neskorsom veku su neschopnost urdzat moc, stolicu event zvacsenie posvoveho vchodu a infekcie. Zeny ktore rodili cisarskym 1.krat mozu rodit 2.krat aj spontanne.

yanus
12. okt 2010

@dasa2804 Mozem potvrdit moja svokra mala prvy CR a druhy spontanny a to v rozmedzi 3 rokov a vyzera uplne v poriadku po TEJTO stranke 😀 😀 😀

maggie2
12. okt 2010

@dasa2804 áno, tak. Všetko má svoje špecifické riziká. Ide o to, rozhodnúť sa pre tie riziká, ktorých nastanie je v danej situácii pri vzájomnom porovnaní týchto rizík menej pravdepodobné.

zuzi118
12. okt 2010

@dasa2804 nehnevajte sa, ze vam do toho vstupujem. CR nie je menej rizikovy ako pre matku, ani pre dieta. Ci uz ide o planovany cisarsky alebo akutny, tak oba nesu velke riziko pre matku. A to nielen z hladiska operacie, ale aj pooperacnych stavov (infekcie, zrasty, poskodenie vnutonych organov, prirastenie organov..). Rizika pre novorodenca su takisto nezanedbatelne - hlavne z dlhodobeho hladiska (znizena imuniata, astma a plucne problemy sa vyskytuju castejsie pri detoch narodenych CR a to hlavne pri detoch narodenych planovanym CR). Nebudem spochybnovat vyznam CR - v urcitych pripadoch je to jediny sposob akos a dietatko moze narodit (predcasne odlucenie placenty, priecna poloha plodu...), ale taketo tvrdenia su zavadzajuce.

Vyse 80% zien, by mohlo mat bezproblemovy vaginalny porod (niektori udavaju dokonca vyse 90%), je naozaj smutne, ze realita je niekde pri tych 5%. (To sa potom natiska otazka, ci nam sucasny sposob lekarskej starostlivosti pomaha alebo skor skodi).

Co sa tyka dalsich porodov po CR, tak naozaj vaginalny porod je mozny. Dokonca posledne studie ukazuju, ze rizika ruptury maternice su velmi nizke.

yanus
12. okt 2010

@zuzi118 No statistika je statistika, myslim ze medicina nie je az tak daleko, nieto starostlivost aby....sme prekonali prirodu. Len napriklad: Moja prababka sa dozila 92 rokov, porodila 11 deti a nikdy ju nebolela hlava 😀 ... je to dar azda? alebo spravna starostlivost? spravny pristup? Natiska sa mi otazka, ci to rozhodovanie mame nechat na prirode, alebo na doktoroch, alebo sa riadit vlastnou intuiciou?

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 ešte raz si prečítaj čo som napísala 19:40. Vyšetrovania pochybení pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, vážne poškodenia matky alebo dieťaťa ba už úmrtia sa vyskytujú skoro výlučne v súvislosti s nevykonaním cisárskeho rezu, alebo jeho nevykonaní včas, a nie v súvislosti s jeho vykonaním. Takže hádam je to jasné.

A sem so zdrojom tých štatistík, ktoré ukazujú astmy atď u detí s plánovaným CR

maggie2
12. okt 2010

@yanus pri rozhodovaní o sebe uprednostňujem vlastnú intuíciu 😀

zuzi118
12. okt 2010

@yanus toto je otazka, ktorou sa poslednych par mesiacov zaoberam. Myslim, ze sama za seba som si ju zodpovedala. Prve miesto ma priroda, tu neprekona nic a nikto. Druhe miesto ma intuicia a tretie miesto ma moj rozum a az potom nastupuje lekar. Juj, ale tusim som mimo temy... tak aby ma nezmazali. 😎

Otazka do plena: neviete ako je to s porodmi dvojiciek v Hainburgu?

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 aj dvojičky sa tam občas pritrafia, tak ako všade 😉

zuzi118
12. okt 2010

@maggie2 ok, mas pravdu, to s detmi s planovanym CR je zatial len nepotvrdeny nazor Dr. Odenta (zle som si to pamatala). Studie nerozlisovali ci bol alebo nebol CR akutny. Kazdopadne deti narodene CR maju tieto problemy. Viac napr. tu:
http://www.jacionline.org/article/S0091-6749(01...
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.13...

a tu je clanok od Dr. Odenta http://wombecology.com/caesareans.html

zuzi118
12. okt 2010

@maggie2 nevies nahodou nieco blizsie, aku maju "politiku" ohladom dvojickovskych porodov?

kvetinka211
12. okt 2010

@maggie2 tiez som sa stretla s tou informaciou o zvysenom riziku astmy a alergii u deti narodenych CR. (Napr. aj tato studia to skumala: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16242961, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.13..., http://journals.lww.com/pedresearch/Abstract/20... atd.) Samozrejme, ze ked ide akutne o zivot dietata, nebudem riesit ci bude mat v buducnosti astmu ... ale ak to ma byt len preto, ze sa preventivne zabrani teoretickym rizikam (a podstupia sa zaroven rizika ine), tak o 33% vyssie riziko astmy a 57% vyssie riziko sennej nadchy uz su argument. Aj podla WHO len 5-10% cisarskych rezov je naozaj potrebnych. Ale som rada ked teda pisete ze v Haiburgu do toho nejako netlacia, iba davaju na vyber ...

maggie2
12. okt 2010

@zuzi118 jedná sa o experimentálne štúdie, pokiaľ som dobre vyrozumela, aj to lokálne. Napríklad pozorovali deti narodené CR v severnom Fínsku v roku 1966 a výskyt alergii v dospelosti. Takéto štúdie sú veľmi často nebezpečné vierohodnosťou preto, pretože vedci často nezohľadnia také banálne veci ako je napríklad to, či dané osoby nezávisle od CR alebo prirodzeného pôrodu boli zaočkované, kedy a čím. Napríklad. Očkovacie látky takisto môžu vyvolávať alergie a kauzalita u detí s takým či takým pôrodom v súvislosti s očkovaním sa nikdy neskúmala. Takisto operačné praktiky dovolím si tvrdiť pred 44 rokmi boli iné než dnes, kritériá nemocničnej hygieny a prevencie takisto. Nepresvedčili ma jednoznačne na prvý pohľad Tvoje zdroje, prepáč.

maggie2
12. okt 2010

@kvetinka211 vedci sa boja spomenúť vedľajšie účinky vakcín ako čert kríža. Farmafirmy sú často sponzormi vedeckých štúdií. Tie súvislosti CR a výskytu astmy & Co sa uvádzajú dosť mierne odchýlky od prirodzených pôrodov, pričom kauzalita nemusí byť práve s CR ale môže ísť o iné súvislosti. Deti s CR sú často zbytočne rodičmi následne vnímané ako krehké, resp. ich viacej pozorujú, čo môže mať i za následok zbytočné návštevy lekára z obáv o jeho zdravie, nasledné predpisovanie (to ako pre istotu, povie lekár) a podávanie liekov atď z čoho môžu byť i alergie...vznik astmy... Porovnať podobné demografické vzorky, pôrodné váhy atď zďaleka nestačí, bolo by potrebné skúmať zdravotné záznamy, z ranného detstva, ktoré často nie sú kompletné alebo k dispozícii, aké lieky deti užívali, ako sa s nimi zaobchádzalo, čo bola ich strava, výživa atď.

Moja dcéra sa narodila CR, nemala ani 2,5 kg, nebola v inkubátore a zaobchádzali sme s ňou úplne normálne, kojená bola 2 týždne (nemá súvis s CR) a astmu ani alergie nemá žiadne. Ja viem, že sa to nedá uvádzať ako príklad za všetky, ale o to nejde.

zuzi118
12. okt 2010

@maggie2 Ok beriem. Kazdopadne, nie je ani studia, ktora by tvrdila opak. Alebo ak taku poznas, tak sem(respektive nech nezahlcujem temu do ip) s nou.
Ockovanie, to je kapitola sama o sebe.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre