Pôrod v Prešove. Ako prebieha v starej a novej nemocnici?

michell
15. jún 2007

Ahojte vsetky snazilky tehulky a maminky 🙂 Prezerala som si temu porod ale akosi som nenasla porodnice v Presove.A tak by som chcela zacat tuto temu aby sme si mohli navzajom podavat informacie ako prebieha porod v starej alebo novej porodnice.Budem velmi rada ak tu prispeju maminky, ktore uz maju skusenosti ale aj tehulky a ich nazor na porodnice.Prajem krasne tehulkovanie a zdrave deticky 🙂

matova
19. sep 2010

sofia2008: odo mňa pýtali pre bábätko aj krém na zadoček 😉, a tiež ak budeš mať bábätko pri sebe tak zo tri plienky bavlnené, pod hlávku...Oni mne vtedy všetky veci vzali tam kde sotatné bábätká ošetrujú a keď už bolo možné aby bol pri mne cez deň tak zrazu že si ho môžem prebaliť...a veci boli u nich...tak som si plienky bola odobrať a mm mi priniesol ďalší krém na zadok...Mňa dali na roomingovú izbu-sami od seba, asi bola voľná. Minule čo som bola na kontrole tak som tam videla leták na dverách rizikovej ambulancie (hlavný vchod, odbočíš doprava a tam je to za ultrazvukovou miestnosťou)- že sú tam aj nadštandartné izby- buď jedno alebo dvojposteľová, ale ceny si fakt už nepamätám.

sofia2008
19. sep 2010

@matova dakujem za odpoved.. 🙂

bubiky
20. sep 2010

ahoj baby, ja som sa prisťahovala do Prešova a neviem ako to tu funguje. O dva mesiace mám pôrod. Dá sa v prešove vybaviť pôrodník konkrétne k môjmu pôrodu a koľko to stojí? V čom je lepšia stará než nová pôrodnica?Vďaka

juliap
20. sep 2010

@bubiky porodnik sa da vybavit, ked budes chodit na ctg do nemocky, treba si ich omrknut a zazmluvnit ... plati sa nejako 230 eciek ... a z hygienickeho hladiska je lepsia nova porodnica, mas tam kupelna a zachod priamo na izbe ... pozeram ze si povodne z BJ, tak si nechcela ist rodit tam? na BJ porodnicu je vela chvaly aj holky z PO tam casto chodia ...

juliap
22. sep 2010

BABKY POZOR, DNES SA JAZDI V MHD ZDARMA A POOBEDE, KTORE CHCETE, O 15H30 JE SPACIRKA MAMICKY S KOCIKMI V MESTE A SUTAZ LEZUNIKOV ...

bubiky
23. sep 2010

Ahoj juliap,
uvazovala som aj nad BJ porodnicou, ale kedze byvam v PO neviem, ci by som to stihla.Mam vysoky tlak, takze termin porodu moze byt kedykolvek v 9.mesiaci.

juliap
23. sep 2010

@bubiky tak drzim prsteky, nech ti vsetko dobre dopadne. ono v BJ by si mohla mozno tak, keby si sa tam dohodla, ze uz ten 9 mesiac tam budes lezatna pozorovani koly tlaku, ale zas lepsie je urcite doma v klude byt ...

20myska7
8. okt 2010

ahojte aj ja by som sa s vami chcela podelit o skusenosti z presovskou porodnicou...rodila som toho roku v auguste v novej....aj ked sa rozprava kadeco ja som bola v monobloku naozaj spokojna....nemala som ani zaplateneho doktora a naozaj sa o mna vyborne postarali...do nemocky ma prijali uz vo stvrtok 26.augusta lebo ctg zaznam nebol dobry kedze som uz mala po termine....kazdy den ma poctivo sledovali 3x a ked sa im daco nepozdavalo natacali mi ctg aj viackrat...na druhy den 27. mi dali zatazovy test ktory mi mal vyvolat nejake kontrakcie...ten test mi sposobil ze mi zacala odtekat hlienova zatka,takze doktori si mysleli ze s ato uz rozbehne ale nerozbehlo....porodila som az v pondelok 30.augusta vecer...rano mi dali tabletku na vyvolanie porodu ale ja som mala ten problem ze som sa neotvarala....bolesti zacali,stupnovali sa a intervaly sa skracovali..napokon mi museli robit sekciu lebo som sa ani po tej tabletke neotvorila....mne to ale nevadilo aj ked som velmi chcela rodit normalne....o 19.20 sa mi narodil krasny zdravy syncek...mala som epidural takze som bola pri vedomi...na sale bol velmi mily personal ktory ma tak upokojil ze som sa vobec nebala....bol to krasny zazitok... 🙂 aj potom pocas dalsieho pobytu v porodnici bol personal velmi mily...jedine vyhrady som mala na sestricky na novorodeneckom oddeleni,samozrejme cest vynimkam....niektore tam boli naozaj strasne a vedeli ma zdeptat,navyse je to moje prve dietatko takze som nic nevedela a oni namiesto toho aby mi to pekne vysvetlili na mna vyskocili alebo mi len tak odvrkli...ale to nestoji za rec ....bola som spokojna a mam zdarve dietatko co je najdolezitejsie... 😉

matova
8. okt 2010

20 myska7: ahoj,
a nevies ktori lekari boli na sale pri tvojom porode??? lebo pokial ja viem tak uz podla nejakych novych zmien chodia sluzit do monobloku aj lekari zo starej porodnice. presuvaju ich nejak vselijako horedole...
a teda hlavne gratulujem k dietatku 😵

mirka12011
10. okt 2010

@matova uz zo starej nechodia do monobloku a naopak....tak nam hovorili v izbe ked sme kecali zo srstrickou...

juliap
11. okt 2010

@mirka12011 len teraz je zase zmena od septembra urobili nejake zmeny, ze v starej sa nerobia operacie, len nutne, tak preto asi potom chodia sluzit do novej k sekciam a operaciam aj zo starej ... blahozelame k princeznicke 😉
@20myska7 blahozelame k princovi 🙂

kvetka84
15. okt 2010

Ahojte uz mamicky :D
mna to este len caka, citam priblizne od 80 strany, a mam v tom riadny chaoz. Starsie prispevky sa mi nechce citat, zdaju sa mi neaktualne. Chcela by som poradit. Potrebujem sa rozhodnut v ktorej porodnici porodit, monoblok alebo stara??? Ake je to teraz, kde je lepsi pristup, kde ma nenechaju trpiet a kde sa o mna postaraju aj keby som nemala vybaveneho lekara??? Prosim piste aj o starej porodnici, aby som mala objektivne informacie. A este jedna otazka ohladom nas mensiny :D Ako je to s nasou vacsinou (romkami) ???

capricieux
15. okt 2010

@kvetka84 ahoj kvetka 🙂
ja tiez o chvilu idem 🙂 neviem sa ani ja rozhodnut
prvy krat som rodila v starej, personal bol velmi fajn ale podmienky na prezitie mizerne, bolo to pred troma rokmi a tiez neviem co sa zmenilo, viem ze operacie su presunute do monobloku a preto aj lekari zo starej tam teraz chodia
aby ta nenechali trpiet a nemas lekara mala by si mat aspon manzela 😉
no a wcko a sprchu na izbe nepovazujem za nadstandard ale za normalne po porode co si kazda zena zasluzi a v strarej to nemas
snad nam niekto este poradi 🙂

kvetka84
15. okt 2010

Ja mam velmi vela otazok, ale kedze som este len v 20 tt tak postupne dufam, zozeniem vsetky odpovede.Od stravy samozrejme neocakavam vela, izba tiez nemusi byt vybavena najnovsim nabytkom, sak to pozname na SVK, ale brala by som porovnanie s monoblokom a to:
1. moze byt uz pri prvej faze porodu, pri kontrakciach manzel?
2. mozem mat babatko pri sebe v monobloku aj v starej porodnici? A to po cely cas ak je vsetko OK?
3. Kolko bab je na izbe v monobloku a kolko v starej?
4. Davaju moznost klistiru alebo je to samozrejmost?
5. Davaju moznost epiduralky?
6. Kolko sa v dnesnej dobe plati za vybavenie a dohodnutie lekara? Ja mam info ze cca 200e. Je to aktualne?
7. Je moznost aby manzel bol pri mne na izbe po porode? Alebo sa musi riadit iba navstevnymi hodinami?
8. V starej porodnici davaju babatko iba na krmenie kazde 3 hodky?
9. Kto a kedy by ma mal informovat o nejakych predporodnych kurzoch? Musim si to zohnat sama?
Zatial tolko, postupne otazky urcite pribudnu.

juliap
15. okt 2010

@kvetka84 @capricieux ja som rodila vsetky deticky v monobloku, ale budem sa snazit napisat vam o oboch nemocniciach.
1. na predporodny kurz sa opytaj v poradni u svojho dr, mali by mat letaciky, kde a kto tieto robi.
2. ak si nie ste iste, ci budete rodit prirodzene, alebo sa to nakoniec zvrtne na cisarsky, odporucam monoblok, uz len preto, ze v starej sa uz operacie nerobia, len v naliehavych pripadoch, vsetko je presunute do monobloku.
3. lekara nemusite mat vybaveneho ani na starej ani na novej a su aj tam aj tam spickovi lekari, ale aj vyslovene otrasy ... sestricky sa mi zdali v pohode v oboch nemockach, v monobloku sa fakt nemozem stazovat, lezala som tam aj na rizikovom. ak si chcete dr zazmluvnit, plati sa cca 220eciek, treba tak urobit, ked budete chodit uz do nemocnice na ctg.
4. hygienicke podmienky su lepsie v monobloku, ale ak si nepotrpite na komfort, tak to tych 5 dni sa da vydrzat aj v starej nemocke ... v starej je ale viac romskych rodiciek, v monobloku maju vyhradene 3 izby na strane rizikoviek, takze tie po porode mamicky sa s nimi nestretavaju ani v sprche ani v jedalni.
5. izby su 1,2,3 postelky, v starej su aj dve izby tusim po 6, ale tam vacsinou davaju romky.
6. klistir nedavaju vzdy, podla toho, ci ste tesne predtym jedli, alebo ci ide rychlo porod, takze je to individualne.
7. epiduralku si treba vybavit v monobloku, tusim na 4 poschodi cca mesiac dopredu, plati sa za nu predom pri dojednani, ked dojdete na porod, tak treba sestricke nahlasit, ze mate vebavene epi, aby zavolali dr ... ak z nejakej priciny vam epi nestihnu dat, tak vam peniazky vratia.
8. ostatok je cca rovnaky, t.j. ak chcete mat manzela pri porode, nahlasite to sestricke, moze s vami byt az v poslednej faze, nie od zaciatku, co je dost blbe, po porode odchadza, nejde s vami na izbu, jedine ak si vybavite platenu nadstandardku v monobloku, tak tam potom mozu k vam navstevy. dietatko mozte mat pri sebe, ak je vsetko o.k a ak o to poziadate s tym, ze v noci o 12 vam ho mozu brat sestricky do 6 rana, ale ak si to zelate, mate ho aj celu noc pri sebe.

zatial tolko, ak budete mat dalsie otazky odpovieme to co vieme ... a hlavne nech vam dopadne vsetko o.k. a mate zdrave pokladiky pri sebe 😉

capricieux
15. okt 2010

@juliap dakujeme julia 😉
to s tou epi som nevedela a nemam nic dohodnute, pri prvom som ju nemala ale teraz som chcela, no ak to nepojde tak to snad nebude horsie ako minule 🙂
myslela som si ze vyhodou v starej su prave lekari, inak nerozumiem preco si niekto zvoli staru porodnicu ked v monobloku ma sprchu aj toaletu na izbe
ja som v starej lezala dva dni aj na izbe kde nas bolo okolo 10, je tam jedna taka a jedna romingova dvojka kde mozu byt aj deticky ale tusim nie cely cas, to len v monobloku, takze v starej nie su deti na izbach, nosili ich asi kazde tri hodiny

juliap
15. okt 2010

@capricieux v monobloku je na izbe wc a umyvadlo, sprchy su tiez spolocne, na kazdej strane 3, do tych co chodia romky, tam ostatne nechodia ...

capricieux
15. okt 2010

@juliap aha.... tak to nie je az take ako som si myslela 😉

kvetka84
16. okt 2010

Dakujem za velmi obsiahlu a podrobnu spravu 😉 Ja mam sice este cas, ale asi by som po vsetkych tych prispevkoch co citam sla radsej rodit do monobloku.
Este sa opytam, ak ma privezie manzel ze uz mi zacali kontrakcie tak ma privezie iba na prijem na prizemi alebo ma odvezie rovno na 9-te poschodie? A ked na prijem tak tam poviem, ze kam ma maju odviezt? Alebo to robia oni automaticky a moze byt , ze sa dostatnem aj tam kde nechcem?
Ja uz predbieham, ale som prvorodicka a vsetko je pre mna nove a vsetko ma zaujima 😀 Dakujem

zanna28
16. okt 2010

@kvetka84 Keď ti začnú kontrakcie tak ideš rovno na 9tku na príjem, od 36. tt začneš chodiť na CTG záznamy v monobloku tam sa trochu zoznámiš s lekármi, a ešte k tomu zazmluvneniu - dá sa oficiálne aj neoficiálne a cena je rozlišná 😉

tatiana1985
16. okt 2010

@kvetka84 julia odpovedala na vacsinu otazok, ja sa vyjadrim len k jednej 🙂
rodila som v monobloku...takze...
... davat dr.peniaze za to ze ta rodi??? pre mna to je nehorazna blbost a vyhodenie penazi !! 😠 😠
ved dr. ta odrodit musi! ak mu nedas do vrecka myslis ze ta necha rodit pred nemockou? alebo za tie peniaze ta odrodi a ty nebudes musiet ani "potlacit"?

-uz ked celkom chces vyhodit peniaze za dr., to radsej daj do vrecka porodnym asistentkam... preco?
mna rodili oni... o dr. som ani nevedela ze tam je...
--oni mi vraveli co robit, oni vraveli ako sa otocit, oni mi drzali ruku ked som skoro plakala, oni sa so mnou cely cas rozpravali...

dr.som ja osobne za cely porod absolutne nepocula...az na konci, ze: Teraz vytiahneme placentu 😖 😖

podla mna, rozmysli si to s tymi peniazmi... 😉 😉 nestoji to za to "podplacat" si ich 😉 to radsej drobcovi nieco krasne kup 🙂

kvetka84
16. okt 2010

@tatiana1985 Sak presne o to mi ide, ja by som nechcela platit ak to nie je nutne. Skor som myslela na tu starostlivost pred samotnym porodom, ako sa sestry k tebe spravaju, ci si ta na izbe vobec vsimnu, ze tam som a ze mozno uz aj rodim. Aby ma nenechali trpiet viac ako je potrebne. Ja si radsej vytrpim ako by som mala zaplatit. Ved prave o to ide, ved za tie peniaze viem babu kupit kocik alebo postielku. A doktori by mali odrodit automaticky, podla mna to iba mamicky si ich tak naucili. Ved predsa neporodim sama na izbe a oni uz len urobia posledne upravy. Takze ja by som radsej neplatila ak to nie je nutne.
Tak ja len kvoli nim teraz rozmyslam a vymyslam. No ale oni mi toho lekara nezaplatia, tak potom preco sa staraju co urobim ja. Ak by som nemala ziadne komplikacie a ani na sekciu by som nechcela az by som nemusela, tak ziadneho lekara nechcem. Nie zeby to bolo hrooozne vela penazi, urcite by som nasla tych 200 e, ale tu ide o princip. Preco prist o tie peniaze ak nemusim.
Takze ja som za to, aby sa doktorom neplatilo ak neide o komplikovany a osobitny porod, kde by ma mal doktor ako tak poznat.

tatiana1985
16. okt 2010

@kvetka84 ja som to mala lahsie, mne odtiekla voda, sli sme do nemocky , napojili ma na ctg-cko a videli ze uz je to tu...ja som nemusela na izbe cakat a mysliet si, ci to uz ide alebo nie...
..ale to poznas... kontrakcie si podla mna nemozes pomylit s nicim inym... 😉

...a podla mna naozaj zbytocne vyhodenie penazi... vravim svoju skusenost,,, mna odrodili porodne asistentky..navigovali ma, vraveli co robit, atd atd... dr. som za cely porod nepocula...
a ak by som mu dala prachy dopredu? 😠 co by mi pomohol? 😖 😖
-- vies, akosi nerozumiem, co ine by robil nez to, co robil aj bez tych penazi vo vrecku??? 😖 😖 😖
co by to dieta vytlacil , porodil, bez bolesti a s usmevom na tvari za mna??? asi tazko 😖

kvetka84
16. okt 2010

a ako je to s porodnymi salami? Pocula som , ze vraj v starej nemocke su tri porodne lehatka v jednej miestnosti a mamicky su od seba oddelene iba nizkymi murikmi. Co je na tom pravdy? A v monobloku je jedno lehatko v jednej miestnosti?

juliap
16. okt 2010

@kvetka84 v starej je to tak, ako mas info, v novej su vedla seba 3 miestnosti, oddelene sklami, v kazdej su 2 lehatka medzi ktorymi, ak rodi viac mamiciek, zatiahnu zaluzie ... co sa tyka toho zazmluvnenia, aj ja to povazujem za vyhodene peniazky uz aj z toho dovodu, ze mi bolo povedane, ze ak by mi zacali bolesti a porod v noci, tak naisto dr, ked nebude mat sluzbu, nepride ...

tatiana1985
16. okt 2010

@kvetka84 kvetka ja som rodila, po pravej strane bola plenta dlha 3metre? a tam lezala mamicka , kt.sa pomaly otvarala...takze si cely moj porod vypocula od zac.do konca 🙄
..keby sa to stalo mne, ze ja lezim a vedla mna zena rodi..asi sa postavim a odchadzam rodit do ineho mesta, kde to takto nefunguje 😀 😀

kingstonka
19. okt 2010

ahojte... ako je to teraz s tymi operaciami v starej porodnici? mam tomu rozumiet tak, ze uz nerobia ani planovane sekcie? alebosa to tyka len gynekologickych zakrokov?

lienka3105
19. okt 2010

Ahojte,
v starej porodke mám známu a tá mi povedala,že sa tam naďalej robia operácie aj sekcie.To,že sa sekcie presunuli do monobloku,vraj bolo len dočasné.
Baby poraďte,máte niektorá taký problém,že počas celého 8.mesiaca tehu ste nepribrala ani deko?Dokonca som šla s váhou o pol kila dole,je to normálne?

capricieux
19. okt 2010

@lienka3105 vraj sa to v 9. mesiaci stava, tak mozno aj v 8. je to uz normalne, kazdy organizmus inak, ale ked sa citis ok tak si myslim ze je to v pohode, opytaj sa lekara este pre istotu

kingstonka
19. okt 2010

@lienka3105 vdaka za info o operaciach v starej...
ja som teraz cely mesiac nepribrala nic a myslim, ze to je ok (uvidime co mi povie vo stvrtok) - brucho ale urcite podrastlo, male kope... a v prvom tehotenstve som v 9.m strosku schudla...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre