Pôrodnica Kramáre vaše skúsenosti a názory

henuska
20. nov 2006

Ahojte miminy,
chcela by som sa spytat, ci mi neviete poradit, čo by som si mala zobrat do porodnice na Kramaroch, lebo v kazdej porodnici to je ine.
A este ake skusenosti mate s touto porodnicou-s doktormi a sestrickami, zatial som pocule len dobre nazory, ale chcela by som ich pocut viac.
dakujem za odpovede

jana776
18. máj 2012

@bleelka a s tymi podobnymi osudmi to je fakt sranda. Dufam ze aj vy spite v spolocnej posteli a mate dvojizbovy byt 😝

bleelka
18. máj 2012

@jana776 hehe, no az tak podobne osudy asi nemame 😀 mala spi vo svojej a mame o tu jej izbu naviac, cize 3i ;) sice malinku, ale je...len bude musiet byt poschodova postel co som nechcela, ale dve tam nenarveme, potom by nemali priestor na hranie 😖 a nestras, v aute rodit nechcem, nie je to tam sterilne 😒

ponyxx
18. máj 2012

@jana776 no zo zapachami nestraste 🙂, ja som mala take stastie na mna to prislo v sobotu rano. Nechcem si predstavit, co by to bola rano cez pracovny tyzden cez Racu 🙂

majusqwa
18. máj 2012

chcem sa opytat na tehotensku poradnu na kramaroch. dnes som bola u gynekologa a poslal ma na ambulanciu c. 214, vraj sa tam mam objednat na termin. cakali sme s manzelom asi hodinku, cele mi to prislo take chaoticke... dve kabinky a normalny vchod do ambulancie nikde. sestricky sme sa akosi nedovolali, tak som sa rozhodla, ze tam radsej v pondelok zavolam.
preto sa chcem spytat, ako ste sa objednavali vy a ako prebieha aspon prva poradna. neznasam, ked mam ist niekam prvykrat - vzdy si pripadam ako trapko, ktory nikdy nevie, co ma robit O🙂. tak netusim ci sa treba hned na prvej poradni vyzliect od pol pasa dolu, ked ma ten lekar v zivote nevidel alebo bude len nejake rozpravanie a vypisovanie lajstier....

hradnapani
18. máj 2012

@majusqwa co si pamatam, tak sestricky raz za cas vysli von na chodbu a zbierali karticky poistenca a tehu knizky, takze vtedy sa im dalo prihovorit. Ale ved skus tam zavolat,
a co sa tyka priebehu poradne, je to rychlovka, ziadne vykecavacky: ja si to pamatam z minuleho roka takto (vratane prvej poradne): kedze som tam vzdy prisla par minut pred prichodom lekara (tak ako vacsina ostatnych mamiciek), tak sestry urobili prve kolo (pomerali nam tlak, odovzdali sme moc) a potom sme uz cakali na lekara a dnu sa islo cez kabinky, kde sa pripravis, tj vyzlecies dopoly a potom rychlovka kontrola (lekar pozrel na vysledok monitoru CTG, potom vysetril a dovidenia).

majusqwa
18. máj 2012

@hradnapani dakujem za info 🙂 som listovala v tejto siahodlhej diskusii a docitala som sa nejake dalsie informacie. vidim, ze s tym objednanim sa na poradnu aj CTG to nie je az take jednoduche. tusim je lepsie najskor si zistit vsetky info a potom to ist vybavovat... 🙂

hradnapani
19. máj 2012

@majusqwa no veru, polovica tejto diskusie je o zmatkoch pri objednavani do poradne 😀 tak vela trpezlivosti prajem 😎

quaxi
19. máj 2012

@majusqwa dovolat sa tam tiez nie je len tak, mne sa podarilo az na x-ty krat a stalo sa mi ze mi nevyhovoval termin, tak mi povedali nech zavolam na ine cislo, tam zase na dalsie a na tretom mi odporucili to prve 😀 Ale urcite je to rychlejsie ked volas, lebo cakat na sestricku, to moze byt na dlho.
Mna vzdy objednali na ten isty den aj na monitor - na urcitu hodinu, ale vzdy bolo treba aspon polhodku cakat, tak som rovno chodila o kus neskor a nemusela skoro vobec cakat. Potom sa cakalo dalsiu asi hodinu aj viac kym zacnu poradne, medzitym sestricka kontrolovala tlak a moc, to tak raz za cas vysla a spytala sa, ci niekto pribudol. Cas, kedy oficialne zacinaju tehoporadne spoznas tak, ze z ambulancie vyjde lekar a na pol hodinu odide prec 😠 casto aj v sprievode sestricky. A potom sa vratia a uz sa ide dnu, striedavo do jednej a druhej predsiene, kde sa mas vyzliect, potom rychlovka vysetrenie, kontrola CTG a za chvilocku si vonku, vsetky zeny odbavia za 20min. Ja som vag. vysetrenie odmietla, tak som sa ani nevyzliekala, dali mi podpisat odmietnutie a bol pokoj.

majusqwa
19. máj 2012

@quaxi no pekne. mne sa zda, ze nic nie je jednoduche... 🙂 uz len to, kolko veci treba povybavovat pred a po porode. a na tie tehuporadne som uz tiez pocula vselico - napr. jedna kamoska raz cakala v kabinke tri a pol hodky, lebo lekar si odskocil k porodu (ale to nebolo v BA). dalsia lekarka mala zasa take pravidlo, ze ked sa v kabinke vyzlecies, mozes ist dnu - cize sa stalo, ze vnutri uz bola jedna tehu a robili jej vysetrenia a ty tam vpadnes. no naozaj prijemne pre obe. a podobne.
tak dufam, ze vsetko zvladnem v pohode, hlavne porod. lebo toho sa akosi obavam najviac, ale kto nie, ze 🙂

chelonka
19. máj 2012

@hradnapani odovzdali moc???

seiv
19. máj 2012

@quaxi preco odmietla vaginalne vysetrenie ? len tak zo zaujimavosti sa pytam ..

ponyxx
19. máj 2012

Ako dobre ze mam na kramaroch vlastneho lekara 😉 , lebo sak tie statky zmatky s poradnami fakt strasne 😎

veronika66
19. máj 2012

@ponyxx a ktorého máš doktora na kramároch?

quaxi
19. máj 2012

@seiv dovodov bolo viacero, hlavne ten ze som tak nejak nepochopila naco by posledny mesiac tehotka malo byt taketo vysetrovanie dobre, ked uz je vlastne jedno kedy porodim 😀 a je mi to neprijemne, a okrem toho su tam rizika infekcie, krvacania, vzniku mikrotrhlin v sliznici posvy s naslednou mykozou ktora moze velmi zhorsit zranenia pri porode... V 36-41tt je uuuuplne jedno ako vyzera tvoj krcok a navyse v tom case sa nalez na krcku vie uplne zmenit doslova v priebehu hodiny, poznam niekolko zien, ktorym lekar po takomto vysetreni povedal ze urcite najblizsi tyzden neporodia a este v ten den to mali za sebou, alebo praveze naopak predpovedali porod do 1-2 dni a este si pockali par tyzdnov... Takze neobstoji ani ten ich (jediny) dovod na taketo vysetrovanie - aby vedeli, ci sa porod blizi. Podla mna to ma len negativa, takze to nechcem 😉 Ja sa skor divim ze to u nas robia, v civilizovanych krajinach to vobec nie je bezne, teda skor rarita, a napodiv zeny si tam spokojne rodia aj bez toho a s lepsimi vysledkami... u nas by sa tiez uz mohli spamatat, stale nie su prachy, ale aby sa minali na zbytocnosti len zo zvyku, na to sa najdu... 😖

hradnapani
19. máj 2012

@chelonka nie moc, ale moč, t.j. do poradne treba priniest v skumavke alebo comsi inom ranajsi moč, inak tak budes pochodovat po chodbe s poharikom 🙂

emka1
19. máj 2012

@quaxi ... tehu poradne na Kramaroch nie su vobec povinne ... skor je to o Tebe, ci chces vediet ako na tom si, Tvoj stav sa moze skomplikovat a hned Ta mozu hospitalizovat. Takze rada pre vsetky tehulky, nemusite sa objednavat na ziadnu poradnu, staci si to tam prist rovno odrodit s kontrakciami alebo odtecenou plodovou vodu ...

emka1
19. máj 2012

@quaxi .... tu je citacia zo stranky :
http://tehotenstvo.rodinka.sk/sprievodca-porodn...

"V Bratislave na Kramároch nie je potrebné dopredu informovať o tom, že tu chcete rodiť. Taktiež môžete, ale nemusíte absolvovať poradňu práve tu. Ako píšu, ak tu chodíte, „je to výhodné pre rodičku aj pôrodníka“. Faktom je, že je naozaj výhodou poznať personál resp. aspoň jeho časť dopredu. "

quaxi
19. máj 2012

@emka1 nemyslela si to pre niekoho ineho? ja uz mam totiz odrodene 😉 a inac poradne sice nie su povinne, ale od 4. mesiaca aspon raz za mesiac treba prist, aby si dostala po porode prispevok. Ak ta tvoj obvodny gynekolog uz v 9. mesiaci nevezme, tak musis ist aspon na jednu do nemocky, na viac netreba ak sa na to citis. Druha vec je, ze na tej poradni mas pravo komplet vsetko odmietnut, ked sa ti nepaci, ani tlak ti nezmeraju 😀 a to na prispevok vobec nema vplyv.

majusqwa
19. máj 2012

@emka1 to som tiez citala. len si nie som ista, ci tu poradnu nemusis absolvovat inde. a tiez neviem, ci je lepsie s tou poradnou alebo bez nej.
dlho som sa nevedela rozhodnut - na jednej strane by som odrodila najradsej doma bez vsetkych lekarov a sestriciek len tak, ako to pride... na druhej strane sa to bojim risknut. lebo co ak sa nahodou nieco stane... takze nakoniec som sa rozhodla pre nemocnicu a to znamena, ze musim preskakat naozaj vsetko - aj vratane tehu poradni. sice mne osobne sa vobec nechce :P. ale teraz uz nemozem mysliet len na seba, kedze sme uz vlastne dve :P

emka1
19. máj 2012

@quaxi .... vsimla som si, ze tehulka nie si 🙂 ... to bola len reakcia na Tvoj koment a odporucanie aj ostatnym tehulkam napr. @majusqwa , ze ak maju akykolvek problem s tehu poradnami na Kramaroch, tak tam vobec chodit nemusia. Staci, ked absolvuju tehu poradne u svojho dokiho.

seiv
19. máj 2012

@quaxi ja neviem....ale pride mi tato doba uz chora....inde sa to nerobi, tak sa ani tu nebude ......kde sme ? byt doktorom tak taketo " odvazne mamicky " rovno posielam teda do zahranicia.........
Prepac, mozno som urazila,ale tak to ja vnimam......ale asi si nemala nijake problemiky ked si riesila, ci je pravda lekarova predpoved ......
Ja som skoro prisla o zivot a aj syn...v zivote by som si nedovolila odmietnut nejake vysetrenie ....
p.s.:ber toto s rezervou, je uz neskoro a som podrazdena,ale je to tak....

emka1
19. máj 2012

@majusqwa .... ak nie si rizikova tehulka a nemas nejake specialke poziadavky k porodu, nemusis ist do poradne, je to naozaj len na Tebe. Ja som pri prvej dcerke absolvovala vsetky 4 poradne od 37tt do 40 tt - v priebehu poradni som absolvovala s manzelom predporodnu pripravu u Dr.Jandovej, kedze manzel bol aj pri porode, dalej som si vybavila v anestezilog.ambulancii aj EPI-duralku a v poradniach som dostavala kazdy tyzden info o mojom aktualnom predporodnom stave. Teraz pri druhom babatku to mienim absolvovat vsetko opat s tym, ze uz zhruba viem co ma caka 🙂

majusqwa
19. máj 2012

@emka1 a @quaxi , dakujem za informacie 🙂 v pondelok sa chystam zavolat tam. tak som zvedava, ako dopadnem

majusqwa
19. máj 2012

@emka1 no, v podstate nechcem pri porode nic zazracne. epiduralku nie, manzel pri porode urcite nebude. jedine, co naozaj odmietam, je podavanie oxytocinu a tie ich urychlovania porodu, ked vobec netreba. ale tie poradne pre istotu absolvujem. len som si chcela zistit blizsie info, kedze dnes sa to da omnoho lahsie 🙂

quaxi
19. máj 2012

@seiv Ja o zahranici nehovorim preto, ze by som chcela aby sme sa po nich vo vsetkom opicili, ale preto, ze u nas sa vacsinou argumentuje tym, ze ked nespravime toto a toto, tak to je hrozneee riziko. Pritom keby to naozaj bolo take rizikove, museli by tomu zodpovedat vysledky z krajin, kde sa to nerobi, ale realne mame praveze my horsie vysledky nez oni. Nam uz par rokov stupa umrtnost matiek pri porodoch a kazdy na to kasle. A ked zacnes patrat po tom, ake su (dobre zatajovane) rizika jednotlivych zasahov, dozvies sa, ze sa u nas bezne robia veci povazovane tisickami svetovych odbornikov za skodlive, dokonca desatrocia zakazane! Mne pri prvom porode absolutne zbytocne ohrozili babatko a tak som si uz pri druhom tehotku kazdy zasah 100x rozmyslela, ci s nim suhlasim. Kazdy zasah ma svoje rizika, napriek tomu ze ich lekari bagatelizuju a zatajuju. A je na tebe, aby si zvazila, ci pre teba prevazia vyhody zakroku, alebo rizika. U vaginalnych vysetreni na konci tehotka su vyhody nulove - co mi potvrdil dokonca aj ten lekar, ktoremu som to odmietla 😀 takze tam nemam o com uvazovat, zbytocne vystavenie babatka riziku z jedineho dovodu - ze aj ostatne zeny robia rovnaku somarinu (aj ked samozrejme nevedome).

ponyxx
20. máj 2012

@veronika66 Fifik, zdiela ambulanaciu s doktorom Hladikom, no ten uz robi malicko. Je to sukromna ambulancia. Doktorko nema sono, takze ma posiela na 214, alebo na 8cku, ale je to fajn, lebo to mam vsetko v jednej budove. Takze len mi napise, kam sa mam ist objednat a hotovo 😀

lilitela
20. máj 2012

@ponyxx Ja som rodila 15 hod. Zacalo to vecer, takze som celu noc nespala, porodila az na dalsi den poobede, bola totalne vycerpana. Ako prvorodicka som nemala porodny plan (neskusena), a nikto sa ma na nic nepytal, ja som uz nevladala sa s niekym o niecom "hadat". Neustale ma pohanali, nenechali ma rozdychat kontrakciu. Bez slova a vysvetlenia ma oholili a spravili klystir (to teraz neni o tom, ci mi to vadilo, alebo nie, akurat o tom, ze skutocne sa nikto neunuval mi niekto nieco povedat). Doktor pri porode nebol, dobiehal na "poslednu chvilu", kedze boli komplikacie. Dieta mi priniesli o par minut, bolo zabalene uz v perinke, ja som lezala vodorovne na uzkej posteli, nemala skusenost s drzanim babatka. Nikto mi nepomohol, ziadne prilozenie. Dali ju manzelovi, potom do postielky. Mrzi ma, ze som nebola priebojnejsia a ze nesplnili, co sami deklaruju. Kdekolvek sa docitate, ako vysvetluju mamicke preco klystir a holenie, ako prikladaju babo, ved su vlastne Baby friendly hospital. Asi toho maju vela, ale to mna nemusi zaujimat. A to nehovorim o primarke ako 2x znadala mojmu manzelovi, ten ani chudak nevedel, ze robi nieco "zle". Nestal totiz tam, kde chcela.
@veronika66 Mozem ti odporucit spravit si ten porodny plan a dat im ho.
@lin123 Podla mojich skusenosti, prilozenie sami od seba nerobia.

ponyxx
20. máj 2012

@lilitela je mi luto tvojej skusenosti. No mne jak tlacili do brucha, tak som sa nemohla ani nadychnut pri kontrakcii , aby som potlacila. Ale muselo to byt. Malu mi museli ozivovat, pretoze som dlho tlacila a malinka sa pridusila. Dali ju do perinky, sestricka mi ju ukazala a supaj na novorodenecke na aklimatizacii. Apgar mala prve 4 po piatich minutach 8. Takze som rada, ze to dopadlo ako to dopadlo. Teraz mi je uplne u riti, ze po mne kricali, aby som tlacila, a ze som mala modriny na bruchu. Lebo tie "mrchy", co mi dali klystir a oholili a boli na mna mrzute mi zachranili dieta. Manzela rano o piatej pustili na novorodenecke, aby si mohol pozriet malu, lebo ju vobec nevidel. Dva dni bola v inkubatore. Dali mi skumavku, aby som mohla malinkej do nej vytlacit kolostrum. Kazdy den z tych dvoch som mohla byt na novorodeneckom aj s manzelom. Druhy den som si ju mohla konecne prilozit k prsniku. Sestricky z novorodeneckeho tiez super. Vzdy sa pytali na kojenie a snazili sa pomoct. To, ze porod nie je lahka vec ok. Ak sa nepaci Rakusko je za dverami.....ja idem zase na Kramare....

hradnapani
20. máj 2012

@lilitela musim s tebou v mnohom suhlasit. mna velmi mrzi, ze hoci maju kramare titul BFH, tak sa podla neho v mnohom nespravaju. Jedine, ze si vyziadas, vybojujes, ak mas na to este vobec silu. To, co by mali robit automaticky ako maju uvedene, to proste nerobia, alebo mozno aj robia, ale vsetko to zavisi od momentalnej zostavy a nalady osadenstva. tiez mi vadilo, a vadi, ze sa v slovenskych porodniciach spravaju k zenam ako k nejakym telatam. toto nevyriesi odchod do rakuska, to je aj o kulture v porodniciach a zial. o tu sa musime pricinit aj my sami a vychovat lekarov k trochu vacsej ucte k rodickam a k novonarodenym detom.
Pri druhom dietati ich budem urcite otravovat por.planom, kde budem ziadat automaticke prilozenie, ziadne odnasanie, umely oxytocin a podobne (samozrejme, len v pripade,ze porod bude postupovat tak ako ma a nebudu komplikacie).

cintulka
20. máj 2012

@henuska ahoj!ja som rodila 3deti v skalici,no hrozný pristup sestričiek,lekarov,tak som sa s dalšim drobcom rozhodla na poslednu chvilu na kramare.chcela som aj lekara predplateneho nakolko nepoznam nechala som na nahodu,a bola som nadšena zo všetkeho ,mala som predplatenu izbu,nikto sa do ničoho nestaral,super lekari,sestričky,všetko super ,zobrat treba iba nočnu košelu ,bola som nesmierne spokojna na 100%odporučam 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre