Pôrod v Poprade alebo Kežmarku. Aké máte skúsenosti?

dadak
26. okt 2006

Ahojte baby,
mozete mi napisat vase skusenosti z porodnic v Poprade alebo Kezmarku? Aj nazor na doktorov a na celkovy porod a zosivanie...Dakujem

trinka
3. feb 2010

twiti,
jj ležala som dvakrát... ☹ malej sa chcelo skôr, od 36tt šaškovala 😒 a nakoniec som prenášala týžden.

Ja som rodila z piatka na sobotu pri Dr. Surgentovi. Mala som pôrodný plán ( treba si priniest dve kopie- jedna pre sestričky a lekára na sale a jedna pre novorodenecké sestričky), vybavenú epidurálku a manžela pri pôrode. Bolo super že okrem mna nikto nerodil, tekže som mala salu, sestričky aj lekara pre seba 😀

Prišli sme do porodnice o pol piatej. Surgent ma pozrel a vravi, že to je na prst a nevyzera to na porod a ja mu na to: že neodídem, kým neporodím! 😅 Sa pousmial, že uvidíme. Hodinu som poskakala na lopte a pochodila, prezrel ma a že to postupuje. Pýtala som sa ho na epiduralku aj na manžela pri porode a on že s tým nema problem. Ešte išiel von za manželom a povedal mu, že maju porod a potom, že ho pustí. Takže od poldeviatej hopsal aj manžel na lopte so mnou 😀 O desiatej mi praskol Surgent vodu (predtým ešte klyzma, oholenie, sprcha a take tie vecičky, dali mi infuzku, lebo som bola GBS pozit, čipky na otvorenie krčka) a už sme boli na sale, doniesli mi tam loptu aj manžela 😉 začali sa rozbiehať kontrakcie, ale že stale boli take slabe, tak mi dali oxytocinovu infuzku a pred jedenastou sa to rozbehlo. Kontrakcie a dýchali sme tak... Ja som ležala na stole na ľavom boku, manžel mi pri kontrakcii držal jednu nohu... to aby som mala nohy naširoko... pred dvanastou som sa otvorila, tak, že mohli volať anesteziologa na epiduralku, ale ten mal surny pripad na centralnom, že mám teda počkať... v tom prišli tri silne kontrakcie po sebe a sestrička mi hovorí: rodime...
pred pol jednou som začala tlačiť a 0:50 bola mala von... chvilu to vyzeralo všelijako, lebo mala šnuru okolo krku a ja som už nevládala tlačiť, tlačili všetci... sestrička až dostala krč do ruky chúďa, ale nakoniec sa podarilo...
malu mi sice na brusko nedali, kedže mala "nahrdelnik" ale mala hned abgar 9 😎
Odobrali pupočníkovu krv, mali sme jej hodne vyše 70 ml, aj na darovací odber bolo 😉. Lenže mi vklzla placenta aj s pupočníkom dnu, takže ju vyberal lekar ručne... to bol ako druhý porod ☹ ale zvladla som... a v zápätí mi manžel niesol malu... pohlad za všetko! šitie som vôbec necítila a ešte v ten den večer som mala malú už pri sebe aj na celú noc...
ak vám môžem poradiť dievčata, tak do porodnice určite: odsávačku, klobúčiky na bradavky (mne to velmi pomohlo, prve dva dni som od bolesti plakala pri kojení, dokonca som cez ne kojila prve dva týždne a teraz už kojim bez a nic ma nebolí), chladivé obklady mam balzam- majú ich v lekarni včela pri nemocnici- fantastická vec, ochladí bradavku a utlmí bolesť, termofor- ked sa mi naliali prsníky (2-3 den po porode) tak som si ich nahrievala, aby sa mi rozpustili hrče-pomohlo to aj zlata sestrička, čo mala nočnu a rozmasírovala mi prsníky a ručne odstriekala mliečko. Vložky do podprsenky, poporodne nohavicky... ak vás nastrihnú, tak noste nočnu košelu a čo najviac ranu vetrajte, super je aj batadine mydlo ( mne ho odporučila vrchna). V stredu nas pustili a mne sa do piatku tak zapalila rana, že sme klusali naspäť. Myslela som si či sa mi nerozpadli stehy. Na chodbe si nas všimol Surgent. Hned ma zobral a vyšetril, predpísal mi antibiotika, chlorophil sprej na zasušenie a tiež rosalgin na vyplachy. Za tri dni som bola fit. Takže vetrať... vetrať a vetrať... aby ste nedopadli ako ja. 😀
Ale na personal nedam dopustiť! Boli fantastickí! ako lekári, tak sestričky

lea1234
3. feb 2010

ahojte, citam prispevky a niektore sa mi kocky zdate moc narocne, tiez som rodila v KK ale az po case som si uvedomila ze nielen pre zeny ale aj pre porodnika a asistujuce sestry je to tak trochu stres. Vlastne aj dost velka zodpovednost, ved sa moze cokolvek pocas porodu skomplikovat... a tiez nie vzdy ma kazdy dobry den (nehovoriac na tie cigane co tam otravuju a revu akoby nikdy nerodili.. a pritom maju po 10 deti za sebou - osobna skusenost s nimi.)
Este pripajam vlastnu skusenost - aj ja som v KK rodila, su fakt zlati, prijemny, starsie sestry su super - poradia aj babske rady !nad zlato" napr. pri zapalenom prsniku.., cistucke prostredie. Ozaj pochvala lekarom aj estram a ostatnemu personala. Najviac ma hneva ked take to male nemocnice chceu likvidovat!!!! Bola som na jednom vysetreni v PP emocnice kde ma posielali z dveri do dveri, uz som bola zufala, nakoniec som sla do KK a bolo to uplne ine.. Som rada ze sa tato nemocnica udrzala a ze jej viaceri fandite. Dufam ze to tam vydrzi ked budem potebovat opat rodit - letim tam

lea1234
3. feb 2010

Este jeden dotaz? Chodite niektore k Dr. rafikovi do Svitu? co na neho hovorite?

twiti
3. feb 2010

Dakujem Trinka,z e si si nasla popri malej cas na teak vycerpavajuci popis 🙂

Neviem ci som si nevsimla ale kolko mala mala?
Lebo ja som priblizne taky drobec ako ty aj nasa mala je drobec,len mna stale mata ta nasa poloha KP.
Mam s toho neskutocny stres aj ked doktor povie ze to pojde ☹

livike
3. feb 2010

STamion....
Tak super ked je milá a ochotná...lebo je to dôležité...A super že hradí nemocnica také asistentky..nie je to naozaj naškodu a tie monitory sú tiež super vec...Nemusíme ich kupovať...Ved to využijeme možno pol roka a potom už aj tak netreba...
Tak ako si dopadla na ultrazvuku???Kolko maličký váži???Zistili???Ved pozeram že si len v 37tyzdni....A aj ked ideš na sekciu musíš byť otvorená???A naplánuj si nejaký fajný dátum ked sa dá dohodnúť sekciu...
Tak vobec sa ti nečudujem že nemožeš spať....Ja už tiez nemožem , mne zase trpnu a bolia nohy...Hlavne pri stehnách a ked sa otáčam na druhú stranu tak aj v zadku ma bolí, jak keby som mala strašnú svalovku....Neviem čo to može byť....
Tiež som bola do poradne včera...Vypísali mi tabletky na horčík...Mám slabý krvný obraz a málo horčíka...
Ale malý už je otočený hlavičkou dole...takže sa teším...dufam ze ho nenapadne sa nejak este otočiť...
Kurzík je ináč fajn...Bola som v piatok aj na gymnastiku...Takže super...
V pondelok nám ukážu celú porodnú sálu, nadštandardné izby...a takú malú exurziu po pôrodnici, odd.šestonedelia a tak...Teším sa už na to...Budu nam premietať živý pôrod na DVD-čku....

livike
3. feb 2010

Trinka dakujeme za vyčerpajúci zážitok....Nevyzeralo to tak dramaticky...ako si o tom písala tak to nevyzeralo tak strašne...Keby každá z nás mala taký rýchly pôrod....
Twiti....Neboj sa ničoho...všetko dobre dopadne uvidíš....zbytočne sa stresuješ...to ti len skomplikuje pôrod...
RAučina je zlatý a skúsený doktor...Bol nám prednášať na kurze...a vravel že on vždy robí čo je v jeho silách a naozaj vyzeral byť v pohode...Tak sa neboj ...Hociktorý lekár bude pri pôrode...nenechajú ta trpieť...vsetko dobre dopadne...Mysli len na pekné veci...naozaj..

stamion
3. feb 2010

No Livike.tak som dnes bola na ARO vyšetrení,tak doktorka chce aby mi urobili ešte krvný obraz. Ale inakšie všetko v poriadku. A potom som išla na 9.poschodie do príjmovej ambulancie,akurát mal službu primár. Tak mne môj gynekológ posunul termín na 19.2,že plod je veľký,ale podľa poslednej menštruácie som mala termín 25.2.Ale primár bral do úvahy termín od poslednej menštruácie,a povedal že sekcie robia týždeň pred termínom,a nie 3 týždne ako to robili niekedy,že dieťa je v neskoršom veku chorľavejšie,má astmu a iné choroby. Lebo aj moja dcéra je narodená 3 týždne skôr,niekedy to tak robili,ale že teraz nie.Tak mi dal termín do nemocnice na 17.2.mám prísť ráno na príjem nalačno,a podľa plánu ma vezmú buď hneď,alebo na druhý deň.Tak budem oddychovať ešte dva týždne 😉 Zajtra idem na krv,aby som mala komplet predoperačné vyšetrenia.To mi bolo divné že ma vôbec nepozrel,a neviem ani koľko malý váži.Ale pohyby cítim tak to je základ,ešte mi primár hovoril,že keby som mala nejaké bolesti alebo žeby mi vytiekla voda tak mám okamžite prísť na 9tku,že stále je tam nejaký doktor,že mi urobí sekciu.Ako som sedela na 9tke a čakala kedy ma vezmú,tak akurát išlo okolo mňa plno lekárov,všetko mladučký až som pozerala,a vedľa mňa pani hovorila že akurát idú na vizitu,a tiež ich chválila že sú dobrí odborníci 😵 Robka ďakujeme ti veľmi pekne 🙂 máš krásneho chlapčeka 😵 Twiti ty keď budeš rodiť v termíne tak sa stretneme v nemocnici.A neboj sa nestresuj sa,všetko dobre dopadne uvidíš 🙂

twiti
3. feb 2010

Dakujem babenky za podporu 🙂
Mate pravdu aj dnes mi raucina povedal ze vsetko dobre dopadne ze on nedopusi aby sa zasekla alebo co ze ak sa mu nieco nebude zdat tak hned ma zoberie na sekciu 🙂
Mam v nom doveru tak som si ho aj zaplatila aby som bola ppokojnejsia 🙂
Stamion tak mozno sa fakt stretneme,no hod fotku aby som ta spoznala 🙂
Livika dakujem ma pravdu Raucina je super dobre ho poznam kedze k nemu chodim je zlatyy 🙂
Trinka aka je malickaaa? 🙂poslucha ta? 🙂

trinka
4. feb 2010

No naša kočka mala 2950 gr a 48 cm...
Priznám sa že som celý pôrod čakala kedy to bude horšie 😀 ale mne veľmi pomohol manžel, hotova pôrodná asistentka 😎 najlepšia poznámka: "Láska neplač to ti nepomôže, dýchaj... ako psík " 😀
Malá je zlatunká... prespí nám celú noc. Hotový anjelik. Iba večer je taka mrzutejšia, tak skáčeme na fit lopte. Ale okolo desiatej sa napapame a do šiestej siedmej spinká...
pôrod nie je ľahký, ale zvládnete každá jedna- nebojte! Ked som to ja zvládla... a to som strachopud, stresak a neznášam bolesť! A je to inak skutočne pravda- že ked uvidíte babo- zabudnete 😉

Btw. Baby monitor- my sme ho nemali a ani mi nechýbal. Babo máva počas spánku tzv apnoické pausy, kedy aj na 30-40 sec "nedýcha" a monitor to nevie rozoznať. Stačí ak má babo viac vrstiev oblečených a tiež nevie zachytit pohyb hrudníčka. Ja len aby vám aj babo nebudil v noci 3x zbytočný alarm... 😀

stamion
4. feb 2010

Trinka aj moja dcéra mala 2960gr a 49cm tak skoro rovnako ako tvoja,a to sa narodila 3 týždne skôr.Som prekvapená ako ti tvoja maličká dobre spinká,len kojíš,alebo aj ju dokrmuješ? Moja sa budila do 3 mesiacoch každé 3 hodiny,ale potom už vyspala celú noc.Niekedy neboli žiadne monitory dychu,a deti žili. Vôbec s tým nemám skúsenosť,ale keď je taká možnosť že mi ju požičajú tak to aspoň vyskúšam. V noci by som to ani nedávala,lebo viem ako som bdela pri dcére,každú chvíľu som sa pozerala či je v poriadku,darmo matka je matka,a má taký šiesty zmysel,a hlavne má obavy o svoje dieťa,preto ani v noci nemôžu mamičky poriadne spať,len bdejú,no nie 😵 Twiti pokúsim sa dať nejaké foto 😉

nataliii0605
4. feb 2010

ahojte baby....najprv Lea, odpoved na tvoju otazku...chodila som k Rafikovi, presla som k nemu od Vozarovej, tiez zo Svitu, mozno niektora z Vas vie, aka to je doktorka, rozoberat nebudem... 😉 ...ale poviem ti, vsetko by bolo ok, lebo pristup a aj prijemny to doktor bol, ale chodila som za nim s jednym a tym istym problemom dost dlho a stale to nejako neriesil a to som uz bola zanedbana od tej Vozarovej....nakoniec som od neho odisla s chronickym zapalom vajecnikov a mozno aj prasknutou cistou, lebo on uz videl iba tekutinu..... zlaty pan doktor Vojtassak v PP ma dal dokopy, fakt, som rada, ze som pri nom....vsetka cest....a teraz som pomalicky v 40 tt...a citam si tu prispevky od vas skusenejsich, co ste uz rodili v PP...lebo dlho som nad tym rozmyslala, ze kde pojdem...tak dufam, ze som sa rozhodla dobre....doktora si nezaplatim a vsetko chcem nechat na nahodu... 😉 ...uz som tiez absolvovala vysetrenie na epidural, lebo termin mam 19.2. ale pocitujem uz asi tri dni tych slavnych poslickov...tak uvidime, ci sa maly poponahla, alebo sa mu zaziada este pockat v brusku... 😝 ....tak dufam, ze porod nebude az taky narocny a personal bude ok... 😎 a chcem sa este spytat na ten porodny plan....ako to ma byt vlastne napisane a co to ma zahrnat?...lebo pocula som o nom vela, ale nie co vlastne do neho podstatne patri.....dakujem

trinka
4. feb 2010

😉 Stamion... iba kojim 🙂))

Natalii ak chces skopčim tu moj porodny plan... 😉

nataliii0605
4. feb 2010

Trinka keby si bola taka zlata a ochotna, tak by som bola rada..... 😉 a to veeeeeelmi.....aspon by som bola v obraze..... 😎

twiti
5. feb 2010

Stamion a preco tebe idu robit cisarsky? 🙂
asi som to aj citala ale uz neviem.
A este mi povedzte vy co uz to mate za sebou ako budem citit kontrakcie?aky je to pocit?pichanie,nejake tvrdnutie alebo co? Cakam cakam a nic.. 🙂

stamion
5. feb 2010

Twiti ja mám úzku panvu,máme to dedičné,v mojej rodine všetky ženy rodili cisárskym, a ešte mi operovali v 13 rokoch močové cesty,takže už mám 2 rezy,a veľké zrasty po tých rezoch. A ešte som sa ťa chcela opýtať či teba tiež pobolieva podbruško,mňa hlavne v noci keď sa otáčam na bok,ráno kým sa rozhýbem a k večeru,počas dňa nič. Včera som bola na krv,tak mám prísť koncom týždňa po výsledok a že hneď ma aj pozrie doktor,aspoň že tak lebo primár mi nič nehovoril že mám prísť počas tých dvoch týždňoch čo som objednaná na kontrolu či je všetko v poriadku,také čudné, veď ženy ku koncu tehotenstva majú pozerať častejšie nie? 😵

twiti
5. feb 2010

Stamion mna stale boli v podbruskuu s v krizoch v 37tt ma to bolelo dost tak som bola aj na pohotovosti ale doktor povedal ze sa uz otvaram a ze to je v takom stadiu tehotenstva uz normalne. Teraz vsak musim povedat ze ma to boli menej ale ja som v 37tt bola uz otvorena na 1 prst a teraz neviem uz ma tiez nepozeral. Mne to tu zle pocita ja som teraz v 38tt a 6 dni.Tak uz by som chcela aby sa hlasila na svet a praveze teraz sa mi zda ze tie bolesti ustupujuu.
Neboj nic podla mna je to normalne a v ktorom si ty presne? aky si mala termin porodu? Ja mam 14.2.
A kedy ti naplanovali cisarsky? a este ak mozes povedat ake si mala hodnoty panvy? meral ti ju? aby som to porovnala. Mne vravel ze mam dobru ale neviem to porovnat ze ako dobru,ze aka je ta hranicna hodnota.
Diiiiik 🙂

stamion
5. feb 2010

Dnes som volala aj s kámoškou čo rodila v septembri,a ona mala tiež posledný mesiac také isté bolesti ako mám ja,a čítam že aj ty Twiti.Takže je to normálne,chválabohu lebo už tiež rozmýšľam nad kadečím 😉 Ja mám termín 25.2.podľa menštruácie, a druhý termín mi určil doktor pred 2mesiacmi podľa plodu na 19.2.,ale primár mi bral termín podľa menštruácie a stanovil mi cisársky rez na 17.2. Ráno sa mám hlásiť na príjme hladná,a keď nebudú mať veľa operácii tak mi urobia cisarák 17,a keď budú mať veľa tak 18.2.ráno idem na 100%.Mne začína 38 týždeň.Panvu mi teraz nemerali vôbec,lebo keď prvý krát sa mi neroztiahla tak automaticky sa mi neroztiahne ani teraz.A pri prvom tehotenstve neviem akú hodnotu panvy som mala,len mi lekárka povedala že je úzka.Ale skús sa pozrieť niekde na internete či nie sú udané hodnoty panvy,mali by byť.Ty máš termín pôrodu ako Zlatica Puškárová,budete mať valentínky,alebo valentínkoch.A lekár nevidel že čo to bude,či chlapček alebo dievčatko?Pri dcére som tiež nevedela do poslednej chvíly,lebo stále bola otočená,ako keby sa hanbila.A toto tehotenstvo videl lekár od začiatku a každý ultrazvuk,až som nechápala tak uvidíme či mal pravdu 🙂

twiti
5. feb 2010

Hej a Zlatica uz ma dievcatko na svetee 🙂
A my tiez cakame dievcatkooo,ale tiez sme to dlho nevedeli lebo bola hamblivaa 🙂
Dakujem za infoo. Ja uz som nieco na nete pozerala ale su tam len hodnoty a nepisu,ktore su hranicne ani nic..
No ale v pohode ak doktor povedal ze je dobra tak je asi dobraa 🙂

mariavall
6. feb 2010

Trinka, mozes poslat ten porodny plan aj mne do IP. Dakujem. 🙂

stamion
6. feb 2010

A odkiaľ to vieš že Zlatica už porodila?Pozerala som na nete a nikde o tom nepíšu. Livike ako sa máš?Už si tu dlho nebola? 😵

domika9
6. feb 2010

baby chodi sa pred porodom do nemocnice na kontroly ? ako dlho pred porodom ? kedy treba nahlasiť manžela ku porodu stačí ked to na vas príde? je potrebna v poprade nejaka priprava ked chce byť otec pri porode ? stale sa neviem rozhodnuť či pojdem do popradu alebo do kežmarku , neviete či sa stava často aby boli nadštandardne izby v poprade obsadene ?

twiti
6. feb 2010

Stamion vravela mi to mamka neviem ci to niekde pocula ci co 🙂
Domika vela otazok no skusim ti poradit.
Podla mna nie je potrebna ziadna priprava ak chces muza pri porode. nadstandardne izby su len dve tak je dost mozne ze budu plne.Potom je este jedna taka lacnejsia.
Viac ti neoradim lebo neviem 🙂

domika9
6. feb 2010

ty ideš do popradskej nemocnice ? vidím že každu chvílu čakaš 🙂
a tie kontroly nevieš ako ? stale chodíš ku svojmu gynekologovi alebo do nemocnice ?

stamion
6. feb 2010

domika9 keď máš vybaveného lekára tak chodíš k nemu do konca pôrodu,ale keď nemáš tak musíš chodiť k svojmu gynekologovi.Ja som typický príklad,primár ma ani nepozrel stanovil mi termín o dva týždne,a žiadna kontrola,ešte že mám dobrého gynekológa,a mám ísť ešte na kontrolu či sa neotváram.Myslím že to nieje správne jednanie zo strany primára,mal mi dať nejaký termín medzi tými dvoma týždňami aspoň na ozvy či je všetko v poriadku 😒 Ja som si nikoho nevybavovala,lebo nikoho z tých nových lekárov nepoznám, a idem na cisársky tak som to nepovažovala za potrebné,ale ako vidím je to trocha ináč.No ale čo už,dúfam že všetko bude o.k. 😵

domika9
6. feb 2010

viem že niekedy sa chodilo posledny mesiac pred porodom na kontrolu každy týžden do nemocnice na 9 poschodie ale to bolo niekolko rokov dozadu

u mna to zatial vyzera tiež na cisarsky ale stale verím že nebude potrebny
ja ako tak poznam terajších lekarov na gynekologii tak ti možem povedať že s dr.Raučinom som mala velmi dobre skusenosti a tiež s Dr.Luptakovou

domika9
6. feb 2010

a nadštandardna izba sa neda vopred ,,objednať,, alebo ,,dohodnuť,,?

tami_tami
6. feb 2010

domika -nadstandard ak je obsadeny a ty mas zaujem tak hned ako sa uvolni ta prelozia... sestricky v tom maju prehlad a pekne prestahuju v poradi v akom si mamicky o izbu ziadali -v akom prisli do NSP - myslim ze to staci povedat na prijme... so mnou boli na izbe dve ktore chceli nadstandard a potupne ich aj prelozili...

twiti
6. feb 2010

domka ak mas stanovney termin cisarskeho tak sa podla mna da izba dopredu rezervovat. 🙂
Ja chodim k Raucinovi do ambulancie a on uz ma vzdy presuva a povie kde mam prist na dalsiu kontrolu, takze neviem ako to je bola som uz aj v nemocnici na kontrolu ale stale pri nom kedze k nemu chodim aj tak a aj som si ho zaplatila k porodu, takze preto ti nviem poradit kedy by ta mal poslat do nemocnice.
Hej idem rodit do Popradskej a ten termin mam tu zle vypocitany som v 38 a 6 dni takze uz skoro 39. tu mi to ide o tyzden skor. 🙂

domika9
6. feb 2010

zatial nemam dohodnuty termín a ešte to nieje iste či bude cisarsky rada by som sa na to opytala aj v nemocnici či je potrebny lebo podla mna nieje ale niesom lekar takže asi velmi do toho zasahovať nemožem takže budem do termínu veriť že nakoniec porodim normalne 😉

trinka
7. feb 2010

Twiti nadhernu máš izbičku pre malé 😉 pozrela som fotočky 🙂

babenky porodný plan som poslala do IP 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre