Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

daniela1983
5. máj 2014

@1pipipi bolesti som sa bala aj ja. ale porod ktory sa neurychluje, tm kde mat sukromie, pokoj, a teplu vodu ci uz vanu, sprchu, alebo aj teple obklady na brucho, ten sa da prezit v pohode a moze trvat tolko ako moj a je to stale v pohode. kludne by som bola vydrzala aj dlhsie, to neprehanam. to myslim vazne

1pipipi
5. máj 2014

@daniela1983 ok ale ja nemam na to nervy ist koli tomu na moravu 😎

1pipipi
5. máj 2014

@daniela1983 neviem dufam ze mas pravdu , ale napr. ja zatial neviem pohlavie lebo sa neda urcit a vela zien hovorilo ze ja osm to citila ja osm hned vedela co to bude ale ja neviem, nemam ani 6 zmysel vobec nemam sajnu ci je chlapcek alebo dievcatko...tak neveim dufam ze pri porode budem viac siestozmyslova...

ivkadracova
5. máj 2014

@daniela1983 ale neverim ze to pohadanie sa nemalo nijaky dopad na samotny porod ..

kkristin
5. máj 2014

@zuzuliak1981 nutia ta? Kto a do coho??? Si svojpravna nikto ta do nicoho nemoze nutit ked sa ti nepaci ako rodia mas mozbost vyberu...nechapem do coho vas vsetkych nutia

daniela1983
5. máj 2014

@1pipipi smad citis snad aj bez siesteho zmyslu,ak ta nieco velmi boli v blbej polohe tiez citis, nie? aj ja som myselala ze to bude dievca a bol chlapec

daniela1983
5. máj 2014

@ivkadracova samozrejme ze malo, zastavenie kontrakcii na tri hodiny, ale radsej to ako s nechat pichnut atb proti voli

zuzuliak1981
5. máj 2014

@hallie tak to znie fajn, ak si žena stojí za svojim, tak ju predsa násilím nepriviazu k posteli

zuzuliak1981
5. máj 2014

@zuzkat1 ja som dnes bola na Kramároch a tiež sa mi to viac pozdávalo, videli sme len ten samostatný pôrodný box, kreslo dosť bieda, na Antolskej je parádne, ale celkovo sa mi to na Kramároch viac páčilo, žiaľ, tie spoločne boxy sme nevideli, mali tam niekoho, mala si zazmluvneneho dr?

zuzuliak1981
5. máj 2014

@1pipipi vidíš a toto je práve ten problém, že žena si v týchto klasických nemocniciach toho moc nenarozprava a ak to budeme aj naďalej takto brať, tak sa nikdy nič nezmení, k tým nastrihom len toľko, na slovensku 70%, v zahraničí 10%, myslím, že toto hovorí za všetko

1pipipi
5. máj 2014

@zuzuliak1981 hm neviem co uz k tomu povedat, ako som pisala za seba radsej by som rodila cisarsky/bojim sa bolesti a ked som pozerala videa porodu prislo mi zle/, cize ja ked si to predstavim na porodnej sale ze ako to tam u mna vyzera tak ako to vyzeralo na videu tak asi odpadnem.., ale ked uz rodit vaginalne, ja by som dala na lekarov, ved co aj ine by som mala robit..neni som lekar a nerozumiem tomu, hovorim keby rodim desiate dieta , je to urcite ine.., ale co sa tyka toho nastrihu ved ked neni treba tak neni treba ale ked je treba tak to ja moc nechapem ze silou mocou si presadzovať svoje..a hlavne neviem preco ale mam pocit ze tieto "vsetky nazory" su presne ako ty pises zahranicie 10 % a kde Rakusko, Rakusko aj Nemecko alebo v celej EU priemerne..?vies to su len statistiky ale ok berem to ze su tam nastrihy menej caste...prilis pozerame na zahranicie, ano su vyspelejsi ale ja si nemyslim ze su vyspelejsi co sa tyka rozumovo, jednoducho maju na to asi lepsie podmienky , a tu su neni také podmienky na SR, ved nemocnice ledva ziju kedze ich vsetci rozkradaju a jednoducho my chceme od potapajucich sa lodi "luxus", ano teraz mozno napisete ze to ide o lekara, ale mozno jeden lekar nemoze robit inak ako robi dalsich sto v tej nemocnici...a aby som to ukoncila nie je nic lahsie ako v tomto pripade odist rodit do zahranicia , samozrejme financie treba...

1pipipi
5. máj 2014

@1pipipi a este jedna vec nemyslim si ze sa u nas automaticky nastrihava tak preco to riesit dopredu a myslet na strihanie, ved co uz bude na sale to bude to dopredu moc neovplyvnis asi..vraj exisstuju cviky na hradzu.., a este napr. ja osm pocula ze lekar neni moc dolezity pokial sa rodi vaginalne , su tam vraj sesty/..a ta sestra asi sama nenastrihne rodicku, cize pokial je vseko ok tak sa asi nenastrihava a lekar pride az na finale

1pipipi
5. máj 2014

@zuzuliak1981 a este jedna vec nemyslim si ze sa u nas automaticky nastrihava tak preco to riesit dopredu a myslet na strihanie, ved co uz bude na sale to bude to dopredu moc neovplyvnis asi..vraj exisstuju cviky na hradzu.., a este napr. ja osm pocula ze lekar neni moc dolezity pokial sa rodi vaginalne , su tam vraj sesty/..a ta sestra asi sama nenastrihne rodicku, cize pokial je vseko ok tak sa asi nenastrihava a lekar pride az na finale

zuzuliak1981
5. máj 2014

@kkristin je mnoho zien, ktoré nechceli, aby im bola pustena plodova voda, alebo boli nastrihnute a aj tak sa tak stalo, pri pôrode, kde máš nnohy vyvesené asi ani nezbadas, čo všetko s tebou porobili a nútiť s pištoľou pri hlave tá nemusia, stačí psychicky nátlak a ty presvedčena, že veď je to lekár, vie čo robí, prikývneš, my od lekárov nechce veľa, len aby zbytočne nezasahovali, vlastne im chceme ušetriť prácu, lenže oni už dávno nie sú lekári, je to ako pasova výroba-rodenie

zuzuliak1981
5. máj 2014

@1pipipi pozri si videá o hypnoporode, možno zmenis názor, ty ako žena, ktorej telo sa pripravuje na materstvo 9 mesiacov, vieš najlepšie, čo a ako robiť, a prístup štýlom, ak sa ti nepáči, dá sa ísť do zahraničia, tak sa nikdy nikam nepohneme, budeme naďalej sto rokov za opicami a žiadne zmeny nenastanú

zuzuliak1981
5. máj 2014

@1pipipi ak by lekar chcel, tak tá odrodi vo väčšine prípadov bez nastrihu, pre nich je rýchlejšie a jednoduchšie tá nastrihnut a šup šup, ďalšia prosim

1pipipi
5. máj 2014

@zuzuliak1981 hm ved to nie ale napr. mozno to zahranicie vies tam je mozno viac vseliakych inych porodov do vody, porody doma..mozno preto menej tych nastrihov..u nas to este nie je také "moderne"alebo asi nie je taka moznost...hypnoporod precitam sa to ale ais to je o tom ze to nebude boliet..neviem musela by som to naozaj prezit aby som uverila, porod bol vzdy spojeny s bolestou , niektora ma samozrejme mensiu niektora vacsiu ale zalezi to aj od prahu bolesti tej zeny...

1pipipi
5. máj 2014

@zuzuliak1981 ved aj o tom som pisala , neviem kolko moze byt porodov alebo ci sa dokonca nejako caka na porodnu salu ked je viac rodiciek..ale ide aj o to ved ked lekar ma napr. tri rodicky naraz a mozno dalsia caka tak ako sa to da zvladat, hovorím neviem ako to prebieha uz na samotnej sale atd pred tym..ale urcite by ani jedna z nas nechcela zazit to ze by musela "cakat" na porodnu salu lebo mamicka ktora je tam , prave skusa hypnoporod

zuzkat1
5. máj 2014

@zuzuliak1981 ja som na antolskej rodila lezmo...nikto sa ma jam nic nepytal a ked sa manzel ozval za nieco dobre ze ho nevyhodili...celkovo posobili ze vyrusujem...
Mala som dr Prochazku...odporucam

zuzkat1
5. máj 2014

@1pipipi Urcite rod prirodzene a nie sekciou...ano boli to,ale po porode si prakticky hned ok,zatial co sekcia sa hoji dlho a vraj to aj viac boli,mozes mat aj problem s tvorbou mlieka a aj pre dieta je to vacsi sok

kkristin
5. máj 2014

@zuzuliak1981 absolutne nesuhlasim...ja som si vybrala lekara ked po 9 hodinach porod nepostupoval a mala som vahovo naozaj velke dieta a hrozilo udusenie v porod.cestach sam prisiel vysvetlil mi plusy minusy povedal a s kludom dal moznosti riesenia...nasledne sme vybrali postup. Resp. Ja som si ho vybrala...este pred porodom sa pytal co a ako chcem a ako si predstavujem....vsetko sme si presli. Ziadne natlaky ziadne terory co tu opisujete....nechapem odkial toto mate fakt.
Nik ta nastrihovat nebude proti tvojej voly a ani ti pustat plodovu vodu...na druhej strane je aj na vas aby ste zvazili kedy viete posudit zavaznost situacie a kedy si chcete stat za svojim a ohrozovat dieta aj seba....a to ja som hodne alternativna ...

zuzuliak1981
5. máj 2014

@kkristin nehovorim, že všetci lekári sú takí, mala si asi šťastie, ja určite nechcem riskovať zdravie svojho dieťaťa, tu sa nejedná o alternatívu, ako už bolo vysvetlene predtým, celé chápanie pôrodu je postavené na hlavu, to čo chcem ja, je prirodzený pôrod nie alternatívny

kkristin
5. máj 2014

@zuzuliak1981 stastie mozno ale aj som si vybrala lekara co mal prijemny pristup a ked si rakeho vyberes vklude mozes rodit prirodzene....otazka co je prirodzene

danka237
5. máj 2014

@1pipipi Ahoj, rozumiem, čo máš na mysli, pretože Tvoj názor je názorom drvivej väčšiny Slovákov. Všeobecne sa predpokladá, že lekár je zodpovedný za ľudský život. Ale nie je to úplne tak. Lekár je predovšetkým zodpovedný za kvalitu ním odvedenej práce. Je jeho povinnosťou konať v súlade so svojím najlepším vedomím a svedomím, s najnovšími poznatkami medicíny, pracovnými predpismi jeho zamestnávateľa, atď., je toho strašne veľa a, áno, viem, lekári sú pod neskutočným tlakom a ja im nezávidím. Nad tým všetkým je však vôľa pacienta, pretože telo každého z nás je nedotknuteľné. To je dané Ústavou SR. Výnimku tvoria prípady, keď je pacient v bezvedomí alebo bezprostrednom ohrození života, a ešte sú zvláštne prípady týkajúce sa detí, ktoré sú zo zákona chránenými osobami a ochrana ich života a zdravia má (v určitých zákonom presne definovaných prípadoch) prednosť pred vôľou zákonného zástupcu. Celkovo však platí, že keď si pacient praje zomrieť alebo sa chce silou mocou poškodiť, je pritom pri vedomí a svojprávny a nedal lekárovi súhlas k liečbe, žiaden lekár sa ho nesmie snažiť liečiť. Takže si stojím za tým, čo som povedala - za svoje zdravie a život si zodpovedáme každý sám, je to dané Ústavou aj ďalšími právnymi predpismi SR. Je to na jednej strane obrovská sloboda rozhodovať o svojom tele a zdraví, na strane druhej obrovská zodpovednosť za svoje rozhodnutia, ktorú mnohí nie sú schopní prijať a radšej veria mýtu, že za ich život je zodpovedný niekto iný (v tomto prípade lekár). Každopádne, je to len mýtus.
Ak si teda vydupem, že chcem rodiť určitým spôsobom, popodpisujem lekárom reverzy a potom sa napriek ich varovaniam niečo stane a bude poškodené zdravie moje alebo dieťaťa, nemám žiadne morálne ani zákonné právo sa sťažovať. Súd by moju sťažnosť zamietol. Na druhej strane, ak by bolo všetko tak zlé, že by som sa ocitla v akútnom ohrození života - vtedy sa lekári môžu zvysoka vykašľať na moje požiadavky a konať tak, ako im káže ich svedomie a ich povolanie.
Naopak, ak sa žena vzdá svojho práva na rozhodovanie o svojom tele, plne dôveruje lekárom a povie si, že im do toho predsa nemôže rozprávať, lebo tomu predsa nerozumie, a v dôsledku ich postupu sa niečo stane jej alebo dieťaťu - tiež nemá právo sa sťažovať. Bola to predsa ona, kto im dovolil zvoliť taký postup - svojím mlčaním a tichým súhlasom so všetkým.
Ak si moje dieťa udrie hlavu a ja nedovolím lekárom urobiť vyšetrenie MRT, pretože sa obávam následkov celkovej narkózy, ktorá sa pri tomto vyšetrení u detí používa, a ak mi potom dieťa zomrie na následky krvácania do mozgu, ktoré lekári nevedia zistiť iným spôsobom než tým MRT, tak pôjdem sedieť do väzenia. Ak im súhlas na vyšetrenie dám a moje dieťa sa viac nepreberie z narkózy, prípadne sa preberie s poškodeným mozgom, tak nepôjde sedieť nikto - narkóza je v tomto prípade bežne používaným postupom a plne "lege artis". Lekár predsa nemohol predpokladať, že práve moje dieťa bude tým jedným pacientom z milióna, ktorý sa viac z narkózy nepreberie. Následky však v obidvoch prípadoch znáša rodič.
Veru, nie je jednoduché niesť zodpovednosť, akokoľvek sa rozhodneš, všetko sa môže obrátiť proti Tebe alebo Tvojmu dieťaťu. Za zásadnú preto pokladám prevenciu: neochorieť a neprísť k úrazu 🙂

danka237
5. máj 2014

@1pipipi Taký detail - tie postupy, ktoré nazývaš "overenými", fungujú posledných asi 150 rokov, pričom v posledných desaťročiach sa ukazuje, že mnohé teda skôr nefungujú ako fungujú (bavíme sa teraz o pôrode, nie o iných chorobných a úrazových stavoch). Postupy, ktorých sa zastáva ivkadracova, sú overené miliónmi rokov evolúcie ľudského druhu. Môj názor je taký, že príroda má naše technologické výdobytky hlboko v paži a aj tak si vo výsledku urobí po svojom. Ísť proti prírodným zákonitostiam je prinajmenšom veľmi nerozumné - a lekári by mali byť prví, kto si toto uvedomujú.

danka237
5. máj 2014

@1pipipi Pri prirodzenom pôrode sa Ti črevá obvykle prečistia samy. Prvé dieťa som rodila 10 hodín, z toho prvé asi štyri hodiny som v kuse lietala na záchod, lebo som mala hnačku. Klystír som potom fakt že nepotrebovala.
Pre vznik rozsiahlych poranení hrádze je najrizikovejšia poloha na chrbte. Stačí, ak žena leží, ale otočí sa napr. na bok, a už je to riziko oveľa menšie.
MUDr. Cupaník sám uznal, že prirodzené natrhnutia bývajú plytšie, menšie a hoja sa rýchlejšie než nástrihy. (v relácii Reflex, 5.3.2014, tu je prepis http://www.zenskekruhy.sk/napisali-sme/item/303)

daniela1983
5. máj 2014

@1pipipi no k tym nastrihom. neviem ako by modrerne vymozenosti ako si to nazvala mali mat v vplyv na nastrih. hradze maju zeny rovnake alebo podobne vsade na svete, vybavenie nemocnice, moderne pristroje nemaju vplyv na to ci treba nastrihnut ci nie. a ze sa nenastrihava automaticky, hahah, no keby nie, nie je tu tolko tych nastrihov. lenze ako pisali holky a uz aj ja, ide o polohu. no a sorry ale to mam akoze bys spokojna s tym, ze mi niekto nastrihne rodidla len preto, ze sa mu nechce zmenit mi polohu, aby on mal pohodlie, alebo preto, ze on nema cas? no sorry. a co ked cakaju tri rodicky.hmmm to akoze tych max par minut o ktore sa mozno teoritcky predlzi porod ak nie je nastrih, tych par minut niekoho ma zachranit, aby si stihol naskocit na kozu po mne? nastrihov tu je tolko jedine preto, ze vacsina lekarov to inak nevie a nechat zenu rodit inak ako na chrbte je podla nich prilis alternativne, tak ju radsej strihnu. a spoliehat sa na to, ze nastrih je vzdy treba ked tak lekar rozhodol je dooost naivne. uvediem priklad. pytala som sa duly ako je to s nastrihmi v tej porodnici kde som bola. povedala, ze preventivne sa nestriha. a ze bola pri desiatkach porodov a nastrih bolo treba iba raz, jeden jediny raz aj to bola prvorodicka co mala 38 a do 36. bola panna. a ze ak sa tam niekedy stane ze nastrihnu tak prave vacsinou je to preto, ked sa tam zjavi doktor na tlacenie (tam fyziologicky porod je pritomna iba PA) a ked ten doktor nevydrzi kym sa hlavicka vyklube a cvakne. 🙄 , takze nie, ze by to bolo treba, len to skratka ten doktor, povacsinou chlap nevydrzi a neda tomu dost casu. to je cele. no a aby zeny boli prkticky rad za radom nastrihnute, len preto, ze na slovensku sa doktorom nechce k zene zohnut a sestrickam sa nechce nahrievat zene rodidla (horuca mokra handra, vyborna prevencia), tak to je skratka sila. a kto hovori, ze sa tolko az nestriha tak neviem odkila to ma, lebo mam dost kamosiek co rodili (jedna dokonca 5x) a vsetky boli nastrihnute, podotykam, vsetky. takze ak niekde prvorodicku nenastrihnu tak to je vzacna vynimka. hmm a na druhej strane...dnes uz sa da cvicit s eponom alebo aniballom, tak nevidim dovod na nastrih uz vobec.(teda pokial sa dieta nedusi a netreba ho rvat von kliestami!, co by sa stavalo podstatne menej keby sa prodilo prirodzene a nie urychlovakmi a oblbovakmi), no a este k tej bolesti. bala som sa jej. ale keby to bol nejaky horor, tak tazko by som ju vydrzala 48hodin. telo si same dokaze prodkovat latky proti bolesti ked sa mu to nezabrani napr syntetickym oxytocinom...

daniela1983
5. máj 2014

@1pipipi a este rada, nepozeraj videa z produ, aj mne prislo zle. a dokonca ked som tlacila a pocula som sama seba tak som si pomyslela ze lutujem manzela ze ja by som sa na to divat a pocuvat to nechcela. ale realita bola taka, ze lahsie sa to prezivalo ako sa divalo na nejaky iny porod. navyse si chranena hormonami a cas uteka strasne rychlo

danka237
6. máj 2014

@daniela1983 Prosím Ťa, a ktorú pôrodnicu na Morave máš na mysli? Vyškov? Koľko to tam trvá z BA? A na koľko Ťa to vyšlo finančne? Dík 🙂

daniela1983
6. máj 2014

@danka237 Krnov. ja pracujem v CR, takze som platila iba tie poplatky ako nadstandart, voda atd. neviem kolko by to vyslo pre niekoho kto je poisteny v SR. kazdopadne odporucam, duly tam vitaju.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre