Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

diduska777
7. dec 2009

Ja viem tak, ze 4 tyzdne pred porodom. Co sa partnera tyka je to jedno sedenie, cca 1,5 hodky a najskor po dohode s Jandovou... Ale ja este nechodim, tak to neviem na 100%

Babulky, poziciavaju na Kramaroch odsavacku alebo si mam radsej kupit svoju? Chcela by som kojit, ale neviem, ci ju mam kupovat dopredu... Dakujem za rady 😉

myzma
7. dec 2009

hajdylca:

my sme absolvovali jednu konzultaciu aj s manzelom u Dr. Jandovej. Jednalo sa o predporodnu pripravu o cca 2 hodin. Tato priprava je pre mnazela/otca dietata povinna, pokial chce byt pri porode.

Ine je chodit na psychoprofylakticku pripravu, resp. cvicenia, ktore nie su povinne, ale je mozne sa ich zucastnit.

Bola som myslim v 34. tyzdni, ked sme boli na tej konzultacii. Jednalo sa o skupinovu pirpravu, ktorej sa zucastnilo cca 13 ludi. Jandova ti da terminy, z ktorych si budes moct vybrat. Je to jedno sedenie. Manzel si pochvaloval 🙂

Rada: absolvovat tu konzultaciu dopredy cim skor, cim skor zaplatit i poplatok za partnera, lebo nevies v ktoru hodinu to moze prist a v ktory den. A ak clovek narazi na neochotny personal, nebude mozne trebars bez zaplateneho poplatku, aby bol manzel pri tebe...

diduska: pocula som, ze odsavacky poskytuju v porodniciach, ja si tiez dopredu nekupujem, neviem, ci to bude potrebne, uvidim, ako sa naraba s takou obycajnou mechanickou a podla toho by som sa po porode rozhodla... niektore maminy predavaju takmer uplne nove, lebo si dopredu nakupili a pouzili mozno 2 - 3 x ... casto sa jedna o 600 - 800 Sk zalezitost

myzma
7. dec 2009

a nakolko som dnes zistila, ze mi nepride posledna PN a materska za november, lebo v SP chybaju moje podklady od zamestnavatela, som v decembri bez jedineho centika 😠 800 Sk je pre mna prilis vela za vec, ktoru mozno ani nebudem potrebovat... radsej pockam 🙂 ale to je moj pripad...

diduska777
7. dec 2009

Ja som ju tiez este nekupila... Urcite nebudem kupovat novu, skor pouzitu, len neviem ci na Kramaroch poziciavaju... Ja sa bojim toho, ze budem potrebovat na rozbehnutie mliecka a nebude... Potom narychlo kupovat za 2000 sk sa mi zda vela, keby som ju mohla mat za menej 😒 Tak sa neviem rozhodnut ...

bibione
7. dec 2009

to je ozaj zbytocna investicia platit taku drahu odsavacku,ja ked som hladala,tak som sa nestacila divit,co su schopni za to pytat,tak som nakoniec kupila v tescu za 6 eur 😉 a je uplne v pphode...pouzitu?? no neviem,nechcela by som 😖

myzma
7. dec 2009

no, ja som chcela poukazat na to, ze maminy si kupili drahu a potom ju ani nepouzili a teraz predavaju 😉 takze by som pockala a dakujem za ten tip v tescu za 6 eur 😵

hajdylca
7. dec 2009

dakujem velmi pekne.

este ak Vas mozem poprosit, od ktoreho tyzdna sa chodi k lekarovi do nemocnice ?

tinad
7. dec 2009

Už sme doma 🙂

plivit
7. dec 2009

hajdylca tak asi od 36tt ja som sa objednala v 35tt a idem v 37tt tak asi tak 😅

mirulienka
7. dec 2009

csina, tak dnes som teda dobre nepochodila... som dufala v dobre spravy a doky zahlasil, ze toto teda na porod vobec nevyzera... od minuleho tyzdna ziadna zmena. ja som mala vcera az jednu kontrakciu a verila som v nu, ale vyhnala ma len na zachod...
teda ty si mala normalne 3,5 hodinove???? fiiiha, ja uz by som pri nich asi sedela v aute 🙂
aj u mna to zatial vyzera, ze sa malej nechce na svet skoro, tak ako aj pri prvom.
mne ani nevadi prenasat, ale ja tam straasne nechcem byt cez vianoce...

mirulienka
7. dec 2009

tinad, a ako???? preco si mala cisarak?? a ako si to prezila v porodnici???

baby, v nemocnici urcite poziciavaju, len ci ich bude dost.... ja mam nastastie z prveho tehu, tak si ju beriem.

dnes na poradni sestricka hovorila, ze maju kazdy tyzden 20 novych rodiciek!!!!!! lekar ordinuje raz do tyzdna, takze asi len u neho....... a dnes ich mali 26!!!!! to je peklo!

bibione
7. dec 2009

csina: dneska som ta tam nevidela,asi sme sa minuli,ako si dopadla u dokiho? tak ja mam na male,otvorena na 3cm,sak som z nedele na dnesok nic nespala jake bolesti ma chytili 😒 ale nikde nic 😠

ewelyne
8. dec 2009

ahojte, tie co ste rodili nedavno na Kramaroch, da sa tam zaplatit si porodny box, tak ako je to na Antolskej, aby tam mohla byt rodicka aj pocas prvej doby porodnej v pritomnosti blizkych? lebo sa pisalo, ze su nejake novinky a novoty, tak ak mate info, budem rada. d.

myzma
8. dec 2009

to tinad:
ahoj, ahoj, ak budes mat cas, nieco popis, co a ako sa dialo... drzim ti placeky, aby sa rana ryyyyyyyyyyyyyyyychlo zahojila a aby si mohla behat ako srnka 😉

to hajdylca:
no, ja si idem v tento tyzden papiere k dokimu a asi od buduceho tyzdna (37.) budem chodit do BA, aj v tehu knizke je od 37. tyzdna pisane...
takze sa este v tento alebo buduci tyzden objednam telefonicky a pojdem k tomu, ku ktoremu ma pridelia...

to mirulienka:
kramare asi v porovnani s inymi porodnicami zaberaju este sirsiu spadovu oblast, ved ako sme si pisali, obe sme si vybrali kramare, lebo su najblizsie, takze takmer cele plodne zahorie chodi na kramare 😉 😀

to ewelyne:
Jandova na priprave spominala len nove porodne polohovatelne kresla, zial nic viac... Jandova tiez hovorila, ze manzel moze byt aj pocas prvej doby porodnej, ale "ze niekedy pre zachovanie sukromia inych rodiciek, ktore su s tou konkretnou maminou na izbe, manzela posielaju prec" , "ze porodov je velmi vela a z organizacnych dovodov su manzelia az pocas druhej doby s maminou" (prva citacia, druha parafraza). (s prvou citaciou vobec nesuhlasim, nakolko by mi ako rodicke vobec nevadilo, keby s inou mamonou bol jej manzel na tej istej izbe, ako som ja, ved je to normalne, nie?)

na priprave sme boli pred cca 2 tyzdnami, o zarezervovani boxu nepadla ani zmienka. v minulosti boli zevraj v ponuke nejake speci izby pre pribuznych, ci oteckov, ale ze vzhladom na mnozstvo porodov to uz nie je mozne...

v ramci tejto temy nam popriala taky den porodu, aby sme mohli mat mazelov pri sebe uz pocas 1. doby, inak to zrejme az tak bezne nebyva 😠 ☹ 😢

myzma
8. dec 2009

dievcata, mam taku nejake kontrolne otazky:

co sa tyka prietokov:
ake hodnoty ste mali v 35. tyzdni, resp, ake hodnoty su v norme? v jednotlivych temach som to nevedela najst ☹
ja mam RI 0,60 S/D 2,52, PI 1,02

co sa tyka CS skore:
je to udaj, ktory hovori, na kolko prstov je zena otvorena? bod=prst? 😅

co sa tyka otvarania:
v priebehu dvoch tyzdnov som mala take jemne "rupnutie, puknutie" asi 3x, v posve v oblasti krcka.
lekar mi na poradni zistil, ze mam CS 1b, no a to rupnutie tu bolo znova, tiez mam take bolesti v podbrusku, moze to byt, ze sa otvaram? mate podobne skusenosti?

vdaka, vdaka

ewelyne
8. dec 2009

myzma dakujem, ved to ta prva doba porodna je najdlhsia a potrebujes najviac podporu. to finale, to ti je uz jedno ci ti za hlavou manzel stoji alebo nie, to ani az tak nevnimas a tlacis....skoda... ☹

myzma
8. dec 2009

ewelyne,

asi zalezi aky je to den, aky je personal, kolko rodiciek... to su vsetko faktory, ktore na to vplyvaju ☹

dufam, ze budeme mat jeden z tych stastnejsich dni 🙂

ja som to tiez tak vnimala, ak so mnou nema byt pocas tych prvych hodin, vo finale je jeho pritomnost uz uplne o nieco inom.... ale budem rada, ak tam bude so mnou i tak 🙂

krevetka2
8. dec 2009

ahojte, gratulujem vsetkym cerstvym maminkam z tejto temy 🙂 a drzim palceky vsetkym, ktore to este len caka 😉
ja som rodila na Kramaroch pred 3 tyzdnami, boli sme na cakacke naraz tri, kazda z nas mala partnera pri porode, ale az na sale, pritom mali druhu cakacku celkom prazdnu... no a nove porodne kreslo som teda nevidela, mozno su na inych salach, ja som rodila na takom starom, predpotopnom 😖
personal na nadstandarde bol celkom O.K., nestazujem sa, ale privitala by som vacsiu ustretovost a zaujem o maminy, na standarde na 8. posch. sa mi zdali byt sestricky ochotnejsie... inak uplne super bola laktacna poradkyna p. Lavothova

mirulienka
8. dec 2009

krevetka2 dakujeme za postrehy...

no tazko povedat, ci su tie kresla nove... alebo len polohovatelne 😉 no ved aj take staci, hlavne nech to ide rychlo 😀
mna by len zaujimalo, co robia s mamickami, ked sa ich tam stretne tolko, ze aj cakacky su plne... 😀

tu je nieco k CS:
Cervikálne skóre

sa snaží objektivizovať nález (zrelosť krčka) pri vaginálnom vyšetrení. Stav sa hodnotí v týchto charakteristikách:

* dĺžka,
* dilatácia (otvorenie krčkového kanálu),
* orientácia (dorzálna je dozadu - ku kostrči, mediálna je v strede a anteriórna je dopredu - k lonovej kosti),
* konzistencia (tuhosť),
* cerviko-korporálny uhol (je to hodnotenie strmosti zúženia v oblasti vnútornej bránky krčka),
* naliehanie (je to vzťah najnižšie položenej časti plodu, najčastejšie hlavičky k panvovému vchodu).

Hodnota môže mať 0, 1 alebo 2 body. Teoreticky je možné nazbierať 12 bodov. Na začiatku tehotnosti je väčšinou cervikálne skóre 0 a na konci 9. V tehotenskej knižke je uvedená maximálna tolerancia pre jednotlivé týždne tehotnosti, špeciálne pre prvorodičky (primi) a pre viacrodičky (multi).

csina
8. dec 2009

bibione...aj ja som ťa hľadala...myslela som, že máš za tým... 😀 doky mi porozprával, ako si mám strážiť cukor, srandistta...teraz pred sviatkami jedla.. 😀 som na špičku prsta, ale vraj ešte vydržím...
mirulienka..je to zaujímavé, že aj ty si druhorodička a tak málo sa ti hlásia poslíčky..ja mám každý deň, najmä večer...ale ten piatok bol výnimočne presvedčivý, čakala som len na 10 min. intervaly, že sa poberiem do nemocky, ale som sa nedočkala...ale bolo to presne ako z knižky...bolesť v krížoch, brucho ako pred menzesom a tvrdlo...potom povolilo a o 20 min znova..a tak dokola.. 🙂 fakt sa to nedá zameniť, len treba čakať na pravidelnosť.. 😀

kacenqa
8. dec 2009

diduska: na kramaroch nepoziciavaju, dokonca ja ked som potrebovala odsat, lebo sa mi zrazu tak naliali prsia, ze som myslela, ze mi vybuchnu, tak mi dali obycajny vysterilizovany pohar od detskej vyzivy a do toho som rucne odstriekavala 😕 navyse mne sa to stalo asi o 20.00 vecer a behom 2 hodin, takze som ani nemohla zavolat muzovi, nech mi nejaku kupi a donesie...

czechzuzanaba
8. dec 2009

kacenqa, se mnou na pokoju byla baba, co taky se ji nalili prsa a te odavacku pujcili... 😕 A este aj potom mlicko davali jinym miminkam a byli radi ze ho maji... 🙂

gabika20
8. dec 2009

Ja som rodila na Kramároch pred 3 týždňami a mne požičali bez problémov odsávačku aj fľašku pre malinkú. Každý deň som si ich mohla ísť na novorodenecké dať sterilizovať a bola som na nadštandarde, tak neviem či v tom bol nejak rozdiel alebo podľa toho aká smena má službu.

kacenqa
8. dec 2009

no tak sa to mozno za ten cas zmenilo, ja som rodila vo feb. 2008, kazdopadne, odsavacku uz svoju mam 😀 😀 a tiez som lezala na nadstandarde

mirulienka
8. dec 2009

ahoj csina, si sa dlho neozyvala, tak som myslela, ze uz si isla 😀 😀
a co mas cukor zvyseny, alebo preco tak povedal?
tak ja teda nemam ziadnych poslickov, ak teda neratam tvrdnute brucha, lebo to mam hadam od siedmeho mesiaca a mala som to aj pri prvom, takze toto vobec neratam.
moje deti mi proste okrem riadnych kopancov neposielaju ziadne signaly... ale mne to ani vobec nevadi 😀 😀 ved nechcela by som sa kazdy vecer startovat 😀

no ja som povodne chcela tento tyzden rodit, ale syn ma zapal stredneho ucha, tak nestiham 😀 😀 musim k nemu v noci vstavat, lieky, teplota... a nemohol by chodit za mnou do porodky, takze to presuvam na buduci tyzden... 😵
a este vlastne ani nie som zbalena a nemam ani veci vysterilizovane, asi o tom mala vie, tak caka... 🙂

bibione
9. dec 2009

myzma: CS skore je ti ako informacia nanic,nema to nic spolocne stym kedy porodis...ze sa otvaras,to zistis tak,ze na teba pridu fasa bolesti v oblasti posvy,ze sa nebudes vediet ani pohnut,cize ze sa babo tlaci akoby von...vravi sa tomu naliehanie,je to aj v tehu knizke 😉

olinka6226
9. dec 2009

kacenqa ja som rodila v maji 2007 a tam kocke co bola so mnou na izbe pozicali dokonca na vyskusanie viac typov odsavaciek (laktacna sestra) a ona si potom kupila svoju podla toho ktora jej sadla najlepsie. ja som mala svoju. tak som nepotrebovala.

csina
9. dec 2009

mirulienka...no trošku mi vyskakuje cukor v moči...teda, popravde asi viac ako trošku.. 😅 fest do zelena 😝 , ale nejako sa tým teraz nezaťažujem, mne teda hodne ide na chuť sladké, najmä večer.. 😀
teda zápal uška nezávidím, ani tebe , ani malému, my sme si s tým tiež veľa užili, malá to mala po každom väčšom sopli...no aj ja tak špekulujem, že si dám ešte štupel, lebo mám pocit, že nestíham.... 😀 tiež sa mi pôrod akosi nehodí do plánu na najbližšie 2-3 týždne..ale zase rada by som na Vianoce bola doma... 🙂
bibione...no čo? včera si mala ísť...si sa zabudla?? 😀 😀

mirulienka
9. dec 2009

fiiha, tak to ti nezavidim. aj ja sa kazdy den napchavam sladkym, ale to som vzdy...
andrejko ma zapal ucha prvy krat a som prekvapena, ze mu to vyborne prechadza, aj teplotu uz nema. uz by mohol ist aj do skolky, ako je vesely 😀 😀 som cakala horsie, lebo kazdy to tak brut popisuje...
no ved ty este mozes pockat aj po vianociach. no ale mas zaujimavy termin 😀 😀 😀 to som zvedava, kedy pojdes 😝
no mne ked mala nepojde na termin, tak ma zrovna na vianoce vyvolaju a to by som fakt nechcela.

ozaj, a ked ta laktacna nepracuje cez vikendy, tak to tam nebude asi ani cez sviatky, ze??????? ja ju hrozne chcem a potrebujem ☹ ☹ ☹ ☹

bibione
9. dec 2009

csina: doki mi povedal,ze mam behat po schodoch,co u mna vazne nehrozi 😠 sak aj do poradne som dosla taxikom,aj odisla...sak ja ani stat nevladzem,hned mi je na omdleti 😢
ja asi ani do vianoc neporodim,malemu sa nejak nechce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre