Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

janulkan
9. máj 2014

@hammy dakujem, uz mi odpisali ajna maila 🙂 ze je lepsie ked maju tu predporodnu pripravu ci co je to v strede tyzdna o 10tej, len to zas nemam s kym autom, no uvidim 😀

minaz
9. máj 2014

@janulkan ahoj, my sme sa tam boli s mm pozrieť tiež v nedeľu a bez predošlého dohovoru a ohlásenia. nemali s tým žiadny problém, všetko nám poukazovali, len sme si museli počkať na primára, bo mal pôrod a potom ešte jeden súrny prípad, ale netrvalo to dlho. bol veľmi ochotný, aj sa popýtal, ako si čo predstavujeme...bolo to už síce tri roky dozadu, ale myslím, že sa to určite nezmenilo. 🙂

nienna
16. máj 2014

ahojte 🙂 akosi sa neviem dočítať, koľko samostatných izieb je v BS.....ja ak tam pôjdem rodiť tak chcem jednoznačne mať vlastnú izbu kde budeme po celý čas aj s manželom, aká je šanca že sa mi ujde?

kvietok333
16. máj 2014

@nienna Ahoj, je tam sest nadstandardnych izieb. Ja sa tam chystam rodit a povedali nam, ze rezervovat sa nedaju, ale ked prides na prijem do porodnice rodit a nemali by volne, zapisu si ta do poradovnika a hned ako sa izba uvolni, ta tam presunu. Tazko povedat, aka je pravdepodobnost, ze bude volna.

nienna
16. máj 2014

@kvietok333 hmmm nuž 6 nie je až tak málo, tak hádam sa ujde 🙂 vďaka za info

gabitimi
17. máj 2014

@dulkagabulka ahojte, ja som rodila v BS pred 2,5 rokom.
dovod, pre ktory oxitocin v 3.dobe p.primar jednoducho prikaze je asi ten, ze raz mu tam jedna tvrdohlava pacientka kvoli tomu, ze ho odmietla, skoro vykrvacala, tak odvtedy je v 3.dobe povinny.
a plati, ze ak mate svoje poziadavky, akekolvek, a mate ich v porodnom plane podpisanom primarom, tak vam urcite vsetko splnia. ALE ak nie, mate smolu, mozte sa spoliehat len na svoju asertivitu a privetivost personalu.
ja som rodila 2tt pred terminom, pp mi primar nestihol podpisat (kedze aj tu jedinu poradnu, na kt. som bola, mal niekto iny). Dr na prijme uz pri mojom rozbehnutom porode som ziadala, ze chcem porod nechat prirodzene plynut bez urychlovania oxitocinom. Na to sa ma opytala, ci mam pp. Ked som jej povedala, ze nie, tak ona na to ustipacne : "Tak co by ste chceli!?". Nastastie sa sluzba zmenila a dr Spila mi v tomto vysiel v ustrety (teda do fazy, kym som ho ho, kvoli nepostupujucemu porodu a odtekajucej plod. vode, fakt potrebovala). PA na sale, aj novorod. sestre som sa musela doprosovat, keby mi "aspon" malu hned prilozili na brucho. Horko tazko. ale az po utreti a vazeni. a v pamperske. Aj napriek tomu to bol krasny zazitok. Hoci nabuduce, urcite len s podpisanym PP.

gabitimi
17. máj 2014

chcela by som este dodat, ze som rodila pri dr Siskovi, nie pri dr. Spilovi. Ten mal v tom case zrovna dovolenku.

dulkagabulka
17. máj 2014

@gabitimi pôrodné prianie nemusí nikto podpisovať..nepíšme pôrovné plány, píšme pôrodné priania..vopred vyslovené prianie je právnický pojem,ktorého dodržiavanie sa zaviazala naša vláda podpísaním Medzinárodného dohovoru o ľudských právach a biomedicíne..kedže je to medzinárodný dohovor, je nadradený aj našim zákonom.....A tzv. pôrodné prianie je dokument, v ktorom je vyjadrené tvoje prianie, čo sa bude diať s tebou a tvojim dieťaťom a ak si ho dokázateľne predložila, a nebol dodržaný /trebárs ti "preventívne" a nie cielene pichli oxytocín, ktorý si odmietala,alebo ti urobili tzv. preventívny nástrih a ty si ho v dokumente odmietala, ak ti separujú dieťa napriek tvojmu nesúhlasu atd.. môžeš následne vymáhať ujmu..áno, zatiaľ idú ženy do Bruselu na Európsky súd pre ľudské práva, ale judikát tohto súdu bude závazný aj pre nás....nikto ti nemôže diktovať, čo si môžeš dovoliť želať a čo nie...to je porušovanie najzákladnejších ľudských práv..to, že nejaká tvrdohlavá pani niekedy niečo spôsobila neoprávnuje nikoho, aby konal násilie na všetkých ostatných ženách...opakujem, nie sme povinné nikomu dávať schvaľovať naše priania..

dulkagabulka
17. máj 2014

@gabitimi posielm ti link...nie kvoli tomu článku , ale kvôli nahrávke od českej právničky Adély Hořejší, ktorá je pod ním..ona zastupuje teraz dve ženy pred Europskym súdom pre ľudské práva / jedna zo žien tam teraz žaluje nemocnicu napríklad za nástrih..niekolkokrát zopakovala, že si ho neželá a aj tak jej ho urobili/...možno dalšia bude taká, ktorej pichli preventívne oxytocín, ked ho odmietala,alebo ktorej separovali bábatko...takéto chovanie je v kultúrnej spoločnosti neospraveldnitelné...ženy, zoberme si pôrody späť do svojich rúk...nedovoľme aby s nami takto jednali...
http://blog.baraka.cz/2014/05/monopol-poskozeny...

gabitimi
17. máj 2014

@dulkagabulka dakujem, pozriem si to. napriek prianiu rodicky, nemozu napr. odobrat matke babatko po porode,... hmm,... ja som pri prvom porode (ktory teda s prirodzenym nemal asi vela spolocne) doslova prosikala, aby mi babo po porode prilozili (rozumej, aspon dali, ked aj zabalene do narucia!) , ale nie. maly bol odomna asi meter, dociahla som na neho len malickom. potom mi ho vzali (lebo vizita p-primarky!) a doniesli takmer po 4 hodinach na izbu. podotykam, ze som sa citila po porode super, malinky bol tiez v poriadku. z tohto mam doteraz traumu. a mozno si niektore poviete, ze si to len namyslam, ale citim nasledky tohto aj vo vztahu s mojim synom, a rozdiel oproti tomu, ze dcerku som mala po porode naozaj nonstom pri sebe.

dulkagabulka
17. máj 2014

@gabitimi nenamyšlaš si, ja ti verim...to, čo sa deje po pôrode. ked matka a babatko je nerušené po pôrode je posvätné- a ak nás o to necitlivo pripriavia , môže nás to bolieť celý život
V podstate, kam sa len pozrieme, politika, zdravotníctvo, školstvo- všade nám vládnu a niečo prikazujú ludia, ktorí všetci boli separovní...už niekolko generácií.. to sa podpíše nielen na matke, ale aj na buducnosti dietatka

dulkagabulka
18. máj 2014

@gabitimi zosumarizované- nie ze nabuduce pojdeš s porodným plánom podpísaným niekym z nemocnice, ale s Pôrodným prianím, podpísaným tebou a zaslaným doporučene na riaditeľstvo nemocnice 😉 ...aby si mala dôkaz, že si to odoslala 🙂

tlacena
23. máj 2014

dulkagabuka, ďakujem za link. Je to až zarážajúce čo všetko my ženy necháme so sebou robiť len preto, že pán doktor to povedal. Ja osobne mám veľmi zlé skúsenosti s nemocnicami a lekármi, takže sa potvrdzuje môj názor, že si treba otvoriť ústa a začať o tom rozprávať. Lebo keď počúvam alebo čítam komentáre mamičiek na Novozámockú nemocnicu, že bolo všetko v poriadku, malého mi priniesli hneď na druhý deň, tak sa pýtam, čo je na tom v poriadku??? Nechcem predsa od personálu nemocnice, aby mi spravili kávičku a priniesli čerstvý maslový croissant, ale iba to, aby mi dali MOJE dieťa. Samozrejme ak je v poriadku. Práve preto som sa rozhodla ísť rodiť do Banskej Štiavnice, pretože dúfam, že tam so mnou budú lekári a personál zaobchádzať ako s človekom (ktorý chce o sebe a SVOJOM dieťati rozhodovať - pôrodný plán) a nie ako s vecou resp. zdravotnou kartou, ktorá nemá žiadne právo sa ozvať a tobôž nie pánovi Bohovi Doktorovi niečo hovoriť. Snáď bude môj pôrod bezproblémový a podarí sa mi presadiť aspoň niečo z toho čo by som chcela. Držte mi palce.

dominika911
25. máj 2014

@luc1980 no blahozelam k viktorovi🙂 ako ste to vsetko zvladli? prosim napis mi viacej...kde bola dcerka,stihli ste to do BS? A byvali ste v apartmane. po porode? kto ta odrodil a ake to bolo? Nas to caka za tri mesiace a kuscik...tak som zvedava, ci stihame presun🙂

luc1980
26. máj 2014

@dominika911
Hoj, v BS sme boli ale nakoniec sme na reverz odisli ... 5 dni po termine som mala pocit ze sa nieco deje ale mylila som sa.. kontrola v BS ukazala ze sa este neotvaram a krcok je tuhy.
Hucali tam do mna 3 lekari ze nemam sancu po prvej sekcii dat spontanne dieta ktore ma nad 4 kila a ze budeme rodit sekciou hned na druhy den rano. O nicom sa nechceli ani len bavit.
Lekarka bola uplne turbo oprskla. Omylom som ju totiz titulovala "sestri, prosim vas...".
Normalne som sa zbalila a vypytala som si prepustacie papiere. Odchadzala som otrasena (ich pristup bol pre mna velkym sokom ☹ ), nestastna, vystrasena, zufala...
Nakoniec som isla 41tt0d do trencina kde mi dali sancu na normalny porod a od piatka do pondelka sa so mnou marovali a snazili to spustit. Zial porodne cesty som nemala natolko zrele aby som to dala sponrtanne tak sme nakoniec predsa sekciou skoncili ale pointa je ze sa ku mne spravali ako k cloveku a dali mne aj malemu sancu na spontanny porod. Neviem preco BS drzi stale titul BabyFriendly porodnica. Zacinam pochybovat aj o legitimnosti prvej sekcie (KP).

Bonus: ked som sa spominanej lekarky pytala s malou dusickou ze ci si mysli ze by aj po dvoch sekciach bolo mozne donosit a porodit zdrave babo bez nejakeho vacsieho rizika skoro ma zozrala. Nahucala na mna ze "ako sa mozete take nieco vobec spytat??!?!?!" "Ja vam predsa neviem zarucit nic, ... bez rizika!!!! Co su to za otazky?!?!" a pod... no skamenela som uplne... len som kukala na nu jak puk .. guca v krku, sanka dolu.

Takze asi tak. Babyfriendly su potial pokial mas dokonalu situaciu a otvaras sa a dieta je tabulkove. Pokial sa ale jemne odchylis od "bezpecneho normalu" tak rezu... Skoda. Prostredie je tam celkom fajn aj vacsina personalu je super. Neviem co sa tam stalo.. akoby zleniveli alebo co.. hm 🤐

sapa20
27. máj 2014

Baby nova skupina Porodnica Banská Štiavnica

dulkagabulka
27. máj 2014

@luc1980 prave minuly tyžden mi pisala žena, ktora mala dve sekcie /rovnaky scenar ako ty/...tretie babatko porodila vaginalne..nadherne..s užanou podporou PA v Hainburgu...dufam, že nam napiše pribeh..

a ano, presne o tom to je, že pôrod ma byť pod tvojou kontrolou...že rozhodnutie by nemalo byť pod natlakom

gabitimi
27. máj 2014

@luc1980 ja pri tvojom prispevku rozmyslam, ci sa nedalo este dlhsie jednoducho pockat, kym sa porod spusti sam. ved stale si mala este tyzden k dobru. mozno by porodne cesty predsalen este dozreli. ci? hlavne, ze ste obaja zdravi 🙂

a este pre upresnenie mojich predoslych prispevkov. 1. dietatko som nerodila v BS, len 2. dcerku.

booklover
27. máj 2014

@sapa20 tú novú skupinu nemôžem nájsť, skús dať link.

ja som rodila v BS pred takmer 4 rokmi a chystám sa zas. bola som maximálne spokojná, pôrodné priania/plány som nemala. holenie prakticky nebolo 😀 sestra proste tak chcela. oxytocín mi ponúkli, ale kým som vyslovene nepovedala, že súhlasím a chcem, tak mi ho nedali. mala som odtečenú plodovú vodu a už to trvalo fakt dlho, takže to bolo rozumné aj s ohľadom na bábo. nástrihu sa dr chcel všemožne vyhnúť, sám mi masíroval hrádzu. ale nebola som pripravená (teraz mám epi-no) takže sa nedalo nič robiť. oproti Zv nielenže neviažu nohy remeňom, ale ani žiadne remene nemajú 😉 Janku mi hneď dali na prisatie, ale umytú, čo som bola rada 😉 a bola so mnou stále aj s manželom. Spýtali sa pekne, či by mi nevadilo, keby mi ju priložili 🙂 milé to bolo. a krásne, naozaj. nadštandard sa uvoľnil akurát, keď som rodila, takže som šla rovno zo sály tam. manžel sa chodil učiť kúpať, kým som ja lehnila pri telke. aj na vyšetrenia s dcérou chodil on, žiadne vizity, súkromie. ochota. všetko OK.

daniela1983
27. máj 2014

@booklover ja som myslela ze tam robia automaticky bonding a nie ze babo bezia najprv umyt 😒

alexandra2222
27. máj 2014

@sapa20 skupinu sa mi nedari najst

booklover
28. máj 2014

@daniela1983 ja som si to nepýtala, takže to je jedna vec. druhá vec je, že som chcela darovať pupočníkovú krv do verejného registra, takže sa museli k tomu urobiť nejaké úkony ešte. sedela som na kresle, odkiaľ som sledovala, čo s ňou robia, mala som super výhľad. a manžel sa nechcel odo mňa pohnúť, takže on sa na ňu nešiel pozrieť 😉 dcéru mi doniesli umytú, čo som bola rada. vyhovovalo mi to tak.

kvietok333
28. máj 2014

@luc1980 Ahoj, mrzi ma, ze ti to takto dopadlo v BS a vlastne cely porod. Hlavne je teraz, ze ste obaja OK: Ako sa volala doktorka v BS, ktora sa k tebe takto chovala? Broskova, ci Podobenova?

sally04
28. máj 2014

Ahojte maminky, mam este jednu otazku, nenasla som tu nejaku podobnu temu, tak pisem sem. Prosim vas, mala niektora v BS zazmluvnenu porodnu asistenku? ako sa to vlastne vybavuje? mate s niektorou porod. asis. skusenosti? co si myslite koho radsej zazmluvnit. Mudr. ci porod. asistentku?

booklover
28. máj 2014

@sally04 ja som nemala nikoho zazmluvneného, a myslím, že keď je človek rozumný, tak sa dohodne s hocikým tam. v iných pôrodniciach, kde som bola pozrieť neviem-neviem 😝

daniela1983
28. máj 2014

@booklover jasne chapem, ale aj tak si myslim ze v takej vyhlasenej porodnici akou BS urcite je, by bonding mali robit automaticky a nekupat mimino po narodeni...

sally04
28. máj 2014

baby, ja som z vasich nazorov neskutocne zmatena...nerozumiem uz nicomu...jedna pise bolo super, druha , ze bolo hrozne, nic moc...uplne som stratena...som v tomto kraji nova a voobec nikoho v BS nepoznam, chodim k Podobenovej ale nie som s nou vobec stotoznena...pride mi studena ako psi cunak...neviem co mam robit uz teraz vobec!

luc1980
28. máj 2014

@dulkagabulka nuz... o vaginalnom porode snivam asi odvtedy co si plne uvedomujem ze som zena. viem ze by som to zvladla, plne verim sebe aj svojmu telu a pozri... neda sa. hm. o tretom porode si ani neodvazim snivat ... zatial. v TN mi povedali ze treti uz automaticky sekcia.. aje ked, povedala mi to sestra takze primar neviem co si o tom mysli... ale predpokladam ze by s nou suhlasil a vaginalny porod by nedoporucoval. tesne pred odchodom na sal som sa v pripravnej miestnosti (porodny box) skoro zosypala. psychicky som nevedela spracovat informaciu ze zase zazijem apendektomiu namiesto porodu ako ma byt :( slzy mi tiekli triasla som sa.. chcela som utiect ...zacievkovana a v operacnom plasti ... nakoniec som to dala.. ale stalo ma to strasne vela sil. na izbe pak mamca-prvorodicka s tazkym ale nadhernym porodom za sebou a 24 hodin som pocuvala jej detailny popis celeho porodu...ah zeny, poviem vam, srdce mi na kusy trhalo.

nevadi. maly je zdravy, ja som zdrava, rastieme ako z vody. mala by som byt stastna. aj som.. ALE.. stale je tu to ALE. :(

luc1980
28. máj 2014

@gabitimi pockat? v piatok ma prijali s tuhym krckom otvorenym len na jeden prst. zadelovali mi 1/2 prostinu rano o osmej a pak o 1400. v sobotu vecer mi odisla plodova voda. kontrakcie boli pravidelne a trvali cca minutu a opakovali sa po piatich minutach, pak nasledovalo vysetrenie a po nom kontrakcie ustali. to bolo v nedelu vecer. v pondelok rano som na vizite s primarom pocula verdikt a suhlasila som. s podmienkou ze ked sekciu tak hned lebo uz to cakanie nezvladam. naozaj. bola som v stave ktory ani zdaleka nebol pohoda a relax. ten tlak okolia ("este nic!?!?!?" "no co? uz to bude?" "luci ale ved vy prenasate!" "ste okej?! este si neporodila?") sa nedal vydrzat. plus tie neustale monitory a hybanie bruchom lebo moj syn je "neresponzivny" a oni potrebuju na monitore vidiet viacej pohybov... a otazky "bolesti su nejake?" pod.. no povedzte mi kto by takto bol schopny porodit spontanne.. :( najhorsi zlom bol vlastne ked ma po noci v kontrakciach a odteceni plodovej vody z soboty na nedelu v nedelu vecer poslali spet z izby cakateliek na oddelenie sestonedelia. to som pochopila ako jasny signal ze "tak tato rodit spontanne nebude, nech uvolni postel tym co budu" poviem vam pekna podpasovka. JAU! plakala som jak male decko...

no ale k veci, ja neviem ci sa dalo cakat,... nejaka dula odpovie mozno.. da sa? v sobotu vecer odtecenie plodovej vody, v dalsi stvrtok som mala mat 42tt0d. mala som cakat na stvrtok? odtecenie plodovej vody uz vela priestoru na cakanie nedava... ci?

hlavne, uz je to jedno...

horana
28. máj 2014

@luc1980 No asi este mohli v tvojom pripade pockat. Ja som rodila oba razy v BS, prvy porod pred 10 rokmi v case ich najvacsej slavy, teraz cim viac citam ako sa horsia a pribuda negativnych ohlasov 😒 v tych casoch sa asi viac snazili, nakolko jediny negativny vtedy nemali na forach este na inych servroch... Ale prenasala som 14 dni a nechali ma, inak tiez mi vraveli ze malo pohybov, ale kedze prietoky OK, a na monitore uz sestra zacinala ze ked nedudu pohyby budu musiet riesit, poviem mozno to bolo nezodpovedne ale vedela som ze sa hybe inokedy a teda som oklamala a snazila som sa pohybat bruchom a drgla do pristroja kym nepozerali a ono to spravilo par hrbov, naco teda nasledne blahosklonne vyhodnotili graf ze OK. Porod sa mi spustil na 15. den nadranom samovolne, potom co mi sestra poradila ze mam zjest na veceru total palive jedla (este pamatam ako som nasilu tlacila feferonovy salat z ktoreho ma napinalo a slzili oci), zaliala som tiez na neoficialnu radu sestry cervenym vinom, vraj doprajte si co ste ako tehotna nemohla, to spusti...a fakt spustilo...co je pointa cakali tie plne 2tt naviac!! A napriek tomu ze bola nazelenala voda, narodil sa bez komplikacii zdravy chlapcek, za par hodin, porodne cesty boli akurat nachystane a stiplavost popohnala.
SKoda ze sa uz tak zhorsili ako pozeram uz toto co som zazila ja, by zrejme nebolo mozne ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre