Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

certica
5. okt 2007

ivka, ty si tusim povodne mala ist na antolsku, len sa tam vtedy malovalo atd... alebo sa mylim? 😅 (zmenila si foto, tak som si neni ista 😎 )
kazdopadne nic moc zazitok

ivka07
5. okt 2007

Ano mala som ist na antolsku. Som to ja len m zmenila foto trosku aktuálnejšie som dala. 😉

certica
5. okt 2007

taaak si dobre pamatam 😀 a to v pohode, ja menim tiez pomerne casto

vita1
7. okt 2007

ivka, nerodili sme my nahodou spolu? 😉 ja som na kramaroch rodila tiez 30. maja nadranom, takze som sa zrejme v tom istom case trapila v susednom boxe, ale rodila som az po tebe, kedze na oddeleni bola len jedna jedina lekarka... inak mam velmi podobnu skusenost ako ty, takze asi sme natrafili na "super" smenu 😖 vecer mi odtiekla plodova voda, leteli sme s muzom na kramare, po vysetreni poslali muza prec - vraj rodit budem najskor rano. napojili ma na monitor, a hoci som uz citila kontrakcie, na monitore neboli viditelne. poslali ma na izbu a zhasli svetlo - vraj mam spat. samozrejme, nezaspala som a o par minut uz boli kontrakcie take silne, ze som ledva zliezla z postele a vysla na chodbu. oprela som sa o stenu a predychavala. sestricky (jedna bruneta a jedna blondina, mena neviem - nepredstavili sa) si ma nevsimali, hoci ma dobre videli. po asi 20 minutach som to uz nevedela vydrzat a isla som za nimi. ked som povedala, ze mi bolo zle a ked som vstavala z postele, skoro som odpadla, blond sestricka len povedala: "tak ste nemali vstavat z postele!" otravene ma opat napojili na monitor, ale hoci sa uz kontrakcie takmer nedali zniest, oni na monitore nic nevideli. "ja mam vacsie kontrakcie ako vy," zahlasila blondina. mlada doktorka sa ma aj napriek tomu rozhodla vysetrit - a bola uplne v soku, kedze som uz bola otvorena na 7 cm a rodila som. zavolala som manzelovi, nasledoval klistir (pre mna horsi zazitok ako samotny porod), sprcha (horsiu sprchu a zachod som este hadam ani nevidela) a uz som s manzelom putovala do porodneho boxu. tam sme spolu s manzelom museli cakat par desiatok minut, mozno aj hodinu (pre bolesti som stratila pojem o case), lebo doktorka musela odrodit inu maminku vo vedlajsom boxe. chvilami som mala pocit, ze porodim aj sama ☹
porod bol tazky, po tom cakani som uz mala slabsie kontrakcie a netusila som, kedy mam tlacit... maleho mi ukazali len z dialky, nikto mi nepovedal, ze po narodeni kratko nedychal a museli ho kriesit ☹ ☹ ☹ potom manzela poslali prec, zhasli a mna nechali lezat 2-3 hodiny na sale. za ten cas ma ani raz nebol nikto skontrolovat. az rano ma sanitar odviezol na izbu... spatne si uvedomujem, ake som mala stastie, ze aspon pocas porodu so mnou bol manzel, inak by som sa tam nacisto zosypala...
z kramarov som bola pravdupovediac sklamana, dobry dojem vo mne zanechala len mlada doktorka, ktora ma rodila, doktorky a viacere sestricky z novorodeneckeho a sestonedelia.

katakata
7. okt 2007

ja som na kramaroch rodila 30. marca tohto roku, nemala som vybaveneho dr. a mala som to "stastie" ze v ten den bolo 13 porodov....ja som isla po dvoch dnoch kontarkcií poslendá o 23.00..aj to sekciou lebo som sa za dvadni pootvarala na 6 cm a mala mala 4 kg...absoluztne sa pridavam k názoru na porodne asistentky ani len jedina jedna tam nebola mila...najhorsia je taka blondína co sa v kuse tvári príšerne otrávene...potom dalsia vysoká stíhla blondcka tá je zas najmúrejsia...a zazila som este taku brunetu ta bola vcelku ok....len ma dojala ako mi na porodnom boxe v najväčšich kontrakciách na svete ponúkala odber pup. krvi...este ze tam bol muz a jej jasne povedal ze to nemame zaplatene a ani nemame o to zaujem...
inak doktori tam boli fajn az na jedneho, masura sa tusim volal, tak ten ma chcel rodit napriek neotvorenemu krcku a zlym ozvam babetka normalne. zacal mi v kontrakciach roztahovat krcok asi 10 min...najhorsia bolest na svete. ked som ho prosikala aby prestal len sa na mna oboril ze "moja co chcete? ved vam len dobre chcem". este ze tam mal sluzbu na sekciach dr pruzinec a ten rozhodol ze idem cisarom a basta..bol uzasny, jediny kto ma podporil...este zlata bola aj anesteziologicka co mi pichala epidural, az nato ze to asi najlepsie nepichla, lebo ked mi pustali vodu musela som sa na koze mrvit a kanyla mi vypadla prisli na to az teste pred porodom ked miuz davala konske davky a ja som necitila ulavu..bolo to hrozne a len predstava ze by som cez 6 cm mala rodit malu a bez pedi bola pre mna nehorazna tak nastastie bola sekcia a dobre urobili lebo pri kultivacii mi nasli nejaku bakteriu nebezpecnu...

takze v skratke ja som bola na kramaroch vcelku spokojna s doktormi, i sestrickami na sestonedeli..myslim ze profesionalny pristup mali. na vsetko co som sa pytala (bolotoho dost) mi odpovedali neiktroi ochotnejsie niektori menej.. ale vsetci sa spravali ku mne slusne narozdiel od asistentiek. tie by som odtial vykopla...je to smutne su tomalde baby ktore tiez raz budu a mozno uz aj rodili a nemaju stipku spolidarity s rodickami...nech tuto pracu nerobia ked to ludsky nezvladaju...

na hygienu sa nestazujem. podmienky na setonedeli boli klasicke, ako v nemocnici bývajú, tych par dni sa to da vydrzat...samotny porod je hrozny zazitok teda pre mna ale nie kvoli pristupu na kramaroch ale cisto z objektivnych pricin..

certica
7. okt 2007

k tym porod.asistentkam a sestrickam... niekedy to moze byt naozaj tragedia, ked taketo vasilisy premudre srsiace konskou davkou "empatie" vykonavaju taketo povolanie 😲 . v zivote to asi nepochopim (aj ked zazmurim obidve oci), nastastie to ale nie je pravidlom

ivka07
7. okt 2007

vita1, tak to sme tam isto boli spolu lebo tu blondínu a brunetu na tie dve kravy tak lahko nezabudnem. Doktorka bola milá ale vobec ma nenavigovali na tlačenie a podobne. Mne tam manžela nechali ešte dve hodiny po porode aj s malou. Tomu ver ze oni este nikdy nerodili. A keby som bola ich nadriadena tak ich rovno vyhodím pretoze su total neschopne pre takuto prácu. A o ludskom prístupe sa im ani nesnívalo. Ale zaujímavé ze tam bola iba jedna ked pred asi 4 hodinami ako som porodila tam bol lekár a tie dve krásky sa sním rehotali a kecali vo velkom. Pocula som to lebo som bola na vyšetrovni na monitore napojena a vsetko som počula. Sedeli a kecali, rehotali.
A mne potom ako ma zašívali tak sa chuderky stažovali ako maju vela práce a ze sme sa všetky rozrodili.

jaja25
7. okt 2007

Ivka. Je mi lúto, že más zlú spomienku na Kramáre, ale myslím, že más úplnú pravdu. Clovek pri porode potrebuje povzbudenie, podporu a pochvalu a nie blbé reči. No ta blondína je ''milá'' aj ku mne ked jej oznamujem kolko skumaviek potrebujem aby odobrala. Je to nefér, ked mamicky nie sú informované o tom, že ked bábatko plače celú prvu noc, alebo neskor, mozu ho zaniest na novorodenecké a oddýchnut si....

jaja25
7. okt 2007

Vita, to ze babatko krátko po narodení nedýcha sa stáva pomerne často. Je to hlavne pre to, ze casto krát daju niečo mamičke a babatko je prispaté. A nehovoríme to mamičkám, lebo to nič neznamená a zbytočne by sme ich vystrašili. Babatko sa odsaje a nechá sa mu chvílu dýchat kyslík a vacsine to staci na to, aby zacali samé dýchat.... 😉

jaja25
7. okt 2007

Baby, a ked niečo potrebujete a ste v nemocnici, tak sa pytajte....
Každého kto príde do izby. Nenechajte sa odradit. Ved načo sme tam....

ivka07
7. okt 2007

jaja25, prvú noc som sa bola opýtať či by mi malú nezobrali na noc lebo mi plakala a ja som bola uplne vyčerpaná a nemala som jej dat čo papať lebo som nemala mlieko. Povedali mi že to tam tak nefunguje ze máme bábätká pri sebe a ked som sa opýtala že či nie je hladná povedali mi že nie. A tak som isla s malou ledva dole a ona mi plakala a za celu noc spala možno 2 hodinky. a ja som sa za celý pobyt na šestonedelí nemala ani kedy osprchovať.

jaja25
7. okt 2007

Tak to je divné. To si mala naozaj ''štastie'' na smenu. Lebo všetkým mamičkám hovoríme aby doniesli detičky keby sa necítili dobre. To keby vedela primárka, asi by ju to riadne naštvalo... 😖 24 hodín naozaj nedávame nič detičkám papat.

ivka07
7. okt 2007

jaja25, som Ivkin manzel a mam "sto chutí" zabezpečiť, aby tie dve pindy vyleteli z priestorov porodnice na vecne veky. A ak by mali rodit, tak by som im asistoval pri ich porode s radostou aj ja... normalne by som sa vyžíval keby ležali v kŕčoch a prosili ma.
Ja som to totiž prežil s manželkou a nemal som šancu tie dve grácie prinútiť aby už konečne niečo robila.

vita1
8. okt 2007

ivka, tak to sme mali fakt "stastie"... bol to moj prvy porod a ony mi ho tak "sprijemnili". vtedy som ani ja ani manzel neboli v stave, aby sme na to nejako reagovali a teraz to lutujem. ja som ratala s tym, ze pobyt na kramaroch nebude prechadzka ruzovou zahradou, preto som si vybavovala epiduralku i konkretneho lekara pri porode, ale maly sa vypytal na svet o mesiac skor, takze nic z toho som este nestihla oficialne zariadit... dufam, ze tvoja mala je v poriadku a ze si ju naplno uzivate 🙂

vita1
8. okt 2007

jaja, ty si tam asi nova, ze? 😉 drzim palce, aby ti ten pozitivny pristup vydrzal. mne pri porode nic nedavali, z coho by mohlo byt babo prispate. kontrakcie ma pravdupovediac az tak neboleli - vobec som nekricala, moze to potvrdit manzel 🙂 ale ked som prisla na rad, uz som ich naozaj mala slabsie a nevedela som, kedy mam tlacit. tiez ma nikto nenavigoval, maleho pomahala vytlacit ta "mila" blondina a na konci som si pripadala ako neschopna matka. hoci sa narodil o mesiac skor, mal presne 3 kila. po narodeni mal na tvari velku modrinu, aj kvoli tomu mal tazku zltacku a v nemocnici sme s nim este pobudli 10 dni. bola som na nadstandarde a maleho som mala pri sebe len na kojenie a obcas na noc - musel byt pod lampou. bola som z toho uplne zdeptana a stale som plakala, takze som mala stastie, ze manzel bol cely cas so mnou. nikto iny totiz tu depresiu na mne nevidel... nechapem, preco na sestonedelie nechodi aj psycholog.
stale sa bojim, ci bude maly v poriadku, ma lahku hypotoniu, takze sme sledovani u neurologa a mozno budeme musiet na rehabilitacie. viem, ze to nie je ziadna katastrofa, ale keby sa tomu dalo predist, urobila by som vsetko pre to.
myslim, ze ma zmysel, aby sa o tom hovorilo.

elize
9. okt 2007

Vita1 hlavne veľa optimizmu, neboj Alex bude určite v poriadku.
Babulky, mrzí ma aké zlé skúsenosti ste mali pri pôrode. Ja si pôrod asi veľmi idealizujem. Zatiaľ nemám strach (veď ma to čaká až o cca 15 týždnov) a veľmi sa teším keď nášho drobčeka uvidím na živo a nie cez ultrazvuk. A som pre to ochotná postúpiť čokoľvek - aj tie kyslé, otrávené tváre niektorých sestričiek. Možno v tom čase budem vnímať všetko inak a zrejme budem oveľa citlivejšie reagovať na nemiestne poznámky personálu. Nechám sa prekvapiť na akú zmenu natrafím 🙂 Podľa toho čo píšete som rozhodnutá, že chcem aby bol pri tom aj môj manžel.
Držte sa

quetinka82
9. okt 2007

Ja som rodila na Kramaroch v septembri a povedala som si, ze to bolo prvy a posledny. Samozrejme, ze nechcem nikoho vystrasit, ale bohuzial mam zlu skusenost. Mna prijali hned rano. Robili mi vstupne vysetrenie v uplnom chaose. Okolo mna milion ludi, na doktora som musela pokrikovat, aby ma pocul. Ked mi merali teplotu, tak mi namerali 38.5, na co sestricka povedala, ze to nemoze b yt - no nikto mi teplotu znova nepremeral - ved na co.
Potom som isla do izby "cakatelky". Odporucili mi teplu sprchu, tak som tam isla - bola hrozne spinava od KRVI a toalety ani nehovorim.
Dalsia vec co ma znechutila bola, ze mi nikto nepovedal, co sa deje, aku injekciu mi pichaju, aku tabletku mi davaju - na vsetko som sa musela vypytovat.

Kedze som mala mat svojho lekara, ktory ale neprisiel, dostala som sluzbukonajuceho - odbornik ale riadny masiar. Surovy a necitlivy. Cely porod trval 16 hodin, ale verim tomu, ze ma mohli usetrit vela bolesti, keby nebol lekar taky surovec.

Co sa tyka poporodnej starostlivosti, tak som mohla ist na druhy den kludne domov, lebo vsetko som musela aj tak sama. Az ked mala byt vizita, tak sa okolo nas skakalo, ale to bolo az na 4 den.

Netvrdim, ze je to uplna katastrofa, ale chyba im tam nieco, co nepyta peniaze - obycajny zaujem o pacienta a trochu pochopenia.

ivka07
9. okt 2007

elize, určite ti odporúčam manžela pri porode je to neuveritelna psychicka podpora, a aj jedina osoba ktora ta ma neustale pod dozorom, lebo su momenty kedy nemáš šancu počas tých bolestí ani len krôčik urobiť. Ja som bola na tom tak ako ti že som sa tešila, a nemala strach, je to dobre že nemáš strach.
Drž sa a ked natrafíš na dobru smenu tak budeš mat aj dobrý zážitok, je to naozaj o personále ako ti ten porod oni sprijemnia a ako ti pomôžu, podporia ta.

matak
9. okt 2007

ahoj dievcata, mamicky, citala som vase prispevky, lebo som bola zvedava ako to s odstupom casu funguje na Kramaroch.Zistujem ze je viac negativnych ohlasov ako pozit.Kedze planujem urcite rodit na Kramaroch tak to bude asi zaujmave.
Ja som tam odrodila dve deti a nemam zle skusenosti.Co sa tyka porodu som bola priam az nadsena.Mala som svojho lekara, manzela pri porode a vsetko prebehlo ako bolo dohodnute.Dufam ze s odstupom casu sa to az tak dramaticky nezmenilo.
Ivka07 ty uz mas sice po porode a si si to fakt "uzila", preco tvoj manzel ako pise skutocne nejde za tym, vsak bol svedkom tvojho trapenia - dobre patri to k porodu, ale aj svedkom ignoracie pesonalu, ktory tam skutocne nema co hladat!Ja viem vela ludi si povie kasle na to mam to za sebou a viac tam nepojdem.Ale takto tie dve gracie tam budu stale,nadalej zneprijemnovat zivot dalsim mamickam. A mozno keby sa skutocne niekto do toho "obul"by tam dlho nepobudli.Hoci sama tomu velmi neverim, lebo viem ze momentalne je situacia na Kramaroch dost zufala, hlavne co sa odbornikov tyka.Mladi lekari bez praxe, a neschopny samostatne konat alebo bez atestacii a musia mat stale odbornejsi dozor nad sebou.Najhorsie na tom vsetko je, ze takymito vecami sa zacne niekto zaoberat az vtedy ked sa stane tejaka tragedia. ☹

matak
9. okt 2007

quetinka82, ak sem este niekedy zabludis,zaujmalo by ma preco tvoj lekar neprisiel k porodu ked si ho mala mat?nemala si zazmluvneneho?

zuzana77
10. okt 2007

quetinka82, a u koho si teda rodila?

ja som na kramaroch rodila v septembri a bola som spokojna. Isla som tam pozitivne naladena a tiez ma prekvapila krv v sprchach a to ako vyzeralo wc, ale to podla mna nie je to najpodstatnejsie. Tiez ma tam ziadna porodna asistenktka nevitala s otvorenou narucou a nikto mi nic nevysvetloval, ani to kde je wc a kde sprcha, ale tym sa clovek nesmie nechat odradit. Bola tam jedna taka nizsia brunetka a ta bola velmi mila. Tiez dlho trvalo kym mi spravili pripravu a dokonca ju robili na dva krat. Mala som tu smolu ze v ten den bolo vela porodov a to sa da pochopit. UUrcite je rozdiel ked maju jeden porod a ked sa rodi pomaly na kazdom boxe. Podstatne je, ze na kramaroch su naozaj dobri porodnici a ja som tomu svojmu doverovala na 100 percent. Preto som ani nemala potrebu vypytovat sa na kazdy jeden krok, ktory robil. Kazdopadne, ja som bola spokojna.

quetinka82
10. okt 2007

Dufam, ze sa nenahnevate, ale nechcem menovat, nakolko by som nechcela robit nikomu zlu reklamu.
Netvrdim, ze Kramare su zle, napisala som len vlastnu skusenost a moje pocity.
Vela zavisi od toho na koho sa natrafi a ako je personal schopni riesit vzniknute problemy.

Co sa tyka sprchy a toaliet - v tomto som nekompromisne presvedcena, ze by mali byt ciste a je to velmi dolezite, nakolko je to nemocnica a je tam riziko roznych ochoreni - a hlavne ak ide o oddelenie, kde sa rodia babatka.

vita1
10. okt 2007

zuzana, zakrvavene sprchy v porodnici sa nedaju prehliadnut ani WC, kam si musite doniest svoj vlastny toaletak! chapem, ze som rodila v noci a vsetci boli unaveni. ale aj ja (hoci nie som lekarka) musim castokrat robit v noci, ale nikdy sa to nesmie odrazit na kvalite prace a na pristupe k ludom, s ktorymi robim. je uzasne, ze sa nasli peniaze na zriadenie nadstandardneho oddelenia sestonedelia, ale mohli sa radsej pouzit na skvalitnenie porodnickeho oddelenia. porodnica vsak bohuzial na rozdiel od plateneho sestonedelia na seba nezarobi...

uznetusim
10. okt 2007

ahojte. Jaja25, ja iba že aj keď termín som mala už v pondelok, zatiaľ som celá. 😉 Dnes som mala poradňu a lekár mi povedal, že ak sa nič nebude diať, tak mám prísť ešte v pondelok na poradňu a sa dohodneme čo ďalej. Zrejme teda že kedy budeme vyvolávať. Ešte by som dala potom vedieť - ak teda môžem. Nechcem ťa obťažovať. 😉 Meno cez IP som Ti už posielala minule.
Ďakujem. 🙂

zuzana77
10. okt 2007

ja netvrdim ze to ze tam bola krv a zachod bol taky aky bol je ok. Urcite by mali byt ciste. Ale urcite to zasa nie je vec, na ktorej pri porode zavisi najviac a rovnako by som pre buduce mamicky nenechavala prave tento odkaz. Ovela podstatnejsie je, aki su samotni porodnici a personal. A tiez si myslim ze to nie je vec lekara - porodnika, ci je v sprche krv alebo nie. To ma riesit niekto iny. Ja ked som rodila, tak tam vkuse behala jedna pani upratovacka a vkuse tam vsetko zotierala. Hold, ale rodilo sa vsade, vsade bolo plno a tak sa stalo ze kym utierala chodbu, zostala na okamih po niekom krv v sprche.

jaja25
10. okt 2007

Nasla som si odkaz na IP. Uz som ta hladala aj na oddeleni, kedze som sa nemohla dostat na internet dva dni a narodilo sa babatko s menom Denis... No vidim, ze sa nam rozmnozili negativne nazory. No tie sprchy su naozaj nechutne... 😖

katakata
11. okt 2007

quetinka, neviem preco nechces konkretne menovat ludí, ved totofórum má slúžiť práve na to aby si baby odovzdali skúsenosti a infomácie...a co sa týka negatívnej reklamy tym by som sa velmi netrápila za tu si predsa mozu ludia sami tým ako sa správajú. ja by som na tvojom mieste hlavne pre ostaytné baby uviedla mena lekárov, ved niekto zi mozno zazmluvní toho tvojho a tiez mu nepríde co nie je fér...

ja mám dobré skúsenosti s mudr pruzincom ktorý mi robil sekciu, dobrý odborník a velmi ludský, vie povzbudit, velmi zle spomínam na dr Masuru, ktorý ma necitlivo vysetroval a bol k tomu aj protivnýale tos om uz písala...

quetinka82
11. okt 2007

katakata, ja viem, ze reklamu si robia sami, ale naozaj by som nerada niekoho ociernovala.

Ked tak odporucim Dr. Cunderlika, ktory je naozaj vyborny lekar a hlavne ma ludksy pristup.

co sa tyka este tych sprch pre zuzanu77: ja som tam stravila cely den a pomaly celu noc, ale upratovacku som tam vobec nevidela a to som do sprchy chodila kazdu hodinu. a ta krv co tam bola, tak ta bola zaschnuta a vsade bola spina. mozno som natrafila na blby den, ale to by sa nemalo stavat.

elize
11. okt 2007

Babulky, nemate niekto skusenost s Dr. Plankom? Uvazujem, ze si zazmluvnim jeho, mam s nim dobru skusenost z odd. patologickej gravidity kde som par tyzdnom lezala. Ale to mohol mat len "dobry den". Dakujem

uznetusim
11. okt 2007

Elize, ja chodim k Plankovi do poradni uz od aprila a zakazdym bol mily a vsetko vysvetlil - napriklad pri ultrazvuku. Nemusela som sa pytat sam mi hovoril. A vzdy usmievavy, mily, ochotny. Zazmluvnovat si nebudem ziadneho lekara ale ak by sa mi podarilo rodit pri nom, tak super. 😉 Len sa mi zda tych 7 000 vela, bohato staci ze by som chcela lezat na nadstandarde - ak bude volne nieco. Aj tam necham minimalne 4 tisicky...cize asi tak. Ale Plank je podla mna jeden super doktor. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre