Pôrod v zahraničí a príspevok pri narodení dieťaťa.

24mirka
16. sep 2019

Ahojte maminy, hlavne tie kt. rodili v zahraničí (Vsetín) ako to funguje keď potom chcete príspevok pri narodení dieťaťa? Na úrade práce mi pani povedala, že s českým rodným listom musím ísť na "špeciálnu matriku" do BA kde mi vydajú medzinárodný rodný list a možno aj žiadosť o ten príspevok a s tým potom ísť na úrad práce soc. vecí a rodiny.. To ozaj to takto funguje? Ešte mi povedala, že v BA na "špeciálnej matrike" moc tu žiadosť nechcú dávať ani potvrdzovať, že si mám na tu žiadosť nájsť nejakú 8bu "ochotu" matriku kt. mi to vydá a potvrdí..
To ozaj takto funguje slovenské Kocúrkovo? 🙈🙈🙈

masenkamedvedova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
masenkamedvedova
16. sep 2019

Skôr si myslím ze ten rodný list oni preložia ale to nie je na počkanie cca 2 m.

mirka17
16. sep 2019

@24mirka ved to je normalne, ake kocurkovo? ked sa dieta narodi na slovensku tak sa ide vybavovat rodny list na matriku a s rodnym listom zaroven dostaneš aj vyplnenu žiadosti o príspevok pri narodení. Ked sa dieta narodí v čechach, tak ti to tlačivo nema kdo dať, teda česka matrika ti ho asi neda, kedže so slovenskom nema nič spoločne. a teda otazne je či splnaš aj všetky podmienky narodku na tento príspevok. K tlačivu sa síce da dostať, ale nebude ti ho mat kto potvrdit podla mna

24mirka
autor
16. sep 2019

@mirka17 no na úrade práce mi povedali o tej špeciálnej matrike v ba a tlačivo mam potom chodiť prosikat po mestách že kde mi ho daju a potvrdia. Mne to príde smiešne. Podľa mňa by to tlačivo mali bez problémov dat a potvrdiť hocikde na SK matrike, pokiaľ je teda medzinárodný rodný list.

dankanka
16. sep 2019

Ahoj. Rodila som v Čechách.. Nemá to nič s príspevkom. Normálne na obecnom úrade - matrike dáš český rodný list a ten pošlú na matriku ktorá ho preloží.. Áno čaka sa aj dva mesiace..následne vybavujes všetko ostatné..

dankanka
16. sep 2019

@24mirka ale je to už dva a pol roka.. Na nete he o tom kopec info. Aj tu je skupina ktorá sa tomu venuje. Normálne máš na všetky príspevky zo SR nárok..

ferihegy
16. sep 2019

Dietatko mame narodene vo Vsetine. Vzali sme rodny list na matrike vo Vsetine a isli s nim na matriku v mieste nasho bydliska. Na slovensky sme cakali troska dlhsie ale pohoda. Prispevok som dostala bezproblemov.

24mirka
autor
16. sep 2019

@dankanka jeej, super, ďakujem za presne info 🙏
Konečne v tom mam jasno. 🙃 Kde si rodila, ak sa smiem spýtať?

24mirka
autor
16. sep 2019

@ferihegy ďakujem za presne info. 😊

lula313
16. sep 2019

@24mirka slovenský RL Ti vystavia do cca mesiaca, stačí on zaziadat na hociktorej matrike podľa miesta TP (ja som žiadala v Ba v Raci) a dali aj to tlačivo na príspevok pri narodeni dietata.

evittam
17. sep 2019

@24mirka Inak ziadost o prispevok pri narodeni dietata stiahnes na nete. Nikto ti ho nemusí davat. A potvrdzuje ho gynekológ a pediater. Nikto iny.😉
https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti/vzory-z...

@mirka17 Akoze jej ho nebude mat kto potvrdit. Hadam ma gynekologa aj pediatra...

dankanka
17. sep 2019

@24mirka Breclav.. Jedine nepríjemné bolo ísť na miestny úrad v Breclav pre potvrdenie, že som od nich žiaden príspevok pri narodení nezobrala..oni to potvrdili štýlom ze ajtak nemám na žiaden príspevok z ČR nárok 🙂. To bolo na figu, zbytočne.. Ale zase som tam nečakala, len co som sa previezla.

mogaa
17. sep 2019

@24mirka ale normálne matriky s tým nerobia, takže nemajú ani tlačivá a neviedia ti k tomu ani povedať ani postup ani čo všetko k tomu treba doložiť....pracuje s tým len špeciálna matrika v BA kde s tým pracujú asi 2 pracovníčky a vedia čo všetko k tomu potrebujú....ono nie je to také jednoduché ako si predstavuješ...nestačí len apostrofovaný rodný list ako si ty predstavuješ🙂a čaká sa aj 2-3mesiace

mogaa
17. sep 2019

@24mirka ešte je obrovský rozdiel ak v zahraničí niekto len porodí a všetko ostatné má na Slovensku a rozdiel ak žena žije s dieťaťom v zahraničí a následne po návrate na Slovensko vybavuje slovenský rodný list a napr.rodičovský príspevok....u nás to bol veľký problém, pani čo to vybavovala na tej matrike len zastupovala a stále nejaké potvrdenie chýbalo...raz to bolo potvrdenie od kedy do kedy boli v danej krajine platené odvody, či sú všetky odvody uhradené, ukončenie poistenia v zahraničí.....hlavne je problém s Anglickom, lebo veľa vecí si tá matrika vie vyžiadať z danej krajiny, ale z Anglickom je problém

lula313
17. sep 2019

@mogaa v ba na matrikach sú informovaní, do mesiaca som mala SK rodny list v Raci, takze tiež nemusí byt pravidlo, že sa dlho caka a že je to nejaké problematicke(zvládol to s nimi vybaviť sám môj muž a to nie všetko zvladne bezo mna vybaviť)😂😂😂

mogaa
17. sep 2019

@lula313 no my nie sme z BA, takže najskôr pani mala u nás snahu a obtelefonovala čo všetko máme a čo ešte treba doložiť, potom to vybavolali priamo na tej špeciálnej matrike, tam tá zastupujúca pani ešte zisťovala info u pani čo s tým robí a bola na PN🙂ono problém bolo že išlo o Anglicko, oni si vedia veľa vecí vyžiadať z iných štátov, ale Anglicko údajne "nespolupracuje" takže všetko chceli mať od nás - tú dobu od kedy do kedy tam bolo poistenie, či je ukončené, od kedy do kedy tam trvala MD atď...

24mirka
autor
17. sep 2019

@mogaa do Čiech idem iba rodiť. Inak žijem a fungujem o všetkým na SK.

lucy0807
18. sep 2019

@24mirka Ahoj, ja som teraz v auguste rodila v Brne. S českým rodným listom som šla na našu matriku, pani tam vypísala so mnou nejaký papier, doložili sme sobášny list, český rodný list a kopírovala si môj občiansky a to poslala poštou na túto osobitnú matriku. Čakáme už tri týždne, zatiaľ nič. Snáď budú mať všetky potrebné papiere, lebo ozaj na úradoch toho veľa nevedia niekedy. Aj pani na našej matrike mi stále tvrdí, že keď sa narodil v Brne tak nemá nárok na slovenské občianstvo 😂🤦 proste celé zle...ja viem, že to tlačivo Príspevok pri narodení je na internete, potvrdiť ho musí pediater a gynekológ. Áno píšu tam na stránkach Upsvaru, že to tlačivo vydá matrika, ale potom aj píšu, že stačí aj zahraničný rodný list. Tak ja skúsim budúci týždeň idem k lekárke aj na gyndu, skúsim to dať potvrdiť a zaniesť (ak dovtedy nebude slovenský RL). Ešte dúfam , že nebudú po mne žiadať nejaké potvrdenie, že som nič nedostala v ČR 🙄

e1i
18. sep 2019

@lucy0807 obcianstvo ma dieta po rodicoch takze ozaj pani len trepe a nevie. Mohla by som sa ti ozvat do spravy,tiez planujem rodit v Brne a chcela by som nejake info. Vďaka

lucy0807
14. okt 2019

Ahojte, tak rodný list prišiel všetko som mala vybavené, vypodpisované a na Upsvar-e ma otočili, že potrebujú odomňa potvrdenie z toho Brna, že tam mi nebolo nič vyplatené. Tak samozrejme mi nevedeli nič viac povedať, formulár na to nie je asi. Snažím sa to vyzistiť cez úrad práce v ČR ale zatiaľ bez úspechu. 🙄

kulumulu123
14. okt 2019

@lucy0807 ja som toto riesila v 2014 s anglickom tiez kvoli prispevku Isla som dookola bez vysledku vraj mi v angl.ziadne potvrdenie nedaju kedze som na ten prispevok ani nemala narok tam ho vyplacaju iba socialne slabsim rodinam. Tak som si on v Anglicku ajtak poslala ziadost ked mi prisla zamietava odpoved odniesla som original tlacivo na upsvr a bolo po probleme... Tusim som to nemusela ani prekladat. Skus to touto cestou asi to bude najjednoduchsie a najrychlejsie

lucy0807
15. okt 2019

@kulumulu123 hej tiež ma napadlo o to požiadať a keď to zamietnu, tak mám papier.

mogaa
15. okt 2019

@24mirka aké Kocúrkovo? ak sa to raz vybavuje na špeciálnej matrike, tak sa to vybavuje tam......to nie je len medzinárodný rodný list alebo slovenský rodný list, tam sa vybavuje všetko čo sa týka detí narodených a aj žijúcich v zahraničí.....a ver že tých potrebných dokladov je tam "na mrte" čo musí priniesť mamička s dieťaťom čo žili v zahraničí(hlavne čo sa týka Británie) ....

marikahor
2. sep 2020

My máme problém s týmto prispevkom
Vo Filakove na úrade práce sme ho mali odovzdať
Dieťa národné v Rakúsku, slovenský rodný list

Vraj nemám nárok lebo by ho dostali všetci cudzinci (môj syn zaspáva na Elán - takže neviem aký cudzinci).
Další dôvod vraj gynekológ- pandémia, hranice zatvorené a ja som trčala v Rakúsku a tu sim aj rodila
A trvalý pobyt/ bydlisko, komu sa ako páči, je vraj len štatisticý údaj

Nevie niekto kde by som to eventuálne mohla poslať poštou?

Ďakujem

vroni
2. sep 2020

@marikahor, poslať to môžes, kam len chceš, všade ti to zamietnu. Príspevok sa vypláca len na deti žijúce na SK. Tvoje narodené a žijúce v AT do kategórie "žijúce na SK" nespadá. A môže aj tancovať odzemok a spievať k tomu travnice. Stále bude dieťa žijúce v zahraničí.

lucy0807
2. sep 2020

@marikahor a vy reálne žijete na Slovensku alebo v Rakúsku? Ako to máte?

marikahor
3. sep 2020

@lucy0807 ahoj! Žijeme v Rakúsku

lucy0807
3. sep 2020

@marikahor tak to práve oni skúmajú trvalý pobyt ale aj reálne bydlisko a to máte v Rakúsku, takto ti to neschvália...mám muža Čecha a museli sme predkladať pobytový preukaz, že teda naozaj tu žijeme a ešte papier z čiech, že tam sme si nežiadali nič

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre