Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

weronyca
17. feb 2010

Ahoj Mirinda. Ja som rodila neplanovanou sekciou a maleho mi dali az na druhy den vecer aj to som si ho musela vyzobronit -rodila som v pondelok o 11:30 , utorok mi ho na hodku dali, to len spinkal a kojit som ho kojila az v stredu poobede,ked mi ho priniesli.. dovtedy nic.. takze tolko moj poznatok,co sa tyka kojenia..

martina46
17. feb 2010

mirinda, ano k plankovi. ja idem v pondelok 🙂

hajdylca
17. feb 2010

mirinda ja som rodila tiez neplanovanou sekciou- 1.2. o 13:18 maleho mi priniesli este v ten den sa skusit prisat, aj na druhy den dva krat kym som bola na JISke, 2.2. ma previezli na nadstadart a maleho mi priniesli cca o 16 a prisli ho zobrat az vecer okolo pol 22, a doniesli na druhy den rano okolo 7, len to som mala este infuzku tak mi ho vzali spat a doniesli o 9 a odvtedy bol pri mne stale 🙂

zuziq
17. feb 2010

tak doki dnes povedal ze krcok je uplne skrateny, otvorena na spicku prsta - myslim ze sme na tom s kacenqou rovnako 😀 do piatku buduceho tyzdna musime porodit, ak nie tak vyvolavacka 😕

miselar
17. feb 2010

babi viete mi poradit ci treba vypisat niake tlaciva pred narodenim dietata na urade prace soc.veci a rodiny lebo neviem co a ako

mirinda10
17. feb 2010

dakujem baby, no bude to tazke pre mna cakat tak dlho na malu ale asi si ju budem pytat ale uvidim ako na tom budem
len nechapem preco po 12hodinach od porordu ked mame zacat chodit, nezacnu pravidelne nosit deticky na prikladanie a takto ich asi krmia UM ci im davaju glukozu?
no uz sa tesim
inak na sekciu mam mat svoju nocnu koselu alebo mi daju erarnu, ved ju nemam sterilnu a na operacke by malo byt vsetko sterilne nie?

zuziq
17. feb 2010

zabudla som ze maly je uz ale nizko a mame uz okolo 3500g plus minus 500g, cize moze mat aj 3kila aj 4 😀

kacenqa
17. feb 2010

misela: ono je to takto: ten zvyseny rodicovsky (256E) si moze narokovat len zena, ktorej vznikol narok na vyplatu materskeho - materske sa vyplaca odo dna nastupu na matersku dovolenku, po dobu 28 tyzdnov, co je cca 6 mesiacov

k tvojej situacii konkretne:
bud si pracovala, a mas narok na materske, ktore vyplaca soc.poist a je to 55% z tvojho platu, maximalne vsak do vysky maximalneho vymeriavacieho zakladu, ktory je tusim 2.5nasobok minimalnej mzdy, to cislo neviem presne, ale v sekcii paragrafy si to zistis urcite, je tam viac tem venovanych tymto problemom.

alebo si pracovala, ale zial, za taku nizku mzdu, ze vyska tvojho materskeho bude nizsia, ako keby si dostavala rovno rodicovsky, vtedy plati, ze dostavas automaticky vyssi prispevok, cize rodicovsky, a kedze zaroven splnas tu podmienku, ze ti narok na materske vznikol, tak uz automaticky ten vyssi prispevok dostanes.

a tretia situacia je, ze si nepracovala, ale platila si si dobrovolne nemocenske poistenie, z ktoreho ti narok na materske vznikol, vtedy opat budes dostavat materske z max. vymer. zakladu.

no a posledna situacia je, ze si nepracovala, ani si si neplatila DNP, a v tom pripade ti vznika narok iba na rodicovsky prispevok a to v tej zakladnej vyske 182 E.

kedze si uz v 37tt, tak by si mala vediet, ktora situacia na teba plati - ci si nastupila na matersku (v tom pripade riesis vsetko v socpoist), alebo rovno rodicovsku dovolenku a teda je pre teba prislusny urad prace.

kacenqa
17. feb 2010

mirinda: ja som mala akutnu sekciu, porodila som 23.26 a od rana od siestej, ako som sa zobudila som prosila sestricku na RESke, ze kedy mi uz donesu malu. a doniesli mi ju az okolo 14.30. viem, ze sestricka z RESky za to nemohla - aj sa mi to snazila vysvetlit - mala niekolko argumentov - rano bola vizita, potom prebiehali vysetrenia atd a pod., nakoniec z nej vyslo, ze sestricky z novorodeneckeho nerady nosia babatka dole na pooperacne, lebo je tam prievan, no proste vsetko mozne aj nemozne, ale pre mna, ako matku to bolo fakt o drzku, presla som stadiami od zvedavosti, cez nasratost, plac, rezignaciu az strach, ze s malou nieco nie je OK, ked mi ju nechcu ukazat...

zuziq: tak parada, hadam sa tam ozaj stretneme 😀 😀 😀 pri gretke som takto uplnou nahodou tiez lezala na izbe s kockou tuto z MK, co sme si predtym aj pisali 😝

ja ale do stredy este potrebujem potiahnut 😀 na sobotu mame rodinnu oslavu gretkinych narodiek a v utorok nam dojdu este skrine do detskej montovat. a potom - potom uz budem totalne zahniezdena, spokojna a odovzdana cakat, kedy to vypukne 😉

a co sa velkosti tyka, pri gretke ma strasili, ze b ude mat cez 4 kg, nakoniec mala 3.7, teraz je odhad 3.3-3.4kg, a to mame este daky tyzden k dobru 😀

natashkaa
17. feb 2010

ja som tiez rodila neplanovanou sekciou maleho mi priniesli na jisku uz po 8 hodinach na kojenie a potom este o 5 hodin ked ma prelozili na nadstandard ale odvtedy bol non stop pri mne

martina46
17. feb 2010

v podstate aj po sekcii by sa nemocnica s titulom BFH mala snazit o to, aby zena mohla dojit, to znamena nosit aspon v pravidelnych imntervaloch babo a pomahat prikladat ho, den aj noc. toto sa ale aKO VIDIM NEDEJE.

martina46
17. feb 2010

odveci otazka, kedy konci vykurovacie obdobie? pytam sa kvoli kureniu v nemocnici, ked som bola s tankou, bolo to uplne peklo. zas na jar v zlom pocasi, ked nekuria, to moze byt dost chladnickove 😖

modra1
17. feb 2010

Dievčatá, ktoré máte streptokoka: mne dali penicilín hodinu a pol pred narodením dcéry, čiže neskoro. Následne sa u nej potvrdilo nakazenie, mala vysoké CRP a aj vo výteroch masívny výskyt. Narodila sa o 23:00, hneď na sále som ju kojila, potom som ich otravovala, aby mi ju priniesli, takže o tretej v noci som ju opäť kojila a aj potom často. Po troch dňoch jej CRP dosiahlo normu a primárka z novorodenského mi na vizite povedala, že som jej dala protilátky cez mlieko, a že oni neradi liečia laboratórne výsledky a radšej dajú šancu sile materského mlieka. Bola som naozaj šťastná, že dcéra nemusela užívať ATB, dokonca tým častým kojením začala rýchlo priberať a pustili nás o deň skôr 🙂.

martina46
17. feb 2010

modra, to je super!!!

bibione
18. feb 2010

mirinda: pri sekcii,teda na operacke,budes naha 😉 prikryju ta len sterilnou plachtou

kacenqa: to si ako myslela,ze hned na rodicovsku 😲 sak najprv musis byt na materskej,nie?

miselar: ty sa len uisti,ze ti tvoj zamesnavatel,poslal papiere o nastupu na matresku do socialnej poistovni 😎 aby si necakala na peniazkyy jak ja dva mesiace 😠 ...plus si vybav pediatra pre babatko...ostatne papierovacky pridu az po narodeni 🙂

meggie.sk
18. feb 2010

Dievčatá chcem sa vás spýtať keď už píšete o tom vykurovacom období, teda aj o tom 🙂 Ktorá ste rodila koncom mája, júna, čo ste dieťatku obliekali? Aj ste ho balili do perinky? Prvá dcérka je októbrová tak neviem ako s takým malým bábätkom v takom teple.

kacenqa
18. feb 2010

bibi: na MD ides len pokial ti na nu vznika narok, teda....neviem, ako je to technicky, nie som odbornik na tieto veci, ale viem, ze su pripady, kedy nepoberas materske, ale rovno rodicovsky prispevok, tak som to myslela.

napr. take studentky VS, alebo kocky, ktore otehotneli tesne pred skoncenim skoly a uz sa nestihli zamestnat - tie jednoducho na materske narok nemaju, a takych pripadov je vela....

martina: koncom februara je este stopro vykurovacia sezona, navyse tie radiatory tam sa nedaju regulovat, takze to kuri jak sialene...teraz, ked som tam lezala sme mavali pol dna a dakedy aj v noci normalne dokoran okno otvorene a vobec to nebolo citit

meggie: no asi zaklad je neprehrievat babo, skor ho prekryt dakou plienkou alebo lahuckou prikryvkou, ale konkretnejsie sa skus popytat v sekcii spolocny termin a najdi si tam dake junovky 2009, a uvidis, co ti poradia tam...

meggie.sk
18. feb 2010

Ozaj a nefrflú v nemocnici na to ak si prídeme po bábo rovno s autosedačkou namiesto s kočíkom, aj tak máme len prenosnú tašku ku kočíku, nie vaničku a tú v aute nepripútam. Stretli ste sa s týmto?

zuziq
18. feb 2010

meggie podla mna nie, ved to je bezna vec... aspon teda co ja poznam kazdy bol pre babo s autosedackou aj co sme si vsimli v nemocnici... 😕

kacenqa
18. feb 2010

meggie: urcite nie, navyse vajicko je omnoho bezpecnejsie, ako len taska, takze toho sa vobec nemusis obavat, navyse je to vylucne tvoja vec, v com si odnesies babo, aj oblecko, aj sedacka...

meggie.sk
18. feb 2010

No pýtala som sa preto lebo som sa stretla s tým, že bývajú často proti tomu :(

martina46
18. feb 2010

My sme odnášali malú vo vajíčku a nikto nič. To je tvoja vec. No teraz si odnesieM malú v babyšatke, pod bundou. To skôr čakám reakcie 😀

brumka
18. feb 2010

Tiez si myslym, v nemocnici im to moze byt jedno v com si dieta odvezies. Ale dakte som citala ze ak ide autom ze vyzaduju vajicko alebo autosedacku. Ved autosedacka je povinna v aute, tak myslym ze to je ok. My mame uz vajicko aj s fusacikom pripravene, ked ma to uz kazdu chvilu moze chytit,. Zajtra mame druhu poradnu tak som zvedava. Muzicek sa ma uz cche zbavit, povedal ze vezme aj tasku pre mna 😅 Teraz mam dilemu ci mam ist lekarovi, som uz od pondelka chora, nieco som musela chytit v porodnici.

kacenqa
18. feb 2010

mati: a to s nou pojdes v tej babysatke potom aj v aute? 😲 alebo byvate dakde blizko, ze to zajdes aj na peso...

ja mam teda manducu este po gretke, aj ju planujem vyuzivat, ale asi by som neriskla vozenie sa v aute, predsa len mi pride to vajce bezpecnejsie, a zas na tu kratku vzdialenost to krpata urcite vydrzi, aj gretka vydrzala.

bibione
18. feb 2010

kacenqa: vlastne mas pravdu...zabudam na nezamestane baby 😉

a co sa tyka,vcom zoberies babo,im to je suma fuk...my sme este nemali vajicko,tak bol len vo vanicke a basta...som ho drzala na kolenach na zadnom sedadle...nemame vlastne auto,tak naco aj

martina46
18. feb 2010

Kacenka, nie nie 😀
V aute bude vajce, tam ju preložím, len si pamätám to trepanie s vajkom po celej nemocnici, no nič moc.

kiwinka
18. feb 2010

baby, prosim o radu, ktore ste uz rodili na kramaroch, pripadne aj nerodičky este, ktore mate ale infošky a síce ohladom prepichnutia ušiek dievcatkam v porodnici... robia to tam?? 🙂 viem, ze robili,,ale neviem ako to je v sucasnosti...?

tinad
18. feb 2010

maminky, ja uz neviem ako mam synceka naucit spavat.. ma 2mesiace a nechce spavat, nechce past koniky.. ☹

meggie.sk
18. feb 2010

tinad: daj tomu čas, chlapci sú lenivší ako dievčatká a ak to spomenieš lekárke tak ti možno odporučí cvičenie. Ale ja by som ho netrápila práve tým. Segra má dvoch a tiež to tak bolo

bibione
18. feb 2010

tinad: vzdy rozmyslam,co to je za vyraz past koniky 😅 ...to je v akej polohe? viem,ze sa b lbo pytam,ale toto vazne neviem 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre