Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

guapa103
14. aug 2009

Ahojte baby, len som chcela dat vediet, ze sme od stredy doma. Jakub mal 3470g a 52 cm a tlacil sa nohami, takze isiel cisarakom. Ked budem mat cas napisem podrobnejsie ako to prebiehalo. ak budete mat nejake otazky, tak radsej piste na internu postu, lebo neviem ci to tu budem stihat citat...

dia uprimnu sustrast ☹ a vela sil....

olivka_zlatko
14. aug 2009

dia aj ja zelam vela sil do dalsieho zivota a uprimnu sustrast nad tvojou stratou... 😔

olivka_zlatko
14. aug 2009

baby, nahodou neviete kam ist na sono klbikov na Antosku?neviem kde by som to mohla zistit, tak mi mozno vy poradite 😵

mneme
14. aug 2009

olivka, v poliklinike je to na prizemi, v chodbe, ktora je oproti gynekologickym ambulanciam, je to hned vedla tej spojovacej "cakarne" 😉

mneme
14. aug 2009

guapa, gratulujem 🙂

inneska
14. aug 2009

guapa...aj odomňa ide veliká gratulácia k jakubkovi 😵 želám vela zdravíčka a mliečka 😉

guapa103
17. aug 2009

troska, aby ste sa nenudili🙂...

takze takto  siesteho ma brali do nemocnice na piate, kedze som prenasala a bola som KP. Akurat, ze som sa tam dlho neohriala, lebo o jedenastej vecer mi praskla plodova voda... normalna potopa... a uz aj ma brali na tretie, kde ma napojili na monitor a dali mi infuzku. Potom dosiel MUDr. Janáč, ktory mal zrovna zluzby, vysetril ma a povedal, ze tam citi nozicky. Potom sa ma opytal, ze ako ja „vidim“ ten svoj porod  tak som mu povedala, co vsetko mi do teraz o moznom sposobe mojho porodu hovorili doktori a kedze som sa jasne nevyjadrila, tak sa ma rovno opytal ako by som chcela rodit. Tak som mu povedala, ze kedze to je KP a dokonca su tam nozicky, ja mam uzku panvu a je to chlapec a v 39tt mal 3100g, tak som viac za cisarsky. Na to povedal ok, ze nebudeme nic riskovat a ked som im podpisala dva papiere uz aj ma brali na sal a o 00:18 bol maly von z brucha... mala som spinalku, ale poviem vam teda, ze je to dost divny pocit, ked vidite ako mi prekladaju nohy a necitim si ich. Potom ma previezli na stvrte, kde som musela 24 hodin lezat a nedvihat ani hlavu. Maleho mi doniesli tusim za tu dobu dva krat na prilozenie a nechali mi ho dost dlho, co bolo celkom fajn. Po 24 hodinach ma postavili, osprchovala som sa a rano ma presunuli na normalnu izbu. Predpokladala som, ze maleho mi hned donesu, ale nic sa nedialo a ja som medzitym zadriemala. Ked som sa prebrala doslo mi, ze asi si ho budem musiet ist niekam vyzdvihnut... co mi ale nikto nepovedal... Celkovy dojem z antolskej by som zhodnotila zhruba na 7 z 10. ale je pravda, ze tam sa to vsetko uplne inak vnima aj kvoli rozburenym hormonom. Co sa mne nepacilo boli ranne vizity, resp. ich priebeh. Nikdy pred tym mi vizity neprekazali ani ich system, ale to preto, ze som nemala vedla seba osobku, o ktoru sa treba postarat. Vizita prebiehala ako vsade inde... dosiel izbovy lekar, ktory sa opytal ako sa mame a ake mame tazkosti. Potom sa dovalila vacsia vizita s primarom a dalsimi zhruba desiatimi osobami, v ramci ktorej izbovy lekar referoval sefovi, co sa odo mna pred piatimi minutami dozvedel a ak som nahodou otvorila usta, tak ste mali vidiet tie pohlady . Proste pocit z vizity – ty tam lez a bud hlavne ticho  Pocas vizity vyzadovali, aby sme lezali na posteli bez gatiek, len s vlozkou medzi nohami, co by nebol problem, keby sme na vizitu niekedy nemuseli cakat aj pol hodinu a keby tam s nami neboli deti, ktorym sa velmi tazko hovori, nepokakaj sa mi teraz, lebo ide ujo doktor a ja si nemozem dat gatky, aby som mohla normalne vstat a ist ta prebalit alebo nebud chvilu hladny  aj na takom detaile ako uterak zaveseny na nevhodnom mieste v izbe zalezalo... rano vzdy dosla sanitarka a vzdy mi ten uterak zvesila aby som ho odlozila prec... po zenskej vizite chodila vizita detska, co uz ale bolo v pohode... potom volali na ranajky. Proste rana hodnotim ako dost stresove. Velmi ocenujem radu, ktoru tu na fore dala niektora z vas (naozaj uz neviem ktora) – zbalit si so sebou aj misku na jedlo... velmi som ju ocenila, ked som nestihala jedlo.... pretoze kazde jedlo doviezli v urcitu dobu a do stanoveneho casu ho bolo treba zjest, lebo to ho potom zase odvazali  lenze zase nikto moc nemyslel na to, ze niektore prave koja, alebo utisuju uplakanca a pod... takze vybehnut z izby, zobrat si jedlo do misky so sebou na izbu a najest sa ked bude cas je velmi prakticke. Musim zhodnotit, ze zenske sestricky boli strasne fajn a velmi mile. Pokial ide o detske sestry tie by som oznacila najvystiznejsie ako „divne“  je fakt, ze s detmi to vedeli, utisili aj to najurevanejsie dieta. Ale mne osobne sa stalo (raz za celu dobu), ze som u nich odparkovala maleho a isla na chodbu za navstevami. Zdrzala som sa trosku dlhsie ako pol hodku a ked som dosla do „parkovacej izby“ tak ma tam cakala prazdna postielka. Ked som sa opytala sestricky, co tam zrovna bola, ze kde je Kubo, povedala „no hladajte si“  a ked som ho nasla, tak sestricka, ktora ho mala na rukach mi vycitavo povedala, ze som ho tam nechala hodinu! Tak som sa jej najprv podakovala a potom som jej povedala, ze ma mohla kludne zavolat, bola som len na chodbe. Proste mi to ich spravanie prislo tak, ako keby som tam kazdy den nechavala Kuba dve hodiny pocas navstevnych revat. A pri tom do toho dna o nom ani nevedeli, vzdy bol napapany a prebaleny, ked tam bol, takze cely cas vzdy prespal.
Teraz ked to tak hodnotim s odstupom casu, tak mi to az take zle nepride, ale ked som tam bola, tak na to vnimanie reality ma velky vplyv unava z porodu a potom unava z nevyspatia (ktore mna postihlo nie kvoli Kubovi,ale kvoli malej kocky, ktora bola so mnou na izbe ), uplne nova situcia, hormony a este ma na treti den chytili strasne bolesti hlavy po tom spinaly, takze potom sa tazko vnima vsetko s nadhladom...
Pokial ide o kojenie po cisarskom. Pravda je prikladat, prikladat, prikladat... ani raz som tam nevyuzila moznost umelej vyzivy so striekacky, co tam teda baby vyuzivali vo velkom, ked im dieta plakalo a nevedli, co s nim. Ja som Kuba prikladala vzdy hned ako sa zobudil a zacal otvarat usta. Bradavky ma boleli teda paradne, ale natierala som si ich kalciovou mastou a chladila mokrou plienkou, kedykolvek to bolo mozne takze som to prezila a na treti den sa mi rozbehlo mlieko a to tak, ze do teraz mam problem s prebytkom a chudak Kubo nestiha hltat , takze teraz musime tento problem riesit, lebo to doslo az ku kratkemu papaniu, co ho nezasyti a ma hnacky. Tak a to by uz asi stacilo. Napriek tomu, ako som to vnimala pocas pobytu, myslim, ze by som zase isla rodit na antolsku...

guapa103
17. aug 2009

jaaj a ozaj dakujem za gratulacie 🙂

inneska
17. aug 2009

guapa...takže pôrod vcelku v pohodičke 🙂 a tie sestričky z novorodeneckého...bolo tam zopár takých, ktoré vstávali každé ráno hore zadkom 😒 ale pár, na ktoré som nedala dopustiť 🙂 🙂 pýtala som čisté oblečko, tak mňa tam jedna poslala, že chodte si pohladať do skrinky..tak decko holaté urevané v postielke a ja som sa mrvila v skrinke a nevedela čo zobrať, lebo erik bol veliký a skoro všetko mu bolo malé, tak som musela nájsť niečo na neho..boli sme dosť ugrckaný, tak som chcela, že nech mi dajú aspoň zo 3 plienky, nech stále nemusím chodiť meniť tú jednu...tak vraj mi nemôže dať, môže mi vymeniť kus za kus...mala som dosť...a druhá mi bez problémov dala do zásoby, aj oblečko...
a tá strava...tiež mi prišlo uletené, jesť kedy oni nariadia a dieťa čo? spolubývajúca sa tiež tak nemohla dostať na raňajky, a došla za ňou sanitárka, že či nieje hladná, ked neprišla jesť..

tiež to teraz z odstupom času vnímam lepšie, že šak dalo sa, ale vtedy lomcovaná hormonami a momentálnym stavom som to vnímala citlivejšie....ale celkovo som bola spokojná, asi tak na 8 z 10 🙂

tehula
18. aug 2009

ahojte, guapa, gratulujem, super popis, najma, co sa porodu tyka, chvala panu, ze s cisarskym nerobili vedu, bolo to tak lepsie.
K novorodeneckemu ja nemozem ani makke F povedat. Sestricky boli mile, mne fakt nikto nepindal, uplne zlate boli, ze wow. Tak neviem, co taku dobru naladu mali, najma, ked pocas mojho pobytu sa rodilo aj 8-12deti denne a izby boli natrieskane. Ja som bola z ich pristupu nadsena 😉

jasminet
18. aug 2009

v den mojho porodu sa tam narodilo 17 deti a sestry boli super. jasne, sem tam niektora zavrcala, ale to je po celom dni ok. ja som si dokonca bola pytat oblecko a plienky pre malu o 3 v noci kedz sa princezna uplne presrala 😀 sestru som zobudila a nepovedala jedine krive slovo, este sa usmievala...plienkou mi dala poslednu co mali...

monr
18. aug 2009

na novorodenecké sa nemôžem sťažovať ani ja, dávam 9 bodov, horšie to bolo na piatom poschodí, hlavne izbová lekárka, inak pohoda.
človek to vždy časom vníma úplne inak, ako v nemocnici.

guapa103
18. aug 2009

este jedna poznamka k laktacnej sestre... dosla za mnou ked som lezala po sekcii a vychrlila na mna milion informacii ... keby som nebola o tom co to citala pocas tehu, tak po pravde moc z toho nemam. takto mi to prislo, ze som si aspon mohla zopakovat, co som uz vedela...
a k tym sestrickam, myslim teraz detske... az na tu jednu poznamku, ktora ma vtedy dost rozhodila som nemala uplne zle skusenosti... oblecko a plienky aj odsavacku dali, ked som sa pytala na kojenie tak poradili a tiez ked som maleho sama prebalila a potom dosla radsej za nimi, ze nech mi to ukazu, tak ma este aj pochvalila  ale celkovy dojem mi skreslila ta poznamka a tiez ich reakcia, ked moja spolubyvajuca lezala po kyrete na infuzkach a mala bola u nich pocas zakroku aj pocas infuziek (asi tri hodinky), tak sa zase tak „divne“ tvarili... ale to bolo asi skor sposobene tym,ze im nikto nepovedal, ze bola na zakroku a ony si vazne mysleli, ze im tam nechala decko revat tri hodiny .... ohodnotenie o jeden dalsi den od porodu je zase o nieco pozitivnejsie 🙂

mneme
18. aug 2009

guapa, trochu ma prekvapuje tvoja skusenost s novorodeneckymi sestrickami, pocas mojho pobytu boli vsetky uplne uzasne, ozaj. a to som nemala najmensi problem kedykolvek ich o cokolvek poprosit, vzdy mi poradili a pomohli. dokonca stanicna sestra spolu s kolegynou odsledovali cele jedno kojenie, ci je prisatie a pitie v pohode, uzasne mi pomohli. sestricka anka ma este aj uprostred noci dokazala povzbudit 🙂 s tou laktacnou sestrou mas pravdu, bola mila, ale brala to dost z rychlika, pripisujem to vsak najma tomu, ze tam bola vzdy na cele oddelenie sama 😒 jedina sestricka sa raz kyslo zatvarila, ked sa martinka pogrckala az po postelnu plachtu, ale bez problemov mi postielku prezliekla.
s komentom k vizitam s tebou absolutne suhlasim, ja vlaste lekarov ako takych moc nemusim 😝

akejka
18. aug 2009

martinex, pýtala si sa na dr. Hammerovú. ja ju zase môžem len doporučiť. Zachránila mi život, keď mi urobila urgentnú sekciu (rupla mi maternica). Keď som ja rodila, bola sekundárna dr. pod dohľadom skúsenejšieho kolegu. A ešte ku mne pribehol aj primár, takže som mala pri pôrode 3 doktorov 😀

martinmarting
18. aug 2009

Mile dievcata vazene damy. Nakolko sme v nedelu absolvovali porod so zapletkou rad by som sa s vami podelil o skusenosti. Bol som pri porode s manzelkou. Dr Scholza vam mozem odporucit len ak nie je na dovolenke alebo na vikende vonku. V opacnom pripade sa na kohokolkvek s prehladom vyserie!
Manzelka bola uzasna rodicka a to zjavne nasmu synovi zachranilo zivot. Dieta bolo 3mesiace v idealnej polohe ako aj v porodnych cestach. Prve kontrakcie zacali rano. Od 17.00 uz prebiehali plnohodnotne kontrakcie. O 21:00 nas s manzelkou zobrala JEDNA zdravotna sestra na sal s presvedcenim, ze rodit nebudeme pred 24:00. Preventivne sa vsak na pripravenu manzelku pozrela z zistila, ze my uz davno rodime a dieta ma uz hlavicku v posve a rychlo potrebuje von. ZAPLETKA? Porod sa zacal v podani manzelka, JEDNA samotna zdravotna sestra a ja. Rozhodujucich 10 minut nikto netusil kde sa nachadza pani Dr.Hamerova a nebrala ani telefon. Ked uz konecne prisla maly do niekolkych vytlaceny vybehol von. HURA? Nie! Von vysiel fialovy, bez takmer bez znamok zivota s tepom srdca pod 100. Pani Dr.Hamerova mala byt uz davno na mieste a mala byt pripravena na porod tak ako rodicka. (MOJ NAZOR!) Na to by vsak musela mat realnu predstavu v akom stave manzelka skutocne bola.
Dieta molo pocas celej tehotnosti doslova idealne parametre, silu, hmotnost, organy atd. Doslova povedane som presvedceny, ze nikto zo zainteresovanych sa nezaujimal o silu a pravidelnost kontrakcii manzelky,ktora si vsekto detailne zaznamenavala a preto nikto ani netusil, ze rodit zacala uz pocas klistiru!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Takze si velmi dobre rozmyslite co je to ANTOLSKA s dvomi zosnulymi rodickami za sebou. Ja som to zazil na vlastnej kozi. SAM OCAKAVAM VYSVETLENIE ci je to bezne, ze dieta a rodicka s porodnym spravanim na ABSOLUTNU 1***** Z MILION HVIEZDICKAMI moze porodit dieta na pokraji zivota nedokyslicene resustituovane... JE TO TAKTO V PORIADKU? Argument ako POROD PREBIEHAL PRILIS RYCHLO si nechajte pre debilov!!! Pre mna porodne kontrakcie od 17:00 do 21:00 nie su vobec pomale na to aby som povedal, ze porod bol prilis rychli a preto bolo dieta ako handricka bez zivota. MYSLIM SI, ZE NA ANTOLSKEJ NIKTO SKUTOCNE NETUSIL KEDY SA VOBEC POROD SKUTOCNE ZACAL. A na toto budem ziadat oficialne stanovisko zodpovednych na Antolskej. Taktiez je pre mna ako laika a otca, ktory bol sam s jednou velmi prekvapenou sestrou bez pomoci 15 minut uz s hlavickou na krajicku ked uz mali situaciu pevne riesit Dr.Hamerova s personalom, taketo vysvetlenie velmi dolezite a myslim ze aj pre vsetky zeny.

petulik29
19. aug 2009

Ahoj martinmarting, a vsetci ste v poriadku a zdravi? Hlavne ze to dobre dopadlo. 🙂
Dakujeme, ze si sem napisal aby sme si vedeli zvazit veci. Lebo ja rozmyslam medzi antolskou a ruzinovom.

Vobec nie je normalne co sa stalo 😠 😨 Mali ste zazmluvneneho lekara? Nechapem ako tam nemohol byt ziadny lekar 😕 mali zavolat ineho. Drzim vam palceky, takyto ludia si zasluzia rovno vyhadzov. 😠

adenka
19. aug 2009

ahojte baby,

chcem sa len opytat kedy sa zvykne brat krv koli epiduralu...vcera som si uvedomila ze som sa zabudla na poradni opytat a dalsiu mam az bud. stredu, a dovtedy sa moze toho vela udiat...
alebo mi to mozu urobit aj tesne pred porodom?? neviete??

inak blahozelam guapa, krasne si to opisala...prajem drobcekovi vela zdravicka 😵

martin neviem co na to povedat....otrasne... 😠 ja si osobne myslim ze to nie je o tom ze antolska, alebo ina nemocnica...toto sa deje vsade...je smutne ze na slovensku je ozaj porod velke riziko pre zenu a babo.... ☹

danka_ba
19. aug 2009

Ahoj guapa - gratulujem k chlapcekovi...
Celkom sa mi pacil tvoj opis antolskej - je to uplne vystizne a plne sa s nim stotoznujem. Tiez mi tam vadili tie vizity a to s tym jedlom. Inak co sa mi tam este nepacilo bolo, ze sestricky po sebe hulakali na chodbe ako keby to nebolo novorodenecke, buchali dvermi ako sialene, ale ked mal niekto otvorene dvere a babo plakalo, hned ich vedeli zavriet... co sa tyka tych sestriciek - niektore boli mile, niektore robili tu pracu asi preto ze musia ... ale ja som si ich nepripustala a tesila som sa z malej 🙂
Adenka - ja som mala epiduralku a myslim ze krv mi kvôli nej nebrali ......

mode
19. aug 2009

Martin, nechápem to. Mali tam dve úmrtia a takýto prístup! To tam ešte za to nepadali hlavy? Už malo byť vymenené celé vedenie pôrodnice. Neviete mená doktorov, ktorí to majú na svedomí? Celkom by ma to zaujímalo a asi viacerých.
Inak môj názor je, že keď si nedohodnete doktora, tak musíte mať len šťastie na dobrú smenu, inak sa na vás všetci vykašlú.
A aj keď doktorovi zaplatíte nečakajte žiadne slušné jednanie, oni sú tam na Antolskej stráááááááááášne arogantní, moja osobná skúsenosť.

mode
19. aug 2009

Najlepšie by bolo, keby bolo už aj zdravotníctvo súkromné. Nech si tam konečne všetci uvedomia, že socík už dávno skončil. A nielen brať vysoké platy či úplatky ale v prvom rade treba niesť za svoje činy osobnú zodpovednosť. Tak ako to funguje všade inde už od revolúcie.

pepina11
19. aug 2009

toto by sa už malo naozaj začať riešiť.... takýto prístup po 2 úmrtiach ? martin mal by si podla mňa osloviť média.... nech ludia vedia !!!

dadka212
19. aug 2009

Martin no hádam ste v poriadku....ja mám tiež zlú skúsenosť s dr. Hammerovou, pozerala ma okolo 15-tej, keď ma prijímala s kontrakciami cca každých 10 minút na odporučenie dr.Lipovskej, ale aj napriek tomu ma prijať nechcela lebo vraj s tým mojim nálezom budem rodiť až o 3 dni, no našťastie ma tam nechali aj keď s poznámkou, že radšej ma tam teda nechajú, lebo keď sa tam dotrepem o 3 ráno jej sa ma prijímať nebude chcieť...odvtedy ma nevidela a ani sa nezaujímala, vďaka bohu za pôrodné asistentky, ktoré ma pozreli o 23-hodine aj to preto lebo nemohli nájsť dr. a to som už bola na 8 prstov otvorená a o 23:55 bola maličká na svete, rodili ma pôrodné asistentky pravdepodobne jej zachránili život, lebo bola celá omotaná pupočnou šnúrou od hlavičky až po nožičky a aj PA skonštatovala, že bola porodená na poslednú chvílku...
...môj osobný názor na dr. Hammerovú sem radšej ani nenapíšem, ale je to iba jediná negatívna skúsenosť, s ktorýmkoľvek iným lekárom, alebo sestričkou som sa tam stretla som bola veľmi spokojná 🙂

elfa
19. aug 2009

Caute. Baby, kde je ARO odd., na ktorom prebieha prednaska o epi?

jasminet
19. aug 2009

na prizemi, ked vojdes hlavnym vchodom a prejdes takym sklenenym tunelom, tak hned oproti tomu tunelu

elfa
19. aug 2009

vdaka

mayka
19. aug 2009

Ahojte,
ja chcem rodit na Antolskej aj napriek negatiovnym skusenostiam inych lebo di myslim ze to je asi vsade. Je to smutne ale je to tak.
Chcem sa vas opytat kedy ste zacali chodit na Antolsku uz k porodnikovi a treba sa vopred k nejakemu objednat telefonicky alebo tam mam len tak ist? Vobec neviem ako to cele funguje. A ktoreho porodnika odporucate?
ja som ivazovala ze si porodnika nezaplatim a ze ma aj tak niekto odordit musi ale priznam sa ze som troksu vystrasena z predchadzajucich prispevkov...

petulik29
19. aug 2009

Caf mayka ja som tam rodila a bolo vsetko super. Ale si myslim, ze ako moze byt vsetko super tak moze byt aj vsetko zle. 😒 Urcite by som si niekoho zaplatila na tvojom mieste lebo potom ides do tipos bingo ☹ mozno aj ked si zaplatis, ale aspon lepsi pocit, ze sme spravili vsetko pre babo a seba.
Staci ak prides tusim mesiac a pol do nemocky a bud si vyberies dokiho alebo to nechas na nahodu kto bude v ambulancii. A oni ta zoberu a zaregistruju.

Tusim su tu 3 ospavovani Oravec, Havalda, Rozemberg a tusim aj dubcakovu tu spominali. Moj doki tam uz nerobi.

tuareg35
19. aug 2009

uz nejaky cas to tu aj s zenou citame a jedna vec stale nebola povedana. doktor co ma na starosti porodnu salu ma na starosti naraz mozno aj 10rodiciek a sestonedelie. zaroven. a neda sa porovnavaat cas ktory moze kazdej venovat s tym, kto pride k zmluvnej pacienke a stara sa len o nu. a nevraviac ked vznikne daka vazna situacia inde. a preto ma len tak napada ci by sa dadke pacilo, keby ju lekar vysetroval od tretej kazdu polhodinu az do porodu- ale asi by mala pocit, ze sa jej patricne venuje - inak nerozumiem co chcela povedat. moja zena tam pred pol rokomrodila, mame velmi dobru znamu, co tma pracuje, takze info o personale mame z prvej ruky. a malei sme stastie. rodili sme u spominanej doktorky bez zmluvy ci dohadovania, boli sme NADMIERU spokojni, stretol soom ju aj po porode osobne a mohol som jej len podakovat za podporu a starostlivost co mojej zene poskytla pred a pocas porodu. skoda, ze sa tu prezentuju hlavne krajne negativne skusenosti.prispevok pisem po tom, co ma znama upozornila ze kolko negativ sa tu o nej pise. tak aby som to zas prevazil do druhej stran. s pozdravom tuareg, janka a nas podklad Oliverko

mayka
19. aug 2009

petulik, dik za info. Vidim ze si ako ja vsade. 😀

A da sa tam ist aj pozreit ako to tam vyzera a tak? Na koho sa treba obratit?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre