Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

crysmile
16. feb 2011

ahojte, tak sa k vam pridavam, po skusenosti s mojim prvym porodom hladam inu porodnicu.. zatial teda BS, aj ked myslim ze pri nej ostanem 🙂

@lucia1981 pozeram ze si tiez Julovka.. 🙂

idete si pisat porodny plan?

lucia1981
16. feb 2011

@crysmile ahoj! akurát dnes som hovorila manželovi, že by som si ten pôrodný plán mohla napísať, pozerala som, že v BS ho akceptujú a snažia sa podľa možností rodičke aj vyhovieť takže určite si ho napíšem, kde si rodila prvý-krát?

crysmile
16. feb 2011

@lucia1981 vo zvolene.. 🙂 no ja urcite chcem porodny plan, je to dobre, ked si to pozrie primar a podpise to, malo by sa to respektovat.. chcem tam zahrnut samoprisatie, chcem aby respektovali ze nechcem oxytocin a chcem byt informovana o tom, co mi podavaju a co mi idu robit a preco.. okrem ineho.. este si to musim nastudovat..

mouse33
17. feb 2011

ako som tu citala oxytocin vsetkym podavaju, ak si ho das do PP tak ti ho primar vyskrtne, nakolko je tam potom riziko vykrvacania

babenky je tu niekto, kto ide rodit okolo 20 marca?

ivka82
17. feb 2011

@mouse33 presne tak, ale mne povedal iba že počas 3 doby porodnej ho davajú..

happy8051
17. feb 2011

@mouse33 ja by som oxytocin az tak razantne neodmietala... ako poznam primara (a to velmi dobre 🙂 ) oxytocin nepodava automaticky kazdej rodicke, ale len ked to uzna za potrebne..
ja osobne som ho tiez dostala cca 20 minut pred narodenim malej a pomohol mi.... mala sa aj tak dlhsie tlacila von, pretoze som nemala kratke kontrakcie, takze bez neho by to trvalo minimalne raz tak dlho. nechcem strasit, ale hrozin pridusenie a ine komplikacie, takze ak by lekar povedal, ze ho treba dat, nehadala by som sa

crysmile
17. feb 2011

jasne, uvediem do porodneho planu ze chcem aby mi podali oxytocin az ked to bude nutne.. ja nie som proti podaniu, ale proti tomu, aby sa podaval rutinne..

kulinan
18. feb 2011

tiež som verila primárovi a nesklamala som sa. Ja som neni lekár aby som vedela čo treba a čo nie. Tam su odborníci,ktorí ked povedia treba tak netreba tvrdo odmietať,vždy to má nejaky dovod. Chápem aj tie,ktoré sú tvrdo proti akymkolvek urýchlovačom, ale aj tie,ktoré povedia ano chcem. Ku nim som patrila aj ja, aj tak to nebolo jednoduche. Treba sa rozhodnúť podla seba, aby ste hlavne vy boli psychicky na tom dobre. Ja som si porodny plan ani nepísala,pre mna to priorita nebola. Hlavne že sme tam boli s manželom tie krásne chvilky spolu,v super kolektíve doktorov a sestričiek,viac som nepotrebovala.

Tak držím palčeky,nech vám to dobre dopadne,hlavne nech ste zdrave vy aj vaši drobci

crysmile
18. feb 2011

hm, nie kazdy lekar sa rozhoduje tak, ze rozmysla ci je to v danom momente opodstatnene, mnohi robia veci rutinne, len preto aby sa vyhli moznym komplikaciam, ktore mozu ale aj vobec nemusia nastat.. potom to vyzera tak, ze kazda druha zena ma nastrih a pod.
verim tomu, ze v stiavnici budu respektovat mna a moj nazor na porod.. nie som proti tomu aby doktor robil co treba, ale nech som o tom patricne upovedomena a nie som pri porode ta, ktora len rodi a druhi o mojom zivote a zivote mojho dietata rozhoduju... v konecnom dosledku nasledky budem niest ja a moje dieta, nie oni..
je tu nejaka mamina co ma za sebou taky porod v BS? ci je to len naoko ze respektuju porodny plan?

happy8051
18. feb 2011

@crysmile porodny plan urcite respektuju, ak jeho body nie su v rozpore so zaujmami rodicky alebo babatka v danom momente....
ja svoj porod povazujem za uzasny vysli mi v ustrety sam opat 🙂so vsetkym co sa dalo
mala som porod indukciou a uz rano mi primar vsetko podrobne vyvsetlil. povodne som chcela rodit bez vyvolavacky, ale mala uz musela ist von, pretoze som mala komplikacie a takmer cely treti trimestrer som stravila v porodnici... bola som unavena... medikamenty som neodmietla, lebo bolo dolezite, aby bola mala cim skor na svete...
priritou pre mna bolo aby mi malu prilozili hend po porode... to sa ale nepodarilo, bolo treba odsat jej hlieny... ale priniesli mi ju hned ako bola cista a oblecena a mala som moznost ju hned prilozit a potom drzat v naruci dovtedy, kym som nemusela ist pod narkozu.
z porodu mam super pocit a cca o rok sa chystam opat 🙂

crysmile
18. feb 2011

@happy8051 porodny plan planujem dat podpisat primarovi.. a jasne, ze tam bude ze v pripade nutnosti nie som proti podaniu toho a toho.. len aby ma informovali o plusoch a minusoch ak na to bude cas.. a ak nie mna, mojho manzela..
a som rada ze si spokojna so svojim porodom, tak to ma byt 😉

majkamojka
19. feb 2011

@mouse33 Môj termín je 18.3. 🙂 Bola som sa už ukázať v BS. Pred ôsmymi rokmi som tam porodila dcérku. Dosť sa tam zmenilo. Moje dojmy nie sú už také ako boli pri prvom pôrode. Hneď prvé ma zarazilo, že keď sme prišli do pôrodnice nikto si nás ani nevšimol. Nevedela som kam mám ísť. Kopa dverí a ani jedny označené. Blúdila som po chodbe. Sestričky asi boli niekde zavreté v tých dverách ☹ Pýtala som sa tehuliek čo tam sedeli na chodbe a tie ma navigovali k primárovi. Tak som si sadla k nemu do čakárne, kde na mňa vyštekla sestra či už mám urobený záznam, že bez neho k primárovi nemôžem ísť. Tak sa ma ujala a ešte mi dala ocikať papierik, keďže som si nedoniesla moč, nakoľko som vôbec neplánovala že ma budú ihneď prezerať. Potom som nevedela nájsť to správne WC keďže som nepredpokladala že "páni, návšteva" je práve to pravé a predstavte si, bolo. Vzorku som si dala do obalu od vreckoviek pretože mi bolo blbé ísť pomedzi kopu ľudí s očúraným papierom. No a to som nemala robiť. Zasa som dostala hubovú od sestry. Ja nie som zdravotník a ani netuším čo mi to robila za testy. Bola som už unavená keďže som cestovala dve hodiny. U primára bolo fajn, ten ma za nič nezvozil 🙂 Ešte mi aj povedal že ho mrzí že mi nemôže ukázať pôrodnú sálu nakoľko tam prebiehajú pôrody. Odpovedal mi na čo som chcela úplne v pohode bez stresovania že má plnú čakáreň. Informoval ma o tom aké vyšetrenia budeme ešte potrebovať. Potom som išla na predpôrodnú prípravu. To som zasa blúdila keďže ešte vždy som nenarazila na nijakú sestričku alebo niekoho kto by mi povedal kam mám ísť. Na príprave nás bolo 8 mamičiek + 7 oteckov. Dosť. A to už nebudem ani komentovať keďže mám pocit, že mi tam nejako nevyhovovalo takmer nič. Prosím je tu niekto kto mi povie že to bol iba "blbý" deň a že inak to vôbec tak nechodí. Mám totiž stres z toho že keď tam prídeme s už odtečenou plodovou vodou a pôrodnými bolesťami a budem tam chaosiť po chodbe a naháňať si niekoho kto sa ma ujme ☹

lucia1981
19. feb 2011

@majkamojka ahoj! tak po prečítaní Tvojho článku som teda ostala riadne zarazená, čítam tu v poslednom čase samé chváli BS a teraz toto, ja nemám dobré spomienky na svoj prvý pôrod v LC a preto som si vybrala BS ale teraz som ozaj nejaká sklamaná z toho..... ☹ ☹ ☹

bellablonde
19. feb 2011

@majkamojka snad to bola vsetko len zhoda nahod, ja som sa tam citila fajn.... ale....na prvej, ci druhej navsteve mi robili utz (hore na poschodi) a tam mi to prislo vsetko komplikovane, dr. tam nebola, cakalo sa, kym sa nazbiera viac zien na vysetrenie (asi po hodine cakania! som povedala muzovi, nech to ide vybavit, ze maju predsa ordinacne hodiny na utz, tak nech tam niekto pride a urobi nam ho. Podotykam, ze doktorka bola volna, nerodila prave niekoho)
Zo spominaneho oznacenia wc som aj ja mala najprv chaos.
Potom som prisla na to, ze sestricky sa najviac zdrziavaju vo vysetrovni a so vsetkym, co som potrebovala, som im tam slusne klopala, pytala sa a vzdy dostala milu odpoved.
Samotny porod, nasledny pobyt bol vyborny. Nemam ziadne vyhrady a keby sa nam nahodou niekedy zadarilo, ideme do BS opat.
🙂

ivka82
19. feb 2011

@majkamojka co sa tyka toho vysteknutia tiez som mala rano taky pocit, ze sa sestricka zle vyspala..ale potom uz bola v pohode. myslim ze je to aj precitlivenostou, clovek asi caka,ze ho tam budu cakat a hned mu vsetko poukazuju, ja ked som bola prvy krat, tiez som nevedela kam ale spytala som sa a bolo🙂 myslim ze zalezi na koho natrafis. myslim ze tam su iba ludia, a netreba si nechat ten dojem pokazit jednou skusenostou..treba hlavne mysliet, ze v inych porodniciach je to niekedy horsie a hlavne, myslim ze primar svojim uzasnym pristupom "zatieni" takeho občasné situácie, ktoré sa nás môžu v tomto období dotknut..je to možno aj tým, že sme precitlivelé a veci teraz vnimame inak..

anib
19. feb 2011

suhlasim s happy, pôrodny plan respektuju, aj ja som ho dala panovi primarovi podpisat,ak bol v niecom problem,tak mi to vyskrtol a potom podpisal a zalozil do zaznamu. happy,preco si bola pod narkozou potom po porode? ja som bola potrhana po konecnik a zasivanie hrozne bolelo,tak preto




happy8051
19. feb 2011

@anib ahoj 🙂 na konci porodu po vytlaceni placenty nastala hypotónia maternice - laicky povedalne maternica sa vobec nerolovala a velmi som krvacala, takze mi musel primar urobit kyret. ani na operacke nemohli dlhsie najst zdroj krvacania, takze zakrok trval vyse hodiny. dostala som 4 transfuzie, dva dni som bola na pooperacke. ale ako zdravotnik nemam z toho ziadnu traumu, mala sa narodila zdrava, s dobrymi mierami a Apgar skore 10, tak som bola spokojna

majkamojka
19. feb 2011

@lucia1981 Aj napriek môjmu prvotnému zlému dojmu pôjdem rodiť do BS. Po prvom pôrode mám iba dobré skúsenosti, aj ked je to 8 rokov, a preto si myslím, že som iba moc precitlivelo reagovala (ako písala ivka82 a bellablonde). Snáď moja druhá návšteva trošku upraví dojem. Mám totiž skvelé spomienky na pôrod. Žiadne biele steny a kachličky ako na jatkách. Pokiaľ viem aj teraz je tam príjemná atmosféra pri pôrode a nemajú žiadny problém s akceptovaním požiadaviek rodičky. Vtedy sa o nás skvele postarali a spomínam si napríklad aj na to, že aj pani upratovačka vedela po mene všetky narodené detičky. Snáď to bude OK.

katecameron
19. feb 2011

@majkamojka kedy si rodila ked pred 8rokmi ja tiez pred 8 😉 ci sme sa nahodou nestretli

majkamojka
19. feb 2011

@katecameron rodila som 27. decembra a až do Silvestra sme si tam pobudli 🙂

ivka82
20. feb 2011

kočky, tie čo ste boli v BS aj na hotely, čo všetko sa tam nachádza v tej izbe ( myslím vybavenie). dik za info.

mouse33
20. feb 2011

@majkamojka
Ahoj Majka, to ma dost zarazilo ze nemas pekne spomienky na prvu navstevu, ja som tam este nebola chystam sa o tyzden dufam ze mi to vyda, tak sa mozno aj stretneme. Prvy dojem je velmi dolezity, no niekedy naozaj nemusi byt realny, aj ked ja osobne zvyknem dat na moje prve pocity a dojmy. Chcem sa opytat bolo vela mamiciek co budu rodit okolo toho 20. marca? Ja sa len obavam ze tam bude dost natresk a nebude taka pohodicka. Pred prvou navstevou si sa telefonicky objednala, alebo si isla na blink? Diky, pa.

ilijanka
20. feb 2011

@mouse33 ja so rodila v BS svoje druhé bábo- bývame cca 50 metrov od nemocky- hlavným dôvodom výberu pôrodnice bola Dr.Podobenová- poznám ju ako lekárku aj človeka a nemám vôbec žiadne výhrady, zvládla pôrod mojej vyše 5-kilovej dcéry na jednotku, aj keď na druhý deň sa sťažovala, že má svalovicu, ako jej ťahala pliecka von 😀 , mínusom tejto pôrodnice je podľa mňa to, že nemajú novorodenecké oddelenie ako také- myslím samostatné, ako je to napríklad v ZV, takže v prípade akýchkoľvek komplikácií s bábätkom musí byť prevezené do ZV alebo do BB, tiež tam nepodávajú epidurál a v prípade, že ste vyšťavená po pôrode, tak sa o bábo musíte starať sama

ivka82
20. feb 2011

juj pardon hoteli samozrejme🙂) chybička se vloudila..

majkamojka
20. feb 2011

@mouse33 Ahojky, ja som pred návštevou písala mail že kedy môžem prísť. Odpovedal mi MUDr. Špila s tým, že v pondelok, utorok a štvrtok okolo desiatej môžem prísť kedykoľvek. Ibaže pri prvej návšteve ma sestrička upozornila že by som mohla prísť aj skôr keďže musia do dvanástej (vtedy sú prípravy na pôrod) stihnúť aj vyšetrenia - záznam, sono + prehliadka u primára. Na príprave nás bolo 8 mamičiek (+7oteckov). Netuším aké mali termíny a taktiež neboli všetci čo boli v čakárni u primára + prípravy sú aj v pondelok a utorok (ja som bola vo štvrtok), takže koľko bolo vtedy rodičiek netuším. Ono to možno bude dosť záležať aj od "šťastia" či budeš rodiť sama alebo s ďalšou mamičkou. Do pôrodnej sály som sa nedostala (prebiehali tam 2 pôrody). Ale primár mi povedal že za 8 rokov sa tam až tak veľa nezmenilo. Čiže sú dve pôrodné sály pričom jedna je väčšia, viac zariadená a druhá je taká provizórna. Uvidíme keď pôjdem v utorok určite sa tam chcem aspoň pozrieť. Pokiaľ viem zvýšili komfort čo sa týka samostatných izieb - je ich 6. Keď som rodila dcérku pred 8 rokmi bola iba jedna izba samostatná + dve izby spojené ( 3 + 2 ) No a vtedy bola BS tiež dosť v kurze. A rodila som sama pričom v ten deň sa narodili dve bábätká. Takže teraz to bude lepšie. Na príprave nám hovorili, že počas prvej doby pôrodnej môžeš byť aj vo svojej samostatnej izbe, čo je dosť výhoda. Prípadne v sprchách (ja som tam bola skoro 2 hodiny pri prvej) a podobne. V tomto si myslím, že sa snažia vyjsť rodičkám v ústrety.

katecameron
20. feb 2011

@majkamojka tak to sme sa minuli lebo ja som 4,12 isla domov

mouse33
20. feb 2011

@majkamojka
No moja svagrina tam rodila pred tromi rokmi a bola maximalne spokojna, ja hlavne tam chcem ist preto ze budem na tej samotnej izbe, teda ak sa mi ujde, ale dufam ze hej, happy pisala ze by tam nemal byt v tom case nejaky extremny natresk, tak dufam ze nebude a vsetko prebehne super. A este som sa tu docitala ze tam aj dobre varia /ak ovsem budem mat vobec chut na jedlo/ ale som dost maskrtnik, tak snad hej. Lebo u nas v BB si dost stazuju na stravu, aj tie izby a vybavenie, ze katastrofa. Ja som povodne nemala v plane ist do BS ale po reakciach ktore sa mi dostali do usi ako to v BB prebieha /vlastne este pred porodom, tie vysetrenia v poslednych tyzdnoch - celodenne cakania a to doslovne od rana 7.00 do 15-16 hod. v nejakej tmavej chodbe, kde kazdu chvilu vozia pacientov na operacky - myslim si ze dost deprimujuce pre buduce mamicky a dochvilnost lekarov nulova. Takze po spuste negativnych referencii, ktore som citala alebo osobne pocula, som uz definitivne rozhodnuta pre BS. Ja sa tam normalne celkom tesim, len ked citam nieco negativne tak trochu primrznem.

mouse33
20. feb 2011

@ilijanka
Ja si nejdem zazmluvnit lekara, lebo udajne su tam vsetci spickovy lekari ako po odbornej tak i po ludskej stranke, ale chcela by som samotnu izbicku aby mohol byt so mnou MM, aj ked priamo k porodu ho nechcem ale chcem hned byt s nim po tom celom. Porodny plan si tiez nejdem vypracovat, som prvorodicka a necham to vsetko na lekarov a sestricky. No to novorodenecky odd. by som ocenila aj ja, no treba verit ze ho nebudeme potrebovat, aj ked myslim si ze by museli nastat vazne komplikacie aby doslo k prevozu, urcite na nejake beznejsie veci vystaci ten personal. A epidural by som si ja osobne ani nedala, ja som proti tomu.
🙂 A tvoja malicka bola teda poriadny valibuk 🙂

kokazm
20. feb 2011

Ja musím napísať koment na túto pôrodnicu. Najskôr začnem prvým pôrodom. Rodila som v Zlatých Moravciach. Prichádzalo sa tam na poslednú chvíľu, pôrody išli ako na páse, žiadne vymoženosti, ... . Chcela som rodiť cisárskym, plakala som, bolela ma kostrč, s ktorou mám vážne problémy, nezabralo. V tom hroznom kriku, čo som mala bolesti pri pukaní kostrče to pán doktor nezvládol a počas pôrodu ma prefackal. Horkoťažko som porodila dievčatko, a zaspala. Sestričky začali ziapať po mne, že meno - to ma vtedy ozaj najmenej trápilo. 4 dni som preležala na posteli bez pohybu, starali sa o mňa i o malú spolubývajúce, 4 dni som preplakala, nik sa ma nespýtal, čo mi je, nik mi nepodal liek na bolesť. Prišla za mnou jedna sestrička, že ak som si zabudla mydielka, ona predáva. Potom prišla upratovačka a predávala dupačky. Na to prišla vrchná sestra a hovorila nám o výhodách Slovenskej poisťovne, a tie mamičky, ktoré si dieťatko namieste poistili, len okolo tých skákala. Pôrodnica je v tomto čase zrušená - teda ak sa to tak dá nazvať, lebo u mňa je to mäsiareň, bitúnok.
Druhý pôrod - Banská Štiavnica. Naplánoval sa cisársky rez - pretože dôvod vážny na to bol. Chodila som každý týždeň do poradne, kde do detajlu sledovali mňa, i bábätko. Na chodbe sme sa rozprávali s inými mamičkami. Super prostredie, cítila som sa tu vždy príjemne a ako doma. V ústrety tu vychádzal každý jeden pracovník. Izbu som mala nadštandartnú, za super cenu, kde so mnou občas prespal môj partner i s dcérkou. Ani si neviete predstaviť, aká je to opora mať pri sebe blízkych ľudí. Stravu mi varili špeciál - vegetariánsku. Ak mi nechutilo, objednala som si picu, alebo v budove bol bufet /akurát mám výhrady voči bufetárke, ona má vždy zlú náladu 🙂))/, prípadne automat na kávu, či sladkosti. Na izbe som mala televízor, manželskú postel, konvicu, kuchynský riad, mikrovlnku. Nábytok bol nový. Asi 10 m od mojej izby bol obchod s detskými vecičkami, plienkami. Teda, čo som si doma zabudla, to som tam kúpila. Ďalej tam bola lekáreň. To bolo proste neskutočné, že okolo mňa tam každý skákal, to bolo ako v hoteli. Moje dva pôrody sa nedajú vôbec porovnať.
No, ak mám ohodnotiť túto pôrodnicu od 1 do 10, tak dávam 11 🙂)))

kokazm
20. feb 2011

@
@ivka82 Ahoj, na hoteli býval pred pôrodom môj manžel s dcérou, mali tam sprchu, postel, telku.... WC tam nemali, to bolo na chodbe, ai 5 m. Na izbe po pôrode je všetko- mikrovlnka, telka, konvica, umývadlo, až na WC a sprchy - tie sú spoločné.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre