Pôrodnica Banská Štiavnica. Aké máte skúsenosti vy?

cipca
18. jan 2007

Pôrodnica v Banskej Štiavnici je úplne super!Personál nemá chybu(mylí a tolerantmý)ak máte nejake ine skúsenosti tak my to napíšte

daniela1983
2. júl 2014

@kulinan znasilnenie je ak sa deje nieco proti vôli a poskodzuje to telo a dusu a toto evidentne bol ten pripad. ta holka si z porodu odniesla sramy na dusi podobne ako znasilnena zena. je to teda rovnake. keby si citala nieco od psychologicky ktoru tam spomina tak ona tvrdi presne to iste. ze zeny ktore taky porod prezili vykazuju tie iste crty ako obete znasilnenia

kulinan
2. júl 2014

@greenline ok,v poriadku, tak ju nerešpektujem, možno sa to ani nedá....podľa mna si treba vybudovať porodnice vášho typu. A je čas,je vás vela, dajte sa do kopy....mna takéto veci asi viac otravujú....a poviem ti, asi tak ako som si prečítala o porode v norsku,som sa cítila aj ja....a neboj sa nestaviam svoj osobný zážitok nad jej,ale toto je diskusia,tak píšem aj ja svoj názor,ak ťa tým obťažujem,preskoč ma 😉
ženy jej typu majú teda ozaj odlišné vnímanie,ale nech....ozaj jej zo srdca prajem aby našla pokoj a hlavne svoju porodnicu a prežila vytúžený porod podľa predstáv....

greenline
2. júl 2014

@kulinan a kde na sk má nájsť takú pôrodnicu? veď ty jej odporúčaš nejestvujúcu alternatívu 🙂

kulinan
2. júl 2014

@daniela1983 každý ma iné vnímanie...inde svoje hranice. A je to subjektívny názor....bohužial musí hľadať štastie inde. Verím že ak ho nájde, bude jej lepšie a rany sa budú pomaly hojiť.

kulinan
2. júl 2014

@greenline ved v bratislave je porodnica KOCH....aj tá je zlá? splnia jej tam priania....mučiť ju tam uričte nebudú...či aj tam? tak potom už fakt neviem....potom asi nech viac nerodí...dnes je svet otvorený....tak prečo sa bráni zahraničiu? to je fakt taký probém? Ak je všetko nahouby u nás na SK,potom ked si nájde inú krajinu bude určite štastnejšia. Milujem ženy,ktoré len vypisujú, ako je tu zle , ale nič neurobia aby sa mali lepšie.

greenline
2. júl 2014

@kulinan no a znova sme pri probléme, že prečo jej to, čo vedia ponúknuť v zahraničí, nevedia poskytnúť na SK..

"Milujem ženy,ktoré len vypisujú, ako je tu zle , ale nič neurobia aby sa mali lepšie. " ale táto žena urobila veľkú vec - otvorila sa so svojim vnímaním verejnosti a týmpádom nechala, aby ju ľudia súdili, tak ako sa to deje tu..
nič neurobila? ale veď cestovala do BŠ, lebo dúfala, že sa jejdostane podpora prirodzeného pôrodu, ktorá sa jej nakoniec nedostala.

radka0610
2. júl 2014

Myslim, ze teraz rozoberana tema tu nema co robit! S poziadavkou preco sa na sk neda rodit prirodzene sa treba obratit na stat. Pani Barbora je inteligentna zena ktora bola na porod uplne pripravena, preco si teda neurobila porodny plan, kde by uviedla poziadavku nepouzit pitocin. Pokial viem porodny plan je na sk normalna vec. To, ze je sektarka som nepovedala, len som sa vyjadrila, ze jej sposob napisania staznosti mi nepripomina styl zeny-matky ( nechcem zhadzovat matky, ale riesime veci citovejsie a nie tak teatralne) ale bud velmi inteligentnej zeny, ktora ma vystudovanu vysoku skolu minimalne politicku, alebo masmedialnu proste to vyjadrovanie je uplne profesionalne a to mi pripomina tych ludi co chodia v oblekoch s kravatami po domoch. Tato stranka je o osobnych skusenostiach rodiciek v bs ci uz dobrych, alebo zlých a nie o lekarskych postupoch pouzivanych na slovensku. To ze sa citila "znasilnena" ok beriem. Mna tam nastastie nikto neznasilnil, ked som nevedela tlacik porodna sestra mi s kludom dookola opakovala ako to mam robit. Kazdy kto chce mat prirodzeny porod nech rodi doma na vlastne riziko. Nemusi ist nikde do zahranicia vsak aj nase stare mamy rodili doma a prezivali nadherne chvile a blizskost a so svojimi detmi mali nadherne a neopisatelne vstahy (ak prezili)

greenline
2. júl 2014

@radka0610 1. Barbora rodila v BŠ a my sme v téme pôrodnica v BŠ
2. mala vypracovaný pôrodný plán
3. prečo ju posielate rodiť neasistovane doma? veď je občiankou SR, platí si zdravotné odvody, tak prečo by nemala mať nárok na zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia?
4. žena nevie tlačiť? to počujem prvý krát 😕 boli ti umožnené zmeny polôh? bola si podporovaná vo voľnom pohybe počas tlačenia?

radka, prirodzeny porod by mal byť norma, a vôbec by sme sa tu nemali baviť o tom, že je niekde problém porodiť prirodzene. lenže už to, že ženu uviažu na monitor a nedovolia jej hýbať sa, kladie prirodzenému a hladkému priebehu pôrodu prekážky. v zahraničí nemonitorujú ženy vkuse 3 hodiny a ak aj áno, že je to z nejakého dôvodu potrebné, tak sa tá žena môže voľne hýbať. znemožňovanie pohybu označuje svetová zdravotnícka organizácia za poškodzujúcu praktiku. to, že o tom niektoré ženy nevedia, alebo im to pripadá vporiadku ešte neznamená, že to tak aj skutočne je..

dulkagabulka
3. júl 2014

@kulinan nemôžeme dávať ženám odporúčanie roď doma, keď na to šát nevytvoril podmienky. Domáci pôrod je bezpečnou voľbou, keď je žena v kontinuálnej starostlivosti pôrodnej asistentky. Vysokoškolsky vzdelanej ženy, ktorá vie rozoznať fyziologiu od patologie a už pri náznaku patologie odchádza so ženou do nemocnice. Na to treba systém. Aby mala pa potrebné vzdelanie /naše dnešné PA nevedia ženu podpopriť vo fyziologii, vedia velmi dobre podporovat systém rutiny/, vybavenie a tiež aby bola PA prepojená s nemocnicou. V prvom rade, aby bol systém postavený na bezpečie ženy a dieťatka.
Je fér povedať žene, označujúcej ponižovanie v nemocnici a pritom má na výber rodit neasistovane /riskantne/ doma, alebo rodiť v nemocnici, že ak nebola spokojná ,mala rodit doma? Ženy, ktoré samé boli obeťou násilia alebo nerešpektu /doma , v škole, od rodičov, manžela , v práci/, si vytvárajú obranné mechanizmy, ktorými potom ospraveldnujú násilie v okolí.

liliana0000000000000
3. júl 2014

@radka0610 nesuhlasim s tebou ja som tiez zdravotnik a viem ako to chodi po skole sa lekar snazi lebo ma urcity strach postupom casu sa strach straca a nahradi ho sebavedomie neskor sebavedomie vystrieda arogancia. pise ze bola slovne napadana a urazana to lekar smie to je predpis ktory mu to prikazuje??? moze ti lekar podat liek proti tvojej vôli????
nie su viazani predpismi!!!!! predpisy ignoruju!!!!! WHO odporuca maximalne 10% nastrihov to je predpis!!!! tak preco sa nim neriadia???
nechcem sa s tebou hadat a prajem ti aby si takyto pristup nikdy nezazila ja som si prezila nieco podobne a preto jej verim....

alyce
3. júl 2014

prepacte, clovek si chce precitat nieco o porodnici v Banskej stiavnici a vy tu rozoberate temu, ktora by mala mat trosku iny nazov. Potrebujem pocut nazory na porodnikov, a nie si tu citat o porodoch doma

daniela1983
3. júl 2014

@alyce no ved ten prispevok do barbory ktory niektori zhodnotili tak ze ved mala rodit doma, tak ten je o porodnikoch v BS

alyce
3. júl 2014

ja som tam rodila 2x, vzdy pri inom lekarovi, teraz neviem koho dostanem. No nevadi, snad to tam bude rovnako dobre, ako prve 2 porody

daniela1983
3. júl 2014

@alyce a robili tam pri prvych dvoch porodoch bonding?

kulinan
3. júl 2014

@dulkagabulka prepáč, nikoho neobranujem, a trošku nemiestne aby si mi písala,že som niekedy bola obeťou násilia a teraz si obranujem násile? Prosím ťa, nevypisuje takéto sprostosti. Si fakt mimo.
Mne nikto v BS nenadával, raz som rodila pri mladom doktorovi,ten tam už nerobí, a druhy krát pri Spilovi. Ani jeden mi nenadával, nemal nemiestne poznámky, predstav si dala som si pichnuť aj oxy,lebo som chcela a vobec sa nemusíš pýtať prečo,lebo som si ho vyžiadala. Primár tam bol minimálne, vačšinou len PA amanžel, na monitore som bola minimálne,chodila som s manželom , ležala ako mi vyhovovalo, masírovali ma.
Nie som citlivka, som celý život športovala a zvládať a prekonávať bolesť mi nerobí problémy, mám svoje ciele.
Ako pokiaľ píšte že to je o lekároch a porodnici BS,tak nech napíše - ten a ten doktor bol na mna hrubý. Ale nemôžem si pomocť,furt je to jej subjektívny názor a poznám baby - tzv .histeričky,ktoré prežívajú aj normálne veci nenormálne....Takže je to o pocitoch. Možno mala predstavu toho vášho norskeho porodu a veci sa mali toršku ináč,tak je z toho story.
Ale ved píšem, mohla ísť radšej do Kochu,má to bližšie a možno by neprežila to jej mučenie....nikto mi na toto nereagoval, prečo? Prečo nešla tam? Je to tiež vychýrená porodnica s úžasnými ludmi,načo sa šla do BS ked mala aj inú variantu? Na toto mi odpovedz.

tara
3. júl 2014

@radka0610
@kulinan ja suhlasim s barborou a vsetko co napisala, je pravda. presne toto sa deje pod ruskom zdravotnej starostlivosti, zeny su vystavovane ukonom, liekovym drogam a zásahom, ktore su v iných krajinach uz davno zakazane a oznacene ako nebezpecne. viem, ze primar v BS nepodpise porodny plan, ak zena nesuhlasi, ze si da pichnut oxytocin. barbora je urcite vzdelana zena, ktore si je vedoma svojich prav a toho, co sa na nej napachalo. zazila som to aj ja v BB porodnici a nikdy tam uz rodit nebudem. porod sa mi krasne sam rozbiehal, odtiekla mi plodova voda a ja naivna som rychlo bezala do porodnice po pomoc. po pomoc pri narodeni nasho dietata. hned na prijme mi napichli kanylu, vytiekli mi tri flase oxytocinu, strcili mi do zadku prostaglandiny, vysetrili surovo asi 10x za hodinu a ked som lekarovi oznamila, ze sa mi tazko lezie na stol a vysetrenie ma boli, tak mi povedal, ze idem rodit a mam sa pripravit na bolest. vtedy som mu povedala, aby ma okamzite prestal vysetrovat a ze si nezelam, aby so mnou takto komunikol, ze mam svoje prava a ak chcem lekara, ktory sa bude spravat ludsky a podla pravidiel etiky lekara k pacientovi. aka som len bola hlupa, ze som si toto vsetko nechala so sebou robit! prisiel moj zazmluvneny lekar, verila som mu. nariadil dalsiu flasu oxytocinu, ze nech to mame rychlejsie za sebou. nevladala som tlacit, neslo to, proste ziadne tlaky, ziadny pocit, ze mam tlacit. dnes uz viem preco. s nohami vyviazanými na stole a pripevnenými remenmi som ani normalne rodit nemohla. neslo o moju neschopnost, islo o nemoznost! zena nie je neschopna rodit, je jej to len znemoznene! nakoniec ma lekar nastrihol tak, ze sa vsetci chodili na vizite pozerat, lebo taky velky nastrih este nevideli. vznikol mi obrovsky hematom a neschopnost sediet na 3tyzdne. lekar, ktorému som verila, ktorému som zaplatila, aby bol moj porod zazitkom, mi ho skomplikoval tak, ze islo mne a nasmu dietatku o zivot. po porode mi hrozila transfuzia a malého mi hned sestricka svojimi spinavymi rukami nakazila zl. stafylokokom, ktorého ma dodnes a uz sa ho nezbavi. kedze mu tuto bakteriu zaviedla pri osetrovani pupceka, hrozilo mu vazne poskodenie pecene. zachranil nas len moj materinsky instinkt, ked sa mi nezdal jeho pupcek a chodila som kazdy den sa nasou lekarkou, aby s tym nieco robila. dalej nejdem ani pisat, viac ako 2mesiace sme sa trapili. takze prestante zatracovat uvedomele a inteligentne zeny, ktore vedia, ze ich prava boli porusene. ja sama uz nikdy nedovolim, aby nejaky zdravotnik na mne a mojom dietati spachal tolko nasilia. presne ako to oznacila barbora. moj druhy porod bude iny, bude prirodzeny, bude s ludmi, ktori chapu ten zazrak a ktori nam neublizia. PS: tato negativna skusenost mala aj pozitiva. naucila som sa branit nase dieta, naucila som sa ake su nase prava a zistila som, ze ked otvorim usta a pouzijem spravne argumenty, nebudem zastrasena, ale ako mi povedal jeden lekar: "vidim, ze mam pred sebou inteligentnu a velmi scitanu osobu. taketo matky mam velmi rad a vazim si ich!" len skoda, ze som tak slepo predtým verila.....a nechala sa v rukach tych nespravnych ludi. uz to neurobim, som poucena a pripravena so svojimi poziadavkami ist dalej! 😉

greenline
3. júl 2014

@kulinan prečo prečo prečo.... prečo išla do BŠ a nie do Kocha? keby sa jej to stalo v Kochu tak sa jej spýtate prečo nešla do BŠ? podstatné predsa je to, že sa jej niečo také stalo. že jej bola znemožnená sloboda pohybu, že mal personál k nej nemiestne poznámky, že sa jej nedostalo žiadnej podpory v prirodzenom pôrode. ale ak vás tak veľmi zaujíma ten Koch, tak vám poviem prečo tam nešla - pretože v dobe, kedy rodila bol Koch zatvorený. teraz už má "právo" sťažovať sa na pôrod v BŠ? či zase sa spýtate prečo nešla rodiť na mars napríklad? (zahraničie a dom.porod ste už spomenuli)

aj ja mám jedno prečo: prečo sa nespýtate kde sa stala chyba v BŠ ale namiesto toho mudrujete čo ako mala tá žena robiť inak a označujete ju za histerku.

mám pocit že vymýšľate stále nové a nové prečo na barboru len aby ste nemuseli "priznať" že má právo cítiť sa tak ako sa cítila a že je to úplne normálne a legitímne, potom čo zažila a je dobre, že o tom nabrala odvahu hovoriť nahlas, aj keď reakcií ako tá vaša bude viac. kým sa o veciach, ktoré sa ženám dejú pri pôrodoch v slovenských pôrodniciach a sú považované za normálne (vaša reakcia je toho dôkazom) nebude hovoriť nahlas, nikdy sa nezmenia. vysmievate sa z toho "nórskeho" pôrodu, ako keby sa jednalo o nejaký výstrelok. pritom som sem ten príbeh dala iba preto, že je v ňom pekne opísané rešpektujúce a podporujúce správanie zo strany personálu počas pôrodu.

greenline
3. júl 2014

@tara ďakujem, že ste našli silu povedať o svojom zážitku aj to, ako ste ho vnímali.

kulinan
3. júl 2014

@greenline nie prečo, otazka pre mna bola kam mala inde ísť na SVK,lebo tu nič neni. Tak som dala odpoved. Nie je tam dané kedy rodila, a ak to bolo tak dávno,tak samozrejme nemala možnosť,ale to som nemohla predpokladať,že teraz sa to rieši, po rokoch.
Ja vás už nechám,aby ste teda poriešili túto vami chápanu zlu situáciu v našom zdravotníctve a držím vam palce nech sa vám podarí krok dopredu.
Ohladom Norska, ja sa nevysmievam,len nemá rada takéto porovnávanie. Treba sa porovnávať s rovnocenými.
Platíme si zdravotné..pre nás nie malo,ale inde je to o iných peniazoch. Ale to už sme inde.
Nech napíše konkrétneho lekára a čo urobila vtedy,nie teraz po rokoch...riešila to vtedy?

greenline
3. júl 2014

@kulinan to, že rešpektujúci a profesionálny prístup je o peniazoch je mýtus. Na to netreba peniaze aby sa personál ženy pri pôrode slušne spýtal pred každým úkonom či s ním súhlasí, dokonca to tak ukladá zákon. ten však už nerieši čo v prípade, že toto ženino právo nie jedodržané.. rovnako nie je o peniazoch to či matke vezmú dieťa po pôrode alebo ju podporia v kontakte koža na kožu. je to vec základnej slušnosti. ale tu ľudia stále žijú v tom, že v nemocnici nemajú právo rozhodovať o svojom zdraví, čo jednoducho nie je pravda.

greenline
3. júl 2014

@kulinan ... ja chápem, že môže sa zdať šokujúce, že niekto zdravotnú starostlivosť na sk považuje za násile a že to tak otvorene pomenúva. hlavne ak je to jediný druh starostlivosti s akou máme skúsenosť a ak nemáme špeciálne požiadavky. akonáhle však do pôrodnice žena vstupuje s požiadavkami, pôrodným plánom, môže byť vnímaná ako problémová. aby sme sa udržali v téme BŠ viem o niekoľkých prípadoch, kedy ženy mali v pôrodnom pláne, že si neželajú rutinne podať oxytocín na porodenie placenty a primár im narovinu povedal, že ak nesúhlasia s oxyxtocínom, tak ich do "jeho" pôrodnice nepríjme. to si jednoducho jeden človek, platený aj z poplatkov tých žien a ich mužov, nemôže dovoliť. pretože to nie je JEHO pôrodnica - naopak, on je tam pre tie ženy.. ak sa žena rozhodne na vlastné triko odmietnuť nejaký úkon, majú jej dať podpísať reverz ale určite jej nemajú odmietnuť poskytnúť zdravotnú starostlivosť. ja som zažila dva pôrody aj v zahraničí a ver mi, že je to veľmi veľmi rozdielne - to ako s tebou jednajú, to že si nedovolia niečo spraviť bez toho, aby ti to vopred oznámili a spýtali si tvoje povolenie. a už vôbec si nedovolia odniesť žene dieťa a neumožniť jej kontakt s ním aj napriek jej výslovenej žiadosti (také časté v našich podmienkach) a mohla by som takto pokračovať ďalej. v mnohých krajinách ani nejestvuje niečo ako novorodenecké oddelenie. percento nástrihov je zlomok toho čo u nás a percento prirodzených pôrodov je ďaleko vyššie (prirodzeným teraz nemyslím vaginálny pôrod ale nemedikalizovaný so slobodou pohybu, bez vonkajších zásahov). ja nepotrebujem v pôrodnici vymaľované steny namiesto kachličiek, aromalampu. potrebujem rešpekt, súkromie a odbornúzdravotnú starostlivosť založenú na najmodernejších vedeckých poznatkoch. preto napokon do tej pôrodnice idem

tara
3. júl 2014

@kulinan mas pravdu, je to o peniazoch. ale o tych v nemocniciach, kedy potrebuju nauctovat vsetky ukony, aby poistovna platila. viem, kolko stoji oxytocin, infuzia, cisarsky rez, epi, a ine.....moj otec pracuje v zdravotnictve, dennodenne riesi platby poistovniam, takze tu ide naozaj o velke prachy, o ktorých sa nam obycajnym pacientom ani nesnivalo. ale tie maju vdaka nam, vdaka hlupym pacientom, ktori si nedovolia povedat NIE, STACILO, NEPROSIM. lebo ved nejaky ucet z porodnice musi byt vystaveny pre poistovnu. takze o tom to cele je. skoda, ze sa oci neotvaraju viacerym ludom a su lahostajni voci takej vaznej teme. ☹

daniela1983
3. júl 2014

ano presne tak aj kazdy nastrih je preplateny poistovnou a preto ich tolko mame!!! ak si niekto naivne mysli ze lekari strihaju ked musia a je to nevyhnutne tak je velmi naivny!!! ano lekari zohavia zenu nastrihom, lebo je to zaplatene! to je realita

ammellia
3. júl 2014

@tara
@daniela1983 baby, ak sa nemylim, tak u nas sa prave neplati podla vykonov ale len za celu hospitalizaciu, teda pausal. Takze by malo byt naopak vyhodnejsie minimalizovat spotrebovany material....
Ale u nas su doktori lenivi a chcu to mat vsetko rychlo odbavene....

nikinka1111
3. júl 2014

tak aj ja pridám svoju skúsenosť s pôrodom v BS. nikto na mňa nebol hrubý, nenadával mi, so všetkými úkonmi ako napr. prepichnutie plodovej vody alebo nástrih som bola informovaná a mohla som ich odmietnuť. vždy sa ma spýtali či chcem. dieťa mi vzali na 3 min a to s ním bol manžel a fotil ho. celé 2 hodiny sme všetci 3 spolu. ja sa na prístum zo strany primára nemôžem sťažovať.

daniela1983
3. júl 2014

@ammellia to by znamenalo, ze za cisar by poistvna platila to co za vaginalny? no to sa mi nezda.

ammellia
3. júl 2014

@daniela1983 pokial viem,tak ano. O tomto sa uz dlhe roky vedu debaty, ze by sa to malo zmenit podla konkretnej diagnozy/vykonu.

alyce
3. júl 2014

@daniela1983 prvy porod som nevedela tlacit a trapila som sa 2 hodiny, pricom si myslim,ze to bola najma lekarova chyba, pretoze ma nijako neusmernoval, len cakal ked maly zrotuje dole. A nakoniec ked uz som omdlievala od bolesti a unavy mi povedal, ze ak ho nevytlacim, tak mi ho bude musiet vytiahnut zvonom 🙄 Pre toto by som pri nom uz nechcela rodit, no ale nenavyberam si. Po taktomto vycerpavajucom porode maleho hned odniesli a ani som nemala sil riesit o je s nim, isiel s nim manzel.
Druhy porod som mala doktorku, tlacila som mozno 10 minut, bola uzasna, hovorila co mam robit, ako dychat - dokonca dychala so mnou, hovorila, ci to robim dobre, ci zle atd. Bola uzasna a vdaka nej som sa nenatrapila. Nemala som ziadne zelania co s malym po porode, opat s nim siel hned manzel a ja som si spokojne vydychla.
Zaujimalo ma ako rodia ostatni porodnici, na co sa mam pripravit. Ale tak po tretikrat to uz hadam nejako dam, nech je tam ktokolvek 😀

daniela1983
3. júl 2014

@ammellia no tak potom je to inak ako v CR, lebo tam je medicinsky vedeny porod asi tri krat drahsi ako prirodzeny...

daniela1983
3. júl 2014

@alyce no pokial si tlacila klasicky na porodnom stole, co asi ano. tak sa ani nedivim. okrem toho niektori lekari kludne kazu zene tlacit ka otvaracie kontrakcie a nie na vypudzovanie. lebo pri vypudzovacich to ide samo, to telo robi same co potrebuje a zena mu volou akurat pomaha a to sa podla mna neda robit zle lebo to je instinkt. tak ako tlacit na velku vies odjakziva, tak ajpri porode...lenze to by zenu museli nechat na pokoji, dat jej cas, a dovolit jej mat polohu aku chce. vtedy by si ziadne rady od nikoho nepotrebovala...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre