Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

cerimi77
6. jún 2011

@ika00 ahoj, ešte som jej nepísala a nevolala, ale čo tu baby hovorili, tak je vraj veľmi ochotná a odpíše na meil, tak neviem... no to si ma veľmi nepotešila s tým, že partner pri pôrode musí absolvovať prípravu priamo v Kramároch a nestačí ak ho poučia aj na inom predpôrodnom kurze..... môj teda pracuje v BA, ale tiež je veľmi pracovne vyťažený, tak som to chcela riešiť radšej tu u nás.... uvidím, ešte či nebudem mať plánovanú sekciu, lebo v tom prípade partner pri pôrode nemôže byť, takže je zbytočné aj jeho poučenie si myslím, pokiaľ viem na Kramároch partner v 1.dobe pôrodnej nemôže byť - keď ho človek najviac potrebuje - a ak je sekcia, tak nemôže byť ani pri samotnom pôrode.... a ty prečo máš sekciu?....

cerimi77
6. jún 2011

@beruska.zuzanka môžem sa spýtať, je lepšie pôrod bez EPI?... a prečo si sa tak bála cisaráku?

emily3
6. jún 2011

@cerimi77 no neviem ako je to teraz, ale na Kramaroch som rodila 4krat a manzel so mnou bol aj v prvej dobe. este v roku 2002 bol so mno cely porod, aj druhy porod bol, treti bol so mnou, ale ked sa nic nedialo poslali ho domov, a potom sa uz nestihol vratit, a stvrty nestihol..prisiel az hodinu po porode..ono to asi zavii od toho i maju dalsie rodicky...ak je na vzdycharni viac mamiciek, tak partnera nepustia...ale my sme boli na sale, a ine mamicky na vzdycharni....takze ta info ze tam nemoze byt pocas prvej doby sa mi zda divna...no zajtra tam idem zas na vstupny pohovor.

kvetinqa
6. jún 2011

@cerimi77 ja som rodila v novembri a manzelbol pri mne cely cas, teda az na porod, kedze som rodila cisarskym. Aj vtedy ma cakal na vzdycharni a hned ako sa maly narodil ho zavolali k nemu... takze ono je to individualne, podla toho kolko zien prave rodi..

cerimi77
6. jún 2011

@emily3 @kvetinqa tak ono záleží, koľko je rodičiek, ak je ich na vzdychárni viac, tak otecko tam asi nemôže byť a čo tu baby písali, tak zvyčajne je to tak, že ich tam je dosť....

emily3
6. jún 2011

@cerimi77 ale oni sa snazia vysjst v ustrety....ked som rodila tretieho, nas suchli rovno na salu, ale este som nemala ani poriadne kontrakcie, sme sa tam volne prechadzali a boil na vzdycharni nejake mamicky.... no uvidis ako to bude ked budes rodit.. 😉

beruska.zuzanka
6. jún 2011

@cerimi77 ahojky, či je lepší pôrod bez EPI neviem, keďže som inak ako bez ešte nerodila... 🙂
a prečo som sa bála cisaráku? no lebo je to operácia ako každá iná a rok a pol predtým som jednu absolvovala a bola som na mesiac a čosi ko a to som sa nemusela starať o bábo, tak asi preto 😉

myzma
6. jún 2011

@kvetinqa
@cerimi77
@emily3 viac to zavisi od personalu ako od poctu rodiciek.... 😠 sama mam skusenost, ze som bola posledna na porod a nedovolili mi ho zavolat... a nie som sama s takouto skusenostou.... oba porody mam nocne podotykam

emily3
6. jún 2011

@myzma hej, zalezi od ludi...

cerimi77
6. jún 2011

@beruska.zuzanka tak potom otázočka - prečo si rodila bez EPI, mala si na to nejaký dôvod prečo si to nechcela, aj ja uvažujem, že budem bez nej, tak váham, či si to zaplatiť vopred a ak by som ju nevyužila, tak vracajú peniaze tuším.... neviem čo je lepšie, či vydržať bolesti ale kratšie, alebo miernejšie bolesti ale s rizikom že potrvajú dlhšie....
@myzma @emily3 hm, takých čo majú skúsenosti ako ty som počula viacero, tak preto som si myslela, že na Kramároch sa nedá aby bol otec pri 1. dobe... no ako vidíme je to individuálne... práve mi volala známa moja, že mi dohodila toho Tarkotu, či ako sa volá, že sa mám s ním spojiť a povedať mu svoje požiadavky a dohodnúť sa s ním, tak uvidím, čo mi povie... myslela som, že je na to ešte kopec času, ale tá moja známa (robí lekárku v detskej Kramáre), že je najvyšší čas... tak idem mu ja napísať radšej hneď aby som bola múdrejšia.. zatiaľ všetkým ďakujem za info...

beruska.zuzanka
6. jún 2011

@cerimi77 ahojky, vieš čo, nejako som to neriešila, bola som aj na poučení u anesteziologičky, ale na vyšetrenia krvi som už nešla, nejako sommsi to rozmyslela, ale nemala som na to nejaký špeci dôvod...
rodila som vyše 20 hodín, takže kráske to nebolo, ale mala som pri sebe manžela, tak sa to dalo a spomínam už len na to pekné, na bolesti som zabudla ešte večer, nástrih som mala malinký, len 1cm, takže som aj sedieť mohla, aj behať kol malej 🙂

natas4
6. jún 2011

@cerimi77 ja som rodila 1.maja a manzel bol so mnou aj v 1.dobe porodnej 😉 a neboli sme na vzdycharni ale sme sa tam prechadzali po chodbe 🙂 aj sa bol so mnou sprchovat 😅
@myzma neviem ako je to v noci...ja som porodila podvecer
@cerimi77 mne epiduralka skratila porod...kym mi ju nepichli otvarala som sa velmi pomaly (rodila som 23 hodin), po napichnuti som porodila do dvoch hodin....druha vec je ze mne az tak nezabrala...bolesti som mala sice o trosku mensie ale nie o vela...ale aj tak by som sa opat rozhodla pre

natas4
6. jún 2011

@beruska.zuzanka
@cerimi77 teraz staci poucenie u anesteziologa, vysetrenia krvy sa robia az v den porodu

beruska.zuzanka
6. jún 2011

@natas4 vďaka za info 😉 ja som rodila rok a pol dozadu tak vtedy to bolo tak 🙂

cerimi77
7. jún 2011

@beruska.zuzanka @natas4 tak vidím, že aj s tou EPI je to individuálne, ako celý priebeh pôrodu a neviete, ak si EPI nezaplatím vopred, potom by mi ju nepichli, aj keby som chcela?
@natas4 a v 1.dobe porodnej si môžeš vybrať kde budeš?.. že nemusím byť na vzdychárni?.. tiež by som sa radšej prechádzala a občas si zašla pod sprchu ako ležať niekde a čumieť do steny a byť pritom sama, len teda neviem ako to tam chodí, či ti umožňujú voľný pohyb, ale musíš ležať na vzdychárni ?
a s tým poučením, čo píšeš že stačí u anesteziologa, to si myslela ako moje poučenie?... ja teda dúfam, že iné poučenie na Kramároch absolvovať nebudem musieť, jedine ak by som chcela EPI, tak viem, že treba zájsť na anesteziologiu, ale tak tam dajú vyplniť len dotazník a dajú ti papierik na zaplatenie... mne skôr ide o to poučenie otca pri pôrode, či je to povinné alebo stačí doniesť doklad, že bol poučený aj inde ....

myzma
7. jún 2011

@cerimi77 jasne, ze mozes chodit 🙂 aj do sprchy... ale necakaj ziadnu krasnu chodbicku, je to len spojovacia chodba bez okien a pod... nemas velmi vela moznosti.... ja som si chodila po izbe, pozeral von oknom, citala po stojacky, pohupovala sa....

ja som rodila bez epi, oba porody, oba porody trvali do 4 hod... tie bolesti ma prekvapili svojou intenzitou, ale epi by som si nedala... ani do tretice....

kamaratka sa stretla trosku s neochotou anestezilogicky, kt. jej ju v podstate nanutila v 1. dobe a nakoniec malu museli vytahovat zvonom, bola predopovana "liekmi" proti bolesti z epi... necitila kontrakcie... no nic moc... uz len z tychto dovodov by som epi nechcela... tie rizika su podla mna realne... a ja by som ich nepodstupila, ale to hovorim za seba....

natas4
7. jún 2011

@cerimi77 ak si epi nezaplatis vopred tak ti ju nepichnu aj ked ich tam budes na kolenach prosit 😉 no mne nic nezakazovali, ja som si tam volne chodila a sprchu tiez mozes vyuzivat kolko chces
myslela som ze potrebujes poucenie od ansteziologa, to je vlastne ten dotaznik 🙂
a to ci tvoj manzel potrebuje poucenie priamo z Kramarov neviem, ale napis Jandovej...podla mna sa s nou da dohodnut

cerimi77
7. jún 2011

@myzma myslím, že v akom stave je chodba riešiť nebudem, dôležitejšie pre mňa je, aby som tam nemusela byť sama, aby mohol byť pri mne môj drahý, a predpokladám, že na vzdychárni, ak nie som sama, tam nikto so mnou byť nemôže, tak preto je lepšie pre mňa čo najviac času stráviť mimo vzdycháreň, a je mi jedno kde, či už na izbe - ak by som tam bola sama, či na chodbe, ale niekde v sprche... ale tie sprchy sú asi tiež nejaké spoločné, nie?.. tam by asi tiež so mnou nemohol ísť? a s tou EPI, to sú presne tie dôvody, prečo ju nechcem ani ja, bojím sa, že po jej pichnutí by sa to mohlo zkomplikovať, nemusí, môže pomôcť, ale toto riziko tu stále je, tak uvažujem tiež, že pôjdem radšej bez nej.... inak, mne už raz pichali EPI do chrbtice, práve kvôli bolestiam a zablokovanej chrbtici, štandardná liečba by nepomohla, tak toto bola posledná vec čo mi dali, že to mi pomôže od bolestí aspoň na 3 mesiace a mne nič, ako keby mi ani nič nepichli, bola som na to tak ako aj predtým a skončila som nakoniec aj tak na operačnom stole....

cerimi77
7. jún 2011

@natas4 a prečo ju nechcú pichnúť?.. veď im ju môžem zaplatiť aj potom, nie? no, tiež sa mi to zdá ako kšeftovanie so strachom a obavami budúcich mamičiek, veď ak je človek v nemocnici, mali by mu dať všetko čo treba pre zdarný priebeh operácie, či iného zákroku čo tam robia, podľa potrieb, ktoré sa aktuálne objavia..

takže, ak nebudem chcieť byť na vzdychárni, môžem sa prechádzať po chodbe a tam nie je obmedzený prístup oteckov?.. tam môže byť so mnou?.... ak by to tak bolo, to by mi stačilo, aby som cez tú 1. dobu pôrodnú nebola sama, aby som tam mala blízku osobtu, ktorá mi môže pomasírovať chrbát, povzbudiť a tak, to je myslím pre mamičku to najlepšie.....

natas4
7. jún 2011

@cerimi77 nie myslela som chodbu ktora je vnutri, nie vonku...tam moze byt otecko iba so suhlasom lekara...ale ja som problem nemala, bol so mnou dostatocne dlhy cas a pomohol mi 😉

londa
7. jún 2011

@kvetinqa a nemoze to byt podla toho ci je zaplateny lekar, alebo znamy lekar??

londa
7. jún 2011

@myzma a mala si vybaveneho lekara?

kvetinqa
7. jún 2011

@londa moze. aj ked nemyslim si, ze by tam niekto vedel, ze lekar, ktory ma rodil, je nas znamy... vsetko sa zbehlo tak rychlo a lekar dosiel na poslednu chvilu..

siskaa
7. jún 2011

no inak baby, ja vam napisem z mojej skusenosti, ze ja som bola na vzdycharni dva dni! ten druhy som len matne vnimala, co sa deje okolo mna, lebo som mala silne bolesti a druhy den mi nedali jest, ale mne to trosku vadilo, ked po chodbe, z ktorej sa islo do vzdychacich izieb pobehovali oteckovia a pozerali do tychto izieb. tam sme museli mat iba kosele, ziadne nohavicky, mala som co robit, aby som si cez to velke brucho tie uzasne vlozky napravala a ani nahodou by mi nebolo prijemne, keby cudzi chlap pozeral na moj holy zadok a vlozkami medzi nohami. takze aspon v tomto boli tie neprijemne sestricky celkom empaticke, ze to tam strazili a cepovali oteckov. oteckovia mozu urcite prist na normalnu chodbu k vytahom (su hned oproti vchodu do porodnice) alebo kusok do cakarne, kam sa chodi aj s babatkami potom. ale ja som tiez rodila v novembri a to je na kramaroch nenormalny prievan, takze to nebolo velmi prijemne.
ja som si povodne myslela, ze su to boxy, kde mozu byt partneri s mamickami a maju aj nejake sukromie, co na kramaroch ani nahodou nehrozi.
no a za tie dva dni som zazila, ze je ozaj rozdiel, ci ma rodicka zaplateneho dr alebo nie, pristup bol sto a jedno :(

myzma
7. jún 2011

@londa nemala, ani v 1. raz ani v 2.hy... ale vymakla som super doktorky, druhy krat este lepsie ako v prvy 🙂

@cerimi77 hm...hm... suhlasim ... no ked tam budes, pochopis, na co som narazala 😀 4 - 5x sa prejdes po chodbe a prestane ta to bavit... je to kratka tmava chodba bez okien a moznosti sadnut si... preto som uprednostnila pohlad von z izby 😀 😀 😀 sprcha je len jedna....

cerimi77
7. jún 2011

@siskaa tak to by nebolo nikomu príjemné aby sa nejaký cudzí chlap pozeral v týchto situáciách, neviem ako to tam chodí, viem, že tam nie sú samostatné boxy na vzdychárni, preto som tu aj písala, že na základe toho viem, resp. usudzujem, že oteckovaia pri 1.dobe pôrodnej na Kramároch nemôže byť - lebo nemajú byť kde, nie je tam žiadne súkromie, ktoré by oddeľovalo mamičky od ostatných... a teda radíš, že je lepšie si doktora zazmluvniť?...
@myzma a na tej izbe môže byť s tebou otec dieťaťa?... ak tam nie si sama, tak asi nie, že?... no a na tej chodbe to asi tiež nie je bohviečo.... mne ide v podstate len o to, ako docieliť aby som počas 1. doby pôrodnej mohla byť s mojím partnerom a nie sama.... o nič iné mi až tak nejde... a nedá sa tam doniesť vlastná fitlopta?.. tú by som si aj na chodbu mohla dať 😀

siskaa
7. jún 2011

@cerimi77 ja som uplne vsetko necitala, len som chcela podat vec z mojho pohladu. ja viem, ze by bolo super, keby partneri mohli byt cely cas pri rodickach, ale aj z tohto dovodu to mozne nie je. ja som dr zazmluvnovat nechcela a nestihla som ani poradnu v porodnici, takze pre mna boli vsetci dr neznami a ja pre nich nezaujimava... pri normalnom porode je to podla mna jedno, odrodit odrodi kazdy dr, len asi ziadna mamina nevie dopredu, aky bude ten jej porod. zase niektore maminy aj bez zazmluvneneho dr sa vo vzdycharni zdrzali len hodku dve a to sa da vydrzat aj bez partnera 🙂 fitlopty maju na porodnej sale, vo vzdycharnovych izbach je malo miesta na take cosi a na chodbe je prievan, asi by som sa spytala priamo tam 🙂

emily3
7. jún 2011

@cerimi77 s pritomnostou otca dietata je to tak, ak si na vzdycharni sama, tam moze byt, ale ak bude naraz rodit viac mamiciek a nebudu ich mat kam dat...tak tam nemoze byt z toho dovodu co popisala siskaa 😉 ja som tam rodila 4x, a manzel bol pri mne pri troch porodoch...ten stvrty nestihol prist 😅 prvy som mala v noci a boli sme tam sami, a ked prisla dalsia rodicka dali ju na volnu izbu, takze sme cely cas boli spolu...pri druhom sme dofrcali do porodnice v noci..a isli sme rovno na sal...tam bol mm stale so mnou, a pri tretom ma supovali rovno s poradne do porodnice, tak som volala manzelovi a prisiel za mnou, mna dali na sal, tak sme sa tam s manzelom prechadzali..a tak, ale porod sa nechel rozbehnut, tak ho poslali domov..a ako odisiel, mne zacali kontrakcie, odtiekla voda a uz to islo..nestihol sa vratit, bol vo vytahu ked sa maly narodil, a pri stvrtej som prisla sanitkou do porodnice, otvorena na 8 a bola som tam len pol hodku a mala sa narodila,...manzel prisiel az hodinu po porode.... no zalezi od pripadu k pripadu.... a ako to bude...myslim ze je to zbytocne stresovat dopredu.... 😉

adrianiiita
7. jún 2011

No baby ako to tu čítam tak to bude dosť zaujímavé ... aspon dúfam že na pôrodnej sále budem jediná rodička teda kedže tam chcem mať manžela... 🙂

natas4
8. jún 2011

@adrianiiita ja ked som prenasala tak som lezala na Kramaroch a denne som 3x absolvovala monitor...posielali ma nan hore na porodnicu...tam je taka vysetrovna kde robia monitor a je tam aj koza...raz som tam takto lezala a rodicku nemali kam dat rodit, lebo boli obsadene vsetky porodne boxy tak ju dali rodit na tuto vysetrovnu...takze to bol pre mna "super" zazitok, ked som sa ako tehotna zucastnila priameho prenosu ako ta zena porodila babatko....lezala som tam, revala som a hrozila som sa toho co ma caka

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre