Pôrodnica Košice - Šaca. Rodili ste tu niektorá?

sisa79
17. apr 2007

Zdravim vsetky mamicky, aj tehulky, ci snazilky!
Chcem sa spytat, ci sa tu niekto najde kto v poslednom case rodil v Saci... co vsetko potrebujem do nemocnice pre babo??? Ako ste boli spokojne a aky je tam system? Dakujem vsetkym... Slavka

oacka
13. máj 2010

myslíš annakristina, že aj u nás budú porody viesť porodné asistentky, tak ako v EU? ja som začula aj taký názor, že to samí lekári nechcú dovoliť... ktovie,ako je to naozaj...

kejtty
13. máj 2010

Žienky nehádajte sa, dôležité je, že sú vaše detičky zdravéééé, to je najdôležitejšie. Koľko je takých ktoré nemôžu mať vôbec deti a dali by hocičo zato...

zuzi44
13. máj 2010

nice202 neboj sa zvladnes to aj ty tak ako to zvladne kazda zena 🙂 naozaj sa tu rozprudila debata,ktora vystrasi hadam kazdu zenu pred porodom zvlast prvorodicku, je pravda ze ak niekto nema zdravotnicke vzdelanie nemoze vediet odborne posudit pracu zdravotnikov na druhej strane ale spravanie a nalada konkretneho cloveka sa posudit da,ja tiez pracujem s ludmi a som na ociach zakaznikom a tiez sa moze stat ze nemam vzdy len tu najlepsiu naladu,ze ma nieco boli alebo mam starosti ale musim sa od toho odosobnit ,pretoze ak nemam naladu jednoducho nezarobim ☹ a je to vidiet aj na mojich kolegoch ,ze ak su ok tak zarobia.Kazdy zakaznik je iny ,tak ako kazda rodicka je ina a vyzaduje iny pristup.Nie sme uz nahadou aj trochu zhyckane dobou?predtym sa rodilo doma za asistencie porodnej baby a teraz?nechceme uz nahodou aby nas prisiel odrodit sam minister?myslim ze kazdy lekar aj sestra si robia svoju robotu maximalne tak dobre ako vedia a nechcela by som byt na mieste lekara pri komplikáciach, ved on nesie zodpovednost za dva zivoty
mat deti sa nam dost dlho nedarilo a dali by sme vsetko za to aby sme ich mali,takze to ci sa na mna pozrie pri porode lekar alebo sestra nakrivo a ci ma odrodi porodna asistentka alebo lekar by mi bolo uplne ukradnutne a verte ukradnute mi to aj pri porodoch bolo... hlavne je ,ze konecne deti mame a su zdrave 🙂
je to forum a kazdy si moze povedat svoj nazor na vec a nikto vam to ani neberie

tatita
13. máj 2010

annakristina : z uprimneho srdca Ti prajem,aby si nikdy v živote nepocítila toľkú bezmocnosť pri pôrode ako mnohé ženy tu na fore, ktoré su tak ako Ty odkázané do rúk lekára, ktorý rozhoduje nie len o pôrode ale hlavne o Tvojom živote a živote tvojho Bábatka.. aby si nepocítila bezmocnosť rodiacej matky.. ležiacej 29 hodín na porodnej sále... v bolestiach a strachu o život svojho bábatka.. ked Ti nik z doktorov nepovie prečo nemožeš tlačiť..a prečo To nepokračuje...potom by si možno zmenila svoj názor....nie zo zlosti v sebe a presne pre tú bezmocnosť, že Ti neostáva nič iné len veriť a čakať...
netvrdím, že všetci lekári sú rovnaký.. ale jedna vec sa nikdy nezmení : TVOJ a život Tvojho bábatka bude v nemocnici NAVEKY v rukách lekára....
myslím, že Ťa tu nik neobviňoval, iba si každá z nás povedala svoj názor..
PS: ak by si si preštudovala z týchto 156 strán aspoň polovicu, zistila by si, že toto forúm je o informáciach o pôrodoch,bábatkách minimálne 90 percent je o POCHVALÁCH a nie o ohováraní lekárov.

pekný deň 🙂

usiko
13. máj 2010

annakristina,

no to je super......za kritiku sa urazat a ak niekoho pochvalime, je to okej?...to sme co? v komunizme, kde kazdy cusal, len aby ho nepredvolali na narodny vybor a kazdy bral, co bolo dostupne a nestazoval sa? som stastna, ze doba pokrocila a ze je mznost si VYBRAT lekara a velmi dufam, ze vsetci lekari, ktori si nerobia svoju pracu dobre, ktori veci pokaslu, tak ti pridu o pacientov, lebo pacienti zacnu byt dostatocne uvedomeli na to, ze je jedno ze onen lekar je znamym mojej mamy alebo mojej znamej, ak mi nevyhovuje a nemam v nom doveru, tak ho vymenim......co este vo vacsine pripadov ani teraz tak nie je......malo by byt este viac lekarov, aby sa vyselektovali odbornici s ludskym pristupom a ti, ktori su nanic, tak ti by prisli o pracu a o prijem.....

...kazdy sme studovali /ci uz strednu alebo vysoku skolu/ a velmi dobre vieme, ze skolu absolvuje aj ten, co sa poctivo pripravuje, bavi ho to, a je v tom dobry, ale aj ten, ktori studium flaka, prechadza len tak tak, aj s protekciou, podplacanim a so stastim......taktymito sposobmi koncili nielen lekari, aj ini v inych profesiach.......takze si treba vybrat takeho, v ktoreho verime, a ti druhi nech sa zlepsuju, alebo nech neublizuju pacientom.....preziju len ti najlepsi.....raz,,,,dufam....

cukor
14. máj 2010

ahojte.....myslím si,ze práca doktora nie je povolanie ale poslanie.pracuje s ludmi a je tu pre ludí a proste ked sa jedná o zdravie a život človeka.....tak sme viac precitlivelí a proste by to mali akceptovat.a myslím si,ze ten ludský prístup a aj usmev by mal byt uplnou samozrejmostou aj ked nie stále mame chut sa usmievat.ale oni si vybrali toto povolanie,sú tu pre nás a vdaka,ze je na svete aj dost lekárov s velkým srdcom.

fuggi24
14. máj 2010

Ahojte, chcela by som zdôrazniť, že tehotenstvo nie je choroba. Z tejto choroby sa musí každá žena "vyliečiť" sama a lekár jej pritom môže iba radiť a asistovať. V žiadnom prípade za ženu lekár nemôže odrodiť, ako si to mylne niektoré myslia. Vidím, že na tomto fóre sú žienky väčšinou čo sa týka pôrodu a tehotenstva vzdelané, no sú aj také, ktoré si myslia, že na pôrod sa netreba pripravovať. Že stačí zbaliť veci a lekári už urobia, čo bude treba. Veď môj život a život dieťaťa je v ich rukách. To je chyba. Váš život a život dieťaťa je vo vašich rukách.
Pôrod to je ako maratón, na ktorý treba trénovať psychicky aj fyzicky. Na to máme tých 9 mesiacov. Lekári sa za nás pripravovať nebudú. Je jasné, že nie každý sme dobrí "športovci", niektorí potrebujú pomoc - niektoré stačí povzbudiť, iným treba pomôcť fyzicky. Ale všetko závisí od nás - rodičiek. Existujú rôzne cviky pre tehotné, ktoré vrelo odporúčam, masáž hrádze (aby ste nemuseli zažiť nástrih) a rôzne dychové cvičenia. Koľké z nás to robia poctivo?
Potom sa čudujeme, že nevládzeme tlačiť, nesprávne dýchame a nedokážeme počúvať vlastné telo, bojíme sa bolesti - tak si dáme epidurál a potom čumíme, že necítime kedy prichádza kontrackia. A tak nastupuje lekár, ktorý nám musí oznámiť aká je pre nás najvhodnejšia poloha, lebo samy to nevieme a mali by sme a musí zachraňovať čo sa dá.
Ľutujeme sa a bojíme sa veci, ktorá je pre ženu taká prirodzená. Stačí pritom počúvať vlastné telo a vlastné pocity. Všetko príde samo tak ako má a je jedno aký lekár sa bude na nás pozerať. Verte inštinktom.

n.o.i.r.k.a
14. máj 2010

Ahojte, chcem sa opytat ci ma niektora z vas skusenosti s doktorom Petrom Linkeschom v Sacanskej porodnici. Caka ma prvy porod a rozhodujem sa ci si zaplatit doktora. Moj gynekolog mi odporucil prave tohto doktora. za kazde info dakujem..

kejtty
14. máj 2010

fuggi24 - pravdu mas 😀

macilaci
14. máj 2010

norika, dr. Linkescha ti viemn vrelo odporučiť, je to velmi sympatický, milý a velmi ľudský lekár.

oacka
14. máj 2010

fuggi, rodila si v Šaci?

zuzla80
14. máj 2010

Noirka aj ja sa chystám rodiť u dr. Linkescha, ak sa nám ho podarí vybaviť - ja som mala tú česť s ním prísť do kontaktu v čase, keď som mala problémy a musím povedať, že bol absolútne skvelý, a mal profesionálny prístum. Moje 2kámošky u neho rodili a veľmi si ho tiež pochvaľovali. Tak uvidíme, len tiež som napr. na tomto fóre veľa o ňom nečítala, ale snáď sa ešte niekto nájde, kto má s ním nejakú tú skúsenosť...

Oacka vidím, že máme termíny dosť blízko seba 😉

beky007
15. máj 2010

S dr. Linkeschom mam aj ja dobre skusenosti. Nerodila som sice u neho ale tiez som mala pocas tehu nejaky problem a dostala som sa do jeho ruk a bol naozaj skvely. Profesionalny a ludsky pristup. Kebyze som vtedy nemala uz dohodnuteho porodnika tak beriem Linkescha. Aj jedna mamicka ktora bola so mnou na izbe na sestonedeli u neho rodila. Mala komplikovany kliestovy porod a veeelmi ho chvalila. Ako to zvladol a aky bol super. Potom za nou este chodil na izbu sa pytat ako sa jej dari, aj babatku a ci je vsetko v poriadku. No zlaty bol. Naozaj. Je aj trosku starsi takze ma urcite bohate skusenosti. Nieco take sa mi mari ze kedysi posobil niekde v Cechach a bol tam dokonca primar. Ale neviem ci si to nepletiem s niekym inym. A tiez som pocula chvaly na primara Richnavskeho. Kamoska bola u neho na dva cisaraky a chvalila ho. Ja som ho zazila len raz ked prisiel pozriet na usg a bol mily.

lilianka2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dzio2
15. máj 2010

neviem co je zle ked sa rozobera sex, ver tomu ze aj chlapy v praci sa zabavaju takto a ked tomu neveris tak mas ruzove okuliare

lilianka2
15. máj 2010

no to je vec nazoru,asi ja mam potom takeho muza,kde nase "veci" patria iba do spalne,a prah dveri neprekrocia....hm.....
kazdemu sa vsetko vracia,takze ak sa nahodou v nemocke stretneme,ked budem rodit, najviac sa zasmejem,ak bude sluzit prave pani Dr. Sevcovicova,ktoru tu tak ohovarate,a bude vas musiet prijat a este k tomu vsetkemu Vas aj spozna :DDDDDDD som zvedava,ako sa zatvarite :DDDD Ci vy vsetky pridete zo strachu rovno aj zo svojim dohovorenym lekarom priamo z domu,ahaaaaa.......podla mna,kazdy lekar chrani Vas zivot a zivot Vasho dietata,ked uz nie kvoli Vam,tak kvoli sebe,aby neskoncil tam,kde koncia ini kriminalnici.....

oacka
15. máj 2010

lilianka, ja som si sem dala aj moju fotku a nebojím sa,keď ma niekto spozná. svojím názorom som hádam nikoho neurazila, hovorím, toto tu je názorové fórum, nie sväté písmo. A naozaj som to tu celé poctivo prečítala a až teraz som narazila na tieto negatívne názory na lekárku.. takže toto fórum určite nie je o ohováraní. ja som učiteľka a som takisto vystavená dennodennému hodnoteniu zo strany "mojich klientov" tak ako lekári. takže viem s akou rezervou a akým postojom brať kritiku i pochvalu, nič nie je 100% objektívne, vždy závisí od konkrétneho človeka. ale podľa mňa je to určitá spätná väzba.

oacka
15. máj 2010

ale inak fakkt ma zaujal príspevok fuggi o tej úlohe matky pri porode, stále nad tým dumám, či je naozaj všetko v rukách matky a či stačí poctivá príprava na to,aby porod prebehol hladdko... nie som o tom presvedčená... nie je tu nejaká zdravotníčka, čo by sa vedela k tomu vyjadriť?

vierka3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
monfat
15. máj 2010

neviem fuggi prečo si si taká istá tým, že všetko je na matke, rodičke. V Prešove napríklad možeš masírovať hrádzu koľko chceš, trebárs aj od rána do večera aj tak ťa nastrihnú ☹ , nastrihávajú úplne každú, takže sa tomu nedá vyhnúť, ani keby si ich neviem ako prosila. Polohu si taktiež nevyberieš, lebo sa tu rodí na stole z hore vyviazanými nohami, dychové cvičenia z kurzov sú ti tiež na houby, epidurál nedostaneš lebo majú jedného aneteziológa na celú nemocnicu, ktorý je práve na nejakej operácii 😀 😀 😀 takže asi tak, sú krásne veci ktoré sa popíšu v knihách, na nete a v časopisoch, ale nezodpovedajú realite našich nemocníc. Možno u vás tu v KE v Šaci ide všetko ľahšie, ale mne osobne bol predpôr.kurz akurát tak na tri veci ... .... .... 😀

oacka
15. máj 2010

ja som tiež tak vedela,že niektorí lekári proste nastrihávajú a hotovo... ale vidím,že v šaci sa dá aj inak, našťastie.

fuggi24
16. máj 2010

Na str. 146 25.03.2010 som písala príspevky o mojich pôrodoch a skúsenostiach so Šacou. Naozaj nie je jedno kde žena porodí. Našťastie je moderná doba a my si môžeme zvoliť to správne miesto pre nás. Poznám ženy, ktoré za dobrou pôrodnicou, cestujú aj 300 km. Priznám sa, že aj ja som mala tú dilemu, (chcela som ísť do Rakúska) no vybrala som si Šacu. Všetko je otázkou priorít. Šaca nebola môj ideál, no snažili sa mi takmer 100% vyhovieť. Je pravdou, že som musela niekedy aj tvrdo bojovať. Mala som pripravený pôrodný plán na 3 A4, naštudované zákony ohľadom práv rodičiek (to odporúčam takisto každej), aby ste vedeli, na čo máte nárok a ako bojovať za svoje práva. No a šla som takto vyzbrojená rodiť. Pôrod dopadol presne podľa očakávaní, tak ako som si ho vysnívala a doteraz to je najkrajší zážitok v mojom živote. Mimochodom manžel bol pri tom celý čas, a keď sa ho niekto pýta, že aké to bolo, len krátko odpovie: "normálne..., ako u zubára". Keď som odrodila, mala som takú extázu radosti, že by som bola najradšej rodila ešte raz. A doteraz na to rada spomínam. Bola som snáď jediná na oddelení, nikto nechápal, či mi nešibe.
Normálne si viete nájsť na internete tému orgasmic birth, a dôkazom, že táto filozofia - dokonalá symbióza medzi matkou a dieťaťom funguje, boli aj moje dva pôrody. Bohužiaľ pôrodníctvo u nás ešte natoľko nedospelo, aby lekári automaticky počúvali rodičky, tie musia za svoje práva bojovať. Najradšej to robia automaticky tak ako to vyhovuje práve im. Aby sa zdalo, že robia to najlepšie pre nás, no nie vždy to tak je.
No čím viac nás bude, tým skôr príde reforma. Reforma zdravotníctva, ktorú tak potrebujeme. Aj od môjho pôrodu sa už udiali za 1,5 roka zmeny. Začať musí každá od seba a musí nás byť stále viac, aby sa niečo udialo. Rovnako je to aj so starostlivosťou o novorodenca (napr. povinné očkovanie, ktoré je u nás ešte stále bohužiaľ povinné... ale to je už iná téma). Takže Šaca nie je dokonalá, ale majú snahu vypočuť si naše želania a sú na dobrej ceste. Prajem vám všetkým, aby ste mali pritom nezabudnuteľný zážitok plný radosti na celý život. Tak ako ja.

fuggi24
16. máj 2010

http://www.orgasmicbirth.com/
tu si viete pozrieť o čom hovorím a ako to má vyzerať a za čo sa oplatí bojovať
ak bude záujem o súčasné práva žien a detí ohľadom pôrodu a popôrodnej starostlivosti na Slovensku, viem to poslať mailom

oacka
16. máj 2010

fuggi,ďakujem za odpoveď, idem si prečítať tvoje staršie príspevky, či si rodila pri Dosedlovi,alebo sú viacerí v šaci ochotní brať ohľad na želania a predstavy mamičkky.

oacka
16. máj 2010

ale popravde si aj tak myslím,že k takému porodu treba aj kúsok šťastia zhora... 😉

flamenga
16. máj 2010

oacka súhlasím s posledným príspevkom 🙂 nie každá žena má to šťastie, že si môže pôrod užívať a spomína naňho s láskou po celý život... najmä ak sa otvára 24 hod. aj napriek rôznym vyvolávačkám a pomoci lekárov..... Môžem sa ja potom akokoľvek snažiť.... v taký čas asi najviac potrebujem okrem podpory manžela aj podporu a pochopenie od lekára... a keď ešte aj ten na mňa hučí, že prečo dvíham zadok pri tlačení... tak nech mi to milá pani doktorka odpustí, ale nerodím každým deväť mesiacov.... 🙂

Takže napriek tomu, že je to všetko hlavne o psychike ženy o jej prahu bolesti a o tom, ako takéto situácie dokáže zvládať a vnímať.... aj napriek tomu je dôležitý aj prístup lekára.... a ak mám k nemu dôveru, tak nemám problém prikývnuť na jeho: "musíme urobiť nástrih"..... napr. .... 🙂 A práve kvôli tomu som vďačná napr. aj za takéto témy, kde sa "rozoberajú" jednotliví lekári a ja si môžem slobodne vybrať, koho chcem pri pôrode....

oacka
16. máj 2010

flamenga,ale v podstate aj fuggi hovorí,že nie je lekár ako lekár, len ona hovorí,že máme viac zabojovať za to,čo chceme my a snažiť sa to presadiť aj proti prvootnej neochote lekára, a na to musí byť mamička samozrejme patrične vyzbrojená nielen informáciami. ktovie,nakoľko tam hrá rolu psychika, ale isto veľkú, keď je mamička pripravená,tak vie isto lepšie spolupracovať s lekárom a možno ani ten zadok nebude už 2x dvíhať,keď ju na to raz upozorní... 😀

fuggi24
16. máj 2010

No ide o to, že ak budete rodiť na klasickom stole z čias komunizmu, kde má pán doktor všetko pekne na očiach, tak ten zadok budete takmer na 100% dvíhať (ako píšem v starších príspevkoch, vypočula som si nechtiac niekoľko pôrodov na stole so zaviazanými nohami, a zadok tam dvíhala asi každá). No ak budete rodiť posediačky, pokľačiačky, naboku alebo postojačky celkom určite vám fyzika nedovolí zadok dvihnúť. Len pán doktor si bude musieť ku vám kľaknúť na zem alebo nejakú inú pohotovú polohu vymyslieť. A verte neverte, ak tak budete chcieť, napriek jeho naliehaniu, bude musieť sa podriadiť. Mňa by v žiadnom prípade nedonútili v tej chvíli si ľahnúť, aj keď mi to niekoľkokrát navrhli. Stála som si za svojim a dobre som urobila. Počúvala som vlastné pocity a zistila som, že jediná úľavová poloha bola kľak a sed alebo chôdza, a tak sa museli prispôsobiť aj pôrodné asistentky. Oni totiž aj ozvy nemusia robiť poležiačky, ak to nebudete chcieť. Čiže roďte v takej polohe, ako sa bude chcieť vám a stojte si za svojim. Lebo častokrát to je tá najšťastnejšia poloha a vtedy pôrod nemusí trvať ani dlho, ani nemusí byť bolestivý. Lebo gravitácia sa nedá oklamať. Samozrejme hovorím o prirodzenom pôrode, ak je predpoklad, že žena je zdravá, nie sú na obzore žiadne komplikácie. Vtedy netreba do pôrodu nijako zasahovať ani lekárom. Zásahy lekárov napriek tomu neodsudzujem, lebo zachraňujú životy a ich práca je dôležitá aj pri pôrode. Ja som mala 2x na mále, že mi pôrod vyvolajú (prvý som preťahovala 7 dni a druhý 9), no cvičila som ako divá a nakoniec to vyšlo prirodzene. No nie každá má to šťastie, bohužiaľ.

kejtty
17. máj 2010

😖 s tym porodnym kreslom je to v Saci pravda, je otrasne, stare, nepohodlne!!! Ja som tiez bola upozornena ze "vraj" dviham zadok, no neuvedomovala som si to. Neviem ako som ho mohla dvihat, ked na mne lezali dve silnejsie sestricky a tlacili mi na brucho...
... a najlepsia bola veta, ktoru som si precitala v sprave o porode, ta ma dohnala az k slzam,ze: "Rodicka pri porode nespolupracovala..."
Ako keby som tam len lezala a robte si so mnou co chcete...

usiko
17. máj 2010

fuggy pozri IP. dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre