Pôrod v Prešove. Ako prebieha v starej a novej nemocnici?

michell
15. jún 2007

Ahojte vsetky snazilky tehulky a maminky 🙂 Prezerala som si temu porod ale akosi som nenasla porodnice v Presove.A tak by som chcela zacat tuto temu aby sme si mohli navzajom podavat informacie ako prebieha porod v starej alebo novej porodnice.Budem velmi rada ak tu prispeju maminky, ktore uz maju skusenosti ale aj tehulky a ich nazor na porodnice.Prajem krasne tehulkovanie a zdrave deticky 🙂

anicka1981
6. jún 2011

@vierka0 , skus precitat toto, je tam aj nazor svetovej zdravotnickej organizacie, a na konikovy mas forum ohladom komplikacii po nastrihu, a aj zeny, ktore rodili s nastrihom a bez, a ich skusenosti s hojenim,,,z nastrihnutia aj natrhnutia,,,,, ale kazdy veri comu chce, lekari ani sestricky nemaju radi, ked musia robit nieco inak, ako maju naucene,,, a nemyslis, si ze je super po porode si sadnut na zadok hned, a nie chodit s nafukovacim vankusom este 2 tyzne po porode?

Epiziotómia (nástrih hrádze)

Predpokladá sa, že nástrih je menej bolestivý než natrhnutie. Považuje sa tiež za prevenciu inkontinencie a vzniku hlbokých trhlín zasahujúcich do zvierača konečníka.

V porovnaní so spontánne vzniknutými trhlinami nie je menej bolestivý, naopak, je omnoho bolestivejší. Análne poranenie zriedkakedy vznikajú inak ako samovoľné pokračovanie nástrihu a zvyšujú pravdepodobnosť fekálnej inkontinencie, vzniku infekcie a bolesti pri pohlavnom styku.

Názor WHO: Neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy o tom, že liberálne alebo rutinné vykonávanie epiziotómie má priaznivé účinky, existujú však jasné dôkazy o tom, že môže spôsobiť škodu.“ (Cesty ke spokojenému porodu, HNUTÍ ZA AKTIVNÍ MATEŘSTÍ, 2010)

Samostatná pôrodná asistentka Martina Ološtiaková pôsobiaca v Nemecku o nevhodnosti nástrihu hrádze v roku 2009 preložila knihu francúzskej pôrodnej asistentky Giséle Steffen s názvom Je rutinný, profylaktický nástrih hrádze oprávnený?, ktorú vydala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

anicka1981
6. jún 2011
maryanna
6. jún 2011

@anicka1981 ak sa oháňaš WHO a kadečím nezabúdaj, že vo svete máš aj na výber ako cchceš rodiť teda napríklad v sede, v kľači a podobne, tam jasné nástrih potrebný nie je pretože gravitácia ťahá bábo dolu tak pekne prejde, ale u nás na slovensku? kedy musíš ležať ešte pomaly že nohy nemáš dohora, ajasné že bábo ide dolu , ťahá ho gravitácia preto je potrebný nástrih pretože nemôže prejsť keďže ako ide dolu tak naráža na telo matky, ktorá leží vo vodorovnej polohe......................

tatiana1985
6. jún 2011

@anicka1981
anicka... asi 15 zien (ktore uz maju porod za sebou!) ti vysvetluje ze si nerealna ... ale ty si hudies aj tak svoje
😒 😒 ... daj potom vediet ako si dopadla 😀

inak... ja som rodila bez nastrihu... ale len z jedneho dovodu 🙂 🙂
Dr. ktory ma rodil ,bol len akoby "pomocna sila"... mala som tam svoju porodnu asistentku, ktora 30rokov pracovala v nemocnici v Po a teraz je v rakusku... je zaangazovana v XY vselijakych organizaciach o prirodz.porode, bez nastrojov, bez strihania, ma kopec certifikatov, diplomov a co ja viem co este , atd atd....
takze ak uz vaaazne chces porod bez nastrihu, prived si k porodu taku protekciu, aku som mala ja...

lebo ten papier ci co to mas od pravnika , ti bude nanic...
vezmi si osobu kt. porodom rozumie a ktoru bude hlavne respektovat dr., ktory ta prave bude rodit...
inak si stojim za svojim, ze je to nerealne co chces 🙂 🙂

tinika
6. jún 2011

@tatiana1985 no čo som čitala na stranke o nemocniciach tak aj taky človek musi akceptvoat lekarov pri porode .)

evellina12
6. jún 2011

Taaak velmi som nechcela reagovat tu na tu vasu debatu o tom nadstrihovani,ale neda mi to... nechapem ako niekto jednoznacne nechce nadstrih a ide si za tym, ked ani nevie,co ju caka a do coho ide...
Ja som rodila pred mesiacom a keby som nebola nadstrihnuta, tak moj maly by tu ani nemusel byt. Hrozilo by mu pridusenie a dost vazne pomliazdenie hlavicky. Tiez som bola veeelka hrdinka pred porodom, ale ukludnila som sa po porode,ked som lezala na izbe a spamatavala som sa...
Nie je dobre mysliet na seba,ale hlavne na to babo. To je vsetko len moj nazor,kazdy nech si zivot riadi ako sam chce.
Ked ma niekto iluzie nechajte ho v tom, nech nam napise po porode..

anicka1981
6. jún 2011

@maryanna no ved to, cista pravda, v niektorych porodniciach uz mas moznost rodit v polohe v akej chces, na poronickej stolicke napriklad, alebo do vody, , , poloha na stole je neprirodzena,,, a vyhovuje akurat lekarovi, lebo ma vsetko na dlani...., ale vyhoda pre zenu a dieta to nema niaku,,,, to je chyba, aje to smutne, ja mam o porode uplnu inu predstavu, a zase kto ma moze prinutit vysadnut na stol a nechat si poputat nohy?, zavru ma do basy?, nikto mi nic nemoze urobit, je to moje telo, moj porod a moje dieta, pre ktore chcem co najprijemnejsi prichod na tento svet,,,, a prave to je chyba, ze zeny sa neozvu, ze nechceme rodit takto, da sa to aj inac a lepsie, lekari nie su bohovia, mozno za komancov, 😝 , ked skoncia sichtu si na teba ani nespomenu, a ty sa trapis s nasledkami do konca zivota,ale doba sa zmenila, a je hlupe ist proti prirodzenosti,,,,,

maryanna
6. jún 2011

súhlasim s evellinou............lekári tiež nerobia nástrih vždy, proste keď vidia že je to nutné tak ho spravia, a nerieš dopredu bude možno fakt taká situácia že bude musieť byť nástrih a potom čo__? radšej sa chceš potrhať aby si si ako píšeš nesadla na zadok aj dva týždne?
nechaj tomu voľný priebeh, lekár vie čo robí, uvidíš aký budeš mať pôrod, možno nástrih potrebovať nebudeš

zanna28
7. jún 2011

@anicka1981 len jedna otázočka, skúšala si už konzultovať svoje požiadavky ohľadom pôrodu s nejakým pôrodníkom z PO?

kristinka86
7. jún 2011

Nehadajte sa tu a hlavne si nenadavajte! 😉 Kazdy ma pravo na svoj nazor a ako som pisala, nech si kazda odrodi ako chce..Ak chce anicka bez nastrihu, tak nech to ma takto..Ja to necham na odbornikov - ti uz hadam budu vediet, co maju robit.. 🙂 Aaaaa.. Moj nazor je taky, ze anicka nam potom o svojich zazitkoch dodatocne nenapise.. :D Ale mozem sa myyyylit!

marcovka
7. jún 2011

dievcata zbytocne sa snazite aj tak ma niekto svoju pravdu ☹ ved ona pochopi ked bude rodit,že aka je realita.... 😒

lucinka4747
7. jún 2011

Ahojte kočky ja sa neviem rozhodnúť medzi starou a novou pôrodnicou v Prešove :(
A zároveň je potrebné si vyberať pôrodníka k pôrodu??? 😕

kristinka86
7. jún 2011

@lucinka4747 Ja idem do starej - ale asi to je viac-menej jedno, kam pojdes. 🙂 Porodnika si vyberat nemusis, ak nemas na niekoho tip, alebo znameho! 🙂

atletkas
7. jún 2011

@anicka1981 dávaj pozor, čo hovoríš. ja ta neurážam hovorím len svoj názor a to čo som zažila, ale ty si strašne tvrdohlavá a s takou hlavou nepochodíš.

atletkas
7. jún 2011

ked som ja rodila, prišla som do porodky s bolestami , doktor ma vyšetril a povedal, že som otvorená pre špic prsta, ale že dáme klystír, poriadne sa prekrví panvové dno a že uvidíme aky bude potom nález. Po klystíre som sa vratila a bola som otvorená na 6cm, potom my spustili vodu a do hodiny a pol som mala po pôrode. Medzi tým prišla z domu jedna pani že ma bolesti tak ju doky vyšetril a bola otvorená na 7 cm, mala aj manžela tak hneď išla na pôr. posteľ klystrír už nestihla a tak keď rodila išla s bábom aj stolica, celá pôr, sála smrdela od stolice a ona potom keď už mala po pôrode vravela, že sa strašne hanbí pred manželom aj pred všetkými, že tam bol hrozný smrad a manželovi, že bolo kusa zle. Tak ten klystír ma niečo pozitívne aj do seba , žena sa uvolní a nebude sa báť že babo bude mať stolicu po tvári aj hlavičke

lucinka4747
7. jún 2011

@kristinka86 každý mi radí niekoho iného 😢 a ja sa ozaj neviem rozhodnúť a zároveň je to asi jedno, kto odrodí 😨

kvetka84
7. jún 2011

@mysiatko ja som chodila na CTG do starej asi pred 4 mesiacmi. Prides do poradia, sestricka ti urobi CTG vysetrenie, budes lezat na posteli asi 25-30 min. Ak nemas dohodnuteho lekara, tak pojdes naspat do cakarne a potom ta zavolaju a CTG-cko ti zhodnoti sluzbukonajuci lekar. Ak mas dohodnuteho lekara, tak sestricka zavola jemu, ze uz mas CTG hotove a on ti ho pride vyhodnotit. Ak nebude mat akurat sluzbu, nebude v nemocnici tak sa budes musiet s nim dohodnut, ze kedy bude v nemocnici a prides nabuduce. Ale co ja viem, tak cez den su v nemocke vsetci lekari, takze iba sestricka zavola tomu tvojmu a on pride.
Inak CTG je iba taka rutina, ak na nom nevidia ziadne kontrakcie tak nic extra s tebou nebudu robit. Ja som ani raz nemala kontrolu zdola, iba pozreli na CTG , dali peciatku a sla som domov.
Inak jedna rada, ktoru mi dala sestricka. Pred CTG vysetrenim sa nadopuj cokoladou alebo energickym napojom (kolou) aby babo bolo aktivne. Moje bolo dost spave, tak ma asi 2x doktorka poslala aby som sa isla najest a potom sa vratila. Pretoze oni potrebuju aby babo nespalo a hybalo sa 🙂
Ak ti byva na chrbte zle, tak mozes byt aj na boku, popripade ja som raz lezala tak, ze som si podopierala chrbat rukami. Takze pohoda. Zvladnes to 🙂 A hlavne ked pocujes ako tvojmu pokladiku bije srdiecko 🙂 nadhera 🙂 drzim palce 😉

kristinka86
7. jún 2011

@lucinka4747 Je to fakt len na Tebe, koho si vyberies - ak si vybrat chces. 🙂 Mne porodnika vybral svokor, a kedze ja tych lekarov nepoznam (on ano), tak sa nebudem hadat, ze chcem niekoho ineho.. 😉 O nom som vsak nepocula fakt nic zle ani od kamosky, co pri nom rodila, ani od inych.. 🙂 Aaaaa..Ked budes rodit, tak asi fakt nebudes mysliet na to, ci tam je ten "spravny" lekar, ale budes rada, ze tam niekto je a pomaha Ti.. 😀

anavila
7. jún 2011

ja neviem ci , anicka, ked budes lezat na posteli s bolestami , budes vladat ešte rozmyslať nad hluposťami...v tom momente ked budes mat bolesti budes odkázaná na lekára, a budes sa len modlit aby to už skoncilo a aby vsetko dobre dopadlo... len aby si ked nebudes moct porodit este neprosila o nastrih...ale naozaj ti prajem porod podla knizky...ako si si zidealizovala...a ked už tak neveris lekarom a tvrdis o nich, ze robia vsetko len rutinne a ohanas sa tym, ze porod by mal byt prirodzeny...tak preco si nezavolas babicu a nerodis doma ako nase babicky, alebo na poli?

kvetka84
7. jún 2011

@lucinka4747 ja som rodila v starej porodnici. Nedam na nu dopustit. Ale ako si urcite citala tak aj baby v monobloku boli spokojne. Ide o to, ze ked ty velmi nevyskakujes so svojimi neprimeranymi poziadavkami a si ustretova a das si poradit, tak je to v pohode a urcite nebudes nadavat ani na personal. Pretoze on si robi iba svoju robotu. Ja som bola maximalne spokojna so sestrickami aj s lekarmi. Vsetci boli mili a ustretovi.
Stale som sa pytala ked som niecomu nerozumela alebo nieco nevedela, kazda sestricka mi poradila a nabuduce sa prisla opytat ci je vsetko v poriadku 🙂 Ked som sa ucila dojcit tak som sa zakazdym pytala aby pri mne sestricka ostala a ukazala mi to ako spravne drzat babo, ako si ho prilozit. A ver mi, ze som poznala asi vsetky sestricky 🙂 Stale mala sluzbu nejaka ina a ja som sa stale pytala a pytala 🙂 Dolezite je nehrat sa na hrdinku, ale pytat sa ak nieco nevies, hlavne ked si prvorodicka ako ja a netusila som ani ako prebalit babo. Vsetko ti tam ukazu 🙂
Takze je asi jedno kde rodit, ale dôlezite je pytat sa a pocuvat 😉

Lekara si vybavovat nemusis. Iba ak chces, tak si s vybratym porodnikom musis spisat zmluvu a potom chodis k nemu uz na vyhodnocovanie CTG zaznamu a potom ti pride aj k porodu. Zaplatis si za to 200e (to bolo pred 3mes.).
Ak nechces porodnika, tak ti CTG zaznam bude vyhodnocovat ten, ktory ma prave sluzbu. Ked ta prijmu do nemocky a pride na teba porod, tak ta odrodi ten, ktory ma prave sluzbu.
Takze je to iba na tebe. Ja som nikoho nemala vybaveneho. Rodila ma doktorka Hricova a bola skvela. Cely cas ako som mala kontrakcie a otvarala som sa, bola s nami (bol pri mne aj manzel) na sale, kontrolovala ma, sledovala. Ja som bola na samotnej sale cez 5 hod. Cely cas tam bola a davala pozor 🙂
Drzim palce, porod bude des, ale hned potom budes najstastnejsia mamicka na svete 🙂

kvetka84
7. jún 2011

POSLEDNA REAKCIA NA ANICKU:
Podla mna uz @anicka1981 netreba riesit. Kazda uz mamicka jej hovori, ze nastrih nieje nic hrozne, je to skor pre prvorodicku prospesne a ona si aj tak stale melie to svoje teoreticke dokola. Ja jej prajem porod podla jej predstav, len sa bojim, aby sa na porodnej sale potom nezosypala ked bude mat bolesti ako keby jej vsetky kosti v tele lamali a ona sa dotrha 😒 Jasne, ze nam uz po porode nenapise, ze sme mali pravdu, bude nadavat na lekarov, co jej to urobili 😖 Zasa bude kazdy zly okrem nej, lebo sa miesa do roboty inych.
Ja osobne s nastrihom nemam ziadne komplikacie, este v porodnici mi vypadali stehy a mozno este 3-4 tyzdne som citila tlaky. Teraz je to uz uplne v pohode 😉
Je pravda, ze nemocnice v PO vyzeraju desne, ale nedopustim podla mojej skusenosti, aby niekto nadaval na lekarov. Tak ako my, aj oni su len ludia, ktori maju svoje dni a muchy, ale robia urcite vsetko preto, aby sme z porodnice odchadzali vsetky spokojne a so zdravymi babatkami 🙂

stardust
7. jún 2011

@kvetka84 len aby sa nedotrhala ku konecniku, hehe.

evellina12
7. jún 2011

@lucinka4747 Ahoj ja som rodila v monobloku pred mesiacom a bola som ozaj velmi spokojna. Mala som dobreho porodnika a aj personal bol mily. mozem len odporucit

evellina12
7. jún 2011

@kvetka84 Suhlasim s Kvetkou... Ja som bola nadstrihnuta az po zadok a prezila som to. Dala by som sa nadstrihnut az po krk keby to bolo potrebne a slo by o maleho... Ale to je zbytocne riesit furt dookola

lucinka4747
7. jún 2011

@kvetka84 ďakujem za info, ja rozmýšľam, že si pôrodníka nedám . Veď je dosť odborníkov na pôrod. Síce ja budem rodiť až niekedy v októbri, ale je dobre vedieť skúsenosti aj iných už skúsených mamičiek. 😝

stardust
7. jún 2011

@evellina12 ja som nebola ani raz nastrihnuta...po prvom porode som sa nevedela ani hybat, nadavala som ako svik na to, ze nenastrihli...pri druhom som sa natrhla len minimalne, keby strihali, strihli by viac ako bolo potrebne...tak ci tak, oboje sa zahoji, su dolezitejsie veci ako toto.

vierka0
7. jún 2011

@anicka1981 vies, ja mam tiez hrozu z toho nastrihu a celkovo z porodu 🙂 ale ak chces nejake alternativne sposoby porodu (polohy a pod.) , neviem ci presovska nemocnica je to prave (ci uz stara alebo nova)
ja prave preto uvazujem o saci..ale ja mam este kopec casu na rozhodovanie 🙂 dufam, ze sa ozves po porode ako to cele dopadlo, myslim, ze vacsinu z nas to zaujima 🙂
a som prekvapena, ze je menej komplikovane natrhnutie, lebo len ked si predstavim take kurca ked porcujem a teda nechcela by som ho zasivat v casti kde som maso roztrhla..ked ho rozrezem tak sa krasne da maso k sebe spojit..mozno blbe prirovnanie, ale myslim, ze celkom realne 🙂

olienka12
7. jún 2011

@mysiatko ked si dohodnes lekara tak s nim si dohadujes termin ctg kedy ma sluzbu aspon ja som tak chodila

anibas
7. jún 2011

@vierka0 pri tých pôrodných sťahoch a bolestiach ani nevieš, či ťa nastrihli 😉

tatiana1985
7. jún 2011

presne tak baby... ked jej zacnu ozajstne kontrakcie, bude prosit lekara aby to uz skoncilo 🙄 🙄
nastrih je nula bodov oproti tym (prepacte za vyraz) ku*evsky silnym bolestiam ktore sprevadzaju otvorenie rodicky 🙄 🙄
ja by som vtedy "dusu diablovi upisala" ... ked mi zacali a ked som na styroch klacala pod porodnym stolom ze ja nevladzem, nemozem, nechcem, nech mi daju vsetci pokoj !!!

takze annu netreba riesit,,, kurca pouca sliepky,,,ci ako sa to hovori? 🙄 🙄

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre