Pôrodnica Antolská

danii
10. okt 2006

tuto temu som zalozila preto, lebo ma zaujima vsetko co sa tyka porodnice na antolskej.
napr. co vsetko si tam treba priniest, aky mate nazor na tuto porodnicu, lekarov, sestricky, .... pocity, dojmy .... proste vsetko co sa porodu tyka.
a samozrejma sa potesim radam, upozorneniam .... 🙂

katka.ott
12. mar 2011

@bv_alexandra dlhe vlasy, modre oci? hammerova. super lekarka a super pristup. robila mi posedny utz a rozplyvala sa nad uskom danielky.
potom si tym uskom mala chcela predrat cestu na svet a druha sa na monitore stracala. takze urgentny cs 😒

jabadaba
12. mar 2011

@shakes hm, ono je to asi plus minus vsade. Vsade nadabis na neomalencov co s nevedia spravat, pochybia ci nieco doryju. Ako to zhodnotit....ak mam s Antolskou zlu skusenost tak so zastupcom riaditela, ktory sedi na sekretariate. To je jeden neomaleny arogantny clovek a navyse este aj klame ako traky! Mala som s nim tu cest a blivno mi je z jeho spravania dodnes. A najblivnejsie z toho ako namiesto ospravedlnenia spravia z cloveka vola. Lekara mam fajn, som s nim spokojna a verim, ze aj budem ked pride den d. Nuz, ale vypocula som si z ust jednej pracovnicky onej nemocnice naposleny dost neprijemne veci na personal porodnice. Takze 5. teho poschodia neviem ci sa mam obavat alebo nie. Stala sa taka vec, ze rodiacu krvacajucu zenu z 5. poschodia, teda z porodnice poslali prec. A takto si ju "posielali" viacere ambulancie, jej muz uz vraj chudak ako ju ratoval mal krvave ruky kym prisli k ambulancii kde ju konecne vzali. Nuz, ak toto uz povedia nahlas samotni zamestanci zariadenia.... No "zaujimave" udalosti poslednych tyzdnov.

Kazdopadne idem tam, uz som sa rozhodla, ostatne v BA ani na vyber velmi nie je. Co je smutne konstatovanie. A asi sa treba aj ohradit okamzite ako sa nieco deje. Inak na tamojsich lekarov skor pocuvam pozitivne ohlasy, na vacsinu z nich. Ponosy su skor na personal porodnice, stredny zdravotny, pre neochotu, neomalenost a drzost. To mam vsak zatial len sprostredkovane z viacerych diskusii. Uvidim aka bude realita a ak negativna, isto budem riesit staznostami. Lebo kym sa nikto nestazuje tak zmeny nenastanu a tu je zbytocne potom nadavat ci sa jedovat ako s nami niekto nalozil. Ja len dufam, ze moje skusenosti budu pozitivne, a ze moje obavy su zbytocne.

sony123
12. mar 2011

shakes, vzhladom na to, ze si tam nerodila, nechapem, co sa zapajas, siris iba hlupe klebety. Lekari su na antolskej vyborni, tak nestras ine mamicky a ukludni sa.

kvetinka211
12. mar 2011

@shakes asi by si mala navstivit aj ine oddelenie nemocnice, ktore by poriesilo tvoj problem 🙂 Fakt nechapem o co ti ide. Ja mam osobne vybornu skusenost, co sa tyka profesionality a pristupu lekarov aj ostatneho personalu. Niekto mozno natrafil aj na menej prijemnych ludi, ale ide skor o vynimky ... A tvoje statistiky o kliestovych porodoch su celkom dobry vtip 😀

sony123
12. mar 2011

shakes a este jedna vec, ja na rozdiel od teba, pisem z vlastnej skusenosti, na antolskej som rodila dvakrat, bola som maximalne spokojna, ale pocas tehotenstva s dcerkou som lezala 2 tyzdne v 7. mesiaci v Ruzinove. Najlepsie, co som mohla urobit, bolo ist rodit na Antolsku, pristup lekarov sa neda porovnat. Pre mna to bolo v Ruzinove hrozne.

katy1979
12. mar 2011

presne dr. hammerovu som schytila pri porode aj do poradne som k nej chodila. profesionalna a zaroven ludska. uz po porode som sa tu vyjadrila ze dufam ze jej to este zopar rokov vydrzi.

so sestrickami je to horsie vsade to mam vyhrady ako na antolsku tak na ruzinov, samozrejme ze nie vsetky su take

minix
12. mar 2011

@jabadaba na 5.-om poschodí ležia rizikovky, tam nie je porodnica...

alexandrah
12. mar 2011

shakes, aj mne je to cudne, lebo ja som napr. rodila cez VEX, a nepocula som, zeby pouzili klieste ... navyse, ked ma sili, dali mi dalsiu epi, je to asi na kazdom porodnikovi, ale ked vedeli, ze ma budu vela sit, dali mi epi aj 2 lokalky ...ja by som tiez do ruzinova nesla, lezala som tam 2 krat, aj na gynekologii, a bolo to strasne ... vsetko, aj lekari, sestry, izby, vsetko ...a to som tiez pocula o ruzinove vselijake este horsie historky ... a pritom to mam cez cestu, no radsej som sla na antolsku ...a tiez ako pise katka ott, aj inde sa take veci stali, len sa to tolko nerozmazavalo ... samotne sestricky, co praxovali aj na antolskej, aj na kramaroch, mi vraveli, nech na kramare urcite nejdem, ze tam ani neurobia vselijake vysetrenia po porode, a podobne, asi je to fakt na kazdej z nas, ake ma skusenosti, ale ked si ty ani skusenosti z antolskou nemala ... ja ju tiez mozem len odporucat ... jasne, ze asi naj servis by bol v nejakej sukromnej, ale ked to nejde, antolske mi pripada ako najlepsie riesenie ...

jabadaba
12. mar 2011

@minix fu, tak to mi odlahlo, ale o to asi horsie pre tie rizikove. No priznam sa, ked som si to vypocula mala som dost. Padli tam aj slova kritiky, ze milym sestrickam odtial sa tazi aj telefony zdvihat. Sila.

alexandrah
12. mar 2011

@jabadaba - aj mna poslala jedna blba sestra, ked som rodila, krvacala, mala kontrakcie a tiekla mi plodova voda, a vsetko z porodnice (je na 3 tom) poschodi prec, vraj do prijimajucej ambulancie, nastastie sme zavolali svojho lekara, a ten ju usmernil, hned bola ako med, ... ale inak vsetky ostatne sestry boli super!§ keby sa mi to stalo este raz, asi sa tam uz rozkrikujeme, a trieskame na dvere, uz by som sa odohnat nedala, ale ako vystresovana prvorodicka ... ale to bola asi fakt iba jedna krava, nejaky ukaz, inak boli vsetci uzasni, starali sa, chodili sa pytat, vsetko ...

alexandrah
12. mar 2011

pocuj, prave na rizikovom su super lekari aj sestry ... aspon ked ja som tam bola ... to skor na sestonedeli sa najdu aj horsie ...

jabadaba
12. mar 2011

@smejko aj ja by som Ti odporucala Dr. Bertoldovu, je fajn. Ak by som nemuslela riesit schvalovanie planovanej sekcie, ku ktorej ona potrebovala kopu papierov co som sice mala, ale nie od primara, tak by som si ju vybrala a zazmluvnila. Je sympaticka a je aj vraj dobra odbornicka.

jabadaba
12. mar 2011

@alexandrah hm, tak tato dotycna hovorila prave o 5. poschodi, ze odtial tu krvacajucu rodicku vyhnali. Nechcela som sa vypytovat na detaily, lebo mne to adresovane nebolo, len sa to predo mnou rozoberalo, ze co sa im tam udialo v posledne dni.

jabadaba
12. mar 2011

@alexandrah no ved prave, staci jedna jedina "krava" a mas po ptakoch. Darmo su ostatni v pohode. Ohrozit ta moze aj ta jedna. Ja len dufam, ze na ziadnu taku nenatrafim, zvyknem teda ludom vopred doverovat a byt mila a srdecna, ale som pripravena tentoraz aj riadne asertivne vyskocit ak by nahodou.

darusik7
12. mar 2011

@smejko ja som mala zazmluvneneho Dr.Oravca a keby som isla druhy krat rodit,tak by som isla opat k nemu..Bola som s nim spokojna..

dugyna
12. mar 2011

@shakes ty si nejaka mudra moja...vies to co tu pises je to ze jedna babka povedala....a neplas tu mamicky ktore sa chstaju rodit na antolskej somarinami ktore tu vypisujes. niektore mamicky vedia velmi dobre prehanat alebo nafukovat prihody pred kamaratkami aby pridali na vaznosti a dolezitosti a boli zaujimave a polutovane svojimi znamimi..lebo napr.maju koplex z porodu za to ze nespolupracovali a dr na nich zvdihol hlas v ich zaujme a zaujme dietatka...

by ma zaujimalo z akeho zdroja mas tu tvoju kravinu ze 90% porodov na antolskej je kliestovy?ha? podla akej statistiky? z ktoreho roku? kolko porodov bolo prevedenych? kto tuto statistiku robil a zaznamenal?
ci to si si vo volnych chvilach nudy doma vymyslela? a vies co je vobec klistovy porod?

tak tu netrep hluposti lebo keby si vedela tak takuto hodavinu sem vzivote nenapises....

antolska je vyborna porodnica s kvalitnym a kvalifikovanym personalom. ked sa uz aj nejak vinimka najde tak kde sa vinimka ktora potrvdzuje pravidlo nenajde? a ked sa clovek zamysli..kolkokrat si clovek moze sam za to ako sa k nemu iny chovaju sak?
ked je mamicka hystericka neposlupracujuca priapdne drza..atd alebo ma nesplnitelne poziadvky pripadne je precitlivela tak sa necudujme ze aj ten personal je potom "zly" nemily neprijemny atd.

dai
12. mar 2011

shakes,
neda aj mne nezareagovat - tiez som rodila na antolskej...
budem sa snazit byt objektivna, ak sa to v pripade ako je porod vobec da 😉 mala som zazmluvneneho porodnika ( je to moj gynekolog ku ktoremu chodim uz skoro 10 rokov a je porodnikom na antolskej, preto som o inej nemocnici ani neuvazovala - kedze mu doverujem )
- porod som mala dohodnuty - prisla som na dohodnuty cas, bola som prijata, otvorena na 3 cm, bola mi odvedena plodova voda, dostala som klystir - so vsetkym som bola uzrozumena a suhlasila som...
- zacala som do 5-minut spontanne rodit ( s mojim lekarom sme sa dohodli ze pokial to bude znesitelne, ziadne utlmujuce latky mi nebudu podane, aby som ako prvorodicka do maximalnej miery spolupracovala )
- do hodiny od odtecenia plodovej vody bola moja dcera na svete ( lekar , sestra a moj muz boli neustale pritomny na sale ), malinku som vdaka tomu ze som nemala ziadne analgetika vytlacila na 3 kontrakcie
- po porode vsetko prebiehalo ako ma, malinka mi bola prilozena, bol mi spraveny odber pupocnikovej krvi, moj muz bol 2 hodiny pri mne pokial sa malo tlacit na maternicu - lekar a sestricka priebezne kontrolovali krvacanie...
- porod teda viac menej ucebnicovy, bez kliestov samozrejme 🙂 ( o takom som pocas mojho pobytu na oddeleni ani nepocula - a rodilo sa dost deti teda...)

- co sa tyka pobytu na oddeleni - tu mam pocity zmiesane, niektore sestry podla mna nemaju tu pracu co robit - boli necitlive, neochotne pomoct, naslo sa ale aj par svetlych vynimiek - ja mam ale z tohto pobytu skor negativne pocity ( zial som trpela poporodnou depresiou ) - nesuvisia ale s lekarmi, skor sestrickami ( lekary boli profesionaly, moj porodnik ma bol viackrat navstivit mimo vizit, porozpravat sa, bolo to prijemne.... detto sestra z predporodnych cviceni...)
- v Antolskej sa chystam rodit tentokrat opaet ...

- v Ruzinove mi rodila svagrina - vlastne mala podobne skusenosti aj pocity - porod popisovala horsie ako su moje skusenosti, pobyt ale podobne ( vela zlych sestier, par dobrych )

Ja by som urcite nikoho skusenostou neopovrhovala, moze byt ze tvoja znama mala naozaj tazky porod - nemyslim ale zeby ho mala v inej nemocnici lahsi... zial niekedy zena nevie spolupracovat, niekedy suhra zlych okolnosti tomu zabrani... objektivne to neviem posudit ani ja a pravdepodobne ani ty... tvoja znama urcite nie - nato je prilis citovo involvovana...Porod je velmi citliva zalezitost, zeny su hormonalne dost nevyrovnane a preto aj vnimaju veci precitlivelo, niekedy reaguju same prehnane a potom su prekvapene rovnako prehnanou reakciou...

jedine s cim urcite s tebou nesuhlasim je profesionalita lekarov - antolska nemocnica ma jedno s najlepsich neonatologickych oddeleni ( urcite lepsich ako Ruzinov, Kramare etc. ) a ma aj super lekarov - odporucam si lekara zazmluvnit a prebrat s nim porod dopredu - najlepsie je ked niekomu naozaj doverujete
😉

minix
13. mar 2011

@jabadaba Určite by som nestrasila ani rizikovky..😉
Pre mna to bol jeden z najlepších pobytov v nemocnici, odhliadnut od situácie, že babo sa chcelo narodit....sestry boli milé, zlate, super...ja spomínam len v dobrom. Ono vždy sa nájde nejaká dilina, ktorá nemusi mat svoj den a zrazu je všetko inak...a začne sa generalizovat😉

jabadaba
13. mar 2011

@minix ved jasne, vsetko je to o jednotlivcoch. Nejde o strasenie, ani o generalizovanie, len som podala to co som si vypocula a ten nazor na tie "kolegyne" mali dalsi ich kolegovia ale z ineho oddelenia. Nie pacienti. 😉 To vies, ked hasia to co oni zmrvia tak si aj ponadavaju. A celkom opravnene. 🙂

A je strasne fajn, ze si mala len pozitivne skusenosti, aj ja v take dufam. A velmi. Lekara mam na poradni fajn, sestricka je tiez fajn, tak uz len mat rovnako fajn ludi aj pri naslednej poporodnej stasrostlivosti a budem spievat ody.

jabadaba
13. mar 2011

@dai nadviazem na tvoj prispevok tam kde pises o rodicke, ako je precitlivela, nemusi dobre spolupracovat a pod.

Ved prave, porod nie je ako ked si zajdeme na zavrtanie zubov, je to dost ina zivotna situacia a nemyslim si teda, ze rodicka je ta, ktora ma nejakym sposobom spolupracovat.. Spolupracovat s nou ma zdravotnicky personal, to ona totiz rodi a nie ten personal. Dovolim si dokonca tvrdit, ze ton deja ma udavat prave rodiaca zena, je to jej telo, deje sa vsetko s jej telom a aby ho aj mohla pocuvat tak by na to mala mat vytvorene vsetky podmienky.Lenze zial, to ako sa v dnesnej dobe rodi tieto podmienky vobec neumoznuje. Porozumenie vlastnemu telu pri porode je prehlusene zasahmi a komentmi vsetkych moznych ludi co ocakavaju bez akehokolvek remcania prisposobenie sa prave im, ich predtsavam, ich rutinam, aich pravidlam hry. Omyl. Takto nema byt. Preto teda vobec nepoznam vyznam pojmu nespolupracujuca rodicka. To je ako co? To rodicka je ta co mam mat plny respekt, nie naopak. A ak by to tak bolo, bolo by aj vsetko uplne inak. Ine je to samozrejme pri sekciach. To uz je operacny ukon, tam je ta spolupraca ziaduca, ale zasa, v tone vzajomneho respektu, informovania, dobre vedenej komunikacie.

Porod a nasledne obdobie zotavovania a zzivania sa s novou zivotnou ulohou je nieco tak citlive, ze skutocne tu nema miesto nevhodne spravanie sa kohokolvek zo zdravotnikov. Ci uz su to lekari alebo sestry. Ja teda najcastejsie pocuvam ponosy prave na ne. Kym lekari su zjavne v pohode. Akoby to obdobie nebolo narocne dost, este ho skutocne ma kazit niekto kto na danu pracu nema ziadne predpoklady? Potom, ze maju zeny poporodne depresie, ja sa nedivim. Lebo ked vo vypatej situacii, ked je zena totalne vyflusnuta z energie, nevyspata, unavena, vycerpana este prida niekto svojim dielom lebo, proste lebo...tak to je uz silne kafe. Tych depresii by bolo ovela menje. Ved si vezmite ako sa rodilo kedysi v domacom prostredi, ta zena rodicka mala klud, bola sama, oddychovala, kojila, a rodina tam bola na to, aby nie ze zdeptala ale vypomohla s deitatkom. V nemocniciach rodite masovo, pomocna ruka tak ako tomu byvalo a ako by tomu malo byt chyba, kazdy chce po vas dodrziavanie ich vlastnych reguli, predpisov a predstav...a vy sa tomu mate prisposobovat bez komentarov. Toto je privela aj na vola za danych okolnosti. A kym sa toto cele nezmeni, ze sa bude rodit v malych komornych prostrediach kde budu sakra ine podmienky k porodom a naslednym zotaveniam po nom, tal budu aj kriticke vyhrady. Pretoze cakat od kazdej jednej uplne stopercentnu spokojnost pri tej masovosti za akej sa porody deju je cista utopia. Prilis vela ludi sa angazuje v tejto veci, prilis vela personalu, prilis vela cudzich a rusivych elementov na to, aby to bolo uplne pohodove. Takze niekto tu dobru skusenost ma lebo ma zrovna stastie, niekto ma zlu a ma ten pech, ze mu to skazi radost. Ved kazdy chce mat len tu radost z tohto obdobia, snad nikto nechodi do porodnice s tym, ze tak teraz tam namiesto naberania sil budem s niekym bojovat, riesit nedorozumenia a konflitky. Nie? Ale stava sa a lepit si ruzove pasky na oci, ze tomu tak nie je, je pokrytecke ako traky. A rovnako zcestny je pristup ako tu v par prispevkoch odznel, ze sak nie vsetko bolo dobre alebo zle, ze nieco bolo fajn a nieco uplne na nic, najma co sa toho stredneho personalu tyka. To nie je v poriadku a nema sa to diat a je namieste sa voci takymto manierom ohradzovat, ak sa nebudeme tak to nevymizne.

katka.ott
13. mar 2011

tehulky, vsetci sme ludia a kazdy mame svoju povahu a svoje dobre a zle dni. lezala som na rizikovom 4 dni pred porodom. tam to bolo ako v "pioniersko tabore". keby som to vedela, tak si idem polezat aj mesiac 😎
na porodnici som tiez nemala problem - v noci som schytla dr. dubcovu a rano dr.exnarovu (? - tak nejako) a rodili ma exnarova a sisak, pritom dosiel aj docent (starsi pan, meno neviem) PA ma informovali cely cas o priebehu porodu, odpovedali na moje otazky. ako prvorodicka som sa stale pytala, ci je to normalne (bolo mi horuco, mala som triasku, napinalo ma). mala som aj studentov PA, medikov.
na sestonedeli boli podla mna skvele sestry, lekari, len izbolva lekarka bola taka nijaka. a upratovacky boli hrozne 😠 . ale na tie sa tu kazdy stazuje 😎

takze antolsku odporucam!

bv_alexandra
13. mar 2011

Ono je to presne o tom ako každý z nas vnima akú situáciu. Niekto to bude považovať za ok iný bude nato nahnevaný. Veštci sme ľudia. Ja som prvý krát rodila v Martine pred 12 rokmi. Jediny zlý zážitok ktorý mi odtiaľ ostal je zo zažívania, nakoľko mi to robili zaživa. A niekto to možno nepovažuje za zlý zážitok preto lebo má vysoký prah citlivosti na bolesť, ja mám uplne nizky prah citlivosti, a bolesti sa doslova bojim. a mam aj takú povahu že ked neviem čo ma čaká tak sa až tak nebojim, takto to presne bolo pri prvom pôrode lebo som nevedela do čoho idem, a čo ma čaká. Vtedy som epidurál rázne odmietla, stým že keď to zvládli iný zvládnem aj ja. Teraz nad tým zvažujem, ale poviem pravdu, že neviem, keď si predstavim tú ihlu, tak ma zas a zas len premáha strach. Takže je to presne o tom každý človek tú istú situáciu vníma úplne inak. Ja neodsudzujem nikoho. Bola som v decembri na Antolskej na gynekologickom a sestričky tam boli naozaj zlaté v noci po zákroku boli doslova pri mne skoro stále, a tým že horšie znášam bolesť tak jedna ostala pri mne sedieť kým som nezaspala.Takže klobúk dolu. Ale viem aj o tom že sú na oddeleniach a nie len gynde aj hocikde inde sestry, ktoré nie sú až také príjemné. Ale sme proste ľudia.
Ja sa považujem trošku ešte aj za staršiu školu, ked som prvý krát rodila, tak nebol žiadny internet, a ani taká dostupnosť informácii, možno aj preto niekedy sestričky majú správanie tako ako majú ak tam príde mamička ktorá si myslí že všetko vie len preto lebo si to naštudovala. Proste je to o ľudoch a ich názoroch. Ja tvrdim že lekári a všetok ostatní personál vedia čo robia a preto ja im určite do práce kybycovať nebudem. A možno sa práve tým nedostanem do sporu s personálom. Som takej povahy a zatial mi to nikdy nebolo na škodu. Nemám v pláne žiadny pôrodný plán, nemám v pláne sa ohradzovať proti klystíru a pod. Robí sa to tak roky a ja som za osvedčenú klasiku. Mne ide hlavne o to aby sa moje dieťaťko narodilo zdravé, a aby som bola aj ja v poriadku. Poviem pravdu, že sa cítim ako prvorodička niekedy, a keď budem v pôrodnici, a budem chcieť niečo vedieť resp budem potrebovať pomôcť tak sa opýtam a poprosim, neverím že ak je človek príjemný, že by mu bolo odmietnuté poradiť či pomôcť.
A vždy rešpektujem názor ľudí skusených, a na slovo vzatých. Viem že sa doba odvedy dosť zmenila, ale môj názor je ten že je to len tým že je vyššia dostupnosť informácii a pod.
Pevne verím že čo sa týka mňa, všetko dobre dopadne, a to isté prajem všetkým ostatným mamičkám.

jabadaba
13. mar 2011

@bv_alexandra Sandri, ale to nie je velmi spravny pristup, ze sme len ludia. Ano sme, ale ludia vz roznych poziciach ci zivotnych situaciach a tomu ma byt usposobene nase spravanie. Nikoho neospravedlnuje ak sa sprava nevhodne, to ze je to len clovek nie je ospravedlnujuce. Tak ako ja napriklad si nenosim svoje osobne problemy medzi cudzich ludi, ktori s nimi nenmaju vobec nic spolocne, tak to ocakavam aj od inych. Nikto tu nie je na ventil tym ostatnym. Hoci chapem, ze napr. taka praca zdravotnej sestry je tazka, tak si myslim, ze tam patri skutocne clovek co tu pracu chce robit a ma na to z ludskeho hladiska. Ak nie, nema tam co hladat skutocne. Preco inde o svete to taky problem nie je? A nehovorme o peniazoch, nase spravanie sa nemeria preda vyskou sumy na vyplatnej paske. S jedinym krivym pohladom som sa nestretla vo Viedni v statnej nemocnici po tazkej operacii. Vsetko tam srsalo trpezlivostou, ochotou a ludskostou. A bolo tam zopar slovenskych sestier. No pristup nebe a dudy ako to pozname odtialto. Takzeo no chyba niekde bude, jednak v ludoch samotnych, jednak v celom systeme, potm jasne, ze aj v nedostatocnom ohodnoteni. Ale za to nenesie vinu ten pacient. A adekvatne ohodnotenie si nezasluzi kazda jedna an block. Ma byt odmenena ta, ktora skutocne na takuto pracu ma potencial. Take nech su zaplatene tak ako si zasluzia. No, teda ak mam este zo svojej osobnej skusenosti s Antolskou, konkretne z chirurgickeho oddelenia - tak lekar fantasticky ale doslova. To bol pan doktor na spravnom mieste az som zirala a bola dojata jeho neskutocne ludskym pristupom. Zato sestricky, az na nejaku tu drobnu vynimku to bol jeden otras taky, ze som po troch dnoch odchadzala psychicky riadne rozhodena. Zaobchadzanie s pacientkami starsimi a vo vaznom stave - to bol hnus doslovne. Pocas mojej kratuckej hospitalizacie zomreli tri pacientky a to si este "uzili". JA som noc pred operaciou tiez mala tu cest, kolabujuc som este musela riesit neokrochane sestricky co sa rehotali ako kravy v sesterni, sak co, ze kolabujem nie? A az na jednu milu dievcinku boli aj sestricky studentky nieco otrasne. Takze uz pocas studia a praxe sa to nevie spravat. A ta co sa spravat vie este je na posmech svojim spoluziackam. No fuj. Tolko z mojej priamej osobnej skusenosti. Po par rokoch som zazila verbalnu facku na tom sekretariate co som popisala, a nebudem to brat, ze pan zastupca je len clovek. Nie! Ja som totiz tiez len clovek a ak ma niekto potrebu si na mne vyhojit vlastne problemy, potom je to clovek na nespravnom mieste. A to plati pre vsetkych. Len na Slovensku sa akosi nosi vsetko zlahcovat a sme zhovievavi tam kde netreba. Slusne jednanie ma byt na kazdej strane, tak na strane pacienta ako aj na strane nemocnicneho personalu.

alexandrah
13. mar 2011

cafte, @jabadaba - jedine, co ma napadlo, preco z rizikoveho poslali babu prec je, ze tam nemala ist, prip. ju tam nik neposlal ... ja ked som tam sla, moj lekar tam volal, alebo mas papier, ze tam ides, alebo daco ... tak mozno preto ju poslali prec ... ze tam sli akoze hned na prvy sup, a nik ich tam neposlal, predtym nevysetril ... ale to sa uz nedozvieme 🙂 inak si rizikove tiez velmi chvalim, ako tu napisali, ako v tabore, hehe!! fakt oddych, sper lekari, a aj väcsina sestier ...
na porodnici drviva väcsina sestier super, velmi pomahaju, fak, az na tu jednu, ale aj zaucajuce sa sestricky boli velmi mile, ochotne, super, vsetko povedali, naozaj, tam som nemala zle skusenosti ... a na tu jednu som pocas porodu zrevala, nech je ticho, lebo lekari, vsetci vystresovani, a ona najmudrejsia ... sak som to uz pisala ...
a na sestonedeli, raz som natrafila na blbu smenu sestier, ale inak fajn ... tam je to ako v uli, co aj treba cakat, clovek sa nevyspi, to je jasne, ked neplace tvoje dieta, tak susedkine ... ja som s upratovackami nemala zle skusenosti, sice upratuju o 6 rano, ale asi im tak nakazali ... co uz ...
a zase tu uplne nesprdavajte tu @shakes, keby som mozno ja pocula daco take hrozostrasne o inej porodnici, tiez by som mozno v dobrej viere varovala ... urcite to nemyslela zle ...
inak, vo vseobecnosti je to asi tak, ze lekari su fajn, a niektore sestry menej ... to je ale asi vsade ... hm ... clovek to par dni vydrzi ...ale fakt, ked som bola ja mila, tak sa ku mne aj drviva väcsina tak spravala ... neposielali ma dokelu, alebo tak ...
inak, k poporodnej depresii, asi som ju nemala, ale jednu noc som teda prerevala, lebo syncek sa mi furt budil, a plakal, a nespal, a ja som uz nevedela co, tak jedna sestra dosla ku mne, a hodinu sa so mnou rozpravala, bola hrozne mila ... akurat, ked mi ina navrhla, aby si synceka zobrali sestry na izbu, ajk sa robi v prvu noc, tak ma poslali niekam, ze sak som nerodila cisarom ... (co som vtedy nevedela, ze aj VEX sa povazuje za operacny zakrok, a ja som bola zdravotne na tom ovela horsie, ako baby po cisaraku ...), na 2. den tam vsak dosla taka starsia sestricka, a postavila mlade do pozoru, ze si syna hned vzali, na dalsiu noc, nech sa trochu vyspim, sice mi ho o 2 v noci priniesli, ale aspon dovtedy ...

bv_alexandra
13. mar 2011

@jabadaba ano moja suhlasim toto povolanie by mali robiť ludia čo sa preto tzv narodili, a takých je dosť no žial nájdu sa aj opačné prípady, ja sa snažim ich nevnímať. To bude asi mojou povahou že sa radšej schovam do kúta a počkám kým napr. pride druh smena ktorá mi rada pomože. ale viem že by to tak nemalo byť. :(

jabadaba
13. mar 2011

@alexandrah ved prave, ja si myslim, ze ta kritika voci Shake nebola velmi adekvatna. Len podala info co mala a nemyslim, ze to myslela v zlom. To co tu odznelo na jej adresu mi prislo dost neadekvatne. Lebo skusenosti mame rozne, ja som mala negativne tiez, ved si citala. Ale vidis, no idem to risknut zasa do tejto nemocnice. Ono, cely problem je, ze tu mame len tri porodnice, su neskutocne preplnene, hekticke, prilis vela rodiciek s roznymi problemami aj bez nich. A to je asi to kde treba zacat. Isteze potom toho maju dost vsetci. Tak personal ako aj samotne rodicky. Ja som aspon volaco spravila, adresovala som list na Ministerstvo, ze ma situacia v BA netesi. A ak by sa ozyvalo viacero zien, najma tych z regionov kde zrusili porodnice, tak by snad aj nastala zmena. Ale ked to prijimame pasivne, ze sak nejako bolo a bude, nejako to vydrzime aj ked mozno natrafime na mrzuty personal....tak sa nezmeni nic. Darmo tu budeme vypisovat svoje skusenosti. Situacia je nenormalna a neunosna a takto sa ani rodit neda a ani pracovat, ked beriem ohlad aj na zdr. personal.

Hm, aj ja som bola mila na sekretariate a mala si vidiet ako sprosto ma vyhodil pan zastupca. Nikam nevstupujem so zamracenou tvarou a bez usmevu. Asi aj preto som bola neschopna okamzitej reakcie, zostala som doslova v soku, neschopna adekvatnej reakcie. No tak co si budeme hovorit, nie vzdy nas usmev aj niekoho zaujima. A nie vzdy je na nas ako sa k nam ini spravaju. 😉

bv_alexandra
13. mar 2011

Ja čo môžem povedať na centrálnom prijme je katastrofálny prístup, vždy keď som tam prišla vždy som sa s tým stretla. Ale vravim na oddelení to bolo o niečom inom. Nepáči sa mi napríklad aj postoj a to som sa s nim stretla už viac krát ked vidia že chodim do súkromnej polikliniky, tak sa viac krát ku mne správali tým spôsobom že prečo som si nešla tam, a to podotýkam že urgent som využila vždy len v krajnom prípade, vždy sa snažim radšej doma pretrpieť, a isť k svojmu lekárovi, no nie vždy sa to dá. Posledne v decembri ked som bola na kyrete, už s horúčkami som tam prišla, tak som si tiež vypočula spršku komentov že keby som nenavštevovala kadejaké súkromné centrá nemuselo to dojsť do stavu takého ako to došlo, ale nikto si pritom neuvedomoval že ja ako pacient zato v skutočnosti vôbec nemôžem, ja som nezanedbala nič, a je ťažko povedať kto čo zanedbal, ale odsudzovať ma za to, a pritom som tam prišla o siedme večer v horúčkach a neskutočných bolestiach, ale cez to všetko som si ešte zabezpečila všetky papiere o tom čo mi vlastne je aby vedeli.Ja som totižto mala isť na kyret v piatok ráno do jednodňového centra na Strečniansku, odoslal ma tam môj ošetrujúc lekár, a ja som nevidela dôvod o tom pochybovať. Ešte vo štvrtok ma tam odoslal lebo som už bola v bolestiach, ale tam usudili že to počká do rána, a že mi to urobia v piatok, no ja som už večer vo štvrtok škriabala doslova steny tak ma priateľ odviezol na Antolsku.To si ani neviete predstaviť čo všetko som si vypočula, a to nehovorim o otm že som na centrálnom papiere odovzdala do ambulancie, a nechali ma tam čakať hodinu, kým vyšla sestrička a povedala mi že mám isť hore na gynekologické, tam vyšetrenie a opať dolu na centrál na predoperačné vyšetrenia a čakať kým budu výsledky, a to všetko sama, po svojich v ukrutných bolestiach. Nakoniec ma operovali už v 40tkach horúčkach a miesto 2 dňovej hospitalizácie to bola týždňová, a bola by aj dlhšia keby som ich nepresvedčila že injekcie mi má kto pichať. V noci po zákroku mi dr. povedala že som mohla dostať sepsu.
Pani dr ktorá ma operovala, mi dopodrobna všetko vysvetlila, aj do budúcna, ale ten prístup čo tomu predchádzal naozaj katastrofa.Takže ja mam zatial len túto zlú skusenosť a to s centrálnym prijmom na Antolskej, a verim a dúfam že ostatné oddelenia sú už o niečom inom. A na gynekologickom ako vravim to bolo už uplne iné, a bola som spokojná, teda okrem stravy, to som nedokázala zjesť. 🙂

jabadaba
13. mar 2011

@bv_alexandra ja Ta aj chapem, ze nemas povahu bojovat s niekym, no komu sa chce vsak? Ja som tiez dlho predlho kadeco zniesla, vzdy som bola prekvapena zo spravania, ono ked to ani necakas lebo sama sa spravas inak, tak to zaskoci a paralyzuje. Ale som si povedala dost. Uvedomujuc si svoju vlastnu hodnotu si uz iste maniere nenecham. A ked treba, stazujem sa. A zrejme sa este budem musiet naucit reagovat okamzite a v pripade potreby skutocne poslat neokrochanca tam kam patri. S kludom pekne, ale razne. Pretoze nemocnica nie je o tom, ze tam idem vydrzat co kto na mne bude skusat. Velmi nemam rada tie reci typu, ved tych par dni vydrzim. No nevydrzim, to totiz nie je o mojej povinnosti nieco vydrzat. O tom to nie je. No mame sa este co ucit co do asertivity... 🙂

bv_alexandra
13. mar 2011

@jabadaba súhlasím s tebou. Snád aspon naše deti ked dospejú budú mať k dispozícii lepšie podmienky čo sa týka zdravotníctva, lebo je to naozaj jedna velká katastrofa. Len je smutné že vždy do dostane pocitiť len pacient. Ktorý za to vlastne nemôže, platí si celý život ZP a nakoniec ked potrebuje nedostane sa mu ani adekvátnej starostlivosti

jabadaba
13. mar 2011

@bv_alexandra no neprijemne. Desny postup. A ano, aj ja vyuzivam prevazne sukromne zariadenia. Veru, nemaju to radi, ale akoze sorry, predsa kazdeho osobna vec. A ostatne, to ze vyuzivame sukromne zariadenia ma zrejme aj iste dovody, pre mna napr. je to ovela komornejsie prostredie (mna velke nemocnice desia), prijemny a osobnejsi pristup, eliminacia cakania cele hodiny v cakarni. Moj cas je drahy, nemozem si dovolit pol dna sa bavkat kdesi v spitaloch. Pre
to napr. pre mna bola nocna mora to, ze som musela riesti aj svoj púorod v nemocnici. Chcela som ist do Kocha, jedinej pripravovanej sukrm. porodnice, ale msola, neotvoria ju do mojho porodu. A teda, poviem uprimne, ze neoblazuje ma chodit do nemocnice na poradne aj ked je sestricka a lekar fajn. Necitim sa chora, nepatrim tam proste, ved tehotenstvo nie je ziaden patologicky stav, ale tak sa obcas citim. Nerobi mi dobre prechadzat pipri onkologickych ambulanciach, popri chirurgii a podobne....nie, toto nie je miesto ktore by mala navstevovat zdrava tehotna zena. Pred teho som si uzila nemocnic az az, teraz som zdrava a tuzim po inom, privetivejsom prostredi. Podla mna celkom logicky, ved nie som tazko chora, som tehotna, cakam noveho cloviecika...ach jo. A este ked mi to ma osladit niekto neochotny...uf.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre