Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

egiginka
26. mar 2014

Moja skusenost s Kramarmi........ Uz nikdy viac nerodim tam, ani na Slovensku

Chodenie tam na CTG fajn, aj ked niekedy som cakala aj vyse hodiny, ale velmi prijemne sestricky, doktor , ktoremu som chodila do poradne neda sa nic vytkunut, len lutujem, ze som si ho nezazmluvnila...
Bola som skoro 2t po termine tak ma hospitalizovali, Oddelenie sestonedelia v porovnani zo standardom. BOla som tam az do vecera po kym som nezacala rodit. Mala som stastie na izbe uplne normalne zeny. Sprchy aj zachody boli na chodbe , ale ciste, Nestretla som tam ziadnu bezdacku ani spinavu cigosku,,, izby velmi jednoduche, ale dalo by sa par dni vydrzat.

Teda nestihli mi vyolavat a zacala som rodit. Hovorim, ze mam kontrakcie a sestricky, ze som mala pred 10 minutami CTG a tam ziadne velke neboli, ze to bude len bolenie brucha z obedu, az ked som bola, kazde 3 minuty na zemi a predychavla , tak potom konecne zavolali niakeho doktora nech to cekne. Tak ano , ze som otvorena na 2 cm a rodim. Tak som si dala sprchu a vratila sa na izbu, dali mi niake injekcie na dozretie krcka a neviem co este. To mi strasne zosilnelo kontrakcie . Bolo uz dost hodin, na izbe som mala rizikove mamicky a tak mi bolo trapne ich rusit a hlavne som chcela vediet, ze asi na kolko som otvorena.,,, ale sestry najvacsi ignor, ze urcite to nebude ziaden velky pokrok a mam ist chrapat, lebo budem unavena, az na moje naliehanie zavolali doktora asi po 2 hodinach, ten kukol, zase nieco pichol a ze dole vo vzdycharni je plno, nech som hore . Asi za pol hodinu mi praskla voda a zrazu ma sestricka zacala balit jak drak a hned ma supli dole. Toto bola este ta pozitivna cast. Kde sesttricky boli clekom mile, akurat tak vsetko trebalo od nich a doktorov vytahovat, lebo nic by nepovedali, neriesili,,,,,

Sala. Este ma ani nepriviezli a napichli na monitor, vlastne snad okrem klystira , tak som bola na monitore v kuse. Nemala som zle vysledky , len sestrickam to vyhovovalo. Bola som sama v miestnosti na monitore v bolestiach, lebo to boli ovela viac byt v kontrakciach v lahu a ked som zvysila hlas, hned z inej miestnosti, ked pozerali telku na mna vrestala , aby som bola ticho:( a ako dycham, pri tom hore mi tak kazali,, potom mi dali klystir a ked som si vypytala toaletak, lebo sestra hore ma balila, tak mi odpovedali, ze na to si nemam zvykat 🙂))))))))) az ked som im nazacila, ze mam klystir a treba mi,,,,, tak mi ho dala, skoda ze som sa tam neposrala. Potom zase monitor, neviem preco ma tam nenechavali len 10 az 15 minut, ale 30 - 45 min,,, a ( a to bolo vsetko v poriadku) potom som presla na salu, Uz ked som prisla do porodnice som bola vhodna na epidural a som si ho pytala a oni , ze az po blba bla bla,, tak az ked som prisla na salu, len v tedy zavolali anesteziologicku. Zase na sale monitor, anesteziologicka zvonila a nikto jej neotvaral pri tom sestry pozerali telku:(,, Pichala mi ju ked som mala kontrakcie asi kazde 2 minuty, mozno aj jednu... nadavala na sestry , ze to robia pravidelne a pichla mi to na 3 krat, lebo raz vada v sete, druhy krat sa nieco zlomilo. A hovori, ze to bol moj vykon sa nepohnut v bolesti, ze sa strasne bala mi to pichat, lebo fakt kontrakcie boli uz strasne caste a bola som otvorena uz snad aj na 9 cm.....

Epi mi zabrala len tak, ze som mala kontrakcie asi kazde 4 minuty, tak som si oddychla a citila som tlaky, tak to bolo podstate aj dobre, ze nezabrala uplne . Nechali ma strasne dlho otvrenu na 10 cm, lebo cakali kym babo klesne a ono nic, az ked zacalo mat problem, tak v tedy, ze kurva ide sa tlacit.

Ked som sa zmienila, ze nechcem nastrih, tak mlady doktor, ze ako to je nemozne mlada mamicka prvorodicka bez nastrihu. Prehovorila som ho. Ale tym , ze babatko uz sa malo zle, lebo ma nechavali dlho na 10 cm, tak ma trosku nastrihol, aby urychlil porod, . A jedine pozitivne ze ma chvalil, ze som vedela vyborne tlacit, lebo mala bola velka a vysoko inak by musel zvon pouzit a hlavne, ze som mala silu tlacit. Doktor co ma rodil bol fajn, ale tak on len teda jedine co robil vytiahol babatko a zasil 3 stehy.

Keby tam tu poslednu hodinu nebol moj mazel, strasne ma nabil energiou, keby bol cely cas pri mne , tak netreba ani epidural. A odkedy bol pri mne sestricky, hlavne ta jedna si uz nedovolovali az tak.

PO porode ma nechali spat vo vzdycharni , lebo nikde inde nebolo miesto, ked som tvrdila, ze mi treba curat, tak mi dali ibalgin, ze to ma nieco boli az v druhej smene mi doniesli misu, ktora bola uplne plna , no hrozne to boli bolesti, ked som mala mechur plny vody a cistenia a bohviecoho....

Potom ma previezli na nadstandard. Tak to odporucam, Fajn sestricky, ktore pomahaju, mile,,, co sa tyka vybavenie, tak to by mal byt standard.... akurat tak na jendu izbu , ktora ma spolocnu kuplnu s druhou a ked niekto ide na zachod tak sa rozsvieti velke svetlo v izbe. Dost to vadilo a trosku by tam mohli vycistit kupelne, ale fajn. Aj novorodenecke velmi fajn, az na jednu doktorku, ktora sa vas bude snazit, presvedcit, ze vase dieta grca mlieko, ked vy viete , ze este nebolo poriadne prilozene.... ALe potom sa vlmli snazia o kojenie, naozaj robia vsetko pre to. Novorodencke sestricky su strasne mile napomocne.

KLudne by som este raz na nadstandard sestonedeli lezala a aj to novorodenecke doporucam. Ale nikdy viac uz by som nechcela rodit tam. Mam z toho dost velku traumu. Lebo jednoducho to bolo tak strasne ponizujuce, som sa citila ponizena ,sama., neschpna ... Bolest z kotrakcii, presla hned po porode, ale tu bolest a zle spomienky mam v hlave stale a casto sa mi nieco zobrazi z toho porodu:(((( mozno ina smena by bola fajn, ja neviem..... a za dalsie dokza, ze pri 3680 g babatku s 35 cm hlavou netreba nastrihavat, ak rodicka masirovala hradzu, alebo cvicila s epinom,,, ja som 4 hodiny po porode sedela, co ine mamicky v mojom velku mali 30 stehov a jedli po leziacky---treba sa ozvat , pytat sa a bojovat o dostojnost pri porode...... ktory ma na kramaroch daleko od zazitku a toho najkrajsieho momentu v zivote.:(((

matuskova003
26. mar 2014

@zuzkka1zuzkka ano posledné tyždne som už chodila na Kramáre. chodila som medzi 10 - 12 a čakala vždy tak cca hodinku. a to ti asi hovorili ohlade CTG ( monitoru ) , tam by si mala byt najedena a hlavne napitá , aby bolo babatko spokojne 🙂

pipa_vozi
27. mar 2014

@egiginka uplný súhlas, kramáre nikdy viac! S dôstojnosťou to tam nemá nič spoločné, mne sa neušiel ani nadštandard tak ten pôrod bol ešte ok v porovnaní s tými nekonečnými 4 dňami na šestonedelí. Zafajčené sestričky a spolubyvajúce poniektoré ach, ešte teraz sa mi robí husia koža.

egiginka
27. mar 2014

@pipa_vozi , tak nastastie ja na normalnom oddeleni som bola od rana do vecera a mala som vynikajuce spolubyvajuca, ale asi by som nechcela byt na standarde po porode. Proste nikdy viac na SLovensku,,,

babulka
27. mar 2014

@egiginka trošku od veci a na odľahčenie tvojej drámy - nerozumiem - ako že ťa šupli "dole" na pôrod? Že "dole" na vzdychárni je plno, tak ťa dali zase "hore"? opakuješ to tam viackrát. To si bola predtým na streche? Lebo pôrodnica je na najvyššom poschodí.

Ja som na Kramároch porodila obidvoch svojich synov a prvého teda ešte za čias, keď nebol nadštandard a nemôžem povedať jediné krivé slovo. všetci, ale naozaj všetci sa starali, zaujímali, zdravotná starostlivosť bola vynikajúca. Ale asi ako vždy a všade, je to len o prístupe tej ktorej z nás, ak ide niekto nastavený na to, že "na Slovensku je to na prd" a pristupuje negativisticky, lebo niečo prečítal na modrom koníkovi, tak to tak aj bude.,

esbaby
27. mar 2014

Ja som rodila tam sice v r. 2009, ale mam len tie najlepsie spomienky, co sa tyka starostlivosti, lekarov a sestriciek. Absolutne som tam nikoho nepoznala, nikoho som si nezazmluvnila a spravali sa ku mne tak ako i k tym co mali lekarov zazmluvnenych. Prijata som bola v utorok, v piatok som sa dostala hore na porodnicu a kedze to i napriek velkej snahe porodit prirodzene neslo, sa mi nakoniec akutnou sekciou narodila v sobotu naobed nadherna babika. Pri cisaraku bol dr. Prochazka a dr. Bohacikova, ktorym velmi pekne dakujem. Zhodou okolnosti som chodievala do poradne i k dr. Prochazkovi do poradne, tak ma to i milo potesilo, ze mal sluzbu prave on. Na JIS- ke boli tie najfantastickejsie sestricky, startostilivost na jednotku. Nastastie dostala som sa na nadstandard, ktory mal pre mna vyznam najma z dovodu hygieny - je to super, ked mas WC-ko priamo na izbe a ked mozes po kazdom jeho pouziti vliezt do sprchy. Vzdy nam vsetko dokladali (vlozky, toaletak), kontrolovali cistotu a pod. Jedlo mi tam nechutilo, ale to su pre mna absolutne nepodstatne veci. Sestricky na novorodeneckom boli tiez velmi mile a ochotne a to som ich dost casto niecim otravovala 🙂 Nikdy ma neodbili. A bol tam jeden uzasny cloviecik, vobec neviem meno, bola to laktacna sestricka (urcite mala viac ako 60 rokov). Tej sa clovek mohol aj vyplakat na ramene. Neviem ci tam este tato osobka je.

esbaby
27. mar 2014

@babulka tvoj druhy odstavec je krasne napisany, suhlasim s tebou 🙂

egiginka
27. mar 2014

@babulka . Som bola hospializovana na sestonedeli a ked som zacala rodit na vzdycharni mali plno, tak ma nechali na izbe. Az ked mi voda praskla ma dali na salu Pardon tak supli hore. Ja mam zle spomienky na porodnu salu a tie sestricky, ine sestricky boli fajn. To mi neprekazalo. Velmi som si chvalila novorodenecke aj nadstandard.... ibaze si myslim, ze tie hodiny stravene na porodnej sale su velmi podstatne a tak by sa konecne tie sestry mohli zacat spravat k rodickam inak. A nie ako ku cislo 1269 dneska rodi.....

matulienocka
27. mar 2014

@esbaby Zial, pani Lavotová uz odisla do dochodku a na Kramaroch uz nepracuje ☹ Tiez mi pri prvej dcerke velmi pomohla a aj po psychickej stranke, strasne zlaty clovek, prevelka VDAKA. Skoda, ze som ju pri druhej dcerke (rodila som v januari) na Kramaroch uz nezastihla. Chyba tam ☹

zuzkka1zuzkka
27. mar 2014

@matuskova003 no ja idem do tej poradne na Kramároch presne o týždeň prvýkrát..objednávala som sa telefonicky a sestrička mi dala hodinu, na ktorú sa tam mám dostaviť..ale nepovedala mi čo ma bude čakať, lebo nemala čas dlho telefonovať..Tak neviem, či teraz či ma na tú hodinu, ktorú mi dala vezme presne alebo tam budem čakať dlhšie...a či budem v ten deň behať po viac vyšetreniach tam...lebo priateľ tam chcel ísť so mnou len nevie, koľko času si má vyhradiť z práce...myslíš, že mi budú robiť len ten monitor či ešte niečo?

veriaca
27. mar 2014

ako je to vlastne s tými kontrolami po 36t. už v porodnici..? ten lekár je zároveň aj pôrodník a dá sa s ním potom dohodnúť zazmluvniť?

pipa_vozi
27. mar 2014

@egiginka ja som bola pred porodom na normalnom oddeleni tyzden a velmi sa mi pacilo. Super spolubyvajuce a cloveku nema co velmi vadit ked tam nie je s babatkom, ale byt 4 zeny a 4 deti v mini izbičke.. Bola som nastavena pozitivne, nie som nejaka narocna, ale tak zase otial potial

chelonka
27. mar 2014

@matulienocka ona bola taká pevnejšia s krátkymi vlasmi tá pani Lavotová? 😀

matulienocka
27. mar 2014

@chelonka Taka velmi sympaticka pani so svetlymi blond vlasmi, mala okolo 60 rokov, pevnejsia postava a tusim mala aj okuliare. Vzdy bola velmi mila, ludska, ochotna pomoct a vypocut si problemy mamiciek 🙂
Pracovala tam ako laktacka sestra/ poradkyna, teraz pri problemoch s dojcenim pomahaju sestricky z novorodeneckeho oddelenia, ale ich pristup nie je taky laskavy a trpezlivy, ako to bolo u pani Lavotovej.

hradnapani
27. mar 2014

@matulienocka fuha, tak to je naozaj skoda, ze tam uz nie je a nema adekvatnu nahradu 😒 Tiez jej dakujem za vela... ona jedina mi normalne a spravne poradila. Ako, sestry z novorodeneckeho su fajn, ale tie rady ohladom dojcenia im velmi nejdu a v ostatnych oblastiach by sa tiez mohli zjednotit v nazoroch...

celasapremenim
28. mar 2014

@egiginka jezisi kriste
idem do kocha aj keby kamene padali
chuda moje, pocuvaj, nabuduce, ked ti nebude schadzat dieta do porodnych ciest, zlez z monitoru, normalne sa na nich vy....to sa da a daj sa na paty na zem..cupni si na paty ak rozumies, hned bude dole

egiginka
28. mar 2014

@celasapremenim, dakujem za radu , preto som to tu spomenula, lebo ved rodit po leziacky je neprirodzene ma sa stat a prechadzat,,, a nie monitorovat o dusu......! urcite chod!!!!

zora256
28. mar 2014

@babulka Chcem sa opítať,čo všetko treba mať so sebou?Aj oblečenie pre bábo? A aj nočné košele alebo tam dajú tie nemocničné?Ďakujem 🙂 Pítam,sa lebo teraz vpondelok idem na sonos rdiečka k Čunderlíkovi,lebo lekár zistil arytmiu srdiečka,tak ak sa potvrdí budem musieť rodiť 300km od domu,čo by som ináč šla do Levickej kde som rodila prvého :-/.Ale tam nie sú kardio lekári,preto by som muselala na kramároch rodiť.

matuskova003
28. mar 2014

@zuzkka1zuzkka na monitor na poradnu a aj na sono sa musiš objednavat osobite, to nefunguje tak že prides do poradne a oni ta odtial poslu na CTG a aj na monitor 🙂 ( ale nevadi aj ja som v tom mala dosdt chaos takze ta chapem 🙂 )
najprv chod kludne na tu poradnu ako si objednana, potom sa možeš ist z poradne objednat na monitor, ved to je na jednej chodbe , oni ti daju termin je tam velmi mila pani sestrička.
no a rovno povedz na poradni ze niesi este objednana na sono ( teda možno už si neviem ale tak ak niesi .. ) ja som šla rovno na 8 poschodie a objednala sa osobne .

matuskova003
28. mar 2014

@pipa_vozi fuha to musel byt dobry chaos 4 zeny so 4. detmi ... my sme boli na nadstandarde na trojpostelke a na jednu noc sme tam boli tri kym jednej dali dvojpostelovu izbu a teda bol to chaos . dvom nam tam bolo fajn ale už tri sme sa dost rušili..... no a 4 si neviem predstavit. a presne ako píšeš, človek može byt pozitivne naladeny ale zase ma to svoje hranice a to už by bolo asi moc ...

babulka
29. mar 2014

@zora256 oblečenie pre bábo netreba, iba na odchod domov maj prichystané. majú pekné, čisté oblečenie pre bábätká, môj bol v tom ich celý čas, vždy keď som poprosila, dali mi nové. Mali také veselé body so zvieratkami, čiapočky, diupačky, hovorím, peknučké, čistučké.
Pre seba potrebuješ nočné košele, župan, papuče...pre rodičky nič nedávajú, nemajú už ani erárne košele na pôrod.
Čunderlík je vynikajúci odborník na sono, mám s ním veľa skúseností, je to aj milý človek. Držím palce, nech všetko dobre dopadne. a ak by aj predsa bolo treba, kardiocentrum je špičkové, tak sa nemáš čoho báť.

moni244
29. mar 2014

@zora256 ahoj, kludne si zober nejake 2 body, moja sa mi tam par krat tak posrala, ze zaspinila vsetko, aj body aj perinku a kedze novorodenecke je o poschodie vyssie, tak keby nie spoluleziacej, malu by som musela nechat len v plienke, kym som jej zbehla pre body a perinku.

zora256
29. mar 2014

@babulka
@moni244 Ďakujem krásne 🙂,,,,,Moc dúfam,že nebude nutné tam rodiť.a ak hej tak malého zrejme dajú na kardioodelenie a tam zrejme sa budú oneho starať sestry a tam by asi body nedávali ale skôr košielky aby vedeli ranku čistiť a obväzovať...ach mám strach tak dúfamže nič vážne a že je to len tá chlopňa čo sa ešte uzavrie.

moni244
29. mar 2014

@zora256 všetko bude v poriadku, uvidíš, budem držať silno palce, nech sa mu to upraví a v takomto prípade asi fakt body nebudeš potrebovať 😉

zora256
29. mar 2014

@moni244 moc dúfam,že bude všetko ok 😉 A Ďakujem.

chelonka
29. mar 2014

@matulienocka no neviem či to bola ona, možno aj hej, podobná pani mi malinkú prikladala na prsník po porode a aj nasledne mi tá istá osoba veeelmi pomohla, bo malinká aj ked sa správne prisavala nevedela akosi piť no a ona mi velmi pomohla. Inak aj ostatné sestričky akože OK, ale táto pani bola že proaktívna za čo jej veeeľmi pekne dakujem. asi to bola ona

zuzkat1
29. mar 2014

@matuskova003 na sono sa treba objednat? Mne dr naposledy povedal ze na najblizsej poradni mi urobi sono. Ja som sa neobjednavala. Ani na monitor.. dosla som a urobili mi.

martinabreza
29. mar 2014

Takze damy rada by son as an ja podelila o svoje skusenosti.pro zisteni zleho stavu srdiecka dietatka son tam dola prevezena s trencina v 32 tyzdni tehotenstva as do porodu kedze koli dietatku son tam musela an rod it any ho hned pro porode previezli do DfN vedla na kardiologiu lezala son name 8C co rizikovky a asestonedelie model proved at ze sestricky poklad/pozdravujem/ aj spolupraca s doktormi niekedy as usmevna ale keby son mala vsetkych tych 9 tyzdnov zhr aaa anut talk dam 90% bodov za ten cas som sa tam stretla so vsetkym a vzdy led ideme na kontrolu sa tam zastavim.Moj nazor je taky kedze mam 3 ze rod it vsade

matuskova003
29. mar 2014

@zuzkat1 tak ja neviem ako to chodi ked tam mas svojho gynekologa . ja som tam nemala , takze som sa musela objednavat vsade.. na sone som bola iba raz za cely cas ako som zacala chodit na kramare pred poréodom. na monitor ma objednali prvy krat ked som mala ist, potom mi vzdy dala nasledne termin o tyzden...

zuzkat1
29. mar 2014

@matuskova003 nemam tam gynekologa. Ale sla som tam rovno za tymto ze si ho chcem zazmluvnit. A hned ma dali na monitor az Potom poradna a to sono sam povedal ze o tyzden mi urobi. Tak neviem.Mozno keby dojdem ze neviem ku komu chcem ist tak by to bolo ine.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre