Pôrod v Prešove. Ako prebieha v starej a novej nemocnici?

michell
15. jún 2007

Ahojte vsetky snazilky tehulky a maminky 🙂 Prezerala som si temu porod ale akosi som nenasla porodnice v Presove.A tak by som chcela zacat tuto temu aby sme si mohli navzajom podavat informacie ako prebieha porod v starej alebo novej porodnice.Budem velmi rada ak tu prispeju maminky, ktore uz maju skusenosti ale aj tehulky a ich nazor na porodnice.Prajem krasne tehulkovanie a zdrave deticky 🙂

suzanah181
22. jún 2014

@tanity dakujem krasne 😉

any395
25. jún 2014

Dievčatá, tehulky a mamičky, veľmi ma teší, keď čítam, že sa veci posúvajú poztívne k lepšiemu, pomaličky, krôčkami k ústretovosti voči rodičke a dieťaťu - rešpekt k dotepajúcemu pupočníku - transfer pupoč.krvi dieťatku-tak dôležitý, umožnený bonding ihneď po pôrode-to je super 🙂 Je to určite výsledok neustálych požiadaviek len samotných rodičiek-rodičov...lebo bez vánku sa ani lístok na strome nepohne....kontakt skin-to -skin, dotepanie pupočníka, rešpekt k vlastnému tempu pôrodu,- ktorý je jedinečný originálny, možnosť volného pohybu, polohovania, pôrod bez nástrihu, bez medikamentov a umelých hormónov, amniotómie- urýchlovačov, ktoré narúšajú celý fyziologický proces a tehulka je naň krásne dlhodobo nastavená počas celého svojho teh.obdobia, ak neužívala nejaké lieky počas gravidity. Len je smutné, že je možné tieto postupy dosiahnúť napr. až po zazmluvnení lekára a po dohode s ním-prejdenie si vášho pôrodného plánu,postupu pri pôrode-vaše pre a proti. Je zarážajúce, že za tieto požiadavky si treba u nás Zaplatiť, aj osobitne do vrecka lekárom, a pritom sú to všetko normálne štandartné postupy podľa odporúčaní WHO - Svetovej zdravotníckej organizácie- starostlivosť pri normálnom fyziologickom pôrode, čo je v zahraničí roky bežným štandardom, čiže normálnym postupom v starostlivosti o rodičku a dieťa.. K tomu nástrihu-som pôrodná asistentka v samost.praxi s licenciou, venujem sa tehulkám a oteckom aj mimo nemocnice a príprave na pôrod už 10-ty rok.mám svoju www.porodnaasistencia.sk kde uverejnujeme pripravované prednášky, aktivity, prípravy, aj v iných mestách, a taktiež napr. doporučujem prípravu pôr.ciest a hrádze masírovaním a najnovšie (cca 2R) výborne fungujúci balónik na prípravu elasticity, ktorý je taktiež možné , okrem iných potrebných veci si zadovážiť u nás v našich priestoroch, alebo pri osobných konzultáciách - prípravách, teh. poradniach. Ak teda máte záujem o čo najprirodzenejší - zdravý pôrod a prípravu naň, potreby v teh. a k pôrodu, prír.produkty atď .osvedčené,nakuknite na web a taktiež na facebooku - stránka - Pôrodná asistencia 😉

mdnov
28. jún 2014

Vazen tanity. bola som na vase prispevky na tomto fore upozornena personálom nasho oddelenia a neda mi nezareagovat, kedze ma tu ociernujete. "vyvaleny ako loksa" by som v zivote nepovedala. kazde dieta, o ktore sa staram ako osetrujuci, ci sluzbukonajuci lekar dostava starostlivost, aka mu prinalezi podla stavu, hodnotiacich skore a guidelines, ci vseobecnych predpisov a neovaxu. doteraz sa na mna nikto nestazoval. ako na medicinsku, tak aj ludsku stranku mojej prace. uznavam, ze nie vzdy ma clovek na tvari usmev - bohuzial, ak sme v praci 24 hod, unavene, strapene z vasich deti, ci nebodaj nejakého mrtvorodeneho ci "zlého" dietata, nedokazeme sa supermansky nad to povzniest a napriek faktu, ze to nie je nase dieta, prezivame to aj osobne. sme len ludia. nie stroje, ani dokonale bytosti. nasou prioritou je starostlivost o vase deti a bohuzial, vy ste az druhorade. nie je podstatna spokojnost mamicky, nad to sme polozili zaujem a zdravie dietata. je mi luto, ze mnohe neuvedomele mamky namiesto toho, aby si veci s nami vydiskutovali vo vhodnom case, radsej nas budu ociernovat na kadejakých forach, lebo sme dieta neprilozili k prsniku. ak malo vase dieta tlmenie, asi pre fakt, ze dosiahlo urvite skore pri drazdivosti a nebolo tlmene len tak, ale aby sa zabranilo krcovej aktivite z vyexcitovanosti. to sme ho mali prikladat a nechat ho zakrcovat, aby malo na cely zivot poskodeny mozog??? fakt? nie, pravo dieta na zdravie je nam cennejsie. ak mate take strasne vyhrady voci mne, mozme si to vyriesit i oficiálnou cestou. no taketo vase vyhlasenia na tomto fore ma vrcholne urazaju. a to sa mamickam snazim venovat maxim,alne, ako sa da. mnohe by vam potvrdili nase rozhovory ií o druhej v noci a o comkolvek, lebo my sme tu aj napriek takymto ociernujucim urazkam pre vase deti a vas!!!! s pozdravom dr. dujcakova

gombiky
29. jún 2014

Nemyslím si že mamička @tanity má dôvod klamať o vyjadreniach pani doktorky. A chápem aj pani doktorku, že niekedy je to na nich veľa. Ale pani doktorka by mala vedieť , že aj keď povie niečo , čo by za normálnych okolností nestálo za reč, sa môže matky po po pôrode s rozburcovanými hormónmi a po ťažkom rizikovom tehotenstve dotknúť. Je to na dlhšiu diskusiu, tak sa mamičky vyjadrite. Dobré aj zlé skúsenosti .... na to fórum je ....

bohdana184
29. jún 2014

ja teda absolutne nesuhlasim s negatívnymi vyjadreniami o dr.dujcakovej.rodila som v januari a mala som velmi komplikovane tehotenstvo,s malym sme po porode boli v nemocke 16dni a mozem povedat,ze prave dr.dujcakova ma drzala nad vodou.aj pristupom ku mne,aj k malemu..usmiata,srsala z nej pozitivna energia a vzdy si nasla nejaku veticku na povzbudenie..cokolvek ma zaujimalo,ochotne vysvetlila,tesila sa z kazdeho pokroku,skvela zena a odbornicka 🙂 @mdnov dakujeme za vsetko 🙂

tanity
29. jún 2014

@mdnov Pani doktorka, toto je moj nazor na Vas. To vsetko na zaklade Vasho spravania sa k nam. Vyvaleny ako loksa je Vas termin a nepovedali ste to len nam. Ak ste pozorne citali moje prispevky na tomto fore, absolutne som nemala snahu Vas zdiskreditovat ako odbornicku - o tejto Vasej stranke vobec nepochybujem. Pisala som o tej ludskej stranke, o Vasom pristupe ku mne. Neda mi to neporovnat s pani zastupujucou primarkou. Ja sa zasa ohradzujem voci tomu, ako to tu podavate, akokeby som sa silou mocou snazila o prilozenie dietata, ktore by sa malo nedajboze zakrcovat. Zvlastne vsak pre mna nadalej ostava, preco som si nemohla svoje dieta ani len v inkubatore prve dva dni pohladit, ale akonahle mala sluzbu dr. Sinaiova, slo to. Pri nej slo vela veci, prepacte, ale je to tak. Nikto nepochybuje o tom, ze sa snazite pre deti urobit maximum, ale ak by ste mali moznost sa porozpravat s dalsimi mamami, ktore boli na oddeleni v tom case, ako aj ja, mozno by ste sa dozvedeli iste veci ohladom vasho pristupu, ktore by neboli az take lichotive. Este raz podotykam, netykali sa Vasej odbornej stranky. Moj zamer nebol Vas urazat, len som napisala svoju skusenost. To iste som mala v umysle napisat aj do dotaznika o spatnej vazbe, ktory mi vsak nebol dany spolu s prenatal boxom. A este k tomu vydiskutovaniu si veci s Vami osobne. Presne ako pise @gombiky , po porode zenou zmietaju kadejake hormony a citi sa zranitelnejsia a citlivejsia, nez by bola v "normalnom" stave. To, ako ste Vy podavali informacie mne, ma stale len rozcitlivelo a rozrusilo - a nebolo to samotnymi informaciami, ale prave Vasim pristupom. Preto som sa Vam snazila vyhybat co najviac, ako to bolo mozne a mala som potrebu skor jednat s pani dr. Sinaiovou. Aj preto, aby som si zachovala co najlepsiu dusevnu pohodu. Nepytajte sa , kolkokrat som odchadzala prave od Vas so slzami v ociach a kolkokrat s usmevom od pani dr. Sinaiovej. Takze tolko k osobnemu rozhovoru. A to, ze su matky az druhorade, asi vystihuje celu tuto "kauzu"...mozno ak by ste chapali, ze matky su spojene so svojimi detmi a potrebuju byt s nimi, dotykat sa ich, citit ich, mozno by bola moja skusenost s Vami ovela pozitivnejsia (hm, mala spomienka: ja stojim tych vzacnych par minut pri inkubatore, slzy sa mi tisnu do oci a Vy prichadzate a gestom a slovami "dovolite?" ( a rozhodne nie s milym usmevom na perach) ..pytam sa Vas "a mozem si ho pohladkat?", Vy "bohuzial to nie je mozne" a otvarate inkubator a pokladate na mojho syna fonendoskop....a ja odchadzam, lebo Vy tam stojite a s velavravnym pohladom cakate, kedy odidem...a ja sa pytam samej seba, co je citlivejsie k dietatku, ten neosobny fonendoskop alebo moje ruky, ruky matky? a kde je nejaka empatie k tej matke? nehovoriac o tom, ze ste ma vyslovene upozornili slovami "vyjasnime si to, informacie sa podavaju stale rano o 9tej", tak ake informacie o druhej v noci? a ze o druhej, ved ste mi vyslovene povedali pri jednej navsteve o 9tej vecer ze pridte az rano na deviatu, aj tak budu spat...nechapete asi, ake je to pre nas matky vzacne, ked si kazde 3 hodiny mozeme ist aspon pozriet svoje dieta. nechapete, ale vyjadrili ste to tym "matky su az druhorade"...ja neviem pani doktorka, takych veci by som mohla pisat, mam bohuzial s Vami takuto skusenost. Mozno ste to nemysleli zle, ale moj dojem bol presne ten, ze najlepsie by bolo, ak by tam tie "druhorade a neuvedomele" mamky ani vobec nepustali, kym si Vy robite svoju robotu. Lebo len zavadzaju. To je moj dojem. Len sa dalej pytam, na co mate na chodbach vsetky tie informacie o tom, aky je dolezity bonding pre matku s dietatom, ako klokankovat, ake je dolezite pre predcasne narodene dieta materske mlieko, a pod, ked sa v praxi touto strankou vztahu matka-dieta neriadite? Robite vsetky medicinske ukony, ano, zachranujete dieta, ale verim, ze by ste mu dokazali ovela lepsie pomoct aj tym, ze by ste matku zacali trosku viac akceptovat a spolupracovat s nou. tak, ako to robi napr. Dr. Sinaiova.

de_monka
29. jún 2014

V uvode by som taktiez chcela pochvalit p. doktorku Sinaiovu, za jej profesionalny a ludsky pristup. Myslim si, ze nebyt jej, tak to novorodenecke oddelenie v monobloku je este nizsie ako teraz. Na patologickom useku boli tri sestri, ktore si zasluzia moj obdiv. Skoda, ze nenosia menovky.

Moj subjektivny nazor na p. dr. Dujcakovu je bohuzial rovnaky ako ma @tanity. Nemyslim si, ze matka, ktora je po porode " v hormonalnej nerovnovahe" a vidi svoje dieta v inkubatore, chce prave od personalu pocut, ze sa tam nema dlho zdrziavat a dotykat sa svojho dietata, lebo aj tak je jej dieta v inkubatore. Nebolo mi to v tom case jedno, ale kedze ste p. doktorka nemali ani menovku, tak som nevedela, kto mi to hovori... ci sestra, ci upratovacka, alebo lekarka. Pravdupovediac zakusila som si do jazyka, lebo som vedela, ze tam nejaky cas zotrvame. Neskor som pochopila, ze som spravila chybu. Ak by sa takato situacia opakovala teraz, moja reakcia by bola uplne odlisna.
Zaroven, ak mi jeden den hovorite, ze to s mojim dietatom vyzera na dalsie antibiotika a dalsi den pride iny lekar s prepustacou spravou... no psychicky to nepridava niekomu. Prepacte, ale na mna ste posobili velmi arogantne a povysenecky. Ludskejsi a empatickejsi pristup este nikoho nepolozil na kolena. Samozrejme 100 ludi, 100 chuti. Skoda, ze ste v den mojho prepustenia neboli v praci.

Rozumiem, ze praca lekara na takom oddeleni nie je stale o radosti a usmeve na tvari, ale ja stale hovorim... ak Vas tato praca nebavi, tak je potrebne zbalit kufre a hladat pracu, ktora Vas bude naplnat a tesit (nehovorim, ze to plati prave o Vas, kazdy sa ma nad sebou sam zamysliet). Chapem stanovisko, ze dieta a jeho zdravie je prvorodene. Ale neliecte deti na ukor matkinej psychiky - to nie je ta spravna cesta – tak nemozete cakat, ze po prepusteni domov budu o Vas matky hovorit len v superlativoch. Je potrebne najst rovnovahu medzi jednym a druhym. Dovolim si tvrdit, ze to nie je nemozne, kedze sa to napr. p. doktorke Sinaiovej dari.

V kazdej praci musi clovek obcas zatnut zuby a ist dalej, o to viac pri praci s ludmi. Mna zivot naucil, ze kazdy clovek je iny a je potrebne k nemu pristupovat individualne - hlavne v zivotnych situaciach, ktore su nabite emociami.
Myslim si, ze je velmi dobre, ze sa toto forum dostalo az k Vam p. doktorka. V pripade, ak ste clovek na spravom mieste s dostatocnou sebareflexiou, tak prave taketo fora vyuzijete ako spatnu vazbu, ktorou mozete svoje konanie vylepsit. Aj tak je mozne budovat cast svojej profesionalnej kariery. Malokto sa vie zlepsit, ak nedostava spatnu vazbu. Tak ako spominate vyssie – mate vela prace, a prave preto si casto mozno nestihate uvedomit svoje vyjadrenia... tu si viete precitat ako sa citi druha strana a viete sa spatne nad tym zamysliet.

Nemyslim si, ze @tanity Vas chcela nejako ociernit. Vyjadrila svoj postoj a svoje pocity, ktore pri komunikacii s Vami zazila. Ja ju chapem, pri stretnuti s Vami som citila to iste, ale rozumiem aj tomu, ak sa najde mamicka, ktora ma prave z Vas iny pocit.

tanity
29. jún 2014

@de_monka Taktiez dufam, ze nase prispevky prijmu pani dr. k istej sebareflexii a zmene spravania, ale urpimne, neverim v to. A podobne, teraz by som asi tiez jednala uplne inak, ako som jednala vtedy, aj ked si uvedomujem, ze moje vtedajsie spravanie odzrkadlovalo moju vtedajsiu situaciu a stav. Teraz sa citim silnejsia, schopnejsia a "odolnejsia".

Tiez dufam, ze personal oddelenia upozornil aj pani dr. Sinaiovu, pretoze som pri vsetkej jej skromnosti nemala vela prilezitosti vyjadrit jej moje uznanie a vdaku. A tesi ma, ze takyto nazor maju aj dalsie mamicky tu na fore.

bleee
29. jún 2014

S dr. Dujčákovou mám len pozitívnu skúsenosť. Bola pri mojom pôrode. Prvých niekoľko hod. po pôrode som svojho syna nevidela, ale chápem dôvody prečo to tak bolo. Prežila som to a aj on bez ujmy. Rovnako mám pozit. skúsenosť s ostatnými lekárkami na novordeneckom odd. v monobloku. Výhrady mám jedine k sestrám, ktoré mi malého napriek mômu nesúhlasu dokrmovali s UM, noslili mi ho na kojenie spiaceho a mne sa preto veľmi pomaly rozbiehala laktácia.
Inak, pre novorodeneckých lekárov je prvoradé dieťa - jeho zdravotný stav. Pre gynekológov je prvoradá žena, jej zdravotný stav, o dieťa sa vôbec nestarajú. To je fakt, a čudujem sa, že niekto o tom nevie

julinnka2
29. jún 2014

@tanity 3 dni ti odtekala voda a babo dali do inkubatora?? Hm.. Mne odtekala voda 5 dni a az na 5. den odtekania vody ma zobrali na sekciu lebo to uz bolo nebezpecne.. Dovtedy ma moc nikto nechcel riesit.. A nastastie drobec nebol v inkubatore .. Ale na doktorky sa stazovat nemozem sice neviem aku doktorku sme mali my ked sa drobec narodil ale bolo to take mlade dievca ale veeeelmi zlata bola.. Meno sice neviem ale fakt bola mila,zlata,usmievava aj mi vsetko vysvetlila...

bambulka24
29. jún 2014

@tanity tiež si nemyslím že si napísala niečo zlé a je dobré, že si to pani doktorka prečítala...prácu lekárov obdivujem, majú to ťažké, už len štúdium da zabrat, ale empatia, ľudský prístup sú neodmysliteľnou súčasťou ich práce!

tanity
30. jún 2014

@bambulka24 dakujem za podporu.

@julinnka2 5 dni je ale uz nejak vela...myslim, ze maximalne moze plodova voda odtekat 48-72 hodin. Ale mas zdraveho chlapceka, to je najdolezitejsie 🙂

@bleee fakt to je, ale to neznamena, ze sa lekari budu k mamicke spravat arogantne. a neviem, ale asi som ozaj vadna, ak ocakavam, ze spolupraca s matkou zlepsuje aj zdravotny stav dietata. to, ze je matka zahrnuta do diania okolo jej dieta, zlepsuje aj jej stav...benefity okolo toho, ake je dolezite, aby dietatko citilo matku, aby citilo jej hlas, dotyk, maju na novorodeneckom vylepene na kazdom kroku. uz len sa tak spravat. a este mi neda poznamka, dr. sinaiova nas stale vyzyvala k tomu, aby sme na deti hovorili, aby nas citili, ake je to dolezite...tak ak to povazuje za prospesne a dolezite taka skusena odbornicka, ako je ona, myslim, ze by sa z toho mohli poucit aj mladsie kolegyne.

misa107
30. jún 2014

Babule ako sa vola primarka na porodnici?

misulka30
30. jún 2014

@misa107 horanska

misa107
1. júl 2014

@misulka30 a maš s nou skusenost aka je

misulka30
1. júl 2014

@misa107 osobnú skusenosť nemám , takže neviem

nikus28
10. júl 2014

babenky, je pravda, ze v monobloku moze byt manzel pri porode az v 2. dobe porodnej?

elizabet100
12. júl 2014

Chcem sa Vás opýtať na CTG v starej pôrodnici sa treba objednať? vykonávajú ho každý deň a od do? sú tam ordinačné hodiny? dík. 😉

marcovka1
12. júl 2014

@elizabet100 objednava sa,ale vobec neberie podla toho,ale kto kedy prisiel 😒 ano kazdy den robia ctg ako je prijmova amb.ale teraz neviem do jakej 🙂

katka9110
13. júl 2014

@elizabet100
na CTG sa treba objednať. Robia ho od 7.30 do 15.00.Vchod je z dvora.

dusanasabolova
13. júl 2014

...ahoj...ja si myslím, že referencie Vám veľmi nepomôžu...každá rodička vníma pôrodnicu, pôrod, lekárov, starostlivosť...úplne inak...z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj napriek nie veľmi dobrým referenciám na novú pôrodnicu som sa pre ňu aj tak rozhodla... 🙂 a neľutujem...jasné, dalo by sa toho negatívneho nájsť, no v konečnom dôsledku som spokojná...pôrodník bol výborný...pôrodné asistentky tiež...veľmi ľudský prístup... 🙂 nie je nič lepšie ako mať pri pôrode človeka, ktorý rešpektuje vaše potreby, pomôže, vysvetlí a aj po pôrode preukáže starostlivosť...a to všetko len preto, že svoju prácu vníma ako poslanie...toľko moja skúsenosť... 😉

deniskajakubko
14. júl 2014

@ematko29 ahoj, tak pokiaľ viem, tak neumrtvujú. Mne neumrtvovali, ale až tak som to necítila, keďže som bola ešte ubolená po pôrode.

nicearty
14. júl 2014

myslim si, ze ak by lekari porodnici pristupovali k rodicke humanne a citlivo, urcite by bolo menej zasahov ako k rodicke, tak aj k dietatu, po mojom prvom porode VIEM, ze rodit do porodnice urcite nepojdem, a ak to bude nevyhnutne, jedine do zahranicia, dnes je vela moznosti a je len na zene, co si vyberie, ale tiez viem, ze na SR NIE JE porodnica, v ktorej by sa rodilo humanne k rodicke aj k dietatu, a ak aj ano, bud to muselo byt stastie alebo neviem 🙂

ematko29
14. júl 2014

@deniskajakubko auuu 😒 mna to šítie pri prvej strašne bolelo,ale aj som sa natrhla tak asi preto a pri druhej som to skoro necítila.

hebamme
14. júl 2014

@nicearty Spamätaj sa a najprv porozmýšľaj kým niečo napíšeš. Ako môžeš napísať, že na Slovensku sa pôrodnici nesprávajú humánne k rodičkám a deťom. Ja a mnoho mojich známych rodilo v Prešovskej pôrodnici a boli spokojné s prístupom lekárov. Sú to v prevažnej väčšine milí ľudia a dobrí odborníci. A keď chceš rodiť doma nikto ti predsa nebráni, len ak sa bude niečo komplikovať nebež potom do nemocnice a zober na seba zodpovednosť za svoje dieťa aj seba. A len, aby si nedopadla ako poniektoré Češky, ktoré skúšali v nedávnom čase rodiť doma s dulou a dopadlo to ako dopadlo. A k tomu rodeniu v zahraničí, vyskúšaj trebárs takú Britániu, tam sa s tebou určite nikto nebude baviť a chodiť okolo teba v rukavičkách. Tiež sú to skúsenosti mojich známych ktoré tam rodili a so starostlivosťou o rodičku na Slovensku sa to nedá ani porovnať. Takže ak si malá zlú skúsenosť pri pôrode tak to je mi ľúto, ale neočierňuj tu preto Slovenských zdravotníkov.

nicearty
14. júl 2014

@hebamme som z rodiny lekarov, pravnikov, ktori pracovali na vysokych poziciach v zdravotnictve a v nasich porodniciach nie je voci rodicke a dietatu humanny pristup 🙂 nepisala som, ze chcem rodit doma, ale ze v nasich porodniciach nie je humanny pristup, a ak aj nejaky lekar, chce takym sposobom ist, tak ho zastavi to, ze ak nebude posluchat nadriadenych, moze sa s pracou rozlucit alebo ho pohltia standardne postupy zabehnute roky rokuce, bohuzial u nas je to tak...

amy470
14. júl 2014

@nicearty Súhlasím s hebamme. Tiež som z rodiny v ktorej sú lekári a viem, že náš zdravotný systém má veľa chýb, ale hovoriť o tom, že systém alebo starší lekári nedovolia aby sa niekto správal humánne, pod hrozbou výpovede je choré.

nicearty
14. júl 2014

bohuzial je to tak 🙂

amy470
14. júl 2014

@nicearty Možno majú Slov. lekári horšie materiálne vybavenie a možno ich vedenie núti viacej šetriť, ale určite im nikto nebráni správať sa ku pacientke pekne, ľudsky.

nicearty
14. júl 2014

zalezi, co povazujes za ludsky pristup, kazdy si pod tymto moze predstavit a povazovat nieco ine 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre