Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

monikahan77
26. apr 2013

@dasenabb nevonia im konkurencia, preto ťa odhovára, nedaj sa, ja z BS pochádzam a tiež sa tam chystám, dúfam, že to teda stihnem 🙂

minejka
26. apr 2013

@vyzkumnice odporucam ti knihu Bonding-porodni radost (M. Mrowetz, G. Chrastilová, I. Antalová)...na konci sú pekne rozpísané pôrodné plány, tusim dva, jeden v pripade vaginálneho porodu, druhy v pripade CR....a myslim, ze je tam zahrnute uplne vsetko, co som si zatial nacitala

minejka
26. apr 2013

@albao
@crysmile tak tomuto nechapem - pozrite sa, co maju napisane na stranke, v sekcii Download je aj porodny plan a v nom presne toto: "Možnosť slobodnej voľby najoptimálnejšej polohy pre vypudzovanie (nevyžadujem žiadne neštandardné alebo dodatočné vybavenie, podľa mojich momentálnych fyzických dispozícií pri pôrode zrejme uprednostním niektorú zvislú pôrodnú polohu napr. v kľaku)"
idú sami proti sebe...alebo je to len ich lenivosť skloniť sa k rodičke???

vyzkumnice
26. apr 2013

@minejka vdaka, o tej knihe som uz vela pocula, no este som sa k nej nedostala... Inac, co tu hovoris ku @albao a
@crysmile : jasne, ze je to pre lekara nepohodlne, preto vymysleli postel a priviazat :(( No ja si myslim, ze ked uz dojde na vec, dana rodicka zoskoci z kresla ze "sorry, inac nemozem", tak si myslim, ze ju nepriviazu a (v tejto porodnici snad) ani nenakricia...

albao
26. apr 2013

@minejka to mne nehovor, ja ti horovim aka je realita v BS 😝 Inde je to daleko arogantnejsia ako tu. Kazdopadne, ak sa dohodnes s primarom, a on ti da peciatku na tvoj porodny plan, lekari ho budu akceptovat a mozes rodit ako chces 😉 Pred primarom maju respekt. Uplne idealne je, ked si zaplatis porodnika a vysvetlis mu, preco je to pre teba dolezite a dohodnes sa s nim. Len som chcela upozornit, ze slovenska realita je inde, aj ked pre mna je BS najlepsia porodnica a ak bude niekedy tretie, aj to tretie tam pojdem porodit, aj ked je to pre mna vyse 200km.

Moj osobny nazor na rodiace polohy je taky, ze mi je to sumafuk. To je ta posledna vec, co ma zaujima, najdolezitejsie pre mna bolo, ze som mala silnu psychicku aj fyzicku oporu pocas prvej doby porodnej - ze som mala loptu, sprchu, masaz, relaxacnu hudbu, teplucko, ... tie dlhe hodiny trapenia boli lahsie. Samotne tlacenie je v pomere k prvej dobe porodnej rychle. Ale tak kazda sme ina, ked je to pre teba tak dolezite, skus primara ci inu porodnicu 😉

vyzkumnice
26. apr 2013

@albao 🙂 sumafuk by ti to isto nebolo, keby si pocula moju kamosku, ktora (ma 9 rocnu dceru, to nie je tak dlho) mala "nohy modre" od toho, ako ich mala priputane v koze... ked holt tlacis prakticky proti gravitacnej sile, musis viac ako dvojnasob, trva to dlhsie, minies vela sil... Ale tiez nie som narocna- dali ma na poloh. kreslo, ze lahnite si, ja som zakricala, ze na chrbte nemozem lezat uz asi 4 mesiace, tak ma posadili, a to uz mi bolo super pohodlne...

albao
26. apr 2013

@vyzkumnice 😀 som stupila na bolave miesto? 😝 Sorry, ale ako hovorim, kazdy ma ine preferencie. Mne to v BS vyhovovalo - ziadne priviazane nohy, skoro som sedela, ... a to mi tak nadstavili automaticky. V tej vypatej situacii v kontrakciach najvyssieho stupna som nerozmyslala nad tym ci mi nahodou na 4 nebude lepsie, proste babo ide a svet pre mna prestal existovat.

Inak ak mzoem odporucit vsetkym maminkam, co chcu nieco "nadstandardne". Treba k nim pristupovat ako k ludom, vtedy najviac povolia (napr. mna PA najprv nechcela pustit na fit lopte do sprchy, ze je tu nova a stakym niecim sa nestretla - ja som ju milo presvedcila a zo 7-minutovych kontrakcii som isla na 2-minutove za stvrt hodinky) Akonahle niekto zacne na nich stylom, ze ma na to pravo a podobne tvrdo, tak to byva tazke a maminka sa zbytocne vycerpa "bojom s personalom". Treba mat realne ocakavania. Tiez som patrila k tym, co zvazovali aj porod doma, aby bol "idealny", ale nebanujem rozhodnutie.

Ale nechapte ma zle - hocikedy podpisem hocijaku peticiu, ci pojdem skandovat, za humanizaciu porodov! O tom potom 😅 😀

minejka
26. apr 2013

@vyzkumnice ty si teda prve dieta rodila v polosede tiez v BŠ?
@albao ono je pravda, ze mame na tieto veci pravo, ale presne, ako pises albao, skor je dolezitejsie im milo vysvetlit, preco to takto chceme a preco nam na tom zalezi...btw. k tomu tlaceniu na chrbte - vyslovene najhorsia poloha, neodporuca ju ani WHO...jednak ze sa musi tlacit proti gravitacii, tlaci sa na dolnu dutu zilu tusim, co sa odrazi v poklese oziev dietata, porodne cesty sa zuzuju az o 30%, cize zena musi viac tlacit a dieta je dlhsie v porodnom kanali

crysmile
26. apr 2013

@minejka zazila som to priamo tam, porodny plan som mala a tiez volba porodnej polohy.. ked doslo na lamanie chleba, vysla som na ten porodny stol, mala som nutkanie tlacit na styroch, vsetci prekvapeni co to robim.. a ja ze chcem na styroch.. dovolili akurat polosed, nutili ma drzat si neprirodzene stehna.. to som nedovolila.. sam primar ktory mi podpisal porodny plan tam zakrocil, ze na styroch sa to neda.. pri nom som nerodila ale sa tam bol pozriet.. a ked uz mas nutkanie tlacit, fakt nie je na vyjednavanie cas.. ano, je to o tom, co im my dovolime, ale aj o tom, ci su ochotni drzat sa toho, co deklaruju.. a zena ktora rodi by sa mala sustredit na seba a svoje dieta a nie riesit ich zauzivane praktiky.. tak ked budes na poradni, opytaj sa primara na to.. kamoska tam chcela rodit na porodnej stolicke.. nerodila.. ved je zlomena, bol na nej predsa kvetinac 😠 takze tak.. stoj si za svojim, kazda jedna zena, ktora sa snazi o prirodzeny porod posuva tu hranicu k prirodzenosti.. o 20 rokov nase dcery mozno uz budu mat na porod ovela lepsie podmienky, tak ako my mame lepsie ako mali nase mamy.. ale zalezi to od kazdej z nas..

albao
26. apr 2013

@minejka hej, presne tak. Drzim palce, a ked pride na lamanie chleba, radsej vyvolat sucit ako sa niecoho silno dozadovat. 😀 😅

llienocska8989
26. apr 2013

no takže na vysvetlenie....na chrbte sa rodí kvôli tomu, aby sa os panvová vyrovnala a tým pádom hlavičke a telíčku vznikne rovná cesta a nie ohýbanie sa dopredu a dozadu čo je oveľa zložitejšie a zdlhavejšie pre dieťatko....s rukami pod kolená a poriadne si ich pritiahnuť k hrudníku, hlavu na bradu tak toto sa volí kvôli tomu, aby sa pri tlačení umelo pomohlo maternici, zmenšil sa vnútromaternicový priestor a tým pádom dieťatko doslova vyšprajcujeme z maternice čo pre neho nie je vôbec škodlivé...ba práve naopak ak sa dostane dosť nízko a hlavička je už v panvovom východe je stláčané a ak nechcete šišatú hlavičku tak ju čo najrýchlejšie vytlačíte. Na dolnú dutú žilu nie je možné, aby tlačilo, ked je už hlavička vo východe, bránka zájdená, pretože je dieťatko dosť nízko nato, aby žilu stláčalo...ani zďaleka sa k nej nedostane pretože je oveľa vyššie....a gravitácia je hlavne dôležitá v prvej fáze pôrodnej a nie v druhej vytláčacej....ja sa len čudujem, že pri dnešnom pokroku v medicíne sa ženy chcú silou mocou vracať doslova do stredoveku...umelo si predlžovať pôrod a tým často aj ohroziť zdravie dieťatka. Hlavne kvôli tomu bolo v minulosti ked neboli nemocnice tak dobre vybavené toľko novorodeneckých úmrtí, a aby sa znížil tento počet, tak sa začali zdokonalovať pôrodnice a viac a viac sa o tom začalo študovať....a v 21. storočí ked je liek už na všetko a stavím sa, že ženy pred otehotnením užívali x druhov liekov aj ked len antibiotiká pri prechladnutí prečo si myslia, že ich telo bude pracovať a reagovať na pôrod ako voľakady, ked nebol taký nápor liekov a staré matky dokázali doslova porodiť na poli....telo je ovplyvnené x faktormi z okolia stačí už len ovzdušie a celý organizmus sa zmení a my sa tomu musíme len prispôsobiť....

llienocska8989
26. apr 2013

@llienocska8989 myslím, že by sme mali počúvať hlavne študovaných ľudí a hlavne s nejakými rokmi praxe, ako my čo o pôrode nevieme ani prd a gibicovať im do remesla....oni sú predsa len zodpovední za nás a dieťatko v plnom rozsahu a dúfam budúce mamičky, že ste si toho vedomé, že pri každom pôrode je pôrodník aj pôrodná asistentka jednou nohou v base a tajne aj oni dúfajú, že všetko nakoniec dobre dopadne....

donkacik
26. apr 2013

@llienocska8989 skôr si myslím, že pôrod na chrbte je postup zavedený u nás a v okolitých štátoch ešte za čias komunizmu a aj naďalej pretrváva. v zahraničných pôrodniciach sa rodí na úplne inej úrovni a nemyslím si, že by to bolo tým, že majú menej fundovaných odborníkov. všeobecne slovenské zdravotníctvo a prispôsobovanie sa trendom sú kapitolou samou o sebe. za zdokonaľovanie nepovažujem, ak rodím v polohe takej, ako moja mamka a babka, pokiaľ jestvujú iné polohy, ktorú majú preukázateľnej lepší vplyv na priebeh pôrodu, menšie popôrodné následky a pod. ešte nie som v takom štádiu tehotenstva, aby bolo pre mňa nevyhnutné ležať len na bokoch, ale ak sú stavy ako tŕpnutie končatín a pocit na odpadnutie sprievodným znakom tlačenia na dolnú dutú žilu, je mi jedno, či dieťa, keď sa nachádza v pôrodných cestách, mi na ňu budem menej tlačiť, ak mi na ňu bude tlačiť na začiatku druhej pôrodnej doby a tým pádom mi bude mizerne a to som ešte ani tlačiť nezačala.
nemyslím si, že je niečo zlé na tom, že ľudia nejdú len v nadiktovaných koľajach ako stádo, ale aj sami premýšľajú, čo je pre nich najlepšie. nehovorím, samozrejme, o extrémoch, za čo ale pôrod na stoličke ani nepovažujem.

dulkagabulka
27. apr 2013

Svetoznámy charizmatický francúzsky pôrodník Michael Odent na ČT24 rozpráva o prirodzenom pôrode, o potrebách žien , o kokteile hormonov lasky pri pôrode , bode zlomu v pôrodníctve. O jeho prednášky je záujem na celom svete. Bola som na jeho prednáške osobne, čítala jeho knihy, s radosťou tehulkam ponukam aspon toto video:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-...

PS: Slovenský Odent ,kde si ?? 😀 😀 😀

@lienocska8989 čo hovoriš na nazory tohto študovaného človeka,ktorého názory sa odlišujú od našich študovaných?

llienocska8989
27. apr 2013

@donkacik tak taký pôrod na stoličke by som skôr odporučila už viac rodičkám isto nie prvorodičkám, lebo poranenia hrádze a konečníka sú v takomto prípade veľkým rizikom, hlavne ak sa v súčasnosti už málokedy rodí dieťa od 3000 do 3500 g ale je skôr trend nad 3500 a nie je raritou okolo 4000 g. Tak takéto veľké dieťa vytlačiť na pôrodnej stoličke bez poranení nie je absolútne možné a tie popôrodné komplikácie hlavne u prvorodičky by som ja osobne nechcela zažiť...poviem príklad: poraní sa zvierač konečníka to ho automaticky oslabí, takže riziko úniku stolice, pri pevná stolica je sprevádzaná veľkými bolesťami takže môžeš jesť len kašovité jedlá žiadnu pevnú stravu....opýtala by som sa tých žien ktoré rodili na stoličke ako to s nimi dopadlo....

llienocska8989
27. apr 2013

@dulkagabulka no pozrela som sa na to video a tohto pána veľmi dobre poznám. Študovala som totiž jeho práce ešte na škole. A citujem ako to povedal pán Odent " žena v súčasnosti stráca schopnosť porodiť úplne samostatne, pretože v tomto storočí prevláda svet syntetický." no a práve o tomto som písala v predchádzajúcom príspevku....je svet liekov, kde je už liek na všetko. Nie ako voľakedy, ked sa všetko liečilo bylinkami napríklad. Veď organizmus sa práve z tých chemikálii mení a keďže už od úplného maličkého veku dávame dieťatku liek ked len proti horúčke prečo si myslíme, že žena v dospelosti a hlavne nad 30 rokov čo je už rizikový vek dokáže sama produkovať bez problémov ten mix hormónov lásky ako to nazval pán Odent absolútne bez problémov???? Práveže výskumi a neskutočné množstvo, ukázalo, že nedokážu a práve preto je potrebné zasiahnuť medicínsky.... Ja osobne za najprirodzenejšie prostredie na pôrod považujem, pôrod doma. Lenže pri predstave, že pri každom piatom pôrode sa vyskytnú komplikácie a musí sa okamžite pôrod ukončiť si neviem predstaviť tie pôrodné asistentky, ktoré by tú zodpovednosť zobrala na seba. Možno niekde daleko v zahraničí, kde tých možností je oveľa viac ako tu na Slovensku. Práve preto by som volila zase nemocnicu, kde pôrodná sála na mna pôsobí veľmi príjemne a kde je hlavne prístup pôrodných asistentiek veľmi ľudský. Keďže sama diagnostika napríklad dokonalé 3D alebo 4D ultrazvuky dokážu už vo veľmi skorom štádiu odhaliť nejaké komplikácie, prečo by sme tento diagnostický pokrok nepriniesli aj do samotného pôrodníctva? Taký kardiotokografický záznam vie tak isto veľmi dobre odhadnúť situáciu dieťatka počas pôrodu...Tak prečo by sa tomu mali ženy brániť. Predpokladám, že každá jedna tehotná túži porodiť zdravé a silné dieťatko....

llienocska8989
27. apr 2013

@dulkagabulka a jeho názory sa neodlišujú...pán Odent vykresľuje aký by mohol byť pôrod keby nebol svet taký syntetický. Proste plný liekov. Alebo keby nebolo životné prostredie také aké je plné chemikálii už len jedno jablko ako ovocie, ktoré kúpite v Tescu. Keby ste vedeli čo všetko obsahuje ani zďaleka toľko vitamínov čo by malo...a tie potravinové škandáli????Bohužial pán Odent akurát tak sníva aký by svet mohol byť a nie aký svet v skutočnosti je, a práve preto sú jeho teórie skor utopické....

dulkagabulka
27. apr 2013

@llienocska8989

prepač, ale tolko domienok, mýtov , poloprávd pokope som uz dávno nečítala..
žena nad 30 rokov nedokáže produkovať mix hormonov lasky??????

citujem:
"Práveže výskumi a neskutočné množstvo, ukázalo, že nedokážu a práve preto je potrebné zasiahnuť medicínsky"

Prosim ta, môžeš mi dať zdroj tvojho tvrdenia? Ja o takých výskumoch neviem. Naopak, poznám veľa žien, ktoré práve v tejto dobe porodili absolútne prirodzene, niektoré z nich dokonca bezbolestne (a bez liekov)...

citujem:
"Lenže pri predstave, že pri každom piatom pôrode sa vyskytnú komplikácie"
tiež by ma zaujímal zdroj tohto tvrdenia, to čo píšeš, môže byť pravdou iba v tej spoločnosti, v ktorej sa do priebehu pôrodu zasahuje..

Za seba ti poviem, že podla mna je jedno, či je to doma, alebo v pôrodnici- na oboch miestach by žena mala mať možnosť intimity a na oboch miestach by mala mať možnosť porodiť prirodzene...ked to ide v zahraničí, musí to ist aj u nas..je to iba otazka pristupu

dulkagabulka
27. apr 2013

@llienocska8989
utopické? kde prosim ta?

ked pojdeš na prehliadku pôrodnice do Hainburgu, pan primar ti povie:

ze nastrih hradze "nevedia", lebo ho takmer nikdy nerobia... ze poloha na chrbte je dobra len pre lekarov, ale nie pre mamicky a oni chcu v prvom rade dobre rodiacej zene a su teda "ochotni" si k nej aj "lahnut" ked je treba...PA predvedie polohu na porodnej stolicke a v klaku ako priklad...vraj jedina poloha v ktorej neodporučaju rodit, je stojka na hlave, že to by sa ťažko rodilo.... uprednostnuju prirodzene natrhnutie, lebo sa lahsie to hoji.....hebamme hovori o samozrejmosti dotepania pupocnika a bondingu (dokonca usmernila jednu mamicku, ktora hovorila, ze bude urcite unavena a bude chciet aby jej dieta zobrali, ze bonding je to najkrajsie na porode co moze zazit a urcite to zvladne)...Primar zdoraznuje, že vraj si nemaju maminy ani pôrodné plány písať, vraj s akou laskou svoje dietatko splodili s takou laskou ho tam privedú na svet..že u nich je všetko, čo si pišeme do priani samozrejmostou..
možnosť porodit tam v intimite,bez akejkolvek chemie a v polohe, ktoru si zvoli matka a bez nastrihu je obrovska..
to iste napr.v porodnici v moravskom Vrchlabí

aká utópia prosim ta?? Je strašnou skutočnosťou, že žena, ktora chce porodit prirodzenejšie, musí utekat z tejto republiky...fakt horor

donkacik
27. apr 2013

@dulkagabulka tiež sa mi až nechce veriť, že je to myslené vážne.

@llienocska8989 prevažná väčšina žien, ktoré rodili na stoličke, si to práveže pochvaľovala.

kulinan
27. apr 2013

ja len tak z mojho pohľadu. Ja som chcela porodiť,na príjemnom mieste a hlavne po boku manžela a fajn ludí. To som cestovala z Čadce do Štiavnice. A kto túži po takom porode ako sa opisuje nad mojim príspevkom,tak bude musieť nájsť porodnicu na to stvorenú...Hainburg, Vrchablí. Tak to je všade, ked chceme lepšiu možnosť vyzdravieť z nejakých chorob, tak cestujeme po celom svete,lebo tu to nenájdeme. Ale to by som bola utopistická ja,keby som to čakala všetko na SR, vy furt niektoré porovnávate SR s takými krajinami akými sú Rakúsko,Nemecko a iné.
Ak po tom niektoré túži,vie kde má ísť 😉 kludne nech ide rodiť do spomenutých zariadení. Za zubami tiež cestujeme na ukrajinu apod. chápete to už?

@dulkagabulka je žijem v realite, ak budem túžiť po takomto porode,pojdem tam kde ste spomenuli, mne stačí a som spokojná s tým čo som našla v BŠ....v mediách vychvalovali Čadcu,tu by som v živote nešla....to všetk je také individuálne,len nehovorte aké je zlé, ak sa rodí na SR,mne sa tu rodilo dobre a nebola by som spokojná s takým porodom aký spomínate napr. vy....len toľko 🙂

dulkagabulka
27. apr 2013

@kulinan
bola si spokojna a ja ti k tomu blahoželám
sú však ženy, ktoré chcú rodiť prirodzene , o tých je tu reč, a tie nemaju v SR na výber..
tu neide o chore zuby- tu ide o zdrave dieta a zdravu matku - o zdravý pôrod..z čoho chceš,aby sme VYZDRAVELI?????
z pôrodov mame vyzdravieť?
ak ano, tak potom z takych, ake sa deju teraz..

zabudame, alebo nevieme, že pôrod je otázkou ľudských práv
tak ako ty si mala právo na svoje rozhodnutia (predpokladám lekársky vedeného pôrodu), rovnako má každá iná žena mať právo rozhodovať o svojom pôrode ..a štát má vytvoriť podmienky, aby tomu tak bolo..Európsky súd pre ľudské práva už potvrdil, že ženy majú právo zvoliť okolnosti pôrodu- kde chcú porodit aj to,ako chcú porodiť.. U nás sú obmedzované práva slobodného rozhodovania o svojom vlastnom tele!!

dulkagabulka
27. apr 2013

@llienocska8989
a čo vraviš na tohto pôrodníka?
zrejme sa nedá označit ho za Fantastu z krajiny Utópia..či?
vysledky na jeho klinike (rovnako ako na Odentovej) vravia o inom..nie o utopii..ale o realite..

http://www.zenskekruhy.sk/nase-aktivity/rozhovo...

dulkagabulka
27. apr 2013

@donkacik mne sa hlavne nechce verit to zdovodnenie polohy, "vyrovnania osi" " vyšprajcovania dieťatka"a ostatnych fakt že vedecky ničím nepodložených bludov..
Dokument WHO „Starostlivosť v priebehu normálneho pôrodu“, v časti o polohe matky pri pôrode, označuje rutinné využitie polohy na pôrodnom lôžku s opierkami alebo bez opierok počas pôrodu za praktiku jednoznačne škodlivú, ktorá by mala byť eliminovaná. Citujeme: "Veľa štúdií naznačuje, že vzpriamená (vertikálna) poloha, alebo poloha na boku, má väčšie výhody, ako poloha v ľahu... Dá sa zhrnúť, že v I. aj II. dobe pôrodnej by ženy mali mať možnosť zvoliť si akúkoľvek polohu s tým, že je dobré neležať dlhú dobu na chrbte. Mali by byť povzbudzované k tomu, aby si vyskúšali, čo je pre ne najpohodlenjšie a ich voľba by mala byť podporená. Pôrodné asistentky potrebujú výcvik k vedeniu pôrodov v iných polohách, než je poloha v ľahu na chrbte, aby neboli vo výbere polohy inhibujúcim faktorom." Skúsenosti zahraničných pôrodných asisteniek, ktoré dodržujú vyššie popísaný postup, dokazujú, že ženy si najčastešie vyberajú polohu na kolenách a vertikálne polohy.

to len na Slovensku je , citujem @lienocska8989 " gravitácia je hlavne dôležitá v prvej fáze pôrodnej a nie v druhej vytláčacej....ja sa len čudujem, že pri dnešnom pokroku v medicíne sa ženy chcú silou mocou vracať doslova do stredoveku...umelo si predlžovať pôrod a tým často aj ohroziť zdravie dieťatka"

mýty, mýty,mýty...

llienocska8989
27. apr 2013

@dulkagabulka no tak jednoducho to uzavrieme...ako pre koho...každí má svoj vlastný názor a ja ho nikomu ani neberiem nech si to robia ako chcú len nech budúce mamičky naozaj neočakávajú také pôrody a hlavne na takej úrovni ako niekde kde je krajina tisíckrát viac vyvinutá ako Slovensko.....a nech to sem na Slovensko ani neťahajú v smiešnych pôrodných plánoch....

vyzkumnice
27. apr 2013

@minejka Nie, do BS som mala iba namierene. Maly sa vypytal v 32. t.t., tak som nemala na vyber a rodila v TN- a praveze k mojmu podivu ma aj napolohvali, ako som chcela na kresle...

vyzkumnice
27. apr 2013

@llienocska8989 Pocuvaj, a ty nie si jedna z takych zdravotnikov? Z vela postupov je uplne jasne, ze takto sa to robi, lebo je to lekarovi pohodlnejsie.... si nepocula o vyvolavckach, aby sa nerodilo v sluzbe ale v bezny pracovny cas? Co na tom, ze pre rodicku je to bolestivejsie a pre oboch viac traumatizujuce... Voda sa naco prepichuje, ked su obaja uplne v poriadku: na to, aby to bolo rychlejsie? A to kto potrebuje- matka alebo dieta? Hmmm? Pre mna plati jedine: kazda rodicka je uplne ina a to TREBA respektovat. Ja osobne som citova a vedomostami zainteresovana- teda chcem vsetko vediet vopred, diskutovat a riadit si veci podla svojho stavu a pocitov, dieta je moje a chcem ho hned bez zbytocnosti. Ine dievcata, a nie su horsie alebo lepsie, nechcu radsej vediet nic, robte doktori, co uznate za spravne, po porode si pytaju iba klud a pokoj pre seba, len sa o babo pekne postarajte a ked bude kompletko osetrene, pekne mi ho ukazte a starajte sa

vyzkumnice
27. apr 2013

@dulkagabulka Inac, s tym narovnavanim osi...??? to pocujem prvykrat 🙂 Len ked sa na toto tak strasne dba, by ma zaujimalo, preco sa deti natahuju, aby sa 5 min. po porode zistilo, kolko ma centimetrov- to uz nik nespomina, ze po x mesiacoch v klbku je naraz natiahnute a vela deticiek z toho ma nasilne deformovane bedrove klby, a pomerne vela aj vyklbene :(

dulkagabulka
27. apr 2013

@llienocska8989 krajina je tisíckrát viac vyvinutá??
nie tym to nie je
je to tym, že u nas sme zažili komunisticke zdravotnictvo...ktoreho dosledky tu mame doteraz..
ja verim tomu, že naše zdravotníctvo je na vysokej urovni a naši lekári sú tisíckrát viac lepší ako niekde v zahranicí....čo sa týka liečby patológií...pred medicínou sa hlboko sklánam a ich prácu si vážim..
ale pôrod vo vysokom % nie je patologia...a nepatrí do rúk lekára...
s lekárom by mohli rodiť iba ženy, ktorých pôrody sú patologické- a tam tie postupy naozaj majú svoje opodstatnenie..

...pri prirodzenom pôrode však vobec nie..
v tých krajinách, ktorá je podla teba tisíckrát viac vyvinutá sa o zdravú rodičku so zdravym dieťatkom v správnom postavení nestará lekár, ale vysokošoleny odborník na prirodzený pôrod- a to pôrodná asistentka...a ona vie, čo ma sledovať, aby zistila, či ten priebeh ešte je,alebo nie je fyziologicky..a iba v pripade, že fyziologicky nie je, sa vola lekar...PA podporuje ženu v prirodzenom....neurychluje, nezasahuje, kludne si aj lahne k žene,nenuti ju "vyrovnávať os" v lahu na chrbáte...

dulkagabulka
27. apr 2013

@llienocska8989 tak ako ty chceš a máš právo "lahnúť na chrbát, vyrovnať os , umelo pomáhať maternici , vyšprajcovať dieťa," nechať sa rozstrihnúť, zašit, uniest si dieťa,
neodsudzuj tie, ženy, ktoré toto nechcú..a skús im dopriať, aby porodili tak (narpr. aj takej polohe) ako chcú..
tvoje tvrdenia - to je varenie z vody...absoltune nič z toho čo si tu pisala nie je založené na vedeckých dôkazoch, dobrej praxi, na medicíne založenej na dôkazoch...boli to domienky a mýty
aké smiešne pôrodné priania??to je vyjadrenie ich VOLE..
si predstav, že ženy majú nárok vyjadrit svoju vôlu a tiež majú nárok požadovať, aby ich priane bolo rešpektované!
haló ,žijeme v 21 storočí, kde ženy majú práva..teda mali by ich mať..
ženy majú pri pôrode právo rozhodovať o podmienkach pôrodu..majú nárok....ludský , morálny i právny

podla tvojich argumentov by som ta tipovala za zdravotnícku..
poznám jednu PA, ktorá študovala tu a potom šla do zahraničia na prax...len otvárala oči, lebo až tam zisila, čo je NORMALNY pôrod...dovtedy si myslela, že normálne a správne je to, čo popisuješ ty..
až tam videla pôrody v klaku, stoji, stoličke atd..až tam videla pôrody bez riadeného tlačenia, vynútenej polohy, bez nástrihov a šitia..
odvtedy ani nemôže u nás na sále robiť, lebo neznesie to legitímne násilie, čo sa na ženách vykonáva..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre