Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

valy
3. máj 2014

ja som bola na antolskej v 2007, u dr rozemberga, mozno sa odvtedy veci zmenili, ale rodila som na chrbte s priviazanými nohami, doktor robil epiziotomiu u prvorodiciek standardne (sam mi to predtým povedal, ale ako vystresovana prvorodicka som mu doverovala, ze to treba), epiduralku som nedostala, lebo najskôr bolo prilis skoro a potom zrazu uz neskoro. vizita bola taka, ze doktor od dveri zavolal, ci vsetko ok. ked som mala problemy, tak som sa dozvedela, ze ine baby maju este vacsie problemy a teda sa nemam stazovat. injekciu do zadku mi sestra na sestonedeli pichala s navstevou na izbe a pri otvorených dverách, vadilo mi to, ale dozvedela som sa, ze ved nikto na mna nekuka.
novorodenecke oddelenie a detski doktori tam boli super, ale ja ako zena som sa tam citila ako kus dobytka.
v ruzinove bol uplne iny, ovela lepsi pristup, aspon moja skusenost. vo vysledku aj porod ovela lepsi.

danka237
3. máj 2014

@ivkadracova Haha, no ja som mala prirodzený pôrod v Ružinove 🙂 No bolo to za cenu toho, že som prvú dobu pôrodnú strávila doma, sanitka ma viezla už s rozbehnutými silnými kontrakciami, rovno na sálu, tlačíme a za 15 minút hotovo. Ale aj tých 15 minút som strávila tým, že som sa striedavo vadila so sestrami a s lekárom, lebo na mne chceli ešte stihnúť urobiť čo najviac zásahov (kanyla, nejaký sajrajt, ktorý mi sestra nevedela vysvetliť, že čo mi to vlastne chce pichnúť, holenie, nástrih), samozrejme, všetko bez opýtania a bez môjho súhlasu. Nakoniec sa ukľudnili, keď videli, že nežartujem a tie veci si NAOZAJ neprajem, a potom sa už správali korektne (aj keď s urazenými výrazmi, ale na všetko sa potom pýtali dopredu). Potom som už bola spokojná, o všetkom sme diskutovali ako dospelí ľudia a ďalšie konflikty už neboli. Pri ďalšom pôrode - buď Hainburg alebo Koch. Ja na toto divadlo nemám nervy. Beriem, že majú svoje pracovné predpisy a keď ich nedodržia, tak im hrozí vyhadzov alebo súdy, ale čo neakceptujem, to sú urážky, výsmech a vyhrážky v prípade, keď si klient niečo z ponúkaných služieb nepraje.

ivkadracova
3. máj 2014

@danka237 Nemyslim si ze im hrozia vyhadzovy ani sudy, robia co maju naucene, to je cele. A o tom presne hovorim, pocas porodu sa mas sustredit sama na seba a nie na ich nedoveru, resp. ja to tak chcem.. Ty (a vacsinou skoro kazda Zena) citis ako to je, ci je vsetko v poriadku, staci sa pocuvat, ako cele tehotenstvo. Vzdy mi telo povedalo co mam jest, kedy uz nebehat vela km atd atd.. dieta vylucuje tolko hormonov ako matka pocas porodu a je stavane nato aby aj bez kyslika pri porode vydrzalo dlhsie (nehovorim o tom ked sa dusi 10h, chranboze). Lenze oni si nie su isti, tak uz sa rozculuju, chcu mat vsetko pod kontrolou. Ja som predsa jedina osoba ktora to musi mat pod kontrolou. Zverim to na nich az ked to tak nebude.
K tomu Hainburgu. Nic nie je ruzove ako sa zda. Super ze tam maju Lotosove porody ako jediny v Rakusku, krasna reklama, ale co z toho, ked pridem tam, prvy krat v zivote na monitor (40tyzden), samorejme dieta ma silnejsi pulz a uz hladaju problemy, a uz mi beru krv a uz kontroluju vselico mozne. Na druhy den sa na monitore ukazalo ze sme boli iba nervozne z toho prostredia. NIC sa nedialo. Ale doktor? uz si to potreboval preverovat. Inac ten doktor je uzasny, ale ide o princip. Ja nepotrebujem presviedcast druhych ludi ze dieta je v poriadku.. viem ze je a akonahle prestanem mat istotu, tak sa ozvem.. predsa ziadna matka nechce zle svojemu 9m tazko vynosenemu, to nedava ani len logiku. Pristup doktorov ma hneva a uz som na viacerych forach napisala ze porodnice ako Koch alebo Hainburg.. platis si za slusnost (iny pristup ako zvycajne mamy zazivaju v ruzinove ci antolskej, teraz nehovorim o tych ktore sa radi nechaju viest doktormi...). Tot moj nazor.
Ale Danka 🙂 klobuk dole ze si to tak vydrzala doma a tam si dosla az na finale! Podobne uvazujeme s Manzelom, avsak nemam este skusenosti.. a moja cica je tvarou dopredu. No rozhodne sa mi nechce pocas porodu vypravat s personalom o tom co ano a co nie. Dam si sluchatka a manzel poveadal, ze bude hovorit "Nie.. Nie..!" alebo "Nein.. nein...!" 🙂

ivkadracova
3. máj 2014

@danka237 Monitor Ti stihli robit? Preco sa tak vsade brania obycajnemu sluchatku/stetoskopu? Kde je problem? Ved dieta bud bude alebo nebude zit bez zanamu ci so zaznamom.. mna ich zaznam nezaujima. CTG je taktiez ulstrazvuk ako kazdy iny, a skodi dietatu v plodovej vode, ved je to "ryba". Nechcem take. Jeden doplerov test na par sekund ci bije srdce dajme tomu, ale ziadne 15-30 monitorovanie, je to vrcholne otravne, nepohodlne a nepaci sa to ani mne ani dietatu. V kazdej nemocnici na to zbytocne naliehaju. Bavime sa stale o zdravom tehotenstve, ziadne patologie.

ynett
3. máj 2014

@ivkadracova mna zatiaľ ešte neposlali doteraz na ctg, akurát tým doplerom ma popočúvali a hotovo. som prvorodička, tak som sa aj bála prečo ma neposielajú ale teraz ked píšeš že to nie je až také dôležité tak som rada🙂

jankaba1
3. máj 2014

Ahoj, ja som rodila v 03-2011, a bola som spokojna. Nemala som zazmluvneneho ziadneho lekara.
Bol pri mne partner. Porod bol bez komplikacii, odrodila ma lekarka tusim Malicka alebo pod....Mala sa narodila o 11.27. Potom ma previezli na izbu, kde som si oddychla, poobede na izbu priniesli dalsiu mamicku. Deti nam na noc mohli nechat, ale bola moznost aj az rano. Co sme obe uvitali, aby sme si oddychli. Starostlivost o mna aj malu bola ok.Ja odporucam. Mali sme si do porodnice priniest: pyzamo na porod, na izbe sme dostali od nemocnice, zupan, papuce, hyg.potreby,pitie na izbu..pre malu iba jednorazove plienky a vlhke utierky.

ivkadracova
3. máj 2014

@ynett rozumej ma spravne, ja nie som doktor, a tiez som prvorodicka,.. som dost technicky zalozena, ale co sa mojho tela tyka, alergii, tehotenstva atd.. riadim sa cisto prirodnymi vnemami.. citim, Manzel u malej pocuje srdce v bruchu, kope ma, hemzi sa.. co viac treba? Ked bude daco neprimerane, nebudes to citit? Ano stalo sa mi ze som o ultrazvuk vyslovene poziadala, ale to bol cca 13-15 tyzden, prave sme prileteli cez ocean a zrazu nic, nebolo mi uz zle, zmizol mi tlak z prsnikov, lahsia o x kg, opuch zmizol... no zlakla som sa, vysledok: iba spinkala, jednoducho sa priznaky po tej 20h ceste na SR vytratili na isty cas. Ja som v 40t a uz na monitor nejdem kym to ja sama nebudem povazovat za potrebne. Prosim, potom ma pred porodnikom nespominaj, lebo keby ma nahodou poznal, tak ma zje za tie moje nazory : ))

ynett
3. máj 2014

@ivkadracova v pohodičke🙂 každý lekár to asi robí inak, lebo ja som bola na poradni už dvakrát a len ma popočúvala a skontrolovala sama. iní doktori posielajú. ale asi usúdila že to nie je treba🙂 ja som u Mudr. Lipovskej. dúfam, že si dobre pamatam meno😀

ivkadracova
3. máj 2014

@ynett Tak moznoze je dobra : ) prirodzena .. ktovie. Ja som v 37t bola napomenuta doktorom ze uz by som si mala vybrat porodnicu - ako v dobrom, a tam chodit na kontroly ale tiez ma nemal potrebu monitorovat. V nasich fakultnych posielaju hadam automaticky na monitor. Takze neviem, tomu som sa na SR zatial vyhla. Porodnicu stale vybratu nemam..

ynett
3. máj 2014

@ivkadracova no mna už poslal ten môj do pôrodnice, preto už chodím na Antolskú🙂 ani sa ma nepýtal, dal papiere a hotovo🙂

ivkadracova
3. máj 2014

@ynett A caka sa tam dlho? Vies sa aj objednat na konkretnu hodinu bez cakania?

vertyeux
3. máj 2014

@ivkadracova ku komu si chodila na poradne na Antolsku? alebo si nechodila vôbec?
@ynett mam pocit, ze na monitor posielaju az neskor, aspon ja som bola asi az v 39tt pri prvom synovi, trvalo to len chvilku.

danka237
3. máj 2014

@ivkadracova Ak máš na mysli počas tehotenstva, tak som na monitore nebola. V 9. mesiaci som bola na poradni v pôrodnici len raz (aby som mala nárok na ten príspevok od štátu) a vtedy mi to ani nenavrhli, asi čakali, že o týždeň ma tam majú znova. Potom počas pôrodu mi ho založili - ale absolútne netuším kedy! Akurát keď už bola vonku hlavička a čakali sme na ďalšiu kontrakciu, aby som vytlačila aj telo, som si zrazu uvedomila, že počujem tlkot srdca svojho dieťaťa (inak tam bol dosť hluk, ako sa všetci prekrikovali). Potom som mu na hlave našla krvavé ranky, keďže jeho časť sondy mu pripevnili o kožu na hlave :( Lenže bolo tam okolo mňa asi 7 sestier plus 2 doktori, ja som stíhala komunikovať tak s tromi naraz, manžel po slovensky nevie, takže ten monitor sa im podaril bez toho, aby mali môj súhlas. A fakt neviem, že kedy...

danka237
3. máj 2014

@ivkadracova Mimochodom, teraz čítam, že @ynett chodí k Lipovskej - tak aj ja som u nej bola na tej jednej poradni v 9. mesiaci (som pôvodne chcela rodiť na Antolskej, ale lekár v sanitke rozhodol, že keď tam nemám nikoho zazmluvneného, tak pôjdeme tam, kam je to pre nich bližšie - a odviezli ma do Ružinova 🙂). Tak ona možno na CTG rutinne neposiela, ani mňa neposlala. Ak si dobre pamätám, tak tuším malého počúvala pomocou dreveného lievika, bez dopplera, čo sa mi páčilo. Jedno veľké mínus pre MUDr. Lipovskú - fakt nepríjemné vaginálne vyšetrenie. Dotklo sa jej, keď som ju poprosila, aby to nechala tak, že ma jej dotyky bolia. Na čo s úsmevom poznamenala, že asi určite budem chcieť epidurálku, keď som taká citlivá - a zatvárila sa kyslo, keď som povedala, že epidurál určite nie.
Aj keď to z môjho príspevku možno tak nevyznelo, celkovo som so svojím pôrodom veľmi spokojná - opísala som tých zopár vecí, ktoré nevyšli podľa mojich predstáv a v budúcnosti ich chcem eliminovať, ale zasa som mala v hlave ďalších 500 požiadaviek a očakávaní, ktoré sa mi splnili, a to predovšetkým: 1. Porodila som JA sama vlastnými silami, bez akýchkoľvek liekov (a mimochodom - nebolelo to!). 2. Nenastrihli ma. 3. Dieťa bolo STÁLE so mnou - okrem 2 minút, kedy ho vážili a merali (šiel s nimi môj muž, aby mu s "dobrým úmyslom" neurobili aj niečo iné), a asi 10 minút, kedy ma viezli na novorodenecké, tam ho tiež niesol na rukách môj muž. Keď už bolo po všetkom, väščina personálu zdúchla na obed a ostala s nami jedna milá sestrička, a mali sme kľud a mohli sme si to vychutnať 🙂
Tak Ti prajem, nech to aj Tebe vyjde a nech sa zíde dokopy taká súhra náhod, ľudí a správneho načasovania, aby to dopadlo pre Teba aj bábo pozitívne 🙂

ynett
3. máj 2014

@ivkadracova no nečakala som dlho, išlo to v celku rýchlo cca pol hodku. no objednať sa nedá, ale že ked si zazmluvníš tak potom objednávajú. ale to neviem naisto, len som počula.

ynett
3. máj 2014

@vertyeux no uvidím, ja by som už v 39 tt chcela rodiť hihihihi

ynett
3. máj 2014

@danka237 mne už počúvala doplerom🙂 mna celkovo každé vyšetrenie u každého gynekologa trocha bolí, toto jej nebolo bolestivejšie, ale je možné že iní lekári sú jemnejší, ja som zatiaľ takého nemala.

vertyeux
3. máj 2014

@danka237 krvave ranky na hlavicke? sak monitor ti davaju na brucho a ak si dobre pamatm, tak to je len taky akoby opasok s jednym miestom merania.
ja som bola prvy raz u Rozemberga, ked ma vysteroval, ani som nevedela, ze je dnu, fakt prvy dr.muz, co ma nebolel...
@ynett heh, tak drzim palce, aby ti to vyslo 😀

ynett
3. máj 2014

@vertyeux dakujem, záleží to na ochote lekárov lebo idem sekciou a zatiaľ nie sú nejako ochotní mi dať už termín. tak neviem ako dopadnem😀

vertyeux
3. máj 2014

@ynett aha, tak to je ine, ja som myslela, ze ides prirodzene 🙂

ynett
3. máj 2014

@vertyeux žial nie🙂

vertyeux
3. máj 2014

@ynett Najpodstatnejsie je, ze budes ty aj babo v poriadku, to je najdolezitejsie. jasne, ze kazda tuzime ist prirodzene, ale ked to je takto lepsie pre teba aj babo, tak sa tym netreba trapit 🙂

ynett
3. máj 2014

@vertyeux dakujem, tiež si to hovorím🙂 len nech už to mám za sebou a bábatko doma🙂

vertyeux
3. máj 2014

@ynett este oddychuj a vela spi, potom si uz nepospis 😀 ja som ako prvorodicka tiez "trhala kalendar" ze nech uz je po tom a potom som si hlavu trieskala, ze keby mi dal maly aspon jednu noc spanku 😀

ynett
3. máj 2014

@vertyeux snažím sa ako to ide🙂 ale viem si to predstaviť že potom budem ľutovať😀

danka237
3. máj 2014

@vertyeux Sú dva spôsoby, ako monitorovať - kým si tehotná, tak samozrejme snímajú len zvonka, cez Tvoje brucho, inak by museli porušiť plodové obaly. Avšak počas pôrodu, keď už pôrodný obal praskol, je možnosť pripevniť sondu aj priamo na dieťa, asi s pomocou nejakých malých háčikov za kožu na hlave, neviem presne. Také malé ranky tam mal. Niektorí lekári to využívajú. Mňa skôr zarazilo, že sa ma vôbec neopýtali a ani som si to nevšimla, musel to urobiť, keď kontroloval, nakoľko som otvorená.

vertyeux
3. máj 2014

@danka237 fuuuha, tak to som ani nevedela a som z toho prekvapena, ja som rodila na antolskej a tiez uz som mala praksnute plodove obaly a monitorovali len cez brucho, aj to nie stale.. 😖

zuzkyna
4. máj 2014

@ynett Ak si môžeš zaplatiť nadštandard (nie dve na izbe...to nie je nadštandard...len lepšia izba s otrasnou posteľou..a vlastnou kúpeľňou.) , že s Tebou môže byť na izbe manžel alebo mamina, tak neváhaj..

vertyeux
4. máj 2014

@zuzkyna a da sa to dopredu zarezervovat? lebo co ja viem, tak nie...ale zase ked asi bude vediet presny termin sekcie, tak by jej mohli podrzat izbu, ci? 🙂 pytam sa tvoju skusenost 🙂

delica
4. máj 2014

@vertyeux ja som mala planovanu sekciu ( planovanu snad na hodinu) a veru sa mi nepodarilo na nadštandard dostať za cely 5dnovy pobyt :-/. Nefunguje to tak, ze si to zajednas vopred.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre