Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

minejka
27. apr 2013

@llienocska8989 tak ja si budem pisat podla tvojich slov "smiesne porodne plany" - lebo chcem zmenu. a ked to ide v zahranici, preco by to nemohlo ist aj u nas....je to vsetko len o pristupe lekarov a inych zdravotnikov, a nie o vyspelosti krajiny (i ked mozno vyspelost krajiny kraca ruka v ruke s vyspelostou ludi :-P).
ked teraz viem veci, o ktorych som pred tehotenstvom nevedela, neexistuje, aby som mlcala a poddavala sa praktikam, ktore su tu zauzivane niekolko desiatok rokov.
tak ako maju zeny pravo na medikalizovany, riadeny porod, nech maju pravo aj na ten prirodzeny.
inak na jednej strany je smiesne, ako si vies obhajit svoj nazor ZA riadene porody, ked potom implicitne tvrdis, ze vo vyspelych krajinach je prirodzeny pristup vlastne lepsi: "nech budúce mamičky naozaj neočakávajú také pôrody a hlavne na takej úrovni ako niekde kde je krajina tisíckrát viac vyvinutá ako Slovensko"
tak ja len tolko, ked ma mat kazda z nas na priebeh porodu vlastny nazor a mame si to zariadit ako chceme - tak ako to uvadzas vo svojom tvrdeni, tak potom nehovor, nech to sem na SK netahame v smiesnych porodnych planoch, lebo zase ide len o protirecenie

dulkagabulka
27. apr 2013

@albao
máš úplnú pravdu, že žena by tam nemala prist bojovo naladena..že také naladenie vzbudí len vačšií boj..
bojové naladenie vplýva aj na priebeh pôrodu , pretože žena potrebuje láskavú opateru a podporu..a nie bojovat
a hadat sa s niekym..

bohužial, žijeme v násilnej spoločnosti a násilný pôrod je u nás absolútnou normou..
pozri si nielen članok, ale hlavne reakcie nan:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/rodime/porod/perl...

(ženy píšu komenty - "100 bodov! "" plačem od smiechu " a podobne..ani zmienka, že to bolo hrubé porušenie mravov, že tie osoby mali ist prinajmenšom pred etické komisie, ani zmienka, že toto je NÁSILIE!!) a my nan nevieme reagovať , nevieme ho ani pomenovať....myslíte si, že takéto správanie je v poriadku?

v nenásilnej spoločnosti by žena nemusela použiť pri pôrode slová podobné "mám na to právo"
v nenásilnej spoločnosti sa žena nemusí milo "prosíkať" o to,aby jej umožnili ísť s fitloptou do sprchy (prepáč, ale toto ma uplne dostalo ...)- v nenáslinej by jej to PA sama navrhla !!
v nenásilnej spoločnosti jej nebudú škrtat priania a vyhadzovať ju z pôrodnice,ked niečo odmietne

pokial však je v pôrodnici násilie a bojisko,ako tam teda tá žena má ísť naladená?
v USA je podiel žien trpiacich postraumatickou stresovou poruchou vačši ako podiel postraumatickych poruch osôb , ktoré boli pri zrútení dvojičiek...ako je to asi u nás??

albao
27. apr 2013

@dulkagabulka samozrejme suhlasim, a ako tehulka rozhodujuca sa, ze kde chcem rodit, som si aj poplakala, ponadavala, bola bezradna, ze co mam robit ... zial tehotenstvo trva 40 tyzdnov a za ten cas porodnicky personal ziadna mamicka nevychova. Musi pracovat s tym, co ma. Ale jednoznacne mi tu chyba silnejsia iniciativa za humanizovanie porodov. Mam dojem, ze toto je zase jedna cast spolonosti, kde je CR popredu a my zahnivame 😒

Ale inak, ked sme pri tej humanizacii - nevies nieco o otvarani porodneho domu v Bratislave? Sice sa ma to uz netyka, ale velmi som tomu fandila. (netyka sa to porodnice BS, vopred sa ospravedlnujem, ze takto odbieham)

llienocska8989
27. apr 2013

Nie zdravotacka nie som nastastie, lebo povahu na to nemam a trpezlivost uz vonkoncom nie ale v rodine mame doktorku tak mi staci co ona vyrozprava, ze co vsetko na tych porodnych salach zaziva... Byt na jej mieste uz by som davno zmenila zamestnanie. Lebo na niektorych ludi treba mat doslova hrosiu kozu.

dulkagabulka
27. apr 2013

@albao
vieš o tejto iniciative?
http://www.zenskekruhy.sk/

o tej BA neviem nič bližšie..

albao
27. apr 2013

@dulkagabulka uz som o nich pocula, no zdaju sa mi velmi "tichucke". Oproti CR, kde sa naprikald domace porody rozoberaju v beznych tyzdennikoch, kde prebiehaju relacie v TV, proste bezi celospolocenska diskusia. A u nas konecne vznikla aspon tato iniciativa. Snad sa im to podari poriadne rozpumpovat, nech si uz ludia vsimnu ako si "vazime" nase novorodeniatka (ktorym potom kupujeme hracky od vymyslu sveta, no prichod na svet im neulahcujeme 😒 )

pufa
27. apr 2013

@dulkagabulka ale si sa spravodlivo rozhorcila 🙂 tiež som nemohla uveriť vlastným ociam čomu ťa pani verí. Len nech to nieje porodnicka alebo PA, lebo nepríjemne nikomu takú stretnúť. Pošli mi prosím do IP na seba kontakt a aj web ak máš.

donkacik
27. apr 2013

Dievčatá, môže sa počas pôrodu v BŠ piť? Teraz som o tom čítala článok, že to kade tade nedovoľujú.

albao
27. apr 2013

@donkacik ano, az do nejakej doby (5 ci 8 cm?) - uz si to nepamatam. Potom som dostavala vlhcenu vatu na pery a to bolo nadherne osviezujuce. Mali na to svoje odovodnenie, uz si nespominam ake.

adriano11
30. apr 2013

Babky, co si zo sebou zobrat do stiavnickej porodnice? Je niekde nejeky konkretny zoznam, co si mam pripravit? Dakujem 🙂

dasenabb
1. máj 2013
adriano11
2. máj 2013

@dasenabb ďakujem, potom som to našla, ja len či náhodou nejaké typy, čo by sa ešte zišlo, alebo čo bolo zbytočné 😉

vyzkumnice
3. máj 2013

@albao na zakaz pitia je zvycajne vyhovorka, ze keby nahodou doslo na sekciu a museli ta uspat, je riziko, ze vdychnes vodu, ktoru mozes vyvracat... zaujimave, ako to jedni dovolia a ini nie...

vyzkumnice
3. máj 2013

@dulkagabulka Az mi idu slzy, kolko je tu pravdy... a nik iny ju nezmeni, ako rodicky, ktore to uz takto nebudu chciet a budu "otravovat" so "smiesnymi porodnymi planmi". Ja este aj doma musim vetsine ludi vysvetlovat, preco chcem "naozaj" cestovat 2h do BS, a to moja trauma bola viditelna naozaj dlho!

vyzkumnice
3. máj 2013

@llienocska8989 A isto si od vasej doktorky aj pocula o tych internetovych mamickach.... 🙂))) Tie su uplne strasne, lebo si aj zistili, co sa pri porode bude robit a lekari uz s nimi nemozu ako s dobytkom, ako so slepymi ovcami. Preco to tak vlastne je? Lebo lekari (cest vynimkam) skutocne nerobia to ,co robit maju... trebars sa zaujimat o obavy zien, alebo im sem tam nieco vysvetlit. Ty si tu len lahni, my ta porodime a do niceho nam nehovor!!! To je asi ten jediny rozdiel medzi Slovenskom a tymi tisickrat vyspelejsimi krajinami.

dulkagabulka
3. máj 2013

@vyzkumnice
o možnosti jedenia a pitia počas pôrodu:

toto píše WHO v Príručke o starostlivosti o ženu pri normálnom pôrode:
Názory na výživu během porodu se v různých částech světa liší. V mnoha rozvinutých zemích ospravedlňuje obava z vdechnutí žaludečního obsahu v celkové anestézii (Mendelsonův syndrom) pravidlo, že při porodu se nepodává žádné jídlo ani pití. Pro většinu žen nepředstavuje nemožnost se najíst během porodu žádný problém, neboť na jídlo stejně nemají chuť, většina z nich však silně pociťuje potřebu se napít. V mnoha rozvojových zemích omezují tradiční názory vázané na danou kulturu také příjem potravy a tekutin u rodiček.
Obava, že příjem potravy a tekutin během porodu představuje pro ženy riziko vdechnutí žaludečního obsahu v anestézii, je oprávněná a vážná. Omezení příjmu potravy a tekutin během porodu však nezaručuje snížení žaludečního obsahu (Crawford 1956, Taylor a Pryse-Davies 1966, Roberts a Shirley 1976, Tettambel 1983, McKay a Mahan 1988). Několik výzkumů metod na snížení žaludečního obsahu nebo jeho kyselosti farmakologickými prostředky či omezení orálního přijmu neprokázalo 100% pozitivní účinek ani u jedné z těchto metod. Rozsah hodnot pH byl velmi široký a vědci proto dospěli k závěru, že na rutinní podávání antacidů (léků proti překyselení žaludku) během porodu se nelze spoléhat jako na prevenci Mendelsonova syndromu, a ani neovlivní objem žaludečního obsahu.
Riziko vdechnutí je spojeno s rizikem celkové anestézie. Vzhledem k tomu, že proti Mendelsonovu syndromu neexistuje žádná záruka, měl by správný přístup k normálnímu porodu zahrnovat i zhodnocení rizika celkové anestézie. Po stanovení rizika může být porod s nízkým rizikem proveden bez podávání antacid.
Porod si vyžaduje obrovské množství energie. Vzhledem k tomu, že délku I. a II. doby porodní nelze odhadnout, musí být zdroj energie obnovován, aby se zajistil dobrý stav matky a plodu. Přísné omezení orálního příjmu může vést k dehydrataci a ketóze. Tento stav se běžně léčí intravenózní (nitrožilní) infúzí glukózy a tekutiny. V několika pokusech s náhodným rozdělením byly vyhodnoceny účinky této léčby na matku (Lucas et al 1980, Rutter et al 1980, Tarnow-Mordi et al 1981, Lawrence et al 1982). Zvýšení střední hladiny glukózy v séru je patrně doprovázeno zvýšením hladiny inzulínu u matky (a snížením střední hladiny 3-hydroxybutyrátu). Také vede ke zvýšení hladiny glukózy v plazmě a může vést ke snížení pH v pupeční arteriální krvi. Je-li ženě během porodu podáno více než 25 gramů glukózy nitrožilně, může se u plodu vyskytnout hyperinzulinismus (vysoká hladina inzulinu). To může vést k neonatální hypoglykémii (nízké hladině cukru v krvi) a zvýšené hladině krevního laktátu. Nadměrné užívání neslaných intravenózních roztoků může vést k hyponatrémii (nízké hladině sodíku) u matky i dítěte.
Výše uvedeným komplikacím, zejména dehydrataci a ketóze, lze předejít podáváním tekutin k pití během porodu a nabídnutím lehkého jídla. Rutinní intravenózní infúze zasahují do přirozeného procesu a brání ženě ve volném pohybu. Dokonce i preventivní rutinní zavedení intravenózní kanyly vybízí k nepotřebným zásahům.
Při porodu v domácím prostředí se neposkytuje žádná speciální léčba; nepodávají se antacida (léky proti překyselení žaludku), neomezuje se příjem potravy a tekutin. Ženy jsou někdy upozorněny, že jedení a pití během porodu může způsobit nevolnost, ale vzhledem k tomu, že jsou doma, neexistuje žádná kontrola toho, co snědí a vypijí. Když se ženy rozhodnou něco snít, obvykle si vybírají lehká jídla, která jsou snadno stravitelná. Intuitivně se těžkým jídlům i nápojům vyhýbají. Můžeme bezpečně říci, že u normálního porodu s nízkým rizikem není potřeba jídlo omezovat v kterémkoli prostředí. Je však třeba vážně diskutovat o tom, zda zásahy do výživy matky během porodu nemají horší účinky než riziko Mendelsonova syndromu. Mnoho otázek zůstává stále nezodpovězených, jako například: Byl proveden nějaký výzkum o průběhu porodu s plným žaludkem? Je nějaký rozdíl mezi tím, když žena pije a jí málo nebo vůbec? Existují nějaké údaje o účincích omezeného podávání tekutin a potravy během porodu v rozvojových zemích, kde neexistují prostředky, jak ženě nahradit ztrátu energie při prodlouženém porodu?

Závěrem lze říci, že výživa je velmi důležitým aspektem porodu, avšak názory na ní jsou hodně odlišné. Zdá se, že správný přístup nezasahuje do potřeb ženy se během I. a II. doby porodní najíst či napít, protože při normálním porodu by k zásahu do přirozeného procesu měl existovat opodstatněný důvod. Na světě však existuje tolik nezdolných obav a rutinních postupů, že ke každému z nich se musí přistupovat diferencovaně.

kulinan
3. máj 2013

@dulkagabulka nemyslím si že sa to tu uberá dobrým smerom,toto je už dohadovanie sa o porode ako takom,všeobecnom a zahlcuje to tu to podstatné. O tom ako a čo je najlepšie, rozne články WHO,ja ich ich nikomu odoprieť nechcem,ale patrí to hádam do inej sekcie,nie konkrétne len do tejto,to potom dávajte do všetkých diskusií o porodniciach,alebo založte novú temu. Tu nič nevyriešite,len potom človek hľadá info o tejto porodnici a nič nenájde....len rozne články. Netvrdím že nepíšte,ale toto patrí inde. Je to celoslovenský problém,a nie len problém tu....a možno tu v tejto je to najmenej ako niekde inde,snažia sa ovela viac ako inde. Tak myslím že viacerým mamám bude vyhovovať ak diskusia na túto tému bude v inej ako tejto 😉

crysmile
3. máj 2013

@kulinan chapem, co sa snazis naznacit, ale @dulkagabulka dala len odpoved na to, co odporuca aj who.. podla mna vela mamiciek ani nenavstevuje ine temy ohladom porodu a uz vobec nie prirodzeneho, ked sa mu mozu dostat do ruk korektne informacie, s ktorymi moze nalozit, napr. ze sa bude o to opierat pri komunikacii na poradni, bude sa pytat zdravotneho personalu, tak preco nie? vsetko, co moze pomoct k lepsiemu porodu je predsa fajn, nie? nemusime sa tu bavit len o konkretnych praktikach tejto nemocnice, ktore sa tymto padom nebudu menit.. ved kazda zena, ktora ma potrebu pit, ale je zauzivane, ze jej to "dovolia" len kym je otvorena do 8cm, ma pravo sa ohradit.. ak aj nie ona, partner pri porode.. atd.. len sa musi o tom vediet, a prave o toto myslim islo dulkegabulke..
viem napr., ze v tejto nemocnici je dovolene pit len v urcitom casovom odstupe, nie podla toho, aku ma potrebu zena.. je tam dovolene prijimat hroznovy cukor, alebo pit cokoladu z automatu, ale tiez s casovym odstupom.. mne osobne bolo povedane, ze preto, lebo potom dochadza k zvracaniu.. to je myslim dost zovseobecnene, zena sa potom boji napit, alebo dat si nieco..

monikahan77
3. máj 2013

ja tiež chodím na túto tému priebežne kvôli tomu, že chcem ísť rodiť do BS a už ma prestáva baviť obchádzať tieto žabo-myšie vojny, čo tu niekto vedie, keď budem chcieť, tak si ich dobrovoľne prečítam v ich vlastnej téme, ktorú nech si založia a samozrejme, keď budem mať na to čas a náladu - rozmýšľať ohľadom vecí, ktoré tu riešia. Ďakujem za pochopenie. Plne súhlasím s kulinan

dulkagabulka
3. máj 2013

@kulinan @vyzkumnice sa pytala na možnost pitia pri pôrode a ja osm jej odpovedala...to nebolo spamovanie

happy8051
3. máj 2013

baby ved sa ukludnite a nehasterte sa tu.. akukolkvek otazku polozte primarovi, on vam odpovie, aj zdovodni, preco je to v bs tak. ono nie vzdy ide vsetko tak, ako si zelame a naplanujeme... obe deti som chcela rodit co najprirodzenejsie, ziadna indukcia, ziadny nastrih, nic, co nie je prirodzene... dopadlo to tak, ze zo zdravotnych dovodov som rodila obe deti indukciou a som rada, ze som tu. takze... treba si minimalne vypocut lekara a zdravotnicky tim. a este nieco... ak chcem rodit na styrocha v bs mi povedia nie, idem tam, kde mi to prejde a nebudem sa rozculovat, ze je bs porodnica malo ustretova k rodickam.... asi tolko.

happy8051
3. máj 2013

@adriano11 urcite nazabudni slapky do sprchy

crysmile
4. máj 2013

@happy8051 preco mas pocit, ze sa rozculujem nad tym, ze mi nedovolili rodit na styroch? niekto sa tu pytal, ja som odpovedala ako to tam bolo.. a tiez to, ze mi primar podpisal v porodnom plane vlastna volba porodnej polohy, a ked prislo na lamanie chleba, tak od toho ustupili.. to je cele, ja sa nerozculujem, len viem, ze castokrat prikyvne len preto, aby nestratil rodicku a ked uz pride k porodu, tak je to cele inak.. to je cele.. ked sa o tom chce zena, ktora tam chce rodit bavit, tak nech si precita aj toto..
a je mi luto, ked to vnimas, ze sa rozculujem, ale nie je to tak..
hasterit sa nepotrebujem a som uplne kludna.. 😉
myslim, ze do BS idu casto rodit zeny, ktore sa snazia o prirodzeny porod.. aj ja som tam isla preto.. a ked skopirujem tento komentar "ak chcem rodit na styrocha v bs mi povedia nie, idem tam, kde mi to prejde" - bohuzial s hlavickou medzi nohami to uz neslo, aby som sla rodit niekde inde..

simuska1976
4. máj 2013

@donkacik ano, do konca to odporúčajú🙂 tak nám hovorila PA na kurze, dali to do konca ako úlohu partnerom pri porode, aby na nas dozerali🙂

simuska1976
4. máj 2013

@adriano11 ked zacnes chodit do poradne od 36tt daju ti zoznam, je presnejsi ako na stranke🙂

adriano11
4. máj 2013

@simuska1976 dakujem pekne za rady 🙂

happy8051
4. máj 2013

@crysmile nemyslela som, ze len ty sa rozculujes. vseobecne som to myslela. pozri... ja som tiez chcela rodit co najprirodzenejsie a neslo to tak, ako som si naplanovala. moje sny o natural-porode som musela potlacit, pretoze som musela respekt realitu a lekara. on bol zodpovedny za moj zivot a za zivot mojho dietata. a stale si myslim, ze lekar, ktory roky studoval a stale v priebehu praxe studuje, ma viac poznatkov, ako ja.

crysmile
4. máj 2013

@happy8051 no ja som ineho nazoru.. ale nejdem zamorovat temu.. 🙂

happy8051
4. máj 2013

@crysmile nebyt mojho prveho porodu, aj ja by som asi bola 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre