Pôrod v Poprade alebo Kežmarku. Aké máte skúsenosti?

dadak
26. okt 2006

Ahojte baby,
mozete mi napisat vase skusenosti z porodnic v Poprade alebo Kezmarku? Aj nazor na doktorov a na celkovy porod a zosivanie...Dakujem

tara33
15. máj 2010

zdenka - nasla som dobry clanok o tom preco nedavat dojcenemu babatku caj ...

ak sú čaj či voda podávané fľašou, riziko, že bábätko odmietne prsníky sa prudko zvyšuje. Rovnako ako riziko, že sa začne slabo prisávať na prsník.

Kolika bábätka tiež vedie mamičky k zúfalým činom. Pri kolike , ktorá je daná nesprávnym spôsobom dojčenia – teda tým, že bábätko z nejakej príčiny nedopíja prsníky, čaje situáciu výrazne zhoršujú. Koliku v takomto prípade spôsobuje pokazené trávenie. Látky, alergény, ktoré čaje obsahujú , nedokáže podráždené črievko dobre spracovať . Objavujú sa alergické reakcie, pri ktorých bábätko trpí viac než doteraz.

podávanie čaju či iných tekutín je svojím spôsobom forma dokrmovania dieťatka. No na rozdiel od dokrmovania mliekom , bábätko dostáva len tekutiny bez nutričnej hodnoty. Na diskusných fórach sa občas objavia mamičky, ktoré riešia neprospievanie svojich detí: ”Malého dojčím, ale je lenivý ťahať. Po kojení mu dám aj 50-100ml čajíku, ten má rád. Chodíme po vyšetreniach, nevedia čo malému je, málo priberá a je stále uplakaný”. Takouto kombináciou dokáže nechtiac mamička zmiasť i skúsených lekárov . Bábätko ciká, trochu i kaká, ale zle prospieva. Jasné , lebo bábätko síce prijíma dosť tekutín, no neprijíma takmer žiadne živiny. To sa negatívne odráža na jeho zdraví.

cely clanok je tu:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...

stamion
15. máj 2010

Moja pôrodná asistentka mi hovorila že jeden profesor presadzoval nepodávať žiadne iné tekutiny pre dojčené deti. Mal vnúča a to sa tak dehydrovalo že skončilo v nemocnici. Tak teraz vraj rozpráva presný opak. Ja sama nedávam čajík pravidelne, len občas, a to je Simon na umelom mlieku. Neviem ale myslím že raz za čas to nemôže uškodiť 😉

zuzunemec
15. máj 2010

Silvia a Onellyo, ďakujem. 😉

zdenka_pp
15. máj 2010

Tara, ďakujem za info.
Sama neviem spozorovať, či ten čajík malému prináša úľavu, alebo nie. Takže neviem zhodotiť, či je to na niečo dobré. Dnes sa mi hrozne pučil a až kričal, nie že plakal, no nejako sme to ustáli. Dúfam,že sa to všetko čo najskôr upraví a už nebude mávať takéto problémy.

PS: Dnes sme mali vzrušo. Zasekli sme sa vo výťahu....ešte šťastie, že tam bol so mnou aj mm a že drobec pokojne spal v kočíku. Stáli sme tam asi 10-15 min ako sardinky, kým nás "vyslobodili".

tara33
15. máj 2010

zdenka, nemas za co 😉 drzim palceky, aby tvojho drobceka brusko uz netrapilo 😉
okrem toho clanku o cajiku som na tej istej stranke nasla vela zaujimavych clankov - a pise sa tam napr. aj o kolike, ak chces, precitaj si tu .... http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/kolika/
stamion - ja som cajik malemu nedavala, ani teraz druhemu babu neplanujem, lebo suhlasim s nazorom, ze u dojcenych deticiek je zbytocny a moze skor uskodit - ale kazda mamicka sa musi rozhodnut sama 😉 co je pre jej babo najlepsie 😉

veronikapp
15. máj 2010

ja zase naopak, keby sa dalo, trochu čajíka by som dala...prvá dcéra bola na UM, tam bol čajík samozrejmosťou, ale teraz druhú som kojila donedávna a žiadny čajík som nedávala, lebo to tak všade písali. A teraz mi malá nechce nič piť, už nekojím, UM dávam lyžičkou, fľašku aj poháriky odmieta, čajík vypľúva...len pomedzi kŕmenie sa mi podarí pár lyžičiek do nej dostať.

trinka
16. máj 2010

No Lilinka, zatial čajik nepotrebuje. Večer sme začali dávať kašičku, ale z flaše ju nechce. Kŕmime lyžicou, ale skúšame aj fľašu, lebo príde leto a podla mna jej už mliečko nebude stačiť. Uvidíme... 🙂

tara33
16. máj 2010

ahojte 🙂
veronika, ja som mojmu malemu zacala davat cistu vodu (prevarenu lucku) do poharika so sosacikom ked sme zacali s prikrmom, ale tiez zo zaciatku vobec nechcel pit, potom par glgov denne (ale stale som ho aj dojcila, takze mal tekutin dost), viackrat denne som mu poharik s vodou ponukala a po par mesiacoch si pytal glo-glo (vodicku) sam 😉 😉
trinka, ak Lilinku dojcis tak by som ju na flasu neucila, aby ti nezacala odmietat prsnik 😉 radsej na poharik 😉
mamicky, co mate 2 deticky - ako ste zvladli pobyt v porodnici bez starsieho dietatka ?? ja pojdem kazdym dnom rodit a ked si predstavim 5 dni bez maleho ☹

stamion
16. máj 2010

Tara všetko zvládneš, a myslím že ani nebudeš mať čas rozmýšľať ako je na tom tvoj chlapček,lebo určite bude oň dobre postarané, a ty budeš mať čo robiť s bábätkom. A teraz ani dlho v nemocnici nenechávajú,tak si doma čo nevidieť 😉 Držím ti palčeky aby ti všetko dobre dopadlo 😵 Ja som mala cisársky a ležala som v nemocnici 5 dní,takže keď pôjdeš rodiť normálne tak ťa pustia o 4dni 🙂 Zbehne to ako voda uvidíš 😉

tara33
16. máj 2010

stamion, dakujem 😵 dufam, ze to nejako zvladneme 😉

vinka
16. máj 2010

Baby k tomu čajíku.To,že čaj nie alebo voda to platí pre dojčené deti.Detičky na UM samozrejme musia aj čajík piť. 😉 A dojčené by nemali kôli tomu čo napísala tara.No a sama môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti,že dieťa odmietne prsník.Ja som začala čaj cez flašku až okolo 8 mesiaca dávať ale to už preto lebo boli hrozne uplakané noci a to ona si tak moju pozornosť pýtala ale predsa prestala ťahať.Tak som si začala odstriekavať a cez flašu som jej dávala ešte materské mlieko ale to bolo dosť náročné pri 3 deťoch lebo to som musela si nazbierať cez den tak som ju odstavila.Lebo som už ani mlieka tolko nemala.A trápi ma to,že som takú chybu urobila a tú flašu dala.Lenže v tú danú chvílu som bola už zúfala.Lebo vstávala aj 15 krát za noc a to bolo vela. 😒 Takže nedávať čaj ked plne kojíte a ked sú príkrmi tak s lyžičkou alebo cez sosáčik. 😉

stamion
17. máj 2010

Vinka a ty si cukrárka?Pečieš nádherné torty 🙂

veronikapp
17. máj 2010

ja pri treťom určite čajík alebo vodu dávať budem, aj keď budem kojiť. 20-30ml 2 krát za deň nie je hriech a určite tým o mlieko neprídem 😉 a snáď sa vyhnem terajšiemu problému, minimálne mi nebude odmietať fľašku 😉

trinka
17. máj 2010

čítala som, že keď babo nece flašu, rýchlo si zvykne na pohárik. Vyskúšam.. inak čo sa odmietania prsníka týka, moje dieťa je presný opak. Vytrvalo odmieta fľašu a chce len prsník... 😀

veronikapp
17. máj 2010

nooo trinka u nás to bolo nápodobne...žiadny pohárik, žiadna fľaška, po príkrme vedela, že dostane ešte prsník tak načo pi´t nejakú vodu alebo čaj 😀 lenže už nedojčím a všetky tekutiny mi odmieta, nech ich podávam akýmkoľvek spôsobom 😝 zaujímavé, tiež som čítala, že dojčené dieťa neskôr odmieta akékoľvek iné mlieko. U nás jedine toto do nej dostanem. Len neviem či sa UM počíta ako tekutina, alebo ako potrava.

tami_tami
17. máj 2010

no dievcata my sme len na UM a do mojho chlapca nedostanete vodu ani caj... tak ako pil este kym bol mensi tak teraz nechce - potiahne a otovri usta a vytecie mu vsetko... 😀

vinka
17. máj 2010

😀 😀 😀 Stamion a ty si ftipálek?že tak sranduješ 😀 😀 😀 Nie niesom cukrárka.Ale ma to chytilo tak trénujem.No len tak na našich.No už som urobila pár pre kamarátky. 😉 Ale to ja pečiem len za materiál lebo mna to baví a potrebujem trénovať 😉 Ak by si chcela tortu kludne sa ozvy 😉 No ale to ma teší,že si ma porovnala s cukrárkou 😀 😀

vinka
17. máj 2010

Mne zo začiatku tiež Chiara nechcela ani vodu ani čaj piť.Ale ja som jej ponúkala každý den a pár krát denne.A naučila sa aj na čaj. 😀

trinka
18. máj 2010

a ako to bolo so zaspávaním? Lili stale večer aj poobede zaspáva na prsníku... včera sme mali prvý pokus aby zaspala sama... hodinu sme sa hrali, v posteli a v postielke... mala z nás akurát šou 😀 nakoniec zaspala sama za hundrania typu:hhhhh 😀

vinka
18. máj 2010

No mne aj ked som kojila nezaspávala cez den pri prsníku.To len v noci chcela ako cumel cicu a tam bol problém.Preto som aj začala dokrmovať 😒 Tam to bolo aj 15 krát hore ☹ ☹ A teraz je to už lepšie flaša o 22 potom niekedy v noci a dosť do rána

zdenka_pp
18. máj 2010

No baby, to my sme mali včera ukážkový deň. Malý zaspí na prsníku, no keď ho preložím tak sa zobudí. No chodíme spať tak okolo desiatej večer. Zobudil sa ráno o piatej úplne v pohode (žiadne hundranie ešte so zatvorenými očami) a o pol siedmej sme si ľahli opäť a spali sme do pol desiatej. To bola úplná paráda. A aj celý deň bol pokojný. 😀 😀 😀 😀 Bodaj by takých dní bolo viac. Je pravda, že som ho v ten deň veľmi často dojčila a potom večer sa mi zdalo, že už som nemala dosť mlieka, aby sa dosýta napapal.
Samozrejme, dnešok už o inom, ale čo už. V noci sa budíme iba raz, ale zato pravidelne ráno okolo piatej je hore, pučí sa. Horko-ťažko ho opäť uspím a ak sa podarí, tak len na pol hoďky. A tak je to aj cez deň.

vinka
18. máj 2010

Joj Zdeni tak to mne dievky vo veku tvojho Adamka spali celé noci.Tých 12 hodín spali v kuse.To som nevedela čo je to nočné vstávanie.zato Chiara teraz mi to vynahrádza aj za vivien 😀 😀

stamion
18. máj 2010

Zdenka aj tak ti pekne bubká 🙂 O chvíľu ti bude spať celú noc uvidíš 😵 A my sme zase mali noc umrčanú. Simonko má zapchatý noštek,tak sa mu zle dýcha. Dcéra je nachladená a malý sa asi od nej nakazil. Dávam mu nasivin do nošteka tak dúfam že mu to pomôže 🙂
Vinka máš zlaté ruky keď dokážeš robiť také krásne torty 😵

vinka
18. máj 2010

Stamion ale sú aj krajšie.Ja stále len trénujem. 😉 Lenže to je úplna závislosť.Ked som si objednala veci k tomu na tvarovanie a farby a klieštiky tak som normálne mala tzriašku,že by som to chcela poskúšať 😀 😀 Tešila som sa jak malé dieťa ked prišla poštárka.Už sa teším o týžden má syn prijímanie a idem mu piecť tortu.Tak sa zas vyriadim. 😀 😀 Len teraz nikto nechce tortu tak som smutná lebo nemám komu upiecť 😀 😀

vinka
18. máj 2010

Mna bavia také veci aj koláče piecť.Ved to je už vidieť aj na mne 😀 😀

gabinka79
18. máj 2010

Dievčatá, stáva sa aj u vás, že detičky sa budia na svoj vlastný plač? Naša malá to robievala v prvých mesiacoch, potom prestala,čomu som sa veľmi potešila a máme to tu opäť. ☹ Spí a v spánku začne plakať. Najnovšie ju nachádzame stáť na štyroch a v plači. Ako keby ani nevedela, že je na štyroch a nevedela sa dostať do ležiacej polohy.

trinka
19. máj 2010

Gabinka,
čítala som, že deti okolo ôsmeho mesiaca maju take obdobie, kedy si potrebuju akokeby utvrdiť blízkosť rodičov. Vraj to trva nejaký mesiac. Večer sa budia, hanbia sa, plačú, vyžaduju si len mamu. je to prechodne obdobie....aspon tak som vyčítala v múdrej knižke. Len trpezlivosť 😉

vinka
19. máj 2010

Trinka tak to moju Chiaru potom ešte nepopustilo.lebo ona mi takre reve každú noc a už niekolko mesiacov 😀 😀

domika9
19. máj 2010

ahojte tak my mame Matuška už aj pokrsteneho -fotečky su v albume 🙂
zatial je zlatučky -samozrejme že aj plače ale potom vie pekne pospať aj 4 hodiny a v noci sa tiež nebudí každu chvílu iba okolo polnoci alebo jednej na papanie a potom až rano okolo piatej ale to je už väčšinou hore odvtedy ale včera sa mi ho ešte podarilko uspať a spali sme do pol deviatej 🙂

vinka
19. máj 2010

No tak mne Chiara vstala o 02 túto noc a kým som jej urobila mlieko tak zaspala.Kým sa ochladilo vo vode tak som si šla lahnúť a zaspala som aj ja a vstali sme ráno o 6:30 na budík 😀 Takže si myslím,že Chiara nepotrebuje mlieko v noci ale to je už len zlozvik 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre