Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

dugyna
17. máj 2010

Milá Anib,
to čo si tu vymenovala je samozrejme z časti pravda,aj keď sa dá o všetkých náhradách tiež polemizovať (napr.fibrin.lepidlá a ich následná embolizácia atd. atd bolo by toho vela čo by som k všetkému mohla napisat....) ale ok. Ale na to,že si veriaca si tu uviedla len svetské dôvody na odmietnutie transfúzie aj keď si povedala že si svedok Jehovov tak ich dôvody na prijatie cudzej krvy sú úplne iné! Ak sa k tomu tak hrdo hlásiš tak uveď pravé dôvody prečo odmietaš transfúziu myslím tým z dôvodu viery a nie dôvody svetské(HIV, hepatitida a ine, ktore sa laboratorne dokazuju-ich pritomnost ci nepritomnost v krvnej trasfuzii-sme totiz v 21.storoci. Ale duchovne nakazanie , o ktore ti pravdepodobne ide sa neda dokazat ziadnou metodou, je len vyplodom fanatickych kazatelom prislusnej viery)! A to že ty máš určité presvedčenie (vstupi do mňa s krvou satan atd.) nemáš právo rozhodnúť o malom človiečiku,živote,babatka ktoré sa nedokáže brániť a pre tvoje presvedčenie straca šancu na život.Našťastie v takom prípade sú páky ako právnou cestou nariadiť dieťatu podanie krvi a eliminovať ohrozenie jeho života pre fanatizmus matky. Samozrejme dosť často sa stáva,že takáto matka sa dieťaťa zrieka a zavrhne ho po takomto podaní transfúzie dieťatko často končí v domove,ale žije a dostalo šancu!
Svoj život si riad podla presvedčenia ale nevnucuj ho ďalším, ľudom,hlavne takým čo sú závislí na tvojom rozhodnutí či prežiju. Ja ti prajem aby si ty aj tvoje babo boli zdravučké a nikdy sa nedostala do takej situácie kedy budeš musieť voliť medzi vierou a životom svojho dieťata.(pretože v urgentnej situácii-ohrozenie života je podanie krvi jedina možnosť ako zachraniť človeka...napriek napredovaniu mediciny všade na svete je to prvá voľba pri hypovolemickom šoku,aby som bola presnejšia hemoragickom šoku, a to čo tu spominas ze su roztoky na udrzanie objemu..tie sa daju pouzit len urcitom obmedzenom mnozstve)

dugyna
17. máj 2010

leveretka krcok pri porode zanika ...takze nie je mozne aby sa pocas porodu roztrhal..a urcite sa nezasiva..

dugyna
17. máj 2010

segricka
nechela som sa k tomu vyjadrovat tak ako si ty napisala..ale presne ako som uz vyssie uviedla prenasat 2tt je velmi dlha doba..a suhlasim s tebou ze porod bol uz emocionalne vyhroteny aj so strany zdravot.personlu nakolko mishik si nechcela dat vyvolat porod...sice suhlasili ale ich vnutorne presvedcenie bolo ine....a preto by som 50 % chovania personalu dala presne koli nespolupraci mamicky.....

anib
17. máj 2010

avila ja viem, ale nedalo mi nereagovat, ked sa ma baby pytali

tinockaaa
17. máj 2010

Mishik mrzí ma že si mala taký pôrod, ja som ho tiež nemala ľahký ani jeden, ale nenapadlo ma zvaľovať vinu na pôrodnicu. Pri dcére som nevedela ani ja tlačiť, ale aby som sa preto urazila? Bola to moja chyba, lebo som nepočúvala. Primár mi vravel aj s pôrodnou asistentkou, že tlačím do tváre a mám tlačiť na konečník a tiež som bola unavená a mala toho dosť ale mohla som sa hnevať tak akurát sama na seba, že som sa lepšie nepripravila. Pri synovi som si povedala že budem viac pripravená a už viem čo ma čaká tak to bude určite lepšie, no nebolo, pôrod trval rovnako dlho ako prvý, tlačila som lepšie, ale syn mal 4430 gramov tak vytlačiť ho nebola sranda. Ale tesne pred koncom sa ma primár pýtal či ma má nastrihnúť ak to bude potrebné alebo nechať na prírodu, tak som mu povedala že jasné, ak bude treba nech radšej nastrihne ako sa mám potrhať. No aj tak tým že malý bol taký valibuk som skončila aj ja v narkoze na operačke, lebo mi zjavne pritlačil vo vnútri nejakú žilu a mne sa začal tvoriť hematom a bolelo to viac ako celý pôrod. Modrinu som mala na slabinách, až do pol stehna ale .... aj tak by som sa nemohla hnevať na pôrodnicu v BS. Nástrih sa mi aj pri dcére aj pri synovi zle hojil, aj napriek wobenzymu, dezinfekcii, lampe a neviem čomuešte, ale to je zasa len predispozíciou človeka, že niekto sa hojí lepšie niekto horšie, ja som musela byť na antibiotikách. Pôrodné asistentky som mala dve, a obe boli prísne, žiadne ťuťu muťu (na to tam je manžel 🙂 ) ale nemôžem povedať že by boli nejaké nespravodlivé alebo neochotné. aj pri jednom aj pri druhom pôrode mi držali nohy a pomáhali tlačiť.
Mrzí ma tvoja zlá skúsenosť, možno naozaj len zhoda okolností. My sme tu tri čo sme rodili v priebehu trocch dní a máme dobre skúsenosti v rámci možností. 😀 (rafaella a lindauciatko) Ak ma manžel raz ukecá na tretie dieťa tak zasa ostanem len v BS aj ked sa bojím že to tretie bude mať 5 kíl. 😅

anib
17. máj 2010

a tebe dugyna napisem do ip

avila
17. máj 2010

Tinocka 😀 Ze 5 kil 😀 Som zvedava, kolko bude mat nas chlapcek 😉

leveretka
17. máj 2010

dugyna, tak potom neviem, čo sa môže vo vnútri potrhať, či pôrodné cesty alebo čo...nejdem tu mudrovať, keď nemám vlastnú skúsenosť, iba som chcela napísať, že som o tejto možnosti už počula, že keď bola žena príliš dotrhaná, tak ju dali pod narkózu...

mishik
17. máj 2010

Nezvalujem vsetko na porodnicu, napisala som svoj zazitok. Ak by sme mali este tretie, nikdy by som tam uz nesla... To je moj nazor. Jedine preco sme hlavne chceli ist do BS je moznost mat dcerku pri sebe stale aj po porode, aj pred nim. K tomu ze som prenasala len tolko: u nas v rodine prenasame uplne vsetky, niektore dokonca az 16 dni. Neviem ci je to predispozicia geneticka alebo sa nam vsetkym nechce opustit teplo lona nasich mam 🙂 Za dalsie, chodila som neustale na kontroly a keby cokolvek nebolo v poriadku, dala by som si vyvolat porod kedykolvek, ale podla sona a prietokov bolo vsetko v najlepsom poriadku. Placenta plinala svoju ulohu na sto percent, takisto aj prietoky boli vynikajuce a takisto aj ozvy vyborne.Rodila som v zime, takze si kazda dobre vieme predstavit co je to gulat sa a obliekat ked je z Vas taka objemna osobka. Len som chcela mat prekrasny zazitok, plny pohody a nie nemocnicneho zhonu. Chcela som priviest svojho synceka na svet v klude a laske. A hlavne som si myslela celu dobu ze sa porod rozbehne sam a bez pomoci medikamentov. Bohuzial nestalo sa, nelutujem sa ani to nepotrebujem. Len chcem aby ine zienky vedeli aj negativa, ked ich tu nikto nepopisal...
Potrhala som sa aj zvnutra, to mi povedal primar ked ma zasival, tak sa to asi da. Kde konkretne vsak neviem, ked som sa ho pytala na kolko stehov ma musel celu zasivat, nepovedal nic...Jednoducho mam svoj usudok na toho cloveka po svojom zazitku, videla som ako sa choval ked sme tam boli na prehliadkach, videla som ako sa choval ked sme boli ubytovani na nemocnicnom hoteli, videla som ako sa choval ked ma prijali a zazila som ako sa choval v ramci porodu a po porode. Bodaj by ste kazda zazili len ten najkrajsi porod, plny pohody. 😉

dugyna
17. máj 2010

baby necudujete sa ze sa potrhate ked si do porodneho planu date nenastrihnut...
rany nastrihnute sa ovela lespie siju a ovela lespie a rychlesjie hoja..aj ked sa nahdou pri nastrihu natrhnete tak urcite menej ako keeby vas nenanstrihli vobec..
nastrih nie je vobec citit nastrihava sa v kontrakcii...a urcite je lespie sa dat nastrihnut ako sa potrhat od mocovej rury az ku konecniku.ak nie este viac...

raffaella
18. máj 2010

Dugy, v tomto s tebou nesuhlasim. ja som mala aj nastrih, aj potrhanie. Potrhanie bolo len zvnutra, t.j. ruptura 1.stupna. Nastrik je vzdy ruptura 3.stupna, z toho dovodu sa mi potrhanie hojila ovela rychlejsie, i ked aj nastrih mam krasne teraz zhojeny. Ako sa pisalo vyssie, samotne hojenie zavisi od samotnej predispozicie ako ma zena pri hojeni ran. Okrem toho, v susednom Cesko je vyborna porodnica vo Vrchlabi,kde su uplne prirodzene porody a tak ako chodia zeny z celeho SK rodit do BS, tak chodia zeny z celej CR rodit do Vrchlabi. Oni nastrihuju len v 3 percentach celkovych porodov, v Rakusku a Nemecku a celkovo v zapadnej Europe nevedia, co je to nastrih, pokial nema samozrejme velmi vazne zdravotne zdovodnenie. Odporucam si pozriet videa na tuto temu, kde sa popredni ceski porodnici (aj ti z Vrchlabi) vyjadruju o zbytocnosti nastrihu. Iba slovenski porodnici maju ten predpotopny nazor, ze nastrih sa lepsie hoji - hlupost, len sa nechce nikomu cakat, kym to zena vytlaci a kym sa jej prisposobi samotna hradza porodu tak, aby sa prirodzene natiahla. To je ich argument, preco tolko zien chudiniek konci s nastrihom. Okrem toho, ku samotnemu roztrhnutie prispieva najma zla porodna poloha, neprirodzene sa lezi viac ako sedi a zene nie je umoznene zaujat taku polohu, aku si jej telo pyta. Na konovi je jedna tema (Michel Odent a jeho postoj ku prirodzenemu porodu), pise tam jedna kocka Etnicka, rodila v porodnom dome v UK a tam tiez nehrozia vobec nastrihy a prirodzene s minimalnym natrhnutim porodila 4,5 kg chlapca. Okrem toho si staci pozriet rozne videa na youtube a uvidis, ze nikoho kto rodi prirodzene nenastrihuju. A este ku tomu natrhnutiu pri nastrihnuti, moju mamu nastrihli a roztrhla sa hned po konecnik a ma s tym doteraz problemy, co ju to stale pobolieva. A nastrih je citit - vlastna skusenost. A to ma nastrihli len minimalne, ale citila som to aj v kontrakcii 😒

lindauciatko
18. máj 2010

dugyna,
neviem, ale ja som nastrihnutie tiez citila, neviem, vsak nam das vediet v juli ako to bolo u teba...

mishik
19. máj 2010

Nazdar damy. Nebudem sa prihlasovat to vyznam nema ,ale pre presnost som mishikin partner. Ze vam tak skacem do reci. Pôrod je zverina ,ale nechapem ze tu mudruje niekto ,kto v podstate nema ani tusenie ako to prebieha ake to je. Dugyna tie tvoje teoreticke reci , rady a hodnotenia pôrodov inych ked si nerodila su asi take ,ze aj ja vam mozem hovorit ako a co najlepsie aj ked som nikdy nerodil a ani nebudem🙂,alebo buhem radit jadrovim fyzikom, sak som o tom cital. 🙂 Neviem asi ked si nieco precirtas tak mas pocit ze o tom nieco vies,ale pravda je niekde inde. Pises o nastrihnuti a vlastne ani nevies o com pises. Bol som pri oboch pôrodoch a viem kedy nastrihuju a kedy nie. Myslis ze ked si napises plan tak to aj tak bude? To my pride trochu potiahnute za vlasy. Ked je normalny doktor tak nastrihuje az v pripade ze to je nevyhnutne. To si asi necitala. Vies prides mi ako osoba s egom siahajucim do vysin ,ale pozor kto vysoko lieta nizko pada. Nakoniec Ti aj tak zelam aby to dobre dopadlo a vsetko prebehlo podla predstav. Dakujem za trpezlivost a snad som nikoho neurazil. Ozaj aby som nezabudol. Tie damy co davate detom plienky na hlavy aby spali, ked budete chcet citit svojho chlapa ,alebo blizku osobu dajte si na tvar jeho prepotene tricko potom snad pochopite co robite svojmu dietatu ktore potrebuje Vas a nie vasu vônu. S pozdravom Staníčko

magdal1
19. máj 2010

pisem k nastrihom, rodila som 3 deti, prve dve s nastrihom, tretie bez nastrihu. Pocas porodov si samozrejme medzi nohy nevidim, dovolim si vsak tvrdit,ze nastrihy ani pri prvych dvoch detickach neboli nutne, chcelo to len viacej trpezlivosti.....suhlasim s raffaellou

stanicko
19. máj 2010

Ahojte dámy. To je uzasne ze tu mozme byt aj mi chlopi ze? Dugyna krcok pri porode zanika? Neviem o tom v podstate nic ,ale asi ked nieco zanikne tak to neni, ale to by znamenalo ze druhe dieta rodis bez krcka? Este jedna otazocka: rakovina krcka maternice je potom o com,lebo ked zanikne co potom napada rakovina? Dakujem za vysvetlenie

magdal1
19. máj 2010

stanicko- pouzivaju sa vyrazy - krcok sa skracuje , otvara,zanika, vpodstate sa otvara, este vyraz- zasla branka - vsetko toto znmena, ze sa krcok skrati, otvori aby z maternice mohlo prejst dietatko do porodnych ciest 😉
krcok je suzastou maternice, takze zmiznut nemuoze 🙂

lejlushka
19. máj 2010

Dugyna. Sud a budes sudena...Nic v zlom, ale davaj si pozor na to, koho, kde, a ako hodnotis za ich konanie ked si nepresla ani pol metra v ich topankach. Hodnotenie a presadzovanie si vlastneho nazoru u Anib za odmietanie transfuzie, Mishik za nestotoznenie sa s vyvolavanim porodu, tvoje bludne teorie o nastrihovani atd... Este si nerodila, nevies do coho ides a aky budes mat zazitok z neho. Zakon pritazlivosti funguje pre kazdeho rovnako a velmi lahko sa ti moze stat, ze ti to vsetko pri porode spocita... Prajem ti samozrejme krasny zazitok z porodu, ale to z najvacsej casti zalezi od teba...

lejlushka
19. máj 2010

Magdal1,.. Stanicko, nas chlop tuto jediny to dobre napisal. Dygyna pise o zanikani krcku 😉

avila
20. máj 2010

Ale ludia, no... Trosku tolerancie prosim. Verim tomu, ze toto pocasie nas ovplyvnuje vsetkych, ale az tak? Dugyna, nie ze sem prestanes chodit, ja Ta tu rada vidim aj chlapov 😉 Co sa tyka nastrihov, ani lekari v tom nie su jednotni, takze sa o to nemusime snazit ani my. A ani by som nechcela, aby plnili moj porodny plan do bodky. Nie som doktor a situacia pri porode sa moze zmenit z minuty na minutu.

Krasny den prajem a nechuz vyjde slniecko 🙂 🙂 🙂

happy8051
20. máj 2010

uf,huste je to tu 🙂 nejdem sa vam miesat do debaty viem al jedno celkom isto... v bs sa nastrihuje v nutnom pripade...

mishik
20. máj 2010

Avila, neviem ako Ty, ale mna pocasie rozhodne na tejto stranke neovplyvnuje. Tolerancie?? Kde ma toleranciu Dugyna?? Preco hodnoti nieco co neprezila a nevie nic o porodoch, hlavne ze komentuje. Ja mam za sebou dva porody a aj tak by som si neodvazila komentovat zazitky niekoho ineho. Kazdy je iny, jedinecny clovek, ziadny klon a preto ma kazdy ine vnimanie vsetkeho a nikto nema pravo hodnotit a posudzovat nikoho, zvlast nie zena, ktora pise o niecom o com nema ani tusenie. Inak DVD "Orgazmicky porod" ste videli?? Odporucam kazdej jednej pred porodom nahliadnut. 🙂
Happy8051 v BS porodnici sa bohuzial epizotomia robi vo velkom. Podla casopisu MAMA A JA cislo:april 2007 sa v tabulke o porodniciach z Banskobystrickeho kraja uvadza cislo 70%, coz je na 21.storocie dost 😢

mishik
20. máj 2010

Inak odpovede do tejto tabulky posielali samotne porodnice, lepsie povedane ich pracovnici, konkretne dany dotaznik vyplnoval sam primar z BS porodnice.

raffaella
20. máj 2010

Mishik, ano 70 % je velke cislo, ale v BA je to 98 %, zial 😒 A zase v BS respekutuju prianie vykonat nastrih len v nevyhnutnom pripade, co je velmi dobre. Orgazmicky porod som videla, naaaaadhera, hned by som tak rodila, keby bola moznost. Ktovie inak, ci sa aspon nase dcery dockaju toho, ze budu moct rodit doma, tak ako v tom filme 😉 Len mne bolo po zhliadnuti velmi luto, ze cosi take tu nemame aj my ☹

jaroe
20. máj 2010

veru dugyna, odvazne tvrdenia mas, na to, ze si este nerodila. Vyvolanie porodu by sa fakt malo robit len v nevyhnutnom pripade. Nie len tak, ze sa niekomu nechce cakat...Ak dieta nie je pripravene, nepomoze ani vyvolavacka a porod skonci sekciou. Niekedy ma k tomu mamicka ako bonus aj neproduktivne bolestive kontrakcie. Sesternica tiez tak dopadla, chuda. Desat hodin brutalnych bolesti a krcok tuhy. Tak isla nakoniec pod noz a po porode skonstatovali, ze dieta este "malo cas" taky tyzden. No dakujem pekne za takych lekarov. Pritom babo bolo v poriadku, velkost, prietoky, ozvy, nemuseli vyvolavat. Dovodom bolo len to, ze bola po termine.

mishik
20. máj 2010

Ja som s muzikom Orgazmicky porod videla 3 dni pred tym svojim vyvolavanym ☹ Ani nieviem, ci som to vtedy mala pozerat. Mala som husiu kozu po celom tele a vravela som ze presne takto by som to chcela aj ja 🙂Aj moj muz vela vtedy pochopil o zenach, porodoch a o zenskom vnimani porodu. Tesila som sa na kazdu svoju vlastnu kontrakciu aj keby to trvalo neviem ako dlho, len nie ten oxytocin ☹ No uz je to za nami. Aj ja dufam, ze nase dcerky budu rodit v krasnych, dostojnych podmienkach, plnych lasky a budu moct objimat svoje deticky este na pupocniku (nase vnucatka 🙂 ) ako zeny v tomto filme. Velmi im to prajem, ked nam to zial este nie je umoznene. Ale osobne si myslim, ze im v tom musime pomoct a to tak ze si nenechame vsetko pacit od doktorov lebo maju titul, nebudeme slepo pocuvat, ale budeme sa zaujimat o porod ako taky, o to aky priebeh ma porod do buducna na nase deticky a na nas mamicky. Mam kamaratku, ktora doma rodila. Za 3hodinky sa vsetko zbehlo a povedala ze to bola nadhera 🙂
Jaroe mas pravdu s tym vyvolavanim. Moja sestra tiez dcerku prenasala a vyvolavali jej porod, lebo "sa musel" lebo bola po termine(nebolo to v BS porodnici), 12hodin mala priserne bolesti ze uz nevladala a nakoniec isla pod noz. V danej porodnici ani nie je zaujem o to aby zena kojila a tym padom bolo aj po kojeni 😖 Skoda...

chrastinka
22. máj 2010

Musim sa aj ja pridat k debate o nastrihu pri porode. Vo svojom porodnom plane som si ho vyslovene nezelala a napriek tomu ho vykonali lebo vraj bol nevyhnutny. Vo vsetkych literaturach som si o nom precitala, ze sa robi v nevyhnutnom pripade a ze ho vobec necitit lebo pokozka hradze je tlakom hlavicky uplne anemizovana. Dokonca mi to tak predniesla aj moja gynekologicka (porodnik bol iny) Moj nastrih bolel ako svina a to som mala epiduralku. Z toho mi vyplyva ze to bolo upne zbytocne a ze ani nepockali kym sa pokozka vobec anemizuje. Inak som nemala vobec ine natrhy a roztrhania. Takze moje porodne cesty su asi dost flexi. Je ale tazko postavit sa na odpor ked ako prvorodicka neviete do coho idete. V podtate ste vydana na "milost" personalu porodnice, ktori minimalne alebo vobec nevnima vase osobne pocity a zmysli.
98% nastrihov v sloveskych porodniciach? Ved to je podla mna aj na napisanie oficialnej staznosti na min. zdravotnictva. V niektorej inej teme sa uvazaju nasledky tohto vykonu.

chrastinka
22. máj 2010

Tu som nasla jeden clanok z ineho fora s nazvoma porod po Slovensky:

Uz v davnejsej diskusii na inom fore skupina lekarov argumentovala, ze percento nastrihov sa na Slovensku znizilo (nepoznam vsak zenu, ktora by pocas porodu na Slovensku episiotomiu nepodstupila). Uvadzanych 98% je katastrofalne vysoke cislo. Chcem doplnit par vedeckymi studiami potvrdenych argumentov “proti episiotomii”. Episiotomia je priamo linkovana k “pelvic floor disorders”; to znamena mocovej inkontinencii, fekalnej inkontinencii, prolapsu (poklesu) organov panvy –poklesu maternice, hrubeho creva, mocoveho mechura. Episiotomia ako chirurgicky zakrok vyrazne poskodi funkcnost a anatomiu zenskeho panvoveho dna co vedie k prolapsu a inkontinencii. Nasledky sa niekedy objavia hned po porode uz pocas sestonedelia (v sucasnosti je alarmijuco vela mladych zien po porode s poskodenym panvovym dnom; svjou ulohu tu zohrava aj rutinna poloha na chrbte pocas porodu), ale velmi casto sa nasledky tohto chirurgickeho zakroku objavia roky po porode (niekedy 5 rokov, 10 rokov a niekedy 20 rokov po porode ci neskor). American Journal of Obstetrics and Gynecology, Internationale Journal of Obstetrics and Gynecology, Internationale Urogynecology Journal and Pelvic Floor Dysfunction, British Journal of Obstetrics and Gynecology… a mnoho dalsich odbornych magazinov ci publikacii su plne dlhorocnych studii potvrdzujucich katastrofalne nasledky rutinneho pouzivania episiotomie pocas porodov. V sucasnosti “choroba starsich dam” sa stala epidemiou mladych zien (ako sa Ranee Thaker (subspecialty trainee in urogynaecology) a Stuart Stanton (professor of pelvic reconstruction and urogynaecology) v jednom z ich clankov vyjadrili, ze odhadom az polovica zien, ktore rodili maju prolaps). Prolaps je v dnesnych dnoch tazkym orieskom aj pre medicinu; nie je liecitelny. Existuju rekonstrukcne operacie, ktore vsak neliecia podstatu problemu, len kozmeticky docasne maskuju symptomy, prolaps sa vsak v priemere do 5 rokov po rekonstrukcnom zakroku vracia v rovnakom ci horsom stave (su zeny, ktore podstupili chirurgisky zakrok 10 a viac krat). Organy panvy su pocas tychto operacii „uchytavane“ a tym umelo umiestnene do anatomicky nespravnych poloh, co vyvola nerovnovahu v panve, co ma za nasledok rekurentny prolaps rovnakeho ci horsieho stupna ako pred operaciou. Dalsim casto pouzivanym nastrojom mediciny je hysterektomia, v sucasnosti vykonavana uz aj na mladych zenach. Jej nasledky su statisticky spracovane na stranke http://hersfoundation.com/effects.html
Long term effects of episiotomy: “Destruction of the perineal body and alteration of the pelvic floor muscles comprise the first pathophysiological events in the natural history of genital prolapsed. The buffer of the core of the perineal body disappears. Once the puborectalis muscle has been thinned or weakened, the urogenital hiatus becomes widely open. The ventural vaginal wall stickes out. It pulls the uterine cervix downward, reduces the physiological anteversion of the uterine body an facilitates eversion. “ ciovane z: Vaginal and Laparoscopic Vaginal Surgery Taylor and Francis 2004 p. 87, uvedene v: Christine A. Kent: Saving the Whole Woman, second edition
Episiotomia sa v sucasnosti pouziva na skratenie casu porodu , nie ako ochrana pred trhlinami-poskodenim hradze; ved sama episiotomia hradzu poskodzuje. Treba si uvedomit, ze dnes je porod uz aj financny business a jeden lekar by predsa nezarobil keby musel pri zene stravit 20 ci viac hodin a venovat sa jej; nemocnica si predsa z financnych dovodov nemoze ponechat porodnu salu obsadenu 20 a viac hodin; nemocnica predsa nemoze neefektivne prezamestnat porodnice dulani ci porodnymi asistentkami, ktore by so zenou stravili cele hodiny. Zeny treba “co najskor odrodit” a ist na dalsi pripad. Medicina si predsa nenecha takyto business prejst do ruk porodnych asistentiek, porodnych centier ci domacich porodov (podla usa statistic ide o miliony dolarov rocne pre nemocnicu; nezijem na Slovensku, takze statistiky SR neuvadzam; business je vsak vsade business) .
WHO neustale varovania o zastaveni rutinneho pouzivania episiotomie su z dovodu alarmujuceho narastu zien trpiacich inkontinenciou (mocovou a fekalnou) a prolapsom organov panvy, s ktorymi sa medicina nedokaze uspokojivo “bojovat”.
V tejto “slepej ulicke” sa zenam snazi pomoct Christine A. Kent, ktora spustila jediny na svete “bezchirurgicky” management prolapsu v roku 2004 – jej Whole Woman program.

Viac na: http://www.changenet.sk/?section=forum&x=316695...

dugyna
22. máj 2010

mile vsetky co tu pisete...
forum je o tom aby si clovek vyjadril svoj nazor...a je to verejne forum cize si to moze citat hocikto a pisata sem moze hocikto hocico..proste je to forum a to by ste mali respektovat... cize neznamena ze ked ja vas tu nebudem podporodvat podla mojho osobneho naziru vo vasich bludnych teoriach ..tak ze vam vnucujem moj nazor.. to iste by som tu par ludom mohla napist aj ja ze hej, ale nvnucujete mi svoj nazor...
forum je o tom ze si tu kazdy napise k danej teme co chce...

janicko..supis ze u ides pisat o niecom comu H.... rozumies..a miesat sa do veci do ktorych ty pokial nie si gynekolog alebo zdravotnik rozumiest nidky nebudes..keby si tu isel pisat o brzdovej kvapalaine a jej meneni ok nech sa paci...vypocujem si a mozno sa aj podla toho zariadim...ale k porodu sa ides vyjadrovat ty??? no parada ..a este tu budes pisat aky si ty skuseny lebo si bol pri dvoch porodch?
juj ale asi si si zabudol precitat prispevok tvojej manzelky..ze uviedla ze pri porode druheho vasho diatatka si nebol..lebo si bol s vasou dcerkou...takze by som pomlacala ....
a ty mne ides pisat ze ja som nerodila...pousmejem sa a idem dalej...
ty nebudes nikdy rodit! a to ze si bol pri porode nic nezanema..nakolko si laik a bol si pri porode svojej zeny beries to emotivne a nie s nadhlaodom...
a este taka otazka ako si spravil klistir svojej zene? to by ma v celku dost zaujimalo..alebo skor by sme si malai polozit otazku ci si jej ho vobec spravil..lebo ak by si ho spravil tak sa nestane to co sa stalo.....a to by povedla kazdy kto sa tomu rozumie a nahdou si precitat tento prispevok...

mila anib..nebudem pisat na tvoju IP je to zybtocne..lebo tie state z biblie co si mi popisala do IP su vinate z konetextu..a preste o tom je viera Jehovova..vyberat state z kontextu Biblie a vymyvat ludom takkto mozgy...teda aspon tym co bibliu v zivote celyu necitali
a to co tu pises o tych nahradach sak zase si napisala len to iste co uz predtym....takze uvediem priklad mas pohar s kavou a ten sa prederavi a bude vytekat a ty bude tuzit este po kave tak si ju budes dolievat vodou..chvilu to mozno este bude kava..ale casom sa zrnka odpalvia a kava bude stale bledsia a bledsia..a takisto je to aj s nahradnymi roztokmi ako ty pises...takze krystaloidy-cize klasicky fyziologicky roztok a ine a koloidy-ako si myslela tie plazmaexpandery /sa mozu podavat v urcitom obmedzenom mnozstve/ ..cize asi tak..a co tu pises o podavani rastovych faktorov, a inych sa tu ani nebudem rozpisovat a o tom pristroji...ale kto sa tomu rozumie vie o tom svoje...

vsetkych co mi tu pisete ze sa vyjadrujem ked som nerodila srdecne pozdravujem..po 1. ake ste si iste ze som nerodila a po 2. ani gynekolog porodnik chalp nebude v zivote rodit a neznamena ze nie je odbornik a nevyzna sa vo svojej praci..ale vie co robi a vie preco to tak robi a kazde svoje rozhodnutie ktore pocas porodu vykona tak si ho vie aj patricne odovodnit..a takisto aj zena gynekologicka-porodnicka aj ked nerodila bie o com pise a hovori....

kritizujte si epiziotomiu kolko chcete ale mas vije opodstatnenie a vyznam....a ak si myslite ze je lespie sa potrhat nech sa paci..tak sa nechajte porthat..ale potom nefnukajte ze ste sa rotrhli az po neviem kade...ake sa odmitnete dat nastrihnut...a nekritizujte ze je to chyba lekara....je to vasa volba....

a este jedna poznamocka porod je v prvom rade o pasychike zeny..pokial je nan psychicky pripravena a vyrovnana bude pre nu porod krasnym zazitkom v ktorejkolvek porodnici na SR a s ktorym kololvek personalom...
ale ak zena nie je vnutorne s porodm vyrovnana a nehovoriac o tom ze ak si bude ropravat ze tak toto a hento..tak to tak aj dopadne..mohla by rodit aj na zlatej koze a ovievat ju papradovymi listami tak porod bude pre nu otrasny...
porod je v prvom rade o rodicke a az potom o personale ktory je snou..a z hcovania rodicky / hystericke a ine/ treba cakat ze na akciu pride ak reakcia...
takze nepiste tu len otom aky su leakri a sestry otrasny a ako sa chovaju ale vstupte si do svedomia azmyslite sa nad sebou ako sa chovate aj vy.....

mishik aha takze ked niekto prejavy svoj nazor tak je netoleratny????o ok to si zapamatam 😉
stanicko a ku krcku sa nebudem uz vyjadrovat lebo to by si asi nepochopil..ale neuraz sa 🙂

lejslushka tvoje komentovanie ma pobavilo...nesud lebo budes sudena, ja nikoho nesudim ak by si poriadne citala tak vies ze len pisem svoj nazor som na verejnom slobodnom fore a mozem si napisat co chcem....takisto ako ty..ale ak to nevies pochopis a dotyka sa ta to tak potom by si radsej do fora nemala prispievat...
a k ostatnemus om sa uz vyjadrila vyysie..porod je o zene samotnej a o jej psychike..takze asi tolko

chrastinka a preco nenapises nanapises niejaky prispevok o studii ..kde sa zeny natrhi..a o koplikaciach a ansledkoch natrhnutia a ze sa tym dalo predist keby bola vykonanna epiziotomia,hm?

a este k tomu clanku v casopise mama a ja --pisali ste ze to to bansko bystricky kraj..a tam sa nerata len BS ale aj BB..takze asi tolko....
nastrih sa robi ak je potrebny..

dugyna
22. máj 2010

jaj a este som zabudla...k tomu mojmu egu.. fuha ty mas novy program v pocitaci na merania ega cez internet..a kde si ho kupil alebo stiahol? to by som si aj ja naistalovala daj tip...ale vdaka za odmeranie ega, netusila som ze az tak vysoko moze siahat 😉

avila
22. máj 2010

Ahojky,

mozno off topic, alebo... ups, ved ja som v teme Porodnica Banska Stiavnica 😉

Dnes som bola omrknut teren aj s manzelikom aj s mamusou. Nadseni sme boli. Som si to ale vacsie predstavovala, no fotky skresluju. Baby, co ste chodili do poradne od 35.t.t., o kolkej tam je najlepsie prist? Sestricka hovorila, ze o 9, 10... A v ktory den, aby tam nebolo vela zienok? V pondelok?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre