Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

mata1978
14. máj 2009

hanipe: dakujem velmi pekne, uz aj tebe sa to krasne blizi tak dufam, ze to vide na termin

mneme
15. máj 2009

dievcata, vidiim, ze ste sa vcera veselo vykecavali. tak dufam, ze do konca tyzdna tu budeme mat par novych mamiciek 🙂

hanipe
15. máj 2009

mneme , my sa mozno stretneme ked pojdes na termin ja si chceem dat vyvolat porod na 26.maja , lebo moj muz je tiez narodeny 26-teho.

jasminet
15. máj 2009

no, ja som teraz kupila persil gold plus a to je smrad...ako ocot...hlavna vec, ze som ho 6 kg kupila 😀 to sa mi este nestalo...

mneme
15. máj 2009

hanipe, so mnou to na termin vraj velmi nevyzera 😒 pokial by to nebolo potrebne pre babatko, tak sa chcem vyvolavacke vyhnut, ale nechvam veciam volny priebeh, tak mozno si to fakt odkrutime spolu 🙂 . ty sa nebojis takto zasiahnut do porodu?

hanipe
15. máj 2009

mneme , u mna to tiez tak nevyzera ale maly mal uz pred 3tyzdnami 2900g. mne chcel vyvolat porod pred 2 tyzdnami ale je stale vysoko u vidime co povie v utorok doky

mneme
15. máj 2009

ved su babatka aj 5kg, ktore sa narodili spontanne 😉 . tak drzim palce, mozno sa ti to predsa len rozbehne spontanne. inak, mne by ten tvoj termin celkom vyhovoval, alebo aj najblizsie dni po nom - 27. mam este doobeda povinnosti, tak sme v pondelok na poradni s dokym srandovali, ze MDD je idealny datum na porod, navyse v ten den mame s muzom este aj vyrocie zaciatku chodenia. skratka, psychicky sa pripravujem na to, ze asi budeme mat junove, nie majove mimi.

kukenzi
15. máj 2009

mneme, tebe to tu nejako divne pocita, ked si uz v 40tt a termin mas o 12dni, nie?

hanipe, ja by som si tiez nedala vyvolavat porod, keby to nebolo nutne, ved priroda vie, preco este nie a uz vobec nie, kvoli nejakemu "posvätnemu" datumu 😉

akejka
15. máj 2009

dadka, kukenzi ešte sa vám priznám, že som kričala aj pri 1. pôrode 😔 - chvíľku pred tlačením. Síce mi nepraskla maternica, ale zase som mala úzku panvu a malá sa mi v nej zakliesnila a to bola tiež hrozná bolesť. Kontrakcie každú minútu a trvali aj takmer minútu, takže nebol čas na oddych a takto to celé trvalo asi hodinu. Asi polhodinu som tlačila, všetky asistentky si vyskúšali, aké to je ťahať zo mňa malú za hlavu, najprv frflali, že zle tlačím, ale potom prišiel dr. Oravec a omilostil ma sekciou. Dr. Oravec je fantastický, hneď videl, že malú nevytlačím, lebo mi zostala zakliesnená v úzkej panve. Ale kým som čakala na sekciu (anesteziologička bola pri inej sekcii, tak si "dala na čas"), a mala som opäť zákaz tlačiť, pričom som mala tlaky na konečník a nutkalo ma tlačenie, tiež som si zakričala a prosila som ich tam všetkých okolo, nech ma už uspia, že sa to nedá vydržať...

Takže asi tak...zakričala som si pri oboch pôrodoch, lebo ja som žiaľ nezažila "normálny" priebeh pôrodu. Ale keby som nemala takú úzku panvu a s tým spojené bolesti + ruptúru, súhlasím s vami, žeby som nekričala...lebo dovtedy sa to dalo. Pri 1. pôrode som sa po ceste do pôrodnice smiala mužovi do telefónu, aká je to "malina" pôrod a to som medzi smiechom predýchavala každých 5 min. kontrakcie...
Ako som písala včera - kým sú kontrakcie 3-5 min., dajú sa v kľude predýchať...nie je treba kričať...ale pri "iných" bolestiach typu úzka panva, ruptúra sa bez kriku nedalo 😢 a dýchanie mi bolo nanič...

Týmto Vám všetkým želám, aby ste nezažili pri pôrode nič také bolestivé, ako ja...alebo keď aj, nech vám pomôže epidurálka. Ja som ju mala zaplatenú, ale nestihli mi ju dať, a aj tak by mi kvôli sekcii bola nanič...
Takže odporúčam mať ju v "zálohe" a keď už budú aj bolesti neznesiteľné, dajte si ju pichnúť, radšej ako trpieť...ale mám aj kamošky hrdinky, ktoré si to dobrovoľne chceli odtrpieť...tak aj trpeli a kričali rovnako ako ja 😒

mneme
15. máj 2009

akejka, ale ty sa podla mna mala ozaj specialne komplikovane porody, to sa neda so spontannym asi porovnavat. trepem ako keby som o tom cosi vedela, vsak? 😉 kazdopadne, mne pomaha zvladnut predstavu porodu prave odhodlanie, ze aj ked to bude asi tazke, bolest je prirodzena cesta k dietatku, takze kazdou vlnou bolesti je vlastne aj ten moj vytuzeny cloviecik ku mne blizsie. aj preto by som chcela skusit rodit bez epi, vsak uvidime, co bude s mojimi odhodlaniami po par hodinach kontrakcii 😅

kukenzi, MK mi datum aj termin rata presne (okrem toho, ja presne viem, v ktory den som otehotnela 🙂 ) - okrem datumu poslednej MS tam totiz zadavas aj dlzku cyklu, takze je ine, ked mas "ucebnicovy" 28-dnovy cyklus a ked ho mavas dlhsi 😉

akejka
15. máj 2009

mneme máš epidurálku pre istotu zaplatenú ? Však keď si ju nedáš, nič sa nedeje...je to dobrá poistka...keby náhodou ti pôrod trval 2 dni...a bola by si vyčerpaná a v podobných situáciách.
Moja kaderníčka epidurál ocenila, lebo mala bolesti asi 24 hod. a veľmi pomaličky sa ovárala, tak dlho čakala, až sa konečne otvorila na 5 cm a mohli jej dať epidurálku...hovorila, že si konečne oddýchla, zdriemla a nabrala veľa síl tlačiť...že bez EPI by bola úplne vysilená a nevládala by...

akejka
15. máj 2009

mneme ale ozaj keby som mala normálne pôrody, zvládla by som to aj bez EPI - oba boli krátke - 1. pôrod 6 hod., 2. pôrod 2 hodiny...

mneme
15. máj 2009

akejka, oravec mi povedal, ze si ju mam zaplatit az ked pridem do porodnice, ale papiere mam vybavene - viac-menej ma na to prehovoril. je jasne, ze epi moze pomoct prave v pripadoch, ked dlha doba otvarania rodicku uplne vycerpa a takto sa jej aspon trocha ulavi, aby vladala vo finisi. vies, ja sa hlavne nechcem spoliehat na to, ze mi nieco "pomoze", pretoze predpokladam, ze realita bude uplne ina ako moje predstavy a tak viem, ze sa musim spoliehat len sama na seba a na to, ze nas drobec bude urcite velky bojovnik 🙂 snazim sa svoju ucast na porode brat ako asistenciu babatku, ktore to musi mat ovela tazsie 😉 bojim sa, ze keby som sa prilis sustredila na seba, tak jednoducho s bolestou nebudem vediet pracovat - ked to ale vezmem zo strany babatka, vsetko ma zrazu zmysel. tot sumar mojho vlastneho 9-mesacneho brainwashingu, ktorym sa pripravujem na porod 🙂 tak dufam, ze vam sem po porode nenapisem, ako som uz pri kontrakciach po 10 min. vrieskala od bolesti, zobrala o epi a este zatvorena nedokazala netlacit 😔

kukenzi
15. máj 2009

akejka ☹ tak to verim, ze muselo boliet, jasne, ze sa neda vseobecne povedat, ze je krik ako krik, len niektore hucia aj ked dovod nie je, lebo spanikaria... stacilo by mozno pocuvat kludny hlas doktora a jeho rady ☹

ja som si EPI dala pichnut po 13h a to neboli silne bolesti, ktore by som nezvladla, bola som vlastne otvorena na 5cm, ale nevedela som co ma este caka a ci zvladnem este otvaranie dalsich 5cm

kukenzi
15. máj 2009

po epi som porodila za 2-2,5h. ... ktovie, ako by som to zvladla bez nej, ale nelutujem, lebo som mala dostatok sil na tlacenie a spolupracovala som

katka1981
15. máj 2009

Ahojte babulky. Moze sa spytat, treba tlacit uplne naplno, najsilnejsie ako sa to da? A ten tlak vam pomaha pri tom? Lebo ja ked som na wcku, tak dokazem zatlacit max. 3x a koniec, musim skoncit a ked nepomohlo, tak balim biznis. Asi blbe porovnanie ze?

kukenzi
15. máj 2009

kati, tlacis naplno pocas kontrakcie, nezabudni vsak zavriet oci a pritisnut bradu k hrudi, po kontrakcii oddych, pri dalsej kontrakcii zase tlacenie naplno... ja som si myslela, ze som tlacila na 100x, ale drahy ma stale uistuje, ze na 3x bol maly von

katka1981
15. máj 2009

kukenzi, ano pocula som ze potom praskaju cievky v ociach, preto som myslela ze budem mat cisara, lebo mam od narodenia problemy z ocami a uz sa mi stalo ze mi cievka v oku praskla z nicoho nic a vyzera to hororovo. A je to tlacenie ako na wcku? Len musis poriadne naplno, ze? A preco treba dat hlavu k hrudi?

kukenzi
15. máj 2009

mne popraskali cievky... asi som nemala zavrete oci 😕 a hlavu k hrudi preco? co ja viem, lebo sa das do klbka a lepsie sa tlaci? 😀 nie, fakt neviem, to mi kazal doktor a drahy mi to furt pripominal. ano tlacenie je ako nutkanie na stolicu, to ti aj dr. povie tlacime ako pri kakani 😀

kukenzi
15. máj 2009

skopcim:

DÝCHANIE V PRVEJ DOBE PÔRODNEJ
V prvej dobe pôrodnej platí pravidlo: VÝDYCH JE DVAKRÁT DLHŠÍ AKO NÁDYCH. Hlboký nádych nosom na 2 (v mysli si rátame - jeden, dva), pomalý výchych ústami na 4 (jeden, dva, tri, štyri). Záleží to však od dĺžky kontrakcie, takže nádych môže byť aj na 3, výdych na 6, nádych na 4, výdych na 8. Tiež je dôležité dýchať bránicou - naplno, nielen plytko pľúcami. A nestonať, dýchať!

DÝCHANIE V DRUHEJ DOBE PÔRODNEJ
V druhej dobe pôrodnej telo akoby samo chcelo vytlačiť dieťatko von, samo núti do tlačenia, vtedy už dýchanie ako v prvej dobe pôrodnej nepomáha. POČAS PÔRODU DÝCHAME PLYTKO A RÝCHLO - AKO KEĎ DÝCHA ZADÝCHANÝ PES. Takýmto spôsobom predýchavame kontrakcie, keď dostaneme pokyn, že ešte nemáme tlačiť!
A TLAČÍME...

„V II. dobe pôrodnej, po „zájdení bránky“ a vyzvaní na tlačenie, je nutné zhlboka sa nadýchnuť ústami aj nosom, zavrieť oči, pritlačiť bradu na hrudník a tlačiť ako na stolicu. Takto sa vyvinie najúčinnejší brušný lis pôsobiaci do oblasti malej panvy napomáhajúci priebehu pôrodu (oči je nutné mať zavreté z dôvodu možnosti popraskania jemných očných cievok),“ radí MUDr. Karol Javorka.

Takže: NADÝCHNEME SA NADORAZ (ako keď sa človek ide ponoriť pod vodu a rýchlo sa veľmi nadýchne) a POTOM ZAVRIEME OČI A TLAČÍME. Svaly na tvári by mali ostať uvoľnené bez napätia a žena by nemala vydávať žiadny ZVUK, treba tlačiť bruchom, a nie hlavou. Oči sú zatvorené, hlava pri hrudníku(najlepšie je, keď je pri pôrode niekto, kto ju podoprie). Pri tlačení nedýchame, dych sme zadržali! KEĎ DOJDE DYCH, TREBA RÝCHLO VYDÝCHNUŤ, OPÄŤ SA RÝCHLO NADÝCHNUŤ (ako keď sa človek na chvíľu spod hladiny vynorí a ide sa opäť ponoriť) a OPÄŤ TLAČIŤ - bez zvuku a s uvoľnenou tvárou. Tlačí sa počas kontrakcií, keď aj pri samotnom pôrode kontrakcia práve nie je, treba na ňu počkať - to vie žena, ktorá to cíti. Pôrod samotný je bezbolestný, horšie je to predtým...

katka1981
15. máj 2009

No ono pri tych tlakoch tie cievky asi popraskaju aj tak. Ja budem mat radsej zavrete oci stale, jak u zubara 😀 Naco by som ja chodila na predporodnu pripravu, ked mam teba, ze? 😀

katka1981
15. máj 2009

kukenzi, no ten navod je velmi tazky. Budem sa to musiet naucit a nacvicit si ho, a hlavne to naucim muza, lebo ja by som v tom strese nevedela ani ako sa volam.

kukenzi
15. máj 2009

kati pri prvom sa mi zdal tiez komplikovany, ale v podstate som na dychanie sama prisla a pri tom poslednom tlaku mi aj sestricka povedala, ako mam predychat tu kontrakciu a sli sme tlacit

idem si lahnut. dobru noc 😔

katka1981
15. máj 2009

kukenzi pekne sny

akejka
15. máj 2009

kukenzi, takže si bola s EPi spokojná. Dáš si ju pichnúť aj pri 2. pôrode, že ? Ako tam čítam, pichli ti ju v pravý čas, keď si ešte nemala také bolestivé a veľmi časté kontrakcie a mohla si si oddýchnuť...nabrať sily, to vidím na EPI ako najdôležitejšie...lebo ja som pri oboch pôrodoch po tých strašných bolestiach už nevládala, bola som strašne unavená, až mi bolo na odpadnutie, určité úseky si z pôrodov nepamätám, musela som byť ku koncu už pekne mimo 😒

baby, čo tá skovka ? Že tá včera porodila ? Určite, áno, lebo sa viac neozvala 😉

kukenzi
15. máj 2009

akejka, bola som na prednaske, mam ju v zalohe. bola som s nou velmi spokojna. len horsie je, ze pri druho a viacrodickach ju davaju pri 2-3cm, sice pri prvom porode som prisla po nejakych 7,5h kontrakcii otvorena len na 1cm, neviem, ci pri druhom stihnem, ci mam letiet hned pri prvej kontrakcii 😅

skovka sa neozvala a nikto nedal ziadne info

katka1981
15. máj 2009

kukenzi, zase si podala dolezitu infosku, ze kolko ti trvali kontrkacie kym si sa otvorila na 1cm. Dakujem

kukenzi
15. máj 2009

kati, otvaranie je individualne, niekto sa otvara rychlejsie, niekto pomalsie, takisto je to s kontrakciami, niekto ich ma silnejsie a niekto slabsie, je to mozno aj subjektivne vnimanie

hanipe
15. máj 2009

Kukenzi, ked som si citala tu info o dychani , taaaaak som sa unavila 😀 😀 😀 😨 Ja som uz asi naozaj rodila davno moc si nepamatam ale stacilo mi vediet zatvor oci sestricka ti hlavu zatlaci k prsiam a ty kakas a kakas 😉 🙂 a potom 😎 klud . ze? 😀

hav
15. máj 2009

ahojte 🙂 spisala som si prednasky "sestonedelie" a "kojenie" z predporodnej pripravy u p. Jezikovej - kto by mal zaujem, mozem mu poslat do mailu 🙂 Su to len tie najzakladnejsie veci, ale mozno niekomu pomozu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre