Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

dulkagabulka
11. jún 2013

@hobit
nerešpekovať matkino pôrodné prianie (najčastejšie je to prianie porodit prirodzene, čo sa v našich pôrodniciach zatial neda) je v prvom rade porušovanim ľudských práv a tiež násilim
Prvy krok k rieseniu problemu je pomenovat ho. Existuje sedem typov nasilia, s ktorym sa mozu zeny pri porode stretnut....pripravujeme seriu clankov venovanych prave nasiliu pri porode.

dulkagabulka
11. jún 2013

@hobit

Ako ukazuje komentar pod clankom o vaginalnom porode po cisarskom reze (VBAC) opisujuci skusenost pani Kristiny (ktora mimochodom rodila na Antolskej) s VBAC na Slovensku, nie je dolezite ci porod prebehne vaginalne alebo cisarskym rezom. Dolezite je, aby zena nestratila kontrolu nad tym co sa jej deje. Je nutne podotknut, ze skusenost pani Kristiny ukazuje hned niekolko foriem nasilia, vratene hrubeho fyzickeho nasilia, s dopadom na jej fyzicke aj dusevne zdravie. http://www.zenskekruhy.sk/prirodzeny-porod/item...

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ked sa matke niečo stane, tak kto nesie zodpovednosť?...rodička ma možnosť vybrať si porodnika...svoj stav a odporucany spôsob pôrodu môže konzultovať s viacerými lekármi...ak nájde lekára, ktorý zhodnoti, že je možný prirodzený pôrod, je možné si ho zazmluvnit a pôrod bude vedený podľa dohody
Žiadny lekár si nezoberie na triko zdravie a zivot matky a dieťaťa len preto, že matka si neželá sekciu

Paneboze, ved ti lekári su odborníci a snáď im matky nemajú diktovať čo majú robiť...ked nemám dôveru k danému lekarovialebo zariadeniu, tak tam neleziem

dulkagabulka
11. jún 2013

@grelu
ženy majú právo vybrat si okolnosti pôrodu...zaručuje im to Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva...žena podľa neho má právo vybrať si kde porodí, s Kym porodí a AKO porodí...a jednotlivé štáty EU majú povinnosť dodržiavdať tento rozsudok..žena má právo vybrať si prirodzený pôrod, bez zásahov..má právo žiadať aby jej pôrod prebiehal pod dohľadom odborníka na fyziologický pôrod, čo by mala byť práve pôrodná asistentka a nie lekár...má právo prijat medicínske zásahy až potom, keď sa pôrod mení z fyziologického na patologický...
veľmi sa mýlite, ak si myslíte, že máte právo robiť zásahy na tele ženy proti jej vôli (rutinna (či liberalna) epiziotomia, amniotomia, oxytocin a pod.)- ak k tomu ženu prinútite (rôznymi technikami o ktorých budeme písať) to je znásilnovanie a násilie..
a nie žena má povinnosť hladať iné zariadenie,kde nebudú znásilnovať...násilnicí majú povinnosť zanechať páchanie inštitucionalizovaného násilia

a kto bude niesť následky a kto má zodpovednosť za jej rozhodnuita? ona sama..náše zákony s tým počítajú - existuje niečo ako negatívny reverz

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ale ved tu nejde o guľôčky ale o životy...fyziologicky pôrod sa v okamihu môže zmeniť na patologicky...neviem, čo by robila pôrodná asistentka, keby rodicke praskla maternica...ja som za predchádzanie komplikácií, hlavne ked sa jedna o zdravie a zivot

Ako som napísala je uz možné zazmluvnit si porodnika a s ním si dohodnúť postup aký mi vyhovuje, ale v žiadnom pripade nemoze žena prist do pôrodnice s tým, že odmieta sekciu....na to su tam ti lekári, aby zhodnotili stav a prispôsobili postupytomuto stavu.

grelu
11. jún 2013

Okrem toho práve na antolskej preferujú prirodzený pôrod pred sekciou...a ani sekcia po sekcii nie je automaticka
Každá plánovaná sekcia musí byť schválená, t.j. neposudzuje to len lekár, ktorý ju odporučí, ale aj primár daného oddelenia

dulkagabulka
11. jún 2013

@grelu
v žiadnej slovenskej pôrodnici sa neda porodiť prirodzene...ty si mýliš prirodzený a vaginálny pôrod..
to, čo robili tejto žene, že jej pri VBAC robili Kristelerovu expresiu- je presne to, čo mohlo spôrobiť, že by jej praskla maternica...

a ak by žene hrozilo ohrozenie života , lekari jej môžu urobiť CR aj proti jej vôli- na to je tiež paragraf...
to o čom som pisala, bolo o PRIRODZENOM pôrode- to znamená bez zásahov a taký tu naozaj nie je možný,ani keby si si koho zazmluvnila

dulkagabulka
11. jún 2013

@grelu v zahraničí na fyziologický pôrod (tehotenstvo, šestonedelie)dohliada pôrodná asistentka- a iba v prípade patologie ženu predáva do opatery lekára 🙂

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ...za peniaze sa dá vybaviť čokoľvek

A ked sme uz pri tom...načo je negatívny reverz, ked sekciu spravia tak ci tak?...mne z toho vyplyva, že ak dojde pri pôrode k "nešťastiu", tak bez ohľadu na reverz bude niesť zodpovednosť lekár

Paneboze, ved len tu na mk je plno príbehov, ktoré skončili tragicky, pretože lekári pôrod nevyvolali, ale nechali ženu prenášať a teda nechali to na prírodu

Ja si nemôžem pomôcť, ale v pripade pôrodu radsej zvolim menej nebezpečnú cestu pre mna a pre dieta ako riskovať zdravie a zivot ....možno som uz stará, možno mám veľa negatívnych skúsenosti, ale riskovať život fakt nemám chut

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ....samozrejme...netúžim po ničom inom ako po zdravotníctve aké je napr. v anglicku
Su patológie, ba ktoré nemá pa šancu prist

27zuzka
11. jún 2013

Môj krásny pôrod na Antolskej - nikdy na túto nádhernú chvíľu nezabudnem. Lekára som zazmluvneného nemala. Pred pôrodom som ležala 2 týždne na rizikovom pre podozrenie na pľúcnu emboliu - personál výborný. Po odtečení plodovej vody ma premiestnili na pôrodnú sálu. Požiadala som ich, že kým sa dostatočne neotvorím, chcela by som ten čas stráviť v sprche - žiadny problém. Požiadala som ich o nepodanie klystíru - žiadny problém. Keď som mala kontrakcie každé 2 minúty, premiestnila som sa do boxu, kde ma vyšetril doktor (bez atestácie - čo mi vôbec neprekážalo). Oxytocín mi nepodali, sama som zacítila, že rodím, potlačila som a Ninka bola na svete. Nástrih sa tiež nekonal. Bez toho, aby som o niečo prosila, nechali dotepať pupočník, malinkú mi priložili k prsníku a až potom odniesli na merania. Ďalšie 2 hodiny bola so mnou na sále, až kým nás obe nepremiestnili na šestonedelie. Každej z vás prajem takýto nádherný zážitok. Na Antolskú ja nedám dopustiť 🙂

dulkagabulka
11. jún 2013

@grelu za peniaze sa dá vybavit čokolvek, okrem prirodzeného pôrodu 😵 😒 😖

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ...no mne sa lekári na antolskej zdali dost ústretoví a viem si predstaviť, že sa s nimi dá dohodnúť

Nestudovala som si presne, čo znamena prirodzený pôrod, ale štátne nemocnice nie su na ne podľa mňa ani vybavené, keďže si myslím, že prirodzený pôrod zahŕňa okrem iného aj rôzne polohy pri rodeni

Podľa mňa táto diskusia nepatrí do diskusie o statnych nemocniciach 🙂

dulkagabulka
11. jún 2013

@grelu prečo Anglicko? skús pozrieť na výsledky a starostlivosť PA zo Švédska, Nórska atd... 🙂

na prirodzený pôrod netreba ŽIADNE vybavenie..tam treba iba vedomosti a zručnosti..lebo žena bude rodiť napriklad v klaku na 4 a babatko pôjde von opačne, ako sme zvyknuti..
polohu žena zaujme aj na vlastnej prinesenej karimatke
tato diskusia patrí do diskusie o štátnej nemocnici, patrí práve tam, lebo práve tá by mala dodržiavat napr. Odporúčania WHO, Odborne usmernenia MZ SR, Evidence Based Medicine...
prejdeš len par km za hranice -do Hainburgu a v tamojšej štátnej (!)pôrodnici prodiíš prirodzedne- všetko, čo je tam možné ( napr. pôrod bez prepichnutia vody, nastrihu, bez pôrodneho lôžka, bez riadeného tlačenia, bez ošetrenia dietatka pred prvým prisatím (ošetria ho až po 2 hod), v polohe,ktoru si vyberieš sama, s dotepanym pupočnikom, s tlačením, ktoré vyhovuje tebe, bez oxytocinu v II alebo III dobe pôrodnej ) je u nas nemožné..

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka no o zdravotnej starostlivosti v nórsku som tiež čítala zaujímavé skúsenosti

grelu
11. jún 2013

@dulkagabulka ....ono je to možno trochu inak...na slovensku máme dobrých lekárov...v spomínaných krajinách je možno pre rodičky bezpečnejšie rodiť s pa

xlucia
11. jún 2013

@dulkagabulka prosim ta nevies u koho rodila ta pani kristina co sa spomina pod clankom?

dulkagabulka
11. jún 2013

@xlucia
viem, ale nemam pravo zverejnovat podrobnosti

danjelca
11. jún 2013

@dulkagabulka tak hurá do hainburgu 🙂

dulkagabulka
11. jún 2013

@danjelca ak to poistovne budu preplacat, v Hainburgu môžu dostavat cely pavilon..už teraz je tam polovica pacientiek sloveniek,napriek tomu,ze si starostlivosť hradia zo svojho

danjelca
11. jún 2013

@dulkagabulka kolko to tam stojí? ☹

dulkagabulka
11. jún 2013

@danjelca velmi vela ,čo viem, tak do 2000€

saranata
12. jún 2013

@dulkagabulka napriek tomu ze som rodila na Antolskej mala som porody take ako som chcela a to aj bez zazmluvnenia lekara, viem ze to u nas ešte nie je otvorene k uplne prirodzeným porodom , ale do velkej miery sa to da, ja som mala krasne porody podla mojich predstav, dokonca aj ten pred rokmi ked naozaj bolo všetko inak tak aj ten bol super 🙂aj ked posunuli sa predsa po tých rokoch dalej a neda sa to porovnat s ostatnými dvoma porodmi ...

dulkagabulka
12. jún 2013

@saranata blahoželam ti, že tvoj pôrod bol taký aký si chcela
😉
je velmi dobre, že trend sa meni k lepšiemu
bohužial, ženy, ktore chcu rodiť naozaj prirodzeným spôsobom, tak neporodia ani na Antolskej a bohužial ani v žiadnej inej SK pôrodnici

dulkagabulka
12. jún 2013

@saranata neviem , čo si myslela pojmom "do veľkej miery sa to dá"

saranata
12. jún 2013

@dulkagabulka myslím ze tie zaklady prirodzeneho porodu som mala v ramci mozností splnene
aspon tie najdolezitejsie pre mna
osobne mi nevadilo ze ma viedla lekarka porodom a tlačením , PA boli uzasne takmer vobec na mna nerozpravali , mala som pocit ze som tam iba s manzelom
všetko pre mna podstatne som povedala lekarke ešte pred samotným porodom a akceptovala to v plnej miere aj ohladom mna aj dietata
ak si odmyslím porodnu polohu tak všetko na 1tku 🙂

nie je to automaticky a to je chyba , ale myslim ze ak zena povie čo chce tak sa snazia to akceptovat

saranata
12. jún 2013

@dulkagabulka myslela som napr, to ze ak tam maju k dispozicii porodne postele alebo ako to nazvat tak ta nenechaju rodit do vody a podobne
mne naozaj na nič z toho čo som chcela nebolo povedane ze to nejde

dulkagabulka
12. jún 2013

@saranata
neodmietla si vyliest na kreslo, neodmietla si riadene tlačenie, nedomietla si rutinny oxytocin, neodmietla si unos dieťatka na rutinne ošetrenie - oki, splnili, toto ale nebol prirodzený pôrod, bol podla tvojim predstav a vdaka im za to, že ti umožnili rodit tak ako si chcela
ja tu ale stale pišem o inom- o ženach, ktore chcu mat kontrolu nad svojim PRIRODZENYM pôrodom a nie je im to umožnene

danjelca
12. jún 2013

@dulkagabulka hmmm teda dosť 😒 😒

saranata
12. jún 2013

@dulkagabulka myslim ze dnesna definicia prirodzeneho porodu nemusi vyhovovat kazdej zene, pre mna je prirodzene niečo ine a to spokojnost matky , prečo by som mala chciet niečo čo nechcem len preto aby som splnala danu prirodzenost
chcela som lekara pri porode a preto to nebol prirodzený porod? nesuhlasím
oxytocin som odmietla , riadene tlačenie v poslednej faze porodu som uvitala pretoze som sa vyhla nastrihu, dceru mi nebrali vobec, kojila som ju cely cas nakolko som mlieko mala kedze som stale dojčila staršiu dceru , kým mi dotepal pupočník, potom sa ma sestra spýtala či ju moze zobrat na osetrenie a ano suhlasila som , nebolo to proti mojej voli , a ano na postel som vyliezla kedze som nechcela rodit na zemi , vyhoveli mi aj v tom aby tam nebolo take ostre svetlo , nemyslim ze nie su pristupní zmenam ale aj maminky to musia menit tým ze povedia čo chcu-nechcu aby sa to pohlo spravnym smerom a nielen nadavat PO porode ze toto a toto mi nebolo umoznene
ako písem nie je to u nas automatické , zvyky sa tazko menia a hlavne lekarom ktorí maju pocit ze su polobohovia , čo je u nas dost častý jav
nemala som pocit ze by som stracala nad niečim kontrolu
prajem kazdej zene aby zazila porod tak ako ja , aj napriek tomu ze to nie je podla tej definicie o ktorej píšeš, ja viem je to pekne a je zle ze to nie je umoznene zenam aj u nas, rodila som na antolskej tri krat a stale sa to zlepsuje, myslim ze to ide dobrým smerom aj ked stale čítam aj negativne skusenosti ,, asi zalezí od daneho lekara ,neviem prečo sa tomu tak brania

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre