Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

majonka79
30. jún 2011

@simib Cauko, mas trombofilia? Znamena to, ze mas vela trombocytov? Ja mam tiez ☹ , som sice len v 27 tt, ale bola som kvoli tomu aj na hematologii. Ak ti nevadi, aku mas hodnotu? Kvoli tomu planuju cisarsky? Pocula som len, ze v tychto pripadoch odmietaju podavat EPI.
Dakujemza odpovede a moc drzim palceky 🙂

simib
30. jún 2011

@majonka79 Ahoj.No ja tomu až tak moc nerozumiem,ale mám niečo zo zrážanlivosťou.Nejakú mutáciu MTHFR.Preto si pichám Frexiparin každý deň na riedenie.A ano v tomto prípade by sa nemala podať EPI,ale záleží od hodnôt.Minimálne 8 hodín od podania Frexiparinu musí ubehnúť čas.A ani spinál mi nemôžu dať,lebo po ňom sa musí 24hod.ležať a ja nemôžem tak dlho ležať,aby som nemala zrazeniny a trombozu.A plánujú mi ho kôli nízkej placente aj.Neviem či som ti pomohla.

shawn7
30. jún 2011

@denka23 kedysi sa vracal celá čiastka, teraz si nechajú 10 EUR, takže ti vrátia 140 EUR. Skúšala som zistiť, že či stačí zaplatiť EPI v deň pôrodu, resp. v momente ked vieš že ju vážne chceš, ale na to mi nik neodpovedal.
Poučenie o epi sa robí každú stredu o 14:00 na Antolskej. V podstate dostaneš papier, ktorý vypíšeš, môžeš sa pýtať anesteziológa na veci, ktoré ťa zaujímajú...... celé to trvá max hodinku. Ten vypísaný papier potrebuješ do pkladne, keď platíš za epi a musíš ho mať so sebou pri pôrode aby ti epi pichli.
Ja by som tiež rodiť bez epi, ale fakt neviem čo ma čaká a preto som sa rozhodla, že sa radšej poistím.
A to čo si počula, že epi sa picha od 4 prstov je pravda..... potom sa pichá podľa postupujúceho pôrodu, maximálne do 7 prstov........ aspoňčo ja viem ...... ono totiž jej účinok nastupuje po 20 minutách a trvá vraj 2 hodiny, tak preto sa pichá max do 7 prstov

heln
30. jún 2011

@denka23 ahoj, nedá mi nezareagovať.... tiež idem rodiť na antolskej a tiež som rozmýšľala o epi..... ale rozhodla som sa že si ju nedám...... a neurobím si ani prípravu a ani si ju nezaplatím práve preto, aby som si ju v bolestiach nevyškemrala..... keď si pozrieš štatistiku na antolskej s ňou rodí cca 30 - 40 % pacientok...... tie ostatné to zvládli aj bez nej..... je pravda, že keď idem k zubárovi, ako aj dnes, tak som z toho celá pototo a bez anestézy si vŕtať nedám..... ale už som raz potratila a bola som na laparke, po laparke ma fakt strašne bolelo brucho a nedali mi injekciu proti bolesti, lebo som mala nízky tlak..... a prežila som to, na bolesť sa neumiera ..... a nikdy nevieš ako to zapôsobí na teba, málo žien píše o tom keď im to spravilo zle, ale aj také som už čítala.... epi sa musí dať v správnej fáze, inak buď nezapôsobí a tým ani nepomôže alebo zapôsobí veľmi a žena nevládze tlačiť, alebo pôrod ide rýchlejšie než sa čakalo a teda aj jej použitie bolo zbytočné, alebo spomalí pôrod a tým to ešte zhorší... práve preto ju nechcem, lebo neviem ako na to zareaguje môj organizmus..... verím, že to zvládneme aj bez toho...... potom napíšem 😅 .... a potom aj moja mama mi vravela, že ju to bolelo a keď myslela že už nevydrží, tak bolo po všetkom....... je síce pravda, že niektoré ženy rodili v strašných bolestiach 24 - 48 hodín, ale ani tým epi nepômôže, lebo ju nemôžu mať po celý ten čas, len im to povedzme uľahčí určité fázy.....

labudka
30. jún 2011

Ahojte, ja som rodila obidve deti na Antolskej, prvé bez epi, druhé s epi, prvé som zvládla, bolelo to a ak si niekto myslí že nebude, tak bude, ale dá sa to vydržať, s epi je to pokojnejší pôrod, bez epi som sledovala hodinky aby som sa psychicky pripravila na kontrakciu, s epi som sledovala hodinky či sa mi kontrakcie skracujú. Naozaj záleží od toho kedy ti ju pichnú, ako tvoje telo reaguje na upokovacie látky, aj ako si psychicky nastavená!
Pri ďalších deťoch by som rozhodovala podľa kontrétnej situácie ( finačnej, psychickej, podľa priebehu tehotenstva...) či s epi či bez. Dá sa aj tak aj tak.

@denka23 - Epidural si môžeš zaplatiť priamo v deň keď už ideš rodiť, teda ja som to tak mala, pokladňa je dole na prízemí kde je aj urgent, čiže je to jednou cestou.

elina313
30. jún 2011

@heln ahojky, zablúdila som sem, náhodou, keďže už mám 11 mesiacov po pôrode 😒
Čo sa týka epidurálu, ani pri jednom pôrode som nad ním nerozmýšlala z týchto dôvodov :
1) pichá sa do chrbtu - blízko miechy ( moja známa má už rok po pôrode a stále ju bolí chrbát po epi )
2) kočky mávajú po nej hrozné bolesti hlavy
3) ak sa niečo s telom deje, telo samé začne bojovať, aby sa dalo do poriadku, avšak pri anestéziách to prirodzené nie je...
4) bála som sa natoľko, že som si povedala, že chcem cítiť všetko - chcem cítiť, či je všetko v poriadku, alebo sa niečo deje...
5) keď som Mudr. povedala, že epi nechcem, tak sestrička na mňa pozrela a ja som jej povedala, že síce som jedna zrejme z mála, ale mojou epi je účasť môjho manžela - a na to mi ona povedala - keby rodila moja dcéra, tiež by som jej EPI neodporučila....

súhrn.... prvý pôrod nastal spontánne a bol úplne normálny a v pohode ( ak niekto čaká, že to bude bez bolesti - tak klobúk dolu nad jeho optimizmom), ale nie sú to krváky z filmov 🙂
druhý pôrod bol vyvolaný - teda s pomocou liekov a neželám ani hadovi - príliš rýchly, bolestivý, ale som tu a mám tie najkrajšie detičky ...

a ešte jedna vec - nástrih... prvý krát som ho mala spravený lekárom a dosť dlho sa hojil a bolel, druhý krát nestihli a ja som sa potrhala a to som zas ja ani nevedela, že som šitá... proste bolo to prirodzené a tak telo samé bojovalo ...
ale je to na rozhodnutí každej maminky, akým spôsobom chce rodiť

jajka81
30. jún 2011

@wera.g Ahojte baby, my stale nic, Risko nie a nie ist von. A to sa na nho uz tak strasne tesime! V noci som uz mala celkom pravidelne kontrakcie, ale potom to prestalo. Tak uvidim, co bude dalej. Zajtra idem rano do ambulancie, len dufam, ze sa tam dostanem k nejakemu lekarovi, kedze vraj tam teraz skoro nikto nie je (dovolenky). Uvidim, ci ma uz hospitalizuju, alebo ci ma poslu domov......

jajka81
30. jún 2011

@ninan2 To fakt? Ja som stale ratala s tym, ze muzik tam bude moct byt so mnou.... Ale tak co uz, nejak vydzim. Kazdopadne dakujem za otvorenie oci 🙂

jajka81
30. jún 2011

@heln @denka23 No ako som pisala, aj ja som viacmenej rozhodnuta si epi nedat. Ale vybavila som si aspon tie papiere a absolvovala prednasku, len tak pre istotu. Minule jedna baba pisala, ze jej trvala prva doba porodna vyse 12 hodin a potom uz vobec nevladala tlacit a museli jej pomoct tym vakuovym zvonom ci ako sa to vola. Takemu niecomu by som sa rada vyhla a v takom extremnom pripade by som si epi radsej dala pichnut. Ale vopred si to neplatim. Len este jedna vec - ak chcete epi, je potrebne mat nielen absolvovanu prednasku a vyplnene tlaciva, ale treba mat porobene aj krvne odbery a EKG.....

@elina313 Po epi vraj hlava neboli (info od anesteziologa), to sa moze stat len pri spinale, kedze hlava boli z toho, ze sa porusi spinalny kanal. A tam, kde sa picha epi, tam miecha uz nie je, konci vyssie, takze ani toto riziko tam nie je.....

elina313
30. jún 2011

@jajka81 no ja neviem, ale kamarátky príšerne hlava bolela, dokonca boli akoby nachladené... žeby zhoda náhod u viacerých ? no neviem, biť sa do prs nebudem... ja sa injekcie do chrbta bojím všeobecne... kamoške EPI napichli až na 3 x ... toho som sa ja bála, že ťa tam dopichajú a čo ty vieš čo ti napichnú... ale ako som napísala, je to vec každej maminky 🙂

jajka81
30. jún 2011

@elina313 Jasne, ja som len napisala, co nam vraveli anesteziologovia na prednaske. Ako ja by som sa tiez necitila uplne ok keby mi niekto nieco pichal do chrbta. 🙂

elina313
30. jún 2011

@jajka81 hlavne nech sa rozhodneš akokoľvek, nech je všetko O.K. Presne viem ako sa tešíš na bábätko a nevieš dočkať 🙂 ale pre istotu už choď na kontrolu so zbalenou taškou, lebo Ti môžu povedať, že zostávaš. To sa stalo mne pri prvom pôrode. Pozerám, že budeš mať Riška, aj tá moja kamarátka 3x pichnutá do chrbta má Rišenka 😉
Želám veľa veľa sily, rýchle zotavenie, veľa mliečka a málo stresu 😎

tehula
30. jún 2011

@elina313 ako pise @jajka81 je asi lepsie absolvovat prednasku od aristu, aby vysvetlil, co sa kam picha a ake rizika z toho vyplyvaju. S tou bolestou hlavy je to hovadina pri PEDA, je to neziad. ucinok pri spinale, lebo ten sa picha na miesto, kde sa ten miechovy kanal moze trafit, ale pri PEDA (epiduralka) sa to picha inam.
Ja som mala epi pichanu pri oboch porodoch a ziadne bolesti hlavy som nemala ani nic ine a bola to brutal ulava, ja by som bez epi rodit uz nesla ani bohovi, najma po druhom porode.
A to pichnutie do chrbta absolutne neboli, ved to miesto opichnu mezokainom....a ak ta mozem ukludnit, tie kontrakcie, co uz v case podania epi mas, bolia tak, ze nejake stipnutie do chrbta ani nezaregistrujes.
Posledna vec, na antolskej su lekari aj z ARO odd. velmi sikovni a zrucni, ved to tam pichaju na dennodennej baze, takze ani toho, ze netrafia a nepichnu, by som sa nebala. Mne povedala lekarka, ze mam skoliozu (ani som to netusila) a pichla na prvy sup

a hlava z nachladenia boliet moze, ako aj z nedostatku prijmu tekutin a pod...

tehula
30. jún 2011

@elina313 pozeram az teraz tvoj pas, ze mas uz 2deticky, takze o bolesti nemusim ani vykladat 😀 😔

jajka81
30. jún 2011

@elina313 Dakujem ti, snad to uz bude coskoro. Zajtra uz idem veru aj so zbalenou taskou 🙂

elina313
30. jún 2011

@tehula 😀 😀 😀 niééééééé užila som si pri druho pôrode ... no vidíš, tak to bola asi zhoda náhod, že tieto kamošky tak trpeli na tú hlavu... ty si prvá čo ja teraz čítam, že nebolela, ja som sa o to nejak nestarala, len vždy mi spomenuli ako hrozne na druhý deň ich bolela hlava... inak tej jednej pichali na cisarák a tá sa fakt nevie doteraz ohnúť k malému, stále má problémy a to je už vyše roka ☹

dulcinea
30. jún 2011

Ja som rodila na antolskej, prisla som otvorena na 5 cm a akonahle mi pichli epi, tak sa mi cely porod zastavil a prestala som sa otvarat. Epi mi zabrala len na 40 min. a dalsiu davku mi nechceli pichnut aby sa to nezastavilo uplne, takze dalsie 3 hodinky som si to prezila v plnych bolestiach. Ako porod nepostupoval, mala sa nejak zle otocila a nakoniec ju museli vytahovat vacum extraktorom, z coho mala prveho pol roka same problemy a aby toho nebolo malo, tak ma min. 6 mesiacov od porodu bolel neskutocne chrbat v mieste vpichu ako keby mi tam niekto bodal. Teraz som rozhodnuta rodit urcite bez epi, aj ked v tichu zavidim tym maminam, ktorym epi pomohla a mali vdaka nej bezproblemovy porod.

shawn7
30. jún 2011

@elina313 ten nástrih, čo píšeš je asi tiež individuálny. moja kamarátka rodila svoje prvé dieťa na Kramároch a malý ju tak roztrhol, aj vnútri, že skončila na JISke, strašne dlho ju zošívali, ostala v nemocnici 8 dní a na kontrole po 600nedelí jej gyndas len krútil hlavou a povedal, nech žaluje nemocnicu. Hovorila, že slúžiaci doktor ju mohol rodiť skôr, no nerodil (aspoň tak počula), a tak ju malý roztrhol a to ten maličký mal 3,6 kg a ona má dosť veľkú panvu. Ja by som nástrih nechcela, no radšej nástrih ako byť rozthaná až po konečník.

tehula
30. jún 2011

@shawn7 suhlas, ja som mala nastrih u oboch porodoch a po prvom ma to neskutocne bolelo dost dlho, ani nie hojenie samotne, ale potom nejako akoby aj kostrc, co vlastne s nastrihom suvis nema. Po druhom som uz pri odchode z nemocky nic necitila, pohoda jahoda, aj ked stichy este len nedavno vypadli a tusim jeden este stale mam

heln
30. jún 2011

@elina313 ďakujem za tvoj názor, súhlasím s tebou....
@dulcinea tiež ďakujem aj za tvoj názor a som rada, že občas napíše aj niekto, kto má iný názor.....

myslím, že nemožno povedať na sto percent že epi je len dobrá alebo len zlá..... je dobrá za určitých podmienok a za určitých okolností má nepriaznivé účinky, preto je len na uvážení každého ako sa rozhodne, ale nikto dopredu nevie, ako to dopadne......

elina313
30. jún 2011

@shawn7 bléééé to je hrozné čo píšeš, ja som našťastie sa dovnútra neroztrhla a bol to druhý pôrod, takže predpokladám, že lekár rátal s tým, že už som ponaťahovaná 😀 😀 😀

shawn7
30. jún 2011

@elina313 neboj, mňa to tiež dosť vydesilo. My doma poctivo mažeme hrádzu, no a po tom čo hovorila tá kamarátka, tak mažeme ešte častejšie. Ja som sa jej aj pýtala, že v čom bol problém, a teda vraj bola na tej kontrole u dokyho, ten ju pozrel a že si má ísť ešte ľahnúť na izbu, a keď na čakačku prišla sestrička, tak iba zjojkla, že už vidno hlavičku. A už leteli na sálu a už nestíhali. Nerozumiem ako ťa môže doky poslať späť na čakačku, keď to vyzerá že skoro rodí....... A to ešte ležala predtým na rizikovom, lebo sa otvárala ..... tak fakt neviem prečo ju otočil..... ale treba myslieť pozitívne 🙂 a je super že ty a mnohé iné ženy niečo také nezažili

shawn7
30. jún 2011

@tehula a môžem sa opýtať aj si niečo používala ako napr. repík?

elina313
30. jún 2011

@shawn7 ak môžem poradiť, ja som si kúpila intm. mydlo v lekárni antibakteriálne, aby sa mi tam nejaké potvory nespravili, doma som si ešte z repíku asi 2-3 x spravila odvar, ale to asi len z prvej skúsenosti a pre istotu....
Tu naozaj najviac pomáha časté umývanie, vždy po kojení a prepáč za výraz, ale vetranie 😉 to je na nezaplatenie 😎

elina313
30. jún 2011

@shawn7 ak môžem poradiť, ja som si kúpila intm. mydlo v lekárni antibakteriálne, aby sa mi tam nejaké potvory nespravili, doma som si ešte z repíku asi 2-3 x spravila odvar, ale to asi len z prvej skúsenosti a pre istotu....
Tu naozaj najviac pomáha časté umývanie, vždy po kojení a prepáč za výraz, ale vetranie 😉 to je na nezaplatenie 😎

shawn7
30. jún 2011

@elina313 🙂 o vetraní som počula a nemám s tým problém, snáď aj moja spolubývajúca bude chápavá, snáď hej, veď všetky sme na jednej lodi, nie? A prečo že umývanie po kojení? Je to preto že pri kojení sa maternica sťahuje a vtedy vychádzajú očistky?

blavacka
30. jún 2011

ja som mala 4 vonkajsie stehy a asi 10 vnutornych a do 2 tyzdnov som bola uplne fit, stehy vypadnute...
V porodnici som si chodila stale menit vlozku, doktor mi poradil, ze sa mam co najcastejsie sprchovat cistou vodou a menit vlozku aby sa to tam neparilo... Povedal ze aj ked budem chodit na malu nech idem do sprchy a vycikam sa tam a rovno aj oplachnem cistou vodou, lebo ta to tak nestipe a utieranie tych stichov papierom nic moc...
A samozrejme ked lezis pod perinou, tak len sadnut alebo teda lahnut zadkom na vlozku a rozkrocit nohy a vetrat 😉 Uz po odchode z porodnice to bolo v pohodke...

denka23
30. jún 2011

@shawn7 moc ti dakujem za radu...myslím že som aj už troška rozhodnutá a to že že si spravím tu prípravu - za tu ti dakujem za info čo a ako to prebieha, a skusím to bez epi a keby bolo najhoršie tak si ju dám pichnúť....ďakujem ti moc moc...a tebe teraz držím palčeky nech sa ti bude dariť a bdeš mať bezproblemový pôrod 😉 😉 😉
@heln ďakujem aj tebe veľmi moc za poradenie...na základe tvojej rady som sa asi aj rozhodla...skusím to zvládnúť....však uvidím ako to bude.... 😉 ako si písala aj ja som taká že bez injekcie u zubára nenechám isť zubára ani do pusy 😀 a potom sa to dá zvládnúť... 😉 ale teraz hlavne som zvedavá čo potom napíšeš ako sa tebe darilo na pôrode...určite ti držím palčeky nech je všetko v poriadku a určitie to zvládneš... 🙂
@labudka ďakujem aj tebe za radu a aj s tvojich slov a zuvážení som sa rozhodla a dosť si mi pomohla....moc ti ďakujem 😉
@jajka81 dakujem hlavne tebe aj za radu, a podľa tvojho som sa aj rozhodla, že si spravím prípravu a všetko čo to obnáša, ale nezaplatím si to, a keby bolo najhoršie tak potom budem konať 😉 ešte raz ti ďakujem a určite budem myslieť na teba aby ti to dobre dopadlo a nech to máš čo najskôr za sebou 😉 😉 😉

denka23
30. jún 2011

@elina313 ahojky, tie dôvody čo si písala ohľadom rozhodnutia sa na epi...tie podobné dôvody a obavy mám aj ja...tak preto som sa rozhodla aj preto, že si ju skôr nedám než dám.....ale prípravu a aj ostatné náležitosti hľadom nej si spravím ale nezaplatím si to nech ma to neláka....ale skôr by som to chcela normálne....ale nechcem povedať že nikdy, lebo neviem čo sa môže stať....ale tebe chcem poďakovať že si mi aj poradila....lebo moje obavy boli dosť podobné......ďakujeeemm 😉 😉 😉

elina313
1. júl 2011

@shawn7 no pri kojení sa sťahuje maternica a vtedy dosť krvácaš, vychádza to tak zhruba každé 2-3 hodiny a čo tu písala @blavacka, že cikať do sprchy, tak áno robí sa to tak ... naozaj to neštípe a rovno sa umyješ, voda by nemala byť teplá, skôr taká vlažnejšia, aby sa nedarilo zápalom. Júúúúúj už aj ty to budeš mať za chvíľku za sebou, tak prajem, všetko dobré a hlavne sa ničoho nebáť 😉 nie je to nič, čo by sme my maminky nezvládli 😎
@denka23 držím palčeky, aby všetko bolo ako si praješ 😉 ja si myslím, že nech sa žena rozhodne akokoľvek, nech je bolesť akákoľvek, akonáhle dostane do rúk ten malý krásny uzlíček, neudrží slzy, úsmev a nič čo sa dialo len pred malou chvíľkou nie je tak silné ako ten moment ...
Byť mamou je to najkrajšie čo sme ako ženy mohli zhora dostať 🙂

denka23
1. júl 2011

@elina313 tak to si vystihla na 100%.....byt mamou je to najkrajšie a najdrahšie na svete.....a verím tomu ako si napísala...akonáhle dostanem do rúk malinkú verím tomu že nejaká bolesť pri pôrode mi úplne z hlavy vyfučí 😀 😀 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre