Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

lilitela
20. máj 2012

@ponyxx @ponyxx A nejde prave o to, ze sa situacia zneuziva? Ako pises, si vdacna, ze ti zachranili dieta. Kazda mamicka je stastna, ked sa jej narodi dieta, o to viac, ked su komplikacie. Mne vadilo, ze sa nespravali celkom, ako deklaruju. A ze Rakusko je za dverami? No, pre Bratislavcana asi ano. Ale preco si myslime, ze tam to bude lepsie? Ja nemam skusenosti s Rakuskom, nedokazem sa vyjadrit, dokazem iba zhodnotit Kramare, o com je tato tema. A ked budem rodit druhykrat, pojdem tam pravdepodobne zase, akurat im nedovolim to, co si dovolili prvykrat. Pretoze to si podla mojho nazoru dovoluju k prvorodickam, pripadne mamickam bez oteckov ci inej opory, alebo k velmi vycerpanym. Ja som proste taka, aj ked by som isla napriklad niekam do kurzu, kde deklaruju ze ma naucia to a to, a budem mat napr. obcerstvenie zdarma a pod. a potom to neplati, tak nebudem spokojna a nebudem sa utesovat, ze co uz, hlavne ze som sa naucila, co som chcela. Ved podla toho som si vybrala prave ich a nie niekoho ineho. Ja mam aj vela pozitivnych skusenosti z Kramarov, napr. pani doktorka anesteziologicka bola uplne perfektna.
@hradnapani Suhlasim, musime si ich "vychovat" a to sa udeje iba tak, ze budeme upozornovat na nedostatky. Vela ludi je takych, ze sa stazuju na ihrisku, na pracovisku a nikdy nic realne neurobia. Ja mam este jeden zazitok z Kramarov. Potrebovala som dokrmit dcerku, nerozbiehala sa mi laktacia a sestricka mi prislubila darovane MM. Ked som si pre neho prisla, chcela mi podstrcit Bebu. Siesty zmysel mi vnukol myslienku sa uistit a tak som zistila ze je to UM. Nemocnica BFH nesmie ponuknut UM.

hradnapani
20. máj 2012

@lilitela suhlasim do bodky!
zial, Bebou sa dokrmuje uplne samozrejme, ked som sa pytala na mm, tak len pokrutili hlavou akoby som chcela zazrak neskutocny. nastastie to bolo treba iba chvilu, ale aj tak ma to stvalo.
je to presne o tom, ze nieco deklaruju, ale neplnia. A nie o tom, ze treba cusat, lebo mi pomohli porodit dieta - to je ich povinnost, takisto ako aj spravat sa podla statutu BFH, ked ho maju udeleny. Takze je to na matkach, aby ich k tej realizacii proste dotlacili, ked to nejde samo.

veronika66
20. máj 2012

@cintulka a ktorého si male doktora 🙂 ?

cintulka
20. máj 2012

nejaku lekarku neviem jej meno ale bola velmi super iba tu by som chcela zasa....

majusqwa
20. máj 2012

este sa chcem opytat - ak odmietnem podanie oxytocinu, tak mi ho nemozu dat... alebo tu sa smie vsetko? a neviete naaahodou, ako je to s manzelom - pri porode sice nebude, ale moze byt so mnou aspon pred nim? alebo aj na to musi absolvovat ten kurz u pani jandovej?

lucica
21. máj 2012

Ahojte, mali ste prosím niekto doktora Turkotu pri porode? Viete mi dať nejaké referencie na neho? Dostala som na neho jedno odporúčanie, len sa chcem uistiť ako to ide v skutočnosti...Ďakujem

ponyxx
21. máj 2012

@lilitela ako jasne ak sa mi nieco nepaci, tak to poviem. Niekde myslim fici aj hodnotenie nemocnic, alebo aspon ficalo 🙂, to uz neviem. Ja som taky clovek, ze ja beriem veci tak, ako idu... klystir a nastrih beriem ako samozrejmost a nejak mi to nevadi. Urobit potrebu na porodnom stole by nebolo buh vi co 😀 😀 . Jedna baba z rodiny si napr. pri druhej dcere nezelala nastrih, ako farmaceuticka a rohladena zena vie, ze to ide aj bez toho. Rodila v cechach v brne. Jasne vsetko sa da, ale ja keby som nemala nastrih a cakala kym sa mi to tam dole pekne otvori, tak sa asi nedockam. Ja som od rana od pol desiatej do vecera do siestej bola stale otvorena na 1,5 palca. Tak mi robili hemiltona, aby sa to otvaranie rozbehlo a az o 12tej v noci si mi dovolili pustit vodu a malu som vytlacila o pol stvrtej stareho casu. Mala som este to stastie, ze sa posuval cas. Tak som si hodinku zopakovala a ofiacialny cas je 2:25 😀. Sestricky z toho mali pekny hokej, to bolo take divadelne predstavenie gratis, lebo sa museli dohodnut ako zaznacia porod, aby sa z toho potom vedeli vysomarit, ze preco maju 2x tretiu hodinu 😀 😀 😀 . Ja rodim az v novembri, tak snad sa to vsetko este trochu zlepsi a budem dufat v dobru smenu

veronika66
21. máj 2012

@ponyxx čo to znamená keď robia hemiltona ?

ponyxx
21. máj 2012

@veronika66 tatko som ti to naslana internete, lepsie by som to nevysvetlila 🙂
Je to vstup do delohy, ktorý v poslednom štádiu tehotenstva dozrieva a dilatuje {otvára sa. Doktor alebo pôrodna asistentka vsunie 2 prsty do pošvy a snaží se nahmatat čípok lat. cervix.

Cielom tohoto úkonu je oddelenie membrán a naštartovanie procesu, pri ktorom telo vylučuje hormóny k vyvolaniu kontrakcií pre následný pôrod.

chelonka
21. máj 2012

@hradnapani ved áno moč som myslela, len mi je to divne že to treba vlačiť, ked som chodila k svojej do poradne tak nám po meraní tlaku a važení proste dali paličku, ktorú sme šli ocikať na WC a potom snou na kontrolu k sestričke ukázať či je všetko v poriadku a nie vlačenie mocu alebo behanie s poharikmi

quaxi
21. máj 2012

@majusqwa odmietnut sa da uplne vsetko, na to mas zo zakona pravo. Ale oxytocin si nevybavis nejakym porodnym planom, na to na Kramaroch zabudni. Na to musis podpisat reverz. Ked ti daju podpisat informovany suhlas, tak tam napises ze nesuhlasis s podanim oxytocinu (alebo za akych podmienok suhlasis), a este ti to potom daju podpisat do takej ich knihy. Ale ked chces nieco takto odmietnut, treba to hovorit hned od zaciatku, pripadne si rovno na tehuknizku nalep taky nalepovaci papierik ze s tym nesuhlasis, aby si to hned vsimli. Lebo oni ti ani nepovedia co ti idu podat a tak sa ani nedozvies ze uz ti to pichli... 😠

@lilitela mas 100% pravdu, ich pristup k rodickam - vsetky sme hlupe husi a oni su nejaky superinteligentni neomylni nadludia, co sa chudaci musia s tymi hlupanami otravovat. Presne to bola vec, ktora mi v porodnici najviac vadila. Stale sa vyhovaraju na peniaze, ale toto nie je o peniazoch, slusnost je predsa zadarmo. Ako to, ze na novorodeneckom oddeleni tej istej nemocnice boli ku mne vsetci mili, ustretovi, neliezla som im na nervy ani uprostred noci, o vsetkom informovali - a na porodnom oddeleni lekari za rovnake prachy su uplne ini...
Ja som po case poslala do nemocnice svoje hodnotenie, co sa mi pacilo, co nie. Odpisali z novorodeneckeho, ktoremu som vytkla jedinu drobnost, ze uz to riesia, poucili zamestnancov a uz by sa to nemalo stavat! Pritom som ich vychvalila do neba, bola som s nimi naozaj velmi spokojna. Z porodneho to uplne odignorovali... aj to o niecom svedci.

hama27
21. máj 2012

@veronika66
@ponyxx
Presne to, čo napísala ponyxx - Hamiltonov hmat je prirodzený spôsob vyvolania pôrodu, nie medikamentózny. Pôrodník prstami oddelí blanový vak od steny maternice, čím sa spustí vyplavovanie prostaglandínu a to má za následok nástup kontrakcií. Je to síce trochu nepríjemné, ale dá sa to vydržať. Mne pri prvom pôrode lekár ani nepovedal, čo mi ide robiť (srandista), ale keď nad tým tak rozmýšľam, tak možno aj dobre spravil, lebo som sa nestačila ani báť a pri tom ako som zostala prekvapená, tak bolesť ako prišla - tak aj odišla. Iba šup prsty do mňa a bolo vymalované - ha - 🙂

veronika66
21. máj 2012

@hama27 a to ktory doktor robil na kramaroch?

lilitela
21. máj 2012

@ponyxx Ja este teda raz zareagujem a zopakujem. V zasade mi nevadi, ze ma oholili a urobili klystir. Mne vadi, ze ku mne prisla sestricka a bez jedineho slova o tom, co ide robit, v pripade holenia aj napriek mojim namietkam, to vykonala. Ved my nie sme otroci, ze si s nami mozu robit co chcu. Snad si zasluzime respekt.
Keby neslo o akutny stav, tak sa asi zdvihnem a odidem. Takto keby so mnou zaobchadzala napr. prakticka lekarka, tak ju zmenim. Lebo potom, nech mi prepacia vynimky, nech ti doktori a sestry nefnukaju, ze maju zle platy a podmienky, pretoze zacat musia od seba. Mimochodom, predpokladam, ze vacsina sestier, ci doktorov to robi najmä preto, lebo ich nadriadeni im to prikazuju, resp. ich potom za to "sfuknu". Takze ryba smrdi od hlavy.

amouramour
21. máj 2012

@lilitela ja to neviem celkom posudit, kedze som tam rodila sekciou, ale za mna lekari na porodnej sale a aj predtym pri hospitalizacii na jedotku s hviezdickou, vysvetlovali co budu robit, odpovedali na otazky....sestra rodila tri tyzdne po mne, prirodzeny porod mala bola vacsie dieta a napriek tomu porodila krasne bez nastrihu, s malickou aj manzelom stravili po porode spolu este aj tri hodiny....nemam pocit, ze by nejak nerespektovali nazor pacientky, ale tak jasne kazdy pripad je asi iny

hama27
21. máj 2012

@veronika66
Toto mi robil prednosta na Antolskej pri prvom pôrode. Na Kramároch som rodila druhýkrát, tam mi to nerobili - nebol dôvod - pôrod sa vyvolal sám 🙂

amouramour
21. máj 2012

@lilitela a preco ti vadilo napriklad to holenie?v dnesnej dobe je to asi normalne a prirodzene a uz sa to od ludi aj viac menej ocakava🙂nehovoriac, ze pri porode je to praktickejsie a aj hygienickejsie....nie?a klystir no neviem preco sa mu ludia brania, lepsie ako pri nestastnej nahode porodit dieta do vykalov...

cincilla
21. máj 2012

ahojte, mozno trochu od vedci , ale rada by som sa chcela podelit s zazitkom o porodnici na kramaroch. Bola som tam pozriet sestru,ktorej sa 18.5.2012 narodila krasna dcerka. Najhorsie na tom je, ze sestra povedala nikdy viac uz rodit nechce. No po jej skusensti by som asi reagovala rovnako. rodila o mesiac skor neplanovane a nestihla mat konzultaciu s porodnikom. mala silne bolesti, prosila personal o nieco proti bolesti. tak jej povedali, ze kedze nema nikoho dohodnuteho tak smola. nemohla mat nikoho ani pri sebe (psychicka podpora). prestala sa otvarat, ale kontrakcie pokracovali. ked uz bola totalne vycerpana tak jej dali daco na urychlenie ( skoro po 18 hodinach trapenia). prisiel ju odrodit mlady doktor, kt. si potreboval pred sestrickami dokazovat svoju autoritu. bol dost neprijemny a nectlivy. samozrejme zaziva narezal a zaziva zasival, co sa mu tiez velmi asi nepodarilo lebo ked segra videla zeny, kt. mali dohodnuteho porodnika ze su v pohode a ona sa isla od bolesti zblaznit aj 2 dni po porode. personal prosila o nieco od bolesti. samozrejme ze nic nedostala..... No ja uz jedno dieta mam a chvalabohu som rodila v UK. Upozornujem, ze som nebola ani poriadne zamestnana, pracovala som len na par hodin brigadne. napriek tomu vsetky kontoly u lekarov a samotny porod bol uplne bezplatny. po privezeni do porodnice mi bola hned pridelena porodna asistentka. slusne sa predstavila, vysvetlila mi co sa so mnou deje a pod. navrhla mi moznost utlmenia bolesti. dostala som injekcia diamorfinu a 3 hod na to strasne mily doktor mi zaviedol tzv. mobilnu epiduralku. Dokonca aj manzela zapriahli aby ma drzal a pod. To sa mi pacilo, ze mohol byt celu dobu pri mne. Podotykam, ze na ziadnu predporodnu pripravu manzel so mnou nikdy nesiel, takze vsetko co sa okolo mna dialo bolo prenho prekvapenie.Po epiduralke ma nic ma nebolelo, dokonca som si vedela oddychnut pri tom kym budem na samotny porod pripravena. celu dobu samozrejme bol manzel pri mne. Porodna asistentka sa venovala aj jemu. rozpravala mu o priebehu porodu a veci s tym suvisiace. ked sa ma opytala aka poloha pri porode by mi vyhovovala najviac ostala som na nu cumet s otvorenymi ustami. Tam mali fakt snahu co najmenej zenu traumatizovat a tuto chvilu co najviac sprijemnit. maly sa zial trochu zasekol, takze privolany doktor musel pouzit vakuovu ciapku. urobil to velmi citlivo a maly nemal ziadne komlikacie. narezanie a zasivanie som vobec necitila. po siti mi neostala ziadna jazva a hojenie som takmer necitila. maleho takeho ufulaneho dali hned manzelovi na ruky. bolo to perfektne. p porode mi sestricka priniesla lahke jedlo. asi 2 hod po porode som sa normalne postavila a isla som sa osprchovat. prezliekla som sa do pohodlneho oblecenia a hned ma odviezli aj s malym na izbu. o chvilu prisla sestricka, len sa uistila ci je vsetko OK. na 3 den som isla domov. manzel mal obavy ze tam bude vela krvy, ze to bude masaker, ale nic z toho sa nedialo a byt pri porode svojho syna je prenho jeden z najkrajsich zazitkov v zivote. velmi by som si zelala, aby aj na slovensku mohol porod prebiehat takto prijemne. aby zdravotnicky personal si konecne uvedomil ze porod nie je trest a skutocne nie je potrebne tento stav este viac mamickam zneprijemnovat.

hama27
21. máj 2012

@amouramour
🙂 .... a potom si z človeka jeho vlastná mama robí celý život srandu, že je dvojča s hov.xxx ako tá moja, však mami?! 🙂

amouramour
21. máj 2012

@cincilla a tvoja sestra mala zaplatenu epiduralku?lebo na kramaroch to fuunguje tak, ze pokial sa nezucastnis poucenia a nezaplatis, tak ju bohuzial nemas, ale to asi vsade...

ponyxx
21. máj 2012

@lilitela no mne zakazdym povedali, ze teraz dame klystir a tak aj hemiltona mi oznamila aj mi vysvetlila, ze co urobi, tak som trosku prekvapena. Pred porodom,ked na mna zo spodu kukla, tak ze najprv neholit som bola celkom v dobrom stave 😀 , ale aj tak nakoniec povedala, ze oholit, lebo sa lepsie sije nastrih, ked im tam nic nezavadzia 😀 😀
@veronika66 mne to robila Gerincova, lebo som sa neotvarala a kontrakcie sa mi stupnovali....tak kusek tomu pomohla 🙂

ponyxx
21. máj 2012

@cincilla
@amouramour no bohuzial tu to takto funguje, ze ked nemas zaplatenu epi a podpisane poucenie o EDA, tak smola. To by zazila v kazdej nemocnici, asi. Je to trosku na skrabkanie okolo celej hlavy. Mohol by mat anesteziolog pripraveny formularik a maminky sa povypytovat,ked je este pri "vedomi", tie haluze z dotaznika a informovat ju o moznych nasledkoch. O to tym nasim lekarom asi ide, lebo si nechcu vziat na triko neziaduce ucinky EDA. Druha vec je, ze EDA nie je platena poistovnou a asi sa boja, ze maminky by svoju platitelsku povinnost nesplnili, abo co.

Svagrova zena je rakusacka, tej vyvolavali kontrakcie akupunkturou a domov sa tam ide este v den porodu, ak je vsetko v poriadku, teda po par hodinach a domov chodi na kontrolu kazdy den tetuska.....hold iny socialny system.....

ponyxx
21. máj 2012

@cincilla no s este jedna vec, tu v nemocniciach na to nie je personal, aby sa kazdemu jednotlivo venovali a ani priestor. Preto su fajn tie poradne u Jandovej, lebo tam sfukne sedem oteckov jednou ranou a su pripraveni aj oteckovia aj mamicky, dokonca moj manzel si zapamatal viac ako ja a este ma z toho aj skusal 😀 😀 .

lucica
21. máj 2012

@ponyxx Teba rodila Gerincová? Aká bola? Bola jednou z doktorov, ktorých mi odporučili. Druhý bol turkota a neviem sa rozhodnut.

ponyxx
21. máj 2012

@lucica mne sa zdala v pohode....mozno keby to platenie doktorov nebolo take drahe, tak si ju zabestelujem aj k druhemu 😀

radka1414
21. máj 2012

@lucica Ahoj, ja k nemu momentalne chodim do poradne. Zatial musim povedat, ze je velmi fajn, tiez mi bol odporuceny. Je mily a prijemny. Porod ma este len caka kazdym dnom, tak uvidim 🙂

hradnapani
21. máj 2012

@chelonka tak ono to na tych kramaroch nie je moc prakticke, keby si tam mala behat po tom ich zachode, co je na konci chodby. ten bol v takom hroznom stave este min rok, ze by si si premyslela, ci tam chces vstupit. a jasne, su tam aj krajsie vecka inde, ale su dalej a zase keby malo tolko bab este aj behat na zachod a spat, tak uz by toho aj bolo celkom dost. Ale neviem, mozno by ti dali papierik, keby ze si zabudnes. Ja som tam videla jednu babu behat s poharom a to som si radsej dala pozor aby som si nezabudla. Ale mozno v kazdej ambulancii to riesia inak, neviem.

ponyxx
21. máj 2012

@hradnapani no tie zachody su tam fakt strasne. Ja som to riesila tak, ze ked som zabudla moc, tak som si kupila v lekarni skumavku a dala som do nej co sa dalo vo vecku na prizemi v nemocnej casti. Bolo to otrasne, ale nic lepsie mi nenapadlo.... 🙂

lucica
21. máj 2012

@radka1414 To som rada a máš ho zaplateného na pôrod? kedy si sa u neho " objednávala". resp. kedy si si ho zajednávala? Ako to prebiehalo to zajednanie si konkrétneho lekára na pôrod?

amouramour
21. máj 2012

@ponyxx ja som to riesila presne tak isto🙂))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre