Pôrod v Poprade alebo Kežmarku. Aké máte skúsenosti?

dadak
26. okt 2006

Ahojte baby,
mozete mi napisat vase skusenosti z porodnic v Poprade alebo Kezmarku? Aj nazor na doktorov a na celkovy porod a zosivanie...Dakujem

tami_tami
1. mar 2010

twiti - tak to je fajn ze si uz o.k ja som mala problem s pohybom pekny mesiac... vsetko ma bolelo a nemohla som dokopy nic robit ani chodit ani nic.. tiez som prisla na prijem ze bolesti kazdych 5 minut od 5:00 - to bolo pred desiatou... no a sekcia sa robila o tretej lebo vzdy bolesti - tiez vraj slabe a otvorena na prst...
maly mi tiez zaspaval pri kojeni a najhorsie bolo ze ked sa mi ho uz nedarilo budit a chcela som ho ulozit tak ma nechcel pustit 😀
menit nemusis ak ma dost z jedneho tak ich len striedaj pri kazdom kojeni - raz jedno, pri dalsom kojeni druhe... a ak mas pocit ze mliecko p o kojeni v tom prsniku este je tak ho len odsaj 😉

zdenka-pp, domika9 - moj maly je decembrovy, fusak doma mame, no bol stale len v perinke a deke... aj teraz tak chodime... a ked nepridu nejake extra mrazy tak aj takto ostaneme a tiez si myslim ze uz pre dietatko narodene v aprili fusak netreba... ked dobre zabalis do deky ze tvaricku neofukne tak sa nemas coho bat... 😉

zdenka_pp
1. mar 2010

Domika,
akurát dnes mi sestrička vravela, že na týždeň (buď pondelok-streda-piatok od 9.hod.) mám ísť na 8. poschodie, že tam mi to spravia. Ale práve pozerám na ten výmenný lístok a tam píše, že ide o vyšetrenie v 36 týždni a to som teraz!! Zajtra ešte raz zavolám sestričke, nech mi to upresní, či tento týždeň, alebo budúci.

domika9
1. mar 2010

ja idem tento týžden v piatok do poradne a v ten den nastupujem aj na matersku
tak mi možno tiež povedia

mariavall
1. mar 2010

Zdenka - myslim si, ze v aprili bude deka stacit. Ja som si ten fusak kupila, lebo bola dobra cena a vyuzijem ho mozno v novembri ked bude mat male 7 mesiacov, tak ho asi budem davat este do hlbokeho kocika, tak tam ho uz budem potrebovat. Uvidime.

stamion
1. mar 2010

Twiti blahoželám k dcérke,je zlatučká. No tak mi sme sa minuli,ja som po cisárskom išla domov 15.2.v pondelok, a ty si potom prišla.Tie problémy s kojením ti nezávidím,ja som prežívala to isté,sestrička mi dávala obklady, a chcela mi pichnúť injekciu,ale nakoniec mi pomohla a vytlačila mlieko ručne,jačala som od bolesti.Malého kojím ale mám málo mlieka tak ho dokrmujem bebou.Takže sme si obe vytrpeli 😒 Zdenka vložky som si kupovala v Tescu,taký ružový obal a tuším že je tam napísané že sú popôrodnícke,a keď tak ich majú aj v zdravmate pri nemocnici. Úplne obyčajné hrubé vložky.

tara33
1. mar 2010

ahojte 🙂 ,
tiez sa chystam rodit v PP a chcela by som sa spytat mamiciek, ktore uz maju porod v PP za sebou ako prebiehalo prilozenie babatka na prsnik po porode a ci ste mali babo hned po porode pri sebe na izbe alebo az neskor. Dakujem 😉
Ked som rodila pred 2 rokmi, tak mi maleho sestricka prilozila k prsniku po porode asi na 3 sekundy, samozrejme, ze sa ani nestihol pricucnut a uz ho brala prec ☹ ... a potom som ho videla az o 12 hodin, aj to som si ho musela ist pytat, inak by mi ho doniesli ktoviekedy 😠 tak dufam, ze sa to od vtedy zlepsilo 😉

zdenka_pp
2. mar 2010

Prečo sestričky pomáhajú vytláčať mlieko ručne?? Nemajú tam odsávačky??

trinka
2. mar 2010

Twiti,
tak ako ti napísala Tami, len mliečko odsávaj. Ak máš pocit, že mas v prsníku zdureninky, tak si prikladaj teply termofor, alebo pod teplú sprchu a naopak ak ti vyskočí teplota, tak studene obklady. Ja som prve týždne tiež len dookola odsávala, mala som strasne vela mliečka a mal nevladala ťahať, zaspavala a bola doslova nezobuditeľna. Len maličku z počiatku prikladaj aj každu hodinu, ked si to pýta. Ja som to tak robila a mala sa upokojila a aj napapala. čím bude vačšia tým to bude lepsie, teraz kojíme každé 2-3 hodiny ale v noci spinká od pol deviatej do pol piatej.

Tara,
mne malu priložili hned po porode (narodila sa o 0:50) a nechali mi ju tam asi 10 min.Bol tam aj manžel aj detska sestrička. a potom mi ju doniesli o pol šiestej a nechali mi ju asi do siedmej, pred obedom a aj poobede (cca po 3- 4 hod). A už v ten večer som si ju nechala na izbe aj ked mi nukali, že ešte môže ostat na novorodeneckom.

Zdenka,
aj mne sestrička na odd odstriekavala mlieko ručne a mala som aj odsavačku. Ked sa ti urobia hrudky v prsníku je lepšie ked si ich rozmasíruješ ručne a potom odstriekas aj s pomocou odsavačky. A vložky po pôrode kupis aj v bežnej lekárni ako aj popôrodne nohavičky.

zdenka_pp
2. mar 2010

A odsávačky majú v nemocnici, alebo si mám priniesť vlastnú? Odsaté mlieko sa vylieva?

trinka
2. mar 2010

Ja som mala vlastnu, ale v nemocnici maju a odstriekane mliečko sa odnaša k sestričkam na novorodenecke.

stamion
2. mar 2010

Zdenka ja som tiež mala vlastnú odsávačku,lepšie povedané požičala mi kamarátka,aby som zbytočne nekupovala.A mliečko čo som si odstriekala,bohužiaľ ani nie 10ml,som dala malému na druhé krmenie.Neboj sa sestričky ti pomôžu keď budeš mať nejaký problém len im povedz,ale oni sa pýtajú či nemáš problém s dojčením a tak...... 😵 Trinka závidím ti že máš dostatok mliečka,len malú koj pokiaľ môžeš. Mne pánbožko nenadelil mlieko,ani pri dcére ani pri synovi 😒 Ale som rada že dobre papá aj keď bebu,ale papá a je zdravý,akurát má problémy s očkami. Keď som bola v nemocnici a ako deti nosili z jednej strany na druhú tak sa mu zapálilo jedno očko.Pri prepušťaní mi dala doktorka očné kvapky aby som mu doma kvapkala. Na druhý deň prišla ku nám detská lekárka a predpísala mu masť na noc,očko sa zahojilo,a o 2 dni sa mu zapálilo druhé očko,a tak sa to strieda. Chvíľu ma dobré čisté očká a o chvíľu sa mu zase zapália. Doktorka mi povedala že sa na ňho o týždeň pozrie a keď tak mi dá papier na očné. Asi bude mať ešte citlivé očká.

zdenka_pp
2. mar 2010

Zdá sa, že nič nemôže byť ukážkové....
S každým obdobím prichádzajú nové a nové problémy a už to neskončí....ako som čítala v jednej podarenej knihe "Návod na manželstvo", ....deti.... to je už na doživotie 🙂 ☹

zdenka_pp
2. mar 2010

Babenky, ako ste si balili tašku do pôrodnice? Na dvakrát, že jednu do pôrodnice a jednu na šestonedelie (to mám z netu, ale neviem si predstaviť, že kedy a kto by mi mal doniesť tú druhú tašku, keď asi 2 hoďky po pôrode sa ide na šestonedelie a môj mm bude pri mne v nemocnici)?

A stačí mi kópia sobášneho listu? Potrebujem aj kópiu zdrav. preukazu, alebo stačí len preukaz?

Pre vysvetlenie, chcem si už pripraviť veci do pôrodnice 😉

Je možné, aby sa v dnešnej dobre pomýlili pri výpočte termínu pôrodu?? Moja známa bola vtom, že má ešte mesiac čas a nakoniec jej vraj sestrička zle vyrátala termín a rodiť by už mala tento týždeň.

gajana1
2. mar 2010

Ahojte baby
chcela som sa spytať čo treba do porodky v PP a hlavne ako je to s planovanym cisarskym. S kym ste sa dohodli a v ktorom asi tyždni.

tara33
2. mar 2010

ahojte 🙂
trinka dakujem za odpoved 🙂 potesila si ma 😉

trinka
3. mar 2010

Zdenka,
ja som mala 1 tašku. Dôležité je aby si mala nachystanú tehotenskú knižku a resp. pôrodny plan ak máš (2 kopie), nočnú košelu, uterák, mydlo, žabky do sprchy a toaletný papier. To je všetko čo ti treba na sálu. Prípadne foťák, ak si chcete drobca pofotiť 🙂
Ja som si zobrala do pôrodnice:
pre mna: 2- 3 nočné košele, uteráky (aspon 2 osušky), popôrodné vložky a nohavičky, župan, ponožky (teplé- rodila som v decembri), papuče, odsávačku, mastičku na bradavky (mne najviac pomohol chladivý gél- http://www.alfamedica.sk/compresses.php -dostať ho v lekarni Včela oproti nemocnici, naozaj užasna ulava) a klobúčiky na kojenie (pomohli mi hlavne prvé dva týždne pri kojení) termofor (bola som rada, že som si ho zobrala, lebo na druhý den sa mi naliali prsia a urobili hrčky- pomohli mi teplé obklady), ja som mala aj glycerínové čipky, lebo prvá stolica po pôrode je taka opatrna 😒. Samozrejme hygienické potreby.
Pre malú som mala: plienky (sestrička z novorodeneckého si zobrala asi 5ks na ten prvý den), vatové tyčinky, mokré utierky (ak vám môžem poradiť- tak vyberajte neparfumované, aby sa Vám babo nevysypalo), modrú indulonu (Lilinka sa nám vysypala z prádla nemocničného a bola strašne suchá, takže nám pani doktorka poradila obyč. indulonu), cumlík, ja som mala aj ortopedické nohavičky a 2 látkové plienky, keby mi ju kázali baliť na široko...
Z novorodeneckého dostanete: 10 látkových lienok, 2 košielky a perinku. Ak to malé pošpiní vymenia Vám to- špinavý kus za čistý.
Veci pre malu som nachystala aj s vaničkou a fusakom a presnými inštrukciami manželovi 😀
Mala som originál sobášny list a občiansky- sestrička si to len opíše a hned Vam to vráti.

Stamion-
asi u mna platí, že žiadne prsia a vela mlieka 😀 , dokonca som darkyňa mliečka a každý týžden pon chodia z nemocnice. Je to zvláštne, lebo aj moja babka a mama maju hodne prsia a ani jedna nekojila- lebo mali zápaly a slabé mlieko. Vďaka Bohu my to zatiaľ zvládame bravúrne 🙂 A netráp sa, v dnešnej dobe je umelá výživa pre babatka na fantastickej úrovni. Páčila sa mi veta, čo nám povedala počas kurzu laktačná poradkyna- "Obdivujem ženy, či koja 3 hodiny alebo tri roky!"

Tara-
veľa sa zmenilo. Ja sa priznám, že som mala strach ísť rodiť do PP, pretože som zdravotná sestra a zašila som cca pred 6 rokmi prax na gyn-por... a nebolo to bohviečo... dokonca som mala z pôrodu traumu... ☹ ale dnes je to úžasné! Skvelý personál, nové sprchy a wc (to spraví strasne veľa). mala som trochu komlikovaný porod (Lilinka si chcela odniesť suvenír z bruška v podobe mašle okolo krku... ja som tlačila a tlačila a ona nešla a nešla... takmer to skončilo cisarskym ... ale skvelý doktor a milé sestričky- a zvládli sme! Síce sa ma všetci rodinný príslušnici po pôrode zľakli - celá som bola bodkovana od tlakov 😝 )
Naozaj sa nemáš čoho báť. Ja som celé tehotenstvo manželovi hovorila, že o dalšom sa porozprávame po porode, a hned po som mu povedala, že chcem dalsie 😀

zdenka_pp
3. mar 2010

Trinka,
veľmi pekne ti ďakujem za info 🙂 , hneď som kľudnejšia, keď viem, čo treba. Aj keď mám letáčik, čo mi dala sestrička u gyndoša, že čo potrebujem, ale je stále lepšie vedieť, s čím môžem rátať priamo tu v PP.
Pôjdem podľa tvojho zoznamu a pripravím si veci. Ešte raz veľká vďaka 🙂

trinka
3. mar 2010

Rado sa stalo 😉 Hlavne Ti prajem nech máš z pôrodu, taký krásny zážitok ako ja.

twiti
3. mar 2010

Ahojte.
Ja osobne som este v KK nebola ale 16.2 som rodila v PP. a bola som maximalne spokojna pristup doktorov aj celeho personalu bol super sestricky maximalne ochotne a ustretove velmi sa snazili a nemozem povedat ani slovko v zlom.A to som tam stravila na porodnej sale cely den pretoze som mala vyvolavacku a ta nezaberala tak som tam bola uz od 7.00 a bolo mi tam super. 🙂
Musim pochvalit aj sestricky na novorodeneckom pretoze tie boli skvelee mile a ochotne kedykolvek som si ich zavolala tak prisli a ked som chcela nieco ukazat tak ochotne ukazali,nestretla som sa tam z nevolou ani z neochotou 🙂
Tak ja mozem len chvalit naozaj. Pred porodom som absolvovala aj kurz v PP na pripravu pred porodom a tam nam vrchna toho vela narozpravala a musim povedat ze vsetko bola pravda,kedykolvek som zaklopala na jej dvere bola som ochotne prijata 🙂
Takze tolko 🙂
Ja osobne odporucam.
Teraz je to tam na Jednotku.

twiti
3. mar 2010

Trinka takze si kojila s klobucikmi? Lebo ja tiez este kojim s k aj ked sa snazim jej davat aj bez ale jeden prsnik mi nechce chytit mam tam strasne malu bradavku a priznam sa ze ma to aj strasne boli a je mi lepsie jej dat te prsnik s klobucikom menej to boli a nemam potom taku dotrhanu bradavku.

Suhlasim s tebou trinka mam velmi dobre skusenosti aj ked som mala sekciu a strasne to bolelo mam velmi pekne spomienky na ten den. 🙂 a musim povedat ze aj hlavne vdaka personalu.

Tami a Trinka ako vam priberali drobci? lebo ja som bola dnes v poradni po dvoch tyzdnoch a dostali sme sa na porodnu vahu co som strasne rada lebo nasa po porode dost schudla,ale uz mame porodnu vahu tak je super. 🙂 Este mam na vas otazocku ako to bolo s pupcekom? Malej dnes v noci odpadol ale ma tam take dive mesko vy ste nemali taku skusenost? 🙂

tami_tami
3. mar 2010

ahojte

Twiti - moj maly odchadzal z nemocky mal o 80g menej ako mal porodnu vahu... po tyzdni sa dostal naspat na 3080g a dalej postupne priberame pomalicky a pekne - 100-150g za tyzden niekedy ani tolko co je primerane a take akurat - ani malo ani vela co som rada lebo nechcem mat takeho maleho tucka 😅 sa mi paci ze je taky akurat 😉 vcera sme mali 11 tyzdnov a boli v poradni na prevazenie - v 11 tyzdnoch z porodnych 3080g mame 4530g

a pupcek nam odpadol neskor - jedna sestricka z novorodeneckeho je moja suseda tak som aj stresovala a zavolala ju lebo kym mu to odpadlo zacalo to krvacat - nevedela som ci je to plienkou ci co a bala som sa ho nazad zabalit aby som mu to plienkou nejak nasilu nestrhla.... ale to uz postupne odpadavalo takze ma ukludnila a naozaj na stedry den nam pupcek odpadol - po rozbaleni som ho nasla na plienke - to bolo radosti 😀 mala by tam po odpadnuti ked tak ostat taka akoby vlasocnica - ale to je o.k nic ine tam maly nemal on to mal pekne ale jedine co mozes je poriadne to po kupani vystriekat septonexom a vycistit tamponikom alebo gazou - tym nic nepokazis a nic ine vlastne ani robit nemozes - neboj to sa upravi a tiez sa neboj to poriadne utriet ja som sa bala ale sestricka to smelo vyutierala a hned bolo dobre 😉 a ak sa ti to velmi nezda navstiv poradnu skor ako ju mas dohodnutu, resp. skus si zavolat... ale myslim ze je to o.k 😉

twiti
3. mar 2010

Tami
Akurat dnes som bola v poradni na prevazenie 🙂
Pupcek nam uz odpadol ale mame tam este taky vyrastok vraj to este odpadne tak dufam.
Tiez uz mame po dvoch tyzdnch o 30g viac ako porodnu vahu,cize 2550g.
Tak som bola strasne rada 🙂
dakujem tami,drzte sa 😉

trinka
3. mar 2010

Twiti,
ja som kojila prve dva týždne len s klobúčikmi. Mala som aj taký gel, ten mi ukludnil bradavku (tiež mi krvácala lebo mala strasne tahala) a potom postupne som skusala bez klobučikov. Treba len vydržať. Lilinka ma tiež jeden prsník oblubený a druhy nechce. Ale skusam jej ho stále dávať. Niekedy z neho vypije inokedy vymysla 😀 treba len trpezlivosť a skušat a skušat.
Mala sa narodila s váhou 2950, odchádzali sme s vahou 2880, po šiestich týždnoch mala 3860, minule mala 4400 gr.
Pupček nam do týždna odpadol, ostalo jej tiež len take "čerstve masko" a to sa jej do dalsieho týždna zhojilo.

tami_tami
3. mar 2010

twiti nemas za co 😉 tiez sa drzte

inac tiez som s klobucikmi skusala a celkom dobre nam to slo - musela som lebo som plakala od bolesti ked som hoo kojila zo zaciatku... teraz uz v pohode ale vtedy som neverila ze to pojde bez bolesti... taktiez lavy prsnik velmi nechcel ale davala som ho... no a najnovsie kym mu doslova ze tecie tak je o.k ale ked treba tahat tak vystraja, odtahuje sa... - hotpvy cirkus... uz som to chcela vzdat a dva dni bol len na UM ale pred chvilou som skusala odstriekat a stale mam mlieka dost tak ho skusim nejak donutit a jednoducho mu flasu nedat... 😅

domika9
3. mar 2010

trinka dik za ten zoznam do porodnice 😉
aj ked si to zatial neviem predstaviť akože vezmen taškuz cez plece a ideme na vzdycharen ? 😅

twiti
4. mar 2010

Taaaaaaak kojenie nam uz ide zbavila som sa klobucikov 🙂 Momentalne riesime bdenie v noci. zrejme ma vymeneny den s nocou. 🙂
Pretoze cez den spi a v noci harusiiii 🙂
Ake mate skusenosti baby?

zdenka_pp
4. mar 2010

Ten môj sa ešte ani nenarodil a v noci tiež buntoší. A to som si myslela, že si užijem spánok, kým sa dá. Ale.... nedá sa ☹

domika9
4. mar 2010

zdenka aj u nás je to tak že drobec sa cely den ani neozve a v noci je hore ja si myslím že to je tym ako cez den chodim tak mu asi robi dobre ked ho vlastne cely den hojdam a ked je zrazu v noci klud tak dava o sebe vedieť 🙂

twiti
5. mar 2010

Baby aj ja som to tak mala.
Mia sa cely den ani nepohla a vecer zacala buntosit a ostalo jej to 🙂 Tak sa testeeee 🙂
Bude to v noci makacka hlavne ked ste zvyknute spinkat ako ja 😝
Drzim palce zdeni,domka

mariavall
5. mar 2010

Ahojte, tak ja som na tom asi lepsie. Moja bambulka sa ozyva pocas celeho dna a dost aktivne. Taktiez vecer ked idem spat a potom rano, asi ma chce zobudit, ze uz som spala dost a treba vstavat. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre